ΤΙ ΔΙΚΑΝΝΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #336041

    Γιατι το θελετε βρε παιδια το δικαννο???

    Για κυνηγι για σκοποβολη και για τα δυο???

    Δηαλαδη εφ’οσον εχουμε παει σε αυτες τις κατηγοριες ασχημο θα σας επεφτε ενα GAMBA ή ενα PIOTTI ή ενα Krieghoff…

    Bεβαια για τους ειδημονες ετσι για να τους ανοιξω λιγο την ορεξη δεν θαλεγα οχι και για ενα Winchester MODEL 21 :D] src=”http://www.e-artemis.gr/forum/smileys/smiley2.gif” width=17>

     

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39886

    Αν είσαι σκοπευτής, έχει πολύ μεγαλύτερο νόημα να πάρεις ένα ακριβό σκοπευτικό όπλο, μιας και αυτό θα το χαίρεσαι σε συχνότατη βάση σε αντίθεση με το κυνηγετικό που θα τρέμεις να το κουβαλήσεις στον κυνηγότοπο. Στο σκοπευτήριο τουλάχιστον, τα όπλα δεν κινδυνεύουν από χτυπήματα και πτώσεις.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #39887

    Μπορουν αυτα τα οπλα να συνδυασουν και τα δυο!Κυνηγι και σκοποβολη!!

    GAMBA DAYTONA μαλιστα και αυτο μου αρεσει αλλα το krieghoff δε το γουσταρω με τιποτα!

    Μιλαμε για πολυ ασχημο οπλο!!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #39895

     

    Aσχημο….Μπορει μερικα μοντελλα της ….Αλλα απο ποιοτητα…ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣΑΥΣΤΡΙΑΚΟΙ βαζουν το κεφαλι κατω….οι ποιοτητα τους ειναι ανυπερβλητη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #39902

    Οντως ετσι ειναι αλλα Βασιλη αν δε γουσταρεις το οπλο που κρατας στα χερια σου τι να την κανω τη ποιοτητα?

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #39915

    ΒROWNING !!! ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΤΕΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #39919

    Γιωργο,

    Το τι σου αρεσει και τι οχι ειναι εντελως υποκειμενικο… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    Panex στις #39922

    Κύριοι, δεν ξέρω για σας αλλά εμένα υπάρχουν σε κάθε μεγάλη εταιρεία και τουλάχιστον ένα S/P που μου αρέσει!

    Τι θα ήθελα? ένα Beretta DT Trident (και το SO καλό είναι αλλά να μην είμαστε και πλεονέκτες).

    Φυσικά, ότι και να είναι, εννοείται ότι θα βγαίνει στο κυνήγι, εγώ όπλο για τον οπλοβαστό δεν αγοράζω (εδώ το σκοπευτικό μου βγάζω στο κυνήγι κι ας έχει κάννες SK/SK).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336043

    Για το δίκαννο που θα ήθελα να χρησιμοποιώ στο κυνήγι, έχω ξαναγράψει πρόκειται για το SKB sporting με κάννες 76cm. Βέβαια το ίδιο ευχαριστημένος θα ήμουν και με ένα Browning 425 sporting.

    Το νέο Browning μπορεί να είναι εξαιρετικό όπλο αλλά ξεφεύγει πολύ από το κλασσικό S/P και μόνο σαν σκοπευτικό θα το χρησιμοποιούσα.

    Πέρα απ’ αυτά πάντα  ήθελα  ένα καλό Γαλλικό πλαγιόκαννο με αγγλέ κοντάκι και χαμηλωμένη ρίγα.

    Όμως αυτή τη στιγμή είμαι καλυμένος με τα όπλα που έχω και το επόμενο χρονικό διάστημα θα διαθέσω χρήματα μόνο για αγορά ενός εξαιρετικού σκύλου αφού τον θεωρώ σαν το καλύτερο όπλο στο κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39929

    To ότι είμαι λάτρης των δικάννων, νομίζω ότι το γνωρίζετε όλοι. Δεν έχω αυτογεμές παρά μιά χράπα-χρούπα.

    Και βέβαια αρκετοί γνωρίζετε ότι , ότι όπλο έχω είναι για σκληρή χρήση και όχι για τον οπλοβαστό. Με το σκυλί μπορεί να είμαι μαλακός με τα όπλα ποτέ.

    Εδώ είχα το browning citori από το 1982, και δουλευα 4 χρόνια να το αποπληρώσω. Ομως και στα ρώσικα έχω μεγάλη εμπιστοσύνη, αντέχουν πολύ πάρα πολύ θα έλεγα.

    Τώρα με το σκοπευτήριο τα πράγματα σίγουρα είναι διαφορετικά και με τα ακριβά όπλα. Δηλαδή και αυτοί που φοβούνται να τα χρησιμοποιήσουν στο κυνήγι μπορούν άνετα στο σκοπευτήριο.

    Αλλά και πάλι , αν είσαι μόνο κυνηγός ( όπως η συντριπτική πλειοψηφία σε μας ) δεν θα πρέπει να έχουμε κάτι σε λογική τιμή  και για τις 2 χρήσεις.

    Τό μεγάλο ερώτημα είναι βέβαι τι είναι λογική τιμή ??

    Πιστεύω ότι από τα φτηνά baikal σ/π των 450-500 euro έως και τα χαμηλά σε τιμή των Browning & beretta 1600-1700 euro , είναι το εύρος τιμών που θα κινηθούν οι περισσότεροι από μας.

    Και τα ΖΑΒΑLA , LANBER , UGARTECHEA  ισπανικά όπλα είναι αξιόπιστα. Υπάρχουν επιλογές για όλους. Το θέμα είναι τι το θέλουμε.

    Ομως ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ είναι το ΔΙΚΑΝΝΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #39930


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 04 Ιούνιος 2004


    Γιωργο,

    Το τι σου αρεσει και τι οχι ειναι εντελως υποκειμενικο… 

    Φυσικα και ειναι υποκειμενικο αλλα Βασιλη ειναι κατι οπλα που δεν χωνευωνται ευκολα(πχ benelli)!!!!

    Γιωργος

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    dragonfly στις #336045

    Κύριοι επειδή έχω χρησιμοποιήσειμεταξύ άλλων (Perazzi, Beretta Browning Kemen) ένα Renato Gamba στο σκοπευτήριο θα σας πώ ότι η αίσθηση που μου άφησε ήταν η καλύτερη με δεύτερο ένα Kemen. Αυτή είναι η δική μου άποψη για το σκοπευτήριο χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος.

    Στο κυνήγι όμως πιστεύω πως ένα καλό πλάγιο της σειράς(δεν χρειάζεται να είναι Boss, ένα baikal πχ) τροποποιημένο στα μέτρα του καθενός (τσοκ, μήκος καν’ων και ρύθμιση κοντακίου) σε καλύπτει στα περισσότερα κυνήγια)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #39949

    Φυσικα και ειναι υποκειμενικο αλλα Βασιλη ειναι κατι οπλα που δεν χωνευωνται ευκολα(πχ benelli)!!!!

    Πως ναναι????

    Αφου για να μπορεσεις να τα ανταγωνιστεις μονο αντιγραφοντας τα μπορεις 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #39981

    ΜηηΜΜενω  αφωνος  με τον φιλο dragonfly για τα οπλα που αναφερει πιο πανω.Πραγματικα τα Renato Camba και τα Kemen ειναι καταπληκτικα οπλα. Το Kemen ειναι ο σωσιας του Perazzi και θεωρητικα λογω ισπανικης καταγωγης πιο φθηνο απο αυτο.Εν τουτοις εαν ακουσης την  τιμη του ειναι η ιδια ή και πιο ακριβο.Το Camba  επισης ειναι πολυ καλο.Αντε ομως να βρης αντιπροσωπο στην Ελλαδα.

    Πριν απο πολλους μηνες ειδα στην οπλοτεχνικη ενα  Camba skeet  το οποιο ομωσ ηθελε καινουργιο κοντακι .Ειχε τιμη 700 ευρω.Αρχισε να με φαγουριζει το χερι μου διοτι δεν βρισκεις τετοια οπλα συχνα.

    Μιχαλης 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39984

    Το είδα κι εγώ το όπλο Μιχάλη, αλλά η κατάστασή του ήταν πολύ κακή. Το κοντάκι, τα ανάστροφα τσοκ, τα κλειδιά, όλα είχαν πολύ μεγάλη ταλαιπωρία, υποδηλώνοντας τακτική σκοπευτική χρήση μερικών δεκαετιών. Προσωπικά πιστεύω ότι και τα 700 που ζήταγε, υπερβολικά ήταν.

    Φιλικά,

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων