ΕΠΙΜΥΚΗΜΕΝΟΙ ΚΩΝΟΙ ΣΥΝΑΡΜΟΓΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455221

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>samgunner62 wrote:</div><br>
    Το ζητουμενο ειναι αν αξιζει ο κοπος να αφαιρεσεις μεταλλο απο το κωννο τελικα,γιατι εγω αλλα ειδα εχτες και δεν το περιμενα,περιμενα να δω μεγαλα κεντρα απο την οπτιμα ως μπρος ολα τα κοντοκωννα,ιδιαιτερα με το 8αρι που υποτιθεται υπερτερει ο κωννος ο μακρυς.Αλλα απλα επικρατουσε σε προβληματικα φουλ τσοκ και τιποτα παραπανω.<br><br><br>
    <hr><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Το να κάτσεις να κάνεις ολόκληρη ιστορία σε ένα όπλο που ρίχνει κάπως καλά, δέν λέει και τόσα πράγματα.<br><br>
    Αν όμως έχεις μια κάννη που ρίχνει απαίσια και στα 25 μέτρα ψάχνεις να βρείς σκάγια στο χαρτί, επίσης αν δέν θα κλαίς και πολύ σε πιθανή καταστροφή της κάννης εφόσον μπορείς να πάρεις καινούρια με 180 Ευρώ, ίσως τότε αξίζει να πειραματιστείς.<br><br>
    Η δική μου βελτίωση μου διόρθωσε τα πράγματα που ενδειντικά μέν , αδόκιμα δε , παρουσίασα.<br><br>
    Προς αποκατάστασιν των πραγμάτων παραθέτω το αποτέλεσμα διορθωμένο .<br><br>
    Τα νούμερα είναι σαφώς γραμμένα, άν και οι διαστάσεις του χαρτιού δέν είναι απόλυτα σωστές (1χ1) αλλά στο ύψος είναι 104εκ.

    μπορεις να γραψεις αναλυτικα την συνταγή ? ιδιογομωση το φυσιγγι η εμποριου είναι ?

    Εμπορίου, Φυσίγγια Δούβρης.(Σπάρτη)Βιοτεχνία.
    1,20 Aquila sv, Τώρα ξανά slc/sv που έμπαινε παλιότερα με τα ίδια αποτελέσματα.
    Συγκεντρωτήρας B/Pellagri (σκοπευτικός)

    Με τα παραπάνω υλικά, με μόνη αλλάγή τα σκάγια 26γρ και #9άρια του είχα κάνει παραγγελία 500 φυσίγγια.100 Ευρώ
    Έμεινα πολύ ευχαριστημένος. αφού τελείωσαν το ξαναγύρισα στα αυθεντικά σκήτ.

    Απο πλευράς αποτελεσματικότητας, ότι πετυχαίνω πέφτει ξερό.
    Στα ψηλά καρτέρια (που παίξανε πολύ φέτος) πάω πάλι σε φυσίγγια καθημερινής χρήσης στα 30-32γρ 5 Ευρώ το κουτί.
    Με άλλα λόγια τίποτα το εξεζητημένο πουθενά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455224

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Τα νούμερα είναι σαφώς γραμμένα, άν και οι διαστάσεις του χαρτιού δέν είναι απόλυτα σωστές (1χ1) αλλά στο ύψος είναι 104εκ.

    Ετσι ρε λεβεντι ειδαμε το φως το αληθινο,η τουφεκια σου ειναι κοντα στο ονομαστικο 71%,οποτε εισαι μεσα,για μια ντεμι τουφεκια.Αυτο που λες για το κωνο,και εγω συμφωνο,μια δουλεια που εκανα σε ενα δικαννο δικο μου,στην αριστερη καννη,στο κωννο,αμεσως η τουφεκια ανεβηκε τουλαχιστον 2 αστρα σφιχτα στη χειρωτερη.Η επεμβαση εγινε γιατι η καννη ειναι 2 αστερων και απεδιδε ντεμι οπως η δεξια,ο κωννος ηταν σε κακη κατασταση,και μονο για αυτο το λογο θα τον πειραζα.Η δοκιμες που εχω κανει μου εδειξαν οτι δεν αξιζει ο κοπος σε ενα αξιοπρεπει κωνο συναρμογης σε κλιση να πειραχτει,γιατι τοτε ειναι τα τσοκ που φταινε,αν δεν περνεις της συγκεντρωσεις και κατανομες που θελεις.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Να σου πώ την απόλυτη αλήθεια, όταν παρέλαβα το όπλο, Remington 870, και έριξα πρώτη φορά σε χαρτί μου τραβήχτηκε το χαλί κάτω απο τα πόδια.
    Προσεκτική εξέταση κώνου και αυλού εδειξε αυλακώσεις σε όλο το μήκος.
    Οι συγκεντρωτήρες άνοιγαν τα 2 φτερά κλπ.
    Το όπλο έριχνε όπου ήθελε σε κάθε τουφεκιά, και κυρίως δεξιά και κάπως κάτω.
    Η δική μου επέμβαση έγινε σε όλο το μήκος της κάννης με ιδιαίτερη έμφαση στον κώνο που φαινόταν σαν πεπιεσμένο σπιράλ τεραδίου…..
    Πραγματικά δέν ξέρω τι είναι ένας “σωστός” κώνος. Η πορεία μου ήταν “βελτίωση μετα δοκιμών”
    Κάποια στιγμή βάζοντας σαν σκοπευτικό κριτήριο ότι η σκοπευτική γραμμή δέν είναι η ρίγα αλλά Μάγουλο, Μάτι, και στόχαστρο (κάποιοι λένε πουλί στη θέση του μπροστινού στόχαστρου-ακίδας) . Έπραξα καλώς διότι έπαψα να ψάχνω για ρίγα…… Έψαχνα για ένα ελαφρότερο όπλο , να ρίχνει ελαφρά φυσίγγια αλλά και να “κόβει” και μακριά. Για ένα διάστημα έρριχνα με γυμνή κάννη χωρίς ρίγα και ακίδα, Δέν γινόταν. … Τώρα μπορεί και να γίνεται…….
    Όμως στην άκρη της κάννης κόλλησα με καλάΪ ένα μικρό κομμάτι ρίγας ύψους 3χιλ. Δηλαδή ένα μαύρο ασαφή δείκτη περι του που βρίσκεται το τέλος της κάννης.
    Αυτό μου έδωσε το αποτέλεσμα που ήθελα. Ιδιαίτερα σε γρήγορες και ενστικτώδεις περιπτώσεις ήταν αυτό που μου έδινε τα περισσότερα.
    Αυτή η ακίδα σε βολές ακρίβειας (δοκιμές φυσιγγιών) μου δίνει τις βολές 50/50 ως προς το ύψος.
    Επεκτάθηκα πολύ.
    Εν πάσει περιπτώσει “παίζει πρότζεκτ” να λειάνω ακόμα καλύτερα κάννη κώνο, ακόμα και τσοκάκια με σμυρίγλι για καλύτερες κατανομές.
    Το παρόν όπλο ότι εγώ σημαδέψω καλά πέφτει κάτω. Αυτό ήθελα και περιέγραψα πως το έκανα.
    -Και για να τελειώνω την μακρόσυρτη αναφορά, Παρόλη την αφαίρεση ολόκληρης της ρίγας, μερικές εκατοντάδες γραμμάρια, με την επιμήκυνση και λείανση του κώνου το όπλο δέν κλωτσάει. Η διαφορά μεταξύ 32 και 24γρ είναι περισσότερο στον ήχο.

    Με ειλικρίνεια,
    Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455226

    Μαρκο και εγω προσοπικα δεινω βαριτατη συμασια στα περιφεριακα σκαγια εκτος κυκλου 76 για τον λογο οτι απλα ΥΠΑΡΧΟΥΝ ειναι εκει με κινητικη ενεργια ετιμα να συμβαλουν στην καταβολη ενος θηραματος κανεις δεν λεει οτι ειναι αχριστα …

    αλλα μιας και ασχολουμαστε και ακολουθουμε τις σωστες μεθοδους των βλητικων που αφυεροσαν μια ζωη για την μελετη φυσιγγιων, για να μηλαμε με νουμερα πρεπει ολοι να ακολουθουμε τις ιδιες μεθοδους- μετρισεις ως κανονα. Π.Χ για να συνενοηθουμε στα αγγλικα μηλαμε αγγλικα στα ελληνικα μηλαμε ελληνικα ετσι και στην μετρειση βλητικης αποδοσης ενα κοινο κανονα μετρισης αυτον που ορησαν η βλητικοι μελετιτες και οι ερευνιτες .. για την ομια συνγγριση φυσιγγιων

    Φίλε λιούφκα.
    Εγώ δέν δίνω σημασία στα περιφεριακά σκάγια. Είναι τα “κωλόφαρδα” που δέν τα υπολογίζω.
    Με νοιάζει ότι είναι μέσα στο “Killing zone” μιας τουφεκιάς.
    Αντιθέτως, με νοιάζει πολύ μιά καλή ανοιγμένη τουφεκιά με ομοιομορφία όταν είναι για κοντινά πουλιά.
    Αυτόν τον γαμη…νο παράγοντα των κωλόφαρδων τουφεκιών θέλω να τον έχω μακριά απο μένα προς το παρόν μέχρι την απόδειξη των τουφεκιών που προσωπικά πειραματίζομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455227

    φιλε λιουφκα… μπραβο για τον κοπο να βαλεις τις δοκιμες μου σε κυκλο 76 και να μετρησεις.<br>
    ΝΑΙ και για μενα το επιπεδο ισοκατανομης ειναι βαρητερης σημασιας απο μια πικνοτερη τουφεκια μετριας κατανομης.<br>
    ο λογος που κανω αναφορα στο 1χ1 ειναι γιατι εγω προσωπικα μετραω παρατηρω και θεωρω φυσικα δραστικα στο παιχνιδι της καταβολης και τα σκαγια εκτος του 76 διαμετρο.<br>
    με λιγα λογια καπου το 90διαμετρο εξεταζω ( τον εγεγραμενο εντος τετραγωνου 1χ1 κυκλο δηλαδη )<br>
    σε αποστασεις 35μ και πανω ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1,2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ…ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩς ΒΕΒΑΙΟς ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ <<ΦΑΛΤΣΑ >>ΝΑ ΕΡΙΞΑ ΠΡΑΓΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΗΘΕς ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕς ΑΠΟΣΤΑΣΕΙς…το δοκιμιο θα καταγραψει ολη την συνεφουλα των σκαγιων.<br>
    βολες σε μικροτερες επιφανειες του 1χ1 εχουν παντα ενα σοβαρο ποσοστο για σφαλμα..αλλα και αν ακομα καταφερουμε να ριξουμε ακριβως κεντρο…δεν μπορουμε να αξιολογισουμε ολα τα σκαγια..γιατι απλα ενα μερος τους δεν θα καταγραφει στην μικρη αυτη επιφανεια.<br>
    για παραδειγμα στις βολες μου που εκανες τον κοπο να βαλεις τον <<<γραφιοκρατικο>> κυκλο των 76 εκ..βλεπεις οτι υπαρχουν αρκετες δεσμες σκαγιων σε αρκετα σημεια ..επαρκεστατα στο να καταφερουν καταβολη. και εκτος της ζωνης 76εκ….<br>
    σε δοκιμες με μικροτερα σκαγια..οπως 7αρια 8αρια… ο αριθμος αυτος των σκαγιων..ειναι φοβερα μεγαλητερος.<br>
    Γνωμη μου παντα… ειναι να μετραμε το 90εκ διαμετρο..και οχι το 76.. εχω παει σ αυτο το συμπερασμα απλα μεσω του αποτελεσματος που περιγραφω.<br>
    εξ ου και γιατι χαρακτηριζω τον κυκλο 76 γραφιοκρατικο…βασταει χρονια,, ολοι τον επικαλουνται..αλλα αλλλα αλλα????? τα χαρτια αλλα δειχνουν…

    παραθετω δυο μαγκνουμ φυσιγγια διαμετρηματος 20 σε 76αρη καλλυκα αστεροειδες..σε αποστασεις 25μετρων με 4αριτσοκ..(84%)και σε 35μ με φουλ ( 72% ) υπαρχει και η 30μ με ντεμι… δεν την ανεβασα για να μη σας κουραζω…και τα δυο ειναι γομωσεις 33,5γρμ με πυρητιδα την Μ92ς<br>
    τα σκαγια των δοκιμων ειναι 7αρια.. εδω βλεπουμε για παραδειγμα πως κυκλοι 80 αλλα και 90εκ εχουν μετρησημη ουσια.<br>
    η τουφεκια αυτη για την ιστορια τελκα τροποποιηθικε λιγο ,,ελαχιστα,, απ αυτες τις σχεδον οκ καταστασεις…και κυνηγαει αυτη την στιγμη δυσκολα καρτερια πουλιων οπως παπι και φασα σε αποστασεις 35 45μετρων.με το οπλο στα τσοκ ντεμι – φουλ.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    Η αποτελεσματικότητα του κύκλου πέραν των 70-75εκ για να μετράει, είναι ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ καλου όπλου και καλών γομώσεων.
    Ναί!! Θέλει πείραμα και πολλή υπομονή να έχεις κύκλο στα 80-85εκ.
    Προσωπικά περιορίζομαι σε Killing zone στα πλαίσια ονομαστικών περιγραφών φυσιγγιών και οπλικών σέταπ.(τουλάχιστον όπως το νομίζω)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455228

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Τα νούμερα είναι σαφώς γραμμένα, άν και οι διαστάσεις του χαρτιού δέν είναι απόλυτα σωστές (1χ1) αλλά στο ύψος είναι 104εκ.

    Ετσι ρε λεβεντι ειδαμε το φως το αληθινο,η τουφεκια σου ειναι κοντα στο ονομαστικο 71%,οποτε εισαι μεσα,για μια ντεμι τουφεκια.Αυτο που λες για το κωνο,και εγω συμφωνο,μια δουλεια που εκανα σε ενα δικαννο δικο μου,στην αριστερη καννη,στο κωννο,αμεσως η τουφεκια ανεβηκε τουλαχιστον 2 αστρα σφιχτα στη χειρωτερη.Η επεμβαση εγινε γιατι η καννη ειναι 2 αστερων και απεδιδε ντεμι οπως η δεξια,ο κωννος ηταν σε κακη κατασταση,και μονο για αυτο το λογο θα τον πειραζα.Η δοκιμες που εχω κανει μου εδειξαν οτι δεν αξιζει ο κοπος σε ενα αξιοπρεπει κωνο συναρμογης σε κλιση να πειραχτει,γιατι τοτε ειναι τα τσοκ που φταινε,αν δεν περνεις της συγκεντρωσεις και κατανομες που θελεις.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Σαράντο, Με τα μάτια της φαντασίας σου, τί βλέπεις αν στα 24γρ ήταν Νούμερο #10 ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455229

    καλο θα ειναι φιλε μου να μας δειχνεις την φωτο του πραγματικου στοχου -χαρτιου που πυροβολης (πχ. οπως του Μαρκου) και οχι την επεξεργασια του χαρτιου με της τσιχλιτσες

    και για να κανω τον δηκιγορο του διαβολου παρτε και απο εμενα μια απολυτη αποτυποση της τουφεκιας που εριξα μολης τωρα στης 4:00 το πρωι….

    Πολύ καλή τουφεκιά.
    Μάλλον απο .410 βγαίνει.

    Επανόρθωσα με πραγματικά μεγέθη και στοιχεία.
    Η τουφεκιά .410 παίζει σαν με #9 στα 25μ. Είμαι λάθος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #455231

    φιλε χρηστο
    τα σκαγια εκτος killing zone απαξ και υπαρχουν ειναι killer shots!!!!
    και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κωλοφαρδα
    επεξεργαστικα περεταιρω την φωτο των 5αριων στα 45μ…στις επιμαχες περιοχες..και σου εχω επιγραμμισει αρκετες ομαδουλες 5αριων σε διαταξη ΙΚΑΝΟΤΑΤΗ να επιφερουν καταβολη….με στατιστικη αριθμητικη κατασταση τετοια που μαλλον τα απαλλασουν απο κωλοφαρδη συναντηση με το θηραμα…
    αν εξετασουμε ακομα καλητερα θα δουμε πως η τουφεκια αυτη εκ του αποτελεσματος που περιγραφει..εχει ενγαρφει με τον κυκλο 75 καπως χαμηλα και αριστερα … αν δηλαδη καναμε τον φαινομενικα σωστο κυκλο ελαφρα ..πανω δεξια θαχαμε αρκετα σκαγια που περισευουν σαν επαρκεια ,,αυτη την στιγμη..να υπαρχουν στις καπως φτοχωτερες περιοχες…
    σε καθε περιπτωση μιας και εισαι ανθρωπος του αποτελεσματος.. θα δεις πως τα περιφεριακα ειναι μετρησημα και στην κατανομη και στην καταβολη… οπως λες και συ δηλαδη… η φωτο μιας τουφεκιας τα λεει ολα!!!!!
    τωρα αυτο το 76 καλα κρατει..αλλα φοβαμαι ειναι παντελως λαθος… οδηγει την μελετη των σκαγιων μερικως σε λαθος συμπερασματα…
    τωρα αν καποιος θεωρει πως στο κυνηγι στην σκοπευτικη του συνταγη χωρο εχουν μονο τουφεκιες των εντονων κεντρων
    παιρνει μια καννη σφυχτη… της παταει και ενα μονιμο φουλ η εξρα φουλ..και αυτο ειναι ολο..οτι και να της βαλει μεσα τουφεκιες θεοστενες θα βγαζει.
    απο κει και περα ομως αυτη η καθαρα προσωπικη βλητικη ιδεα… δεν μπορει να απαξιωσει τα περιφεριακα σκαγια
    αυτα υπαρχουν. ( μας αρεσει δεν μας αρεσει… το γραφει δε το γραφει το βιββλιο του καθε γκουρου της βλητικης πριν 70 χρονια )

    ΤΑ περιφεριακα σκαγια .σε σωστα φυσιγγια εχουν αρκετα καλη κατανομη και..καταβαλουν θηραματα το ιδιο καλα οσο και τα κεντρικα.

    ΥΓ μιας και σ αρεσει να κανεις γραφηματα πραγματικων διαστασεων του θηραματος και να τα παραβαλεις στην τουφεκια ,,κανε ενα παπι στα 45εκ περιπου…και βαλε το πανω σε περιφεριακες περιοχες αυτης της τουφεκιας και θα δεις πως 8 στα 10 εχουμε καταβολη….το 8 στα 10 ειδικα αν απαντατε σε περιφερεια,,, οχι μονο δεν ειναι καποια τυχαια κατασταση κωλοφαρδη..αλλα μαλλον μια σοβαρη παραμετρος..που αν μενουμε στασημοι στον 76 κυκλο..μας διαφευγει..περιτρανα!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #455238

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>apopsis wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>samgunner62 wrote:</div><br><br>
    Το ζητουμενο ειναι αν αξιζει ο κοπος να αφαιρεσεις μεταλλο απο το κωννο τελικα,γιατι εγω αλλα ειδα εχτες και δεν το περιμενα,περιμενα να δω μεγαλα κεντρα απο την οπτιμα ως μπρος ολα τα κοντοκωννα,ιδιαιτερα με το 8αρι που υποτιθεται υπερτερει ο κωννος ο μακρυς.Αλλα απλα επικρατουσε σε προβληματικα φουλ τσοκ και τιποτα παραπανω.<br><br><br><br>
    <hr><br><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br><br>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Το να κάτσεις να κάνεις ολόκληρη ιστορία σε ένα όπλο που ρίχνει κάπως καλά, δέν λέει και τόσα πράγματα.<br><br><br>
    Αν όμως έχεις μια κάννη που ρίχνει απαίσια και στα 25 μέτρα ψάχνεις να βρείς σκάγια στο χαρτί, επίσης αν δέν θα κλαίς και πολύ σε πιθανή καταστροφή της κάννης εφόσον μπορείς να πάρεις καινούρια με 180 Ευρώ, ίσως τότε αξίζει να πειραματιστείς.<br><br><br>
    Η δική μου βελτίωση μου διόρθωσε τα πράγματα που ενδειντικά μέν , αδόκιμα δε , παρουσίασα.<br><br><br>
    Προς αποκατάστασιν των πραγμάτων παραθέτω το αποτέλεσμα διορθωμένο .<br><br><br>
    Τα νούμερα είναι σαφώς γραμμένα, άν και οι διαστάσεις του χαρτιού δέν είναι απόλυτα σωστές (1χ1) αλλά στο ύψος είναι 104εκ.

    μπορεις να γραψεις αναλυτικα την συνταγή ? ιδιογομωση το φυσιγγι η εμποριου είναι ?

    Εμπορίου, Φυσίγγια Δούβρης.(Σπάρτη)Βιοτεχνία.<br>
    1,20 Aquila sv, Τώρα ξανά slc/sv που έμπαινε παλιότερα με τα ίδια αποτελέσματα.<br>
    Συγκεντρωτήρας B/Pellagri (σκοπευτικός)

    Με τα παραπάνω υλικά, με μόνη αλλάγή τα σκάγια 26γρ και #9άρια του είχα κάνει παραγγελία 500 φυσίγγια.100 Ευρώ<br>
    Έμεινα πολύ ευχαριστημένος. αφού τελείωσαν το ξαναγύρισα στα αυθεντικά σκήτ.

    Απο πλευράς αποτελεσματικότητας, ότι πετυχαίνω πέφτει ξερό.<br>
    Στα ψηλά καρτέρια (που παίξανε πολύ φέτος) πάω πάλι σε φυσίγγια καθημερινής χρήσης στα 30-32γρ 5 Ευρώ το κουτί.<br>
    Με άλλα λόγια τίποτα το εξεζητημένο πουθενά.

    μα ειχα την υποψια ότι ο υπαιτιος είναι ο Τ2 και η υποψια μου βγηκε αληθινη , εχεις μαζεψει ριγμένους συγκεντρωτηρες ? σπανε όλα τα φτερα ? οσο αφορα τα περιφερειακα καλα κανεις και δεν δινεις σημασια , μονο οσα είναι στο κεντρο της τουφεκιας είναι και τα πιο δραστικα , στην στηλη μεσα στο φυσιγγι είναι τα μεσαια και τα προτελευταια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455239

    μα ειχα την υποψια ότι ο υπαιτιος είναι ο Τ2 και η υποψια μου βγηκε αληθινη , εχεις μαζεψει ριγμένους συγκεντρωτηρες ? σπανε όλα τα φτερα ? οσο αφορα τα περιφερειακα καλα κανεις και δεν δινεις σημασια , μονο οσα είναι στο κεντρο της τουφεκιας είναι και τα πιο δραστικα , στην στηλη μεσα στο φυσιγγι είναι τα μεσαια και τα προτελευταια

    Το εκανα εγω Δημητρη,6 τουφεκιες σε καθαρο μερος εστησα το πινακα,και μαζεψα και τα 6 τζιοβαννι κυαθια,η πρωτες δυο τουφεκιες,τα φτερα μισανοιξαν,στη τριτη,ισως το τσοκ λερωθηκε αρκετα,ωστε να τα σπαει,και η 4 αυτες τουφεκιες ειχαν μεγαλυτερη συγκεντρωση απο της 2 πρωτες,σε ενα πλαισιο 70χ60εκ. του πινακα 1.50χ1.20μ. στα 40 μετρα 8αρι,η δυο πρωτες +240 σκαγια,και η 4 +280, με ολα τα φτερα κομμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455250

    Χρηστο εμενα η 870 μου αφησε αριστες εντυπωσεις απο την αρχη,εριχνε κεντρο και λιγο δεξια,αυτο δεν με πειραζει σα δεξιοχερας.Και οσο για λειανσεις με χρηση κυαθιου λιγη αξια εχει,αυτο εχει να κανει μονο με χρηση ταπας,εκει ναι παιζει ρολο.Με 10αρια στο πινακα δεν εχω πειρα καθολου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #455251

    ο κυκλος των 76 εκ σε βολες των 40 γιαρδων (36μ.) με τσοκ 5/10 οριστικε με σκοπο να συγγρινεται η αποδοση συγγεντρωσης απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο . και οχι να αποδικνιει την ολικη συμπεριφορα της τουφεκιας

    κανεις δεν ειπαι οτι ενα φυσιγγι – τουφεκια σταματα στα 76 εκ.

    σε πραγματικο χρονο (κινηση στοχου μηκος ατρακτου) στο κυνιηι δεν εχει καμια σχεση με το χαρτι που αποτυπονουμε εμεις σε σταθερο στοχο , το πραγματικο νεφος σκαγιων το οποιο αν με ενα τροπο καταφερουμε να το αποτιποσουμε σε κινουμενο στοχο τοτε θα δουμε οτι τα περιφεριακα που πολοι δεν υπολογιζετε παιζουν πολυ συμαντικο ρολο.

    συνηθος τα περιφεριακα σκαγια σε μεγαλο ποσοστο ειναι τα σκαγια του πατου στην στηλη σκαγιων και λιγα απο τα εξωτερικα . δηλαδη αυτα που καταπονουνται περισοτερο κατα το σοκ της πυροδοτισης. με ελαφρος ποιο μικρη κινητικη ενεργια λογου παραμορφοσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #455252

    ο κυκλος των 76 εκ σε βολες των 40 γιαρδων (36μ.) με τσοκ 5/10 οριστικε με σκοπο να συγγρινεται η αποδοση συγγεντρωσης απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο .

    κανεις δεν ειπαι οτι ενα φυσιγγι – τουφεκια σταματα στα 76 εκ.

    σε πραγματικο χρονο (κινηση στοχου μηκος ατρακτου) στο κυνιηι δεν εχει καμια σχεση με το χαρτι που αποτυπονουμε εμεις σε σταθερο στοχο , το πραγματικο νεφος σκαγιων το οποιο αν με ενα τροπο καταφερουμε να το αποτιποσουμε σε κινουμενο στοχο τοτε θα δουμε οτι τα περιφεριακα που πολοι δεν υπολογιζετε παιζουν πολυ συμαντικο ρολο.

    συνηθος τα περιφεριακα σκαγια σε μεγαλο ποσοστο ειναι τα σκαγια του πατου στην στηλη σκαγιων και λιγα απο τα εξωτερικα . δηλαδη αυτα που καταπονουνται περισοτερο κατα το σοκ της πυροδοτισης. με ελαφρος ποιο μικρη κινητικη ενεργια λογου παραμορφοσης.

    ολη την δυναμη της τουφεκιας φιλε την εχει η κορα , το κεντρο της τουφεκιας , και κατά την ταπεινη μου γνωμη ακομα και με κυλυνδρο τσοκ στα 40 μ , αν το πουλι – πιατο μπει στο κεντρο της τουφεκιας εχουμε ακαριαιο θανατο -σπασιμο , λες και ριχνουμε με λειζερ , πρεπει το λειζερ να παει ακριβως επανω του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #455253

    Δημητρη δεν διαφωνω με αυτο που λες σαφος και το κεντρο της τουφεκιας ειναι το δυνατο σημειο γι’αυτο και επικεντρονομαστε σε αυτο αλλα προς θεου σε βολη στο κινηγη -σκοπευτηριο ολα τα σκαγια ειναι στο παιχνιδι με βοηθητικο χαρακτιρα βεβαια αυτα που ειναι εξω απο το κεντρο αλλα συμβαλουν σε τυχων σκοπευτικα σφαλματα με πολυ καλλα εως αρηστα αποτελεσματα . επισης δεν ειναι μονο το σκοπευτικο σφαλμα αλλα και ο ανεμος ο οποιος εσυ και με laser να σκπευσεις στο κεντρο 100% ο ανεμος θα σου μετατοπισει την τουφεκια μεχρι και 20 εκ σε μια τουφεκια ανω των 35-40μ ,τα περιφεριακα ειναι εκει ομως και αναπλυρονουν το κενο

    συνοπτικα : ναι μεν μετραμε ως κυριο δραστικο σωμμα των 76 εκ αλλα ενας σωστος μελετιτης θα δωσει βαση και στην περιφερια και θα την λαβη υποψην του με σκοπο να την βελτιωσει οχι ως προς την συγκεντρωση της (να την μαζεψει ) αλλα να την διασπειρει ομιομορφα ……. γιατι απλα πρεπει να υπαρχει .

    διαφορετικα θα κινηγουσαμε ολα τα θηραματα με μονοβολα διαφορων διαμετριματων αναλογα με το μεγεθος του θηραματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #455256

    να πω εδω και δυο πραγματα για τα εξασθενημενα σκαγια…που η καθημερηνοτητα τα θελει να ειναι αυτα που ειναι στον πατο και στα πλευρα τηε γομωσης.
    πρωτα απ ολα
    ας παμε στο σεναριο που θελουμε τις περιφημες τουφεκιες των εντονων κεντρων
    σαυτες που ολα σχεδον δηλ τα σκαγια θα βρεθουν στον περιφημο και θανατηφορο κυκλο 76..( γιατι δεν ειναι 74 η 79 ποτε δεν το καταλαβα…αλλα αυτο ειναι ενα αλλο στορι..)
    δεν θα υπαρχουν τα σκαγια που ειναι κουτσα???? μα φυσικα θα υπαρχουν…
    και αν υποθεσουμε πως αυτα του πατου..αυτα δηλ που η παραδοση τα θελει τα πλεον καταπονημενα…αυτα που λογω παραμορφωσης θα ταξιδεψουν αργα..στην ουρα της ατρακτου..δεν ειναι αυτα που μεγαλο μερος τους θα παει στο διασημο κεντρο????
    προσωπικα μιας και ειμαι αθεραπευτος λατρης των μαλληνων ενφραξεων… αυτο που γνωριζω μεσα απο διατρητικες μελετες μου…ειναι πως οι διαφορες κεντρου περιφερειας ηταν αμελητεες..και το εχω κανει και με 10αρια και με 5αρια και με 12αρι και με 28αρι διαμετρημα
    αν δε σκεφτουμε ,πως ενα λογο παραπανω θαχε ναταν τραγικα τα πραματα..μιας και ειναι με μαλληνες και τα σκαγια θα γενονταν σκονη … αδιαφορο του κεντρου μεσης η περιφερειας θαπρεπε να παρατηρηθουν μεγαλες διατρητικες διαφορες..αλλα ομως δεν δεν δεν….σε καθε περιπτωση σκαγια με μεγαλες διατρητικες διαφορες μετρηθηκαν..δηλ μεσος ορος 120σεληδες και καποια ειχαν 80.. με μια ομως μεγαλη ειδοποιο διαφορα.. τετοια σκαγια βρεθηκαν τοσο στην περιφεριεα αλλα και στο κεντρο κεντρο………
    σε μια αλλη δε μελετη οπου στρωσεις διαφ χρωματος σκαγιων ριχτηκαν με σκοπο να δω που παν τα της βασης της μεσης και τα απανω… εδειξε πως και απο τις 3 κατηγοριες βρεθηκαν σκαγια σε ολες ανεξαρτητως τις περιοχες….τοσο του κεντρου τοσο της μεσης περιφερειας..αλλα και της καθαρα εξωτερικης.
    ολα αυτα τα εχω κανει- δει χρονια πριν… και εχω επισης χρονια πριν σταματησει να μετρω τα 76 εκ..αλλα πανω απ ολα επαψα να πιστευω σε μεγαλες διατρητικες διαφορες..ετσι τα φυσιγγια μου τα κρινω ως μια χαρα οταν η διαφορα κεντρου περιφερειας στην κατανομη ειναι η ελαχιστη δυνατη…και με τετοιες δομες σκοπευτικα κυνηγω με τσοκ απο κυλινδρο μεχρι το πολυ ντεμι… σχεδον σε ολες τις συνηθισμενες αποστασεις κυνηγιου.και παρ οτι κυνηγω με μικρα διαμετρηματα με αρκετα λιγοτερα σκαγια απο το μεσο 12αρι…οι καρπωσεις καθε αλλο παρα φτωχες ειναι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #455261

    να πω εδω και δυο πραγματα για τα εξασθενημενα σκαγια…που η καθημερηνοτητα τα θελει να ειναι αυτα που ειναι στον πατο και στα πλευρα τηε γομωσης.<br>
    πρωτα απ ολα<br>
    ας παμε στο σεναριο που θελουμε τις περιφημες τουφεκιες των εντονων κεντρων<br>
    σαυτες που ολα σχεδον δηλ τα σκαγια θα βρεθουν στον περιφημο και θανατηφορο κυκλο 76..( γιατι δεν ειναι 74 η 79 ποτε δεν το καταλαβα…αλλα αυτο ειναι ενα αλλο στορι..)<br>
    δεν θα υπαρχουν τα σκαγια που ειναι κουτσα???? μα φυσικα θα υπαρχουν…<br>
    και αν υποθεσουμε πως αυτα του πατου..αυτα δηλ που η παραδοση τα θελει τα πλεον καταπονημενα…αυτα που λογω παραμορφωσης θα ταξιδεψουν αργα..στην ουρα της ατρακτου..δεν ειναι αυτα που μεγαλο μερος τους θα παει στο διασημο κεντρο????<br>
    προσωπικα μιας και ειμαι αθεραπευτος λατρης των μαλληνων ενφραξεων… αυτο που γνωριζω μεσα απο διατρητικες μελετες μου…ειναι πως οι διαφορες κεντρου περιφερειας ηταν αμελητεες..και το εχω κανει και με 10αρια και με 5αρια και με 12αρι και με 28αρι διαμετρημα<br>
    αν δε σκεφτουμε ,πως ενα λογο παραπανω θαχε ναταν τραγικα τα πραματα..μιας και ειναι με μαλληνες και τα σκαγια θα γενονταν σκονη … αδιαφορο του κεντρου μεσης η περιφερειας θαπρεπε να παρατηρηθουν μεγαλες διατρητικες διαφορες..αλλα ομως δεν δεν δεν….σε καθε περιπτωση σκαγια με μεγαλες διατρητικες διαφορες μετρηθηκαν..δηλ μεσος ορος 120σεληδες και καποια ειχαν 80.. με μια ομως μεγαλη ειδοποιο διαφορα.. τετοια σκαγια βρεθηκαν τοσο στην περιφεριεα αλλα και στο κεντρο κεντρο………<br>
    σε μια αλλη δε μελετη οπου στρωσεις διαφ χρωματος σκαγιων ριχτηκαν με σκοπο να δω που παν τα της βασης της μεσης και τα απανω… εδειξε πως και απο τις 3 κατηγοριες βρεθηκαν σκαγια σε ολες ανεξαρτητως τις περιοχες….τοσο του κεντρου τοσο της μεσης περιφερειας..αλλα και της καθαρα εξωτερικης.<br>
    ολα αυτα τα εχω κανει- δει χρονια πριν… και εχω επισης χρονια πριν σταματησει να μετρω τα 76 εκ..αλλα πανω απ ολα επαψα να πιστευω σε μεγαλες διατρητικες διαφορες..ετσι τα φυσιγγια μου τα κρινω ως μια χαρα οταν η διαφορα κεντρου περιφερειας στην κατανομη ειναι η ελαχιστη δυνατη…και με τετοιες δομες σκοπευτικα κυνηγω με τσοκ απο κυλινδρο μεχρι το πολυ ντεμι… σχεδον σε ολες τις συνηθισμενες αποστασεις κυνηγιου.και παρ οτι κυνηγω με μικρα διαμετρηματα με αρκετα λιγοτερα σκαγια απο το μεσο 12αρι…οι καρπωσεις καθε αλλο παρα φτωχες ειναι…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    δηλαδή με λιγα λογια αν φτιαξουμε ένα πλαισιο με βρεγμενους καταλογους 1x 1 m και ριξουμε πχ με 8 νουμερο σκαγια στα 35 μετρα ολη η διαμετρος της τουφεκιας θα είναι ισοδυναμη σε διατρηση ? αυτό ισχυρίζεσαι ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων