ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ &….οπλουργοί…..

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 46 έως 54 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #341845

    Καλημέρα σε όλους. Δεν χρειάζεται πιστεύω να πας σε οπλουργό γι’ αυτό. Αρκεί να αγοράσεις τους κατάλληλους αρτηριούχους από ένα κατάστημα (π.χ. Καλκατζάκος) και να τους περάσεις στο όπλο σου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    LUKE στις #69166

    αφού φίλε Κώστα λέω στο παραπάνω ποστ μου οτι δέν έχει το όπλο υποδοχές για να βάλω αορτήρα!που θα τον στηρίξω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #69169

    Οι ειδικοί αορτήρες που αναφέρει ο Κώστας είναι “περαστοί” στις κάννες και στο κοντάκι χωρίς την ανάγκη επέμβασης οπλουργού , ούτε κάν τροποποίησης του όπλου , πολύ απλοί , σταθεροί , δερμάτινοι και κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με τους κλασσικούς …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    LUKE στις #69182

    αλήθεια?δεν είχα ιδέα!ευχαριστώ πολύ παιδιά θα ρωτήσω τότε κατευθείαν στα καταστήματα! γιατι πήρα σε ένα τηλ που είχατε παραπάνω του κούρκουλου και μου είπε για μετά τις γιορτές να του το πάω δευτέρα να μου το δώσει παρασκευή γύρω στα 40 ευρώ.

     οπότε προτιμώ αυτό που μου προτείνετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #69189

    Και αυτό που σου είπαν στον Κούρκουλο μπορείς να το κάνεις εάν θέλεις μόνος σου. Θα πάρεις αρτηριούχους οι οποίοι τοποθετούνται μόνιμα στο όπλο σου και θα τους βάλεις με λίγη προσοχή. Είναι πολύ εύκολο πραγματικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    black_hawk στις #71122

    καλησπέρα συνάδελφοι

    Σκέφτομαι να στείλω το όπλο που έχω (baikal iz-27 σούπερ ποζέ) για επιμήκυνση κώνων προσαρμογής καθώς και για αποχρωμίωση των καννών.

    Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο θα μου κοστίσει και να μου προτείνει κάποιον οπλουργό που να έχει εμπειρία στις αλλαγές που θέλω να κάνω στο όπλο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #342741

    Παναγιώτη, πριν κάνεις αυτές τις εργασίες, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Κατ’ αρχήν, έχεις παράπονα από την βλητική συμπεριφορά του όπλου σου; Απ’ ό,τι ξέρω, τα Baikal μπορεί να πάσχουν από αισθητικής άποψης, μπορεί να είναι κάπως “άγρια” σαν αίσθηση του μηχανισμού και για κάποιους δεν είναι και ό,τι καλύτερο εργονομικά. Αλλά για την ντουφεκιά τους μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Όσον αφορά δε τους κώνους, ένα αλληλεπίθετο Baikal που επεξεργάστηκα πρόσφατα είχε υπεραρκετό μήκος κώνων. Η δε αποχρωμίωση, πέραν του ότι θέλει πολύ προσπάθεια για να καταλάβεις την διαφορά στην απόδοση (αν υπάρχει), απαιτεί και εξαιρετική λείανση του αυλού μετά, αλλιώς η κάννη θα σκουριάζει μέχρι να πεις κύμινο.

    Και για να απαντήσω και απ’ ευθείας στο ερώτημά σου, εγώ ο μόνος οπλουργός που μπορώ να σου προτείνω (λόγω θετικής προσωπικής εμπειρίας) είναι ο Κούρκουλος. 210-6744184. Για τις συγκεκριμένες εργασίες που θέλεις, θετικά σχόλια έχω ακούσει και για τον Παπατσαρούχα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #71137


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από black_hawk στίς 07 Φεβρουάριος 2006


    καλησπέρα συνάδελφοι

    Σκέφτομαι να στείλω το όπλο που έχω (baikal iz-27 σούπερ ποζέ) για επιμήκυνση κώνων προσαρμογής καθώς και για αποχρωμίωση των καννών.

    Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο θα μου κοστίσει και να μου προτείνει κάποιον οπλουργό που να έχει εμπειρία στις αλλαγές που θέλω να κάνω στο όπλο?


    Παναγιωτη,

    μην πειραξεις τιποτε. το Baikal δεν εχει καμμια αναγκη βελτιωσης των κανων εσωτερικα.

    οι κωνοι ακομα και στο απλο κυνηγετικο ειναι ηδη επιμηκεις και η αποχρωμιωση μονο προβλημα θα σου δημιουργησει… 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #71191

    Κάτα το μεγάλο πέρασμα ορτυκιών που έγινε φέτος στα Λεγραινά, έσπασε η μία σφύρα από το bernadelli μου. Φίλοι μου σύστησαν με πολύ καλά λόγια κάποιον οπλουργό, έτσι το πήγα και μιά και είχέ στην πλάτη του 20 χρόνια με όχι καλή ζωή απόφασισα να του κάνω και μια γενική ανακαίνιση, Οι εργασίες που συμφωνήσαμε με τον οπλουργό ήταν, η επισκευη του προβλήματος της σφύρας (ξέρω ότι υπάρχει ώς ανταλακτικό αδιαμόρφωτό – δηλαδή θέλει έρφαρμογη)  να φέρει μια λακούβα που έιχε γίνει στην μία κάννη (δουλεία 10 λεπτών στην κυριολεξια το έχει κάνει αλλός οπλουργός στο παρελθόν μπροστά μου)  εξωτερική βαφή καννών – και σκανδάλης (είχαν ασπρίσει από την χρήση σε μεγάλο βαθμό) και να ανακαινίσει τα ξύλα (ψάθες  είχαν φθαρεί πολύ)  Αυτό έγινε δεν θυμαμαι ακριβώς ημερομηνία αρχές Οκτωβρίου, στην συζήτηση που είχαμε του είπα δεν σε πνίγω από χρόνο, έχω όπλο να κυνηγάω και αυτός μου όρισε ώς ημερομηνία παραλάβης τέλος Νοεμβρίου, Στην τελευταία τηλεφωνικη επικοινωνία αρχές Γενάρη  δεν μου καθόρισε ακριβή χρόνο παραλαβής, είπε ότι θα με πάρει τηλέφωνο μόλις το ετοιμάσει. Αρχιζω να πίστεύω ότι μάλλον δεν το έχει “πιάσει”  ακόμα γιατί τρόμαξε να καταλάβει για ποιο όπλο μιλάγαμε, Δεν πιστεύω να είχε τόσα πολλά bernadelli  για “ολική ανακαίνιση”. Σήμερα το απογεύμα θα πάω από το μαγαζί για να δώ σε ποιό στάδιο βρίσκεται, και αν δεν έχει προχωρήσει θα έχουμε μεγάλες πλάκες γιατί μιλάμε για κοροιδιά, Δεν θα είχα κανένα προβλημα εαν με έπαιρνε τηλέφωνο  και μου έλεγε ότι θα το καθυστερήσω τόσο καιρό γιατί κάτι μου συνεβη.

    Δεν ξέρω τι ποιότητας δουλεία θα κάνει τελικά, παρά τις καλές συστάσεις που είχα, πάντως επαγγελματική συμπεριφορά δεν είχε απεναντί μου.

    Ονόματα περισσότερες πληροφορίες αύριο.

    Παντελής

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 46 έως 54 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων