ΤΙ ΔΙΚΑΝΝΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336084

    Αγαπητοί φίλοι, όσοι έχετε την τύχη να βρίσκεται στα χέρια σας το όπλο που κυνηγούσε ο πατέρας ή ο παππούς σας, προσέξτετο σαν τα μάτια σας.

    Επισκευάστε σ’ ένα καλό οπλουργό τυχόν φθορές, κάντε του αν χρειάζεται μια γενική συντήρηση και αφείστε το στον οπλοβαστό. Τα όπλα σήμερα είναι πολύ φθηνά και όλοι μπορούν να αγοράσουν ένα σύχρονο για τα κυνήγια τους. Είναι πολύ σημαντικό να το παραδώσετε στα παιδιά σας σε άριστη κατάσταση και λειτουργία.

    Ο δικός μου πατέρας δυστυχώς πούλησε πριν από πολλά χρόνια το καταπληκτικό πλαγιόκαννο που κυνηγούσε από 12 χρονών (δώρο από τον θείο του το 1936). Μου άφησε λοιπόν ένα αυτογεμές Ithaca SKB τήν γραμμή του οποίου θα ζήλεβαν και οι σημερινοί κατασκευαστές.

    Το αναπαλαίωσα μόνος μου αλλάζοντας όλα τα κινητά εξαρτήματα και πλέον θα βγαίνει από το οπλαβαστό 2 φορές το χρόνο: την μέρα της έναρξης και της λήξης του κυνηγιού του λαγού, τιμής ένεκεν που λένε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40144


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 07 Ιούνιος 2004


    Αντωνη μην μου πεις οτι “εριξες” TRAP με δισκανδαλο???


    [/indent]

    Βασίλη, εχω το 16άρι baikal πλαγιόκαννο με 72 πόντους κάννες και τσοκ ***/*. Αν είμαστε όλοι μαζί θα ρίξω με αυτό trap.

    Aν όχι θα ρίξω sporting , αλλα πότε sporting, στο τέλος του μήνα φαντάζομαι

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40183

    Δεν μου πηγαινε να χτυπω μετο δικαννο τσιχλες…με τιποτα

    Να και κάτι που δεν καταλαβαίνω. Αντίθετα εγώ πίστευα (κι εδώ συμφωνώ απόλυτα και με τον Χ. Χατζιώτη) ότι το κυνήγι της τσίχλας είναι το κατ εξοχήν πεδίο δράσης των ακριβών όπλων της ελληνικής αγοράς. Τα όπλα δεν ταλαιπωρούνται, ούτε από βαριά φυσίγγια ούτε από δυσμενείς συνθήκες κυνηγίου. Επιπλέον, δεν απαιτείται υψηλός δείκτης ευστοχίας, όπως συμβαίνει με πιο δυσθώρητα θηράματα.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40186

    Τα όπλα δεν ταλαιπωρούνται, ούτε από βαριά φυσίγγια ούτε από δυσμενείς συνθήκες κυνηγίου.

    Nαι αλλα ποσα φυσιγγια θα ριξεις σε μια μερα???

    Μπορει να μην ριχνεις βαρια φυσιγγια…αλλα ποσα ριχνεις??? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40193

    Τα καλά συντηρημένα ποιοτικά όπλα δεν έχουν πρόβλημα, όσα φυσίγγια και να ρίξουν. Αν τηρείς τον χρυσό κανόνα του βάρους 96:1, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μιλάμε όμως πάντα για όπλα σε άριστη λειτουργική κατάσταση.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40200

     

    Το οτι ακολουθεις τον κανονα αυτοι δε σημαινει οτι δεν προκαλεις και φθορες στο οπλο…. Απλα ειναι σε πολυ μικροτερο επιπεδο…

    Γιατι το ιδιον κανονα ακολουθεις και οταν κυνηγας π.χ. ΛΑΓΟ… Δεν μπορεις να πεις οτι προκαλεις τις ιδιες  φθορες…

    Ειδικα τα πλαγιοκαννα μην ξεχνας οτι περαν των δυναμεων που εξασκουνται στο διαμηκη αξονα του οπλου υποκεινται και σε δυναμεις που εξασκουνται και κατα τον εγκαρσιο αξονα…  

    Εξ ου και το τριτο κλειδι (Greener) που εχουν πολλα απο αυτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #336088

     Συμφωνω με το Λεωνιδα, οτι με ελαφρια φυσιγγια, και καλη συντηρηση το οπλο θα σου κρατησει για αρκετα χρονια, παρ’οτι σε περασματα τσιχλας, ριχνεις πολλες τουφεκιες. Μην ξεχνατε ομως οτι το γεγονος οτι εχεις μονο 2 φυσιγγια, σε κανει να προσπαθεις να σκοπευσεις οσο πιο καλα μπορεις το πρωτο, ενω με τα αυτογεμη, πολλοι νομιζουν οτι πυροβολωντας πεφτει το πουλι, και ετσι ριχνουν πολυ περισσοτερα φυσιγγια. 

     Αν προσεξετε μεγαλους κυνηγους με δικανα, θα δειτε οτι ριχνουν πολλες φορες μια βολη μονο, και την αλλη, αν το πουλι δεν εχει πεσει η εχει απομακρυνθει πολυ, δεν την ριχνουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40207

    Κι εγώ το κάνω αυτό με το super pose, όταν ρίχνω επιλεκτικά πρώτα την σφικτή κάννη. Αν το πουλί είναι οριακά, δεν υπάρχει λόγος να ρίξω και την ανοιχτή.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    SHEED στις #40209

    παιδια πριν λιγο καιρο επεσε στα χερια μου ενα super pose castellani ιταλικο.γνωριζετε κατι για το συγκεκριμενο?φιλικα πανος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40210

    Έκανα μία μικρή έρευνα στο google και δεν βρήκα πολλά πράγματα. Ιταλική μάρκα, Bruno Castellani, βρήκα ένα πλαγιόκαννο που πουλιόταν μεταχειρισμένο για 250-300 ευρώ.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    SHEED στις #40214

    ευχαριστω φιλε leo ….και εγω δεν βρηκα κατι.φιλικα πανος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40215


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 08 Ιούνιος 2004


    Δεν μου πηγαινε να χτυπω μετο δικαννο τσιχλες…με τιποτα

    Να και κάτι που δεν καταλαβαίνω. Αντίθετα εγώ πίστευα (κι εδώ συμφωνώ απόλυτα και με τον Χ. Χατζιώτη) ότι το κυνήγι της τσίχλας είναι το κατ εξοχήν πεδίο δράσης των ακριβών όπλων της ελληνικής αγοράς. Τα όπλα δεν ταλαιπωρούνται, ούτε από βαριά φυσίγγια ούτε από δυσμενείς συνθήκες κυνηγίου. Επιπλέον, δεν απαιτείται υψηλός δείκτης ευστοχίας, όπως συμβαίνει με πιο δυσθώρητα θηράματα.


    [/indent]

    Συμφωνώ απόλυτα με Λεωνίδα, το πέρασμα ή καρτέρι τσίχλας είναι πολύ κοντά στις συνθήκες του σκοπευτηρίου.

    Και αν χρησιμποιούμε πλέον ( και γιατί όχι ) τα σκοπευτικά φυσίγγια τότε μιλάμε ότι μπορούμε να χρησιμποιούμε για τσίχλες και τα καλά ακριβά δίκαννα, αλλά και τα παλιά μας δίκαννα τα καλοσυντηρημένα.

    Δεν κατάλαβα leo εκείνη την αναλογία με το βάρος 96:1 ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40219

    Φίλε Αντώνη, αν δεν κάνω λάθος, είναι η αναλογία: βάρος όπλου προς ΙΔΑΝΙΚΟ βάρος γόμωσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40223

    Οχι Τριανταφυλλε δεν κανεις λαθος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40226

    Αρα συμπερασματικά, ένα γαλλικό πχ verny carron με βάρος 2700-2800 πρέπει κανονικά να ρίχνει (2700/96=28 & 2800/96 = 29 γρ) μόνο sporting φυσίγγια.

    Και με τον ίδιο συλογισμό όλα τα σκοπευτικά με μέσο βάρος 3500 μπορούν άνετα να ρίχνουν 3500/96= 36 γρ.

    Και τα κανονικά δίκαννα με βάρος 3100-3300 να ρίχνουν 32 έως 34γρ. σκάγια.

    Ακούγεται και αποδεικνύεται πολύ λογικό

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων