ΠΟΙΟ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ & ΓΙΑΤΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #30020

    Το θέμα αυτό φτιάχτηκε για να φιλοξενίσει τις απόψεις μας και τους λόγους για τους οποίους επιλέξαμε κάποιο Αυτογεμές. <SCRIPT language=javascript>postamble();


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335869

    Μύνημα σταλμένο από leo στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 10:42πμ – IP 62.103.140.101
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    leo
    Πλατινένιο μέλος
     
    28 Ιούλιος 2003
    1047   Μηνύματα

    Βασίλη, παραδέχομαι το θάρρος σου. Μετά απ’ ότι συνέβη στον Κωστή με την Crio, πήρες κι εσύ το ίδιο όπλο! Φαντάζεσαι να σου εμφανιστεί κι εσένα παρόμοιο πρόβλημα; Θα ακούνε το όνομά σου στο Urbino και θα τρέχουν!!!

    Φιλικά,

     

     

    ————-
    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Μύνημα σταλμένο από kostask στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 10:51πμ – IP 62.38.233.76
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    kostask
    Συντονιστής φόρουμ

    19 Mάϊος 2003
    767   Μηνύματα

    Πεστα ρε Λεωνίδα γιατί μερικοί – μερικοί διατυμπανίζουν οτι μόνο οι URIKA έχουν πρόβλημα, παρόλο που το δικό τους όπλο έβγαλε 2 διαφορετικά.:)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley15.gif&#8221; width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley15.gif’)”>

    Τι περιμένεις όμως από Crio(us)?;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley2.gif&#8221; width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley2.gif’)”>:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif&#8221; width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley4.gif’)”>

    ————-
    Φιλικά, Κώστας

    Μύνημα σταλμένο από basil01 στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 11:41πμ – IP 62.103.212.185
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    basil01
    Πλατινένιο μέλος
     
    30 Mάϊος 2003
    260   Μηνύματα

    Κυριοι,

    Τι περιμένεις όμως από Crio(us)?;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley2.gif&#8221; width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley2.gif’)”>:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif&#8221; width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley4.gif’)”>

    Κατ’ αρχην ….ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ…

    Γι’αυτο η Beretta ειναι πρωτη…..ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΗΝ BENELLI ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΙ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ..

    βλεπε VITORIA. Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    MPEKATSOFTEROS
    Πλατινένιο μέλος

    13 Οκτώβριος 2003
    261   Μηνύματα

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 27 Mάϊος 2004


    Κυριοι,

    Τι περιμένεις όμως από Crio(us)?;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley2.gif&#8221; width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley2.gif’)”>:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif&#8221; width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley4.gif’)”>

    Κατ’ αρχην ….ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ…

    Γι’αυτο η Beretta ειναι πρωτη…..ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΗΝ BENELLI ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΙ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ..

    βλεπε VITORIA. Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    basil01
    Πλατινένιο μέλος
     
    30 Mάϊος 2003
    260   Μηνύματα

    Για να μην μαλωνουμε….

    Δεν ανοιγουμε καινουργο Θεμα με τιτλο

    Ti καραμπινα θα διαλεγατε???? Θα ελυνε και τις αποριες πολλων φιλων του FORUM 

    Μύνημα σταλμένο από MPEKATSOFTEROS στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 3:11μμ – IP 62.255.32.6
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    MPEKATSOFTEROS
    Πλατινένιο μέλος

    13 Οκτώβριος 2003
    261   Μηνύματα

    SOSTOS O BASILHS. ETSI 8A MPORESOUME NA ER8OUME SE ANTIPARA8ESH OI BENELLAKHDES ME TOUS BERETTAKHDES….!!! Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    leo
    Πλατινένιο μέλος
     
    28 Ιούλιος 2003
    1047   Μηνύματα

    Ας μην κοροιδευόμαστε. Πήρα αυτό, που σύμφωνα με τα δεδομένα του τρόπου που κυνηγάω (υποβρύχιος) και της οικονομικής μου δυνατότητας, ήταν το το πλέον ενδεδειγμένο.

    Αν τα λεφτά δεν ήταν πρόβλημα, θα έπαιρνα μία Benelli SBE 2, μία Benelli Executive Grade “βάλε νά ‘χουμε”, κάνα δυο Beretta 391, και τίποτα ψιλά.

     

    ————-
    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Μύνημα σταλμένο από billbe στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 3:18μμ – IP 195.97.76.114
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    billbe
    Χρυσό μέλος
     
    15 Mάϊος 2003
    148   Μηνύματα

    ANTE NA TO XONTRYNOYME,COSMI ME SKALISMA KAI SYMFONO ME LEONIDARO BENELLI EXECUTIVE ESTO KAI APLH!

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335870

    Μύνημα σταλμένο από MPEKATSOFTEROS στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 3:20μμ – IP 62.255.32.6
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    MPEKATSOFTEROS
    Πλατινένιο μέλος

    13 Οκτώβριος 2003
    259   Μηνύματα

    EGO FILE LEO, 8A EBAZA 2-3 BERETTA A302, KAI AN DE BIAZOMOUN, 8A ERIXNA STA KARBOUNA KANA 2 CRIO AKOMA ALLA KAI 1 BENELLI RAFFAELLO SPECIAL….

    KAI GIA EPIDORPIO MIA BENELLI ELEGANT  ‘H DELUXE. Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    kostask
    Συντονιστής φόρουμ

    19 Mάϊος 2003
    767   Μηνύματα

    Παιδιά πέρα από την πλάκα θεωρώ πραγματικά αξιόπιστα όπλα τις Benelli, όχι οτι δεν παρουσιάζουν καθόλου προβλήματα, αλλά ο πολύ απλός τους μηχανισμός υπόσχεται απροβλημάτιστη λειτουργία.

    Βέβαια στο σκοπευτήριο οι περισσότερες καραμπίνες που προβληματίζονται με τα 24 γραμ είναι οι Benelli και οι παλιές Αμερικάνικες.

    Ο λόγος που δεν θα έπαιρνα ποτέ Benelli είναι η αίσθηση της ανάκρουσης εξ’ αιτίας του μηχανισμού αδρανείας.

    Ακόμα και σε μια καραμπίνα αερίου με ενοχλεί το πήγαινε – έλα του κλείστρου, πόσο μάλλον σε μια Benelli.

     

    ————-
    Φιλικά, Κώστας

    Μύνημα σταλμένο από MPEKATSOFTEROS στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 3:42μμ – IP 62.255.32.6
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    MPEKATSOFTEROS
    Πλατινένιο μέλος

    13 Οκτώβριος 2003
    259   Μηνύματα

    FILE KOSTA ENTAXEI EN MEREI EXEIS DIKIO.OMOS TA BENELLI, EINAI KARAMPINES KAI PROORIZONTAI GIA KYNHGETIKH XRHSH, OPOU 8A XRHSIMOPOIH8OUN TO LIGOTERO 30 GRAMMARIA SKAGIA!!!

    OPOSDHPOTE KANEIS DEN EINAI TELEIOS. EGO O IDIOS OPOU YPOSTHRIZA TIS BENELLI, LEO POS EIXA KAPOIO PROBLHMA KAI TO ANEFERA DHMOSIOS MEXRIS OTOU BRHKA LYSH. OMOS SUNEXIZO NA TIS 8EORO KORYFH GIA TON APLO LOGO OTI STO KYNHGI EINAI AKROS AXIOPISTES ME TROMERA APOTELESMATA….!!!!

    TORA OSON AFORA TA PROBLHMATA POU OPOS ANEFERES DHMIOURGOUNTAI STO SKOPEYTHRIO DEKTO. OMOS SKEPSOU POS OI GOMOSEIS EINAI POLU ELAFRIES KAI OS OPLA ADRANEIAS, DEN DEXONTAI THN APARAITHTH ENERGEIA APSOGHS LEITOURGIAS. STO KYNHGI OMOS EINAI PRAGMATIKOI FONIADES!!!!!! Προφίλ Αναζήτηση www Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    victz
    Πλατινένιο μέλος

    18 Mάϊος 2003
    879   Μηνύματα


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 27 Mάϊος 2004

    Ακόμα και σε μια καραμπίνα αερίου με ενοχλεί το πήγαινε – έλα του κλείστρου, πόσο μάλλον σε μια Benelli.

     


    [/indent]

     Xωρις καμμια διαθεση πλακας, ακριβως αυτο ειναι που με ενοχλει στα αυτογεμη οπλα. Οσες φορες προσπαθησα να κυνηγησω, το αποτελεσμα ηταν για γελια, γιατι συνηθως εχανα τον προσοχη μου στο θηραμα, με την αισθηση του κλειστρου.

     Φυσικα και το γεγονος οτι ποτε δεν καταφερα να τα συνηθισω οπτικα, και να συνηθισω την αισθηση που σου προσφερουν οταν τα κρατας.

    ————-
    Βικτωρας

    Μύνημα σταλμένο από kostask στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 4:38μμ – IP 62.38.225.179
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    kostask
    Συντονιστής φόρουμ

    19 Mάϊος 2003
    767   Μηνύματα


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από billbe στίς 27 Mάϊος 2004


    ANTE NA TO XONTRYNOYME,COSMI ME SKALISMA KAI SYMFONO ME LEONIDARO BENELLI EXECUTIVE ESTO KAI APLH!

    BASILHS


    [/indent]

    Βασίλη μιας και γνωρίζω το χόμπι σου περί συλλεκτικών όπλων, θα πω ότι κατά την άποψη μου οι καραμπίνες δεν συμπεριλαμβάνονται εκτός από κάποια ιστορικά μοντέλα (Browning Auto5) στα όπλα που αξίζει κανείς να συλλέγει και να ξοδεύει αρκετά χρήματα.

    Τι να το κάνεις το ακριβό σκάλισμα σε βάση από Ergal, σ΄ενα εντελώς βοιομηχανοποιημένο όπλο που φτιάχτηκε για σκληρή χρήση και αλλαγή σε λίγα χρόνια. Ειδικά μερικές εκδόσεις τις θεωρώ πολύ κιτς.

    Αξίζει να δώσεις 700 ευρώ παραπάνω για καλύτερα νερά και 2-3 ψευτοσκαλίσματα? Το μόνο που θα σου προσφέρει είναι να μην χέρεσαι το κυνήγι από το φόβο της γρατζουνιάς. Να μου πείς οτι αξίζουν λίγα χρήματα  για την έκδοση Sporting το καταλαβαίνω.

    Για μένα η  καραμπίνα πέρα από τον αξιόπιστο μηχανισμό της πρέπει να διαθέτει όσο το δυνατόν πιο σκληρά ξύλα για αποφυγή ζημιών από μικροπεσίματα,  φινίρισμα από λινέλαιο γιατί το βερνίκι ξεφλουδίζει και αν γρατζουνιστεί χρειάζεται λουστράρισμα ξανά από την αρχή, αντίθετα με το λινέλαιο που αρκεί ένα τοπικό τρίψιμο στην γρατζουνιά και πέρασμα λινέλαιο με ένα πανάκι.

    Η βαφές της κάνης και η χρωμίωση θα πρέπει να είναι άριστες ώστε να αντεχουν στις δύσκολες συνθήκες.

    Όλα τ’ αλλα ας τα αφήσουν για εκεί που τους αρμόζει: τα δίκαννα τα οποία είναι τα μόνα όπλα που μια σημερινή χειροποίητη κατασκευή γίνεται σχεδόν ακριβώς όπως πριν 100 χρόνια.

    Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, την γνώμη μου είπα.

     

     

    ————-
    Φιλικά, Κώστας

    Μύνημα σταλμένο από billbe στίς 27 Mάϊος 2004 ώρα 5:01μμ – IP 195.97.76.114
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    billbe
    Χρυσό μέλος
     
    15 Mάϊος 2003
    148   Μηνύματα

    KOSTA NOMIZO OTI H BENELLI EXECUTIVE EINAI ATSALINH (ALLA PALI DEN EIMAI SIGOYROS) OPOS KAI H COSMI,OSO GIA TIS BROWNING SYMFONO KAI TIS KSEXASA,EIDIKA KATI AUTO 5,APO TO CUSTOM SHOP TOYS!GENIKOS EXEIS DIKIO,STHN KARAMPINA DEN AXIZEI NA DOSEIS SHMANTIKA LEFTA.

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #335877

    Κωστα,

    Κατ’αρχην χαιρομαι που ιδεα μου εγιν δεκτη…Νασαι καλα 

    Τωρα η Executive εχει οντως βαση απο ατσαλι και οχι απο ERGAL οπως η CRIO αλλα δεν μπορεις να ταχεις ολα…

    Την περασμενη βδομαδα που δοκιμασα την Crio πρωτη φορα..και ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ φορα εριχνα με καραμπινα…επιασα πολλες φορες το ενα ματι μου να “προσεχει” το κλειστρο.

    Τωρα οσο αφορα την COSMI μιας και αναφεραμε την “ΒΑΣΙΛΙΣΑ” εαν επροκειτο να ξοδεψω αυτα τα λεφτα… συγνωμη αλλα θ’αγοραζα ενα Ο/U  (Κ-80 ισως και ας λεει ο LEO οχι)

    Τωρα το φοβερο προσον της Benelli ειναι η απλοτητα της..

    Ουτε “Ο – rings” oυτε ελατηρια και ελατηριακια, ουτε οπες ουτε…. Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335878

    Συμφωνώ με τους φίλους που υποστηρίζουν την Benelli, για την απλότητα και την αξιοπιστία της. Εγώ θα συμπληρώσω και την ευκολία στο καθάρισμα, αφού όλοι ξέρετε τι “αγγούρι” είναι να καθαρίζεις την κάπνα από τα όπλα αερίων. Οι Beretta από την άλλη, θεωρώ ότι έχουν πιο εργονομικά κοντάκια, που “έρχονται” ευκολότερα σε περισσότερους κυνηγούς. Η διαφορά στο κλώτσημα, παρ’ ότι είναι αισθητή, για μένα δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για τους μηχανισμούς αδρανείας, αφού είναι αισθητά λιγότερο από το κλώστημα ενός δίκανου.

    Έχω την εντύπωση ότι οι Beretta βγάζουν λίγο καλύτερες ντουφεκιές, και είναι λιγότερο επιλεκτικές ώς προς τα φυσίγγια.

    Θεωρώ ότι η Beretta Vitoria που αγόρασα παντρεύει επιτυχημένα τις δύο μάρκες, αφού έχει μηχανισμό Benelli και κάννη Beretta, και βγάζει πραγματικά υπέροχες ντουφεκιές.

    Σημ. Η Benelli Executive έχει πράγματι ατσάλινη βάση, κι αυτό το χαρακτηριστικό από μόνο του, της δίνει συλλεκτικό ενδιαφέρον.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #335880

    Και εγώ κυνηγάω με μια Benelli.Την προτιμώ για την απλότητα του μηχανισμού της , την απουσία εμπλοκών ,το καλό για καραμπίνα ζύγισμά της (ειδικά τα καινούργια μοντέλα με ρίγα από ανθρακονήματα) και την ευκολία στον καθαρισμό της (η μη καθαρισμό της).Τα μειονεκτήματά της:λίγη περισσότερη  ανάκρουση από τις αερίων,ιδιοτροπίες στα φυσίγγια(ίσως να είναι δικές μου παραξενιές) και το γεγονός ότι στα παλιότερα μοντέλα ,πριν το 97,όπως το δικό μου να κάνει εμπλοκές στο σκοπευτήριο με 24 gr.Οι καινούργιες όμως τα ρίχνουν.Εγώ για να ρίξω με 24άρια χαλαρώνω λίγο την βίδα της πάπιας,αλλά δεν το συνιστώ σε άλλους μηπως προκληθεί κάποια βλάβη στο όπλο λόγω αυξημένης ανάκρουσης.Στην παρέα μου κυκλοφορούν μόνο Benelli  και Beretta και μια Browning Fusion που βγάζει υπέροχες ντουφεκιές.Πάντως το θέμα επιλογής του όπλου είναι πολύ υποκειμενικό θέμα.Εγώ έχω και μια άλλη αιρετική άποψη αντίθετη μα τα κοινώς αποδεκτά.Για κάθε κυνήγι χρησιμοποιώ και διαφορετικό όπλο.Διαλέγω δε τα όπλα μου με γνώμονα την απόδοσή τους στο συγκεκριμένο κυνήγι,τα μέτρα τους(να μου ταιριάζουν γενικώς εννοώ) και την αξιοπιστία τους.Ειδικά στο τελευταίο δεν κάνω παραχωρήσεις καθώς μπορεί να απορρίψω ένα όπλο που βγάζει καλύτερες ντουφεκιές από ένα άλλο ,αλλά που μπορεί να παρουσιάζει προβλήματα.Και πολλές φορές τα αξιόπιστα όπλα δεν είναι κατ’ ανάγκη ακριβά.Αλλά και εγώ όπως όλοι θα ήθελα να έχω ένα Best gun στο όπλοβαστό μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #38972

    Κυνηγάω με Benelli Black Eagle. Την έχω 1 χρόνο και έχω μείνει ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ και από την αίσθηση στο κράτημα και από την αίσθηση της ντουφεκιάς, αλλά και από τις ντουφεκιές που βγάζει. Όλο αυτό το διάστημα δεν είχα ούτε μια εμπλοκή, αλλά δεν έχω ρίξει λιγότερα από 32 gr. Το καθάρισμα είναι το μεγάλο πλεονέκτημα αυτού του όπλου. Φέτος είχα την ευκαιρία να καθαρίσω την Benelli και μετά την Rem 1100.

    Από την άλλη η 1100 είναι ένα εντελώς διαφορετικό όπλο. Αίσθηση, άκουσμα, κλώτσημα, λειτουργίες. Το μεγάλο πλεονέκτημά της (όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι) είναιτο πολύ καλό ζύγισμά της. Δεν λέω ότι η Benelli δεν είναι καλά ζυγισμένη, αλλά η 1100 μου “έρχεται” άμέσως στον ώμο. Αυτό βέβαια μπορεί να μην ισχύει για κάποιον με διαφορετικά μέτρα από εμένα.

    Αλλά οι εμπλοκές της 1100, ιδίως με φυσίγγια φτηνά και ελαφρά, είναι άλλο πράγμα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #38973

    Αφού λέμε την γνώμη μας θα μου επιτρέψετε να πω πως θεωρώ ΟΠΛΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ, την Beretta A302, A304, και πιστεύω οτι θα μου αποδείξει οτι είναι και αυτή το καινούτγιο απόκτημα FABARM 368 grey luxe. Τα όπλα αυτά είναι στην κατοχή μου και έχω να θυμάμαι μόνο καλές στιγμές ευτυχώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #38975

    Εγω χρησιμοποιώ στο κυνήγι την winchester sx2. Είναι όπλο εργαλείο. Η αντοχή του είναι για την “Αμερικάνικη” χρήση (Βάλτος) και ώς εκ τούτου δεν με έχει προβληματίσει.

    Την αγόρασα το 2000 (245.000 δρχ) και θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά της.

    Είναι λίγο βαριά αλλά τελικά όταν δοκίμασα τη FUSION είδα το βαρύ όπλο μου “πάει” καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #38977

    ΒΕRΕΤΤΑ 391 ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #38982

    BASILH(basil01) KALHMERA!POIAS ETAIREIAS MONTELO EINAI TO  K 80 POY GRAFEIS?ETSI PLHROFORIAKA..

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #38984

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

    ΕΓΩ ΕΧΩ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ BROWNING GOLD KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΞΥΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ (220.000 ΔΡΧ.) ΤΟ 1998.ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΔΕ ΟΤΙ ΚΥΡΙΟΣ ΚΥΝΗΓΩ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #38985

    Και ο αιρετικός της παρέας

    Από καραμπίνες προτιμώ τις Franchi. Εδώ και 4 χρόνια, έχω μια 612 VS και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν είχα ποτέ εμπλοκή με γομώσεις από 28 έως 52 γραμμάρια, η ντουφεκιά δε που βγάζει είναι άλλο πράγμα. Έχει και αυτό το σκαλοπάτι στην βάση που αν το συνηθίσεις δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπλο με κυρτή ράχη ξανά. Στο καθάρισμα έχει λίγο φασαρία λόγω του μηχανισμού αερίων αλλά είμαι πια συνηθισμένος. Πολύ ικανοποιημένος επίσης από την ποιότητα κατασκευής συνολικά του όπλου που σε αυτή τη χρηματική κατηγορία είναι θα έλεγα κορυφαία.

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335881

    BASILH(basil01) KALHMERA!POIAS ETAIREIAS MONTELO EINAI TO  K 80 POY GRAFEIS?ETSI PLHROFORIAKA..

    Krieghoff. Γερμανικά.

    Η Krieghoff αγόρασε από την Remington, κάπου μετά πό τον Β’ παγόσμιο πόλεμο, τα μηχανήματα για την κατασκευή του Remington 32, ενός μοντέλου χωρίς ιδιαίτερη εμπορική επιτυχία. Οι Γερμανοί όμως κάτι είχαν δει σ’ αυτόν τον περίεργο μηχανισμό, και τελικά δικαιώθηκαν, αφού το όπλο που έβγαλαν, το Κ32, και αργότερα το Κ80, είχε τεράστια εμπορική επιτυχία, και κυρίως στην Αμερική!!!

    Είναι γενικά ογκώδη όπλα, με μεγάλο βάρος και μάλλον βαριά αισθητική για τα δικά μας μεσογειακά γούστα. Όμως έχει κατά γενική ομολογία υψηλότατη ποιότητα κατασκευής και υλικών, και από τις καλύτερες σε αίσθηση σκανδάλες της αγοράς. Ένα επιπλέον πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό του, είναι ότι έχει μία βίδα στο στόμιο, ανάμεσα στις δύο κάννες, με την οποία μπορεί ο σκοπευτής να ρυθμίσει την σύγκλιση των καννών (barrel convergense) μεταξύ τους.

    Στην Ελλάδα, αντιμετώπισαν μία μεγάλη ατυχία, όταν πριν πολλά χρόνια, ένας “Ελληνάρας” επίδοξος εισαγωγέας, απέσπασε τρία όπλα από την Krieghoff δωρεάν, για να τα χρησιμοποιήσει σαν δείγματα/εκθέματα, και κατόπιν τα πούλησε και μην τον είδατε! Από τότε οι άνθρωποι στην Krieghoff ακούνε Ελλάδα και τρέχουνε!

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #39004

    Λεωνιδα,

    Βασιλη σε λενε????? 

    Συνονοματε, με προλαβε ο Λεωνιδας….Αλλα για ριξε μια ματια

    http://www.krieghoff.com/ 

    και θα καταλαβεις γιατι μιλαω…Οταν οι Γερμανοι- Αυστριακοι βαλουν το κεφαλι κατω ….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων