ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #54874

    Φίλοι μου, επιτρέψτε μου να επαναφέρω το θέμα, γιατί πλησιάζει η “επικίνδυνη” περίοδος για τους φίλους μας. Μην το αμελήσετε ούτε στιγμή, προσέχετε για να έχετε!

    Επειδή η καλύτερη θεραπεία είναι πάντα η πρόληψη, θεωρώ πολύ σημαντικές τις πληροφορίες που είναι μαζεμένες εδώ και φυσικά τίποτα δεν μας εμποδίζει να προσθέτουμε ότι επιπλέον μαθαίνουμε.

    Πιστεύω ότι καλό είναι αυτό το θέμα να φαίνεται αμέσως με το που μπει κάποιος στα Κυνηγόσκυλα. Είναι δύσκολο να γίνει sticky κύριε Συντονιστή;

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55087

    ΒΑΓΓΕΛΗ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΙΑ & ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΕΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ.ΕΧΟΝΤΑΣ ΧΑΣΕΙ ΔΥΟ ΚΑΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΙΑΣΗ ΝΟΣΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΟΥΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΡΟΥΣΜΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΤΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ! ΜΕΤΑ ΠΙΚΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jortak στις #55090

    Μαρία, λυπάμαι για τη σκυλίτσα σου.

    Θα ήθελα αν είναι εύκολο να με πληροφορήσεις για τη διαδικασία εισαγωγής σκυλιού απ΄τα Σκόπια και αν είναι δυνατόν τι τιμές “παίζουν” για τα κουρτσχααρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #55097

    MAPIA LYPAMAI GIA TO SKYLAKI SOU.EDW STHN ITALIA TO GLUCANTIN GIA TO KALAZAAR POULIETE KANONIKA STA FARMAKEIA K KANEI GYRW STA 10 E.K DEN XREIAZETE EIDIKI SYNTAGI GIA NA TO APOKTHSEIS.MONO STHN ELLADA EINAI PALIOI K KSEPERASMENOI OI NOMOI MAS.KSERW KALA TI SHMAINEI K POU PROSVALEI AUTH H ARWSTIA TON SKYLO KATHWS K POSO PIKRA FERNEI STOUS IDIOKTHTES SKYLWN I OLI I YPOTHESI..

    FILIKA,VANGELIS BERETTA425

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #55104

    Βαγγέλη Χρόνια Πολλά(αν και καθυστερημένα).Είχα κάποιο πρόβλημα με το internet.

    Κι εμείς από την Ιταλία φέραμε τις ενέσεις,αφού είχαμε την τύχη να έχουμε κάποιο γνωστό εκεί.Εδώ δυστυχώς πολλά δεν πάνε καλά…Πάντως έμαθα ότι ετοιμάζουν το εμβόλιο για το καλααζάρ.Μακάρι να αληθεύει…

    Jortak,η διαδικασία της εισαγωγής από Σκόπια ήταν απλή για εμάς.Μας έδωσαν ένα χαρτί (ποιστοποιητικό υγείας)του σκύλου, το δώσαμε στο τελωνείο και περάσαμε το σκύλο.Δεν θυμάμαι να χρειάστηκε κάτι άλλο.Οι τιμές τώρα είναι σχετικές,δηλ.μας είπαν στην αρχή ένα εξωπραγματικό ποσό(έτσι μας είπαν κάνουν στους ξένους)και εμείς τους κάναμε αντιπροσφορά και πήραμε τον σκύλο σε καλή τιμή.Πάντως κατά την άποψη μου δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης.

    Φιλικά

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #55106

     Maria eyxaristw gia tis eyxes.K edw sthn Italia sthn arxh den paragotan to farmako mallon logw farmakobiomhxanikwn symferontwn wspou egine olokliri fasaria me kanalia tv k ithopious akoma k organwseis k to ypourgeio ygeias edwse adeia na paraxthei.Pantws einai aparadektos o nomos sthn ellada gia to Kalazaar.i alitheia einai oti prospathoun na ftiaksoun to emvolio alla kyriws giati to kalazaar einai se megali eksarsh sthn mesogeio k egymonei megaliterous kindunous.Prosoxh sta piatakia apo tis glastres pou parakratoun nero,teleio fytwrio gia ton flevotomo-sknipa!

    Filika,Vangelis,Beretta425

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #55118

    Και εγω την ειχα πατησει και εχασα περυσι τετοιο καιρο ενα σκυλι..Ακολουθω προληπτικα αγωγη με λουρακι και αμπουλες ανα τριμηνο και καθε τελευταια εβδομαδα του μηνα χαπακια zyloric100 2 πρωι 2 βραδυ και ο Θεος βοηθος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jortak στις #339377

    Δηλαδή, Μαρία αν κατάλαβα καλά σου δώσανε πιστοποιητικό υγείας παρ’όλο που το σκυλί ήταν ήδη άρρωστo;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #55165

    Πολύ καλά κατάλαβες.Όταν τους πήραμε τηλ.και τους το είπαμε δεν γνώριζαν καν την ασθένεια ή τουλάχιστον έτσι είπαν.Τι να σου πώ…Ίσως και να μην το γνώριζαν αλήθεια,γιατί θέλει μια ειδική εξέταση που ούτε αυτή δεν γνώριζαν,αλλά ούτε και την πρόληψη με το χάπι.Όλα όσα τους είπαμε φάνηκε σαν να τα άκουγαν πρώτη φορά.Η ουσία είναι ότι δεν μπορείς να δείς πρίν,αν ο σκύλος είναι απολύτως υγιής.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55167

    Επίσης καλό είναι κάθε Φθινόπωρο να κάνουμε στα σκυλάκια μας αιματολογικές εξετάσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jortak στις #55180

    Ευχαριστώ Μαρία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #55184

    ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #55245

    Μια και ο καιρός έχει ζεστάνει αρκετά και είχα την πρώτη

     μου συνάντηση με κάποιο τσιμπούρι άρχισα και τα προληπτικά

    μέτρα για την σκνίπα και το καλααζάρ. Εκτός από περιλαίμιο

    και αμπούλες  άρχισα την χορήγηση χαπιών Zyloric 100mg

    ένα ανά δέκα κιλά επί δυο φορές την ημέρα για μια εβδομάδα

     κάθε μήνα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #55269

    Για πείτε μου γι αυτά τα χάπια γιατί δεν με έχει ενημερώσει ο γιατρός μου. Τι ακριβώς κάνουν;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #55271

    Λεωνίδα, από ότι ξέρω η αλλοπουρινόλη που περιέχουν, καταφέρνει να εμποδίσει την αναπαραγωγή της λεϊσμάνιας. Τον μηχανισμό δεν τον θυμάμαι ακριβώς, αυτό που μου έχει μείνει είναι ότι ο σκύλος μπορεί να μολυνθεί αλλά αν του χορηγείται μια προληπτική αγωγή αλλοπουρινόλης, δεν θα νοσήσει.

    Βέβαια αυτό που δεν ξέρω είναι τι θα γίνει αν σταματήσουμε τα Zyloric κάποια στιγμή…μάλλον τότε θα πολλαπλασιαστούν οι λεϊσμάνιες και θα νοσήσει κανονικά ο σκύλος. Ασαφές επίσης είναι για μένα αν ο σκύλος κατά την διάρκεια αυτής της “αγωγής”, σε περίπτωση που έχει ήδη μολυνθεί, είναι και φορέας κι ας μην νοσεί.

    Θα παρακαλούσα όποιον φίλο ξέρει περισσότερα να μας διαφωτίσει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων