(ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ) ΤΡΟΠΑΙΟΦΟΡΩΝ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #304384

    Θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με το κυνήγι οπληφόρων θηραμάτων (ελάφι, ζαρκάδι, αγριόχοιρος, αγριοκάτσικο, μουφλόν).
    Από το 2000 ασχολούμαι με αυτό το είδος κυνηγιού (όχι αποκλειστικά) και μπορώ να πω ότι μου έχει χαρίσει πολύ δυνατές συγκινήσεις. Τα δε τρόπαια που έχω αποκτήσει -πλήν του κρέατος που είναι αρκετά νόστιμο και υψηλής ποιότητας- θεωρώ πως αποτελούν ένα κομμάτι της κληρονομιάς που θα αφήσω στα παιδιά και τα εγγόνια μου.

    Παρόλα αυτά βρέθηκα πολλές φορές στη δύσκολη θέση να υπερασπίσω τον εαυτό μου, ακόμη απέναντι και σε συναδέλφους κυνηγούς όταν επισκεπτόμενοι το σπίτι μου, μπροστά στο θέαμα των τροπαίων, άρχιζαν αυστηρή κριτική και 'ερωτήσεις-κατακρίσεις' σχετικά με την ποιότητα του κυνηγιού αυτού, αλλά και το έγκλημα του να αφερείς τη ζωή σε ένα τόσο περήφανο ζώο.

    Τελικά η άποψη του να κυνηγάει κάποιος μεγάλα ζώα (φυσικά όχι μόνο για το τρόπαιο αλλά και το κρέας) είναι τόσο λάθος; Ή το κυνήγι σήμερα περνάει από την φάση κυνηγός-θήραμα στο κυνηγός/οικολόγος-θήραμα(φύση). Και οπωσδήποτε η έννοια του κυνηγού ήταν πάντα συνδεδεμένη με τη φύση και τα άγρια ζώα, τώρα τι άλλαξε και μεταφράζεται με "οικολογικούς" τόνους χωρίς πραγματική αιτία;

    υ.γ. αν ήξερα να ανεβάζω φωτογραφίες θα έδειχνα κάποιες..μια και είμαι νέος στο φόρουμ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τις γνώμες σας.

    Φοβαμαι οτι στη σημερινη Ελλαδα που κατεχουν θεσεις οικολαμογια δεν θα βρεις ευηκοα ωτα για να μοιραστεις τις συγκινησεις παρα σε κανενα λιγοτερο η περισσοτερο απομακρυσμενο χωριο και μαλιστα με μεγαλυτερης ηλικιας κυνηγους αγριοχοιρου μιας και αλλα μεγαλα τριχωτα δεν επιτρεπονται.
    Ακομη υπαρχει διαφορα στον τροπο , αφου αλλου τετοια θηραματα τα κυνηγουν με ραβδωτα και υπο αλλες συνθηκες (τροπος , βιοτοποι κλπ).
    Η απολαυση παντα συνδεεται με τις αναμνησεις και ενα τροπαιο τις κρατα ζωντανες , ενα κεφαλι απο ενα ταξιδι που θα εχει περιοπτη θεση κοντα στο τζακι δε νομιζω οτι προσβαλλει εναν κυνηγο , στη θεση σου εχουμε βρεθει ολοι οταν μπροστα σε εναν καραγκιοζη βρισκομαστε να υπερασπιστουμε το κυνηγι , πρεπει να το κανουμε και με τροπο απολυτα ηρεμο γιατι δε βλαπτουμε τη φυση – και κυριως δεν την εκμεταλλευομαστε για να βγαλουμε λεφτα οπως τα λαμογια που ζουνε κανοντας τους νταβατζηδες της…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ΗΛΙΑΣ ΓΚΟΥΜΑΣ στις #171877

    Αγαπητοί συνάδελφοι και εγώ συνηγορώ στην αγανάκτησή σας ως προς τη μορφή του κυνηγιού μεγάλων θηραμάτων με σκοπό την ταρίχευση και παρουσίαση ενός τροπαίου και τίποτα παραπάνω. Φυσικά δεν είμαι από τους κυνηγούς που σκοπεύουν να αφαιρέσουν τη ζωή από ένα πλάσμα για αυτό το λόγω. Επίσης δεν έχω την οικονομική επιφάνεια να το κάνω, πέραν του ότι το θεωρώ ακραία ανήθικο.
    Η Ελλάδα έχει περιοχές για να θηρεύσεις τέτοια ζώα, δυστηχώς με βαρύ αντίτιμο και πέρα από τις ρεζέρβες που τις θεωρώ ό χι και ότι καλύτερο που ανακάλυψε το Υπουργείο Γεωργίας δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις ένα τέτοιο κυνήγι.
    Για να υπερασπίσω τη θέση μου ακόμη μια φορά, σας υπενθιμίζω ότι το κρέας το καταναλώνουμε οικογενειακώς και προσωπικά έχω μοιράσει πάρα πολλές φορές ελάφι και ζαρκάδι σε γεροντάκια της γειτονιάς και όχι γιατί είμαι καλόκαρδος, αλλά το θεωρώ απληστία να γεμίζω τον καταψύκτη μου με τόσα κιλά κρέας που θα καταναλωθούν μετά από καιρό.
    Το ότι όμως μου αρέσει το κυνήγι μεγάλων οπληφόρων και ποτέ θηλυκών είτε νεαρών αρσενικών με σκοπό το τρόπαιο, έχει και ηθική πλευρά νομίζω, αλλά και 'οικολογικό' χαρακτήρα, μιας και δεν θηρεύω ούτε ζώα που είναι στο απώγειο της αναπαραγωγικής τους διαδικασίας, ούτε συνοδεύουν κάποιο μικρό.
    Ηθικά αλλά και παραδοσιακά πιστεύω στέκει μια τέτοια κουλτούρα που κρατάει εδώ και χιλιετίες και δεν επιρρεάζει άμμεσα τη δυναμικότητα των πληθυσμών αυτών των ειδών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #171879

    Aν και ασχολουμαι και το κυνηγι πτερωτων, εχω καποιες ενστασεις με το κυνηγι τριχωτων και εξηγω.
    Οπως υπαρχει ο κυνηγος που διαλεξε τη περδικα και τη μπεκατσα, ετσι υπαρχει και ο κυνηγος που κυνηγα το λαγο και το γουρουνι(το ελαφι το ζαρκαδι και το αγριοκατσικο,οπου αυτο επιτρεπεται.

    Οι ενστασεις μου ειναι στο τροπο που γινεται αυτο το κυνηγι, ειδικα απο κυνηγους που πηγαινουν σε καποια αλλη χωρα για να κυνηγησουν μεγαλα τριχωτα.
    Απο πολλες κυνηγητικες ταινιες που εχω δει, ο κυνηγος με τη συνοδεια δασοφυλακων, πηγαινει εκει που συχναζει το ελαφι, πολλες φορες ριχνουν καλαμποκι για να τα προσελκυσουν, του στινουν τον τριποδα και το μονο που κανει ο κυνηγος ειναι να σταυρωσει το θυραμα απο τη διοπτρα και να πατησει τη σκανδαλη. Αν αστοχησει πληρωνει προστιμο. Ακολουθουν κλαδια με αιματα,χειραψιες και χορος της βροχης. Ο δε κυνηγος, ειναι συνηθως καποιος υπερβαρος κυριος που με δυσκολια περπαταει.

    Με συγχωρειτε αλλα αυτο για μενα δεν ειναι κυνηγι. Κυνηγι τριχωτου,οπως το εχω εγω στο μυαλο μου, ειναι να ξερεις τις συνηθειες του ζωου, τις μετακινησεις του αναλογα με το καιρο και την ωρα τις μερας, την ιχνηλασια, την παρατηρηση. Να ψαξεις, να μοχθησεις, να βρεις μονος σου το θυραμα. Τι να το κανω να με παει ο αλλος και να μου πει στα 100 μετρα υπαρχει ενα κοπαδι περδικες, και να παω και να παρω 2 πουλια ατσαλακωτος. Αυτο ειναι το κυνηγι της περδικας?
    Ετσι και στο τριχωτο, ειναι κυνηγι να πηγαινεις ενα μπουγιο στο βουνο,να σε πανε οπου θελουν αυτοι, να σου πουν αυτοι ποιο θα κυνηγησεις, να σου στησουν το τριποδα και το μονο που θα κανεις ειναι να ντουφεκισεις με τη διοπτρα που αυτοι εχουν ρυθμισει.

    Για μενα αυτο δεν ειναι κυνηγι. Θα προτιμουσα στην Ελλαδα να ψαξω και με κοπο να βρω τον μεγαλο καπρο μονος μου, παρα να παω να παιξω στο στημενο θεατρακι τους για να τους δωσω μερικες χιλιαδες ευρω.

    Οσον αφορα την ταριχευση, εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει ακομα και των πτερωτων. Προτιμω τις εικονες που εχω στη μνημη και ισως καποια φωτογραφια, αλλα αυτο ειναι προσωπικο γουστο και εντελως υποκειμενικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #171883

    Το Κυνηγι τροπαιου ειναι για εμενα τελειως ατιαθλητικο και προαγει τελειως λαθος προτυπα οσο αφορα αυτο που λεμε κυνηγι. Αποκλινει παρασαγκας απο την αλυσιδα κυνηγι καρπωση τροφη το οποιο ειναι στο DNA του θυρευτη. Στη φυση ο θυρευτης σκοτωνει για να φαει η ακομα οπως και τα λιονταρια πολλες φορες κυνηγουν για sport (το οποιο ομως αποτελει μερος της εξασκησης για να βρισκεται το λιονταρι σε καλη φυσικη κατασταση) κατι αντιστιχο με το να ριχνουμε εμεις σε καρακαξες.

    Ο τροπαιουχος ομως το μονο που θελει ειναι να καρφωσει το κεφαλι στον τοιχο να το δειχνει στους φιλους του και τις γκομενιτσες ωστε να τον αναγνωρισουν αυτοματα σε κυνηγαρα και να καλυψει δικες του ανασφαλειες και συμπλεγματα. Αυτο για εμενα δεν ειναι κυνηγι αλλα κατι αλλο το οποιο δεν θελω να εχω καμια απολυτως σχεση και ειλικρινως το θεωρω και υποβαθμιση της υποστασης του κυνηγου του ιδιου.

    ΥΓ

    Δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν οι κυνηγοι που κρεμανε τα κεφαλια του ζαρκαδιου και της αρκουδας αλλα τα τρωνε επισης ανηκουν σε αλλη κατηγορια. Δεν ξερω για ποσους απο αυτους η τροφη ειναι το τερπνον και το κρεμασμα το ωφελημο η το αντιστροφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #171890

    τελικα ειναι οπως τα ειπαμε απο την αρχη φιλε μου!
    στην ελλαδα ειναι διαφορετικη η κουλτουρα και η παιδεια και ολοι ειναι εναντιον του κυνηγιου αυτου!
    οσο για το τροπαιο ε λοιπον για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους τι διαφορα εχει πχ ενα βαλσαμωμενο παπι η μια περδικα η αλλα ειδη πουλιων απο ενα κεφαλι αγριοχοιρου?
    το τροπαιο ειναι για να μας θυμιζει την περιπετεια που ζησαμε και οχι για να επιδεικνιουμε στους συνανθρωπους μας το κατορθωμα μας!
    ειμαι υπερ λοιπον και της θηρευσης και του τροπαιου αρκει ναναι για παρτη μου οπως ειπα και παρα πανω!
    οσο για το κρεας οι περισοτεροι το τρωνε το μοιραζουν το αφηνουν σε φτωχους και δεν το πετανε!

    φιλικα παντα
    απο ρουμανια
    γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #171894

    Δεν ξερω αν αναφερεσαι στο ποστ μου αλλα επειδη εχω περασει την μιση μου ζωη στην Αγγλια οπου και μυηθηκα εκει στο κυνηγι η νοοτροπια δεν ειναι Ελληνικη οπως θες να λες. Υπαρχει και εκει τεραστια διαφοροποιηση μεταξυ αυτων που κυνηγανε για trophy (μετρημενοι στα δακτυλα και προσωπικα δεν ξερω κανεναν) που για να το κανουν αλλωστε πανε στην Αφρικη κτλ και των Αγλλων κυνηγων που κρατανε μια παραδωση αιωνων ειτε λεγεται φασιανος ειτε περδικα η και αλεπου (εδω χωραει μεγαλη συζητηση) οπως και στην υπολοιπη Ευρωπη.

    Δηλαδη η ρητορικη οτι αυτοι που αποστρεφωμαστε το κυνηγι τροπαιου ειμαστε πισω κυνηγετικα αλλα και πολιτισμικα και μπροστα οι τροπαιουχοι κυνηγαραδες που αμα λαχει κατεβαζουμε δυο τρια λιονταρια και πεντε ζεβρες η οτι αλλο ευχαιρο στον φτωχο κατεξοχην τοπο που ριμαζουμε, αρκει να εχουμε αρκετα δολλαρια στην τσεπη μας με βρισκει φυση αντιθετα σαν κυνηγο αλλα προπαντος ως ανθρωπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #171910

    Eγώ πάντως αν και δεν θα κυνήγαγα ποτέ τροπαιοφόρα ζώα, αν το κυνήγι αυτών γινόταν εντός ηθικών και νομικών πλαισίων δεν θα το κατέκρινα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #171915

    Εγώ θα ξαναπώ αυτό που είπα και πριν: εάν η αειφορία των θηραμάτων στον βιότοπο το επιβάλλει (και όχι απλώς να το επιτρέπει) δεν βλέπω κακό την θήρευση ζεβρών, λιονταριών, ιπποποτάμων, φακόχοιρων, καμηλοπαρδαλών, ελεφάντων, σκιουρων, παπαγάλων κτλ. Τονίζω το "επιβάλλει" αφού δεν μιλάω για κοτέτσια (όπως αντέτεινε κάποιος πριν) αλλά για οικοσυστήματα στα οποία το κυνήγι μπορεί να έχει εξυγιαντικό ρόλο.

    Το αν θα τα βαλσαμώσει ο άλλος ή όχι, δικό του θέμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #304125

    Θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με το κυνήγι οπληφόρων θηραμάτων (ελάφι, ζαρκάδι, αγριόχοιρος, αγριοκάτσικο, μουφλόν).
    Από το 2000 ασχολούμαι με αυτό το είδος κυνηγιού (όχι αποκλειστικά) και μπορώ να πω ότι μου έχει χαρίσει πολύ δυνατές συγκινήσεις. Τα δε τρόπαια που έχω αποκτήσει -πλήν του κρέατος που είναι αρκετά νόστιμο και υψηλής ποιότητας- θεωρώ πως αποτελούν ένα κομμάτι της κληρονομιάς που θα αφήσω στα παιδιά και τα εγγόνια μου.

    Παρόλα αυτά βρέθηκα πολλές φορές στη δύσκολη θέση να υπερασπίσω τον εαυτό μου, ακόμη απέναντι και σε συναδέλφους κυνηγούς όταν επισκεπτόμενοι το σπίτι μου, μπροστά στο θέαμα των τροπαίων, άρχιζαν αυστηρή κριτική και 'ερωτήσεις-κατακρίσεις' σχετικά με την ποιότητα του κυνηγιού αυτού, αλλά και το έγκλημα του να αφερείς τη ζωή σε ένα τόσο περήφανο ζώο.

    Τελικά η άποψη του να κυνηγάει κάποιος μεγάλα ζώα (φυσικά όχι μόνο για το τρόπαιο αλλά και το κρέας) είναι τόσο λάθος; Ή το κυνήγι σήμερα περνάει από την φάση κυνηγός-θήραμα στο κυνηγός/οικολόγος-θήραμα(φύση). Και οπωσδήποτε η έννοια του κυνηγού ήταν πάντα συνδεδεμένη με τη φύση και τα άγρια ζώα, τώρα τι άλλαξε και μεταφράζεται με "οικολογικούς" τόνους χωρίς πραγματική αιτία;

    υ.γ. αν ήξερα να ανεβάζω φωτογραφίες θα έδειχνα κάποιες..μια και είμαι νέος στο φόρουμ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τις γνώμες σας.

    Οντως φιλε το κυνηγι περνα κριση ιδικα στις μερες μας οπου ειναι λιγοστο εδω και η οικολογια εχει επηρεασει τους παντες ,ακομα και τους κυνηγους.
    Οι αντιδρασεις που συναντας πηγαζουν απο τα διαφορετικα γουστα και τις βιωματικες συνηθειες των κυνηγων που αρνουνται το διαφορετικο ,αλλα βασικα απο την αγνοια.
    Πολλοι αδυνατουν να αποδεκτουν, οτι τελος παντων καποιος μπορει ή αρεσκεται στο να πληρωσει για μια τουφεκια ……καποιο κρεας και…….. δυο κερατα στον τοιχο.
    Την στιγμη που φυσικα πλεον τα κυνηγια αυτα λαμβανουν χωρα σε περιοχες με ελεγχομενο κυνηγι ωστε να υπαρχει αειφορια ειναι κατι το αποδεκτο .
    Φυσικα υπαρχουν και οι περιπτωσεις(οπως ανεφερε πιο πανω ο συναδελφος) οπου το κυνηγι ( ανεξαρτητα απο την περισυλλογη του τροπαιου ή και οχι), παιζει εξυγιαντικο ρολο στην φυση. Ομως προφανως δεν κανεις αναφορα σε περιπτωση του ειδους.
    Σε καθε περιπτωση καλως κρατας ως ενθυμια τα τροπαια που το ζωο πλεον δεν χρειαζεται καθως ουτως ή αλλως θα πωληθουν σε αλλο ενδιαφερομενο ,και το κρεας σε καποιο μαγαζι εκει, ωστε να συντηρηθει αυτο το ειδος κυνηγιου.

    Καλα κυνηγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ΗΛΙΑΣ ΓΚΟΥΜΑΣ στις #171940

    Συμπερασματικά, βλέπω ότι το σύνολο των Ελλήνων κυνηγών δεν αποδέχεται ένα τέτοιου είδους κυνήγι, αν και προσπάθησα αρκετά να τονίσω την διαφορετικότητά του, από αυτό των Εγγλέζων αποίκων που θηρεύουν λιοντάρια και ελέφαντες φερόμενοι ως "σπόρτσμεν".
    Θέλω για μια τελευταία φορά να αναφέρω πως είναι τελείως διαφορετικό να ξεκινάς για κυνήγι ελαφιού είτε άλλου οπληφόρου με τον τρόπο που επέλεξα. Και τι εννοώ; Ότι θα πρέπει να αποφασίσεις πως δεν πας μόνο για το κρέας και το "ενθύμιο" όπως ανέφερε ένας συνάδελφος αλλά για την καθεαυτού έννοια του κυνηγιού, είναι αυτονόητο.
    Το ότι θα το κυνηγίσεις μόνος σου, ευτυχώς στην πατρίδα μας οι ρεζέρβες δεν διαθέτουν "οδηγούς" κυνηγών, ούτε την πολυτέλεια των απείρων θηραμάτων.
    Θέλω να πω πως για να θηρέυσεις ένα μεγάλο οπληφόρο θα πρέπει:
    να διαθέσεις αρκετό χρόνο, εγκράτεια απέναντι στα ζώα που θα συναντήσεις και δεν αποτελούν σκοπό του κυνηγιού σου, να κατέχεις την ιχνηλασία κάτω από όποιεσδήποτε συνθήκες (κρύο-ζέστη-βροχή-χιονιάς)-δεν επιτρέπεται ιχνηλάτης σκύλος, να είσαι απόλυτος στην τουφεκιά σου μιας και επιτρέπονται μονόβολα φυσίγγια και όχι εννιάβολα/δεκαπεντάβολα κτλ., να στερηθείς πολλά από τα πρωσοπικά σου έξοδα ενός χρόνου προκειμένου να καταβάλεις ένα αντίτιμο διόλου ευκαταφρόνητο(ιδιαίτερα στις δύσκολες μέρες που περνάμε), να έχεις αντοχή στα πόδια και ψυχική ηρεμία, μιας και δεν θα κατέβεις από το δρόμο και θα κάτσεις σε ένα καρτέρι πλάι στο αυτοκίνητό σου, αλλά θα πρέπει να βαδίσεις πολύ στο βουνό και με το κεφάλι κάτω, τα αυτιά τεντωμένα και τα μάτια ορθάνοικτα.
    Και αν το κυνήγι δεν πετύχει δεν θα πας να ξεπατώσεις καμμιά 40αριά τσίχλες σε ένα απόγευμα, αλλά θα περιμένεις την επόμενη περίοδο, αλλά μέσα σου θα έχεις ηρεμήσει γιατί αναμετρήθηκες με ένα μεγάλο θήραμα και σε κέρδισε και έζησε, όπως αυτό έτσι κι εσύ και του χρόνου πάλι ραντεβού θα δώσεις και ίσως πάλι χάσεις. Αλλά είναι μεγάλη στιγμή όταν βλέπεις ένα περήφανο ελάφι να φεύγει μέσα στο δάσος νικητής χωρίς καμμιά γρατζουνιά και είναι μεγάλη θλίψη να ακούς πως σε ένα καρτέρι πέρασαν 10 γουρούνια και πήραν τα 6 και δύο τα τραυμάτισαν αλλά τα έχασαν.
    Για αυτή την κουλτούρα μιλάω συνάδελφοι, την επιλεκτηκότητα και όχι την ποσότητα. Και όταν αυτό συνοδεύεται με την απόκτηση ενός τροπαίου, αυτό έχει να κάνει με μια εσωτερική νίκη, όχι ως προς το θήραμα, αλλά προς τον εαυτό σου, το θήραμα έτσι κι αλλιώς ακόμη και νεκρό πάλι νικητής θα βγεί μιας και θα το τιμάς και θα το θυμάσαι μέχρι να κλείσεις τα μάτια σου.

    Αλλά πείτε μου συνάδελφοι, ειλικρινά και από την ψυχή σας, ποιός από όλους θυμάται την μια και μοναδική τσίχλα, από τις πιθανόν χιλιάδες είτε εκατοντάδες που έχει χτηπήσει στο καρτέρι πάνω σε ένα δρόμο, είτε το βουνό τα παπιά σε μια πλάβα στον Γκιαούρ Αντά; Δεν είναι ότι θέλω να μειώσω το τσιχλοκυνήγι προς Θεού και γω κάποιες στιγμές το χρόνο θα πάω, αλλά το ένα και μοναδικό θήραμα σε στοιχειώνει, σε κάνει να ονειρεύεσαι συνάδελφοι και δεν έχει καμμιά σχέση με τα μακελέματα στην Αφρική και Ν. Ζηλανδία, εδώ είναι Ελλάδα και τα θηράματά της λεβέντικα και δύσκολα και το τρόπαιο λειτουργεί ως ανάμνηση και τιμή προς το θήραμα και όχι ως μέσω αυτοπροβολής, γιατί έτσι κι αλλιώς ξέρεις πως στα μάτια της πλειοψηφίας τα μεγάλα ζώα έχουν ταυτιστεί με την ευαισθησία και την "δήθεν οικολογία" και πια δεν θεωρούνται θηράματα, αλλά μουσειακά στοιχεία του δάσους και ο κυνηγός τους εγκληματίας και άπληστος.
    Αντιθέτως τα μικρά θηράματα είναι στη λίστα των χαμηλής αξίας ύπαρξης και σπάνια θα ακούσεις κάποιον να διαμαρτήρεται για τις εκατόμβες των νεκρών τσιχλοκοτσυφιών-τρυγονιών-ορτυκιών-παπιών, λες και για αυτά δεν δώσανε αγώνα οι "γονείς" τους να τα μαγαλώσουν μέχρι να είναι ικανά να αφήσουν τη φωλιά, λες και τα γέννησε ο αέρας.
    Έχω και γω τις ενστάσεις μου συνάδελφοι, ως προς την επιλεκτικότητα των θηραμάτων, ως προς την συμπεριφορά απέναντι σε συνκυνηγούς που βρίσκονται σε διαφορετική κατηγορία, στο ότι πρέπει να καταργηθεί η χρήση των εννιάβολων-σαραντάβολων κτλ. που μόνο τραυματίζουν το θήραμα και μετά το σκοτώνουν, ακόμη και στο πως αναρτήται ο ετήσιος θηραματικός πίνακας ανά έτος, μη λαμβάνοντας υπόψη, περιόδους αναπαραγωγής, γεννημένα ζώα κτλ …αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

    Ευχαριστώ όσους ενδιαφέρθηκαν να εκφράσουν τις απόψεις τους και με τιμά ιδιαίτερα, αρνητικά είτε θετικά όσα σχολιάστηκαν, σίγουρα εμείς οι Έλληνες έχουμε μεράκι και ευαισθησία απέναντι στο κυνήγι και είναι το πιο σημαντικό από όλα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #171944

    Καλημερα,

    διαβασα με ενδιαφερον την συζητηση μεχρι τωρα, και, ως κυνηγος θηραματων που πολυ συχνα κυνηγωνται και ως 'τροπαια', συμφωνω με την αποψη που λεει οτι το θηραμα δεν ειναι τροπαιο. Τι εννοω? Ποτε δεν εχω παει να παρω ενα ελαφι, γουρουνι, γαζελα, gemsbok, warthog ή οτιδηποτε αλλο, με βαση του οτι θα ειναι ενα ζωο που θα δειχνει ωραιο ταριχευμενο. Παντα το κυνηγι γινεται με σκοπο, κατα πρωτον, της 'αναγκης' που εχω να νοιωσω την φυση, την αδρεναλινη της καταδιωξης και την καταξιωση της καρπωσης και, κατα δευτερον, την διατηρηση της ισορροπιας της φυσης και της υγειας του κοπαδιου των ζωων που καταδιωκω. Μπορει να δω ενα εντυπωσιακο ελαφι, το οποιο ομως ειναι στην αποκορυφωση της δυναμης του και ιδανικο παραδειγμα του ειδους του και θα το αφησω, καθως ξερω οτι θα γονιμοποιησει το κοπαδι με υγιες γεννετικο υλικο και θα δωσει τους καλυτερους απογονους. Θα κυνηγησω την ελαφινα που εχει γερασει και δεν αναπαραγεται πλεον, το υπεραριθμο νεαρο ελαφι, ή το γερικο αρσενικο που εχει περασει την ακμη του.

    Το κυνηγι του εντυπωσιακου τροπαιου δεν ειναι δυσκολοτερο, απαιτητικοτερο ή ευγενικοτερο απο το κυνηγι οποιουδηποτε παραδειγματος του ειδους (ειτε εχει χαρακτηριστικα τροπαιου ειτε οχι), ειτε ειναι ελαφι, ζαρκαδι, γουρουνι, ιπποποταμος, ζεβρα ή δεν ξερω γω τι αλλο αναφερθηκε στην συζητηση μεχρι τωρα.

    Αναφερθηκε η Αφρικη και η Ν.Ζηλανδια….Εχω πειρα κυνηγιου και στις δυο χωρες και μπορω να πω οτι οι κυνηγοι εκει ειναι απο τους πλεον ηθικους, φυσιολατρες και γνωστες του δασους και των ζωων του, που εχω συναντησει. 'Μακελεματα' δεν γινονται, ελεγχομενες επιχειρησεις διατηρησης των αριθμων ζωων που μπορει να διατηρησει η γη γινονται (και εχω συμμετασχει σε αυτες στην Αφρικη).

    Οταν δει καποιος γη που εχει μεινει αδιαχειρηστη και ερθει προσωπο με προσωπο με ζαρκαδι που ζυγισει 7 κιλα, γεματο παρασιτα και σε αθλια κατασταση με δυο μικρα νεκρα διπλα του, γιατι τα εχουν αφησει να γινουν τοσα που δεν τα διατηρει το δασος, ας ερθει να μου κανει διαλεξη για την 'επιλεκτικοτητα' που πρεπει να δειξει ο κυνηγος. Οταν δει γαζελες τοσο αδυναμες που δεν μπορουν να σηκωθουν απο το εδαφος οταν τις πλησιαζεις, θα καταλαβει ισως τι σημαινει 'διαχειρηση' και θα αναθεωρησει τα περι 'μακελεματων' που, στο κατω κατω, ειναι χαρακτηρισμοι που δινονται μονο απ'αυτους που δεν εχουν γνωση και εμπειρια των τοπων αυτων.

    Οι χωρες αυτες εχουν τοσα θηραματα, που στην Ν. Ζηλανδια γινονται ριψεις δηλητηριασμενων δολωματων στα δαση απο αεροπλανα για να μειωθουν οι αριθμοι τους και να διατηρηθει η χλωριδα. Και παρ'ολα αυτα, τα κυνηγητικα μαγαζια βλεπεις πινακιδες που να λενε 'don't get your bag limit, limit your bag' (μην παρεις το οριο που σου επιτρεπεται, περιορισε το οριο σου). Δεν νομιζω να μπορουμε να πουμε το ιδιο και για την Ελλαδα…

    Για μενα ο κυνηγος τροπαιων ειναι μαστιγα. Μενοντας στην Αγγλια και γνωριζοντας αρκετους οδηγους που πανε κοσμο για κυνηγι οπληφορων, εχω ακουσει και εχω δει πραγματα που κανει ο αλλος για να παρει το κεφαλι που, για μενα ειναι ανεπιτρεπτα. Για χαρη μεγαλυτερων κερατων, δεν δισταζουν να τουφεκισουν τα ζωα οπως οπως, καταληγοντας σε ιχνηλασιες πληγωμενων ζωων για ωρες, ζωων τουφεκιμενων στην κοιλια και τα πισω ποδια, που, αν δε βρεθουν γρηγορα, ειναι καταδικασμενα σε επωδυνους και αργους θανατους. Και ολα αυτα, για να μπουν κερατα στον τοιχο…και εναντι μεγαλων χρηματικων ποσων. Aπο την αλλη, αυτα τα χρηματικα ποσα ειναι το κινητρο που οδηγει την διαχειρηση της πανιδας ωστε να υπαρχει κυνηγετικος τουρισμος και να υπαρχει εισοδημα. Ειναι πλεον διεθνως αποδεκτο το οτι, εαν δεν υπηρχε κυνηγετικος τουρισμος σε χωρες της Αφρικης, ο ενδογενης πληθυσμος θα ειχε αφανισει τα αγρια ζωα που υπαρχουν εκει. Αρα, εκτος απο μαστιγα ειναι και 'αναγκαιο κακο'….

    Αναφερθηκε οτι ο σκυλος δεν επιτρεπεται…Μεγαλυτερο λαθος δεν μπορει να κανει ο κυνηγος απο το να μην εχει προσβαση σε ειδικα εκπαιδευμενο σκυλο. Οχι για να τον παει στο θηραμα, αλλα για να το βρει μετα την τουφεκια. Σε χωρες της ευρωπης το κυνηγι του ελαφιου δεν επιτρεπεται εαν ο κυνηγος δεν συνοδευεται απο σκυλο. Το ιδιο ισχυει και για τον οδηγο: ο συνφορουμιστας απο την Ρουμανια εδωσε το ιδανικο παραδειγμα. Ο οδηγος ξερει το καθε ζωο, ξερει ποιο θα αφησει και ποιανου εφτασε η ωρα να απομακρυνθει απο το δασος. Ο κυνηγος που ειναι επισκεπτης σε αυτο το δασος δεν μπορει να ξερει αυτες τις λεπτομερειες και ειναι πιθανο να παρει το λαθος ζωο.

    Η συζητηση θα συνεχιστει για πολυ καιρο, και εχει αρχισει εδω και παρα πολλα χρονια. Το να κρατησει κανεις ενα ενθυμιο απο ενα φανταστικο κυνηγι δεν ειναι κακο, το να παει κυνηγι για να βρει ενθυμιο ομως, κατα την δικη μου αποψη παντα, ειναι…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #304067

    Καλημερα,

    [b] Μπορει να δω ενα εντυπωσιακο ελαφι, το οποιο ομως ειναι στην αποκορυφωση της δυναμης του και ιδανικο παραδειγμα του ειδους του και θα το αφησω, καθως ξερω οτι θα γονιμοποιησει το κοπαδι με υγιες γεννετικο υλικο και θα δωσει τους καλυτερους απογονους. Θα κυνηγησω την ελαφινα που εχει γερασει και δεν αναπαραγεται πλεον, το υπεραριθμο νεαρο ελαφι, ή το γερικο αρσενικο που εχει περασει την ακμη του. [/b]

    Πολύ σωστό. Εδώ, τα μεγάλα αρσενικά είναι μόνο για αυτούς που για πολλά χρόνια έχουν αφιερώσει μέρες και μέρες στην διαχείρηση, καταμέτρηση κ.α. και μόνο αν πρέπει πράγματι να καταβληθούν ενώ τα μικρά και τα θυλικά για τους νέους που έτσι και αλλιώς πρέπει να πάνε με συνοδεία ποιο παλιών κυνηγών.
    (Δεν το ξέρουν όλοι αλλά η αναλογία θυλικών/αρσενικών οπλιφόρων για να έχουμε το ποιο υγειές πλυθυσμό είναι 1.2 προς 1 )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #304066

    Δεν ξερω αν αναφερεσαι στο ποστ μου αλλα επειδη εχω περασει την μιση μου ζωη στην Αγγλια οπου και μυηθηκα εκει στο κυνηγι η νοοτροπια δεν ειναι Ελληνικη οπως θες να λες. Υπαρχει και εκει τεραστια διαφοροποιηση μεταξυ αυτων που κυνηγανε για trophy (μετρημενοι στα δακτυλα και προσωπικα δεν ξερω κανεναν) που για να το κανουν αλλωστε πανε στην Αφρικη κτλ και των Αγλλων κυνηγων που κρατανε μια παραδωση αιωνων ειτε λεγεται φασιανος ειτε περδικα η και αλεπου (εδω χωραει μεγαλη συζητηση) οπως και στην υπολοιπη Ευρωπη.

    Δηλαδη η ρητορικη οτι αυτοι που αποστρεφωμαστε το κυνηγι τροπαιου ειμαστε πισω κυνηγετικα αλλα και πολιτισμικα και μπροστα οι τροπαιουχοι κυνηγαραδες που αμα λαχει κατεβαζουμε δυο τρια λιονταρια και πεντε ζεβρες η οτι αλλο ευχαιρο στον φτωχο κατεξοχην τοπο που ριμαζουμε, αρκει να εχουμε αρκετα δολλαρια στην τσεπη μας με βρισκει φυση αντιθετα σαν κυνηγο αλλα προπαντος ως ανθρωπο.

    φιλε αντρεα
    δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα αλλα επετρεψε μου να συνεχισω να λεω οτι η νοοτροπια μεταξυ ελληνων και βορειων μιλησα για γερμανους και αυστριακους που γνωρισα εδω ειναι διαφορετικη!
    το τροπαιο ειναι κατι που μας θυμιζει την περιπετεια που ειχαμε και οχι φιγουρα!
    αλλωστε μιας και το εφερε η κουβεντα στα αγγλικα κλαμπ των ευγενων κυνηγων εχει αρκετα τροπαια στους τοιχους οπως αλλωστε και εδω.
    αλλο κυνηγαω για το τροπαιο και αλλο αυτο που μου αρεσει να κυνηγαω μπορει να γινει ενα τροπαιο!

    φιλικα παντα
    απο ρουμανια
    γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ΗΛΙΑΣ ΓΚΟΥΜΑΣ στις #304061

    Καλημερα,

    διαβασα με ενδιαφερον την συζητηση μεχρι τωρα, και, ως κυνηγος θηραματων που πολυ συχνα κυνηγωνται και ως 'τροπαια', συμφωνω με την αποψη που λεει οτι το θηραμα δεν ειναι τροπαιο. Τι εννοω? Ποτε δεν εχω παει να παρω ενα ελαφι, γουρουνι, γαζελα, gemsbok, warthog ή οτιδηποτε αλλο, με βαση του οτι θα ειναι ενα ζωο που θα δειχνει ωραιο ταριχευμενο. Παντα το κυνηγι γινεται με σκοπο, κατα πρωτον, της 'αναγκης' που εχω να νοιωσω την φυση, την αδρεναλινη της καταδιωξης και την καταξιωση της καρπωσης και, κατα δευτερον, την διατηρηση της ισορροπιας της φυσης και της υγειας του κοπαδιου των ζωων που καταδιωκω. Μπορει να δω ενα εντυπωσιακο ελαφι, το οποιο ομως ειναι στην αποκορυφωση της δυναμης του και ιδανικο παραδειγμα του ειδους του και θα το αφησω, καθως ξερω οτι θα γονιμοποιησει το κοπαδι με υγιες γεννετικο υλικο και θα δωσει τους καλυτερους απογονους. Θα κυνηγησω την ελαφινα που εχει γερασει και δεν αναπαραγεται πλεον, το υπεραριθμο νεαρο ελαφι, ή το γερικο αρσενικο που εχει περασει την ακμη του.
    [b]
    Το κυνηγι του εντυπωσιακου τροπαιου δεν ειναι δυσκολοτερο, απαιτητικοτερο ή ευγενικοτερο απο το κυνηγι οποιουδηποτε παραδειγματος του ειδους (ειτε εχει χαρακτηριστικα τροπαιου ειτε οχι), ειτε ειναι ελαφι, ζαρκαδι, γουρουνι, ιπποποταμος, ζεβρα ή δεν ξερω γω τι αλλο αναφερθηκε στην συζητηση μεχρι τωρα.[/b]

    Αναφερθηκε η Αφρικη και η Ν.Ζηλανδια….Εχω πειρα κυνηγιου και στις δυο χωρες και μπορω να πω οτι οι κυνηγοι εκει ειναι απο τους πλεον ηθικους, φυσιολατρες και γνωστες του δασους και των ζωων του, που εχω συναντησει. 'Μακελεματα' δεν γινονται, ελεγχομενες επιχειρησεις διατηρησης των αριθμων ζωων που μπορει να διατηρησει η γη γινονται (και εχω συμμετασχει σε αυτες στην Αφρικη).

    Οταν δει καποιος γη που εχει μεινει αδιαχειρηστη και ερθει προσωπο με προσωπο με ζαρκαδι που ζυγισει 7 κιλα, γεματο παρασιτα και σε αθλια κατασταση με δυο μικρα νεκρα διπλα του, γιατι τα εχουν αφησει να γινουν τοσα που δεν τα διατηρει το δασος, ας ερθει να μου κανει διαλεξη για την 'επιλεκτικοτητα' που πρεπει να δειξει ο κυνηγος. Οταν δει γαζελες τοσο αδυναμες που δεν μπορουν να σηκωθουν απο το εδαφος οταν τις πλησιαζεις, θα καταλαβει ισως τι σημαινει 'διαχειρηση' και θα αναθεωρησει τα περι 'μακελεματων' που, στο κατω κατω, ειναι χαρακτηρισμοι που δινονται μονο απ'αυτους που δεν εχουν γνωση και εμπειρια των τοπων αυτων.

    Οι χωρες αυτες εχουν τοσα θηραματα, που στην Ν. Ζηλανδια γινονται ριψεις δηλητηριασμενων δολωματων στα δαση απο αεροπλανα για να μειωθουν οι αριθμοι τους και να διατηρηθει η χλωριδα. Και παρ'ολα αυτα, τα κυνηγητικα μαγαζια βλεπεις πινακιδες που να λενε 'don't get your bag limit, limit your bag' (μην παρεις το οριο που σου επιτρεπεται, περιορισε το οριο σου). Δεν νομιζω να μπορουμε να πουμε το ιδιο και για την Ελλαδα…

    Για μενα ο κυνηγος τροπαιων ειναι μαστιγα. Μενοντας στην Αγγλια και γνωριζοντας αρκετους οδηγους που πανε κοσμο για κυνηγι οπληφορων, εχω ακουσει και εχω δει πραγματα που κανει ο αλλος για να παρει το κεφαλι που, για μενα ειναι ανεπιτρεπτα. Για χαρη μεγαλυτερων κερατων, δεν δισταζουν να τουφεκισουν τα ζωα οπως οπως, καταληγοντας σε ιχνηλασιες πληγωμενων ζωων για ωρες, ζωων τουφεκιμενων στην κοιλια και τα πισω ποδια, που, αν δε βρεθουν γρηγορα, ειναι καταδικασμενα σε επωδυνους και αργους θανατους. Και ολα αυτα, για να μπουν κερατα στον τοιχο…και εναντι μεγαλων χρηματικων ποσων. Aπο την αλλη, αυτα τα χρηματικα ποσα ειναι το κινητρο που οδηγει την διαχειρηση της πανιδας ωστε να υπαρχει κυνηγετικος τουρισμος και να υπαρχει εισοδημα. Ειναι πλεον διεθνως αποδεκτο το οτι, εαν δεν υπηρχε κυνηγετικος τουρισμος σε χωρες της Αφρικης, ο ενδογενης πληθυσμος θα ειχε αφανισει τα αγρια ζωα που υπαρχουν εκει. Αρα, εκτος απο μαστιγα ειναι και 'αναγκαιο κακο'….

    Αναφερθηκε οτι ο σκυλος δεν επιτρεπεται…Μεγαλυτερο λαθος δεν μπορει να κανει ο κυνηγος απο το να μην εχει προσβαση σε ειδικα εκπαιδευμενο σκυλο. Οχι για να τον παει στο θηραμα, αλλα για να το βρει μετα την τουφεκια. Σε χωρες της ευρωπης το κυνηγι του ελαφιου δεν επιτρεπεται εαν ο κυνηγος δεν συνοδευεται απο σκυλο. Το ιδιο ισχυει και για τον οδηγο: ο συνφορουμιστας απο την Ρουμανια εδωσε το ιδανικο παραδειγμα. Ο οδηγος ξερει το καθε ζωο, ξερει ποιο θα αφησει και ποιανου εφτασε η ωρα να απομακρυνθει απο το δασος. Ο κυνηγος που ειναι επισκεπτης σε αυτο το δασος δεν μπορει να ξερει αυτες τις λεπτομερειες και ειναι πιθανο να παρει το λαθος ζωο.

    Η συζητηση θα συνεχιστει για πολυ καιρο, και εχει αρχισει εδω και παρα πολλα χρονια. [b]Το να κρατησει κανεις ενα ενθυμιο απο ενα φανταστικο κυνηγι δεν ειναι κακο, το να παει κυνηγι για να βρει ενθυμιο ομως, κατα την δικη μου αποψη παντα, ειναι…[/b]

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Αγαπητέ συνάδελφε μην εξοργίζεσαι και διάβασε τι απάντησα πριν την αναφορά σου.
    Δεν θεωρώ και το καλύτερο παράδειγμα τη Νέα Ζηλανδία την Αφρική και την Αγγλία που εκτοπίζοντας είτε εξοντώνοντας κάθε είδους αρπακτικού του φάγαν τα ελάφια και οι αντιλόπες και ψοφάνε σαν τις μύγες λόγω ασητίας. Αεροψεκασμοί με δηλητήριο για να μειώσουν τα ελάφια;!!!!! και τα υπόλοιπα ζωντανά τι φταίνε;
    Όσο για την Αφρική, αφού τα ξέρεις καλά, τότε θα γνωρίζεις ότι οι ρεζέρβες τους έχουν κατακερματισμένες ή καθόλου αγέλες λιονταριών προκειμένου να αυξήσουν τα οπληφόρα, με αποτέλεσμα ο υπερπληθυσμός και οι αρρώστιες. Και όταν έρθει αυτός ο φραγκάτος που θα θελήσει να ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙ ένα λιοντάρι, τότε πάνε και τα μαζεύουν από τα καταφύγια ημιναρκωμένα μιας και τρώνε όλοι..Έπαρχοι-Διοικητές-Δασονόμοι-ο κτηματίας της περιοχής και κάθε λογής τιποτένιος που θέλησε τη φύση κτήμα του.
    Τι σχέση έχουν οι Εγγλέζοι με μας; ρημάξανε τη βιοποικιλότητα και την υγεία του θηραματικού τους πλούτου εξαφανίζοντας το λύκο και την αρκούδα, κοντά ακολούθησαν, Γερμανία-Ελβετία-Αυστρία-Βόρεια Ιταλία-Ολλανδία-Γαλλία και όλες οι '"αναπτυγμένες χώρες" γεμίζοντας τα δάση τους πλέον με τόσα φυτοφάγα, με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να αναγεννηθούν τα δάση τους και να γερνάνε μέχρι αφανισμού.
    Σε εκλιπαρώ λοιπόν διάβασε ότι γράφω παραπάνω από την απάντησή σου προσεκτικά. Καμμία σχέση το κυνήγι που κάνουν εκείνοι με αυτό που προσπαθώ να σας παρουσιάσω και το έβαλα και ως ερώτημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ΗΛΙΑΣ ΓΚΟΥΜΑΣ στις #171954

    Όσο για την θηραματική παιδεία των Άγγλων, ε αυτό είναι άλλη συζήτηση, παράδειγμα προς αποφυγή σίγουρα.
    Το κυνήγι μεγάλων θηραμάτων με τα πόδια και ιχνηλασία θέλει ικανότητες, η δε τουφεκιά σου πρέπει να είναι αλάθητη.
    Για να αποκτήσεις λοιπόν τη δυνατότητα να χτυπήσεις ένα ελάφι ή ένα γουρούνι με τα πόδια και χωρίς σκύλο και μονόβολο στην Ελλάδα θέλει δουλειά κε Μπιριγκόγκο, για να χτυπήσεις όμως μια τσίχλα στο καρτέρι θέλει 10άρια και πεντάσφαιρη γιατί το μειωτήρα οι πιο πολλοί τον βγάζουνε.
    Έχει τεράστια διαφορά λοιπόν, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, αν όχι να σε πείσω τουλάχιστο να καταλάβεις ότι το κυνήγι μεγάλων ζώων στην Ελλάδα δεν έχει καμμία απολύτως σχέση ούτε με τη Βουλγαρία ούτε με καμμία χώρα που λειτουργεί έτσι απέναντι στο θηραματικό της πλούτο.
    Και αν δεν τρώγαμε το κρέας του ελαφιού σπίτι μου να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ασχολιόμουν με αυτό το κυνήγι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων