Τα Μικρότερα Διαμετρήματα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    gunstudent στις #88566

    Ευχαριστώ Παντελή.

    Πάντως , επειδή τα baikal στην Αμερική τώρα λέγονται spartan και είναι εισαγωγές απο το ίδιο εργοστάσιο της Ρωσίας , ως προς την 20άρα βάση , κάπου στο μυαλό μου είχα ένα άρθρο .

    Το βρήκα και λέει:

    Case in point: Two of my most used .410s are recent imports by Remington. The Spartan line is built in Russia and while humble and rugged in appearance, they are reliable and tough to a fault. Both are built on a 20-gauge frame and weigh about 6 1/2 pounds with selective-single trigger, one barrel fixed, full choke, the other modified. The added weight gives them the heft and feel of a 20 gauge, so follow-through takes no getting used to when I switch. With either,…..

    Κοίταξέ το και τα ξαναλέμε.

    Απο τη σελίδα:

    http://www.gunhuntermag.com/features/060511Shot.htm


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #88707

    Ένα πολύ όμορφο 28άρι πλαγιόκανο είναι το Zabala και μάλιστα κατασκευασμένο σε 28άρα βάση. Μόνο που διατίθεται με σταθερά τσοκ, τουλάχιστον αυτό που είδα. Αν δεν είχα δώσει παραγγελία για ένα άλλο όπλο…..

    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #88711

    Κατά καιρούς τριγυρνάει στο μυαλό μου η σκέψη απόκτησης ενός πλαγιόκαννου σε 28 cal. Εκτός από τα Zabala που αναφέρονται πιο πάνω, υπάρχουν και τα Fausti Stefano, Ugartechea κλπ. Προσπαθώ να μείνω σε κατηγορία τιμής κοντά στο χιλιάρικο. Έχει κανείς ιδία γνώμη για το συγκεκριμένο διαμέτρημα; Εννοώ από χρήση.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #88712

    Λεωνιδα,

    για παπια το θελεις ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #345760

    Για κάτι πολύ πολύ μικρά παπάκια!

    Σοβαρά τώρα, γιατί όχι; Οι Εγγλέζοι έχουν πάθει ένα τραλαλά μ’ αυτό το διαμέτρημα τώρα τελευταία. Οι αμερικάνοι το ίδιο. Εντάξει, για πάπιες δεν κάνει, αλλά για τσίχλα, τρυγόνι, ορτύκι;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #88721

     Ορτυκι θα ειναι πιστευω ιδανικο. Κουβαλας πιο πολλα φυσιγγια, δεν καταστρεφεις το θηραμα σε κοντικες βολες, δεν καταπονησαι με δυνατες τουφεκιες. Λογικα σε καλα περασματα τσιχλας θα ηταν αρκετα καλο. Οπως επισης και σε τρυγονια, αλλα σε περασματα που τα πουλια περνανε χαμηλα.

     Μοιαζεις λιγο γραφικος βεβαια, αλλα δε βαριεσαι…αμα σε ξερουν ολοι τοτε δεν εισαι γραφικος, εισαι απλα εκκεντρικος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #88730

    28 γραμ. σκάγια #8, με 1200 π/δ ταχύτητα κάνουν την ίδια δουλειά είτε βάλλονται από 28άρι είτε από 12άρι. ’ρα μάλλον το 28άρι είναι πιο “έξυπνη” επιλογή για θηράματα που απαιτούν τη παραπάνω γόμωση.

    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88750


    [indent]

    Ένα πολύ όμορφο 28άρι πλαγιόκανο είναι το Zabala και μάλιστα κατασκευασμένο σε 28άρα βάση. Μόνο που διατίθεται με σταθερά τσοκ, τουλάχιστον αυτό που είδα. Αν δεν είχα δώσει παραγγελία για ένα άλλο όπλο…..   Λευτέρης.

    Η Zambala γιά λογαριασμό τής V.Carron φτιάχνει κ τό cal 20 πού έχω στήν κατοχή μου κ άν εξαιρέσω τήν διασταύρωση βολών πού παρουσιάζει κ πού ευτηχώς μέ ορισμένους τύπους φυσιγγίων  σχεδόν εξαφανίζεται μπορώ νά γράψω οτι είναι τίμια κατασκευή μέ καλά βάρη σκανδάλης κ καλό άνοιξε-κλείσε τών κανών. Τό ποιά τσοκαρίσματα σέ περίπτωση ύπαρξης σταθερών πρέπει νά έχει τό μικρό αυτό διαμέτρημα ώστε νά έχει σωστή κυνηγητική χρήση κ σωστή εννοώ τήν χωρίς επαναλληψημότητα τραυματισμού κάρπωση μέ τά σχετικά λίγα γραμμάρια τού φορτίου του είναι όντως θέμα πρός συζήτηση κ πειραματισμό. Λευτέρη τί τουφέκι παράγγειλες μέ 3 1/2 θαλάμη ?   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88752


    [indent]

    Κατά καιρούς τριγυρνάει στο μυαλό μου η σκέψη απόκτησης ενός πλαγιόκαννου σε 28 cal. Νά κλείνεις καλύτερα τό παράθυρο γιατί αυτή η σκέψη βολτάρει κ πάει κ σέ άλλα μυαλά !Εκτός από τα Zabala που αναφέρονται πιο πάνω, υπάρχουν και τα Fausti Stefano, Ugartechea κλπ. Προσπαθώ να μείνω σε κατηγορία τιμής κοντά στο χιλιάρικο.Πρίν λίγο καιρό συζήτησα γιά τά χαρακτηριστικά ενός Βέλγικου μεταχειρισμένου πλαγιόκανου πού τό κόστος απόκτησης ήταν κοντά στά διπλά χρήματα χωρίς νά μπορώ νά κρίνω αντικειμενικά άν ήταν περισσότερα ή λιγότερα από τήν αξία του κ καλώς ή κακώς δέν είναι πλέον πρός διάθεση μιά κ βρέθηκε αγοραστής**. Έχει κανείς ιδία γνώμη για το συγκεκριμένο διαμέτρημα; Εννοώ από χρήση. Βαλτός είσαι !?!?!? Χρήστος.   **Tελικά έγινε κατηγορία μικρών διαμετρημάτων στό http://www.gunandknifeclassics.gr κ ήταν ο λόγος πού έχασα τά ίχνη τού Βέλγικου.  Μέ τήν ευκαιρία εύγε στόν Νικόλα Hunter πού στό site του έχει μουσική υπόκρουση κ κάνει περισσότερο ευχάριστη τήν ενημέρωση.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88754


    [indent]

    28 γραμ. σκάγια #8, με 1200 π/δ ταχύτητα κάνουν την ίδια δουλειά είτε βάλλονται από 28άρι είτε από 12άρι. ’ρα μάλλον το 28άρι είναι πιο “έξυπνη” επιλογή για θηράματα που απαιτούν τη παραπάνω γόμωση.   Λευτέρης.

    Τήν μιά ουγγειά γόμωση στό 28άρι τήν έχει-ουν μόνο Αμερικάνικες εταιρίες κατασκευής φυσιγγίων (από αυτά πού γνωρίζω) κ παρά τήν θεωρητική κάλυψη μέ γραμμάρια πού απαιτούνται γιά μεγαλύτερα θηράματα,σύμφωνα βέβαια μέ τήν θεωρεία πώς τά 28γραμ. μπορούν νά καταβάλουν παπί-φάσα, μά από τήν εμπειρία πού έχω μέ τό cal20 πιστεύω οτι είναι λίγα εκτός άν συζητάμε γιά Ν7 κ κοντινές αρκετά αποστάσεις. Κύρια ένσταση τό κόστος τών εξιδικευμένων αυτών φυσιγγίων πού πρέπει νά είναι υψηλό. Οσο γιά τήν απόδοση κανόνας στά λειόκανα είναι πώς τό ίδιο φορτίο όταν βάλλεται από μεγαλύτερη διάμετρο έχουμε λιγότερα κατεστραμένα σφαιρίδια.   Χρήστος. 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88755


    [indent]

     Ορτυκι θα ειναι πιστευω ιδανικο. Αν έχει τσοκαρίσματα γιά ορτυκοτούφεκο κ είναι σταθερά μειώνεται η χρηστηκότητά του στά υπόλοιπα πού μπορούν τά 21 ή κ λιγότερα γραμμάρια πού μπορεί νά προωθήσει άνετα.Κουβαλας πιο πολλα φυσιγγια, Αυτό είναι ένα από τά μεγαλύτερα ατού τών μικρότερων διαμετρημάτων πού πέρα από τό λιγότερο συνολικό βάρος μειώνουν κατά πολύ κ τόν όγκο πού κουβαλάμε.δεν καταστρεφεις το θηραμα σε κοντικες βολες, δεν καταπονησαι με δυνατες τουφεκιες. Λογικα σε καλα περασματα τσιχλας ……   Τό αλληλεπίθετο τής Browning μέ εσωτερικά τσόκ καθώς κ τής Fabarm μέ τήν δυνατότητα εναλλαγής τών συσφιξεών τους μπορούν νά γίνουν all round 28άρια μέ τόν συμβιβασμό όμως τού μονοσκάνδαλου !!!!!!   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #88772

     Χρηστο, η γοητεια του ολου εγχειρηματος, ειναι η επιλογη ενος πλαγιοκανου δισκανδαλου οπλου. Συμφωνοι, και τα αλλα οπλα στα ιδια διαμετρηματα εχουν ακριβως τα ιδια πλεονεκτηματα, αλλα η γοητεια εγκεται στο κλασικο της εμφανισης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #88836

    Φίλοι όπως έχω ξαναγράψει έχω κυνηγετική εμπειρία με 32αρι μονόκαννο και έχτρα-εχτρα full.  Οι γομώσεις μου ήταν 19 γρ. Κυνηγούσα κατ΄εξοχή τσίχλες σηκωτές μόνος μου σε κέδρα (δένιες) με πολύ καλά αποτέλεσματα, Για να μην ξαναναλύσω τα ίδια πράγματα, απλά θα πώ ότι τώρα για όταν τολμώ να κάνω το ίδιο κυνήγι χρησιμοποιώ 32γρ. διασπορείς και δεν έχω τα αποτελέσματα που είχα. 

    Μην το  βλέπεται με τα δεδομένα του 12αριου από απόψεως τσοκ κλπ. Πολλά πράγματα τα καλύπτει η πολύ ταχύτερη επώμιση λόγω μειωμένου όγκου κλπ.

    Υπάρχει μια παράμετρος “διαμορφωση κάννης” εδώ επειδή τα γραμμάρια είναι λίγα και οι στήλες μακριές (περισσότερες τριβες κλπ)  οι κάννες θα πρέπει στην εσωτερική τους διαμορφωση να είναι “ποιοτικές” δηλαδή μακριοί κώνοι στα τσοκ κλπ.

    Με κλειστό τσοκ κλπ οι βολές των 25 μέτρων  σε θηράματα μεχρι το μέγεθος λαγού είναι απόλυτα  σωστές και εφικτές, Σίγουρα θα κατέβεις ένα νούμερο σκάγια, ’λλά έτσι και αλλιώς για τις αποστάσεις αυτές δεν είναι απάραιτητα τα χοντρύτερα σκάγια, δηλαδή ακόμα και η πράσινη στα 25 μέτρα πέφτει χαλαρά με 21γρ 7αρια. 

    Τώρα βεβαια σκεφτήται πόσες είναι οι απόστασεις βολών στο βραδινό και πέστου εαν κυνηγιέται η πάπια με 21 γρ.

    Παντελής 
     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88867


    [indent]

     Χρηστο, η γοητεια του ολου εγχειρηματος, ειναι η επιλογη ενος πλαγιοκανου δισκανδαλου οπλου. Συμφωνοι, και τα αλλα οπλα στα ιδια διαμετρηματα εχουν ακριβως τα ιδια πλεονεκτηματα, αλλα η γοητεια εγκεται στο κλασικο της εμφανισης.

    Τό ζόρι είναι η επιλογή τών τσοκαρισμάτων πού άν είναι ανοικτά σέ δέκατα-άστρα νά είναι πετυχημένη επιλογή γιά κοντινές αποστάσεις (ορτύκι) κ νά τό περιορίζουν σημαντικά σέ άλλες δραστηριότητες όπως αυτές τού καρτεριού τής τσίχλας π.χ μιά κ όπως έχουν οί αριθμοί τών τρυγονιών πού έρχονται κατά δώ τά τελευταία χρόνια δέν νομίζω νά επιτρέπει τήν πολυτέλεια τής δυσκολίας κάρπωσης μέ 18-21 γραμ. κ *** -*  ! υπόψην πώς όλα τούτα είναι αρκετά θεωρητικά μιά κ δέν έχω δεί τί μπορεί νά κάνει τό 28 cal μέ τά πρός πώληση πυρομαχικά του.  Πάνω σέ τούτα ανέφερα τήν προσαρμοστικότητα πού μπορεί νά προσφέρει αλληλεπίθετο μέ εσωτερικά τσόκ κ άν κάνεις τόν κόπο νά επισκεπτείς τό site τού Χατζιώτη τό Βέλγικο πού μπήκα στήν διαδικασία ερωτήσεων κ ονείρων είναι πλαγιόκανο !!!!!   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #88868

    Χρήστο, θύμισέ μου το site του.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων