ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ &….οπλουργοί…..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    remwin2 στις #43309

    ΟΙ ΑΤΣΑΛΙΝΕΣ ΚΑΜΒΙΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΞΕΝΟΙΑΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΕΧΝΙΤΗ ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ.ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…

    ΑΝΔΡΕΑΣ…………………….
    <SCRIPT language=javascript>postamble();


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #43324

    AGAPITOI MOU FILOI,

    DIABASA OLA TA PALIKARIA STO THEMA POU EBALE O KURIOS SUNTONISTHS APANO-PROTO.EUXARISTO PARA POLI OLOUS TOUS FILOUS STHN PATRIDA.POLLES FORES ANOIGO TO FORUM KATA THN DIARKEIA TIS HMERAS ALLA TORA KAPOS ME KOURAZEI H OTHONH KAI TO KLEINO KAI TO ANOIGO PALI ARGOTERA.ESHANOME LIGO SA KOURASMENOS TAILEUTEA

    DIABAZO TORA TO THEMA KAI BLEPO OTI MALLON TA PRAGMATA DEN PANE KALA AFOU KAI O OPLOURGOS POU LETE THELEI NA FUGEI PISO STO EKSOTERIKO.ISSOS NA EINAI AUTO POU HTAN KAI PALIA

    DUO LOGIA GIA TO PITCH.

    EINAI POLI MEGALITERH SHMASEIA APO OTI NOMIZOUME.

    O FILOS KOSTASK  LEEI PIO PANO POLI SOSTA OTI EAN TO PITCH DEN EINAI SOSTO TOTE TO PELMA DEN PATAEI SOSTA EPANO MAS.

     STA OPLA MAS TO RECOIL EMFANIZETE  OTAN TA SKAGIA EINAI PERIPOU LIGO PRIN TO STOMIO THS KANNHS 

    AUTO EINAI   POU  AFORA EMAS.PRIN APO XRONIA SE MIA DIAFONIA BRHKAN OTI OTAN STEREONAN TO OPLO ME TO KATO MEROS TOU PELMATOS(TOE) TOTE TO OPLO ESTELNE TO KENTRO THS NTOUFEKIAS 18 INCHES!!!! PIO PSHLA  SE  40 YARDS.OTAN TO OPLO STEREONOTAN KANONIKA TOTE  EPANERXOTAN PALI

     TO IDIO DEN SUMBAINEI ME TA RABDOTA TOUFEKIA(OXI OLA)DIOTI SE AUTA H SFAIRA EXEI FIGEI APO TO STOMIO PRIN KAN NA EXEI TO OPLO THN PARAMIKRH KHNISHS. 

    THN STIGMH POU TO OPLO KSEKINAEI THN KINISH ,AUTH EINAI PANTOTE ANTITHETH (NA MHN ADIKHSOUME KAI TON KURIO ISAAC NEWTON)ME THN FORA TOU BLHMATOS.AMESOS OMOS EXOUME KAI THN  GONIAKHN EPITAXUNSHN.TO POS PATAEI TO PELMA APANO MAS LOIPON ,EINAI POLI  MEGALHS SHMASEIAS

    TELOS   ,EXOUME KAI THS TALANTOSEIS THS KANNHS KAI   ALLA  GIAUTO   POLLES APANOTES NTOUFEKIES PANE SE…. ALLHN KATEUTHINSHN (GAMOS KARAGGIOZH) 

    PREPEI NA DOUME POU STELNEI PROTA TO OPLO THN NTOUFEKIA.META KANOUME GRIGORH EPOMISH KAI BLEPOUME PALI POU PAEI H NTOUFEKIA.DOKIMAZOUME KAI ME ELAFRIES KAI ME BARIES GOMOSEIS KAI ME OTI ALLO THELOUME.EAN HMASTE TUXEROI OLA EINAI ENTAKSEI.EAN OXI TOTE GRHGORA STON OPLOURGO,GIA SOSTH RUTHMISH KAI APALAGH APO STENOXORIES STO KUNIGI ARGOTERA.

    DOSTE DOULIA SE OPOION TIMIO OPLOURGO NOMIZETE ESTO KAI EAN DEN EINAI KAI TOSO GNOSTOS.

    AKOMA SAS LEO OTI OLOI OI OPLOURGOI STHN ZOH MAS EIXAME KAI THN KAKIA MAS MERA.KANEIS DEN EINAI TELOIOS.KAI EGO KAPOTE THIMAME EFTIAKSA ENA KONTAKI GIA MIA WINCHESTER MODEL 12 KAI DUSTIXOS ….#@%&*@@@*&

     

     EUXARISTO POLI

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #43332

     

    Υπαρχουν και αλλοι καλοι που ειναι εφαμιλλοι εαν οχι και καλυτεροι … με περγαμηνες που θα ζηλευαν πολλοι συναδελφοι του…και οντως πληρωνεις οτι παιρνεις..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43359


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 04 Aυγουστος 2004


    Υπαρχουν και αλλοι καλοι που ειναι εφαμιλλοι εαν οχι και καλυτεροι … με περγαμηνες που θα ζηλευαν πολλοι συναδελφοι του…και οντως πληρωνεις οτι παιρνεις..


    [/indent]

    Βασίλη έχασα κάποιο επεισόδιο ?? για ποιόν αναφέρεσαι γιατί μπερδεύτηκα ?

    Αλήθεια πότε βρε γυρνάααας από διακοπές , έχω τα πανάκια σου σπίτι ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #43609

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΗΤΕΡΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. ΠΑΝΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟΝ DI STEFANI ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ  ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ, ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΒΗΜΑΤΑ Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ.

    ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #44380

    Μήπως έχει κανείς το τηλέφωνο του Αντωνάκου στον Πειραιά;

    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #44443

    Θα ξεκινήσω διαφωνώντας(πρωτοτύπησα και πάλι).

    Αν ένας τεχνίτης δεν είναι ρομαντικός, αλλά προσγειωμένος( όχι Αντώνη δεν αναφέρομε σε εσένα) μπορεί να είναι και καλό έμπορας.

    Αλλά για μένα μετράει και πόσο άνθρωπος είναι.

    Δεν θα πω ονόματα, γιατί δεν θέλω.

    Αλλά τι να πω για κάποιον οπλουργό στο κέντρο της Αθήνας, ο ποίος ανακατασκευάζει και όπλα, που όταν του ζήτησα να μου φέρει τα όπλα μου στα μέτρα μου, με ρώτησε πρώτα τι μάρκα είναι, και όταν του είπα, μου απάντησε με ένα ύφος 40 καρδιναλίων:εγώ σε όπλα με τζαβέτα  δεν δίνω κλίσεις. Όπα ρε μεγάλε.

    Αντίθετα όταν απευθύνθηκα, σε άλλο συνάδερφό του, με προτροπή του Λεό, όχι μόνο μου τα έφτιαξε, αλλά και η συμπεριφορά του ήταν άψογη.

    Δεν έχει καμιά σημασία η τιμή, ( αν και κάποιοι μας αποκαλούν μίζερους), αλλά το ότι εγώ έκανα την δουλειά μου.

        

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #44461

    Καλημέρα  παιδια ο  Κουρουνιώτης είναι απέναντι από μια πλατεία με ένα μαγαζί σαν διάδρομο??

    Αν είναι αυτός η προσωπική μου άποψη είναι οτι σαν τεχνίτης είναι από τους καλύτερους αν και στην αρχή δεν μου γέμισε το μάτι γιατί περίμενα να δώ ένα εργαστήρι δεν ξέρω και εγώ πώς.

    Αλλά μερικές φορές αυτό που βλέπεις δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

    Λόγω της δουλειάς μου (τεχνικός διευθυντής σε πολυεθνική) νόμιζα οτι η τεχνολογία είναι το παν. Αλλά στα όπλα κατάλαβα οτι περισότερο είναι το μεράκι η αγάπη για την δουλειά και η εμπειρία.

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #44467


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Black_Pilum στίς 26 Aυγουστος 2004


    Θα ξεκινήσω διαφωνώντας(πρωτοτύπησα και πάλι).

    μας έχεις συνηθίσει .. αν δεν διαφωνούσες θα ανυσηχούσα, και πως θα έκανα διακοπές

    Αν ένας τεχνίτης δεν είναι ρομαντικός, αλλά προσγειωμένος( όχι Αντώνη δεν αναφέρομε σε εσένα)

    Ευτηχώς την γλύτωσα…

     μου απάντησε με ένα ύφος 40 καρδιναλίων:εγώ σε όπλα με τζαβέτα  δεν δίνω κλίσεις.

    Μπορεί να μου εξηγήσεις τι είναι η Τζαβέτα, ευκαιρία είναι που την έχω ακούσει την λέξη αυτή τόσες φορές 

    Αντίθετα όταν απευθύνθηκα, σε άλλο συνάδερφό του, με προτροπή του Λεό, όχι μόνο μου τα έφτιαξε, αλλά και η συμπεριφορά του ήταν άψογη.

    Αν λέμε για τον ίδιο κοντά στην Λ.Κηφισίας. Ναι πολύ καλό παιδί, συζητήσιμος, απλός άνθρωπος βρε αδερφέ… και ήταν και στον τελικό του ΣΚΗΤ στο Μαρκόπουλο    


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #44468

    Αγαπητέ Αντώνη,

    Η τζαβέτα είναι η μακριά βίδα που ενώνει την μπάσκουλα του όπλου με το κοντάκι και το διατρέχει στον διαμήκη του άξονα, όπως έχουν και οι καραμπίνες. Ο εν λόγω καρδινάλιος, με τον χαρακτηρισμό του αυτόν, απλά δείχνει τον αποτροπιασμό του προς οποιοδήποτε όπλο δεν είναι αγγλικό και χειροποίητο, τα οποία δεν χρησιμοποιούν τζαβέτα, αλλά εγκάρσια βίδα κοντά στην λαβή.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #44469

    Εχεις δίκιο Λεωνίδα,

    τώρα την θυμήθηκα αυτή την λέξη (Τζαβέτα). Μου την είχε αναφέρει ο Αλκης Old-timer όταν κατάλαβα ότι σε ένα πλαγιόκαννο κάτι κουνάει.

    Τελικά ήταν η Τζαβέτα και την έσφυξα.

    ΥΓ. Σήμερα ΧΡΟΝΟΣ ΜΗΔΕΝ πρίν τις διακοπές και αρχίζω και ξεχνάω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #336984

    Ναι Λεό, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις, γιατί ο περί ου ο λόγος καρδινάλιος, εμπορεύεται, και τροποποιεί κάποια άλλη μάρκα, δεν την αναφέρω γιατί θα τις φάω από τον Αντώνη.

    Καλά μην απαντάς, η ερώτηση είναι ρητορική.

    Απλά για την “κονόμα”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #44505

    Eπειδη ολοι μας μιλαμε για οπλουργους και οπλουργους θα σας πω και εγω την γνωμη μου η οποια πιθανον να θεωρηθει  ερειστικη

      α) Οι περισσοτεροι φιλοι μιλατε για αλλαγες  ή βελτιωσεις στα ξυλινα μερη του οπλου π.χ να φερετε το κοντακι στα μετρα σας και λιγο πολυ  ο οπλουργος  να το μακρυνει ή να το κοντυνει ,να ανεβασει ή να κατεβασει τα drops.Αυτες οι δουλειες δεν ειναι και τοσο δυσκολο  να γινουν αππο ενα ``μερακλη ``και ενα ατομο που πιανουν λιγο τα χερια του που λεμε.Αυτές οι αλλαγες γινονται εμπειρικα από τον κάθε Χ και Ψ οπλουργο

    Θελω να σταθω σε οπλουργους που πραγματικα ασχολουνται με τα μηχανικα μερη δηλ. να φτιαξουν ένα ανταλλακτικο το οποιο δεν βρισκεται στο εμποριο και το οποιο να είναι τελειο και να κρατηση χρονια.Δεν αναφερομαι σα ένα βελονι ή σε μια σφυρα διοτι και για αυτή κρατω επιφυλαξεις .Εάν ζητησετε από καποιον να σας φτιαξει ένα ελατηριο τυπου V ή  spring θα σηκωσουν τα χερια ή αφου σε χρεωσουν το βαρος τους , σε εξι-οκτω μηνες θα τα δειτε να σπανε διοτι δεν χρησιμοποιησαν το σωστο μεταλλο ή δεν του εκαναν την σωστη σληρυνση ή``βαψιμο``.Αυτά που σας λεω είναι δικες μου ασχημες εμπειριες από 2-3 καλους οπλουργους.Τελικα τα ελατηρια τα εφτιαξα στο Νεωριο Συρου από μαστορες και κρατανε τωρα περισσοτερο από δεκα χρονια.

       Μιλαμε σε μια εποχη που η τεχνολογια  εχει σημειωσει τεραστια εξελιξη.Ταυτοχρονα όμως οι ιδιοι μιλαμε για μερακληδες και παραδοσιακους οπλουργους.Πως μπορει να συγκριθει καποιος που σου φερνει δηθεν το οπλο στα μετρα σου χρησιμοποιωντας ένα μετρο ή στεκεται μπροστα σου και κοιταζοντας  σε στα ματια λεγοντας  σου να επωμισης , με καποιο άλλο ο οποιος διαθετει ένα trygun ή ένα μηχανισμο laser fit;Αυτά είναι εργαλεια τα οποια οποιος σεβεται τον εαυτο του και τα επαγγελμα του επιβαλλεται να εχει στο εργαστηριο του.Εμενα δεν θα με πειραζε να δωσω 30-50 ευρω και να παω σε καποιον και να διαπιστωσω εάν τελικα αυτό το οπλο που εχω μου καθεται πραγματικα ή όχι

      Φιλοι μου τα γραφω αυτά διοτι είναι βιωματα .Δεν είναι κακιες ουτε θελω να θεωρηθω ειδημονας ή τελος παντων πνευμα αντιλογιας.   

     

    φιλικαΦιλικα καζαμ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #44691

    ΕΧΤΕΣ ΠΗΓΑ ΚΑΤΙ ΟΠΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΠΛΟΥΡΓΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΑΡΙΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΨΙΜΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ, ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΠΛΟΥΡΓΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.

    ΒΡΕ ΛΕΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ? ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑΚΙΑ? ΚΑΙ ΨΑΘΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΜΕΝΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #44692

    Κυριάκο, εμένα η προτίμησή μου στον Κούρκουλο είναι γνωστή. Το τηλέφωνό του είναι 210-6744184. Ο Σταύρος πάντως έμεινε πολύ ικανοποιημένος.

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων