berreta a400 xplor unico vs fabarm xlr 5

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 67 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    tsixlogiannis στις #166143

    berreta δεν σπαει δεν χαλαει βγαζει τις καλυτερες ντουφεκιες δεν κανει ποτε εμπλοκες εχει τα καλυτερα μεταλλα ,χτυπας 2 κοτσυφια και πεφτουν κατω 3,και ολα αυτα γιατι απλα ειναι berreta.ολα τα αλλα σπανε σιδηροδρομους σπανε πιστονια κανουν εμπλοκες βαρας ενα πουλι και ενα περνεις.βαλε τα δυο οπλα διπλα λυστα δες την κατασκευη τους σχολαστικα τα μεταλλα τους και βγαλε απο μονος σου συμπερασμα.αααα σημαντικο να τα επωμισεις και να δεις ποιο σου καθεται καλυτερα.αν και συγουρα το berreta θα ειναι αυτο γιατι απλα ειναι berreta. ελπιζω να βοηθησα,εγω προτιμησα παντος αυτο που σπαει


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    tzenos στις #166146

    εχω αγοραση σχεδον ολες της καραμπινες(benelli,breda ,beretta fabarm, winchester)σαν την beretta a400 light που εχω τωρα δεν ηταν ΚΑΜΙΑ
    τωρα το οτι ο φιλος μου ο νικος 77 απεγνωσμενα προσπαθει να κανη την φαμπαρμ του να ειναι κατι αλλο και οχι φαμπαρμ (βλεπε αλλαγη κωνου αποχρωμιοση της κανης) δεν σας λεει κατι ρε παιδια???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #319855

    berreta δεν σπαει δεν χαλαει βγαζει τις καλυτερες ντουφεκιες δεν κανει ποτε εμπλοκες εχει τα καλυτερα μεταλλα ,χτυπας 2 κοτσυφια και πεφτουν κατω 3,και ολα αυτα γιατι απλα ειναι berreta.ολα τα αλλα σπανε σιδηροδρομους σπανε πιστονια κανουν εμπλοκες βαρας ενα πουλι και ενα περνεις.βαλε τα δυο οπλα διπλα λυστα δες την κατασκευη τους σχολαστικα τα μεταλλα τους και βγαλε απο μονος σου συμπερασμα.αααα σημαντικο να τα επωμισεις και να δεις ποιο σου καθεται καλυτερα.αν και συγουρα το berreta θα ειναι αυτο γιατι απλα ειναι berreta. ελπιζω να βοηθησα,εγω προτιμησα παντος αυτο που σπαει

    Εχει χιλιοειπωθει αλλα θα το ξαναγραψω. Η Beretta εκανε ονομα με την 302 (Απο τα τελευταια ποιοτικα οπλα).

    Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με την α400 αλλα επειδη αλλαξα 3 καραμπινες Beretta (2 δικες μου και μια του πατερα μου και οχι για λογους βλητικης αλλα αξιοπιστιας) τα τελευταια 16 χρονια δεν θα βιαζομουν να εκφερω γνωμη απο τοσο νωρις. Αν και Μπενελλακιας τα τελευταια χρονια το ιδιο θεωρω και για την Vinci. Οσο για την XLR 5 το κακο ιστορικο των προηγουμενων μοντελων (απο λεγομενα φιλων μου και κατοχων οπλων Fabarm)με κανει καχυποπτο, παρα τα πολυ καλα βλητικα χαρακτηριστικα των καννων τους (το δευτερο απο προσωπικη εμπειρια).

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    DIMHUNTER στις #166150

    λοιπον εχουμε και λεμε΄΄κοντακι παραγογης με αρκετα προβληματα και ιδικα αυτα με το κινκ οφ, δυσκολα περνουν πιτσ..κανες με καλες βλητικες αποδοσεις, με καλη κατανομη σκαγιων, χωρις κεντρα λογο τσοκ.σπαει τα κεντρα τις τουφεκιας.το τρια τις οπτιμα ειναι φουλ της α400.αναπηδηση εχει εντονη. θελει πορτινκ. σε πολλα οπλα λυνεται και η φυαλη αζωτου και η κλοτσια ειναι πολη πιο εντονη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #319850

    Τι ειναι παλι αυτα??? Παλι οι Ιταλοι??? Αστους αυτους εμεις τι κανουμε! Αυτο που βλεπουμε με τα ματια μας και πιανουμε στα χερια μας! Λογια αλλων τωρα ειναι περι ορεξεως!!! Αλλοι δεν ευχαριστιουνται ουτε με Περάζι!

    – [url=”http://www.migratoria.it/forum/armi-balistica”]http://www.migratoria.it/forum/armi-balistica[/url]
    – [url=”http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/forumdisplay.php?f=17″]http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/forumdisplay.php?f=17[/url]
    – [url=”http://www.polveridosiecartucce.com/viewforum.php?f=44″]http://www.polveridosiecartucce.com/viewforum.php?f=44[/url]
    – [url=”http://www.caccia-e-pesca.com/forum/armi-lisce/”]http://www.caccia-e-pesca.com/forum/armi-lisce/[/url]

    Εγω αντιθετως, χαρη στον Τζενο που μου εδωσε το οπλο του να το τουφεκισω…αρκεστηκα στο να δοκιμασω και να διαπυστωσω μολις μεσα σε λιγα λεπτα οτι το συγκεκριμμενο οπλο δεν κανει για μενα, οποτε και αραξα στα κυβικα μου μεχρι να πιασω στα χερια μου το SI12 (modded) και να το δουλευω με 28~30gr Skeet & Spark!

    Ρε Πασα μου στο εχω πει απειρες φορες, δεν ειναι οτι το οπλο δεν κανει για σενα, κανενα οπλο απο οσα επιασες δεν κανει για σενα, ουτε καν το δικο σου! Το προβλημα σου ειναι αλλου, φτιαξε το οπλο πανω σου!

    – [url=”http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=36&st=3720&p=214828&#entry214828″]http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…mp;#entry214828[/url]

    Αστοχια υλικου; Δηλαδη και οι υπολοιπες που λεγεται οτι σπασανε…ειχανε και αυτες αστοχιες υλικων;

    Ε μαλλον, οπως σε ολα καποια πασχουν απο αστοχια. Βεβαια η συχνοτητα ειναι που κανει τη διαφορα!

    Κοιτα μονο μην γινει η στραβη και σου σπασει το οπλο και μετα μας πεις οτι σε κοροϊδευαμε και οτι δεν σε ειχαμε προειδοποιησει…

    Καλα δεν παιζει αυτο… Εσυ εισαι πιο επιφοβος :lol:

    Θα ρωτησω το Γιωργο να μου πει και θα ενημερωσω… :)

    Ναι ναι για ρωτα τον! Πες του Γιωργου κερναω και τσιπουρακι αν θελει! Ελα και εσυ δεν χαλαμε τις καρδιες μας! :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #319847

    εχω αγοραση σχεδον ολες της καραμπινες(benelli,breda ,beretta fabarm, winchester)σαν την beretta a400 light που εχω τωρα δεν ηταν ΚΑΜΙΑ
    τωρα το οτι ο φιλος μου ο νικος 77 απεγνωσμενα προσπαθει να κανη την φαμπαρμ του να ειναι κατι αλλο και οχι φαμπαρμ (βλεπε αλλαγη κωνου αποχρωμιοση της κανης) δεν σας λεει κατι ρε παιδια???

    Πες τα ρε Τζενο! Δε φταιει το ταλαιπωρο το οπλο! Του το ειπα…. φτιαξε το οπλο στα μετρα σου… Και διαστημοπλοιο να γινει η Φαμπαρμ παλι τα ιδια θα εχουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #319840

    εχω αγοραση σχεδον ολες της καραμπινες(benelli,breda ,beretta fabarm, winchester)σαν την beretta a400 light που εχω τωρα δεν ηταν ΚΑΜΙΑ
    τωρα το οτι ο φιλος μου ο νικος 77 απεγνωσμενα προσπαθει να κανη την φαμπαρμ του να ειναι κατι αλλο και οχι φαμπαρμ (βλεπε αλλαγη κωνου αποχρωμιοση της κανης) δεν σας λεει κατι ρε παιδια???

    Καλως τον φιλο μου τον Τζενο! Παντως, οτι και να λεμε, εχεις 100% δικιο σε αυτο που λες και οντως εκτιμω οτι τα παιδια ολο και κατι θα επρεπε να ειχαν καταλαβει και για το οτι εκανα κωνο συναρμογης και για το οτι κανονισα να ερθει η εργοστασιακη βαφη απο την Ιταλια σε 25 κιλο και για το οτι βρηκα την φορμουλα της ηλεκτροχημικης αποχρωμιοσης και για το οτι δεν εχω κρυψει εδω και αρκετο καιρο…οτι προκειται να φαει αποχρωμιοση και ολικη επαναβαφη η καννη της Η4…

    Τωρα οσο για την Fabarm, απλα οπως εχω ηδη πει, αγορασα λαθος οπλο για λαθος κυνηγια, διοτι δεν ειναι το απολυτο οπλο για να τουφεκαει με τα 28 τα 30 ή τα 32gr σκαγια σε Ν.9, αυτη ειναι και η εκτιμηση μου, οποιος θελει συμφωνει, οποιος δεν θελει…διαφωνει και ειμαστε ολοι μας ευχαριστημενοι… :lol:

    Αλλα ρε συ Θοδωρακη, αυτο που δεν καταλαβα ειναι οτι εγω γεμιζω με Spark…λειαν επιηκος στα ~700 Bar πιεση…για να μην πω 750+ Bar πιεση λογο του στενου ρελιασματος…και το οπλο δεν με κλωτσαει…αν τωρα αυτο το ριξεις με κανα Beretta της σειρας A3../A400…δεν θα θεωρηθει δυναμιτης; Μην μιλησω βεβαια για την Beccaccia γιατι ακομα θυμαμαι το κουδουνισμα και τον πονοκεφαλο που με ειχε πιασει οταν ειχα ριξει 1 τετοιο…και μετα σου ζητουσα depon…

    Τζενο σημερα πηρα και το ΟΚ, για να εχω την εναλλακτικη…και να μπορω να φερω τα ανταλλακτικα απο San Marino μερια, οποτε και οταν με το καλο ξεμπερδεψω…θα σου φερω το Η4 σε πολεμικη μορφη να το καμαρωσεις και να το δοκιμασεις…εστω και αν εχω αποφασισει οτι αργα ή γρηγορα θα το δωσω για να περασω σε οπλο με αυλο 18,30…με μετατροπες στην καννη μονο για τσιχλοκοτσυφα… :)

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #319838

    Εχει χιλιοειπωθει αλλα θα το ξαναγραψω. Η Beretta εκανε ονομα με την 302 (Απο τα τελευταια ποιοτικα οπλα).

    Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με την α400 αλλα επειδη αλλαξα 3 καραμπινες Beretta (2 δικες μου και μια του πατερα μου και οχι για λογους βλητικης αλλα αξιοπιστιας) τα τελευταια 16 χρονια δεν θα βιαζομουν να εκφερω γνωμη απο τοσο νωρις. Αν και Μπενελλακιας τα τελευταια χρονια το ιδιο θεωρω και για την Vinci. Οσο για την XLR 5 το κακο ιστορικο των προηγουμενων μοντελων (απο λεγομενα φιλων μου και κατοχων οπλων Fabarm)με κανει καχυποπτο, παρα τα πολυ καλα βλητικα χαρακτηριστικα των καννων τους (το δευτερο απο προσωπικη εμπειρια).

    Φανης

    Φανη, πιθανοτατα να σου επεσαν τιποτα οπλα απο τουρκια μερια…κατι ειχε παρει το ματι μου απο αυτα που εγραφε ο ΛΕΩΝ κατα καιρους στο φορουμ…κατα τα αλλα, αμα βολευεσαι με την Benelli που εχεις, εισαι μια χαρα και μη το σκεφτεσαι καθολου, επισης για Vinci πολυ καλα κανεις και δεν περνεις θεση…διοτι κοντα ειμαστε και θα αρχισει να βγαζει και αυτη προβληματα…και εκτιμω οτι θα δουμε λειαν συντωμος αν αυτα που λεγωνται ειναι οντως αληθεις ή αερολογιες…

    Για τις Fabarm τα εχω πει αρκετες φορες…και μια φορα ενα παιδι με XLR…πιστευω οτι το βοηθησα και στην επιλογη του αλλα και στο τι επρεπε να ψαξει στο οπλο πριν το αγορασει, ωστε να ειναι εξασφαλισμενος…τωρα αφου λεει οτι ειναι ευχαριστημενος, ολα καλα…τουλαχιστον αυτηνου το οπλο σκοτωνει και δεν διαλεγει φυσιγγια οπως το δικο μου…εκτος παλι και αν την διαφορα την κανουν και τα καλυτερα τσοκ της XLR… :lol:

    λοιπον εχουμε και λεμε΄΄κοντακι παραγογης με αρκετα προβληματα και ιδικα αυτα με το κινκ οφ, δυσκολα περνουν πιτσ..κανες με καλες βλητικες αποδοσεις, με καλη κατανομη σκαγιων, χωρις κεντρα λογο τσοκ.σπαει τα κεντρα τις τουφεκιας.το τρια τις οπτιμα ειναι φουλ της α400.αναπηδηση εχει εντονη. θελει πορτινκ. σε πολλα οπλα λυνεται και η φυαλη αζωτου και η κλοτσια ειναι πολη πιο εντονη

    Για το κοντακι δεν γνωριζω να πω κατι, αλλα αν γνωριζεις κατι το συγκεκριμμενο…καλο ειναι να πεις στο παιδι πριν αγορασει το οπλο και ενδεχωμενος την πατησει…ποτε δεν ξερεις…

    Για το οτι εχει αναπηδηση στομιου μεγαλυτερη απο την Fabarm, αυτο ειναι το μονο σιγουρο…αλλωστε φανηκε αμεσος με τα φυσιγγια μου, οι Spark δεν χαριζουν καστανα…ειναι μικροδυναμιτες και οποιος τα ριξει με Benelli καλο θα ηταν να εχει και μερικα depon παρεα για καθε ενδεχωμενο!

    Για τα υπολοιπα που λες, δεν διαφωνω, απλα θελω να πω οτι δυστηχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε ενα και μονο οπλο, διοτι ή θα εχουμε μικρο λακτισμα με μικρη αναπηδηση στομιου και διαλογη φυσιγγιων, ή αντιθετως θα εχουμε μικροτερη διαλογη φυσιγγιων με σαφως μεγαλυτερο λακτισμα και σαφως μεγαλυτερη αναπηδηση στομιου…απλα πραγματα!

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #166190

    Nικο καλημερα μου εχει διμιουργισει καποιες αποριες με ολα αυτα που γραφεις .1) Λες οτι εχεις την Η4 εσει και παρολο που την εχεις λιοσει οπος λες δεν εχεις προβλημα .Απο οτι ξερω την πηρες φετος σε μια χρονια που ολοι ξερουμαι οι τσιχλες για φετος ειναι πητα με διπλη οπος λεμαι εμεις εδω ,και απο οτι λες και εσει σε καθε εξωδο 1 καμια 2 βια 3 .Και λεω τωρα εγω για τρεις τσιχλες οσο και καψομπαρουτης να εσαι ποσα φυσιγγια θα ριξεις 10 αντε 12 .Μου φενεται πως δεν εχεις δει να κρατας καμια εκατοστη φυσιγγια και κατα τις 10 να ψαχνεις φυσιγγια η καννη του οπλου να κεει πραγματικα και απο 18,3 να γηνεται 19 .2)Την αλλη φωρα επεμενα για τα φυσιγγια που λες με 1,50 spark ο οπιος ειναι 26χιλ και 33 γρα. σκαγια οτι δεν βγενουν γιατι δεν αφηνουν 11χιλ. στο τελος και εσει ο ιδιος μετα μας εδωσαι καπιες γωμοσεις απο ιταλια που στα ιδια γραμαρια χρισημοπιουσαν 24 χιλ. σηγγεντροτιρα .Φιλε οντος δηναμιτες εκανα το λαθος και εφτιαξα κανα δυο σαν τα δικα σου και με ΒΝ 2 SPESIAL οπος λες και δεν τα εριξα με την FAST αλλα με την 303 (αλιμονο μου και τα εριχνα με την FAST)και εδω τωρα λεω δεν σου ετυχαι ακωμα να ριξεις μαζεμενα πολα φυσιγγια γιατι οχι ασπιρινη θα θες το βραδι .Και με τετοια φυσιγγια δυναμιτες οχι το στομιο θα αναπιδα αλλα θα δεις και κατι παραπονα απο τον ομο σου που δεν θα μπωρεις να σηκοσεις το χερι για μια εβδομαδα .Για την τσιχλα θελουμε μαλακο φυσιγγι γιατι αν τυχεις σε καλη μερα και πουλια θα κανεις γιατι δεν θα σε κουραζει το φυσιγγι και με λιγα γραμαρια το θεωρο υπερβολη να περνα τα 32 γρ. το τσιχλο φυσεκο .

    Οσο για τα δυο οπλα FAMBARM για εμενα ουτε ζωγραφιστη και για την Α400 θα αφηνα λιγο καιρο ακωμα να περασει γιατι το οπλο ειναι κενουριο στην αγωρα και σε μια κακη χρονια για το κυνηγι το οπλο ακωμα δεν εχει διξει οτι και να λεει ο καθε ενας και οπος λεναι και οι μου φιλοι μου οι Γερμανοι να δουμαι τις παιδικες ασθενιες που θα βγαλει .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #166194

    EXΩ ΤΗΝ XLR5 ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ,ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΜΠΛΟΚΗ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΛΑ (ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ).ΣΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ RC 32 KAI DERBY 33 KAI TA ΠΟΥΛΙΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΕΡΑΥΝΟΒΟΛΗΜΕΝΑ ΜΕ ***.ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ BENELLI ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ(ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ELITE).ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΑ ΕΞΗΣ: Η ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ,Η ΛΑΒΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΜΑΚΡΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ,Η ΛΑΒΗ ΚΑΙ ΟΙ ΨΑΘΕΣ ΤΗΣ ΠΑΠΙΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ,ΟΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΜΕΧΡΙ 25-30 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ***ΙΔΙΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ, ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ-ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΠΙΟ ΕΥΧΡΗΣΤΟΙ, ΤΟ ΚΛΟΤΣΗΜΑ ΑΙΣΘΗΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΗΔΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ(ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΣΟ ME THN XLR ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ)ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ XLR5 ΘΕΛΩ 4 ΠΑΝΙΑ…

    ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΕΠΩΜΙΣΑ ΤΗΝ Α400 UNICO ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η LIGHT!!!).MOΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΟΠΛΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤΑΚΙ. ΣΕ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΤΟ 2009,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΝ XLR5 ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ Η 391 ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2 ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΝ FABARM KAI ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ.ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΠΑΡΕ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
    ΥΓ.ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΒΙΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ, ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η XLR EXEI KAΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΟΠΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #319724

    Νικολα μου, ευλογες οι απορειες σου και ιδου οι απλες και πρακτικες εξηγησεις:

    Nικο καλημερα μου εχει διμιουργισει καποιες αποριες με ολα αυτα που γραφεις .1) Λες οτι εχεις την Η4 εσει και παρολο που την εχεις λιοσει οπος λες δεν εχεις προβλημα .Απο οτι ξερω την πηρες φετος σε μια χρονια που ολοι ξερουμαι οι τσιχλες για φετος ειναι πητα με διπλη οπος λεμαι εμεις εδω ,και απο οτι λες και εσει σε καθε εξωδο 1 καμια 2 βια 3 .Και λεω τωρα εγω για τρεις τσιχλες οσο και καψομπαρουτης να εσαι ποσα φυσιγγια θα ριξεις 10 αντε 12 .

    Εχω που βγαζω σχεδον καθημερινα την Η4 απο τις 20/8, το οτι δεν περνω πουλια στο χερι δεν σημαινει οτι δεν ριχνω και 10 και 15 αλλα και 20 φυσιγγια…και ναι στο καρτερι που παω και τουφεκαω με 3* και βγαινουν τα πουλια στα 10 μετρα απο την καννη, ριχνω εως και 15 φυσιγγια για να παρω 1 και μονο τσιχλα!

    Αλλωστε, οταν κυνηγουσα τις καρακαξες περπατητο για σχεδον 1 ολοκληρο μηνα καθημερινα…τις τουφεκουσα εως και στα 80 μετρα…τωρα…το οτι εχω το οπλο ακαθαριστο, ειναι αλλη ιστορια… :lol:

    Μου φενεται πως δεν εχεις δει να κρατας καμια εκατοστη φυσιγγια και κατα τις 10 να ψαχνεις φυσιγγια η καννη του οπλου να κεει πραγματικα και απο 18,3 να γηνεται 19 .

    Στα μπασιματα εριχνα 40~60 φυσιγγια σε 1 ωρα για να παρω 10 πουλια στο χερι, τουφεκουσα αλλωστε στα μεσουρανια με 9αρια…και δυναμιτες… :)

    2)Την αλλη φωρα επεμενα για τα φυσιγγια που λες με 1,50 spark ο οπιος ειναι 26χιλ και 33 γρα. σκαγια οτι δεν βγενουν γιατι δεν αφηνουν 11χιλ. στο τελος και εσει ο ιδιος μετα μας εδωσαι καπιες γωμοσεις απο ιταλια που στα ιδια γραμαρια χρισημοπιουσαν 24 χιλ. σηγγεντροτιρα .

    Οχι Νικολα, εδω κανεις ενα σημαντικο λαθος! Εγω ποτε δεν ειπα οτι οι Spark αφηνουν 11 χιλιοστα, εγω τους κλεινω στα 8 χιλιοστα και η standard δοση ειναι 686-1,45×33-58mm τον χειμωνα, ασχετος αν εγω βαζω 686-1,50×33-57,80mm απο τα μπασιματα και 686-1,53×33-57,70mm απο το Δεκεμβρη και μετα!

    Επισης εχω τονισει επανηλειμενος οτι παιζει τεραστιο ρολο ο καλυκας και η ογκομετρια του, εξου και ο λογος που βαζω τοσο πολυ, διοτι αν δεν κανω ετσι με τους Fiocchi…τοτε δεν σκοτωνουν τα φυσιγγια…απλα πραγματα.

    Φιλε οντος δηναμιτες εκανα το λαθος και εφτιαξα κανα δυο σαν τα δικα σου και με ΒΝ 2 SPESIAL οπος λες και δεν τα εριξα με την FAST αλλα με την 303 (αλιμονο μου και τα εριχνα με την FAST)και εδω τωρα λεω δεν σου ετυχαι ακωμα να ριξεις μαζεμενα πολα φυσιγγια γιατι οχι ασπιρινη θα θες το βραδι .Και με τετοια φυσιγγια δυναμιτες οχι το στομιο θα αναπιδα αλλα θα δεις και κατι παραπονα απο τον ομο σου που δεν θα μπωρεις να σηκοσεις το χερι για μια εβδομαδα .Για την τσιχλα θελουμε μαλακο φυσιγγι γιατι αν τυχεις σε καλη μερα και πουλια θα κανεις γιατι δεν θα σε κουραζει το φυσιγγι και με λιγα γραμαρια το θεωρο υπερβολη να περνα τα 32 γρ. το τσιχλο φυσεκο .

    Και εδω Νικολα μου οπως βλεπεις ερχεται το ακρως παραδοξο: γιατι λοιπον εγω με την Fabarm να ριχνω τετοιους δυναμιτες καθε μερα χωρις λακτισμα και προπαντως χωρις πονοκεφαλο;

    Οπως βλεπεις ουτε λακτισμα εχω, ουτε πονοκεφαλο εχω, ουτε αναπηδηση στομιου εχω…και το οπλο σκοτωνει και μαλιστα το εχω ελαφρυνει κιολας με τις πατεντες που του εκανα…και ακομα προσπαθω να το ελαφρυνω και αλλο…και παλι δεν με κλωτσαει και βεβαιως αυτο ειναι και το παραδοξο!

    Τελος οσο αναφορα την τσιχλα, τα παιδια μου λενε συνεχεια να παω στο Cal.20 γιατι ειναι ελαφρυ ειναι καλο ειναι χρυσο…κτλ… Εγω λοιπον επειδη δεν εχω 1.500€ για να παρω το οπλο Cal.20 που γουσταρω, θα αρκεστω στο SI12/18,30 των 850€ και θα το ελαφρυνω στα 2.900gr ωστε να μπορω να τουφεκαω με Spark στα 30gr χωρις λακτισμα!

    Οσο για τα δυο οπλα FAMBARM για εμενα ουτε ζωγραφιστη και για την Α400 θα αφηνα λιγο καιρο ακωμα να περασει γιατι το οπλο ειναι κενουριο στην αγωρα και σε μια κακη χρονια για το κυνηγι το οπλο ακωμα δεν εχει διξει οτι και να λεει ο καθε ενας και οπος λεναι και οι μου φιλοι μου οι Γερμανοι να δουμαι τις παιδικες ασθενιες που θα βγαλει .

    Ετσι ειναι Νικολα μου, εσυ καηκες με την Fabarm και απελπιστηκες, εγω εχω καει και με Beretta αλλα και με Recta, οσο δε για Benelli…εκει ειναι που ουτε προλαβα να το σκεφτω απο τα δοκιμαστικα κλωτσιδια που με εκαναν να αναθεωρησω ριζικα τις αποψεις μου!

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #319710

    ..

    Τζενο σημερα πηρα και το ΟΚ, για να εχω την εναλλακτικη…και να μπορω να φερω τα ανταλλακτικα απο San Marino μερια, οποτε και οταν με το καλο ξεμπερδεψω…θα σου φερω το Η4 σε πολεμικη μορφη να το καμαρωσεις και να το δοκιμασεις…εστω και αν εχω αποφασισει οτι αργα ή γρηγορα θα το δωσω για να περασω σε οπλο με αυλο 18,30…με μετατροπες στην καννη μονο για τσιχλοκοτσυφα… :lol:

    Φιλικα Νικος :)
    [/quote]

    Νικολα,αφου θα πας σε στενο αυλο,παρε μια beretta greystone ,να τελειωσει το ψαξιμο :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #319705

    Νικολα μου, ευλογες οι απορειες σου και ιδου οι απλες και πρακτικες εξηγησεις:

    Εχω που βγαζω σχεδον καθημερινα την Η4 απο τις 20/8, το οτι δεν περνω πουλια στο χερι δεν σημαινει οτι δεν ριχνω και 10 και 15 αλλα και 20 φυσιγγια…και ναι στο καρτερι που παω και τουφεκαω με 3* και βγαινουν τα πουλια στα 10 μετρα απο την καννη, ριχνω εως και 15 φυσιγγια για να παρω 1 και μονο τσιχλα!

    Αλλωστε, οταν κυνηγουσα τις καρακαξες περπατητο για σχεδον 1 ολοκληρο μηνα καθημερινα…τις τουφεκουσα εως και στα 80 μετρα…τωρα…το οτι εχω το οπλο ακαθαριστο, ειναι αλλη ιστορια… :lol:

    Στα μπασιματα εριχνα 40~60 φυσιγγια σε 1 ωρα για να παρω 10 πουλια στο χερι, τουφεκουσα αλλωστε στα μεσουρανια με 9αρια…και δυναμιτες… :)

    Οχι Νικολα, εδω κανεις ενα σημαντικο λαθος! Εγω ποτε δεν ειπα οτι οι Spark αφηνουν 11 χιλιοστα, εγω τους κλεινω στα 8 χιλιοστα και η standard δοση ειναι 686-1,45×33-58mm τον χειμωνα, ασχετος αν εγω βαζω 686-1,50×33-57,80mm απο τα μπασιματα και 686-1,53×33-57,70mm απο το Δεκεμβρη και μετα!

    Επισης εχω τονισει επανηλειμενος οτι παιζει τεραστιο ρολο ο καλυκας και η ογκομετρια του, εξου και ο λογος που βαζω τοσο πολυ, διοτι αν δεν κανω ετσι με τους Fiocchi…τοτε δεν σκοτωνουν τα φυσιγγια…απλα πραγματα.

    Και εδω Νικολα μου οπως βλεπεις ερχεται το ακρως παραδοξο: [b]γιατι λοιπον εγω με την Fabarm να ριχνω τετοιους δυναμιτες καθε μερα χωρις λακτισμα και προπαντως χωρις πονοκεφαλο[/b];

    Οπως βλεπεις ουτε λακτισμα εχω, ουτε πονοκεφαλο εχω, ουτε αναπηδηση στομιου εχω…και το οπλο σκοτωνει και μαλιστα το εχω ελαφρυνει κιολας με τις πατεντες που του εκανα…και ακομα προσπαθω να το ελαφρυνω και αλλο…και παλι δεν με κλωτσαει και βεβαιως αυτο ειναι και το παραδοξο!

    Τελος οσο αναφορα την τσιχλα, τα παιδια μου λενε συνεχεια να παω στο Cal.20 γιατι ειναι ελαφρυ ειναι καλο ειναι χρυσο…κτλ… Εγω λοιπον επειδη δεν εχω 1.500€ για να παρω το οπλο Cal.20 που γουσταρω, θα αρκεστω στο SI12/18,30 των 850€ και θα το ελαφρυνω στα 2.900gr ωστε να μπορω να τουφεκαω με Spark στα 30gr χωρις λακτισμα!

    Ετσι ειναι Νικολα μου, εσυ καηκες με την Fabarm και απελπιστηκες, εγω εχω καει και με Beretta αλλα και με Recta, οσο δε για Benelli…εκει ειναι που ουτε προλαβα να το σκεφτω απο τα δοκιμαστικα κλωτσιδια που με εκαναν να αναθεωρησω ριζικα τις αποψεις μου!

    Φιλικα Νικος :)

    Φιλε Νικολα
    Πιστευω οτι αρχισες να αναθεωρεις καποια πραγματα,ασχετα αν δεν το παραδεχεσαι,αφου σε βλεπω να επιθυμεις οπλα με αυλους 18.3,να θελεις παλι αλλο οπλο, και να παραδεχεσαι οτι βλητικα η FABARM με χαμηλες γομωσεις υστερει…
    Θα σου πω κατι εντελως καλοπροαιρετα.Σταματα να ψαχνεις την μαγικη κανη που σκοτωνει τα παντα,ανεξαρτητου αποστασης,φυσιγγιου,καιρου κτλ.Αν ολο αυτον τον καιρο αντι να ψαχνεσαι με τροποποιησεις στις κανες,αλλαγες οπλων,αλλαγες σε δοσολογιες φυσιγγιων κτλ… εφερνες το οπλο στα μετρα σου (και σε διαστασεις και στην εργονομια του!!!) και ασχολιοσουν περισσοτερο με την τεχνικη της σκοπευσης,τοτε θα ειχες ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!Τι να σου κανει η φοβερη κανη,το μαγικο τσοκ,το τελειο οπλο,αν τα σκαγια τα στελνεις αλλου???Σου ξαναειπα οτι αυτα ειναι "παιδικα συνδρομα"(οχι ηλικιακα αλλα σκοπευτικα…)!Οσο για το λακτισμα…υπαρχει το αντικειμενικο και το υποκειμενικο…!Και το υποκειμενικο εξαρταται κυριως απο τα μετρα του κοντακιου…ενα λαθος κοντακι οτι συστημα να εχει πανω του ,παντα θα κλωτσαει…Και ενα παραδειγμα προσωπικο.Προσφατα αγορασα ενα πλαγιοκανο Baikal,θελοντας σιγα-σιγα να ξαναγυρισω στα πλαγιοκανα και να αφησω τα αλληλεπιθετα…Παντα ακουγα οτι κλωτσανε σαν μουλαρια,και οντως ετσι ειναι αν δεν γινουν μετατροπες στα μετρα του κοντακιου.(το υποκειμενικο λακτισμα που λεγαμε…)Μολις του αλλαξα το μηκος του κοντακιου,το pitch,διαμορφωσα την λαβη στα γουστα μου και στην παλαμη μου,πετυχα εκπληκτικα ποσοστα επιτυχιας για τα δεδομενα μου και δεν νιωθω καμια εντονη ανακρουση!Το αντικειμενικο λακτισμα ειναι το ιδιο,το υποκειμενικο λακτισμα αλλαξε!!!
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #319691

    Νικολα,αφου θα πας σε στενο αυλο,παρε μια beretta greystone ,να τελειωσει το ψαξιμο :lol:

    Σωστοτατο αυτο που λες, αλλα δεν ειμαι σε θεση να διαθεσω τοσα λεφτα και επισης δεν ειμαι διατεθιμενος να παρω το συγκεκριμμενο οπλο λογο του σχετικου λακτισματος, διοτι αν το κανω…εκτιμω οτι θα ηταν αρκετα καλυτερο να παω σε ενα M2/20αρι με 65αρα καννη και να τελειωνει το πανιγυρι μια και καλη…αλλωστε, αν εχω καταληξει στο SI12 για το κυνηγι της τσιχλας, πιστευω οτι υπαρχει λογος και οτι δεν ειναι τυχαιο… :)

    Φιλε Νικολα
    Πιστευω οτι αρχισες να αναθεωρεις καποια πραγματα,ασχετα αν δεν το παραδεχεσαι,αφου σε βλεπω να επιθυμεις οπλα με αυλους 18.3,να θελεις παλι αλλο οπλο, και να παραδεχεσαι οτι βλητικα η FABARM με χαμηλες γομωσεις υστερει…
    Θα σου πω κατι εντελως καλοπροαιρετα.Σταματα να ψαχνεις την μαγικη κανη που σκοτωνει τα παντα,ανεξαρτητου αποστασης,φυσιγγιου,καιρου κτλ.Αν ολο αυτον τον καιρο αντι να ψαχνεσαι με τροποποιησεις στις κανες,αλλαγες οπλων,αλλαγες σε δοσολογιες φυσιγγιων κτλ… εφερνες το οπλο στα μετρα σου (και σε διαστασεις και στην εργονομια του!!!) και ασχολιοσουν περισσοτερο με την τεχνικη της σκοπευσης,τοτε θα ειχες ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!Τι να σου κανει η φοβερη κανη,το μαγικο τσοκ,το τελειο οπλο,αν τα σκαγια τα στελνεις αλλου???Σου ξαναειπα οτι αυτα ειναι "παιδικα συνδρομα"(οχι ηλικιακα αλλα σκοπευτικα…)!Οσο για το λακτισμα…υπαρχει το αντικειμενικο και το υποκειμενικο…!Και το υποκειμενικο εξαρταται κυριως απο τα μετρα του κοντακιου…ενα λαθος κοντακι οτι συστημα να εχει πανω του ,παντα θα κλωτσαει…Και ενα παραδειγμα προσωπικο.Προσφατα αγορασα ενα πλαγιοκανο Baikal,θελοντας σιγα-σιγα να ξαναγυρισω στα πλαγιοκανα και να αφησω τα αλληλεπιθετα…Παντα ακουγα οτι κλωτσανε σαν μουλαρια,και οντως ετσι ειναι αν δεν γινουν μετατροπες στα μετρα του κοντακιου.(το υποκειμενικο λακτισμα που λεγαμε…)Μολις του αλλαξα το μηκος του κοντακιου,το pitch,διαμορφωσα την λαβη στα γουστα μου και στην παλαμη μου,πετυχα εκπληκτικα ποσοστα επιτυχιας για τα δεδομενα μου και δεν νιωθω καμια εντονη ανακρουση!Το αντικειμενικο λακτισμα ειναι το ιδιο,το υποκειμενικο λακτισμα αλλαξε!!!
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ

    Γιωργο, εγω ουδεποτε υποστηριξα οτι τα Fabarm υπερτερουνε στις ελαφρυες γομωσεις και αυτο το ειχα ως δεδομενο, ομως εδω περα εκτιμω οτι δεν εχεις ακομα καταλαβει τι αναθεωρησα και τι εμαθα απο το Η4…διοτι ακριβως απο το Η4 εμαθα παρα πολλα πραγματα!

    Μιλας λοιπον για το κοντακι και εχεις δικιο, ΟΚ, αλλα με την ευκαιρια να σου πω οτι το αυθεντικο κοντακι του Η4 ή του XLR5 ή του XLR ή του H38, με βολευει καλυτερα απο ενα modded κοντακι του ιδιου προφιλ…και το θεωρω ως το καλυτερο κοντακι που εχω πιασει στα χερια μου απο καραμπινα μαζικης παραγωγης! Αφου λοιπον πειραματιστηκα και δοκιμασα αρκετες μετατροπες στο κοντακι, οπως κλισεις, μηκος, pitch, λαβη πιστολε…κτλ…κατεληξα οτι τα αρχικα μετρα ηταν τα καλυτερα δυνατα, με την προϋποθεση οτι δεν θα εδινα περι τα 450€ για να μου φτιαξει καποιος κοντακας καινουργιο κοντακι, αφου πλεον μονο το monte carlo δεν εχω δοκιμασει…

    Τωρα οσο αναφορα τους αυλους, ανεκαθεν γνωριζαμε οτι ο Tribore κανει την διαφορα οχι στο κυνηγι της τσιχλας αλλα στα πιο χοντρα κυνηγια, που εγω δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να κανω νομιμα, αρα καθομαι σπιτι μου και ειμαι νομιμος! Αφου λοιπον εχω 3 σεζον που πληρωνω γενικη αδεια και δεν εχω ακομη μετακινηθει απο την Κερκυρα να βγω παραπερα…αποφασισα οτι ειναι ανωφελο να κυνηγαω με το Fabarm τσιχλες…ομως αν κυνηγουσα φασσες ή παπιες, δεν υπηρχε περιπτωση να το δωσω ή να σκεφτω να παω σε αλλο οπλο…πλυν ισως του Fabarm XLR COMPOSITE!

    Παμε λοιπον στον στενο αυλο…αφου εχω φαει αρκετες σεζον στην τσιχλα ψαχνωντας τα φυσιγγια και ειμαι αισιος στην δευτερη σεζον με δικα μου φυσιγγια και τις οσες δοκιμες…αρκετα παιδια με παρακινουν να περασω στο Cal.20 για το καθεαυτου κυνηγι τσιχλας. Το μοναδικο λοιπον οπλο Cal.20 που μου αρεσει σε αυτο το διαμετρημα, ειναι το Μ2 στα 1560€, ομως εγω δεν μπορω ουτε να το ρισκαρω, αλλα ουτε και να διαθεσω τοσα πολλα λεφτα…και εκτος αυτου η MEC γεμιζει μονο Cal.12, αρα θα υποχρεωθω να αγορασω και αλλη μηχανη ή να γεμιζω με την Gaep και να χρησιμοποιω τα ογκομετρικα με το χερι ή να φτιαξω ογκομετρικα MEC με τις μπουκαλες της Gaep…πραγμα που προσπαθω να αποφυγω οσο ο διαολος το λιβανι…διοτι πολυ απλα στο τελος, αντι να κυνηγαω 1 ωρα τη μερα και να χρειαζομαι 10 λεπτα για το κουτι τα φυσιγγια θα κυνηγαω 10 λεπτα και θα χρειαζομαι 1 ωρα για τα φυσιγγια…αφου εκτιμω οτι τα φυσιγγια Cal.20 ειναι αρκετα πιο δυσκολο να τα γεμισεις σε σχεση με τα φυσιγγια Cal.12…

    Οποτε λοιπον βαση των παραπανω, δεν μου μενει παρα να κανω τα εξης βηματα:
    – αγορα SI12/71cm στα 850€
    – κωνος + αφαιρεση ριγας + ελαφρωμα οσο περνει (2,85~2,9 κιλα)
    – αλλαγη κλισης κοντακιου + pitch

    Εκτιμω λοιπον οτι αυτη ειναι η μοναδικη λυση, ωστε να μπορω να δουλευψω ελαφρα και ταχυτατα τσιχλοφυσιγγα των 28 ή των 30gr…Ν.9 ή Ν.9,5, σε ενα οπλο με πολυ στενο αυλο, ωστε να εχω την χρυση τομη αναμεσα στο Cal.12 και στο Cal.20…

    Δεν μπορω να γνωριζω εκ των προταιρων, κατα ποσο μπορει να στεκει ο παραπανω συλλογισμος μου, αλλα ειμαι διατεθημενος να τον δοκιμασω με την ελπιδα οτι επιτελους θα κατασταλαξω σε κατι που να με βολευει για γομωσεις οχι παραπανω των 30gr!

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #319674

    Σωστοτατο αυτο που λες, αλλα δεν ειμαι σε θεση να διαθεσω τοσα λεφτα και επισης δεν ειμαι διατεθιμενος να παρω το συγκεκριμμενο οπλο λογο του σχετικου λακτισματος, διοτι αν το κανω…εκτιμω οτι θα ηταν αρκετα καλυτερο να παω σε ενα M2/20αρι με 65αρα καννη και να τελειωνει το πανιγυρι μια και καλη…αλλωστε, αν εχω καταληξει στο SI12 για το κυνηγι της τσιχλας, πιστευω οτι υπαρχει λογος και οτι δεν ειναι τυχαιο… :lol:

    Γιωργο, εγω ουδεποτε υποστηριξα οτι τα Fabarm υπερτερουνε στις ελαφρυες γομωσεις και αυτο το ειχα ως δεδομενο, ομως εδω περα εκτιμω οτι δεν εχεις ακομα καταλαβει τι αναθεωρησα και τι εμαθα απο το Η4…διοτι ακριβως απο το Η4 εμαθα παρα πολλα πραγματα!

    Μιλας λοιπον για το κοντακι και εχεις δικιο, ΟΚ, αλλα με την ευκαιρια να σου πω οτι το αυθεντικο κοντακι του Η4 ή του XLR5 ή του XLR ή του H38, με βολευει καλυτερα απο ενα modded κοντακι του ιδιου προφιλ…και το θεωρω ως το καλυτερο κοντακι που εχω πιασει στα χερια μου απο καραμπινα μαζικης παραγωγης! Αφου λοιπον πειραματιστηκα και δοκιμασα αρκετες μετατροπες στο κοντακι, οπως κλισεις, μηκος, pitch, λαβη πιστολε…κτλ…κατεληξα οτι τα αρχικα μετρα ηταν τα καλυτερα δυνατα, με την προϋποθεση οτι δεν θα εδινα περι τα 450€ για να μου φτιαξει καποιος κοντακας καινουργιο κοντακι, αφου πλεον μονο το monte carlo δεν εχω δοκιμασει…

    Τωρα οσο αναφορα τους αυλους, ανεκαθεν γνωριζαμε οτι ο Tribore κανει την διαφορα οχι στο κυνηγι της τσιχλας αλλα στα πιο χοντρα κυνηγια, που εγω δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να κανω νομιμα, αρα καθομαι σπιτι μου και ειμαι νομιμος! Αφου λοιπον εχω 3 σεζον που πληρωνω γενικη αδεια και δεν εχω ακομη μετακινηθει απο την Κερκυρα να βγω παραπερα…αποφασισα οτι ειναι ανωφελο να κυνηγαω με το Fabarm τσιχλες…ομως αν κυνηγουσα φασσες ή παπιες, δεν υπηρχε περιπτωση να το δωσω ή να σκεφτω να παω σε αλλο οπλο…πλυν ισως του Fabarm XLR COMPOSITE!

    Παμε λοιπον στον στενο αυλο…αφου εχω φαει αρκετες σεζον στην τσιχλα ψαχνωντας τα φυσιγγια και ειμαι αισιος στην δευτερη σεζον με δικα μου φυσιγγια και τις οσες δοκιμες…αρκετα παιδια με παρακινουν να περασω στο Cal.20 για το καθεαυτου κυνηγι τσιχλας. Το μοναδικο λοιπον οπλο Cal.20 που μου αρεσει σε αυτο το διαμετρημα, ειναι το Μ2 στα 1560€, ομως εγω δεν μπορω ουτε να το ρισκαρω, αλλα ουτε και να διαθεσω τοσα πολλα λεφτα…και εκτος αυτου η MEC γεμιζει μονο Cal.12, αρα θα υποχρεωθω να αγορασω και αλλη μηχανη ή να γεμιζω με την Gaep και να χρησιμοποιω τα ογκομετρικα με το χερι ή να φτιαξω ογκομετρικα MEC με τις μπουκαλες της Gaep…πραγμα που προσπαθω να αποφυγω οσο ο διαολος το λιβανι…διοτι πολυ απλα στο τελος, αντι να κυνηγαω 1 ωρα τη μερα και να χρειαζομαι 10 λεπτα για το κουτι τα φυσιγγια θα κυνηγαω 10 λεπτα και θα χρειαζομαι 1 ωρα για τα φυσιγγια…αφου εκτιμω οτι τα φυσιγγια Cal.20 ειναι αρκετα πιο δυσκολο να τα γεμισεις σε σχεση με τα φυσιγγια Cal.12…

    Οποτε λοιπον βαση των παραπανω, δεν μου μενει παρα να κανω τα εξης βηματα:
    – αγορα SI12/71cm στα 850€
    – κωνος + αφαιρεση ριγας + ελαφρωμα οσο περνει (2,85~2,9 κιλα)
    – αλλαγη κλισης κοντακιου + pitch

    Εκτιμω λοιπον οτι αυτη ειναι η μοναδικη λυση, ωστε να μπορω να δουλευψω ελαφρα και ταχυτατα τσιχλοφυσιγγα των 28 ή των 30gr…Ν.9 ή Ν.9,5, σε ενα οπλο με πολυ στενο αυλο, ωστε να εχω την χρυση τομη αναμεσα στο Cal.12 και στο Cal.20…

    Δεν μπορω να γνωριζω εκ των προταιρων, κατα ποσο μπορει να στεκει ο παραπανω συλλογισμος μου, αλλα ειμαι διατεθημενος να τον δοκιμασω με την ελπιδα οτι επιτελους θα κατασταλαξω σε κατι που να με βολευει για γομωσεις οχι παραπανω των 30gr!

    Φιλικα Νικος :)

    Νικολα,αναφερεσαι στα μετρα του κοντακιου και τις αλλαγες που τους εχεις κανει.Sorry κιολας,αλλα δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα να αλλαζεις μηκος,κλισεις,pitch και τα σχετικα!Παλι θα σου πω για τις "παιδικες ασθενειες" και δεν θελω!Πρωτα πρεπει να μαθεις και να αποκτησεις σωστη και ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΠΩΜΙΣΗ,και μετα ενας κοντακας θα σου δωσει οδηγιες για την ευρεση των μετρων σου!Χρειαζεται μεγαλη εμπειρια για να κρινεις μονος σου ποια μετρα σου ταιριαζουν!Και τωρα για το διαμετρημα 20.ΔΕΝ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ως καρτεροπλο σε σχεση με ενα οπλο διαμετρηματος 12!!!Σε περπατητα κυνηγια θα το συζητουσα…Ο κλασικος αυλος για το 20ρι ειναι 15,6!Ενα 12αρι και ενα 20αρι που ριχνουν με το ιδιο βαρος γομωσης εχουν διαφορα στις κατανομες αλλα και στο μηκος της ατρακτου!Και αυτο γιατι εχουν 3 ολοκληρα χιλιοστα διαφορα στον αυλο!(μεχρι προτινος υποστηριζες ανωτεροτητα του αυλου 18,8 με τον 18,4.Τωρα που η διαφορα ειναι 18,8 με 15,6 τι λες?).Και το χαμηλοτερο βαρος δεν ειναι πλεονεκτημα σε ενα οπλο για καρτερι!Καθε γραμμαριο βαρους που θυσιαζεις σε ενα οπλο σημαινει χασιμο σταθεροτητας στην κινηση του οπλου!Φαντασου τους σκοπευτες του ΤΡΑΠ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ 24 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ,ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΓΟΜΩΣΗ ΤΟΥ 20ΡΙΟΥ,ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΝΕ ΜΕ 20ΡΙ!Λες να ειναι τυχαιο?

    ΦΙΛΙΚΑ
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 67 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων