Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #403612

    «σπρίντερ αλλά όχι ότι και ότι… έχει σπρίντερ από γραμμή κάτω»  κατάλαβα περί τίνος πρόκειται, εσείς καταλαβαίνετε; Κάτω = gun dog = σκύλος κυνηγίου (εργασιακές γραμμές).

    σπρίντερ;;;;;; κάτι αντίστοιχο με την  εταιρία με τα ρούχα;;;;;;;

    Άλλο η μόρφωση και άλλο η γνώση

    Έτσι ακριβώς άλλο ο αμόρφωτος(απολίτιστος,άξεστος,αδιάφορος,αγενής) και άλλο ο αγράμματος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #403621

    Δελφούς – Ιτέα. Μυκήνες – Ναύπλιο και Εύβοια.

    Αν είναι τουριστικού ενδιαφέροντος η βόλτα και η Αρχαία Ολυμπία είναι hot spot 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #403667

    Kalliston Hellas wrote:
    Να είσαι καλά Κωνσταντίνε, μου έφτιαξες το κέφι. Θα μου πεις αυτό ήταν πταίσμα, ξεχάστηκε ένα ρ… και που να δεις τι με πιάνει όταν ακούω από ιδιοκτήτες για τα Σπρίγκελ – Σπριγκελάκια – Σπρίγκλερ ή Σπρίνγκλερ τους. KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Σήμερα μου τηλεφώνησε για πληροφορίες ένας ιδιοκτήτης που έχει: «σπρίντερ αλλά όχι ότι και ότι… έχει σπρίντερ από γραμμή κάτω» κατάλαβα περί τίνος πρόκειται, εσείς καταλαβαίνετε; Κάτω = gun dog = σκύλος κυνηγίου (εργασιακές γραμμές). Οι παλιοί στο φόρουμ ξέρουν πως ποτέ δεν έχω κάνει σχόλια για το επίπεδο μόρφωσης. Άλλο η μόρφωση και άλλο η γνώση. Ο συγκεκριμένος όμως είναι φοιτητής, πράγματι δεν έχω ούτε λόγο (ούτε δικαίωμα) να σχολιάσω την μόρφωσή του, εκείνο όμως που σχολιάζω είναι το ενδιαφέρον του για τον σκύλο του ή μάλλον την αδιαφορία του. Η περιγραφή του προβλήματος (κατ εμέ προβλημάτων) περιέγραψαν έναν σκύλο εξαιρετικό για εκείνον, «ερείπιο» για εμένα. Δεν θα αναφερθώ σε αυτά… αλλά στο ότι όταν δεν ξέρεις ούτε πως ονομάζεται η ράτσα του σκύλου σου ούτε τι σημαίνει ο τύπος που σου είπαν… άστο καλύτερα, πήγαινε για ψάρεμα που δεν χρειάζεται σκύλος.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Xα χα ωραιο……….

    Εχω ενα σπριντερ κυριε γιαννη,,ποιο εχεις αγορι μου το κλειστο,η με την καροτσα 😆

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403676

    Kalliston Hellas wrote:
    Δελφούς – Ιτέα. Μυκήνες – Ναύπλιο και Εύβοια.

    Αν είναι τουριστικού ενδιαφέροντος η βόλτα και η Αρχαία Ολυμπία είναι hot spot

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!!

    Την σκέφτηκα την Ολυμπία, όπως και την Αρχαία Κόρινθο, αλλά δεν θα με βγάλει η ημέρα. Ίσως αλλάξω τις Μυκήνες με Κόρινθο για πιο σύντομα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403677

    Εχω ενα σπριντερ κυριε γιαννη,,ποιο εχεις αγορι μου το κλειστο,η με την καροτσα

     

     

    Με καρότσα για τα μπάζα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #403726

    Kyrmitsos wrote:

    Kalliston Hellas wrote:
    Μου’ρθε ξαφνικά μια ιδέα. Το τελευταίο δεκαήμερο του Μαΐου θα φιλοξενήσω τον πρόεδρο του Αγγλικού Σπάνιελ. Κλαμπ και 2 άλλων ομίλων. Είναι παλαιός κριτής εργασίας, εκτροφέας Σπρίνγκερ, Κόκερ και Λαμπραντόρ, εκπαιδευτής με πολλούς πρωταθλητές στο ενεργητικό του και έχει κάνει αρκετές σειρές εκπαιδευτικών DVD’s για τις φυλές που εκτρέφει. Τι θα λέγατε για μια συνάντηση με τους σκύλους σας και λίγη κουβεντούλα;;; Τα κεράσματα δικά μου. KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Απ” τις λίγες φορές που λυπάμαι που δεν μένω στην Αθηνα κε Γιάννη . Νάσαι καλά Μήτσος

    Κυρ Μήτσο που κατοικοεδρεύεις; Θα τους πάω μέχρι Δελφούς – Ιτέα. Μυκήνες – Ναύπλιο και Εύβοια.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Θεσσαλλλονικη κε Γιάννη και τα Σ/Κ του κυνηγιού  Βόϊο Κοζάνης. Ε είμαι αρκετά εκτός δρομολογίου…  καλά να περάσετε

    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403870

    Μου έλεγαν πως είδαν κυνηγητικές στιγμές με τους σκύλους μου στο YouTube, αλλά ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο, μόνο τα βιντεάκια που αφορούν την εκπαίδευση. Σήμερα ανακάλυψα τι εννοούσαν, με είδα 😳 . Πρόκειται για ένα διαφημιστικό του Χριστογιάννη για την μία από τις δύο ταινίες που γύρισε με τους σκύλους μου. Το διαφημιστικό αφορά την νέα του δραστηριότητα, την παρακολούθηση για ένα 24ώρο κάποιων από τις ταινίες του με πολύ χαμηλό κόστος 1,93Ε.

    http://www.youtube.com/watch?v=tkiLZLKAXvI

    SPRINGER SPANIEL Κυνήγι Ιστορία Μορφολογία

    ioannis christogiannis· 67 βίντεο
    Εγγραφή Εγγραφήκατε Κατάργηση εγγραφής162

     

    Δημοσιεύθηκε στις 30 Οκτ 2012

    Τα σκυλιά Ξεπετάγματος & Επαναφοράς είναι η πρώτη εξειδικευμένη ταινία της σειράς μας, πιστεύοντας ότι αυτές οι ράτσες σκυλιών είναι πολύ χρήσιμες για το τόπο και τα κυνήγια μας, αλλά άγνωστες στους περισσότερους Έλληνες κυνηγούς, σας παρουσιάζουμε πρώτο το SPRINGER SPANIEL σε κυνήγι ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΟΥ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΟΥ και ΦΑΣΙΑΝΟΥ. Εκτός από τα πλούσια και συναρπαστικά κυνήγια των παραπάνω θηραμάτων που στη κυριολεξία θα σας εντυπωσιάσει, η ταινία περιλαμβάνει ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ – ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ και ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ.

    Μια ακόμα μεγάλη παραγωγή που υπογράφει η TS TV και ο Γιάννης Χριστογιάννης.

    Δείτε τώρα το video Onlne μόνο με 1,93 € στο http://www.tstv.gr/products/xepetagmatos–epanaforas-/springer-spaniel/el.html

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #403873

    Πολύ ενδιαφέρον το video.

    Μια ερώτηση μόνο.Στο video με το ξεπέταγμα του ορτυκιού και την επαναφορά μετά την επιτυχημένη βολή, ο σκύλος έμοιαζε να “μασάει” το πουλί μέχρι να του το πάρεις από το στόμα.Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ως “σκληρό δόντι” ?

    Ρωτάω γιατί και η δικιά μου, τώρα τελευταία, το κάνει αυτό και πιστεύω πως εάν την αφήσω τελικά θα το φάει.Μέχρι τώρα τα έφερνε και τα άφηνε στα πόδια μου με εντολή.Το τελευταίο διάστημα πρέπει να της το πάρω από το στόμα, και μέχρι να της το πάρω, κάνει ακριβώς την ίδια κίνηση με αυτή στο video.Όπως έχω γράψει και παραπάνω, θέλω να πιστεύω πως οφείλεται στην εφηβεία που θεωρητικά διανύει (13 μηνών τώρα) , καθώς δείχνει και άλλα σημάδια ανυπακοής, πταίσματα προς το παρόν αλλά σίγουρα θέλει παρακολούθηση και διόρθωση.

    Αυτό που φοβάμαι είναι να μην της γίνει συνήθεια να “μασάει” τα πουλιά.

    Υπάρχει κάποια τεχνική να διορθώσω αυτό το φαινόμενο(παροδικό ελπίζω)?

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403886

    Μια ερώτηση μόνο.Στο video με το ξεπέταγμα του ορτυκιού και την επαναφορά μετά την επιτυχημένη βολή, ο σκύλος έμοιαζε να «μασάει» το πουλί μέχρι να του το πάρεις από το στόμα.Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ως «σκληρό δόντι» ?

    Όπως το λες: Μοιάζει…., αλλά δεν. Απλά είχε συνηθίσει σε μεγαλύτερα θηράματα, στα ορτύκια όπως και στο άλλο βίντεο στις τσίχλες ήταν οι πρώτες του επαφές με τέτοια θηράματα. Αν δεις όλο το βίντεο θα καταλάβεις. Ο σκύλος αυτός ήταν ο Robbie, εξαίρετος Trialer που έφτασε στην 4η θέση στο πανευρωπαϊκό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403890

    Ρωτάω γιατί και η δικιά μου, τώρα τελευταία, το κάνει αυτό και πιστεύω πως εάν την αφήσω τελικά θα το φάει.Μέχρι τώρα τα έφερνε και τα άφηνε στα πόδια μου με εντολή.Το τελευταίο διάστημα πρέπει να της το πάρω από το στόμα, και μέχρι να της το πάρω, κάνει ακριβώς την ίδια κίνηση με αυτή στο video.Όπως έχω γράψει και παραπάνω, θέλω να πιστεύω πως οφείλεται στην εφηβεία που θεωρητικά διανύει (13 μηνών τώρα) , καθώς δείχνει και άλλα σημάδια ανυπακοής, πταίσματα προς το παρόν αλλά σίγουρα θέλει παρακολούθηση και διόρθωση. Αυτό που φοβάμαι είναι να μην της γίνει συνήθεια να «μασάει» τα πουλιά. Υπάρχει κάποια τεχνική να διορθώσω αυτό το φαινόμενο(παροδικό ελπίζω)?

    Και η παραμικρή λεπτομέρεια μπορεί να χαλάσει ένα καλό απόρτ. Δεν ξέρω τι έχεις κάνει οπότε δεν μπορώ να σου πω τι να αλλάξεις. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να γυρίσεις πίσω και να αρχίσεις από την αρχή  χρησιμοποιώντας πολύ εύθραυστο και ελαφρύ ντάμυ, π.χ. το κόκκαλο μιας μεγάλης σουπιάς ή ένα στενόμακρο κομμάτι φελιζόλ. Το απόρτ τελειώνει όταν μας το δώσει στα χέρια μας και όχι στα πόδια μας γιατί το επόμενο βήμα θα είναι να καθίσει 1-2 μέτρα μακριά μας, μετά 3-4 και μετά … θα μας στέλνει να το φέρνουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #403892

    Πολύ ενδιαφέρον το video. Μια ερώτηση μόνο.Στο video με το ξεπέταγμα του ορτυκιού και την επαναφορά μετά την επιτυχημένη βολή, ο σκύλος έμοιαζε να «μασάει» το πουλί μέχρι να του το πάρεις από το στόμα.Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ως «σκληρό δόντι» ? Ρωτάω γιατί και η δικιά μου, τώρα τελευταία, το κάνει αυτό και πιστεύω πως εάν την αφήσω τελικά θα το φάει.Μέχρι τώρα τα έφερνε και τα άφηνε στα πόδια μου με εντολή.Το τελευταίο διάστημα πρέπει να της το πάρω από το στόμα, και μέχρι να της το πάρω, κάνει ακριβώς την ίδια κίνηση με αυτή στο video.Όπως έχω γράψει και παραπάνω, θέλω να πιστεύω πως οφείλεται στην εφηβεία που θεωρητικά διανύει (13 μηνών τώρα) , καθώς δείχνει και άλλα σημάδια ανυπακοής, πταίσματα προς το παρόν αλλά σίγουρα θέλει παρακολούθηση και διόρθωση. Αυτό που φοβάμαι είναι να μην της γίνει συνήθεια να «μασάει» τα πουλιά. Υπάρχει κάποια τεχνική να διορθώσω αυτό το φαινόμενο(παροδικό ελπίζω)? Ευχαριστώ

    Ειδα σε γαλλικό video οτι τυλιγουν φρέσκο θηραμα με ένα υφασμα – για να πάρει την μυρουδιά – και μετά με το υφασμα αυτό τυλίγουν μία στρογγυλή πέτρα. Το πετούσαν και όταν ο σκύλος έκαμνε  απορτ και  δάγκανε  δυνατά την τυλιγμένη σκληρή πέτρα μάλλον πονούσαν τα δόντια του  και έτσι μάθαινε να μην δαγκώνει δυνατά. Δεν ξέρω όμως αν αυτό το κόλπο οδηγεί τελικά σε αδιαφορία,  με το σκεπτικό οτι οσκύλος αν ξέρει οτι θα πονέσει ίσως δεν κάνει απορτ, αλλά στο video οι γάλλοι το θεωρούσαν απλή λύση και έλεγαν οτι πιάνει πάντα . Ο πλέον αρμόδιος να μας πει είναι ο κος Γιάννης.

    Φιλικά Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #403900

    Οι Ιταλοί θεωρούσαν το άριστο απόρτ όταν ο σκύλος μπορούσε να απορτάρει ένα φρέσκο αυγό χωρίς να το σπάσει. Σημάδι σαν άγχος και στρες μπορεί να ερμηνευτεί το παραπάνω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #403951

    εγω παιδια για να μην μου μασαει το νταμυ του εβαλα μεσα ενα κοματι λαστιχο με καρφωμενες πανω προκες.

    το αποτελεσμα ειναι να μου φερνει τωρα τα θηραματα αθικτα.

    αν τυχει να ειναι ζωντανα, ζωντανα θα μου τα φερει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403953

    ssbk23 wrote:
    Πολύ ενδιαφέρον το video. Μια ερώτηση μόνο.Στο video με το ξεπέταγμα του ορτυκιού και την επαναφορά μετά την επιτυχημένη βολή, ο σκύλος έμοιαζε να «μασάει» το πουλί μέχρι να του το πάρεις από το στόμα.Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ως «σκληρό δόντι» ? Ρωτάω γιατί και η δικιά μου, τώρα τελευταία, το κάνει αυτό και πιστεύω πως εάν την αφήσω τελικά θα το φάει.Μέχρι τώρα τα έφερνε και τα άφηνε στα πόδια μου με εντολή.Το τελευταίο διάστημα πρέπει να της το πάρω από το στόμα, και μέχρι να της το πάρω, κάνει ακριβώς την ίδια κίνηση με αυτή στο video.Όπως έχω γράψει και παραπάνω, θέλω να πιστεύω πως οφείλεται στην εφηβεία που θεωρητικά διανύει (13 μηνών τώρα) , καθώς δείχνει και άλλα σημάδια ανυπακοής, πταίσματα προς το παρόν αλλά σίγουρα θέλει παρακολούθηση και διόρθωση. Αυτό που φοβάμαι είναι να μην της γίνει συνήθεια να «μασάει» τα πουλιά. Υπάρχει κάποια τεχνική να διορθώσω αυτό το φαινόμενο(παροδικό ελπίζω)? Ευχαριστώ

    Ειδα σε γαλλικό video οτι τυλιγουν φρέσκο θηραμα με ένα υφασμα – για να πάρει την μυρουδιά – και μετά με το υφασμα αυτό τυλίγουν μία στρογγυλή πέτρα. Το πετούσαν και όταν ο σκύλος έκαμνε απορτ και δάγκανε δυνατά την τυλιγμένη σκληρή πέτρα μάλλον πονούσαν τα δόντια του και έτσι μάθαινε να μην δαγκώνει δυνατά. Δεν ξέρω όμως αν αυτό το κόλπο οδηγεί τελικά σε αδιαφορία, με το σκεπτικό οτι οσκύλος αν ξέρει οτι θα πονέσει ίσως δεν κάνει απορτ, αλλά στο video οι γάλλοι το θεωρούσαν απλή λύση και έλεγαν οτι πιάνει πάντα . Ο πλέον αρμόδιος να μας πει είναι ο κος Γιάννης.

    Φιλικά Μήτσος

    Είναι και αυτός ένας τρόπος όπως και αυτοί που βάζουν διάφορα εχμηρά αντικείμενα (οδοντογλυφίδες – πρόκες – αιχμηρά κόκκαλα πουλερικών/κουνελιών – αγκαθωτό σύρμα κλπ). Προσωπικά προτιμώ τα πολύ ευπαθή.

    Οι μόνοι αρμόδιοι, κυρ’ Μήτσο, είναι οι επαγγελματίες, εγώ κάνω το κέφι μου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #404022

    Για την εκδρομη ειμαι και εγω και ο σκυλακος μου ετοιμοι να σας ακολουθησουμε κ. Γιαννη.

    Θα ξαναμιλησουμε ομως για τις λεπτομεριες….

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων