ΤΙ ΔΙΚΑΝΝΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    dragonfly στις #39990

    Φίλε Kazam Με τα παραπάνω όπλα είχα μια σχετικά σύντομη αλλά πολύ γλυκιά εμπειρία το 2001 στην Αμερική σε ένα shooting center όπου πήγανα με συγγενείς. Προσωπική μου άποψη το Daytona που δοκίμασα ήταν ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου. Όταν αποφασίσω να το πάρω θα βρώ τρόπο άσχετα αν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ή όχι.

    Και για να να είμαστε ακριβείς λέγω ότι πυροβολώ όπλα τουλάχιστον 22 χρόνια, σκοπευτήριο πηγαίνω περιστασιακά έχω λίγες γνωσεις και σίγουρα δεν είμαι γκουρού των όπλων. Οι απόψεις μου είναι υποκειμενικές.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #336052

    XRISIMOPOIW TO BERETTA 425 PLAGIOKANNO DIKANO CAL.12 SE OLA TA KYNIGIA MOU,APO ORTYKIA SE PAPIA,APO LAGO SE AGRIOGOUROUNA  KAI PANTA ME EXEI VGALEI ASPROPRWSOPO ME TIS TOUFEKIES TOU.THA MOU PITE KAI EXETE DIKIO FYSIKA OTI DEN EINAI APO TA AKRIVOTERA KAI OMORFOTERA DIKANNA ALLA EMENA AYTO MOU TO XARISE O PATERAS MOU(POU TWRA EXEI BROWNING AUTO 5)AFOU TO KINIGISE APO TO 1970  ME TA POLLA THIRAMATA TOTE,KAI KATHE TOU SIMADI STO KONTAKI,STIN PAPIA TOU,EMENA MOU LENE POLLA!GIATI TO OPLO GIA TO KATHENAN MAS ANTIPRWSWPEYEI OTI TO AMAKSI MAS H’,I MXANH MAS(YPARXEI KAPOIOS TRELLOS ME HARLEY DAVIDSON STO E-ARTEMIS?AS MOU GRAPSEI!)

      PANTWS SAN OPLO TO BERETTA MOY TO EYXARISTIEME SE KATHE KYNIGI KAI PISTEVW OTI EINAI KAI FILIKOTERO STO PERIVALLON AFOU AN THES(EGW TO KANW!!!!)SYLEGEIS KAI TOUS ADEIOUS SOU KALYKES.EXEI PAEI SE OLI TIN ELLADA KAI  EXEI KINIGISEI PANTOS KAIROU!EXEI RIKSEI AMETRITES TOUFEKIES!

      ANTITHETA TO 16 cal. FRANK BERNARD DAMAS ME KOKORIA, VELGIKIS KATASKEYHS TWN ARXWN TOU AIWNA MAS EINAI ARAGMENO STON OPLOVASTO MOY KAI KSEKOURAZETAI META APO POLYWRA KYNHGIA FASIANWN KAI SITARITHRAS EIDIKA,STIN EPARXIA TIS BENETIAS,ITALIA..-(NAI MIN GELATE THEWRITAI TO PIO ARXONTIKO KYNIGI STIN ITALIA-GIA GNWSTES AUTO FYSIKA)EINAI OMWS TOSO LEPTOKAMWMENO POU ME TRELENEI  STIN SKEPSI NA TO XRISIMOPOIHSW FETOS STA ORTYKIA!I AGAPI MOU GIA TA DIKANNA EIDIKA TA DISKANDALA EINAI MEGALI ENW TA MONOSKANDALA ME EPILOGEA MOU FENONTE KAPWS PERIERGA!PRWSOPIKES PANTA EKTIMISEIS..

      FILIKA ,BERETTA 425,VANGELIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40002

    AGAPI MOU GIA TA DIKANNA EIDIKA TA DISKANDALA EINAI MEGALI ENW TA MONOSKANDALA ME EPILOGEA MOU FENONTE KAPWS PERIERGA!PRWSOPIKES PANTA EKTIMISEIS..

    Βαγγελη μου,

    Χαιρομαι που διαβαζω εναν απο τους ¨”ρομαντικους” του κυνηγιου ….γιατι καπως ετσι νοιωθω και εγω αν και τελευταια εγινα κατοχος του πλεον αμφιλεγομενου οπλου….της CRIO Για το απλουστατο λογο οτι δεν θελω να “κουραζω” το δικαννο μου

    Φιλικα Βασιλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #40009


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 06 Ιούνιος 2004


    …αν και τελευταια εγινα κατοχος του πλεον αμφιλεγομενου οπλου….της CRIO…

    Φιλικα Βασιλης


    [/indent]

     Μη στενοχωριέσαι Βασίλη μου. Όλοι κάνουμε λάθη…

    Φιλικά,

    Βαγγέλης  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40010

    Μη στενοχωριέσαι Βασίλη μου. Όλοι κάνουμε λάθη…

    Φιλικά,

    Βαγγέλης  

    Ειπα εγω οτι εκανα λαθος?????????????

    Ενα ειναι σιγουρο Οτι δεν εκανα το λαθος να παρω Beretta αυτογεμες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #336063


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 06 Ιούνιος 2004


    Μη στενοχωριέσαι Βασίλη μου. Όλοι κάνουμε λάθη…

    Φιλικά,

    Βαγγέλης  

    Ειπα εγω οτι εκανα λαθος?????????????

    Ενα ειναι σιγουρο Οτι δεν εκανα το λαθος να παρω Beretta αυτογεμες


     Πλακίτσα σου έκανα Βασίλη!

    Μου αρέσει όμως που δεν αφήνεις να πέσει τίποτα κάτω.

    Για την ιστορία όμως, το θέμα μας εδώ είναι τα δίκαννα, κι εγώ έχω την χαρά να είμαι κάτοχος ενός S/P Beretta 686, όχι αυτογεμούς για τα οποία όπως και για τα Benelli στα σοβαρά (πέρα από την πλάκα που σου’κανα δηλαδή, γιατί ήξερα ότι κι εσύ θα τσιμπούσες ) δεν εκφέρω γνώμη γιατί ποτέ μου δεν είχα.

    Το Berettaki μου με συνοδεύει εδώ και 4 χρόνια στα κυνήγια μου και ειλικρινά το έχω λατρέψει. Αυτά.

    Βαγγέλης

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40011

    Λοιπον….

    Να λεω την αληθεια …στα δικαννα δεν θαλεγα οχι για ενα Beretta…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #40014

    FILE BASILI(basil01).XAIROMAI POU DEN EIMAI O MONOS STO SITE NA TOU ARESOUN TA DISKANDALA DIKANNA!OPWS KSERIS XREIAZETE POLY EMPIRIA STO NA KATAFERNIS NA RIXNEIS STA GRIGORA ARISTERI K DEKSIA KANNI.ALLA EKI EINAI I GOHTEIA TWN DISKANDALWN!SPANIA STA KINIGOTOPIA VLEPIS DIKANNA PIA!

      SKEFTOMAI K EGW SOVARA NA AGORASW KAPOIO DIKO MOU AYTOGEMES PX.FABARM 368 POU MOU ARESE POLY OTAN TIN EIDA(AN K EDW STIN ITALIA DEN TIN EKTIMOUN K TOSO)GIA NA KSEKOURASW ARKETA TO 425 MOU.OSO GIA SIMADIA TO DIKANNO MOU EXEI ARKETA NA MOU THIMIZEI TA PERDIKOTOPIA POU DIESXISE,TA KINIGIA STA PYKNA K STO BOUNO,PAROLI TIN MEGALI PROSOXI K SINTIRISI TOU.OLA AYTA ME KANOUN SYNESTHIMATIKA PIO DEMENO MAZI TOU.

    AN POTE SOU DOTHEI I EYKAIRIA NA EPISKEFTIS TIN BORIO ITALIA MIA STASI STO XWRIO VAL TROMPIA,STIN BRESCIA THA SOU DWSEI TIN EYKAIRIA NA DEIS TA PIO WREA DIKANNA TIS ITALIAS AFOU EINAI TO XWRIO TWN OPLOURGWN(KAI TIS BERETTA FYSIKA!!)

      FILIKA,BERETTA 425 VANGELIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #40051

    AX BAGELH TI MAS KANEIS MESHMERIATIKA! BERETTA SILVER HAWK 471 DISKANDALO,TO EPOMENO OPLO MOY!

    basilhs

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40055


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BERETTA425 στίς 07 Ιούνιος 2004


    FILE BASILI(basil01).XAIROMAI POU DEN EIMAI O MONOS STO SITE NA TOU ARESOUN TA DISKANDALA DIKANNA

    Βαγγέλη δεν είσαι μόνος.

    !OPWS KSERIS XREIAZETE POLY EMPIRIA STO NA KATAFERNIS NA RIXNEIS STA GRIGORA ARISTERI K DEKSIA KANNI.ALLA EKI EINAI I GOHTEIA TWN DISKANDALWN!

    Είναι θέμα συνήθειας. Οπως και η συνήθεια στο μονοσκάνδαλο. Αλλα με το δισκάνδαλο αισθάνεσαι γενικά πιό ασφαλής στο κυνήγι.

    SPANIA STA KINIGOTOPIA VLEPIS DIKANNA PIA!

    Oσο και να σου φαίνεται παράξενο αρχίσει αρχίσει μιά επιστροφή στο κλασικό πλαγιόκαννο. Σιγά σιγά αλλά γίνεται. Τουλάχιστον σταμάτησε η ταχεία ανάπτυξη του αυτογεμούς


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #336070

     FILE BASILI(basil01).XAIROMAI POU DEN EIMAI O MONOS STO SITE NA TOU ARESOUN TA DISKANDALA DIKANNA

    και οχι μονο ….Με απλους εξολκεις… Η απλοτητα στο αποκορυφωμα της

    Αντωνη μην μου πεις οτι “εριξες” TRAP με δισκανδαλο???

    Παντως με δισκανδαλο ειμαι της γνωμης οτι ποτε δεν προκειται να μεινεις απο οπλο… Οτι και να συμβει θα εισαι με ενα “ΜΟΝΟΚΑΝΝΟ”…

    Παντως οσους εχω συναντησει και κυνηγουν με πλαγιοκαννα δεν τ’αλλαζουν με τιποτα…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #40124

      Αγαπητοι φιλοι καλησπερα σας . Το καθε οπλο εχει την ομορφια του εχω δυο δικαννα  ενα shull γερμανικο 4/2  και ενα εγγλεζικο δικανο edison and greens, sons 5/2 77cm. πολυ καλο ζυγισμα ωραιο κοντακι αλλη χαρη ετων 52 παρακαλω. φιλικα γιωργος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #40127

     Παντως την κομψοτητα και τη χαρη που εχει ενα καλοφτιαγμενο δικανο (ειτε πλαγιοκανο, ειτε αλληλλεπιθετο) δεν προκειται να την φτασει ποτε κανενα αυτογεμες, εκτος απο την COSMI και την Browining AUTO 5 φυσικα.

     Οπως και να το κανουμε, το δικαννο, εστω και το πιο φτηνο πλαγιοκαννο εχει κατι απο εκεινο το κλασσικο στυλ που εχουν τα πανακριβα δικανα, ενω τα αυτογεμη, μοιαζουν περισσοτερο με εργαλεια παρα με οπλα. Φυσικα αυτο ειναι προσωπικη αποψη, και μιλαω μονο για εξωτερικη εμφανιση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40128

    Τελικα τα πλαγιοκαννα ειναι σαν το παλιο κρασι “Οσο πιο παλιο ειναι τοσο πιο καλο γινεται”

    Δεν υπαρχει ωραιοτερο θεαμα στον κοσμο των κυνηγετικων οπλων απο ενα παλιο, αριστα συντηρηενο και σε αψογη λειτουργικη κατασταση πλαγιοκαννο”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40133

    Οπως και να το κανουμε, το δικαννο, εστω και το πιο φτηνο πλαγιοκαννο εχει κατι απο εκεινο το κλασσικο στυλ που εχουν τα πανακριβα δικανα, ενω τα αυτογεμη, μοιαζουν περισσοτερο με εργαλεια παρα με οπλα. Φυσικα αυτο ειναι προσωπικη αποψη, και μιλαω μονο για εξωτερικη εμφανιση.

    Αυτο ακριβως ειχα και εγω στο μυαλο και πηγα και αγορασα αυτογεμες…

    Δεν μου πηγαινε να χτυπω μετο δικαννο τσιχλες…με τιποτα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων