berreta a400 xplor unico vs fabarm xlr 5

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 67 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #319331

    Παρακολουθώ τόσο καιρό και δεν παίρνω μέρος στη συζήτηση, γιατί έχετε την τάση να ξεφεύγετε από το κυρίως θέμα, που είναι τα όπλα και οι δυνατότητές τους.

    Φυσικά και ο παράγοντας Κυνηγός – Σκοπευτής είναι θεμελιώδους σημασίας όσον αφορά το αποτέλεσμα, αλλά εδώ εξετάζονται οι δυνατότητες των όπλων. Όπως και όταν θέλουμε να κρίνουμε τις δυνατότητες ενός αυτοκινήτου, δεν θα αρχίσουμε να μιλάμε για την ικανότητα ή μη του οδηγού του.

    Το αν η επώμιση του κυνηγού και τα μέτρα του όπλου είναι το Α και το Ω στη σκόπευση, επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι το ξέρω πάρα πολύ καλά. Θα υπέθετε κανείς ότι η ιδιότητά μου θα μου επέβαλλε σχεδόν να το υπενθυμίζω κι εγώ διαρκώς, κάθε φορά που θα αναφερόταν στο φόρουμ το θέμα αποτελεσματικότητα του όπλου και όμως δεν το κάνω, γιατί αυτό δεν θα ήταν παρά αποπροσανατολισμός της συζήτησης. Ας σεβαστούμε την θεματολογία του φόρουμ και ας μην οδηγούμε τις συζητήσεις εκεί όπου θα θέλαμε.

    ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ.ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟ ΟΠΛΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΡΩΤΑΕΙ ΠΙΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΠΑΡΩ.ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΥΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΝΑ ΒΑΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #319330

    Παρακολουθώ τόσο καιρό και δεν παίρνω μέρος στη συζήτηση, γιατί έχετε την τάση να ξεφεύγετε από το κυρίως θέμα, που είναι τα όπλα και οι δυνατότητές τους.

    Φυσικά και ο παράγοντας [i]Κυνηγός – Σκοπευτής[/i] είναι θεμελιώδους σημασίας όσον αφορά το αποτέλεσμα, αλλά εδώ εξετάζονται οι δυνατότητες των όπλων. Όπως και όταν θέλουμε να κρίνουμε τις δυνατότητες ενός αυτοκινήτου, δεν θα αρχίσουμε να μιλάμε για την ικανότητα ή μη του οδηγού του.

    Το αν η επώμιση του κυνηγού και τα μέτρα του όπλου είναι το Α και το Ω στη σκόπευση, επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι το ξέρω πάρα πολύ καλά. Θα υπέθετε κανείς ότι η ιδιότητά μου θα μου επέβαλλε σχεδόν να το υπενθυμίζω κι εγώ διαρκώς, κάθε φορά που θα αναφερόταν στο φόρουμ το θέμα [i]αποτελεσματικότητα του όπλου[/i] και όμως δεν το κάνω, γιατί αυτό δεν θα ήταν παρά αποπροσανατολισμός της συζήτησης. Ας σεβαστούμε την θεματολογία του φόρουμ και ας μην οδηγούμε τις συζητήσεις εκεί όπου θα θέλαμε.

    Οταν η κριτικη σε ενα οπλο ξεκιναει απο τα "ποσα μετρα κατεβαζει καποιος τις τσιχλες",δεν οφειλεται στην σκοπευση?
    Τωτα για την αποτελεσματικοτητα μιας κανης.Ποσο της % σε επιτυχιες μπορει να οφειλεται στον παραγοντα κανη κατα την γνωμη σου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #319328

    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΡΩΤΑΕΙ ΠΙΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΠΑΡΩ.

    Και εμεις του απαντησαμε XLR5! :lol:

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #319327

    ΠΕΣ ΤΑ!!!!ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΟΠΛΑ,ΟΙ ΚΑΝΕΣ,ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ,ΤΑ ΣΤΟΧΑΣΤΡΑ,ΤΑ ΤΣΟΚ….ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΜΕΙΣ!!!ΜΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ,ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΚΑΝΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΣΤΑ 60!ΗΜΑΡΤΟΝ!

    φιλε μου ο καθενας εχει τ γουστα του το οτι εσενα σ΄αρεσει να τουφεκας μεχρει τα 35 μετρα αυτο δεν σημενει οτι αρεσει και στους αλλους εγω πρωσοπικα εαν παρω ενα πουλι στα 60 ειναι σαν να εχω παρει 10 στα 35. και ναι εγω ψαχνω την ιδανικη κανη και το ιδανικο φυσιγγη και το ιδανικο τσοκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #319326

    φιλε μου ο καθενας εχει τ γουστα του το οτι εσενα σ΄αρεσει να τουφεκας μεχρει τα 35 μετρα αυτο δεν σημενει οτι αρεσει και στους αλλους εγω πρωσοπικα εαν παρω ενα πουλι στα 60 ειναι σαν να εχω παρει 10 στα 35. και ναι εγω ψαχνω την ιδανικη κανη και το ιδανικο φυσιγγη και το ιδανικο τσοκ

    Για να πετυχεις ενα πουλι στα 60 μετρα,εχεις τραυματισει αλλα 10!Οχι γιατι δεν σκοπευσες σωστα,αλλα για θεματα βλητικης!Το να τραυματιζεις ασκοπα θηραματα για να νιωσεις καλα με μια τετοια "επιτυχια" ,δεν λεγεται αυτο κυνηγι!Καλυτερα κανε τετοια πειραματα πανω σε δισκακια,και οχι σε θηραματα!Τα ορια των οπλων ειναι ξεκαθαρα και καθε βολη περα απο αυτα ειναι σπαταλη του θηραματος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #319325

    Για να πετυχεις ενα πουλι στα 60 μετρα,εχεις τραυματισει αλλα 10!Οχι γιατι δεν σκοπευσες σωστα,αλλα για θεματα βλητικης!Το να τραυματιζεις ασκοπα θηραματα για να νιωσεις καλα με μια τετοια "επιτυχια" ,δεν λεγεται αυτο κυνηγι!Καλυτερα κανε τετοια πειραματα πανω σε δισκακια,και οχι σε θηραματα!Τα ορια των οπλων ειναι ξεκαθαρα και καθε βολη περα απο αυτα ειναι σπαταλη του θηραματος!

    ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΦΑΣΣΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΣΤΑ 45 ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ Ε? ΑΝ ΟΧΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟΥΣ 5000 ΠΕΡΙΠΟΥ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #166356

    Παιδια εγω ξερω οτι τα γεροντια πριν απο εμας ειχαντα οπλα τους, καλα ή κακα, τα οποια ηταν κα μαλιστα πολυ υποδεεστερα απο τα δικα μας σημερα, και κοβανε τριχα στον αερα. Τωρα γεμισε ο κοσμος παιδοβολια που δεν μπορουν η δεν εχουν κατσει να μαθουν να ριχνουν τα ριχνουν στα οπλα…
    Ας ειχανε οι παπουδες μας τις καραμπινες μας να βλεπαμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #319324

    Οταν η κριτικη σε ενα οπλο ξεκιναει απο τα "ποσα μετρα κατεβαζει καποιος τις τσιχλες",δεν οφειλεται στην σκοπευση?
    Τωτα για την αποτελεσματικοτητα μιας κανης.Ποσο της % σε επιτυχιες μπορει να οφειλεται στον παραγοντα κανη κατα την γνωμη σου?

    Έγραψα κάποια πράγματα, αλλά τελικά προτίμησα να στα στείλω με π.μ. Διάβασέ τα, θα καταλάβεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #319323

    Παιδια εγω ξερω οτι τα γεροντια πριν απο εμας ειχαντα οπλα τους, καλα ή κακα, τα οποια ηταν κα μαλιστα πολυ υποδεεστερα απο τα δικα μας σημερα, και κοβανε τριχα στον αερα. Τωρα γεμισε ο κοσμος παιδοβολια που δεν μπορουν η δεν εχουν κατσει να μαθουν να ριχνουν τα ριχνουν στα οπλα…
    Ας ειχανε οι παπουδες μας τις καραμπινες μας να βλεπαμε…

    Ας είχαμε και εμείς τα θηράματά τους και ……………
    Αν περνούσαν τα τρυγόνια όπως τότε θα διάλεγες με την ησυχία σου και θα μάθαινες, ενώ τώρα πας 600klm πήγαινε έλα για να δεις 5 πουλιά ………… όχι να τουφεκίσεις.

    Συγνώμη φίλε μου αλλά κάθε γενιά έχει και καλά και άσχημα. Μην υποτιμάς καμία γενιά. Οι συνθήκες αλλάζουν πολύ …….. οι άνθρωποι αλλάζουν λίγο :lol: .

    Kαι για τον φίλο που άνοιξε το topic εγώ θα έπερνα την Beretta ανάμεσα στα δύο γιατί είναι κούκλα και γιατί μου έρχεται :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #319322

    Ας είχαμε και εμείς τα θηράματά τους και ……………
    Αν περνούσαν τα τρυγόνια όπως τότε θα διάλεγες με την ησυχία σου και θα μάθαινες, ενώ τώρα πας 600klm πήγαινε έλα για να δεις 5 πουλιά ………… όχι να τουφεκίσεις.

    Συγνώμη φίλε μου αλλά κάθε γενιά έχει και καλά και άσχημα. Μην υποτιμάς καμία γενιά. Οι συνθήκες αλλάζουν πολύ …….. οι άνθρωποι αλλάζουν λίγο :lol: .

    [b][size=2]Kαι για τον φίλο που άνοιξε το topic εγώ θα έπερνα την Beretta ανάμεσα στα δύο γιατί είναι κούκλα και γιατί μου έρχεται :)[/size][/b]

    Μεινε ησυχος γνωριζω πολυ καλα και εχει δει και μονος μου, λιγα χρονια πιο πριν στο Κερι και στο Βασιλικο τι γινοταν, και ακομα και σημερα με τα Απριλιατικα τρυγωνια… Ομως βλεπω γεροντια 70 χρονων σημερα που δεν τους ξεφευγει τιποτε, και εχουν το ιδιο οπλο 150 χρονια τωρα και αυτοι ουτε πελματα ειχαν ουτε φλατζες να αλλαζουνε κλισεις ουτε οπτικες ινες ουτε τιποτε!
    Αυτο που βλεπω εγω απο την αλλα στη Ζακυνθο ειναι οτι το 99% παει με κασετοφωνο και ειδικα οι βουνισιοι 12 μηνες το χρονο λαγο και κυνηγι αστο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #319321

    Για να πετυχεις ενα πουλι στα 60 μετρα,εχεις τραυματισει αλλα 10!Οχι γιατι δεν σκοπευσες σωστα,[color=”#808000″][b]αλλα για θεματα βλητικης![/b][/color]Το να τραυματιζεις ασκοπα θηραματα για να νιωσεις καλα με μια τετοια "επιτυχια" ,δεν λεγεται αυτο κυνηγι!Καλυτερα κανε τετοια πειραματα πανω σε δισκακια,και οχι σε θηραματα!Τα ορια των οπλων ειναι ξεκαθαρα και καθε βολη περα απο αυτα ειναι σπαταλη του θηραματος!

    ερχεσαι στα λογια μου γιαυτο τα ψαχνω τα παραπανω περι βλητικης το αν τουφεκαω 10 για να παρω ενα δεν θα σου απαντησω ειπαρχουν ατομα μες το φορουμ που εχου κυνιγηση μαζι μου και ξερουν, και αυτη η ειρωνια (κανε πειραματα στα δισκακια ) δεν ειναι πρεπων και σου απαντω οτι μαλον τα δικα σου ορια ειναι περιορισμενα, γιατη καποια οπλα,καποια φυσιγγια,καποια τσοκ, εχουν πολυ μεγαλητερες δηνατοτητες απ'οτι νομηζεις

    υ.γ.και κλεινω αυτη την αντιπαραθεση εδω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #319320

    Για να πετυχεις ενα πουλι στα 60 μετρα,εχεις τραυματισει αλλα 10!Οχι γιατι δεν σκοπευσες σωστα,αλλα για θεματα βλητικης!Το να τραυματιζεις ασκοπα θηραματα για να νιωσεις καλα με μια τετοια "επιτυχια" ,δεν λεγεται αυτο κυνηγι!Καλυτερα κανε τετοια πειραματα πανω σε δισκακια,και οχι σε θηραματα!Τα ορια των οπλων ειναι ξεκαθαρα και καθε βολη περα απο αυτα ειναι σπαταλη του θηραματος!

    Ο George Digweed τουφεκαει στα 50-60-70-80-90+ μετρα!!! http://www.youtube.com/watch?v=rRO_zflUKYk

    Ο αλλος ο παλαβος ο George…τουφεκαει και αυτος καλα, οχι βεβαια σαν τον Digweed, αλλα κανει καποιες μικρες προοδους… :lol:

    Εχω γραπτη δηλωση απο γνωστο σκοπευτη – ονοματα δεν λεμε – οτι ο αλλος ο παλαβος ο George:

    …χθες στο σκοπευτηριο μας χαζεψε…εσπασε 2 πιατακια με μονοβολα…

    Εγω παλι επιθυμω να εχω στα χερια μου…το τελειο οπλο για τα γουστα μου, με την τελεια καννη, με το τελειο προφιλ, με την τελεια εργονομια, με την τελεια βλητικη αποδοση για το κυνηγι που κανω, που να μην σπαει, να μην χαλαει, να μην θελει καθαρισμα, να ειναι ασφαλες…ωστε να ασχολουμε μονο με φυσιγγια και με σκοπευση… :)

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #319318

    Νικο στο Star Wars εχουνε τετοια! Join the Force και ισως παρεις ενα! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #319311

    Ο George Digweed τουφεκαει στα 50-60-70-80-90+ μετρα!!! [url=”http://www.youtube.com/watch?v=rRO_zflUKYk”]http://www.youtube.com/watch?v=rRO_zflUKYk[/url]

    Ο αλλος ο παλαβος ο George…τουφεκαει και αυτος καλα, οχι βεβαια σαν τον Digweed, αλλα κανει καποιες μικρες προοδους… :)

    Εχω γραπτη δηλωση απο γνωστο σκοπευτη – ονοματα δεν λεμε – οτι ο αλλος ο παλαβος ο George:

    Εγω παλι επιθυμω να εχω στα χερια μου…[b]το τελειο οπλο για τα γουστα μου, με την τελεια καννη, με το τελειο προφιλ, με την τελεια εργονομια, με την τελεια βλητικη αποδοση για το κυνηγι που κανω, που να μην σπαει, να μην χαλαει, να μην θελει καθαρισμα, να ειναι ασφαλες[/b]…ωστε να ασχολουμε μονο με φυσιγγια και με σκοπευση… :)

    Φιλικα Νικος :lol:

    Nικολα και που να ριχνεις με τετρακανο 70αρι μποφορ και να βλεπεις βαθεια στο πελαγος εκει που σκαει το βλημα να συκονεται 20μ. κυμα :lol: Ξερεις αμα ειχαι πουλακια σιγα μην ειμασται απο το πρωι μεχρει το βραδι στο ιντερνετ να γραφουμαι για το αν το οπλο μας σκωτονει η δεν σκωτονει .Και αμα πηγεναις και εκανες καμια 25αρια πουλια να μην θημασαι πως πηρες το πρωτο η πως πηρες το τελευτεο ενω τωρα πας και πιανεις δυο και λες το ενα το πηρα στα 20μ και το αλλο που μου βγηκαι αλιος και το πηρα στα 40μ .Το θεμα ειναι οτι οι περισοτεροι εχουμαι απο δυο τρεια οπλα αλλα πουλια δεν εχουμαι .Πηγεναμαι στο χωριο με ενα ξαδερφο μου με ενα φλομπερακι και καθομασταν κατο απο κανενα ξερο δεντρο και πιαναμαι 5 και 6 τσιχλες και τωρα που εχουμαι τα αρματα δεν υπαρχουν τσιχλες .Και το εχουμαι ριξει στο ιντερνετ και στα DVD .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #319310

    Μεινε ησυχος γνωριζω πολυ καλα και εχει δει και μονος μου, λιγα χρονια πιο πριν στο Κερι και στο Βασιλικο τι γινοταν, και ακομα και σημερα με τα Απριλιατικα τρυγωνια… Ομως βλεπω γεροντια 70 χρονων σημερα που δεν τους ξεφευγει τιποτε, και εχουν το ιδιο οπλο 150 χρονια τωρα και αυτοι ουτε πελματα ειχαν ουτε φλατζες να αλλαζουνε κλισεις ουτε οπτικες ινες ουτε τιποτε!
    Αυτο που βλεπω εγω απο την αλλα στη Ζακυνθο ειναι οτι το 99% παει με κασετοφωνο και ειδικα οι βουνισιοι 12 μηνες το χρονο λαγο και κυνηγι αστο…

    Tυχαίνει να είμαι από Ζάκυνθο και βουνίσιος και κοντά στο Κερί, δεν συγκρίνονται εκείνα τα χρόνια φίλε μου.

    Τώρα παίζουμε με τις φλάντζες, τα κοντάκια και τα σκοπευτήρια γιατί όταν έρθει η ώρα να τουφεκίσουμε το ένα και μοναδικό τρυγόνι που συναντήσαμε στη έξοδό μας πρέπει να είμαστε σωστοί γιατί οι ευκαιρίες δεν είναι πολλές.

    Παρ' όλο που κυνηγάω 18 χρόνια – περισσότερο τσίχλα περπατητό – οι τουφεκιές που έχω ρίξει εδώ και ένα χρόνο στο σκοπευτήριο αντιστοιχούν σαν ποσότητα στα 9 χρόνια ενώ η εμπειρία που αποκόμισα αντιστοιχεί και στα 18 :lol:.

    Οι πατεράδες μας με ένα ποσοστό επιτυχίας 30% μπορούσαν να γυρίσουν πίσω με 30 τσιχλούλες στην χειρότερη.
    Τώρα για να πάρεις 25 πρέπει να είσαι πάνω από 70% σωστός σε μέρα με μέτρια πουλιά αλλιώς θα γυρίσεις πίσω με τον γκιώνη.
    Και ας μην μιλήσουμε για φάσσες, λαγούς, πέρδικες που οι συναντήσεις είναι μηδενικές σε σχέση με το παρελθόν.

    Αυτά από εμένα φιλικά πάντα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 67 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων