ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΔΗ!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 210 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #327652

    [font=”Century Gothic”]Την ονομασία "τσικνιάς" την έχετε ακούσει από άλλη πηγή- ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ- εκτός από τους "ειδήμονες" της κουτ-ορνιθολογικής; :lol: [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    thireftis_1980 στις #327636

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Την ονομασία "τσικνιάς" την έχετε ακούσει από άλλη πηγή- ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ- εκτός από τους "ειδήμονες" της κουτ-ορνιθολογικής; :lol: [/font][/size][/color]

    Oχι,πρωτη φορα την ακουμε τη λεξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #162503

    Έτσι τον έλεγε ο πατέρας μου, πολλά χρόνια πριν "εφευρεθεί" η ορνιθολογική.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #327634

    [font=”Century Gothic”]οκ Λεο :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #162508

    Προφανώς παίζουν ρόλο και τα τοπωνύμια. Νομίζω επισήμως λέγεται ερωδιός, σωστά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #162509

    Σωστά![/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #162648

    Καταρχην δεν ειχα δει το τοπικ κ εκατσα κ διαβασα ολα τα σχολια…..πραγματικα μπραβο σε αυτον που το σκεφτηκε!
    Πριν τρια χρονια σε απογευματινο στον Αγιο Γεωργιο Βοιωτιας χτυπησα εναν :Monticola solitarius, Γαλαζοκότσυφας, Blue Rock Thrush http://www.birdguides.com/species/species.asp?sp=130200 κ στενοχωρηθηκα γιατι ειναι πανεμορφο πουλι!
    Πετουσε ιδια με τον κοτσυφα κ ειχε παρομοιο μεγεθος με αποτελεσμα να μην το αναγνωρισω…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #327191

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Την ονομασία "τσικνιάς" την έχετε ακούσει από άλλη πηγή- ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ- εκτός από τους "ειδήμονες" της κουτ-ορνιθολογικής; :lol: [/font][/size][/color]

    Ναι Μαριε,και εμεις το λεμε εδω-την λεμε και για τους αδυνατους σαν την χαρη μου- <_< :lol: ,αλλα την λενε και στην περιοχη του Μεσολογγιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    218
    Alex.308 στις #165737

    Γαλαζοκοτσυφες εχω δει πολλους και μαλιστα μια φορα δεν ξερω πως τα καταφερα αλλα ειδα εναν σαν να εκανε μπανιο στο ποταμι και τον επιασα ζωντανο και τον βουτηξα μεσα στο νερο και τον ξαναεβγαλα κατευθειαν και ηταν τελειως στεγνος!!!Ουτε σταγονα και το εκανα και πολλεσ φορες μαλιστα.Δεν μπορουσα να το καταλαβω.Μετα το αφησα ελευθερο ομως για να μη λετε τιποτα…τελος παντων αλλη φορα ημουν για ψαρεμα στο ιδιο ποταμι και διπλα ηταν ενα χωραφι και βλεπω κατι να τρεχει και μετα σταματησε αποτομα.Ηταν ενα μεγαλο αρσενικο ζαρκαδι που το ειδα μετα να μπαινει μεσα στο νερο για να αλλαξει δρομο και δεν με ειχε καταλαβει ηταν στα 10 μετρα μπροστα μου!!!!!Απιστευτο θεαμα.

    Τωρα οποιος θελει πιστευει οποιος οχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/07/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    geontou στις #165744

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΑΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ 'ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ' ΜΙΑ ΟΑΣΗ Η ΟΠΟΙΟ ΣΥΡΙΚΝΩΝΕΤΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ , ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ . Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΟΤΥΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΕΛΑΦΙ . ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΕΙΡΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΚΕΙ. ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟ . ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ 1 ΕΤΟΥΣ – ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΚΑΣΕΙ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ — ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΙΟΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΤ ΠΡΟΒΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΞΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    elenody στις #320061

    Πριν μερικα χρόνια είχα δει μαύρο πελαργό.Δεν ξέρω πόσο σπάνιος είναι γενικά,αλλά στα μέρη μας είναι σίγουρα.Τον είχα συναντήσει στο δάσος περνώντας με το αυτοκίνητο τρόμαξε και σηκώθηκε μεσα απο ένα ρέμα κάνοντας δυνατό θόρυβο με τα φτερά.Περιτό να πω πως έφαγα ολη τη μέρα στο ιντερνετ ψάχνοντας να βρω τι πουλί ήταν αυτό.

    Μαύρους πελαργούς έχω δει και εγώ στο μόνιμο καταφύγιο θηραμάτων στο Πουρί Πηλίου. Είναι πραγματικά πολύ επιβλητικοί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ΗΛΙΑΣ ΓΚΟΥΜΑΣ στις #172152

    1)ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟΣ- Tetrao urogallus….πρέπει να έχω δεί περίπου 10 πουλιά θηλυκά-αρσενικά από Παρανέστι Δράμας προς Φαρασινό ρέμα-Θερμιά και πάνω προς το δάσος Φρακτού. Άλλα τόσα στο Λειβαδίτη στην Ξάνθη. Ένα στην Τζένα θηλυκό.

    2)ΛΕΙΡΟΠΕΤΕΙΝΟΣ…..2 πουλιά αρσενικά πάλι στο Σύμπλεγμα του Φρακτού….(έκανα 3ετή έρευνα-καταγραφή για το ΤΕΙ Δασοπονιας Δράμας τότε για το αγριόγιδο στη Ροδόπη)

    3)ΑΓΡΙΟΚΟΤΑ……από Καρά Ντερέ μέχρι στα ορεινά της Ροδόπης σύνορα με Βουλγαρία στην Ξάνθη….έχασα το λογαριασμό, περίπου 100-200 πουλιά. Κόνιτσα 1 πουλί.

    4)ΜΑΥΡΟΠΕΛΑΡΓΟΣ….Ένα ζευγάρι στο Νέστο, ένα ακόμη ζευγάρι Αξιό φεύγοντας από Κουφάλια.

    5)ΑΓΡΙΟΓΙΔΑ(Rupicapra rupicapra balc.)…..ΡΟΔΟΠΗ-ΟΛΥΜΠΟ-ΤΖΕΝΑ-ΓΡΑΜΜΟ-ΣΜΟΛΙΚΑ-ΒΑΡΔΟΥΣΙΑ-ΓΚΙΩΝΑ-ΟΙΤΗ-ΓΚΑΜΗΛΑ….περίπου τα υπολογίζω σε 1000-1800 ζώα.

    6)ΕΛΑΦΙ ΚΟΚΚΙΝΟ….ΡΑΦΤΑΝΑΙΟΙ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ(5 ζώα από εμπλουτισμό)-ΚΟΝΙΤΣΑ(4 από εμπλουτισμό/πρωτοβουλία ιδιώτη)-ΡΟΔΟΠΗ(100/300)-ΠΑΡΝΗΘΑ(600 περίπου)-ΚΟΖΙΑΚΑΣ(από εμπλουτισμο στον ήδη υπάρχον πληθυσμό).

    7)ΛΥΓΚΑΣ….ΑΓΡΑΦΑ-ΦΡΑΚΤΟ.

    8)ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΙΓΑΓΡΟΣ…..ΣΤΑ ΛΑΣΙΘΙΩΤΙΚΑ ΟΡΗ-ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ-ΣΑΜΑΡΙΑ-ΟΜΑΛΟΣ-ΠΑΡΝΗΘΑ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΚΟΖΙΑΚΑΣ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΑΤΑΛΑΝΤΟΝΗΣΙ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΣΑΠΙΕΝΤΖΑ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΝΗΣΟΣ ΔΙΑ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΝΗΣΟΣ ΑΓΙΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΛΑΣΗΘΙΟΥ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)…..ΠΕΡΙΠΟΥ 2000 ζώα.

    9)ΖΑΡΚΑΔΙ….(ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ) από Λαμία μέχρι Αλεξανδρούπολη, (έχει και στη Β. Εύβοια καμμιά 20-30 άτομα)…δεν υπολογίζεται αυτός ο πλυθησμός, απλά είναι ΧΙΛΙΑΔΕΣ.

    10)ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΣ….Αλεξανδρούπολη(Γκιαούρ Αντά)-Αξιός-Θεσ/κός κάμπος είχαμε δεί 10 περίπου πουλιά το 2006.

    11)ΓΑΛΑΓΟΚΟΤΣΥΦΑ/ΝΕΡΟΚΟΤΣΥΦΑ/ΧΙΟΝΟΤΣΙΧΛΑ…Έχω δεί σχεδόν σε όλη την επικράτεια πλην κάποιων νησιών του Αιγαίου.

    12)ΒΑΡΒΑΡΑ…..Από Λάρισα/αποταμιευτήρες Κάρλας έως και Έβρο (Δέλτα).

    13)ΧΡΥΣΑΕΤΟΣ…Μόνο στην Οροσειρά της Ροδόπης.

    14)ΜΑΥΡΟΤΣΙΚΛΙΤΑΡΑ..(ΜΑΥΡΟΣ ΤΡΥΠΟΚΑΡΥΔΟΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΟΦΙΟ-ο μεγαλύτερος της οικογένειας στην Ευρώπη)..Όλυμπος/Φρακτό/Καράντερε/Σμόλικα, περίπου 20 πουλιά.

    15)ΠΛΑΤΥΚΕΡΟ ΕΛΑΦΙ(Cervus dama)….10 περίπου στη Ρόδο-40 στο Κόζιακα(από εμπουτισμό)-3 Όλυμπο(από εμπλουτισμό ιδιώτη).

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

    16)ΑΝΤΙΛΟΠΗ TOMSON…..Ιδιώτης έχει εμπλουτίσει μια έκταση 4.000στρ. στη Κρήτη με 14 ζώα, το μέρος είναι φραγμένο αλλά για αυτά δεν είναι τίποτα να φύγουν, δεν φεύγουν όμως και βοσκάνε παρέα με τα κατσίκια, (οι γύρω τσοπαναραίοι δεν τα ακουμπάνε, σπάνιο φαινόμενο για την Κρήτη αλλά συμβαίνει), έχουν γεννηθεί 2 μικρά και φέτος είναι γκαστρωμένες όλες. Το μέρος δεν επιτρέπεται να το πω γιατί είναι φίλος αδελφικός, αλλά αξίζει η προσπάθειά του συγχαρητήρια.

    Υ.Γ. μικροπούλια και διάφορα άλλα ζώα όπως μυοκάστορες στην Πρέβεζα και την Καστοριά, δεν τα αναφέρω γιατί θα πλατιάσω και θα σας κουράσω.
    Υπάρχουν και δεδομένα για αιλουροειδές στη Σάμο που ήρθε από Τουρκία, μάλιστα έχουν και ένα βαλσαμωμένο νομίζω σε ένα μουσείο εκεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #303519

    1)ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟΣ- Tetrao urogallus….πρέπει να έχω δεί περίπου 10 πουλιά θηλυκά-αρσενικά από Παρανέστι Δράμας προς Φαρασινό ρέμα-Θερμιά και πάνω προς το δάσος Φρακτού. Άλλα τόσα στο Λειβαδίτη στην Ξάνθη. Ένα στην Τζένα θηλυκό.

    2)ΛΕΙΡΟΠΕΤΕΙΝΟΣ…..2 πουλιά αρσενικά πάλι στο Σύμπλεγμα του Φρακτού….(έκανα 3ετή έρευνα-καταγραφή για το ΤΕΙ Δασοπονιας Δράμας τότε για το αγριόγιδο στη Ροδόπη)

    3)ΑΓΡΙΟΚΟΤΑ……από Καρά Ντερέ μέχρι στα ορεινά της Ροδόπης σύνορα με Βουλγαρία στην Ξάνθη….έχασα το λογαριασμό, περίπου 100-200 πουλιά. Κόνιτσα 1 πουλί.

    4)ΜΑΥΡΟΠΕΛΑΡΓΟΣ….Ένα ζευγάρι στο Νέστο, ένα ακόμη ζευγάρι Αξιό φεύγοντας από Κουφάλια.

    5)ΑΓΡΙΟΓΙΔΑ(Rupicapra rupicapra balc.)…..ΡΟΔΟΠΗ-ΟΛΥΜΠΟ-ΤΖΕΝΑ-ΓΡΑΜΜΟ-ΣΜΟΛΙΚΑ-ΒΑΡΔΟΥΣΙΑ-ΓΚΙΩΝΑ-ΟΙΤΗ-ΓΚΑΜΗΛΑ….περίπου τα υπολογίζω σε 1000-1800 ζώα.

    6)ΕΛΑΦΙ ΚΟΚΚΙΝΟ….ΡΑΦΤΑΝΑΙΟΙ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ(5 ζώα από εμπλουτισμό)-ΚΟΝΙΤΣΑ(4 από εμπλουτισμό/πρωτοβουλία ιδιώτη)-ΡΟΔΟΠΗ(100/300)-ΠΑΡΝΗΘΑ(600 περίπου)-ΚΟΖΙΑΚΑΣ(από εμπλουτισμο στον ήδη υπάρχον πληθυσμό).

    7)ΛΥΓΚΑΣ….ΑΓΡΑΦΑ-ΦΡΑΚΤΟ.

    8)ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΙΓΑΓΡΟΣ…..ΣΤΑ ΛΑΣΙΘΙΩΤΙΚΑ ΟΡΗ-ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ-ΣΑΜΑΡΙΑ-ΟΜΑΛΟΣ-ΠΑΡΝΗΘΑ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΚΟΖΙΑΚΑΣ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΑΤΑΛΑΝΤΟΝΗΣΙ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΣΑΠΙΕΝΤΖΑ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΝΗΣΟΣ ΔΙΑ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)-ΝΗΣΟΣ ΑΓΙΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΛΑΣΗΘΙΟΥ(ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ)…..ΠΕΡΙΠΟΥ 2000 ζώα.

    9)ΖΑΡΚΑΔΙ….(ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ) από Λαμία μέχρι Αλεξανδρούπολη, (έχει και στη Β. Εύβοια καμμιά 20-30 άτομα)…δεν υπολογίζεται αυτός ο πλυθησμός, απλά είναι ΧΙΛΙΑΔΕΣ.

    10)ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΣ….Αλεξανδρούπολη(Γκιαούρ Αντά)-Αξιός-Θεσ/κός κάμπος είχαμε δεί 10 περίπου πουλιά το 2006.

    11)ΓΑΛΑΓΟΚΟΤΣΥΦΑ/ΝΕΡΟΚΟΤΣΥΦΑ/ΧΙΟΝΟΤΣΙΧΛΑ…Έχω δεί σχεδόν σε όλη την επικράτεια πλην κάποιων νησιών του Αιγαίου.

    12)ΒΑΡΒΑΡΑ…..Από Λάρισα/αποταμιευτήρες Κάρλας έως και Έβρο (Δέλτα).

    13)ΧΡΥΣΑΕΤΟΣ…Μόνο στην Οροσειρά της Ροδόπης.

    14)ΜΑΥΡΟΤΣΙΚΛΙΤΑΡΑ..(ΜΑΥΡΟΣ ΤΡΥΠΟΚΑΡΥΔΟΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΟΦΙΟ-ο μεγαλύτερος της οικογένειας στην Ευρώπη)..Όλυμπος/Φρακτό/Καράντερε/Σμόλικα, περίπου 20 πουλιά.

    15)ΠΛΑΤΥΚΕΡΟ ΕΛΑΦΙ(Cervus dama)….10 περίπου στη Ρόδο-40 στο Κόζιακα(από εμπουτισμό)-3 Όλυμπο(από εμπλουτισμό ιδιώτη).

    [b]ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ[/b]

    16)ΑΝΤΙΛΟΠΗ TOMSON…..Ιδιώτης έχει εμπλουτίσει μια έκταση 4.000στρ. στη Κρήτη με 14 ζώα, το μέρος είναι φραγμένο αλλά για αυτά δεν είναι τίποτα να φύγουν, δεν φεύγουν όμως και βοσκάνε παρέα με τα κατσίκια, (οι γύρω τσοπαναραίοι δεν τα ακουμπάνε, σπάνιο φαινόμενο για την Κρήτη αλλά συμβαίνει), έχουν γεννηθεί 2 μικρά και φέτος είναι γκαστρωμένες όλες. Το μέρος δεν επιτρέπεται να το πω γιατί είναι φίλος αδελφικός, αλλά αξίζει η προσπάθειά του συγχαρητήρια.

    Υ.Γ. μικροπούλια και διάφορα άλλα ζώα όπως μυοκάστορες στην Πρέβεζα και την Καστοριά, δεν τα αναφέρω γιατί θα πλατιάσω και θα σας κουράσω.
    Υπάρχουν και δεδομένα για αιλουροειδές στη Σάμο που ήρθε από Τουρκία, μάλιστα έχουν και ένα βαλσαμωμένο [b]νομίζω[/b] σε ένα μουσείο εκεί.

    μπραβω. :) :D

    αν και στην τελευτεα καταμετριση αιγαγρου αν θημαμαι καλλα ηταν 5000 κεφαλες..

    και το τελευταιο μηπος ειναι ο γιατρος στην σουγια με τα ελαφια;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ΗΛΙΑΣ ΓΚΟΥΜΑΣ στις #303504

    μπραβω. :) :D

    αν και στην τελευτεα καταμετριση αιγαγρου αν θημαμαι καλλα ηταν 5000 κεφαλες..

    και το τελευταιο μηπος ειναι ο γιατρος στην σουγια με τα ελαφια;;

    Ευχαριστώ φίλε μου.
    Σχετικά με τις καταμετρήσεις κρατάω τις επιφυλάξεις μου, γιατί όσο και να προσπαθήσουμε, δύσκολα μπορούμε να δώσουμε ακριβή αριθμό λόγω της κατανομής του πληθυσμού, αλλά και λόγω της δυσκολίας προσέγγισης του βιοτόπου.
    Επίσης υπάρχει και το θέμα του υβριδισμού με ήμερα κατσίκια όπου μορφολογικά μεν μπορεί να εμφανίζονται πανομοιότυπα, αλλά ο γονότυπος είναι διαφορετικός, ή κάποια χαρακτηριστικά όπως κυρτό κέρατο με καμπύλη εξωτερική κ.α. συχνά λόγω ηλικίας του ζώου όπου η ανάπτυξή του δεν βοηθά ως μέτρο σύγκρισης, οδηγεί σε λανθασμένο υπολογισμό και έτσι συχνά παραπλανάται ο ερευνητής.
    Ταπεινή μου άποψη, ως ερευνητής άγριας πανίδας μια 10ετία στο Γεωπονικό Παν/μιο Θεσ/ας και 3 χρόνια στο Τ.Ε.Ι. Δασοπονίας Δράμας, είναι ότι οι πληθυσμοί του Αιγάγρου δεν ξεπερνούν τις 2000 με την πιο αισιόδοξη εκτίμηση. Υβρίδια όμως αιγάγρου που έχουν επιστρέψει στη φύση είναι πάνω από 3000-4000 σε διάσπαρτα νησιά στην επικράτεια και κάποια βουνά όπου στο παρελθόν έγιναν απελευθερώσεις, Ταϋγετος(δεν εμφανίζονται πλέον ζώα, μάλλον πέσαν θήματα λαθροθηρίας)-Πάρνηθα(υβρίδια τα τελευταία 15 χρόνια στη ΝΑ πλευρά) Γιούρα-Σαμοθράκη κ.α. και στην Κρήτη.
    Όχι δεν είναι ο γιατρός στη Σούγια με τα ελάφια(δεν τη γνωρίζω την περίπτωση αυτή), ο άνθρωπος είναι κτηνοτρόφος με αρκετά ζώα, απλά εκτός από κυνηγός έχει κολλήσει με το μικρόβιο των μεγάλων οπληφόρων και αυτός :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #303477

    [b]ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ[/b]

    16)ΑΝΤΙΛΟΠΗ TOMSON…..Ιδιώτης έχει εμπλουτίσει μια έκταση 4.000στρ. στη Κρήτη με 14 ζώα, το μέρος είναι φραγμένο αλλά για αυτά δεν είναι τίποτα να φύγουν, δεν φεύγουν όμως και βοσκάνε παρέα με τα κατσίκια, (οι γύρω τσοπαναραίοι δεν τα ακουμπάνε, σπάνιο φαινόμενο για την Κρήτη αλλά συμβαίνει), έχουν γεννηθεί 2 μικρά και φέτος είναι γκαστρωμένες όλες. Το μέρος δεν επιτρέπεται να το πω γιατί είναι φίλος αδελφικός, αλλά αξίζει η προσπάθειά του συγχαρητήρια.

    Ας ελπίσουμε ότι θα μείνουν στο χωράφι.
    Συμπτωματικά πριν μια ώρα διαβασα ένα άρθρο πάνω σε μια εισαγωγή ειδών.
    Το 1864 ο B. Comba θελησε να εμπλουτίσει με Wapiti (αμερικάνικα) και Νilgau (αντιλόπες από την ινδία) ένα πάρκο κοντά στο Torino (15 χλ από το κέντρο) το Reggio parco della Mandria (εκτάσεως 30.000+ στρεμμάτων) που τότε ήταν διευθυντής. από τα 60 Wapiti που στείλαν από την αμερική φτάσαν 47 ζωντανά και μετά απο ένα χρόνο είχε μείνει μόνο ένα θυλικό. Είχαν δηλητιριαστεί από ένα φυτό που δεν υπήρχε στην αμερική (Euphorbia lathyris). 10 χρόνια μετά ανακαλύψαν ότι μαζί με τα Wapiti που είχαν πεθάνει όλα είχαν εισάγει και ένα παράσιτο καινούργιο το Fascioloides magna το οποίο αφάνησε όλα τα μικρότερα οπλιφορα (Ζαρκάδια, Mouflon) του πάρκου, θανατώνοντας ακόμη και κόκκινα ελάφια. Ευτηχώς μέχρι τώρα λόγω που ότι το πάρκο είναι περιτριγυρισμένο με τοίχο ψηλό (30+ km) εκτός από τα ποτάμια που το διατρέχουν, το παράσιτο έχει μέινει μέσα στο πάρκο αλλά φοβούνται με την πληθυσμιακή έκρηξη των οπλιφόρων μπορεί να μεταφέρει το παράσιτο εκτός πάρκου.
    Αυτά για τους κυνδίνους εισαγωγης ειδών.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 210 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων