Διόδια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 218 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #316784

    Κώστα αυτή είναι η θέση μου και συμπίπτει απόλυτα με αυτό που είπες..

    [font=”Comic Sans MS”]Διονυση:"Το δις εξ αμαρτειν ουκ αντρος σοφου",σοφοι δεν ειμαστε,χαζοι ειμαστε.Συμπεριλαμβανομενου και εμου του ιδιου.[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #167519

    Εγώ ξέρω ότι αυτούς τους νόμους, που εξυπηρετούν λίγους, ξέρουν να τους ψηφίζουν και να τους εφαρμόζουν άμεσα, άλλους όμως νόμους που θίγουν τα συμφέροντα των λίγων προς συμφέρον των πολλών το σκέφτονται και το ξανασκέφτονται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #167534

    Όπως είναι γνωστό, η κυβέρνηση “αποφάσισε” να κτυπήσει σκληρά το κίνημα «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ» και μάλιστα σε ατομικό επίπεδο του κάθε πολίτη ξεχωριστά, πριν αυτό το κίνημα, λάβει τεράστιες διαστάσεις και προχωρήσει σε ευρύτερη ανυπακοή, με άμεσο κίνδυνο την κατάρρευση του καθεστώτος. Απέφυγε να κτυπήσει το κίνημα σε μαζικό επίπεδο (π.χ. την ώρα που ανεβάζουν μαζικά τις μπάρες στα διόδια), γιατί αυτό θα είχε μεγάλο πολιτικό κόστος και αρνητική δημοσιότητα για την κυβέρνηση, ενώ ταυτόχρονα θα πύκνωνε τις τάξεις του κινήματος. Έτσι αποφάσισε να το κτυπήσει σε ατομικό επίπεδο, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας. Εκεί που ο κάθε πολίτης είναι μόνος και αδύναμος.
    Το χειρότερο απ’ όλα δεν είναι η απόφαση για το κτύπημα του κινήματος, αλλά ο τρόπος. Θα βάλει λοιπόν η κυβέρνηση, 156 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να ψηφίσουν έναν νόμο εντελώς αντισυνταγματικό. Θα μεταφέρει στον ΚΟΚ την μην πληρωμή των διοδίων σε ιδιώτες κατασκευαστές, ωσάν να επρόκειτο για τροχαία παράβαση. Προβλέπεται μάλιστα πρόστιμο 200 ΕΥΡΩ, σύλληψη του πολίτη, από αστυνομικά όργανα και αυτόφωρο δικαστήριο. Ταυτόχρονα θα αφαιρεθεί η άδεια του αυτοκινήτου και το δίπλωμα οδήγησης. Και όλα αυτά επαναλαμβάνουμε, γιατί ο πολίτης αρνείται να πληρώσει 2 ΕΥΡΩ στον ιδιώτη εργολάβο. Εννοείται ότι το πρόστιμο θα βεβαιώνεται αμέσως στην Εφορία, ώστε να μην μπορεί ο πολίτης….. να πάρει φορολογική ενημερότητα και οι εργολάβοι ταυτόχρονα θα έχουν το δικαίωμα να κάνουν διαταγές πληρωμής και κατασχέσεις στις περιουσίες των πολιτών. Ακόμα και να τραυματίσει κάποιος σοβαρά έναν άνθρωπο με το αυτοκίνητο, τέτοιες άμεσες και σκληρές συνέπειες δεν υπάρχουν, αλλά για 2 ΕΥΡΩ, βρέθηκαν αμέσως.

    Δεν μπορούμε να πούμε τίποτε άλλο παρά ένα πράγμα.
    Το κίνημα «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ» κατάφερε ήδη ένα μεγάλο κτύπημα στο καθεστώς. Κατάφερε να ξεσκεπάσει το καθεστώς και να αποδείξει, ποιοι είναι τα πραγματικά αφεντικά του τόπου.
    Για να μην μένουν, ακόμα και στον πιο καλόπιστο, αμφιβολίες και φαντασιώσεις περί δημοκρατίας και λαϊκών αντιπροσώπων.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2011/02…-post_4501.html

    Είμαι αστυνομικός και υπηρετώ σέ μάχιμη υπηρεσία . Έχω υποστεί μείωση του μισθού μου κατά 150 ευρώ, επίσης και στα δώρα. Επίσης και στό ασφαλιστικό ζημιώθηκα όπως όλοι οι Έλληνες.
    ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΠΕΡΓΕΙΝ.
    Γι' αυτό είμαι εξοργισμένος διότι με αναγκάζουν (αν αρνηθείς εκτέλεση εντολής τείθεσε σε διαθεσιμότητα και μετά αποτάσσεσαι από το σώμα) να έρθω αντιμέτωπος με πολίτες πού αγωνίζονται και για τά δικά μου αιτήματα..
    Βγάζουν διαταγές για τους αγρότες (όταν οί οικογένειες μας είναι αγρότες) που δέν έχουν βγεί ούτε επί χούντας κάθονται στα γραφεία τους και στέλνουν εμένα να βγάλω τό φίδι από την τρύπα.
    Με στέλνουν στην Κερατέα να αντιμετωπίσω ανθρώπους με δίκαια αιτήματα όπου τραυματίζονται κάθε μέρα και πολίτες και αστυνομικοί (οί οποίοι έχουν διαταχθεί).
    Είμαι εξοργισμένος γιατί με βάζουν απέναντι σε όλες τίς κοινωνικές ομάδες ενώ έπρεπε να διαδηλώνω μαζί τους και ΑΥΤΟΙ κάθονται στα γραφεία τους και το διασκεδάζουν. (ΟΠΟΥ…ΑΥΤΟΙ= ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ).
    Οι αρμοδιότητές μου: έλεγγχος καταστημάτων – πολεοδομικά – επίδοση εγγράφων – επίδοση στρατιωτικών εγγράφων – έλεγχος βιβλίων ρεπώ οδηγών λεωφορείων – ειδικών αδειών ταξί – τιμολογίων δελτίων αποστολών – κ.α .πού ανήκουν σέ άλλα υπουργεία.
    Τέλος είμαι εξοργισμένος διότι με υποχρεώνουν στέλνοντας με να προστατεύσω Ανωνυμες Εταιρείες (Βλέπε π.χ. Ολυμπιακός), να επιβάλλω πρόστιμα για τά διόδια και στα Μ.Μ.Μ. να έρχομαι αντιμέτωπος και με άλλες κοινωνικές ομάδες και το σοβαρότερο να ΓΙΝΟΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ..

    Υ.Γ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΔΙΟΔΙΑ
    http://taxalia.blogspot.com/2011/02/blog-post_5465.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #167535

    Νέος τρόπος να περνάς τα διόδια χωρίς να πληρώνεις….Visit My Website
    [/quote

    ΩΡΑΙΟΣ Ο ΤΥΠΑΣ! ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #167538

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!!!!!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΜΕ 2 ΑΥΓΑ ΚΑΙ 5-6 ΜΑΡΟΥΛΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΖΑΧΑΡΗ,ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΧΟΡΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ 20 ΕΥΡΩ ΚΑΥΣΙΜΑ ΚΑΙ 3 ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #316638

    Μετά την απόλυτη… τιμωρία :lol: όλων των καθηκοβλάσταρων που εμπλέκονται στα ΣΚΑΝΔΑΛΑ SIEMENS και Βατοπεδίου η κυβέρνηση :angry: αποφάσισε να εκτονώσει όλη την αγάπη και ευγνωμοσύνη στους μαλάκες που τήν ανέβασαν στην εξουσία αποφασίζοντας να χτυπήσει αποφασιστικά όλα τα ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΩΝ μέσω νέων νόμων που αποκαθιστούν και εξασφαλίζουν στο έπακρο την ακεραιότητα των συμφερόντων όλων των μεγαλοεργολάβων. :lol:

    αχ βρε Ελληνα πόσο σε φοβούνται όταν οργανώνεσαι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #168560

    http://www.on-news.gr/2011/02/blog-post_1752.html

    Πως να μην πληρωνουμε διοδια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #168595

    Πληρώνουμε που πληρώνουμε 1 κάρο λεφτά σε διόδια, τα πάρκιν στις εθνικές γιατί δεν τα έχουν ανοιχτά; Ξέρει κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #314143

    Πληρώνουμε που πληρώνουμε 1 κάρο λεφτά σε διόδια, τα πάρκιν στις εθνικές γιατί δεν τα έχουν ανοιχτά; Ξέρει κανείς;

    Μας αφηνουν να χεστουμε πανω μας για τιμωρια,επειδη δεν πληρωνουμε διοδια… ;) ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #313956

    [size=3]Μας αφηνουν να χεστουμε πανω μας για τιμωρια,επειδη δεν πληρωνουμε διοδια…[/size] ;) ;)

    Δεν είναι μόνο αυτό, ο πατέρας μου έχει κάνει εγχείρηση στην μέση του και σε ταξίδι πρέπει να σταματάμε τακτικά για να περπατάει λίγο και να ξεπιάνεται και αυτοί έχουν τα πάρκιν κλειστά. Είναι απαράδεκτοι.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #313953

    [size=3]Μας αφηνουν να χεστουμε πανω μας για τιμωρια,επειδη δεν πληρωνουμε διοδια…[/size] ;) ;)

    B) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #313830

    [url=”http://www.on-news.gr/2011/02/blog-post_1752.html”]http://www.on-news.gr/2011/02/blog-post_1752.html[/url]

    Πως να μην πληρωνουμε διοδια…

    Άντε να δω, πόσους δικαστικούς κλητήρες θα πρέπει να επιστρατεύσουν για να επιδώσουν τις ειδοποιήσεις πληρωμής
    Και τι ουρές θα γίνουν στα διόδια τώρα τις Απόκριες, έστω και αν ένας από εμάς αρνηθεί να πληρώσει, μέχρι να του ανοίξουν.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #169149

    Τα πανάκριβα διόδια, τα οποία καταβάλλονται καθώς ο κατασκευαστής έχει την υποχρέωση να συντηρεί το δρόμο και να τον κρατάει … ανοιχτό.
    Μόνο που χθες αυτό δεν συνέβη και αυτό δεν οφείλεται σε κάποιο ακραίο καιρικό φαινόμενο. Αντιθέτως το χιόνι το οποίο έπεφτε οποιοσδήποτε κάτοικος αυτής της χώρας πλην Αττικής θα το θεωρούσε… αστείο.
    Τι συνέβη; Ένα απίστευτο αλαλούμ με αποτέλεσμα χιλιάδες εκδρομείς που ήθελαν να επιστρέψουν να εγκλωβιστούν για ώρες.
    Οι ίδιοι αποδείχθηκε ότι δεν είχαν αλυσίδες, δεν είχαν αλυσίδες ούτε πολλοί κατά τα άλλα επαγγελματίες οδηγοί βαρέων οχημάτων. Έτσι με το πρώτο χιόνι τα οχήματα άρχισαν να διπλώνουν ή να βγαίνουν δεξιά και αριστερά.
    Κάπου εκεί και με το που άρχισε να πέφτει η νύχτα άρχισε και ο πανικός σε όλα τα επίπεδα.
    Παρά το γεγονός ότι η ΕΜΥ είχε προειδοποιήσει με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο δίνοντας ακόμη και ώρες ανά περιοχή όπου προβλέπονται χιονοπτώσεις τόσο ό κρατικός μηχανισμός, όσο και ο όποιος μηχανισμός των εταιρειών που έχουν την ευθύνη των δρόμων αποδείχθηκαν ανέτοιμοι.
    Όταν άρχισε να το στρώνει (στη Μαλακάσα για παράδειγμα) η τροχαία ανακάλυψε ότι δεν μπορούσε να βγάλει τα εκχιονιστικά γιατί θα ήταν επικίνδυνο για τα Ι.Χ.
    Είναι χαρακτηριστικό του αλαλούμ ότι την ώρα που η τροχαία Λαµίας αποφάσιζε να διακόψει προσωρινά την κυκλοφορία στο ρεύµα προς την Αθήνα τα αρμόδια υπουργεία στην Αθήνα βεβαίωναν ότι δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβληµα στην Εθνική από την κακοκαιρία.
    Η Τροχαία της Λαµίας διέκοψε την κυκλοφορία στο ρεύµα προς την Αθήνα από το ύψος των διοδίων της Αγίας Τριάδας για περίπου µία ώρα. Ταυτόχρονα είχαν δηµιουργηθεί ουρές δεκαπέντε χιλιοµέτρων στη Μαλακάσα. Τελικά µία λωρίδα κυκλοφορίας άνοιξε µε τη συνδροµή µηχανηµάτων από τον ∆ήµο Λοκρών.
    Όλα αυτά ενώ οι εταιρείες που εκμεταλλεύονται το δρόμο έλεγαν ότι τα εκχιονιστικά κάνουν τη δουλειά τους και κρατούν το δρόμο ανοιχτό.
    Η “Νέα Οδός” λέει ότι για όλα φταίει η μεγάλη κίνηση λόγω επιστροφής των εκδρομέων που είτε δεν είχαν αλυσίδες, είτε σταματούσαν για να βάλουν με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μποτιλιάρισμα. Πολλά οχήματα, λέει, έμειναν στην άκρη του δρόμου και άλλα δίπλωσαν με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν και άλλα προβλήματα…
    Εν μέσω αλαλούμ ενημερώθηκε ο υπουργός που κατάλαβε το μέγεθος του προβλήματος που είχε δημιουργηθεί και καταλόγισε ευθύνες για την κατάσταση στην κοινοπραξία που έχει αναλάβει την κατασκευή. Ο Δημήτρης Ρέππας ζήτησε συγγνώµη από τους πολίτες που ταλαιπωρήθηκαν και προανήγγειλε ότι θα αποδοθούν ευθύνες.
    Κατόπιν εορτής .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #169176

    Πραγματικά απαράδεκτοι. Και μετά θέλουν να τους χρυσοπληρώνουμε. Εδώ στον Κορίνθου-Πατρών και πληρώνουμε 3,10!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #169211

    το ρεζιλίκι τους και των δύο,υπουργών και εργολάβων συνεχίζεται και σήμερα στα πρωινά της τηλεόρασης ,αγανακτισμένοι πολίτες απειλούν να καταφύγουν στα δικαστήρια για την ξεφτίλα των 3 πόντων χιόνι και την ταλαιπωρία που υπέστησαν,ενώ ο αρχιτζαμπατζής να δηλώνει ενοχλημένος και παίρνει κεφάλια.

    πως γίνεται ρε αυτοί να μη φταίνε ποτέ και να μην παραιτούνται μετά απο τέτοιες ξεφτίλες;;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 218 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων