Τα Μικρότερα Διαμετρήματα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53888

    Η Winchester παράγει ένα φυσίγγι σε cal.28 που περιέχει 1oz=28,3 γραμμάρια σκάγια. Είναι το μοναδικό της σε αυτό το διαμέτρημα και προορίζεται για κυνηγετική χρήση.

    Είναι σε κάλυκα 70χιλ και έχει αρχική ταχύτητα 1205fps=367m/sec.
    Παράγεται με σκάγια Νο 6 – 7 1/2 και 8.  Το κόστος είναι 15$ στην Αμερική.
    Σε εμάς θα κοστίζει σίγουρα πάνω από 20€ το κουτί των 25.

    Εκτός από αυτό, έχει και δύο τύπους για σκοπευτική χρήση με 21 γραμμάρια σκάγια.  Οι αρχικές ταχύτητες είναι αντίστοιχα 1200fps=366m/s και 1300f/s=396m/s.  Κοστίζουν (εκεί) γύρω στα 11$ τα 25 φυσίγγια.

    Η κανονική γόμωση αυτού του διαμετρήματος (cal.28) είναι 16-17 γραμμάρια ενώ η κλασσική “αμερικάνικη” είναι 21 γραμμάρια.

    Για το cal.36 ή ακριβέστερα 0.410 υπάρχει μια εξειδικευμένη ιστοσελίδα:
    http://www.4-10.freeuk.com/ 

    Και άλλη μία ειδικά για μονόβολα:
    http://geocities.com/doug410slug/index.html

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #53889

    ΝΙΚΟΛΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ  ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ 12αρι.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΕ 20 CAL WINCESTER ΣΕ 76ΧΙΛ. ΜΕ 36γραμ. ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ ΜΕ 19.60ΕΥΡΟ ΤΑ 25.  ΤΑ 367μ/δευτ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΣΧΗΜΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΙΑ 28αρι. ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ. ΔΙΕΥΡΗΝΕΤΑΙ Η ΓΚΑΜΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟ ΚΑΘΩΣ Κ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ 16αρι ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΜΕ 29γραμ. ΤΗΣ  B&P .ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ Κ ΜΑΛΛΙΝΕΣ ΤΑΠΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ.  ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ,ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.  ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ Η MEC ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΕΣ ΣΕ ΚΑΛΥΚΕΣ ΜΙΚΡΩΝ ΔΙΑΜ. ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #54405

    Αγαπητέ Shotgun, μεταφέρω εδώ την κουβέντα μας για το cal.28 αφού πιθανότατα θα ενδιαφέρει και άλλους φίλους.

    Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι το πλαγιόκαννο Baikal σε cal.28 έχει βάση από cal.12.  Ενα 36άρι που είχα δεί είχε “τεράστια” βάση που θεώρησα ότι ήταν 12άρα.  Ισως όμως και να με ξεγέλασε η μεγάλη αντίθεση της βάσης με τις λεπτές κάννες του cal36.  Ισως και να ήταν 20άρα η βάση.  Μήπως κάποιος φίλος ξέρει να μας πεί με περισσότερη σιγουριά;  Μήπως έχει κάποιος το πλαγιόκαννο Baikal σε 20άρι να πας πεί αν έχει πιό λεπτή βάση από το 12άρι;

    Εγώ θα ξεκινήσω τους πειραματισμούς μου με αυτό το διαμέτρημα με ένα μονόκαννο.  Δεν είμαι και σίγουρος ακόμα, ίσως τελικά να καταλήξω σε 20άρι λόγω ευκολίας στην εύρεση των υλικών και τσάμπα κάλυκες από τα σκοπευτήρια.  Πάντως το 28άρι έχει άλλη χάρη!!  Κρίμα που δεν υπάρχει σε μονόκαννο Baikal.

    Ακόμα κι αν υπάρχουν μηχανές που κάνουν αστεροειδές κλείσιμο σε κάλυκες μικρών διαμετρημάτων, αμφιβάλω για την λειτουργικότητα τους σε χρησιμοποιημένους κάλυκες και αν θα ξαναγεμίζονται εύκολα οι κάλυκες.  Στο 36άρι που είχα, μαζί με το στροφείο περιστρεφόταν και όλο το πλαστικό μέρος του κάλυκα!!

    =============================================================
    — Προηγούμενο ιδιωτικό μήνυμα —
    Σταλμένο από : shotgun
    Αποστολή : 12 Mάρτιος 2005 at 9:47μμ
    ΤΟ 28αρι ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Κ ΜΕΝΑ.ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΡΩΣΣΙΚΟ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΩΔΕΚΑΡΑ ΒΑΣΗ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ! ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΣΑΓΩΝΤΟΥΣΑΝ Κ ΤΑ SABBATI ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΕΥΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΤΑ FAUSTI.OXI AΜΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤΑΡΩ.  ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!!
    =============================================================

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #54412

    ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΩ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ Κ Η ΚΟΜΨΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ.ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ 12αρα ΒΑΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ 24-28-36.ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΑΡΜΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ 28αρι ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΑΘΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΛΕΙΟΚΑΝΑ Κ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΙΑ Κ ΕΧΩ “ΧΟΡΤΑΣΕΙ” ΤΟ 20αρι ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ.ΚΑΘΟΜΟΥΝ Κ ΑΝΑΛΟΓΙΖΟΜΟΥΝ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΤΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΟ ΦΛΟΜΠΕΡ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΚΚΟΛΑΠΤΩΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΤΑΤΙΚΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΑ 15-17γραμ. ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΗΣ ΓΟΜΩΣΗΣ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΚΥΝΗΓΙ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΩ Κ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟ.ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ Η ΧΡΗΣΗ ΟΠΛΩΝ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΝΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΤΣΟΚ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ.ΣΤΟ 12αρι ΛΟΓΟ ΠΛΥΘΩΡΑΣ ΤΥΠΩΝ ΒΥΣΜΑΤΩΣΗΣ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΣΟΚ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ 28αρι ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ ΕΧΕΙ Η BERETTA.ΑΡΚΕΤΑ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΙΟΙΣΕΙ. ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ 20αρι ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ-ΕΝΑ ΜΟΝΟΚΑΝΟ ,ΔΙΚΑΝΟ,ΔΙΚΑΝΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΣΟΚ,ΚΤΛΠ. & ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕ ΔΩΣΕ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΜΕ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΕΙΣ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΑΘΛΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ 12αρι & ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ 16αρι.ΣΥΧΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΑ ΦΡΕΝΑΡΩ Κ ΓΩ ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #54740

    ΣΗΜΕΡΑ ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ Κ ΣΤΙΣ ΚΟΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΟΜΩΣΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ.ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΜΙΑ 40αρια ΜΑΛΛΙΝΕΣ ΤΑΠΕΣ {ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΦΥΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ}.ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΒΥΣΜΑΤΩΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΗΜΙΣΕΙΣ ΜΟΥ & ΦΡΟΝΤΙΖΑ ΟΙ ΑΥΛΟΙ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΜΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.ΣΤΟ 20αρι ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΥΠΟΥ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΗΝ ΜΑΛΛΙΝΗ ΕΙΧΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 16χιλιοστα.ΟΣΟ ΑΚΡΙΒΩΣ Κ Η ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ.ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΥΣΣΩΜΑΤΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ.ΟΙ ΦΥΤΙΚΕΣ ΤΑΠΕΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ 16αρι ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 17.4 !!!!!,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΗΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΙΑ & ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ, ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΛΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 17.00 ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΣΕ CAL 16 ΜΑΛΛΙΝΗΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΣΤΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΥΛΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 17.2 ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΜΙΑ Κ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΒΥΣΜΑΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 17.00-17.10.   ΥΓ.   ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ 20αρι, ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΟΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ,ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ 75 ΦΥΣΙΓΓΙΑ.ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ Κ Ο ΟΓΚΟΣ ΠΟΥ ΠΙΑΝΑΝΕ ΗΤΑΝ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΣΧΙΕ ΑΝ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΑ ΤΡΙΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ 12ΑΡΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΣΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ,ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΑ & ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ,ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΜΑΤΗΜΑ.ΕΙΧΑ Κ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #54828

    ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΘΟΔΩΡΑΚΟ ΕΝΑ ΜOSSBERG ΧΡΑΠΑ ΧΡΟΥΠΑ ΣΕ CAL 36 ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #54855


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από billbe στίς 21 Mάρτιος 2005


    ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΘΟΔΩΡΑΚΟ ΕΝΑ ΜOSSBERG ΧΡΑΠΑ ΧΡΟΥΠΑ ΣΕ CAL 36 ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ!!


    [/indent]ΗΤΑΝ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ 36αρι Η ΒΑΣΗ 12αρα ΜΕ ΚΑΝΗ Κ ΑΠΟΘΗΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ?.ΕΙΧΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ? ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ Η ΚΑΜΟΥΦΛΑΖ ?   ΜΕΤΑ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #54872

    Ορίστε η Mossberg 500 σε 0.410:

    Και η Remington 870 Wingmaster σε cal.28:

    Η Rem έχει κάννη 64εκ και τσοκάκια.  Βάρος γύρω στα 2.700.  Βγαίνει και σε 0.410 αλλά χωρίς τσοκάκια.

    Οι βάσεις είναι πράγματι μικρού διαμετρήματος.  Για λεπτομέρειες κοιτάξτε στα sites των εταιριών:
    http://www.mossberg.com  και  http://www.remington.com

    Και ένα site αφιερωμένο στο διαμέτρημα 0.410: http://www.4-10.freeuk.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #54923

    ΤΟ MOSSBERG EINAI ΧΑΡΜΑ ΟΦΘΑΛΜΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟ REMINGTON ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΡΜΟΝΙΚΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ.ΝΙΚΟΛΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ Κ ΤΟ 0.410 ΜΕ ΞΕΝΙΖΕΙ ΛΙΓΟ.ΚΑΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΩΝ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ? ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #54930

    Στην πράξη αυτό που (λανθασμένα) λέμε 36άρι, ταυτίζεται με το 0.410.  Είναι το μοναδικό διαμέτρημα λειόκαννου που δεν ακολουθεί τον κανόνα με τις μολύβδινες μπάλες.

    Ως γνωστό, ο όρος διαμέτρημα ενός λειόκαννου κυνηγετικού όπλου, εκφράζει τον αριθμό των σφαιρών που μπορούμε να φτιάξουμε για το συγκεκριμένο διαμέτρημα από μια λίμπρα μολύβι (454γραμ).  Για παράδειγμα από μία λίμπρα μολύβι μπορούμε να φτιάξουμε 12 μπάλες με διάμετρο 18,5χιλ (cal.12) ή είκοσι μπάλες με διάμετρο 15,6χιλ (cal.20).

    To 0,410 είναι η διάμετρος της κάννης του σε ίντσες:
    0,41 ίντσες x 25,4 χιλ/ίντσα = 10,4 χιλιοστά του μέτρου

    Αν θέλαμε να το εκφράσουμε όπως τα υπόλοιπα διαμετρήματα θα ήταν cal.67. 
    Το σωστό cal.36 (αν υπήρχε) θα ήταν ελάχιστα μικρότερο από το cal.32.
    Περισσότερα στο http://www.hunter.gr -> Κυνηγετικά όπλα -> Διαμετρήματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55008

    ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ Κ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ 12,28 ΜΙΑ & Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΑΠΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ.ΑΝ ΛΕΜΕ ΤΟ 12αρι 18.5 ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΗΘΕΣ ΜΙΑ Κ Η ΜΠΑΝΤΑ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Κ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΕΙΣ. ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΗΝ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ -ΧΑΡΤΟΠΟΛΤΟΣ- ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΕΧΙΚΑ S&B Κ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ 17.1 χιλιοστα. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΑΝ ΣΤΟΚ ΜΕ ΦΥΤΙΚΕΣ. ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΜΦΡΑΞΗ ΣΤΟΝ ΑΥΛΟ 17.2 ΜΙΑ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΧΟΣ.ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ.ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ 20 ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΑΛΛΙΝΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΒΥΣΜΑΤΩΣΗΣ! ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΕΡΑΣΥΤΕΧΝΗ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΜΑΛΛΙΝΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ!  ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #55018

    Χρηστο,

    μαζευε αλογοτριχες…

    θα χρειαστουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55023

    ΑΛΚΗ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΟΓΟ & ΥΠΟΤΙΜΙΣΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΣ & ΕΣΥ ΕΙΜΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ.ΕΥΤΗΧΩΣ ΑΚΟΜΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΟ ΖΩΝΤΑΝΑ & ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΥΜΙΟΝΟΙ. Η ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΙΦΙΑ {ΚΑΤΣΙΚΙΑ} ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΑ Η ΣΤΗΝ ΒΛΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.ΕΔΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΧΑΡΤΟΠΟΛΤΟ! ΜΕΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #55027

     Παλιοτερα πουλουσαν ολοκληρα κομματια, και ο καθενας εκοβε με ειδικο κοπιδι τις ταπες του. Την εποχη που γεμιζα για το 36αρι (η .410 αν θελετε) εψαχνα τις κουτες του γαλακτος ΝΟΥΝΟΥ που ηταν απο συμπαγες χαρτονι, για να κοψω τις ψιλες ταπες. Ειχε ομως σταματησει πλεον να κυκλοφορει αυτο το υλικο για να κοβεις και τις χοντρες ταπες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55036

    ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ 36αρι ΜΙΑ Κ  ΣΑΝ ΜΕΤΡΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΝΤΣΕΣ.ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΩΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΔΙΟΓΟΜΟΤΕΣ Κ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΜΙΚΡΩΝ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΩΝ.ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΚΟΠΙΔΙ ΣΕ ΤΟΡΝΟ Κ ΝΑ ΕΧΩ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΣΚΕΙΑΣ ΜΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΜΕ ΔΙΕΥΡΗΜΕΝΟ ΑΥΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.   ΜΕΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων