ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,246 έως 1,260 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #404365

    Λοιπόν μόλις επέστρεψα από τη βόλτα για πεδινές. Συνολικά σήκωσα 3 κοπάδακια. Το πρώτο σηκώθηκε μόλις κατεβήκαμε από το αυτοκίνητο και εκείνη την ώρα που το κουτάβι έκανε την ανάγκη του. Το δεύτερο κοπάδι σηκώθηκε σχετικά κοντά στο κουτάβι αλλά δεν μπόρεσε να το δει επειδή υπήρχαν μπροστά του θάμνοι και μόνο όμως που το άκουσε ξεσηκώθηκε. Πήγε στο μέρος που σηκώθηκαν και άρχισε να μυρίζει με πάθος (πρώτη φωτογραφία). Το τρίτο κοπάδι σηκώθηκε μπροστά του και το κυνήγησε για περίπου 50 μέτρα μέσα στα οργώματα (δεύτερη φωτογραφία). Κατά τη διάρκεια του περιπάτου πήγαινε με πόντα σε πουλάκια που καθόταν στους θάμνους και μόλις αυτά έφευγαν τα κυνηγούσε για κάποια μέτρα. Επιστροφή στο σπίτι και πάλι χτύπημα του κουβά την ώρα που έτρωγε και όλα μια χαρά. Νομίζω πως πάμε καλά.

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Βιάζεσαι.

    Ο ήχος του πλαστικού δεν είναι  ίδιος με πυροβολισμό έστω και από πιστολάκι. Μη συνδέσεις σε αυτή την φάση θήραμα με πιστολάκι . Κάνε τα ίδια ακριβώς που έκανες με τον κουβά και με το πιστολάκι και μετά βάλτο στο θήραμα και μάλιστα την ώρα που ο σκύλος θα ξεχηθεί να τα κυνηγήσει. Με το κανονικό όπλο ξεκίνα τον πυροβολισμό από μακριά πάλι όταν φεύγουν τα πουλιά. Θα σου ξαναπώ πως δεν βλέπω ένα κροτόφοβο σκύλο αλλά έναν ευαίσθητο, απλά χειρίσου τον προληπτικά.

    Τώρα, το ότι τον έβγαλες στις πεδινές δεν μου λέει τίποτα. Αν κάνει λάθη και δεν τα διορθώνεις ή καλύτερα δεν τον προλαβαίνεις  πριν τα κάνει, σιγά -σιγά θα τα «κλειδώνει» και  μετά θα είναι πολύ δύσκολο να διορθωθούν. . Όταν λέμε εκπαιδευτικό, Χρήστο, εννοούμε να εκπαιδεύσουμε τον σκύλο μας με μέθοδο και πρόγραμμα και όχι να τον αφήνουμε σε έναν τόπο με θηράματα για να «μάθει από τα λάθη του». Η μάθηση στον σκύλο γίνεται με την επανάληψη, αν επαναλαμβάνουμε το σωστό θα μάθει το σωστό, αν επαναλαμβάνει τα λάθη θα μάθει στα λάθη και όταν διαπιστώσει πως δεν πρέπει να ενεργεί έτσι αλλά αλλιώς θα έχει γίνει 2-3 χρόνων.

    Κατ αρχήν άφησε πρώτα τον σκύλο σου σε ένα μέρος που δεν έχει θηράματα να ξεμουδιάσει και να κάνει τις ανάγκες του, μετά πήγαινε τον στον κυνηγότοπο με το λουρί του, βάλε τον να καθίσει,  βγάλε το λουρί και δώστου εντολή «ψάξε». Έτσι θα αποφεύγεις τα «κουτουλήματα» ή αθέλητα ξεσηκώματα σαν αυτό που ήδη έγινε.  Ξεκίνησε να τον δουλεύεις στην διασταυρωμένη έρευνα, όχι μόνο για να μάθει να ψάχνει μεθοδικά αλλά κυρίως γιατί  πρέπει να καταλάβει πως είναι εκεί  για να κάνει μια δουλεία και μάλιστα για εσένα και όχι για παιχνίδια. Έτσι πολύ πιο γρήγορα θα αφήσει της ψευτοπόντες και τα άσκοπα κυνηγητά και θα προσέχει στα ζητούμενα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #404366

    Μπράβο φίλε Chris-kaz βουρ για εξόδους και να ξέρεις κάτι,θέλει σάλιο και υπομονή για να κερδίσεις την μάχη με την πεδινη. Χαχα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #404384

    Chris-Kaz wrote:
    Λοιπόν μόλις επέστρεψα από τη βόλτα για πεδινές. Συνολικά σήκωσα 3 κοπάδακια. Το πρώτο σηκώθηκε μόλις κατεβήκαμε από το αυτοκίνητο και εκείνη την ώρα που το κουτάβι έκανε την ανάγκη του. Το δεύτερο κοπάδι σηκώθηκε σχετικά κοντά στο κουτάβι αλλά δεν μπόρεσε να το δει επειδή υπήρχαν μπροστά του θάμνοι και μόνο όμως που το άκουσε ξεσηκώθηκε. Πήγε στο μέρος που σηκώθηκαν και άρχισε να μυρίζει με πάθος (πρώτη φωτογραφία). Το τρίτο κοπάδι σηκώθηκε μπροστά του και το κυνήγησε για περίπου 50 μέτρα μέσα στα οργώματα (δεύτερη φωτογραφία). Κατά τη διάρκεια του περιπάτου πήγαινε με πόντα σε πουλάκια που καθόταν στους θάμνους και μόλις αυτά έφευγαν τα κυνηγούσε για κάποια μέτρα. Επιστροφή στο σπίτι και πάλι χτύπημα του κουβά την ώρα που έτρωγε και όλα μια χαρά. Νομίζω πως πάμε καλά. Χρήστος
    Κομοτηνή

    Βιάζεσαι. Ο ήχος του πλαστικού δεν είναι ίδιος με πυροβολισμό έστω και από πιστολάκι. Μη συνδέσεις σε αυτή την φάση θήραμα με πιστολάκι . Κάνε τα ίδια ακριβώς που έκανες με τον κουβά και με το πιστολάκι και μετά βάλτο στο θήραμα και μάλιστα την ώρα που ο σκύλος θα ξεχηθεί να τα κυνηγήσει. Με το κανονικό όπλο ξεκίνα τον πυροβολισμό από μακριά πάλι όταν φεύγουν τα πουλιά. Θα σου ξαναπώ πως δεν βλέπω ένα κροτόφοβο σκύλο αλλά έναν ευαίσθητο, απλά χειρίσου τον προληπτικά. Τώρα, το ότι τον έβγαλες στις πεδινές δεν μου λέει τίποτα. Αν κάνει λάθη και δεν τα διορθώνεις ή καλύτερα δεν τον προλαβαίνεις πριν τα κάνει, σιγά -σιγά θα τα «κλειδώνει» και μετά θα είναι πολύ δύσκολο να διορθωθούν. . Όταν λέμε εκπαιδευτικό, Χρήστο, εννοούμε να εκπαιδεύσουμε τον σκύλο μας με μέθοδο και πρόγραμμα και όχι να τον αφήνουμε σε έναν τόπο με θηράματα για να «μάθει από τα λάθη του». Η μάθηση στον σκύλο γίνεται με την επανάληψη, αν επαναλαμβάνουμε το σωστό θα μάθει το σωστό, αν επαναλαμβάνει τα λάθη θα μάθει στα λάθη και όταν διαπιστώσει πως δεν πρέπει να ενεργεί έτσι αλλά αλλιώς θα έχει γίνει 2-3 χρόνων. Κατ αρχήν άφησε πρώτα τον σκύλο σου σε ένα μέρος που δεν έχει θηράματα να ξεμουδιάσει και να κάνει τις ανάγκες του, μετά πήγαινε τον στον κυνηγότοπο με το λουρί του, βάλε τον να καθίσει, βγάλε το λουρί και δώστου εντολή «ψάξε». Έτσι θα αποφεύγεις τα «κουτουλήματα» ή αθέλητα ξεσηκώματα σαν αυτό που ήδη έγινε. Ξεκίνησε να τον δουλεύεις στην διασταυρωμένη έρευνα, όχι μόνο για να μάθει να ψάχνει μεθοδικά αλλά κυρίως γιατί πρέπει να καταλάβει πως είναι εκεί για να κάνει μια δουλεία και μάλιστα για εσένα και όχι για παιχνίδια. Έτσι πολύ πιο γρήγορα θα αφήσει της ψευτοπόντες και τα άσκοπα κυνηγητά και θα προσέχει στα ζητούμενα.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

        Κε Γιαννη καλημερα .  απο οτι γραφει ο  Chris  για το  πως κινηθηκε το  σεττερ 7 μηνων εμενα μου  δειχνει οτι θα  γινη πολυ  καλο , το να [ ξυλωσει]  πεδινες μια δυο  και  δεκα  φορες σιγουρα  μα  σιγουρα θα  τις  φερμαρει,  τα  κουταβια  τα  δικα  μου και  πολλων  κυνηγων ετσι  αρχιζουν  . Αυτο  που  πρεπει να  κανη ειναι  να  του  αλλαζει  περιβαλλον [ διαφορετικους κυνηγοτοπους ] οχι  παντοτε  το  ιδιο  μερος  και  να  το  προπονει λιγη  ωρα  ,το  πολυ  45λεπτα . Τα  σεττερ απο  μεσα  τους εχουν δια σταυρωμενη ερευνα  θα  τη  βγαλει με  τη  πρακτικη  εξασκηση στο κυνηγοτοπο ειναι γεννημενα κυνηγοσκυλα  τα  εχουν εμφυτα . Οσον  αφορα την  περδικα ειναι προτιμοτερη απο  τα  ορτυκια [αγρια -και  στητα] που  το  σκυλι φερμαρει παρα πολυ  κοντα . Ειναι μικρο το  σκυλι ακομα , μακαρι  να  ημουν  στα  μερη  του  να  εκανα εκπαιδευτικα και  εγω σε  πεδινες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #404403

    Κε Γιαννη καλημερα .  απο οτι γραφει ο  Chris  για το  πως κινηθηκε το  σεττερ 7 μηνων εμενα μου  δειχνει οτι θα  γινη πολυ  καλο.

     Γεια σου κε Ευκλείδη, αν και δεν διάβασα κάτι σχετικό για την έρευνα του κουταβιού, συμφωνώ σε αυτό. Εύχομαι να διατηρηθεί. Ίσως έχεις ακούσει ένα απόφθεγμα πως όλοι οι σκύλοι γεννιούνται με τα φυσικά του προσόντα μέχρι να τους τα χαλάσει ο άνθρωπος.

     

    το να [ ξυλωσει]  πεδινες μια δυο  και  δεκα  φορες σιγουρα  μα  σιγουρα θα  τις  φερμαρει, 

    Σίγουρα. Το έχω αναφέρει κατ’ επανάληψη σε όσους ανησυχούν για την φέρμα στα κουτάβια τους. Στην αρχή θα τις κουτουλήσουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να βγάλουμε το κουτάβι πρώτα σε άλλο μέρος και μετά να το πάμε στο χώρο που υποθέτουμε πως υπάρχουν θηράματα. Άλλο να ξηλώσει τα πουλιά κατά την έρευνα και άλλο κατά το κατούρημα. Το ότι ο σκύλος θα υποπέσει σε λάθη δεν πάει να πει πως εμείς δεν θα φροντίσουμε να είναι τα, δυνατόν, λιγότερα.

     

    τα  κουταβια  τα  δικα  μου και  πολλων  κυνηγων ετσι  αρχιζουν.

    Αυτό σημαίνει πως είναι η μόνη οδός;

     

    Αυτο  που  πρεπει να  κανη ειναι  να  του  αλλαζει  περιβαλλον [ διαφορετικους κυνηγοτοπους ] οχι  παντοτε  το  ιδιο  μερος 

    Πολύ σωστή υπόδειξη.

     

    και  να  το  προπονει λιγη  ωρα  ,το  πολυ  45λεπτα .

    Προσωπικά δεν δουλεύω τους σκύλους μου με την ώρα, αλλά με το αναμενόμενο αποτέλεσμα του προγράμματος και το αν ο σκύλος δείξει κουρασμένος ή αδιάφορος. Μια έξοδος μπορεί να κρατήσει από 3-4 λεπτά έως και μία ώρα. Μπορεί να επαναληφθεί σε λίγη ώρα και μπορεί όχι.

     

    Τα  σεττερ απο  μεσα  τους εχουν δια σταυρωμενη ερευνα  θα  τη  βγαλει με  τη  πρακτικη  εξασκηση στο κυνηγοτοπο

    Αυτό δεν το έχω διαπιστώσει αν και έχω Σέττερς από το 1973, ούτε βλέπω πολλά Σέττερς (και όλες τις φυλές) να δουλεύουν διασταυρωμένα.  

    ειναι γεννημενα κυνηγοσκυλα  τα  εχουν εμφυτα .

    Φυσικά και είναι γεννημένα κυνηγόσκυλα… και από τα καλύτερα. Κατά την άποψή μου, δεν σημαίνει πως ότι είναι έμφυτο είναι και στον σωστό βαθμό ανεπτυγμένο ή δεν χαλάει ή δεν αποπροσανατολίζεται.

    Αν θέλεις να πεις πως αφού έχει έμφυτα κυνηγητικά χαρίσματα δεν χρειάζεται εξειδικευμένη εκπαίδευση, απλά να το βγάζει σε θηράματα και αυτό θα τα κάνει σιγά-σιγά όλα από μόνο του, θα απαντήσω πως στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος αναφέρω τις μεθόδους (τις σχολές) εκπαίδευσης. Είναι και αυτή μία από τις σχολές, όντως. Είναι η ευκολότερη μέθοδος, και η μέθοδος που οι πολλοί νομίζουν πως δεν θέλει γνώσεις. Με αυτή τη μέθοδο 90% των σκύλων δεν αποδίδουν αυτά που γενετικά θα μπορούσαν να αποδώσουν. Και για να το πω πιο κατανοητά, αν ένας σκύλος θα μπορούσε να φτάσει στο «εξαίρετος» θα μείνει στο «καλός».  Είναι η μέθοδος που έβγαλε τα περισσότερα «άχρηστα» σκυλιά ενώ με άλλες μεθόδους, δηλαδή με οποιαδήποτε υπαρκτή μέθοδο, θα μπορούσαν να γίνουν «καλός» ή «πολύ καλός». Ο λόγος είναι, πως αρκετοί επαγγελματίες, για λόγους ταχύρρυθμης εκπαίδευσης την εφαρμόζουν… και εμείς τους αντιγράφουμε. Εκείνοι πετυχαίνουν τους στόχους τους ενώ εμείς… αποτυχαίνουμε ή τα καταφέρνουμε κατά τύχη, και το χειρότερο;;; πολύ νομίζουν πως έχουν πετύχει. Είναι επόμενο, γιατί εκείνοι (οι επαγγελματίες) έχουν άπειρες γνώσεις και τεράστια εμπειρία και ξέρουν που, πότε – και κυρίως- πώς να επέμβουν.

    Προσωπικά, δεν είμαι αυτής της σχολής, δεν έχω την πολυτέλεια να «περνούν» από τα χέρια μου σκύλοι και όποιος βγει, βγήκε. Επενδύω σε καλά «αίματα» και τα εκπαιδεύω έτσι που να έχω τις λιγότερες απώλειες ( δεν είχα ποτέ, καμία) και με τις καλύτερες δυνατόν αποδόσεις, δηλαδή αν ένας σκύλος ήταν του «πολύ καλός» να τον κάνω να φαίνεται «εξαίρετος».

    Να τα καλά ενός φόρουμ, Χρήστο, παίρνεις μια άποψη έτσι, παίρνεις και μια άλλη αλλιώς, τα βάζεις κάτω, βλέπεις τι σου ταιριάζει… και αποφασίζεις μόνος σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #404417

    Κ.ΓΙΑΝΝΗ ΕΙΣΤΕ ΚΟΣΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #404431

    Σίγουρα θα λάβω υπόψη μου όσα γράφετε όλοι σας και σας ευχαριστώ για όλα. Σήμερα έχοντας στο μυαλό μου όσα μου είχατε γράψει πριν από μέρες, έβγαλα βόλτα (περίπου 40 λεπτά)  το κουτάβι για πρώτη φορά μόνο του μετά το λάθος μου που το έβγαζα με το μεγάλο. Ήθελα να δω πως θα συμπεριφερθεί μόνο του. Ήθελα να δω αν υπάρχει αρχικό ενδιαφέρον με ελπίδα να μετατραπεί μελλοντικά σε κυνηγετικό πάθος που θα οδηγήσει στην τουφεκιά σύμφωνα με τις συμβουλές σας. Σίγουρα θέλει δουλειά το κουτάβι και μάλιστα σωστή δουλειά όπως περιγράφετε κ. Γιάννη.

    Πάντως αξίζει να αναφέρω πως στο μεγάλο μου σέττερ (αρσενικό 6,5 χρονών) δεν έκανα καμιά εκπαίδευση (λάθος μου) και εκτός από σταθερότατη φέρμα, απόρτ, κάνει και τη διασταυρωμένη έρευνα έμφυτα όπως γράφει ο Ευκλείδης. Έχει όμως κατά διαστήματα και τις ξεροκεφαλιές του 😉 τότε νομίζω πως κυνηγάει για τον εαυτό του και όχι ότι κάνει μια δουλειά για μένα όπως αναφέρει ο κ. Γιάννης. Νομίζω πως είναι πολύ καλό κυνηγόσκυλο. Φαντάζομαι όμως πως θα ήταν αν γινόταν όλα όπως προτείνει ο κ. Γιάννης.

    Πάντως και πάλι σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #404482

    Κ.ΓΙΑΝΝΗ ΕΙΣΤΕ ΚΟΣΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ…

    BREDA ERMES 2000

    Ευχαριστώ αλλά στο φόρουμ όλοι προσφέρουν. Δεν υπάρχουν κοσμήματα, ειδικά αυτή την εποχή που τα ακουμπάνε στα ενεχυροδανειστήρια. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Kostas Chatzi στις #404704

    Φοβερή ράτσα! Διαβάστε εδώ: Η αποθέωση των Λαμπραντόρ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #404734

    Σίγουρα θα λάβω υπόψη μου όσα γράφετε όλοι σας και σας ευχαριστώ για όλα. Σήμερα έχοντας στο μυαλό μου όσα μου είχατε γράψει πριν από μέρες, έβγαλα βόλτα (περίπου 40 λεπτά) το κουτάβι για πρώτη φορά μόνο του μετά το λάθος μου που το έβγαζα με το μεγάλο. Ήθελα να δω πως θα συμπεριφερθεί μόνο του. Ήθελα να δω αν υπάρχει αρχικό ενδιαφέρον με ελπίδα να μετατραπεί μελλοντικά σε κυνηγετικό πάθος που θα οδηγήσει στην τουφεκιά σύμφωνα με τις συμβουλές σας. Σίγουρα θέλει δουλειά το κουτάβι και μάλιστα σωστή δουλειά όπως περιγράφετε κ. Γιάννη. Πάντως αξίζει να αναφέρω πως στο μεγάλο μου σέττερ (αρσενικό 6,5 χρονών) δεν έκανα καμιά εκπαίδευση (λάθος μου) και εκτός από σταθερότατη φέρμα, απόρτ, κάνει και τη διασταυρωμένη έρευνα έμφυτα όπως γράφει ο Ευκλείδης. Έχει όμως κατά διαστήματα και τις ξεροκεφαλιές του τότε νομίζω πως κυνηγάει για τον εαυτό του και όχι ότι κάνει μια δουλειά για μένα όπως αναφέρει ο κ. Γιάννης. Νομίζω πως είναι πολύ καλό κυνηγόσκυλο. Φαντάζομαι όμως πως θα ήταν αν γινόταν όλα όπως προτείνει ο κ. Γιάννης. Πάντως και πάλι σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου.

    Χρήστος
    Κομοτηνή

     

    Σίγουρα θα λάβω υπόψη μου όσα γράφετε όλοι σας και σας ευχαριστώ για όλα. Σήμερα έχοντας στο μυαλό μου όσα μου είχατε γράψει πριν από μέρες, έβγαλα βόλτα (περίπου 40 λεπτά) το κουτάβι για πρώτη φορά μόνο του μετά το λάθος μου που το έβγαζα με το μεγάλο. Ήθελα να δω πως θα συμπεριφερθεί μόνο του. Ήθελα να δω αν υπάρχει αρχικό ενδιαφέρον με ελπίδα να μετατραπεί μελλοντικά σε κυνηγετικό πάθος που θα οδηγήσει στην τουφεκιά σύμφωνα με τις συμβουλές σας. Σίγουρα θέλει δουλειά το κουτάβι και μάλιστα σωστή δουλειά όπως περιγράφετε κ. Γιάννη. Πάντως αξίζει να αναφέρω πως στο μεγάλο μου σέττερ (αρσενικό 6,5 χρονών) δεν έκανα καμιά εκπαίδευση (λάθος μου) και εκτός από σταθερότατη φέρμα, απόρτ, κάνει και τη διασταυρωμένη έρευνα έμφυτα όπως γράφει ο Ευκλείδης. Έχει όμως κατά διαστήματα και τις ξεροκεφαλιές του τότε νομίζω πως κυνηγάει για τον εαυτό του και όχι ότι κάνει μια δουλειά για μένα όπως αναφέρει ο κ. Γιάννης. Νομίζω πως είναι πολύ καλό κυνηγόσκυλο. Φαντάζομαι όμως πως θα ήταν αν γινόταν όλα όπως προτείνει ο κ. Γιάννης. Πάντως και πάλι σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου.

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Οσο μεγαλωνει το  σεττερ αποκτα μεγαλυτερη  αυτοπεποιθηση και  να  εισαι  σιγουρος ξερει τι  κανει και  οσο και  να  φευγει .πολλες φορες του  λες απ’ δω και  αυτο  παει αντιθετα φιλε  μου μην αμφιβαλεις  ψαχνει και ειναι  μαστορας και θα  σου  μαθει  πολλα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #404745

    Παρακολουθώ την ενδιαφέρουσα συζήτηση και θα ήθελα να ενημερώσω πως στην ενότητα των Ντράαχτχαρς, έχω υποβάλει κάποιους προβληματισμούς σχετικά με το κουταβάκι μου  (ποστ: 20 – 1, 00:7 ή http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/991/page/41/).

    Αν κάποιος φίλος γνώστης της φυλής (ή και των ηπειρωτικών φυλών γενικότερα, αν θεωρηθεί πως οι γενικές καταβολές μοιάζουν αρκετά) μπορεί, ας απαντήσει. Εκτιμώ πως θα ήταν πιο σωστό οι απαντήσεις να δοθούν στην συγκεκριμένη ενότητα, εκτός κι αν πιστεύετε πως το ζήτημα άπτεται της εκπαίδευσης γενικότερα οπότε θα ήταν χρήσιμο να παραμείνει στο παρών τόπικ. Σας ευχαριστώ.

     

     

    Βασίλης

    Κ.Σ. Λιβαδειάς

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Kostas Chatzi στις #404927

    Δύο είναι οι πιο δύσκολες στιγμές για όσους κυνηγάνε αγριογούρουνα στα δικά μας μέρη, σε βουνίσια δάση όπου τα πάντα μπορούν να συμβούν:Η μια να ακούσεις το πονεμένο ουρλιαχτό του σκύλου σου, όταν τα δόντια του κάπρου καρφώνονται στο κορμί του… Και η δεύτερη, να πέφτει το σκοτάδι μετά την παγάνα, αλλά τα σκυλιά (ή κάποια από αυτά) να μην έχουν επιστρέψει ακόμα!

    Διαβάστε εδώ:  Τα απολωλότα γουρουνόσκυλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #405795

    γεια σας φίλοι !θα ήθελα να θέσω μία απορία σε σχέση με την εκπαίδευση των σπρίνγκερ σπανιελς. πως μαθαίνουμε σε ένα κουτάβι να ψάχνει σε απόσταση του βελινεκούς του όπλου ?

    ευχαριστώ πολύ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #405877

    γεια σας φίλοι !θα ήθελα να θέσω μία απορία σε σχέση με την εκπαίδευση των σπρίνγκερ σπανιελς. πως μαθαίνουμε σε ένα κουτάβι να ψάχνει σε απόσταση του βελινεκούς του όπλου ?

     

    ευχαριστώ πολύ.

     

    Μιχάλη γεια σου. Η απόσταση που πρέπει να μάθεις το κουτάβι σου δεν πρέπει να είναι αυτή του βεληνεκούς του όπλου δηλαδή 40-50 μέτρων αλλά 5-8μ. το πολύ στην αρχή. Μαθαίνεται πολύ εύκολα από τις πρώτες εξόδους. Πήγαινε σε ένα σχετικά επίπεδο χωράφι με χαμηλή βλάστηση, άσε ελεύθερο το κουτάβι και πες του μια λέξη που θα χρησιμοποιείς πάντα π.χ. «ψάξε». Περπάτα σε ζιγκ-ζαγκ των 5-6 μέτρων. Το κουτάβι θα προσπαθεί να κρατά περίπου την ίδια πορεία. Κάθε φορά που θα γυρνά σφύριξε 2 κοφτά ήρεμα σφυριγματάκια με μία σφυρίχτρα χωρίς στραγάλι (AKME 210 ½) ή με το στόμα σου. Μετά από 20 – 25 φορές που θα σφυρίζεις όταν αλλάζει πορεία, σφύριξε του την στιγμή που θα ετοιμάζεται να γυρίσει και όταν το κάνει πες του μερικά μπράβο, μετά από 2-3 όμοια  σφυρίγματα και επιβραβεύσεις, σφύριξε του πριν γυρίσει και θα γυρίσει, επιβράβευσε το και συνέχισε. Αυτό θα το κάνεις πάντα καθ όλη την εκπαίδευση. Όλα αυτά τα δείχνω στα εκπαιδευτικά βιντεάκια, άλλο να σου περιγράφω το πότε και πως θα σφυρίξεις και άλλο να το βλέπεις και να το ακούς, γι’ αυτό τα έκανα, ελπίζω να σε βοηθήσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    lagopus στις #409834

    Κύριε Γιάννη για σκύλο δείκτη να προτιμήσω την σφυρίχτρα acme 210.5 ή κάποια άλλη συχνότητα;

    Έχει νόημα να έχω διαφορετικής συχνότητας σφυρίχτρα για την άλλαγη κατεύθυνσης και διαφορετική για το στοπ και το εδώ; (όπως κάποια με στραγάλι για να του τραβάει την προσοχή)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409869

    Κύριε Γιάννη για σκύλο δείκτη να προτιμήσω την σφυρίχτρα acme 210.5 ή κάποια άλλη συχνότητα; Έχει νόημα να έχω διαφορετικής συχνότητας σφυρίχτρα για την άλλαγη κατεύθυνσης και διαφορετική για το στοπ και το εδώ; (όπως κάποια με στραγάλι για να του τραβάει την προσοχή)

    Το θέμα σφυρίχτρα δεν είναι πολύ απλό. Για να επιλέξεις πρέπει να έχεις υπόψη σου 3 παραμέτρους η πρώτη και σπουδαιότερη είναι σε τι συχνότητα σφυρίζει, κάθε σκύλος ανταποκρίνεται διαφορετικά γιαυτό πριν επιλέξουμε θα πρέπει να δοκιμάζουμε με τον σκύλο παρόντα. Σε γενικές γραμμές έχει διαπιστωθεί πως για τα περισσότερα κυνηγόσκυλα είναι καλύτερες οι υψήσυχνες. Η δεύτερη παράμετρος είναι η ένταση της που δεν επηρεάζει τόσο τον σκύλο όσο ή συχνότητα, αντίθετα από εμάς. Και η τρίτη παράμετρος είναι η ευκολία με την οποία σφυρίζει, δηλαδή πόσο πρέπει να πιεστούμε. Για την ACME 210 1/2 που ρωτάς συγκεκριμένα είναι μέσα στις συνιστώμενες όπως και η 212. Μια δοκιμή θα σε βοηθήσει. Αυτές με το στραγάλι σαφώς χρειάζονται περισσότερη δύναμη φυσήματος, δεν τις προτιμώ. Όσον αφορά το θέμα των δύο σφυριχτρών, ναι, είναι μία μέθοδος που χρησιμοποιείται από πολλούς και έχει αποτελέσματα, δεν νομίζω όμως πως έχει περισσότερα από την χρήση μίας μόνο σφυρίχτρας που την δουλεύουμε διαφορετικά για κάθε εντολή. Πιστεύω πως μία εντολή με σφυρίχτρα είναι χρήσιμη όταν δίνεται άμεσα και με σαφήνεια, με την επιλογή μεταξύ δύο πάντα χάνεται πολύτιμος χρόνος, καμιά φορά τις μπερδεύουμε, χώρια που μας κρέμονται σαν χαϊμαλιά αν δεν είναι 2 σε 1.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,246 έως 1,260 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων