Τα Μικρότερα Διαμετρήματα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #88869

    http://www.gunandknifeclassics.gr/


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88870


    [indent]

    Με κλειστό τσοκ κλπ οι βολές των 25 μέτρων  σε θηράματα μεχρι το μέγεθος λαγού είναι απόλυτα  σωστές και εφικτές, Σίγουρα θα κατέβεις ένα νούμερο σκάγια, ’λλά έτσι και αλλιώς για τις αποστάσεις αυτές δεν είναι απάραιτητα τα χοντρύτερα σκάγια, δηλαδή ακόμα και η πράσινη στα 25 μέτρα πέφτει χαλαρά με 21γρ 7αρια. Τώρα βεβαια σκεφτήται πόσες είναι οι απόστασεις βολών στο βραδινό και πέστου εαν κυνηγιέται η πάπια με 21 γρ. Πολλοί γνωστοί κυνηγοί πού συναντούσα σέ απογευματινά καρτέρια πάπιας κ μέ έβλεπαν μέ τό cal 20 έλεγαν πώς μέ τίποτα δέν νά έπαιρναν τήν απόφαση μέ όπλο τόσο μικρού όγκου νά περιμένουν τά ανθεκτικά παπιά νά βγούν γιά τροφή κ νά τά καρπωθούν. Ποτέ δέν δοκίμασα τί ακριβώς μπορεί νά γίνει μέ λιγότερα από 33,5 γραμμάρια κ μερίδιο ευθήνης έχει κ τό πολύ μικρό ποσοστό συγκέντρωσης τής δεξιάς κάνης πού θέλει επαρκή αριθμό σκαγιών στήν γόμωση γιά ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Τό νά κάτσω σέ παρόμοιο καρτέρι μέ cal 28 κ 21 γραμ. δέν νομίζω γιά τώρα νά τό κάνω ούτε κ γώ μιά κ τραυματισμός ίσον απώλεια.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #345782

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt”]Χρηστο χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδήμονα στα παπιά, υπάρχουν πολλοι περισσότερο ειδικοί από έμένα πάνω σε αυτό,[/font]

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt”]Εχω κυνηγήσει 3 χρονιές τα 10ημερα μου στον Εβρό, με φυσίγγια γεμισμένα από εμένα  (MB  1,90 Χ 30 )  σε Νο  5, και όπλο ένα δίκαννο 71CM ***/* , με πολλές επιτυχίες και ημερησια χωρίς ποτέ να νοιώσω ότι μειονεντκούσα από την παρέα. Επίσης άλλη μια χρονιά πέτυχα παγωνιές με λιακάδα με “σαρσέλια” να “παίζουν” μέρα μεσημέρι,  φυσίγγια  πάλι δικά μου, SOKOL polad 1,80 X 32,5 & 7αρια.  έσκαγαν τα μικρά στον άερα λες και ντουφέκαγα τρυγόνια και φάσσες.  [/font]Όπως καταλαβαίνεις το 35,5 γρ  δεν είναι αναγκαία προυπόθεση  για παπιοκυνήγι.
    Ο πατέρας μου (με πολύ μεγαλύτερες εμπειρίες από εμένα στα παπιά μια και μεγάλωσε στον βάλτο) έλεγε ότι εγώ θέλω 12-13 3αρια στο πάτο του γκαζοτενεκέ στα 45 μέτρα, και όταν έγω του έλεγα για κατανομές κλπ,  εαν δεν το πετύχω καλύτερα να΄φύγει.

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt”]Εκεί είναι και όλη η ούσία μια ουσία που την έχουμε χάσει (και εγώ  εαν είναι μέσα σε αυτούς) με την “μαλ,,,,,” της μπεκάτσας – ανοιγμα ανοιγμα ανοιγμά , συγνώμη που θα το πώ τα “κέρατ…… μας” . Σε λίγο θα την κυνηγάμε με 65γρ διασποράς ,  γιατί πολύ απλά έχουμε ξεχασει να σιγουρέυουμε της ντουφεκιές μας. [/font]

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt”]Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 32αρι ΜΟΥ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟ ΕΞΉΣ ” ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΉΣΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΟΓΟΜΏΣΕΙΣ ΔΕΝ Π’ΙΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΜΈΤΡΗΜΑ”.  και ο λόγος ότι δεν έχεις τα περιθώρια επιλογής φυσιγγίων που να ταιριάζουν στο όπλο σου που έχεις στο 12αρι.  Πράγμα που εαν γεμίζεις όμως γίνεται πλεονέκτημα. Εκ των πραγματων ψαχνεσαι, με περιορισμένα υλικά, και αναγκαστικά τα προμηθεύεσαι σε μεγάλους άριθμούς. η ομοιομορφία αυτή σε οδηγεί σε σταθερές επιλογές –  το αποτέλεσμα είναι απόλυτη εμπιστοσύνη σε αυτό που έχεις και ρίχνεις, ασχολείσαι μόνο με το θέμα σκόπευση. [/font]

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt”]Στο 32αρι όλα μου τα χρόνια γεμιζα 2 τύπους φυσγγίων (αρχικά βεβαια ο πατέρας μου)  65αρης κάλυκας καψύλι 5,45, ideal πυρίτιδα 0,90 Χ 19 (χάρτινη- ρελιαστό)  και αργότερα σοκολ polad  0,80 X 19, αυτά ήταν και τέλος, ούτε καλοκαιρινές ούτε χειμερινές,  [/font]Ούτε λίγα γραμμάρια ούτε πολλά.

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt”]Δεν φταίει το διαμέτρημα εάν δεν βγάζει η κάννη αυτά που πρέπει. Και όπως έγραψα και παραπάνω αυτά τα διαμετρήματα θέλουν καλές κάννες .[/font]

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt”]Εγώ θα επειμείνω στην “σωστότερη” σκόπευση λόγω μικρότερου όγκου. αυτό περιορίζει το λάθος, δηλαδή στην περιφέρεια της κατανομής, το οποίο σημαίνει τραυματισμός, άρα απώλεια και σπατάλη φυσικού πόρου.[/font]

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 7pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-language: EL; mso-bidi-language: AR-SA”]Μην μου βάζεται “φυτίλια” και πάω να ξαναπάρω το 32αρακι,  [/font]

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88887

    Παντελή γνωρίζεις πώς τά “μικρά” στό απογευματινό στήν πλειοψηφεία τους κινούνται μέ εξωφρενικές ταχύτητες ειδικά όταν έχουν πονηρέψει κ τό ανοικτό τσόκ βοηθάει στό νά υπάρχει ποσοστό ευστοχείας. Τά έχω πετύχει κ γώ μέ πάγους πού έλειωναν κ λόγο τής προηγούμενης αναγκαστικής δίαιτας πού έκαναν η κίνησή τους ήταν χωρίς άμυνες κ εκεί τό 20άρι ήταν υπέρ επαρκές !!!!  Στόν πίνακα μέ 28 γραμ. κ τόν βελτιωμένο κύλινδρο δέν έχω δεί κ τίποτα τής προκοπής κοντά στά  25 μέτρα (στό συγκεκριμένο τουφέκι) κ κάπου εκεί γύρω υπάρχει επάρκεια σκαγιών μέ 33,5-36 γραμμάρια. Στήν αριστερή πού είναι πιότερο τσοκαρισμένη όντως ακόμη κ μέ 26-28 γραμ. άν είσαι κέντρο έχει τήν ικανότητα νά καταβάλει μικρό παπί κ στά 30+ μέτρα. Τά ψιλοσυμπεράσματα από αυτά πού αναφέρω τά έχω βγάλει από τήν δική μου πορεία καθώς κ τής παρέας πού γιά κανά δυό χρόνια ήταν κοντά στά 7-8 άτομα οί περισσότεροι μέ πολλά ένσημα στό άθλημα κ ακόμη δέν είχε κατασταλάξει σχεδόν κανείς σέ φυσίγγι-τσόκ-νούμερο μιά κ τούς τραυματισμούς δέν καταφέρναν νά τούς ξεπεράσουν. Πάνω σέ αυτό τούς φαινόταν δύσκολο τό νά κυνηγά κάποιος μέ μικρότερο διαμέτρημα ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #88920

    Χρήστο  πιθανότατα να έχεις δίκιο για τα αποτελέσματα,  γιατί πολύ απλά τα φυσίγγια σε συνδυασμό με τις κάννες δεν δίνουν αυτά που πρέπει να δίνουν. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ λόγω μειωμένης επιλογής πυρομαχικών.  Δεν έχει να κάνει όμως μόνο με τα μικρά διαμετρήματα, και σίγουρα ένα ανοικτό τσοκ με λίγα γραμμάρια και κακή κάννη είναι κάτι ακατάλληλο για ντουφεκιές 25+ ακόμα και στο 12αρι

    Το 32αρακι που κυνηγούσα ήταν 70cm κάννη  1,6 τσοκ (εχτρα-εχτρα full) με 30 + cm κώνο τσοκ.

    Μόνο σε κανένα παλαιάς κοπής ρωσικο – Αν. Γερμανίας υπάρχει πιθανότητα να βρείς κάτι παρόμοιο ώς προς τους κώνους των τσοκ.

    Εαν βρείς κανένα παλαιό ρώσικο 16αρι (κυκλοφορούσαν πολλά) θα δείς τι ντουφεκιές βγάζουν με 28γρ.

    Οπώς έχω ξαναγράψει σε άλλη ενότητα, αυτή την θεωρία περί μη επηρεασμού της κατανομής από τους μικρούς κώνους την θεωρώ “μονο ένα κόλπο μαρκετινγκ”  τίποτα παραπάνω.

    Εχεις ψαχτεί καθόλου με ιδιογομώσεις??????

    Παντελής

    Οπότε μιλάμε για άλλα δεδομένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88947

    Συμφωνώ απόλυτα μέ τήν πρώτη παράγραφο τού μυνήματός σου. Είχα κάποτε αγοράσει-χρησημοποιήσει-κυνηγήσει μέ 16άρι Baical μά τότε δέν έκαμνα χαρτοδοκιμές κ τό κυριότερο δέν καθόμουνα καρτέρι κ έτσι τό είχα κάνει μέ κυλινδρικές κάνες γιά κοντινές-μέσες τουφεκιές. Γύρω στά 25 εκατοστά προοδευτικό τσοκάρισμα έχω διαβάσει γιά τά Β25 κ τά Perazzi. Γιά τίς πολύ κλειστές συσφίξεις πού είχε τό 32άρι πού είχες δέν μπορώ νά εκφέρω γνώμη (μέ μάλλινη γέμιζες?) μά κάποια στιγμή πού ενδιαφέρθηκα γιά 28cal τό Βραζιλιάνικης κατασκευής BOITO μέ */* μέ απέτρεψε νά μπώ στήν διαδικασία απόκτησής του ! Εχω ενδείξεις σέ μέσο όρο έξι φυσιγγίων πώς κοντό εσωτερικό τσόκ μέ ίδια δέκατα σύσφιξη μέ ποιό προοδευτικό έφερε σταθερά μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης κ τό κράτησα μιά κ όπως έχουμε πεί-γράψει στό φόρουμ οτι περί απόδοσης τού λειόκανου έχουν ειπωθεί τά πάντα ! Σέ βιβλίο ξενόγλωσσο περί οπλουργικής πού μελέτησα τώρα τελευταία αναφέρει τήν τάση μετατροπής κανών μέ μακρύ κώνο τσόκ σέ μικρότερο κ μάλιστα από τήν Purdey γιά βελτίωση τής απόδοσης ?!?!?   Παντελή γνωρίζεις πώς δέν ασκώ έν θερμώ πλέον τό κυνήγι μά στά λίγα επιλεκτικά πού πηγαίνω η ασταθερότητα τών “έτοιμων” φυσιγγίων πού έχω δεί πολλές φορές στόν πίνακα μέ έχει οδηγήσει στό νά κάνω κάποια στιγμή δικές μου γομώσεις κ μάλιστα είχα ξεκινήσει τήν διαδικασία πού νά ολοκληρωθεί μέ τήν νέα κυνηγητική χρονιά σέ μάλλον έναν τύπο-φορτίο. Τό γαμώτο είναι γιά ποιό όπλο πλέον μιά κ απέσειρα τό μονοσκάνδαλο-διευρημένο κ τό 687 πού τό προωρίζω γιά καρτεροτούφεκο έχει στενό αυλό στό 18,3 κ θέλει άλλους υπολογισμούς-υλικά κτλπ !!!!! Πολύ περιτή πολυπλοκότητα μέ τήν συνεχή αλλαγή όπλων-φυσιγγίων-δοκιμών πού γιά τώρα μέ έχει κουράσει κ συμπερασματικά κάποια άλλη παράγραφος δική σου γιά ίδιο φορτίο-όπλο χειμώνα-καλοκαίρι γειτονιάζει μέ δική μου άποψη.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #88953

    Το μάκρος ή όχι του κώνου του τσοκ  από δικά μου πειράματα δεν παίζει τόσο μεγάλο ή μάλλον καθόλου στην συγκένρωση σε αποστάσεις μέχρι 30 μέτρα, δυστυχώς όμως στις οριακές αποστάσεις και αποδόσεις δεν αποδίδει “be sure” . Το τι γράφεται από παράγοντες εταιρείων κλπ συγνώμη αλλά το έχω γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι.  Εξυπηρετούν πολλές φορές αλλες βλέψεις και οδηγίες.  Αυτό που δέχομαι είναι προσωπικές μου εμπειρίες και δοκιμές. Ενα άλλο πολυ σοβαρό που έχει ο κοντός κώνος “διαλέγει” φυσίγγια  σε σχέση με επιμεικειμένο που βρίσκει ποιο ευκολα τα φυσίγγια του.

    Τώρα για το ενα όπλο – φυσίγγι χειμώνα καλοκαίρι . Εχω περάσει αρκετά χρόνια σε δοκιμές.

    Θα σου αναφέρω απλά. 

    Καλοκαιρίνο με απόδοση στον πίνακα μέσο όρο, 3% πάνω από το ονομαστικό τσοκ του όπλου  και άριστη κατανομή,  με εξαιρετικά απότελεσματα και στο κυνήγι – δικό μου,  sokol poland  1.75 X 32.5 (615 -συγκε-αστερί)

    Το χειμώνα με το ίδιο όπλο στο Εβρο απλά χρειάστηκε να ανέβω στα 1,80 Χ 32,5  και υπόψη η τότε sokol δεν συστινόταν για ανεπηρέστη.

    Φυσίγγια δοκιμασμένα σε 10C Βάρη  δεν είχαν καμμία αισθητη διαφορά σε απόδοση με 0c σ τον Εβρό.

    Σε καλά φυσίγγια δεν θα δείς αισθητη διαφορά σε καιρικές συνθήκες μέχρι 0 c , το πρόβλημα το εστιάζω από -3 και κάτω, εκεί όντως η διαφορά είναι όχι μόνο αισθητή αλλά κάτι παραπάνω.

    Χρήστο μόνο δοκιμές θα σου δείξουν τι αξίζει. Θα εκπλαγείς για πολλές θεωρίες, θα δείς ότι στενοί αυλοί σε νορμάλ βάρη σκαγιών έχουν εξαιρετικά απότελέσματα.

    Καλό κουράγιο,

    Α και με το 32αρακι η τάπες ήταν χαρτοπολτός.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88957

    Εχω ενδοιασμούς μόνο γιά ημερήσιο παπιοκυνήγι μέ τό 18,3 κ τά 32-34 πού νά “δουλεύει” απροβλημάτιστα ενώ στό διευρημένο έχω βρεί σχετικά καλή λύση μέ τά αρκετά γραμμάρια τού mythos (36-40) κ τήν μικρότερη κολώνα σκαγιών κτλπ Η αγορά τού cal20 είχε νά κάνει μέ τήν απλοποίηση τής όλης διαδικασίας επιλογής εξοπλισμού μέ ένα καλό 28άρι -σέ γραμμάρια- γιά τά θηράματα πού είναι πετυχημένο κ ένα καλό 36άρι γιά τίς δύσκολες αποστολές. Νά μου πείς πώς τό ίδιο μπορεί άνετα νά γίνει κ μέ συμβατικό 12άρι οπότε ποιός ο λόγος !!!!! Εχουν πολλά στοιχεία γιά νά κερδίζουν οπλόφιλους-κυνηγούς τά μικρά διαμετρήματα κ είθε κάποιος από τά μέλη πού κάνει κ δοκιμές νά αποκτήσει  cal28 νά μήν πηγαίνουμε μόνο μέ τήν θεωρεία ! Πρό ημερών περιεργάστηκα γιά λίγο μιά κ υπήρχαν αρκετοί ενδιαφερόμενοι Browning B25 σέ 20 διαμέτρημα,όπλο ποίημα σέ όλα του πού πίστευα οτι ποτέ στήν ζωή μου δέν νά καταφέρω νά δώ από κοντά. Φανταστικά καλοζυγισμένο μέ εξαίρετη κίνηση κ πολύ μαζεμένες διαστάσεις. Λόγο τής ιδιορυθμείας πού έχει στόν ξυστό δέν μπόρεσα νά δώ τήν διάμετρο τών αυλών κ δυστηχώς δέν έριξα ούτε μιά τουφεκιά !!!!!   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #345786

    Κάντε κλικ για μεγέθυνση

    AXIS 28 CAL

    ΕΤΑΙΡΕΙΑ:

    ΜΟΝΤΕΛΟ: AXIS 28 CAL
    ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

    • Βάση από ατσάλι, βάρος από 2.650 γρ.
    • Bάση με επικάλυψη τιτανίου, μονοσκάνδαλα με επιλογέα, αυτόμ. εξολκείς, 76 χιλ. magnum θαλάμες, ρίγα 7X7 χιλ., σκόπευτρο οπτικής ίνας, εξαεριζόμενη ενδιάμεση ρίγα, με pistol λαβή, κοντάκι και πάπια από εξαιρετικής ποιότητας καρυδιά, με OIL finish, κάννες 61 – 66 – 71 – 76 εκ., ρυθμιζόμενη σκανδάλη 6 θέσεων, παραδίδονται με 4 εσωτερικά τσοκ μήκους 82 χιλ. με διαμόρφωση hyperboli , βαλίτσα με δύο συνδυασμούς, το μόνο super pose με δυνατότητα ρύθμισης, από τον κάτοχο, της τάσης ολίσθησης των καννών πάνω στη βάση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88972

    Γνώριζω τήν ύπαρξη κ τό κόστος απόκτησης τού AXIS 28 από τόν προηγούμενο εισαγωγέα τών Fabarm μά εκτός από τό νά αγοράζω όπλα πού μού αρέσουν πρέπει νά κάνω κ άλλα πραγματούδια! Υπάρχει κ πάντα η ζυγαριά της εξέλιξης (μονοσκάνδαλο-τσοκάκια) μέ τήν παράδοση (δυσκάνδαλο-σταθερά) πού πολλές φορές μέ κάνει πραγματικά αναποφάσιστο. Πάνω στόν αυτοπεριορισμό πού έχω θέσει στήν συνεχή απόκτηση λειόκανων καθυστερώ όσο μπορώ-γίνεται κ τό cal 16 λέγοντας πώς τό 20 μπορεί νά έχει τήν ίδια απόδοση κ μάλιστα είναι πιότερο ευέλικτο σέ γομώσεις (24-36γραμ.). Αν δέν είχα προχωρήσει μέ τά σκοπευτικά πού αγόρασα λόγο τής στροφής πού έκανα πρός τούς δίσκους σίγουρα ο οπλοβαστός μου νά είχε άλλες μεταγραφές. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #88976

    Χρήστο, για να μην κάνω τηλέφωνα, μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις πόσο πάνε τα Axis σε cal 20 και cal 28; (ατσάλινη βάση)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #88978

     Το αποφασισες τελικα Λεωνιδα ή ακομα το “μαγειρευεις” ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #345787

    Απ’ ότι βλέπεις, ακόμα στο μαγείρεμα είμαι…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #88985

    Πρόσεξε μόνο μην παραβράσει γιατί δεν τρώγεται με τίποτε…

    Το 28άρι είναι σε 28άρα βάση ή σε 20άρα ;

    Αφού επιμένεις για μικρό διαμέτρημα (εγώ το μετάνιωσα)δεν παίρνεις καλύτερα το 20άρι, πιο ευέλικτο φαίνεται και από βάρος δεν βλέπω να έχει διαφορά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #88987

    Μάλλον σε 28άρα είναι, αλλά θα είναι σίγουρα και ακριβότερο. Στην Αμερική πάντως έχουν διαφορά καμμιά 300αριά δολλάρια.

    Κι εγώ για 20άρι το βλέπω αρχικά. Κότα γαρ…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων