ΠΟΙΟ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ & ΓΙΑΤΙ

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 271 έως 279 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #42983

    Λεωνίδα,

    Εχω ένα αυτογεμές με διευρυμενο αυλό 18,8 (win super x2).

    Ποια είναι η γνώμη σου για τις γομώσεις που ταιριάζουν σε τετοιους αυλούς?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #43008

    Απλά να αποφύγεις τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα χωρίς πλαστική φούστα κάτω από την τάπα. Κατά τα άλλα δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #43009


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 29 Ιούλιος 2004


    Απλά να αποφύγεις τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα χωρίς πλαστική φούστα κάτω από την τάπα. Κατά τα άλλα δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

    Φιλικά,

     


    [/indent]Αν καταλαβαίνω καλά η θεωρεία περί μεγάλου βάρος σκαγίων και υψηλών πιέσεων δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #43016

    Αντρέα, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι μεγάλοι αυλοί δεν χρειάζονται σώνει και καλά βαριές γομώσεις για να βγάλουν καλές ντουφεκιές. Απλά είναι καταλληλότεροι για βαριές γομώσεις, επειδή τα σκάγια έχουν περισσότερο χώρο στην διάθεσή τους και παραμορφώνονται λιγότερο. Επίσης, είναι λογικό να υποθέσει κανείς ότι οι πιέσεις που θα αναπτύσσονται θα είναι κάπως μειωμένες.

    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    loverboy στις #44146

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ,

    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ FABARM H 368 grey lux,ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ!ΓΙΑΤΙ?ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ?ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ?ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΥ ΣΑΝ ΟΠΛΟ ?ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΗΠΩΣ Η FABARM CACCIA ΔΕΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΤΡΕΛΟ ΤΕΣΤ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2001 ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ (βλεπε Νικητας Κυπριδημος -ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ),(Κυνηγεσια-Κυνοφιλια)KAI EΡΙΞΕ ΣΕ 1 ΩΡΑ ΟΣΑ ΦΥΣΣΙΓΙΑ ΡΙΧΝΕΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΠΟ 24-56 gr ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ  ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΙΧΕ ΒΥΘΙΣΤΕΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΜΕ ΛΑΣΠΕΣ,ΠΕΤΥΧΕ ΒΟΛΕΣ 65 ΜΕΤΡΩΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΜΠΛΟΚΗ!ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ  ΤΗΝ FABARM ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ FABARM! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    vounisios στις #44207

    exo tetio me th laspoi ke egina poli filos me ton oployrgo apo totai giati to miso mina pao gia aipiskebh gnoristikame me ton antroppo poli kala ke tha baftisi ke to mikro soy leo filai de pezaite me th laspi olom eblokoi afoy to poiston to alazo kate minnato troibi o ouplourgos toy xanatroibi ala bazo kainoyrio naxo to kefalim ysyxo

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    loverboy στις #44352

    ΡΕ φιλαρακο βουνισιε,

    δεν εχεις να ασχοληθεις με κατι αλλο

    εκτος του να αντικρουεις εμενα?

    ο καθε κυνηγος αναφερεται σε προσωπικες εμπειριες του και απλα λεει τι οπλο εχει για να συζητηθει απο το forum τωρα τι μουφο βουνισιες πλακες κανεις εσυ δεν ξερω!παντως πιστευω οτι οπλο ακομα δεν εχεις α εχεις ενα αεροβολο crossman και μια σφενδονη!να σε βοηθησουμε εδω με τα παιδια να παρεις ενα οπλακι να κανεις την δουλιτσα σου να μην ζαλιζεις και χαλας το ωραιο  site με τις ανοησιες σου!αω θελεις ακομα μπορω να σε βοηθησω να γραφτεις σε σκοπευτικο συλλογο που εχει αληθινα οπλα και οχι νεροπιστολα!συν τις αλλοις σου ευχομαι καλη κυνηγετικη χρονια με οτι οπλο διαθετεις!να εισαι καλα και να προσεχεις!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    DIAKKO στις #44506

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

    ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛO LOVER BOY  

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ FABARM 368 ΑΠΟ ΠΟΛΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ  ΠΟΙΟ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

    ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ  BERETTA 391  ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ  ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ 1FABARM  MK3 EUROLION

    ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ (350ΕΥΡΩ 6 ΜΗΝΩΝ ΟΠΛΟ) ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ . ΠΕΡΣΙ ΣΤΙΣ ΚΙΚΛΕΣ ΤΟ  ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΥΧΝΑ ΕΜΠΛΟΚΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ  ΣΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΚΑΛΥΚΑ .ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ.Η ΚΑΝΗ ΤΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ .ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΟΥ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ .ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ

    SORRY ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΤΑ ΛΕΜΕ

     

    2 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

    <SCRIPT> window.open=NS_ActualOpen;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #44663

    Γεια σας φίλοι,

    Εγώ πρόσφατα αγόρασα το πρώτο μου όπλο, μια BERETTA AL-391 TEKNYS με κάνη 66 εκ .

    Κατέληξα σε αυτό γιατί από όλα τα όπλα που δοκίμασα (και πιστέψτε με ήταν πολλά) αυτό ήταν που μου “έκατσε” καλύτερα. Φανταστείτε ακόμη οτι με τις φλάτζες των 60 μοιρών στο κοντάκι, μου καθόταν καλύτερα απο τα άλλα, παρόλο που οι 65 μοίρες είναι αυτές που μου “κάνουν”! Τελικά μεγάλο ατού και -απαραίτητο πλέον- σε ένα όπλο η αλλαγή κλίσεως στο κοντάκι!!!

    Αν και αρχάριος είχα ικανοποιητικά νομίζω αποτελέσματα στο σκοπευτήριο τις δύο πρώτες φορές καθώς το όπλο σχεδόν σκοπεύει μόνο του!

    Τέλος, εως τώρα έχει ρίξει φυσίγγια των 24γρ., 32γρ. και magnum και λειτουργεί το ίδιο άψογα και απροβλημάτιστα. Επιπλέον για τα 24άρια έχω να πω, ευτυχώς που ακούγεται το “μπαμ” της πυροδότησης γιατί το όπλο δεν κλωτσάει καθόλου!

    Φιλικά πάντα,

    asyn

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 271 έως 279 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων