ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #49061

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον THEOD για τα πολύ καλά του λόγια,και χαίρομαι ιδιαίτερα που μέσα από τον γραπτό μου λόγο γινεται αντιληπτή η αγάπη μου για τα σκυλιά και γενικά ότι έχει σχέση με το κυνήγι.Επίσης χαίρομαι πολύ που βλέπω ότι όλοι εδώ είναι ενημερωμένοι και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα. 

    “Είμαστε πολλοί, έχουμε δύναμη, ας σταματήσουμε να ρίχνουμε με τα λόγια κεραυνούς στα στραβά και τα άδικα και ας κάνουμε έργα. Ο τολμών νικά.” 

    Η καλύτερη επισήμανση!!!

    Φιλικά

    Μαρία


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #49090

     

     Λυπάμαι φίλε Γιάννη, αλλά θα … διαφωνήσω μαζί σου στη προκειμένη περίπτωση και θα πώ καθαρά ότι δεν τίθεται θέμα μετριοφροσύνης … η συντονιστική σου παρουσία, αλλά και οι γνώσεις και οι εμπειρίες σου, μας είναι όχι απλά πολύτιμες αλλά αναγκαίες σε καθημερινή βάση για το μεγάλο κεφάλαιο που λέγεται “κυνηγόσκυλα” και η παρούσα θεματική ενότητα το αποδεικνύει περίτρανα… οι έπαινοι επομένως είναι αυταπόδεικτοι και εκφράζουν αυτό που πραγματικά νοιώθουμε, εκτίμηση και θαυμασμό για το πρόσωπό σου, αλλά και το ότι, με ειλικρινή ανακούφιση διαβάζουμε όσα γράφεις, γράφουμε χωρίς πλέον ενδοιασμό  και εμείς και συμμετέχουμε σε θέματα που κυριολεκτικά “καίνε” όπως αυτό της λεϊσμάνιας που αναλύεται.

     Η παρουσία σου επομένως, που συμβάλλει καταλυτικά στην έγκαιρη πληροφόρησή μας και στην “διάχυση” της κυνολογικής ή κυνοτεχνικής γνώσης δεν βρίσκεται εύκολα, δεν είναι “διαθέσιμο αγαθό” στο κυνηγετικό κοινό οι γνώσεις αυτές, οι δε σελίδες όποιων περιοδικών ή ενθέτων που φιλότιμα το επιδιώκουν, έχουν μεν κάποιο αποτέλεσμα αλλά οι πιθανές ερωτήσεις και κυρίως οι απαντήσεις είναι σε μεγάλο βάθος χρόνου … και άν υπάρξουν…

     Τι να το κάνω εγώ αυτό, όταν “καίγεται”κυριολεκτικά η γούνα μου και εδώ και τώρα θέλω μιά άποψη, μιά γνώμη, μιά συμβουλή από κάποιο φίλο ή συνάδελφο ή γνώστη του θέματος…, πως να περιμένω ένα μήνα ή και περισσότερο … φαντασθείτε στο θέμα του καλαζάρ να είχε κάποιος επιχειρήσει να βρεί απαντήσεις στα “δραματικά του ερωτήματα” δια της μεθόδου αυτής … 

     Και επειδή το έργο του Forum πιστεύω ότι ανοίγει νέους δρόμους στην αλληλοενημέρωσή μας φίλε Γιάννη, παρουσίες σαν τη δική σου είναι καθοριστικές για την ποιοτική του υπόσταση, την απλούστευση και εκλαϊκευση συνθέτων όρων ή εννοιών και την σταδιακή είσοδό μας στο μεγάλο αυτό κεφάλαιο των κυνηγόσκυλων που αποτελεί “ταμπού” ενίοτε για τους απλούς κυνηγούς προς ευκολότερη άγρα πελατών από τους λογής λογής επιτήδειους…

     Και επειδή η γλώσσα των παραδειγμάτων, είναι η πιό χαρακτηρηστική και εύληπτη για να καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει γύρω μας, σας γράφω περιστατικό που είπε γνωστός μου χθές :

     Αρχές 2004, του έκλεψαν το ποϊντερ που είχε μέσα από το βενζινάδικο του και παρά τις προσπάθειες του δεν το βρήκε και έτσι αναγκάσθηκε να καταβάλλει ένα πολύ σεβαστό ποσό, για να αγοράσει άλλο σκυλί ίδιας ράτσας. Μετά την αγορά και επειδή ο άνθρωπος αυτός είναι πλήρως συνειδητοποιημένος κυνηγός και κυνόφιλος πήγε τον σκύλο σε κτηνίατρο για να του ανοίξει βιβλιάριο, να βάλει μικροτσίπ και για κλινικό έλεγχο. Αποτέλεσμα : Κεραμίδα κατακέφαλα, ο σκύλος θετικός στο καλαζάρ 1/800 και πλέον …!!!! από τότε άρχισε ένας αγώνας δρόμου, θεραπεία κατά τα γνωστά, διαρκείς έλεγχοι, διαδοχικές επισκέψεις και αποτέλεσμα πάντα το ίδιο και όταν εξέφραζε την απορία πως είναι δυνατόν η ένδειξη 1/800 να είναι σταθερή και μη επιδεχόμενη μείωση, άκουγε πολλά και διάφορα, έβλεπε αδυναμία αντιμετώπισης και σωστής του ενημέρωσης, άλλαξε και τους δυό κτηνιάτρους και τελικά έφτασε μέχρι στην Τρίπολη για άλλον κτηνίατρο (…!!!), η θεραπεία, οι επισκέψεις και τα παρελκόμενα, του έχουν στοιχίσει έως τώρα πάνω από 2000€…. οι φοβίες του και οι ενδοιασμοί του όχι μόνο δεν έφυγαν αλλά μεγεθύνθηκαν και η εμπιστοσύνη που είχε προς τους γιατρούς πήγε περίπατο και ζεί σε ένα καθεστώς ανασφάλειας και σκοταδισμού που κάποιοι “επιβάλλουν” και εκτός τούτου, αντιμετωπίζει και την απαίτηση των οικείων του, να διώξει το σκυλί πριν “αρρωστήσουν όλοι”….!!!!

     Καταλαβαίνεις λοιπόν αγαπητέ φίλε Γιάννη, τι σημαίνει ενημέρωση και πληροφόρηση και τι “πρόβλημα” θα δημιουργήσει ο ενημερωμένος κυνηγός και κυνόφιλος, στον οποιοδήποτε “έμπορο” του χώρου, όταν πριν την αγορά τον ρωτήσει ποιόν κτηνίατρο έχει, τι εχέγγυα υγείας του δίνει, άν το σκυλί έχει “λευκό ιατρικό μητρώο”, εμείς να καταθέσουμε τα χρήματά μας, ναί, αλλά έναντι ποιών εγγυήσεων ;;

     Φίλοι ή μέλη ψάχνουν για σκυλιά και ρωτούν από που να ξεκινήσουν … έχω την αίσθηση, με όλα αυτά απου συμβαίνουν και κύρια με την μάστιγγα του καλαζάρ, που σε ορισμένες περιοχές που προανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου είναι ο κανόνας, από την ρητή εγγύηση του ιδιοκτήτη, ότι ο σκύλος δεν έχει νοσήσει ή ότι έχει αποθεραπευτεί άν υπήρχε τέτοια περίπτωση… και εγώ πριν ένα μήνα, που σκεφτόμουν να πάρω ένα σκύλακα, για εκμάθηση και σταδιακή αντικατάσταση του δικού μου, δεν θα ελάμβανα υπόψη αυτή την παράμετρο, τώρα με όσα διάβασα και έμαθα από την σελίδα και έχοντας υπόψη όσα ανέφερε ο φίλος Γιάννης και από την προσωπική μου ήδη τριβή, θα ψαχνόμουνα παρα – παρα πολύ πριν το αποφασίσω……

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #49156

    Από ότι ξέρω ο τίτλος των αντισωμάτων (π.χ 1/800) αρχίζει να μειώνεται σταδιακά μετά από 1-2 έτη μετά την θεραπεία.Επίσης όσον αφορά την διάγνωση δεν ξέρω αν το γνωρίζετε ήδη, αλλά υπάρχει και μια ειδική εξέταση,η ηλεκτροφόρηση οροπρωτεϊνών η οποία γίνεται μόνο στην Αθήνα και μπορείς να δείς αν το σκυλί το έχει ξεπεράσει ή όχι.Είναι νομίζω πολύ σημαντική η εξέταση αυτή, γιατί με τον τίτλο  δεν βγάζεις απόλυτη άκρη,γιατί λόγω των  αντισωμάτων ο τίτλος μπορεί να παραμένει ίδιος.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #49158

    Να και κατι που δεν εχω ξανακουσει σε αυτο το θεμα..Μαρια μηπως ξερεις ποσο χρονοβορα ειναι η εξεταση και τι κοστολογιο εχει???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #49177

    Καλημέρα,

     Στην εξέταση αυτή παίρνουν αίμα από το σκύλο και για να βγεί το αποτέλεσμα κάνει περίπου 7 -10 ημέρες.Δεν κοστίζει τόσο η εξέταση,όσο η αξιολόγηση της από τον κτηνίατρο, ο οποίος πρέπει να ξέρει να διαβάσει σωστά το οροδιάγραμμα(οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ούτε καν την εξέταση).Οπότε η τιμή είναι θέμα κτηνίατρου.Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς πόσα πληρώσαμε, γιατί κάναμε κι άλλες εξετάσεις μαζί.

    Φιλικά

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #49209

    Ευχαριστω πολυ Μαρια για τις πληροφοριες που εδωσες..Το κακο ειναι οτι για εμας στα νησια θα ειναι δυσκολο να καταφερουμε να δωσουμε αιμα για εξεταση,που απο οτι εχω καταλαβει απο τα λεγομενα σου ειναι μεγιστης σημασιας για την περαιτερω πορεια της υγειας ενος σκυλιου που νοσει..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #49210

    Φυσικά και είναι μεγίστης σημασίας όχι μόνο η συγκεκριμένη εξέταση αλλά γενικά όλες οι ειδικές εξετάσεις (για τα νεφρά,συκώτι κ.λ.π)σε σκυλί που νοσεί.Σίγουρα βέβαια για εσάς είναι πολύ δύσκολο.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #338239

     

      Επομένως θα είχε δίκιο ο φίλος και συνάδελφος κυνηγός που λέω παραπάνω, ο οποίος έπεσε σε “γιατρούς” που από ότι φαίνεται ήταν της συμφοράς και όχι μόνον… γιατί στην Αθήνα ζούν και δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζουν ότι η κατάσταση του σκυλιού παραμένει διαρκώς η ίδια, ούτε και γνώριζαν (;;;) την εξέταση που αναφέρει η φίλη Μαρία.

     Προσωπικά τον συμβούλευσα αν μας διαβάζει… και κύρια να βρεί κτηνίατρο εμπιστοσύνης …

     Όσον αφορά τον δικό μου σκύλο και η νέα δεύτερη εξέταση, ξαναέβγαλε ένδειξη 1/100, κάτι σπανιότατο όπως μου είπε – μιάς σε αυτόν δεν έχει ξανατύχει παρόμοιο περιστατικό- με συμβούλευσε δε ο κτηνίατρος μου, να του δίνω μόνο τα zilapour και σε ένα μήνα, αρχές 2005 νέα αιματολογική εξέταση και νέο check up. Ο σκύλος καίτοι είναι πλέον 10 ετών “γαζώνει” κυριολεκτικά στο κυνήγι και δεν φαίνεται να έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #338250

     

    Γιάννη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Όσο υπάρχουν σκύλοι που ζουν στην αλυσίδα, που τρώνε αποφάγια, που δεν έχουν δει κτηνίατρο, που τα βγάζουν στο κυνήγι από 4 μηνών, που ο κάθε αυτοπροσδιοριζόμενος εκπαιδευτής ξεσπά τα νεύρα του (για τα δικά του λάθη) επάνω τους, όσο ο κάθε επίδοξος κυνηγός ντουφεκά το κουτάβι για… να μάθει ή το παρατά στο βουνό ως άχρηστο την στιγμή που ο ίδιος το δημιούργησε. Όσο με λίγα λόγια υπάρχει άγνοια είναι υποχρέωση όσων γνωρίζουν λίγα πράγματα να τα μεταδίδουν.

    Ο Νεοέλληνας μπορεί να γίνει κυνόφιλος απλά δεν ξέρει το πώς και ότι θα έχει να εισπράξει πολλά περισσότερα από τον σκύλο του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #49294

     

    Μια ερώτηση, τα ισχυρά φάρμακα που ψεκάζουμε χώρους με κατοικίδια, δειώχνουν τις μύγες, συμβαίνει το ίδιο με τα κουνούπια?

    Αυτό το είχα ξεχάσει. Αν ισχυρά φάρμακα εννοείς Κωστή τα μεγάλης διάρκειας όπως οι περιθρίνες, ναι σκοτώνουν μύγες κουνούπια και άλλα έντομα. Τα «ηλεκτρικά» είναι εντομοαποθητικά, διώχνουν από τον χώρο όλα τα έντομα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #50288

    Φιλη Μαρια πως πανε τα σκυλια σου? Ειδες καποια βελτιωση?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #50320

    Ευτυχώς είναι μια χαρά και τα δύο,δυστυχώς όμως η νέα σκυλίτσα (κούρσχααρ)που φέραμε πριν 2 μήνες από τα Σκόπια πέθανε από έμφραγμα πριν 5 μέρες.Τι να πώ…Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για το ενδιαφέρον.

    Καλές Γιορτές και Καλή χρονιά

    Φιλικά

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #50336

    Κρίμα για την κουρτσχαρίτσα σας. Συμβαίνουν και αυτά, ας είναι μέχρι εδώ.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #50343

    Το εύχομαι!!Μεγάλη ατυχία.Την πήραμε από Σκόπια και μόλις την πήγαμε στον κτηνίατρο μας για τις απαραίτητες εξετάσεις ,της βρήκε Διροφιλαρίωση.Της έκανε την θεραπεία και μας είπε ότι είναι μια χαρά και ότι πολύ σπάνια μπορεί να πάθει έμφραγμα αφού πέρασε πάνω από μήνας.Τι  να πώ..Συμβαίνουν κι αυτά αλλά μας ήρθαν λίγο μαζεμένα.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #50395

    Τουλαχιστον πανε καλα τα 2 σου σκυλια πραγμα ελπιδοφορο για πολλους απο εμας που περιμενουμε να παρουμε τα ‘φωτα’ σας,μιας και οπως εχω προαναφερει τα μεσα στην επαρχια ειναι περιορισμενα και οι γνωσεις λιγοστες.. 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων