berreta a400 xplor unico vs fabarm xlr 5

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 61 έως 67 (από 67 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #319304

    Ξερεις αμα ειχαι πουλακια σιγα μην ειμασται απο το πρωι μεχρει το βραδι στο ιντερνετ να γραφουμαι για το αν το οπλο μας σκωτονει η δεν σκωτονει

    Και το εχουμαι ριξει στο ιντερνετ και στα DVD .

    Νικολα μου, ο παππουλης που εφερα να μου καθαρισει το λαγουδακι…στις 26/09/1967 ειχε καταριψει 136 τρυγωνια απο το πρωι μεχρι το απογευμα και μαλιστα με τις 2 πρωτες τουφεκιες ειχε ριξει 11 κομματια κατω… Επισης καμια 20αρια χρονια πριν, σε κυνηγι τσιχλας, ενας παλιος κυνηγος ειχε καταριψει 186 τσιχλοκοτσυφα σε μια και μονο μερα…

    Για τον παππουλη υπαρχουν ακομα αυτοπτες μαρτυρες εν ζωη, οπως ο μαγαζατορας που ειχε αγορασει τα τρυγωνια για να παει να τα πουλησει στην λαϊκη…για τα τσιχλοκοτσυφα δεν γνωριζω να σου πω αν στεκει κατι τετοιο… :lol:

    Φιλικα Νικος :)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #319298

    ερχεσαι στα λογια μου γιαυτο τα ψαχνω τα παραπανω περι βλητικης το αν τουφεκαω 10 για να παρω ενα δεν θα σου απαντησω ειπαρχουν ατομα μες το φορουμ που εχου κυνιγηση μαζι μου και ξερουν, και αυτη η ειρωνια (κανε πειραματα στα δισκακια ) δεν ειναι πρεπων και σου απαντω οτι μαλον τα δικα σου ορια ειναι περιορισμενα, γιατη καποια οπλα,καποια φυσιγγια,καποια τσοκ, εχουν πολυ μεγαλητερες δηνατοτητες απ'οτι νομηζεις

    υ.γ.και κλεινω αυτη την αντιπαραθεση εδω!

    Δεν την θεωρησα ποτε αντιπαραθεση!Το οτι εισαι καλος σκοπευτης δεν σημαινει οτι μπορεις να ξεπερνας τα ορια της βλητικης.Και θα θεσω ενα παραδειγμα.Αν κυνηγησεις υδροβια με σκαγια 30 γραμμαριων Νο 8,σιγουρα θα εχεις καποιες επιτυχιες!Παραλληλα ομως θα εχεις τραυματισει και πολλα θηραματα που θα πεθανουν ασκοπα,οχι λογω κακης σκοπευσης,αλλα λογω λαθος επιλογης στο νουμερο.Αν τουφεκας τωρα τα θηραματα στα 50-60-70 μετρα σιγουρα θα εχεις επιτυχιες.Αλλα παραλληλα και αρκετους ασκοπους τραυματισμους που θα οφειλονται στην λαθος αποσταση.Το κυνηγι δεν ειναι αθλημα,ειναι ο τροπος που βιωνει κανεις την φυση.Το κυνηγι που το κανουμε εμεις πιο δυσκολο,μειωνοντας εξαιρετικα τα βαρη γομωσεως,τα νουμερα,τα διαμετρηματα,μεγαλωνουμε αποστασεις κτλ. δεν ειναι πιο αθλητικο….ειναι σπαταλη του θηραματος και λανθασμενη θεωρηση της υπαρξης του.νΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΩ….
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #166360

    Και εγω Νικο οταν εμπαινα στου νονου μου το μαγαζι (κυνηγιτικα ειδοι )και ηταν μια φοτο που ηταν ηταν ο νονος μου με τον συνετερο του και ειχαι πανω στην μοτοσικλετα του κρεμασμαναις 56 περδικες τοτε φιλε το θαυμαζα τωρα αναροτιεμαι οτι αν οι παλιοι ειχαν διαχιριστοι καλυτερα το κυνηγι σημερα θα ειχαν αφησει και κατι σε εμας .Και εγω εχω πεσει σε αυτη την λουμπα θελω να πηστευω οτι τωρα που μεγαλοσα και λιγο δεν θα ξανα πεσω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #319263

    Δεν την θεωρησα ποτε αντιπαραθεση!Το οτι εισαι καλος σκοπευτης δεν σημαινει οτι μπορεις να ξεπερνας τα ορια της βλητικης.Και θα θεσω ενα παραδειγμα.Αν κυνηγησεις υδροβια με σκαγια 30 γραμμαριων Νο 8,σιγουρα θα εχεις καποιες επιτυχιες!Παραλληλα ομως θα εχεις τραυματισει και πολλα θηραματα που θα πεθανουν ασκοπα,οχι λογω κακης σκοπευσης,αλλα λογω λαθος επιλογης στο νουμερο.Αν τουφεκας τωρα τα θηραματα στα 50-60-70 μετρα σιγουρα θα εχεις επιτυχιες.Αλλα παραλληλα και αρκετους ασκοπους τραυματισμους που θα οφειλονται στην λαθος αποσταση.Το κυνηγι δεν ειναι αθλημα,ειναι ο τροπος που βιωνει κανεις την φυση.Το κυνηγι που το κανουμε εμεις πιο δυσκολο,μειωνοντας εξαιρετικα τα βαρη γομωσεως,τα νουμερα,τα διαμετρηματα,μεγαλωνουμε αποστασεις κτλ. δεν ειναι πιο αθλητικο….ειναι σπαταλη του θηραματος και λανθασμενη θεωρηση της υπαρξης του.νΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΩ….
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ

    δεν ξεπερναω κανενα οριο βλητικης και την γνωριζω αρκετα,λαθος παραδηγμα δινεις δεν θα κυνιγουσα ποτε υδροβιο με 8αρια, ξερω πολυ καλα τι νουμερο σκαγια να βαλω και τι τσοκ να χρισημοποιησω. και σου το ειπα και προηγουμενος καποια οπλα,φυσιγγια,τσοκ εχουν πολυ περισοτερες δυνατοτητες απ΄οσο νομιζεις και νασε σηγουρος οτι τραυματιζω και χανω πολυ λιγοτερα θυραματα απο καποιους αλλους και αυτο επηδει ψαχνομαι με σκοπευση,οπλο,φυσιγγη,τσοκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #166638

    ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ.

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ, ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΒΕΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΒΑΡΑΝΕ 'Η ΟΧΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΑΥΤΟ.

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #318716

    Νομιζω οτι ηδη γραφτηκαν οσα προβληματα βγαζουν τα 2 οπλα, εγω μιλησα για Fabarm και καποιο αλλο παιδι μιλησε για Beretta, διαβασε λοιπον προσεκτικα τι γραψαμε και αποφασισε τι νομιζεις οτι σου κανει καλυτερα…

    Φιλικα Νικος :mellow:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #318707

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Κανένα από τα δύο. Το πρώτο είναι από τα πιο άσχημα όπλα που έχω δει και το δεύτερο είναι fabarm. Τέλος :mellow:

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 61 έως 67 (από 67 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων