ENARXH KYNHGIOU

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 138 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #42360

     Thumbs Down Making A Wish Awww Shucks 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #42419

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ?????????????????????????????????????????????????/  ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΥΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ?????????????????????????

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ Κ..Ω..ΛΟΥ ΘΑ ΑΠΑΓΟΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝΕ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ 20/9 ή 30/9 ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ 25€, ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ. (ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ). ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΔΕΙΑ ΦΕΤΟΣ. ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΞΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΣΚΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΧΑΡΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.

    ΤΑΣΟΣ (ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42438

     Μακαρι τα οσα λεμε εδω να ειναι εκτος τοπου και χρονου και να αποδειχτουν σαν απλες φημες, ανυποσταστες και αναληθεις. Σκεφτητε ομως ποσες απο αυτες τις “αναληθεις” φημες που συζητησαμε εδω δεν εγιναν τελικα πραγματικοτητα.

     Απλα εγω αρνουμαι να πιστεψω οτι οι Ολυμπιακοι αγωνες κινδυνευουν απο μενα, και απο τον καθε νομιμο πολιτη. Οποια μορφη διαμαρτυριας και να διαλεξουμε, για οποιοδηποτε θεμα, δεν νομιζω οτι θα εχει αντικτυπο στην ασφαλεια των Ολυμπιακων αγωνων. Αντιθετα κινδυνευουν απο τους Μ…ακες που ανακατευονται σε ολο τον κοσμο, προσπαθωντας να λυσουν ολα τα προβληματα με τα οπλα, αγνοωντας οτι ο πεινασμενος, που δεν εχει σπιτι, πατριδα και ελπιδα καμμια, δεν εχει και τιποτα να χασει.

     Απο αυτους τους μαλ…κες κινδυνευουν οι Ολυμπιακοι Αγωνες και ο κοσμος γενικοτερα. Και οσο αυτοι θα υπαρχουν, τοσο πιο πολλες ελευθεριες και συνταγματικα κατοχυρωμενα δικαιωματα θα καταστρατηγουνται.

     Αν παντως το κυνηγι αρχισει αργοτερα απο τις 31 Αυγουστου, και ειδικα αν δεν περιλαμβανει και την περιοδο για τα τρυγονια, τοτε σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μην βγαλω αδεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #42461

    ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟΥΣΙΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ Γ.ΣΟΥΡΛΑΓΚΑ (KINIGOS.NET)……

    Καλημέρα συνάδελφοι

    Δυστυχώς, εγώ προσωπικά είμαι πολύ απογοητευμένος με τις εξελίξεις στα κυνηγετικά μας θέματα. Όλοι θυμόμαστε ότι στις περασμένες βουλευτικές εκλογές, πολλοί, αν όχι ..όλοι – οι υποψήφιοι του κόμματος που κέρδισε τις εκλογές, μας είχαν πρήξει στα φιλοκυνηγετικά τους αισθήματα….Για την ώρα όμως φροντίζουν να τα κρύβουν ..επιμελώς!!

    Σε χθεσινή συνάντηση ενημερωτική με την ΚΣΕ και όλων των Κυνηγετικών εντύπων και Ιστοσελίδων, ο πρόεδρος κ. Παπαδόδημας, επισημοποίησε την καθυστέρηση της έναρξης λόγω των Ολυμπιακών Αγώνων. Η τελική συμφωνία με τα αρμόδια Υπουργεία, ήταν για τις 31 Αυγούστου, αφού όπως ειπώθηκε (και υπάρχει και στην σχετική ανακοίνωση της ΚΣΕ) εξαντλήθηκαν όλα τα περιθώρια διαπραγμάτευσης και απορρίφθηκαν όλες οι εναλλακτικές της προτάσεις για απαγόρευση μόνο στους Ολυμπιακούς νομούς και πόλεις. Το αποτέλεσμα κρίνεται – είπαν – ικανοποιητικό…αν αναλογισθούμε ότι οι αρχικές προτάσεις περιελάμβαναν και τον..Σεπτέμβρη!! Δηλαδή ..κανονικό παζάρι…Βάζουμε την τιμή πολύ ψηλά επίτηδες.για να έχουμε περιθώρια διαπραγμάτευσης στα “κανονικά” και να είναι και ευχαριστημένος ο..πελάτης! Πάει λοιπόν ..τελείωσε 10 μέρες μείον!! Και αυτό μόνο από την έναρξη ..γιατί και για την λήξη….τα προγνωστικά δεν είναι καθόλου ευχάριστα!  Οι αρμόδιες υπηρεσίες λέει…- αχ αυτοί οι ανώνυμοι υπηρεσιακοί παράγοντες.. – επιμένουν να κοπεί όλος ο Φεβρουάριος!! Και μεις λέει το..παλεύουμε!!

    Κάποιες προτάσεις για την νέα ρυθμιστική που έγιναν, αν – λέω αν – γίνουν δεκτές, ίσως αποτελέσουν το ..”άλοθι” ή αλοιώς το γλυφιτζούρι… Πρότειναν να επιτραπούν κάποια είδη χήνας που τώρα απαγορεύονται και για ένα μήνα – τον Οκτώβρη – το Ζαρκάδι (Τετ.-./Σ/Κ).. Όλα αυτά θα φανούν στην τελική απόφαση του Υφ/ργού στο τέλος αυτού του μήνα με την νέα ρυθμιστική.

    Ένα άλλο ..”τούβλο” που μας περιμένει είναι η αύξηση των τελών υπέρ κυν.οργανώσεων, τώρα τα ποσοστά που θα μοιρασθούν τα λεφτά είναι ..υπό σκέψη. τα περισσότερα θα πάνε στην Συνομοσπονδία και στις Ομοσπονδίες.. Έγινε λόγος για τριάντα..μάλιστα 30 Ευρώ αύξηση!! Είναι κατά την γνώμη μου μια απαράδεκτα υψηλή αύξηση, η οποία σε συνδιασμό με την “συρίκνωση” της περιόδου, θα έχει ως αποτέλεσμα την σίγουρη μείωση των αδειών θήρας και έτσι και της αναμενόμενης αύξησης των εσόδων.. Η αύξηση πρόκειται να “πάει” για την ολοκληρωμένη σχεδίαση προγραμμάτων και μελετών για τα θηρεύσιμα ώστε να έχουμε έγκυρα στοιχεία για να αντικρούσουμε την “αντικυνηγετική” πολιτική των ειδικών ..όπου και αν “κρύβονται”….εδώ ή στις Βρυξέλες.. Υπήρξαν αντίθετες απόψεις στην συνάντηση..αλλά η ΚΣΕ είναι αποφασισμένη να προχωρήσει στην αύξηση, καθώς όπως λένε δεν έχουμε άλλο χρόνο για χάσιμο..

    Τελικά φίλοι μου..μάλλον δεν πάμε καθόλου καλά.. και ειλικρινά δεν ξέρω κανένα τρόπο αντίδρασης των κυνηγών, μια και ο μοναδικός πολιτικός φορέας που σαν τελείως ανεξάρτητος θα μπορούσε να κάνει “αρκετή φασαρία”,  ..φρόντισε να αυτοφιμωθεί….

    Γ.Σουρλάγκας
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #42482

    ΤΩΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΡΗΘΟΥΜΕ…..ΔΥΝΑΜΙΚΑ..ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ!!!!!!

    ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΚΑΜΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΥΠΟΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ!!!!ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΑ ΤΕΛΗ-ΚΟΒΟΥΝ ΜΕΡΕΣ-ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ ΘΗΡΑΜΑΤΑ-ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ???????

    ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΑ…………..ΚΟΥΦΙΑ

    ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #42508
     

    ΔΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ HUNTER

    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ

    ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο ΚΩΣΤΑΣ

     

    Χαίρετε,

     

    ήμουν παρών στη συνάντηση της ΚΣΕ με τα κυνηγετικά ΜΜΕ και τις ιστοσελίδες και, προσωπικά, δεν θέλω να είμαι τόσο απαισιόδοξος. 

    Τα 30ευρώ ανά άδεια που ζητάει η ΚΣΕ από το Υπουργείο να της εγκριθούν νομίζω ότι θα αξιοποιηθούν για το καλό του Κυνηγίου.  Τουλάχιστον αυτό διαφαίνεται στους σκοπούς για τους οποίους τα ζητάει.  Δυστυχώς τα πράγματα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη είναι δύσκολα, το Κυνήγι πιέζεται από παντού, ας δώσουμε τουλάχιστον μια οικονομική ανάσα στις Οργανώσεις μας για να ανταπεξέλθουν και ίσως δούμε καμιά καλύτερη κυνηγετική μέρα.

     

    Σχετικά με την ρυθμιστική, μας έδωσαν ολόκληρη την πρόταση της ΚΣΕ προς το Υπουργείο μαζί με άλλα έγγραφα που δείχνουν τον αγώνα που γίνεται ενάντια στις περικοπές που επιχειρούνται.  Είναι όμως πάνω από 20 σελίδες και δεν έχω το χρόνο να τις δακτυλογραφήσω ή να τις σκανάρω τώρα.  Ζήτησα ήδη την πρόταση σε ηλεκτρονική μορφή και μόλις τη λάβω θα σας ενημερώσω.  Για το θέμα του Φεβρουαρίου, ενώ ακόμα και το Ευρ.Δικαστήριο δέχτηκε ως συμβατή την ρυθμιστική που εκδόθηκε τον Δεκέμβρη του 2002 και η οποία επαναλήφθηκε την περίοδο 2003-2004, η διεύθυνση Θήρας του Υπουργείου έχει διαφορετική γνώμη και προτείνει οριστική απαγόρευση του Φεβρουαρίου για να αποφύγουμε λέει οποιαδήποτε εμπλοκή με την ΕΕ.  Το παιχνίδι θα παιχτεί τώρα σε επίπεδο υφυπουργού Γεωργίας (συγνώμη: Γεωργικής Ανάπτυξης και Τροφίμων!!).

     

    Για το θέμα των 10 ημερών του Αυγούστου δε νομίζω ότι υπήρχαν πολλά περιθώρια για διαπραγμάτευση από την πλευρά της ΚΣΕ.  Ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για την ασφάλεια των αγώνων (έστω και αν το συγκεκριμένο είναι γελοίο) και η απόφαση είχε ήδη ληφθεί από τους αρμόδιους του Υπ.Δημ.Τάξεως.  Η Ολυμπιάδα είναι ένα τεράστιο γεγονός, όσοι έχουν μπλεχτεί έστω και ελάχιστα ξέρουν τί αγώνας δρόμου και τί πίεση υπάρχει για να γίνει σωστά και χωρίς προβλήματα.  Ιδίως όσοι βρίσκονται σε επιτελικές θέσεις, δεν κοιμούνται από το άγχος για την έκβαση του όλου εγχειρήματος.  Νομίζω ότι η ΚΣΕ σωστά έπραξε, βλέποντας ότι δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, και στήριξε τελικά την απαγόρευση των 10 ημερών τον Αύγουστο.  Είναι άλλωστε και αυτό ένα μέτρο κοινωνικής προβολής, οι κυνηγοί θυσίασαν 10 μέρες για τους αγώνες και επιπλέον πρόσφεραν το προσωπικό και τον εξοπλισμό της θηροφυλακής στην υπηρεσία της πολιτείας για την περίοδο των αγώνων.  Αν η ΚΣΕ προέβαλε αδιαλλαξία και άρνηση, αφενός δεν θα πετύχαινε τίποτα και αφετέρου θα χάναμε και την κοινωνική προβολή του γεγονότος.

     

    Το δεύτερο φρούτο για απαγόρευση της Αττικής όλο το Σεπτέμβριο προήλθε από κάποια “κυρία” του Αθήνα2004 η οποία για γελοίους λόγους έστειλε το αίτημα αυτό στο Υπουργείο.  Παρενέβη όμως η ΚΣΕ, κατήγγειλε το γεγονός στο Υπ.Δημ.Τάξης το οποίο απάντησε ότι δεν βλέπει κάποιο λόγο για τέτοια απαγόρευση και το πρόβλημα αυτό μάλλον έληξε εκεί.

     

    Δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν και δεν τα βλέπω όλα ρόδινα, όμως κάποιοι άνθρωποι στις οργανώσεις μας πράγματι προσπαθούν.  Οσοι από εμάς μπορούμε να διαθέσουμε χρόνο και να προσπαθήσουμε για το κοινό καλό ας δοκιμάσουμε να μπούμε στο χορό αναλαμβάνοντας κάποιο αξίωμα σε τοπικό επίπεδο (ΚΣ) ή από οποιοδήποτε άλλο μετερίζι (π.χ Ωρίωνας).  Δεν είναι πρέπον όμως να στεκόμαστε αμέτοχοι, να μην πατάμε ποτέ το πόδι μας στο σύλλογο, να αρνούμαστε ακόμα και την οικονομική βοήθεια όταν μας ζητείται και από την άλλη να έχουμε απαιτήσεις βελτίωσης των κυνηγετικών μας πραγμάτων.  Και ας μήν ξεχνάμε ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο και αυτονόητο, για όλα χρειάζεται αγώνας και πίεση.

     

    Ας είμαστε αισιόδοξοι . . .

     

    φιλικά

    Νίκος Παπαϊωάννου

     

    ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ

     
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #42516

      Συνάδελφοι,δεν θα με πείραζε να δώσω και 30 και 40 και 100 Ε παραπάνω αν ήταν για το καλό του κυνηγιού.Αλλά δέστε που καταντήσαμε.Κάθε χρόνο πριόνισμα της περιόδου ή μείωση των θηρεύσιμων.

      Φτιάξαμε (φτιάξανε) την θηροφυλακή με δικά μας χρήματα,για να κάνουμε οικονομία στο κράτος που ώφειλε από το Σύνταγμα να είναι υπεύθυνο για την αστυνόμευση.Και σε αντάλλαγμα τι πήραμε; Τίποτα… Μόνο επικοινωνιακά πέτυχε η θηροφυλακή (τηλεόραση κλπ).Φυσικά παρ΄ όλες τις αδυναμίες της έχει κάνει έργο στην πάταξη της λαθροθηρίας,αλλά δεν αξιοποιήθηκε η δημιουργία της σαν διαπραγματευτικό όπλο.

      Και ας έρθουμε στο θέμα της ετήσιας ρυθμιστικής για το κυνήγι.’λλο φρούτο και αυτό.Πουθενά σε καμμιά χώρα της Ε.Ε. δεν υφίσταται τέτοιο καθεστώς.Υπάρχει ένας νόμος για το κυνήγι και όχι ετήσιες υπουργικές αποφάσεις.Γιατί η ΚΣΕ δεν αξιοποιεί αυτά τα διαπραγματευτικά όπλα στις συζητήσεις με το υπουργείο;Γιατί να μην κυνηγάμε όπως οι άλλοι Ευρωπαίοι και ας πληρώνουμε τα διπλάσια χρήματα;

    Αλλά όπως λέει και ο jimpap εμείς τι κάνουμε; Ποιά είναι η αντίδρασή μας σε όλα αυτά τα απερίγραπτα; Λόγα,λόγια ,λόγια…ΚΟΥΦΙΑ ΛΟΓΙΑ…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #42520

    Συμφωνώ με το φίλο ΧΙRO. Ας πληρώναμε παραπάνω, αλλά να πιάναν τόπο τα λεφτά. Δεν μπορεί να ψαλιδίζεται η περίοδος συνεχώς, να μειώνονται τα θηρεύσιμα, να καρδιοχτυπούμε για τον Φεβρουάριο, να δεχόμαστε πιέσεις απο κάποιες “κυρίες”, που δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν απο το να βγάζουν βόλτα τα κανισάκια τους και απο πάνω να δείχνουμε και κατανόηση.

    Και όταν ληφθούν όλες αυτές οι αποφάσεις, χωρίς εμείς να έχουμε λόγο, τότε σαν δικαιολογίες προβάλονται κάποια επιχειρήματα που ούτε παιδάκια του νηπίου δεν θα τα πίστευαν.

    Είμαι ο μόνος που αισθάνετε ΜΑΛ….ΚΑΣ εδώ μέσα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #336470

    Agaphte Triantafylle,

    oxi sigoura den eisai o monos pou aisthanetai etsi!

    Isws parakolouthwntas to forum na exeis dei oti h douleia mou me exei anagkasei na zw sto exwteriko. Ekei vevaia eimai poliths deyterhs kathgorias (mporei na eimai monimos katoikos alla oxi kai yphkoos) kai ayto ta leei ola. Den exw to dikaiwma na agorasw oplo (kynhgetiko) oute gia exagwgh, poso mallon gia na kynhghsw…

    To mono pou mou epitrepoun einai me eggrafh sygkatathesh synadelfou kynhgou na ton synodeysw sto kynhgi mono san theaths! Epishs sto skopeythrio mporw na paw na piw ton kafe mou alla mono gia na parakolouthhsw tous tyxerous na rixnoun.

    Ayta fysika se mia xwra ektos EU (Elvetia), alla kai prin ligous mhnes pou zousa sthn Germania, ta idia peripou isxyan kai ekei me kapoies parallages. Par’ ola ayta oi synadelfoi mas ekei opws poly swsta exei anaferthei kata kairous kai sto forum, den pernoun ayta pou emeis pername kathe xrono edw.

    Kai kala ekei opws proeipa eimai poliths deyterhs kathgorias….sthn Ellada omws??? Mas exoun kanei olous tous kynhgous polites deyterhs kathgorias apo monoi tous! ki ayto den symvainei mono me tis rythmistikes kai thn ypoloiph nomothesia, alla akomh kai me thn koinwnia oloklhrh.

    “Krazoun” tous kynhgous, les kai ftaine aytoi gia ola. Apo ta sxoleia twn paidiwn mas mexri kai tis parees pou kata kairous kanoume, mas antimetwpizoun ws….tous kakous kai ftaixtes.

    Den exw antirrhsh na plhrwsw thn eisfora twn 25 akomh kai ++ euro pou anakoinwsan oti tha isxysei, arkei na doume kati na ginetai apo tous foreis pou sto katw-katw epiviwnoun mesa apo to kynhgetiko kosmo.

    Se poion na milhsoume kai ti na kanoume prokeimenou na allaksei kati rizika kai mia gia panta? 

    Sygxwreste to megalo mhnyma mou, alla na ta poume estw kai metaksy mas, kapou na ksespasoume kai isws telika na bgei kai kamia kalh protash mesa apo touto to forum.

    Panta filika

    Panos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #42582

    !!!!!!!!!!!!

    Φίλε Πάνο,

    πολίτης δεύτερης κατηγορίας;;;;;

    Δεν έχεις δικαίωμα να κυνηγήσεις;;;;;

    ΠΟΥ;;;;; Στην “πολιτισμένη” Ευρώπη;;;;;;

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ….. ΕΜΕΙΝΑ ΜΑΛ….ΚΑΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42591

    Καλά φίλε Πανο ούτε και ως τουρίστας δεν μπορείς να κυνηγήσεις ?

    Αυτό δεν πιστεύω να γίνεται αλλού πάντως. Στον Καναδά, στις ΗΠΑ ( που τους θυμήθηκα τους ξενέρωτους τώρα ) στην Αυστραλία και αλλλού, οι δικοί μας κυνηγούν κανονικά

    Επεσες στην περίπτωση φίλε μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #42611

    Αγαπητέ κύριε Παπαιωάννου θα μου επιτρέψετε να σας απαντήσω, στις έμμεσες πλην σαφείς αιτιάσεις σας εναντίον ημών των απλών κυνηγών ,για την μη ενεργό συμμετοχή μας στα των συλλόγων μας, σε αυτό το forum,γιατί στο άλλο διάβασα κάποια πράγματα που με λύπησαν και με εξόργισαν συνάμα,και θέλω να εκφράσω τον αντίλογό μου πολιτισμένα.(Κάτι που δεν θα κατάφερνα εκεί)

    Σας διαβεβαιώνω στον λόγο της προσωπικής μου τιμής, ότι όποτε εγώ ή φίλοι μου ή γνωστοί μου,όλοι επίλεκτα και γνωστά μέλη της κοινωνίας της πόλης μας,επιχειρήσαμε να ασχοληθούμε με τον σύλλογό μας,αντιμετωπίσαμε τον αποκλεισμό,την αδιαφορία,την ειρωνία και την χλεύη των μελών των προεδρείων πρώην και νυν.

    Παρ΄ όλο ότι ζητήσαμε επιμόνως να συμμετάσχουμε και να συνεισφέρουμε αφιλοκερδώς κάποια μέσα, για την διεκπεραίωση κάποιων μικροέργων: ποτίστρες,κλωβούς προσαρμογής και σπορές ,μας αγνόησαν επιδεικτικά και μίσθωσαν ιδιώτες για κάποιες από αυτές τις εργασίες.

    Αναφέρω ότι εγώ και οι γνωστοί μου ανήκουμε σε διαφορετικές πολιτικές παρατάξεις των οποίων δεν είμαστε ενεργά μέλη,οπότε η πολιτική μεροληψία αποκλείεται.

      Ποτέ μα ποτέ δεν κληθήκαμε ούτε καν ενημερωθήκαμε για κάποια συνέλευση.Πότε και από ποιούς γίνονται αυτές οι συνελεύσεις;

      Κανείς από μας δεν είχε θέσει υποψηφιότητα για κανένα αξίωμα στον σύλλογο αυτό, ούτε και προετίθετο να το κάνει στο μέλλον,ώστε να δικαιολογείται η απαξία μας,για αντιπολιτευτικούς λόγους.

      Κατόπιν τούτων το ενδιαφέρον μου εστράφη σε σύλλογο γειτονικού νομού όπου και έλκω την καταγωγή μου.Πλην φεύ τα ίδια και εκεί. Και χειρότερα θα έλεγα.Ίσως να έχετε δεί στον κυνηγετικό τύπο κάποιον πρόεδρο συλλόγου να ποζάρει επιδεικτικά φέροντας πιστόλι στην μέση του.Δεν θα επεκταθώ άλλο γιατί τώρα είναι μακαρίτης…

      Η Δ΄ΚΟΣΕ δεν οφείλει να ελέγχει τους συλλόγους της για θέματα συνελεύσεων και εκλογών και οικονομικών πεπραγμένων; Η ΚΣΕ δεν οφείλει να τους ελέγχει όλους;

      Απορρίπτω λοιπόν τους ισχυρισμούς σας (και άλλων βεβαίως) ότι δεν επιχειρήσαμε να ασχοληθούμε με τους συλλόγους μας .Το αντίθετο θα ισχυριζόμουν : Οι σύλλογοι μας απαξίωσαν.

    Μετά τιμής: ο εν όπλοις συνάδελφός σας Ιωάννης

    Υστερόγραφον: Η γλώσσα και οι εκφράσεις που χρησιμοποίησα δεν εμπεριέχουν διάθεση ειρωνίας αλλά με βοηθούν να εκφραστώ πολιτισμένα αν και εξοργισμένος σφόδρα από αυτά που ακούω και διαβάζω και εδώ αλλά και στον κυνηγετικό τύπο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #336485

    Αγαπητοί συνάδελφοι,

    έχω βαρεθεί να μας συμπεριφέρονται όλοι σαν να είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Το κακό με αυτή την κατάσταση είναι ότι είμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα. ’ντε και αποφασίζουμε να μη βγάλουμε φέτος άδεια, με όλα αυτά τα απαράδεκτα που συμβαίνουν, για να “τιμωρήσουμε” τη Συνομοσπονδία, το Υπουργείο Γεωργίας και όποιον άλλο εμπλέκεται τέλος πάντων σε αυτή την κατάσταση. Τί θα κερδίσουμε; Μήπως τους δώσουμε μια επιπλέον αφορμή για να κουτσουρέψουν ακόμα περισσότερο τα “δικαιώματά” μας;

    Από την άλλα μας ζητάνε κάθε χρόνο και περισσότερα χρήματα για την ανανέωση της άδειας, που μόνο ’δεια δεν είναι. Μάλλον “Περιορισμός ” θα πρέπει να λέγεται… Νταβατζήδες στο κεφάλι μας τους έχουμε. Τους πληρώνουμε για να μας…… Και να πώ ότι έχουμε κάποιον για που θέτει βέτο, χτυπάει το χέρι στο τραπέζι και πετυχαίνει κάτι αραιά και πού, κομμάτια να γίνουν και τα 30 και τα 50 Ευρώ καπέλο, αλλά πούν’ το;

    Όσον αφορά το θέμα την μεταφοράς της ημερομηνίας έναρξης, έχω μείνει κάγκελο: Σε τί θα επιβαρύνει την ασφάλεια των Ολυμπιακών το ότι θα πάω για γυνήγι στην Κέρκυρα ή στην Κρήτη ή στον Έβρο; Μήπως πάρει κάνα σκάγι το ζέπελιν; Στο κάτω-κάτω όλη η Αστυνομία και ο Στρατός θα έχει μετακομίσει στην Αθήνα. Χαμπάρι δε θα πάρουνε τι γίνεται και τι θα γίνει στην Επαρχία.

    Φιλικά Κων/νος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #42670

    Γειά σας και πάλι,

    στον συνάδελφο Ιωάννη (Xiro) θα ήθελα να πώ τα εξής: 
    (θα μου επιτρέψεις φίλε να σου μιλάω στον ενικό και σε παρακαλώ να κάνεις και εσύ το ίδιο, είμαι 33 ετών)

    Αναφέρθηκα άμεσα και με σαφήνια ότι για την όποια κατάντια των οργανώσεών μας φταίμε πρωτίστως όλοι εμείς οι απλοί κυνηγοί που αδιαφορούμε για τα κοινά και δεν συμμετέχουμε στις διαδικασίες και λοιπές δραστηριότητες των συλλόγων μας.  Είναι επόμενο ότι με αυτή την αδιαφορία μας (πρόσεξε ότι πάντα βάζω και τον εαυτό μου μέσα) θα υπάρχουν πάντα κάποιοι επιτήδιοι οι οποίοι εκμεταλεύονται ακριβώς αυτό για να λύνουν και να δένουν σε μερικούς συλλόγους.  Σε τέτοιες περιπτώσεις, ατασθαλιών κλπ είναι επόμενο ότι οι δράστες φοβούνται την συμμετοχή του κόσμου και με διάφορα τερτίπια προσπαθούν να διαιωνίσουν αυτή τη νοσηρή κατάσταση (αναβολές ΓΣ, μή ανακοίνωση των ημερομηνιών κλπ).

    Ποτέ δεν είπα ότι οι διοικήσεις όλων των συλλόγων λειτουργούν από καθαρή αγάπη και μεράκι για το Κυνήγι.  Δυστυχώς υπάρχουν και συμφέροντα και προσωπικές φιλοδοξίες κ.ά.  Στο χέρι μας είναι να πιέζουμε καταστάσεις και να καταγγέλουμε τα κακώς κείμενα.

    Για το θέμα του ελέγχου, δεν γνωρίζω πόση δικαιοδοσία και εξουσία έχουν οι ομοσπονδίες και η ΚΣΕ πάνω στους συλλόγους.  Το σίγουρο είναι ότι χρειάζονται καταγγελίες συγκεκριμένες.  Δεν μπορεί να γνωρίζει η ΚΣΕ τί ακριβώς συμβαίνει στον κάθε σύλλογο.  Επειτα έχουμε και τα περιοδικά όπου μπορούμε να καταγγείλουμε κάποια πράγματα όταν βλέπουμε ότι δεν γίνεται τίποτα άλλο.  Η δημοσιότητα σίγουρα ενοχλεί όσους δεν πράττουν σωστά.

    Εσύ και η παρέα σου προσπάθησες να βοηθήσεις το σύλλογό σου αλλά βλέποντας την αδιαφορία και την εχθρική συμπεριφορά απαγοητεύτηκες και τα παράτησες.  Προσπάθησες όμως!! ενώ οι περισσότεροι από εμάς τους υπόλοιπους δεν κάναμε ούτε καν αυτό…. 

    Θα ήθελα να πώ επίσης ότι αυτά δεν συμβαίνουν μόνο στους κυνηγετικούς συλλόγους αλλά είναι πολύ κοινό σε κάθε μορφής σύλλογο.  Παντού υπάρχουν γκρίνιες, αδιαφορία, ατασθαλίες κλπ.  Ομως παντού υπάρχουν και κάποιοι που προσπαθούν και “τραβάνε κουπί” για να πάει μπροστά ο σύλλογός τους και ότι αυτός πρεσβεύει.  Το να μένουμε αμέτοχοι και να αφήνουμε τους επιτήδιους να “αλωνίζουν” και να μας εκπροσωπούν δεν είναι η καλύτερη πρακτική.  Χρειάζεται συμμετοχή, προσφορά πολύτιμου προσωπικού χρόνου και βέβαια έλεγχος και επιμονή στα “στραβά”.

    φιλικά
    Νίκος Παπαϊωάννου

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #42743

    OTAN KAΠΟΤΕ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ Δ.Σ ΤΟΥ ΚΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΖΗΤΗΣΑ ΤΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ “ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ” ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ :ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΤΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΑΤΟΜΑ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΗΘΙΚΗΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ “ΞΕΡΟΥΝ” ΕΩΣ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΦΕΛΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΥΝΗΓ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΙΣΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ

    ΚΑΙ ΚΟΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 138 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων