ΕΠΙΜΥΚΗΜΕΝΟΙ ΚΩΝΟΙ ΣΥΝΑΡΜΟΓΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #454915

    χάσαμε το μέτρηηημααααα!!!!

    Φίλε μου Άποψις την “άποψή” μου επί του θέματος την ξέρεις, να μην ξαναγράφω τα ίδια και τα ίδια…..
    κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες 🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454949

    Μολις επεστρεψα απο της πρωτες δοκιμες με ψιλα σκαγια,#8 Ροττβαιλ,550 σκαγια μεσω ορο στα 34 γραμμαρια,και ιδου η πρωτη κοντρα αναμεσα στη Μπερεττα Οπτιμα 9/10 VS Μπενελλι 121 10/10,με φρενο στο τσοκ τυπου Rhino,στο στομιο.Για την ιστορια το τσοκ αυτο ηταν 12/10,και το μεσω ορο του ηταν στα 2 αστρα…μετα τα 35 μετρα,παραθετω 2 επιφανειες οπως διπλωνει το χαρτι,του 1.20χ1.50μ.Η πρωτη 70χ60εκ.,και η δευτερη 30χ35εκ.,η μια απο της 16 που βγαζουν η διπλες,και η 4 διπλες μαζι,δηλαδη το 70χ60,και η μεγαλυτερες συγκεντωσεις μεχρι να παρθουν οι κυκλοι και τα διακεννα.Στο 70χ60,5 τουφεκιες,40 μετρα=ΜΠΕΝΕΛΛΙ ειχε μ.ο,292.4 σκαγια,ΜΠΕΡΕΤΤΑ μ.ο,277.5 σκαγια.Στο 30χ35εκ.,ΜΠΕΝΕΛΛΙ μ.ο,96.2,και ΜΠΕΡΕΤΤΑ μ.ο 87.5 σκαγια.Βλεπουμε λοιπων ενα ξαναδιμορφωμενο τσοκ να αποδιδει παραπανω απο το Οπτιμα πλας,οπως αρμοζει σε ενα τσοκ με ενα δεκατο παραπανω συσφιξη.Αλλα και με μεγαλυτερα κεντρα απο τη Μπερεττα με κωνο συναρμογης 7εκ,εναντιων του αγριου απλου κοντου κωνου της Μπενελλι.Δηλαδη απλα ενα σωστο τσοκ,και χωρις καμμια επεμβαση στο κωνο,αυτο το τοσο ευαισθητο σημειο μιας καννης,αυτα στα προχειρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454957

    Αυτή η γόμωση έχει 651 σκάγια και στην εικόνα υπάρχουν 163 σκάγια που μας κάνουν μια συγκέντρωση 25%. Το υπόλοιπο 75% που πήγε οέο??

    25% ειναι μια συγκεντρωση που βαζει η ντεμι στα 45 μετρα στο 50χ50εκ, οταν εχεις 25% με 28%,θα παρεις συνηθως,ντεμι στο κυκλο των 76εκ.Στα 40 μετρα θελει τουλαχιστον 32%,χωρις ποτε να μπορεις με ακριβεια να καθορησεις το τι θα βρεθει μεσα στο κυκλο των 76 εκ. με ακριβεια απο οποιαδηποτε μικροτερη επιφανεια,αλλα και αλλου σχηματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #454961

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>samgunner62 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>apopsis wrote:</div><br>
    Και για να μήν παίζουμε με «απόψεις», Νομίζω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για ένα εργοστασιακό όπλο με ντεμί να ρίχνει τέτοιο κέντρο 50Χ50 με *** και #9.

    Μια ντεμι τουφεκια με ενα ισσοροπιμενο φυσσιγκι απλο εμποριου,με απλα ημισκληρα σκαγια,θα βαλει 50% στο κυκλο των 30 ιντσων,στα 40 μετρα το λιγοτερο,και 32% πρεπει να βρισκονται μεσα στο 50χ50 εκ.Ποτε μια τουφεκια δεν λεει τιποτα,γιατι το ντεμι μπορει να βγαλει και μερικες πιο σφυχτες τουφεκιες,β.ντεμι αλλα και φουλ, σε μια σειρα 5 βολων, ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο.Τωρα για αυτη τη μοναδικη τουφεκια,εντελως ενδεικτικη,δεν καταφερα να μετρησω τα σκαγια,αλλα και να τα μετραγα δεν ξερω τη πραγματικη διαμετρο και βαρους που εχει η γομωση σου οποτε ματαιο,και δεν τα βλεπω πουθενα γραμμενα.<br>

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος<br>
    </div>

    Σαράντο Συγκεντρώσου!!<br>
    Όλα είναι γραμμένα στην εικόνα. Και μή βαρυέσαι να μετρήσεις.<br>
    Ξαναβάζω για πολλοστή φορά τουφεκιά στα 32μ με φυσίγγι σκήτ 24γρ #9,5 με το ντεμί που χρησιμοποιώ.<br>
    Πρέπει να έχω γραμμένα τα ποσοστά απαραίτητα;<br>
    Όταν βάζω τσίχλα , είναι η αναλογική τιμή.

    Χρηστο πεσανε να σε φανε τα παλιόπαιδα του Αρτεμις , αλλα μην μασας , πολύ ωραιες οι τουφεκιες σου , θελω τρελη τουφεκια από το κωναρισμενο να τριψει τα ματακια του ο Ksap που κανει και κατι λαθη νηπιαγωγείου , εβγαλε το 31 χ 18 ότι βγαζει αποτέλεσμα 651 , λοιπον ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #454964

    εβγαλε το 31 χ 18 ότι βγαζει αποτέλεσμα 651

    Σύμφωνα με αυτά που ξέρω μέχρι τώρα σε όλον τον κόσμο πλην της Ιταλίας το Νο 9 είναι 2 mm διάμετρο και είναι 20,5 σκάγια / γραμμάριο και για λόγους στρογκυλοποίησης το έκανα 21.

    Αλλά όσον αφορά αυτό

    θελω τρελη τουφεκια από το κωναρισμενο να τριψει τα ματακια του ο Ksap που κανει και κατι λαθη νηπιαγωγείου

    ο ksap φίλε μου Δημήτρη ποτέ δεν θα πήγαινε σε ΩΡΛ να του βγάλει τις αμυγδαλές από τον κώλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #454972

    παραθετω ενα παραδιγμα για την καταμετριση της τουφεκιας με αφορμη την τουφεκια του μαρκου οπου παρα τα 45μ εχει ποσοστα πανω του μετριου αλλα αυτο που με κανει να ανατριχιαζω ειναι η πολυ ισοροπιμενη κατανομη……
    αν αυτο το φυσιγγι βαλοταν στα 35 θα ειχαι ανετα 75+% συγκεντρωση

    σε σχεση με το τετραγωνο με μαρκαδορο που ειναι 1χ1 οι κυκλοι ειναι 76 και 50 εκ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #454973

    παραθετω ενα παραδιγμα καταμετρισης φυσιγγιου για των φιλο Αποψης με αφορμη τον πινακα του μαρκου οπου ειναι 1,5χ1,5…………..

    παροτι τα 45μ το φυσιγγι κραταει τα επιπεδα του ανω του μετριου, αυτο ομως που με κανει να χαζευω ειναι η ισοροπιμενη του κατανομη

    δεδομενου οτι το τετραγονο με το μαρκαδορο ειναι 1χ1 οι κυκλοι ειναι 75 και 50 εκ.

    για τις βολες του Αποψης αν δεν τις δω σε στοχο 1χ1 δεν μπορω να εχω αποψη

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #454976

    Αποψης οταν πυροβολης τον στοχο σου γιατι δεν πανε σκαγια διπλα δεξια στο πλαισιο με την τσιχλα ;

    μια καταμετριση που εκανα τον κεντρικο κυκλο 50εκ ..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #454978

    Αποψης οταν πυροβολης τον στοχο σου γιατι δεν πανε σκαγια διπλα δεξια στο πλαισιο με την τσιχλα ;

    μια καταμετριση που εκανα τον κεντρικο κυκλο 50εκ ..

    Ο στόχος είναι το ανοιχτόχρωμο πεδίο , δίπλα δεξιά είναι ο χώρος στοιχείων κλίμακας μεγέθους και πληροφοριών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #454979

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>samgunner62 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>apopsis wrote:</div><br><br>
    Και για να μήν παίζουμε με «απόψεις», Νομίζω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για ένα εργοστασιακό όπλο με ντεμί να ρίχνει τέτοιο κέντρο 50Χ50 με *** και #9.

    Ναί.. Παλιόπαιδα!!!
    Καλά παλιόπαιδα όμως…………..
    Μια ντεμι τουφεκια με ενα ισσοροπιμενο φυσσιγκι απλο εμποριου,με απλα ημισκληρα σκαγια,θα βαλει 50% στο κυκλο των 30 ιντσων,στα 40 μετρα το λιγοτερο,και 32% πρεπει να βρισκονται μεσα στο 50χ50 εκ.Ποτε μια τουφεκια δεν λεει τιποτα,γιατι το ντεμι μπορει να βγαλει και μερικες πιο σφυχτες τουφεκιες,β.ντεμι αλλα και φουλ, σε μια σειρα 5 βολων, ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο.Τωρα για αυτη τη μοναδικη τουφεκια,εντελως ενδεικτικη,δεν καταφερα να μετρησω τα σκαγια,αλλα και να τα μετραγα δεν ξερω τη πραγματικη διαμετρο και βαρους που εχει η γομωση σου οποτε ματαιο,και δεν τα βλεπω πουθενα γραμμενα.<br>

    <hr><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος<br><br>
    </div>

    Σαράντο Συγκεντρώσου!!<br><br>
    Όλα είναι γραμμένα στην εικόνα. Και μή βαρυέσαι να μετρήσεις.<br><br>
    Ξαναβάζω για πολλοστή φορά τουφεκιά στα 32μ με φυσίγγι σκήτ 24γρ #9,5 με το ντεμί που χρησιμοποιώ.<br><br>
    Πρέπει να έχω γραμμένα τα ποσοστά απαραίτητα;<br><br>
    Όταν βάζω τσίχλα , είναι η αναλογική τιμή.

    Χρηστο πεσανε να σε φανε τα παλιόπαιδα του Αρτεμις , αλλα μην μασας , πολύ ωραιες οι τουφεκιες σου , θελω τρελη τουφεκια από το κωναρισμενο να τριψει τα ματακια του ο Ksap που κανει και κατι λαθη νηπιαγωγείου , εβγαλε το 31 χ 18 ότι βγαζει αποτέλεσμα 651 , λοιπον ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #454980

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>samgunner62 wrote:</div>
    Με συγχωρεις φιλε,προσπαθησα να συγκεντρωθω και να μετρησω,αλλα ζαληστικα,τι στο καλο εσυ θα τα μετρησεις.

    <br>
    Ἀσε Σαράντο. Έκατσα και τα μέτρησα εγώ αλλά στην προηγούμενη κι όχι αυτή με το Νο 9,5 skeet.


    Έχουμε και λέμε.<br>
    40 m<br>
    31 gr Νο 9<br>
    MOD ***

    Αυτή η γόμωση έχει 651 σκάγια και στην εικόνα υπάρχουν 163 σκάγια που μας κάνουν μια συγκέντρωση 25%. Το υπόλοιπο 75% που πήγε οέο??<br>
    Αγαπητέ φίλε apopsis το να βάζεις ένα χαρτόνι 50χ50 και την εικόνα μιας τσίχλας δεν λέει τίποτα για να βγάλεις «ασφαλή» συμπεράσματα.<br>
    Έχει καθιερωθεί παγκόσμια η δοκιμή σε πίνακα στα 36 μέτρα όπου μετά τη βολή διαγράφεται κύκλος 75 εκ. όπου μετριώνται τα σκάγια που περιέχονται στον κύκλο και σε συνάρτηση με το σύνολο των σκαγιών της γόμωσης βγαίνει το ποσοστό της συγκέντρωσης. Αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης της αποτελεσματικότητας του τσόκ.<br>
    Παρακάτω αντέγραψα δύο πινακάκια της ELEY και τα βάζω για να πάρεις μεζέ του τι εννοώ.

    Στην επόμενη δοκιμή σου ρίχτους μια ματιά κι αν στα «ανοιχτά» τσοκ έχεις πιο σφιχτές τουφεκιές σε ποσοστό πάνω από 5% μάλλον ο κώνος δεν πέτυχε.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Πές και για το σκήτ.

    Μπορεί ο κώνος να μήν είναι τόσο πετυχημένος. Δέν έχω κανένα πρόβλημα να τον “δουλέψω” ακόμα περισσότερο.
    Αλλά πές για το σκήτ. Ίσως είναι αναφορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #454981

    χάσαμε το μέτρηηημααααα!!!!

    Φίλε μου Άποψις την «άποψή» μου επί του θέματος την ξέρεις, να μην ξαναγράφω τα ίδια και τα ίδια…..<br>
    κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες :)<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    </div>

    Το χάσαμε όντως!
    Εσύ κυνηγάς με αριθμούς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #454982

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>λιουφκα wrote:</div>
    Αποψης οταν πυροβολης τον στοχο σου γιατι δεν πανε σκαγια διπλα δεξια στο πλαισιο με την τσιχλα ;

    μια καταμετριση που εκανα τον κεντρικο κυκλο 50εκ ..

    Ο στόχος είναι το ανοιχτόχρωμο πεδίο , δίπλα δεξιά είναι ο χώρος στοιχείων κλίμακας μεγέθους και πληροφοριών.

    ναι το ξερω οτι ειναι μερος για να γραφεις απλα ρωταω οταν πυροβολεις δεν υπαρχει εκει αυτο το κοματι ;; δεν ειναι ολο ενα ενιεο κοματι χαρτι μια φωτοτυπια τελος παντον ;;

    για πες μου σε τι χαρτι πυροβολης για να καταλαβω ο δολιος γιατι εγω βλεπω ενα επεξεργασμενο πινακα με ζωγραφια και βουλες σε μπεζ φοντο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #454983

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>λιουφκα wrote:</div><br>
    Αποψης οταν πυροβολης τον στοχο σου γιατι δεν πανε σκαγια διπλα δεξια στο πλαισιο με την τσιχλα ;

    μια καταμετριση που εκανα τον κεντρικο κυκλο 50εκ ..

    Ο στόχος είναι το ανοιχτόχρωμο πεδίο , δίπλα δεξιά είναι ο χώρος στοιχείων κλίμακας μεγέθους και πληροφοριών.

    ναι το ξερω οτι ειναι μερος για να γραφεις απλα ρωταω οταν πυροβολεις δεν υπαρχει εκει αυτο το κοματι ;; δεν ειναι ολο ενα ενιεο κοματι χαρτι μια φωτοτυπια τελος παντον ;;

    για πες μου σε τι χαρτι πυροβολης για να καταλαβω ο δολιος γιατι εγω βλεπω ενα επεξεργασμενο πινακα με ζωγραφια και βουλες σε μπεζ φοντο

    Μπορεί να μπερδεύει, αλλά είναι η απόλυτη αποτύπωση τουφεκιάς στην απόσταση αυτή σε χαρτόνι 50Χ50 και δίπλα μιά γραφική προέκταση (χώρος σημειώσεων και φιγούρες αναφοράς σε απόλυτα αναλογικό μέγεθος)η σκούρα περιοχή δέν ανήκει στην επιφάνεια που πυροβόλησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #454984

    Πές και για το σκήτ

    Για να κάτσω να μετρήσω σκάγια και να σου αντιγράψω αυτά τα πινακάκια έφαγα καμιά ώρα μάστορα κι όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι για να μην πω οι περισσότεροι εδώ μέσα να μετράμε και να υπολογίζουμε ποσοστά και κατανομές. Αυτά είναι στοιχεία που θα έπρεπε να παραθέτεις εσύ και πολύ ευχαρίστως μετά να σου πω την άποψή μου για την τουφεκιά σου. Διάβασες αρκετές απόψεις νομίζω και πρέπει να κατάλαβες πως γίνονται οι δοκιμές. Ξεκίνα λοιπόν και να είσαι σίγουρος πως θα πάρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων