ΕΠΙΜΥΚΗΜΕΝΟΙ ΚΩΝΟΙ ΣΥΝΑΡΜΟΓΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #454716

    Πολύ καλές τουφεκιές. Αναρρωτιέμαι τι άλλο θα ήθελε κάποιος που χρησιμοποιεί #5άρια.

    Παραθέτω ενδεικτικά μιά τουφεκιά που έριξα σήμερα , αν και 50χ50 εκ, με μόνο λόγο να ρωτήσω τη γνώμη σας σε κάτι πολύ συγκεκριμένο.
    Είναι κάννη που την δούλεψα με προσοχή και σταδιακά .
    Το φυσίγγι είναι Gorilla shots #9 sta 31gr. Δηλαδή τίποτα εξεζητημένο, απλά ένα φυσίγγι σχετικά φτηνό για καθημερινή χρήση.
    Η κάννη πρώτα δέν έριχνε έτσι ούτε στα 25μ.
    Ειλικρινά δέν ξέρω πώς ρίχνουν τα πολύ ακριβά όπλα.Ξέρω όμως πως ρίχνουν τα φυσίγγια που αγοράζω, και συνήθως είναι φτηνά.
    Το ερώτημα είναι , Υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης, ή να σταματήσω εδώ;
    Είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα σαν μιά πρώτη ματιά για τσίχλα;
    Στα 40μ λοιπόν με ντεμί. ***
    Συγγνώμη για τον μικρό στόχο.
    Και για να μήν παίζουμε με “απόψεις”, Νομίζω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για ένα εργοστασιακό όπλο με ντεμί να ρίχνει τέτοιο κέντρο 50Χ50 με *** και #9.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454721

    Και για να μήν παίζουμε με «απόψεις», Νομίζω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για ένα εργοστασιακό όπλο με ντεμί να ρίχνει τέτοιο κέντρο 50Χ50 με *** και #9.

    Μια ντεμι τουφεκια με ενα ισσοροπιμενο φυσσιγκι απλο εμποριου,με απλα ημισκληρα σκαγια,θα βαλει 50% στο κυκλο των 30 ιντσων,στα 40 μετρα το λιγοτερο,και 32% πρεπει να βρισκονται μεσα στο 50χ50 εκ.Ποτε μια τουφεκια δεν λεει τιποτα,γιατι το ντεμι μπορει να βγαλει και μερικες πιο σφυχτες τουφεκιες,β.ντεμι αλλα και φουλ, σε μια σειρα 5 βολων, ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο.Τωρα για αυτη τη μοναδικη τουφεκια,εντελως ενδεικτικη,δεν καταφερα να μετρησω τα σκαγια,αλλα και να τα μετραγα δεν ξερω τη πραγματικη διαμετρο και βαρους που εχει η γομωση σου οποτε ματαιο,και δεν τα βλεπω πουθενα γραμμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #454733

    Πέντε βολές και μετράμε τα σκάγια στον κύκλο των 76εκ ! Κοπιαστικό μα όταν θέλουμε ασφαλή συμπεράσματα και όχι ενδείξεις αυτή είναι η σωστή οδός. Δεν αναφέρομαι στην απόσταση μια κ όντως ο καθένας θέλει να ρίχνει και να δοκιμάζει και σε πιό μακρινές από τα καθιερωμένα 36,5μ !
    apopsis το μόνο που είναι ίσως βέβαιο σύμφωνα με τα λεγόμενα σου η βελτίωση της κάνης σου γιατί μετά την χαλάς την συνταγή της συζήτησης,όπως συνήθως εδώ που τα λέμε, με τα νομίζω ,δεν ξέρω,ξέρω, κτλπ !
    Ο Σαράντος το αναλύει εξαιρετικά το θέμα και το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι το πολύ σύνηθες φαινόμενο ακόμη και σε ίδια ποσοστά κατανομής στον κύκλο των 76εκ.,με το ίδιο τσοκ-φυσίγγι,να υπάρχει υπερσυγκέντρωση σε 1-2 από τα 5 που να ρίξουμε με παραπλανητικά αποτελέσματα αν δούμε μόνο τον κύκλο των 50εκ !!!!!
    Στα υπόψιν οτι δεν μετρώ ξεχωριστά όταν κάνω δοκιμές τα σκάγια στον κύκλο των 50εκ. παρά μόνο ίσως γράψω δίπλα στα υπόλοιπα, καλή κατανομή ή υπερσυγκέντρωση ή ότι άλλο τέλος πάντων !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #454737

    οι αλλαγες στην κατανομή και στην συγκεντρωση στα φυσίγγια εμποριου οφείλονται στο μη σπασιμο η στο μερικο σπασιμο η κλπ κλπ των πτερυγιων στα κυαθια , σε οσα δεν σπασουν στο χαρτονι δειχνει πιο εντονο κεντρο , σε οσα σπασουν κανει πιο ομοιομορφη κατανομή , αλλα το ωραιο είναι που ξερω και ιδιογομωτες οι οποιοι δεν προκοβουν τα κυαθια , ολο το εργο της τουφεκιας αυτό είναι , σε πεντε φυσίγγια με προκομενα κυαθια οι τουφεκιες θα εχουν σχεδόν παρομοια ποσοστο συγκέντρωσης και κατανομης , και δουλευει και το τσοκαρισμα στην συσφιξη του , σε κωναρισμενα οπλα εχουμε άλλο εργο και άλλες τουφεκιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #454742

    κωναρισμενα οπλα εχουμε άλλο εργο και άλλες τουφεκιες

    Άσε μην λες για κωναρισμενα γιατί άθελα μου τσαλάκωσα ένα BERETTA AL 391 Teknys Stonecoat, με 71 cm με κώνους στα 40+ μετρα ΜΕ ένα ταπεινό μαυροχάρβαλο τον 66 cm το δε Beretta και με κώνους ενώ πολύ γνωστού και καταξιωμένου οπλουργού για τις δουλειές του.. όντος πολύ ωραία δουλειά και τρομερό γυάλισμα είχε .. και ωραίο και προσεγμένο porting ειχε. Και ενός μέλους του Άρτεμις ήταν το όπλο όπου πουλήθηκε χωρείς να το ξέρω σε πολύ δικό μου φιλαράκι .. ξερεις τι είναι να πας στο πινακα για να δεις το που πάει η ντουφέκια γιατί είχε γίνει 200 κιλά ο ιδιοκτήτης να του το βρεις .. και σε όλο αυτό μετά να βγάλει γλωσσά… ευτυχώς για μένα είχα αδιάψευστους μάρτυρες σε όλο αυτό που για άλλο πηγαίναμε και σε άλλο εξελίχτηκε… τρεις 6αδες με 7αρια στα 32 και 35 γραμμ στα 40 μετρα τρεις 6αδες με 9αρια στα 30 γραμμ.. εγώ το μονο που είχα επάνω είναι ένα carlsons Porting 2 άστρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #454743

    142σκ. μέτρια κατανομή – 3 κενά – 60%
    173σκ. υπερσυγκέντρωση – 4 κενά – 73%
    129σκ. άθλια – 6 κενά – 54%
    141σκ. καλή -3 κενά – 60%
    153σκ. μέτρια – 2 κενά – 65%

    Τσοκάρισμα *** midas σε Winchester energy με εργοστασιακό φυσίγγι που έχει προκομμένα πτερύγια συγκεντρωτήρα !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454795

    Ο Σαράντος το αναλύει εξαιρετικά το θέμα και το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι το πολύ σύνηθες φαινόμενο ακόμη και σε ίδια ποσοστά κατανομής στον κύκλο των 76εκ.,με το ίδιο τσοκ-φυσίγγι,να υπάρχει υπερσυγκέντρωση σε 1-2 από τα 5 που να ρίξουμε με παραπλανητικά αποτελέσματα αν δούμε μόνο τον κύκλο των 50εκ !!!!!

    Ετσι ακριβως….μεσα το πλαισιο του 50χ50 εκ.στα 45μ.,συνηθως με ενα 31% των σκαγιων μεσα σε αυτο το πλαισιο θα βρεις φουλ συγκεντρωση στο κυκλο των 76εκ.Αλλα ειναι πολυ ρευστο,δεν ειναι σιγουρο στο 100%,γενικα η βλητικη του λειοκαννου ειναι ρευστη,και τα συνορα δεν ειναι ποτε ξεκαθαρα,το ιδιο συμβαινει και με τα διακεννα,και παει λεγοντας,θελει καποιες βολες ωστε να παρεις μια σειρα απο αποτελεσματα ωστε να ξεκαθαρησει το τοπιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454796

    Άσε μην λες για κωναρισμενα γιατί άθελα μου τσαλάκωσα ένα BERETTA AL 391 Teknys Stonecoat, με 71 cm με κώνους στα 40+ μετρα ΜΕ ένα ταπεινό μαυροχάρβαλο τον 66 cm το δε Beretta και με κώνους ενώ πολύ γνωστού και καταξιωμένου οπλουργού για τις δουλειές του.. όντος πολύ ωραία δουλειά και τρομερό γυάλισμα είχε .. και ωραίο και προσεγμένο porting ειχε. Και ενός μέλους του Άρτεμις ήταν το όπλο όπου πουλήθηκε χωρείς να το ξέρω σε πολύ δικό μου φιλαράκι .. ξερεις τι είναι να πας στο πινακα για να δεις το που πάει η ντουφέκια γιατί είχε γίνει 200 κιλά ο ιδιοκτήτης να του το βρεις .. και σε όλο αυτό μετά να βγάλει γλωσσά… ευτυχώς για μένα είχα αδιάψευστους μάρτυρες σε όλο αυτό που για άλλο πηγαίναμε και σε άλλο εξελίχτηκε… τρεις 6αδες με 7αρια στα 32 και 35 γραμμ στα 40 μετρα τρεις 6αδες με 9αρια στα 30 γραμμ.. εγώ το μονο που είχα επάνω είναι ένα carlsons Porting 2 άστρα

    So what else is new????H οδυσσεια ανευρεσεις σωστων τσοκ μολις αρχιζει,ευχομαι καλο κουραγιο στο φιλο,και τυχη να τα βρει.Ο κωννος απο μονος του δεν φτανει,το προβλημα προυπηρχε,σιγουρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #454799

    So what else is new????H οδυσσεια ανευρεσεις σωστων τσοκ μολις αρχιζει,ευχομαι καλο κουραγιο στο φιλο,και τυχη να τα βρει.Ο κωννος απο μονος του δεν φτανει,το προβλημα προυπηρχε,σιγουρα.

    Σαραντο καλημέρα εδώ να δεις γέλια … είχε και seminοle και gemini εσω έξω και trulock και briley τι 1αστρο τι 2 άστρα τι 2½ τι 3 άστρα .. άλλου το όνειρο αλλού η πραγματικότητα. Όχι και τίποτε άλλο του είχαν πει ότι το Gemini ήταν το ιδανικότερο για την μοντιφα που είχε το οπλο. το χρυσοπλήρωσε μαζί με τα trulock..αλλα από εκεί κορυφαία τσοκ. Η αλήθεια πάντως είναι ότι αν βρεθεί το τσοκ η τα τσοκ οπου αποδίδουν τα μέγιστα με την πραγματική του σύσφιξη .. το όπλο μεταμορφώνεται.. αν συνοδεύεται και από καλογυαλισμένα οπίσθια.. μετά του γαργαλήματος τότε όντως πάμε αλλού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454810

    Σαραντο καλημέρα εδώ να δεις γέλια … είχε και seminοle και gemini εσω έξω και trulock και briley τι 1αστρο τι 2 άστρα τι 2½ τι 3 άστρα .. άλλου το όνειρο αλλού η πραγματικότητα. Όχι και τίποτε άλλο του είχαν πει ότι το Gemini ήταν το ιδανικότερο για την μοντιφα που είχε το οπλο. το χρυσοπλήρωσε μαζί με τα trulock..αλλα από εκεί κορυφαία τσοκ. Η αλήθεια πάντως είναι ότι αν βρεθεί το τσοκ η τα τσοκ οπου αποδίδουν τα μέγιστα με την πραγματική του σύσφιξη .. το όπλο μεταμορφώνεται.. αν συνοδεύεται και από καλογυαλισμένα οπίσθια.. μετά του γαργαλήματος τότε όντως πάμε αλλού.

    Γιωργο τα ειπες ολα για μια ακομη φορα,αυτη η καννη ψαχνει το ταιρι της,αν το βρη,θα δωσει τα πρεποντα,καλο ειναι ο συναδερφος να βρει καποιο τσοκ ανοιχτο,και να κυνηγαει με αυτο,ειναι κριμα να σφυγγη η κατανομη κοντα,και μετα τα 35 να μη αποδιδει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #454816

    το 12αρι οπλο μου που εκανα τις δοκιμες που ανεβασα πριν μερες ειναι ενα valmet 412s αυλο 18,55 ( μετα απο αποχρωμιωση ) κωνο οχι κατι τεραστιο.. λιγο παραπανω απο της μαμας..αλλα με εξαιρετικοτατη λειανση τοσο του αυλου οσο και του κωνου…
    Μιας λοιπον και η κουβεντα περι trulock…τα τσοκ του οπλου αν και ειχε καποια αρκετα καλης ποιοτητας απο την μαμα ζητηθηκαν απο την εταιρια αυτη..καπου 12 χρονια πριν με πολυ συγκεκριμενες διαστασεις που εδωσα εγω .
    φυσικα και εκτελεσθηκε η κατασκευη…και μετα απο 2 μηνες… ( ναι δυο μηνες) ελαβα ενα ι μειλ με πληροφορηση πως θα τα παρελαμβανα σε δυο πακετα γιατι ετσι δεν θα πληρωνα δασμο εισαγωγης…κατι που εγω δεν γνωριζα….οι ανθρωποι ειχαν απο μονοι τους ψαξει το θεμα… και με πληροφορησαν ακομα και το ακριβες αντιτιμο που θα κερδιζα ….( αυτο για μενα ειναι υψηλοτατης μορφης σερβισ ,,επαφη μαγαζιου-πελατη…)
    και ολα ξεκινησαν απο ενα ι μαιλ μου που οχι μονο απαντηθηκε σχεδον αμεσως αλλα και δεχθηκε σχεδια διαστασεις..και οτι αλλο εγω τοτε εβγαζα σαν γουστα..ολα σε μετρικο…εκατσε ο ανθρωπος τακανε σε αμερικανικο.. μου εφτιαξε αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ που ζητουσα… και μουκανε και το ενα δωρο..επειδη πανω απο 6αν θυμαμαι καλα εδινε ενα δωρο…τα βλητικα αποτελεσματα ηταν θαυμασια!!!!
    τι τα λεω ολα αυτα???
    μα για δυο λογους…πρωτα απ ολα αυτο που λετε και εσεις… το τσοκ πρεπει να ειναι παν απ ολα αυτο που θελει η καννη…..ο αυλος…ο κωνος…. το ονομα απο μονο του..οσο βαρυ και να ειναι.. δεν εξασφαλιζει καποια βλητικη συμπεριφορα απο μονο του.
    Και δευτερον ενα σοβαρο δειγμα …ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΥ..απο καθε πλευρα και διασταση…

    Θα το πω τωρα… καμια σχεση με την δικη μας θλυβερη πραγματικοτητα…οπου για καθε 3 καλα δειγματα στοιχειοδους επαγγελματισμου που ο καθε ενας μας εχει να πει… θαχει τουλαχιστον 30 κακου..επαγγελματισμου να αναφερει…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #454903

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Και για να μήν παίζουμε με «απόψεις», Νομίζω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για ένα εργοστασιακό όπλο με ντεμί να ρίχνει τέτοιο κέντρο 50Χ50 με *** και #9.

    Μια ντεμι τουφεκια με ενα ισσοροπιμενο φυσσιγκι απλο εμποριου,με απλα ημισκληρα σκαγια,θα βαλει 50% στο κυκλο των 30 ιντσων,στα 40 μετρα το λιγοτερο,και 32% πρεπει να βρισκονται μεσα στο 50χ50 εκ.Ποτε μια τουφεκια δεν λεει τιποτα,γιατι το ντεμι μπορει να βγαλει και μερικες πιο σφυχτες τουφεκιες,β.ντεμι αλλα και φουλ, σε μια σειρα 5 βολων, ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο.Τωρα για αυτη τη μοναδικη τουφεκια,εντελως ενδεικτικη,δεν καταφερα να μετρησω τα σκαγια,αλλα και να τα μετραγα δεν ξερω τη πραγματικη διαμετρο και βαρους που εχει η γομωση σου οποτε ματαιο,και δεν τα βλεπω πουθενα γραμμενα.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος
    </div>

    Σαράντο Συγκεντρώσου!!
    Όλα είναι γραμμένα στην εικόνα. Και μή βαρυέσαι να μετρήσεις.
    Ξαναβάζω για πολλοστή φορά τουφεκιά στα 32μ με φυσίγγι σκήτ 24γρ #9,5 με το ντεμί που χρησιμοποιώ.
    Πρέπει να έχω γραμμένα τα ποσοστά απαραίτητα;
    Όταν βάζω τσίχλα , είναι η αναλογική τιμή.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #454906

    εδω εχω ενσταση..φιλε μου αποψις.
    οταν θελεις να παρεις την γνωμη η να αφουγκραστεις θετικες η αρνητικες αποψεις για μια τουφεκια σου
    τον αριθμο σκαγιων επι του στοχου ,,τον αριθμο σκαγιων που περιειχε το φυσιγγιο,,το ποσοστο συγκεντρωσης,,και οτι αλλες πληροφοριες τις καταγραφει ςΕΣΥ…δεν τις ψαχνει ο συνφορουμιστας μετροντας κουκιδες επι της οθονης…..
    καπου ειναι αντιδεοντολογικο.

    καλη η ιδεα με την παρουσιαση μιας φωτο τσιχλας…αλλα ειναι μια θεαματικη φωτο… τροπος για να καταλαβει καποιος καποια πραγματα ομως δεν ειναι.
    οπως και βολες σε μικρες διασταεις..50χ50..60χ70…κλπ.

    Τοσο απλο ειναι,,,, 1χ1 χαρτι…τουφεκια με κουκιδες…ΑΡΙΘΜΟΙ.
    ( φυσιγγιου ,,επι χαρτου…ποσοστο..τσοκ..αποσταση..κλπ )..ΚΑΙ αυτο ειναι ολο.

    και για σενα καλο θα ειναι αλλα παν απ ολα θα εχει αναγνωστικη ουσια για ολους μας οταν μας αναρτας δουλειες..σου και θαθελες την γνωμη μας.
    ΑΦΟΥ την κανεις την ολη δουλεια μπαινεις στον κοπο..καντη ολοκληρωμενη..κριμα ειναι!!!
    παντα φιλικα Μαρκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454910

    Όλα είναι γραμμένα στην εικόνα. Και μή βαρυέσαι να μετρήσεις.

    Με συγχωρεις φιλε,προσπαθησα να συγκεντρωθω και να μετρησω,αλλα ζαληστικα,τι στο καλο εσυ θα τα μετρησεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #454914

    Με συγχωρεις φιλε,προσπαθησα να συγκεντρωθω και να μετρησω,αλλα ζαληστικα,τι στο καλο εσυ θα τα μετρησεις.


    Ἀσε Σαράντο. Έκατσα και τα μέτρησα εγώ αλλά στην προηγούμενη κι όχι αυτή με το Νο 9,5 skeet.

    Έχουμε και λέμε.
    40 m
    31 gr Νο 9
    MOD ***

    Αυτή η γόμωση έχει 651 σκάγια και στην εικόνα υπάρχουν 163 σκάγια που μας κάνουν μια συγκέντρωση 25%. Το υπόλοιπο 75% που πήγε οέο??
    Αγαπητέ φίλε apopsis το να βάζεις ένα χαρτόνι 50χ50 και την εικόνα μιας τσίχλας δεν λέει τίποτα για να βγάλεις “ασφαλή” συμπεράσματα.
    Έχει καθιερωθεί παγκόσμια η δοκιμή σε πίνακα στα 36 μέτρα όπου μετά τη βολή διαγράφεται κύκλος 75 εκ. όπου μετριώνται τα σκάγια που περιέχονται στον κύκλο και σε συνάρτηση με το σύνολο των σκαγιών της γόμωσης βγαίνει το ποσοστό της συγκέντρωσης. Αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης της αποτελεσματικότητας του τσόκ.
    Παρακάτω αντέγραψα δύο πινακάκια της ELEY και τα βάζω για να πάρεις μεζέ του τι εννοώ.

    Στην επόμενη δοκιμή σου ρίχτους μια ματιά κι αν στα “ανοιχτά” τσοκ έχεις πιο σφιχτές τουφεκιές σε ποσοστό πάνω από 5% μάλλον ο κώνος δεν πέτυχε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων