Seminole Spreader

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #284096

    τωρα που τη βλεπω σε φωτο,ειναι εκτος απο το κορυφαιο και με μεγαλη διαφορα σε βλητικη αποδοση εως τα 34-36 γρ αυτογεμες ,ειναι και το πιο ομορφο οπλο

    Είναι ίσως απο τα πιο όμορφα όπλα που κυκλοφορούν και απο τα πιο καλοζυγισμένα.
    Και όχι γιατί το έχουμε εμείς…. :) :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #284094

    Αυτό είναι μία από τις πιθανές εξηγήσεις. Χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός για να αποδειχτεί. [color=”#FF0000″][b]Αν και η βιβλιογραφία δοκιμών λέει ότι όσο πιο ανοιχτό το τσοκ τόσο πιο μακριά είναι και η άτρακτος.[/b][/color]

    Αξίζει να αναφερθεί πάντως, ότι το σταθερό τσοκ "skeet" της Beretta στα σκοπευτικά της όπλα, έχει ακριβώς την ίδια γεωμετρία, διαστάσεις και συμπεριφορά.

    Λεωνίδα είσαι σίγουρος γι'αυτό…έχω την εντύπωση ότι είναι αντίθετα τα πράγματα?

    Όσο για το μέγεθος της ουράς από έρευνες…ελάχιστες…που έγιναν δεν βρέθηκαν μεγάλες διαφορές από full—cyl.
    Και εγώ το χρησιμοποιώ στο σκοπευτήριο και δίνει ωραία σπασίματα σε μεγάλες αποστάσεις αλλά πάντα με χρήση ανάλογου σκαγιού (9-9 1/2)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #284077

    Ρε Μήτσο…τι γομώσεις δουλεύει καλύτερα το spreader ρε?
    Μη φάει κανα πέταμα…έτοιμος είμαι… :)

    ρε φουστη αγγελε ,χτες το βραδυ με το pm κατουρηθηκα στα γελια ,βαλε 32-33 γρ 9-10 ν ,και τουφεκιες 15 -20 μ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #284072

    Λεωνίδα είσαι σίγουρος γι'αυτό…έχω την εντύπωση ότι είναι αντίθετα τα πράγματα?

    Απολύτως αποδεδειγμένο. "Shotgunning, the Art and the Science" του Bob Brister.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #284070

    Απολύτως αποδεδειγμένο. "Shotgunning, the Art and the Science" του Bob Brister.

    One of the main principals that Brister found was that the more open the choke, the longer the down range shot string was. This was particularly true with soft lead shot, though the difference in shot string length between open and tight chokes diminished radically when hard shot was used, to the point where it was hardly noticeable with steel shot. Now, Brister's published findings could be the result of bad interpretation of data, except that he uses some very sound engineering principals to explain why. And, every other ballistician I have ever studied has come to the same conclusions. Roster, Blakeley, Brinnell, Tim Woodhouse and many others have long subscribed to the tighter choke/shorter shot string theory.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #180507

    καλώς…είχα λάθος εντύπωση εγώ!!!!
    Νόμιζα ότι λόγω του ότι δεν συμπιέζεται η στήλη των σκαγιών στο ανοικτό τσοκ τότε είναι μικρότερη και η άτρακτός τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #284032

    τωρα που τη βλεπω σε φωτο,ειναι εκτος απο το κορυφαιο και με μεγαλη διαφορα σε βλητικη αποδοση εως τα 34-36 γρ αυτογεμες ,ειναι και το πιο ομορφο οπλο

    ο γυφτος εαν δεν παινεψει το τσαντηρι του θα πεσει να τον πλακωσει δημητρη
    :D :) :lol: :lol: :lol: :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #283948

    Ρε Μήτσο…τι γομώσεις δουλεύει καλύτερα το spreader ρε?
    Μη φάει κανα πέταμα…έτοιμος είμαι… :lol:


    .[font=”Garamond”]…μπορείς να “δουλέψεις” από 28g-34g άνετα….
    …..αλλά ΔΕΝ
    [/u] μπορείς να “δουλέψεις” φυσίγγια διασποράς η με μάλλινη η με κοντή τάπα….[/i][/font][/size][/color]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    gkiaouris_2 στις #283926

    [center][color=”#0000FF”][size=4]
    .[font=”Garamond”][i]…μπορείς να “δουλέψεις” από 28g-34g άνετα….
    …..αλλά [u][color=”#FF0000″]ΔΕΝ[/color][/u] μπορείς να “δουλέψεις” φυσίγγια διασποράς η με μάλλινη η με κοντή τάπα….[/i][/font][/size][/color][/center]

    σα τα χιονια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #283899

    [center][color=”#0000FF”][size=4]
    .[font=”Garamond”][i]…μπορείς να “δουλέψεις” από 28g-34g άνετα….
    …..αλλά [u][color=”#FF0000″]ΔΕΝ[/color][/u] μπορείς να “δουλέψεις” φυσίγγια διασποράς η με μάλλινη η με κοντή τάπα….[/i][/font][/size][/color][/center]

    Ευχαριστώ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #180592

    Ρε παιδιά για εξηγήστε μου κατι…σήμερα πήγα να δοκιμάσω το spreader στο σκοπευτήριο και έριξα 2 πούλες σκητ με 28 γραμμαρια και 8 νουμερο φυσιγγια…στη πούλα με το speader τα πιατακια εσπαγαν σε 2-3 κομματια πράγμα που δείχνει ότι τα πήρανε ενα δυο σκάγια…με τον βελτιωμένο κύλινδρο που έριξα την δεύτερη τα πιάτα γίνονταν σκόνη.Επίτηδες άφηνα και κάποια μονά να φήγουν από το κέντρο που είναι γύρω στα 19,2 μέτρα και να τα ντουφεκίσω γύρω στα 25 μέτρα…με το speader δεν έσπασα κανένα με το ic @@@σα…!!!
    Υπάρχει λογική εξήγηση σε αυτό μιάς και το spreader sta 20-25 μέτρα είναι τόσο καλό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #283600

    Ρε παιδιά για εξηγήστε μου κατι…σήμερα πήγα να δοκιμάσω το spreader στο σκοπευτήριο και έριξα 2 πούλες σκητ με 28 γραμμαρια και 8 νουμερο φυσιγγια…στη πούλα με το speader τα πιατακια εσπαγαν σε 2-3 κομματια πράγμα που δείχνει ότι τα πήρανε ενα δυο σκάγια…με τον βελτιωμένο κύλινδρο που έριξα την δεύτερη τα πιάτα γίνονταν σκόνη.Επίτηδες άφηνα και κάποια μονά να φήγουν από το κέντρο που είναι γύρω στα 19,2 μέτρα και να τα ντουφεκίσω γύρω στα 25 μέτρα…με το speader δεν έσπασα κανένα με το ic @@@σα…!!!
    Υπάρχει λογική εξήγηση σε αυτό μιάς και το spreader sta 20-25 μέτρα είναι τόσο καλό?

    Ρε συ μηπως το δικο σου δεν ειναι απο τα μαγικα που εχουν οι αλλοι :lol: ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #283472

    Ρε συ μηπως το δικο σου δεν ειναι απο τα μαγικα που εχουν οι αλλοι :lol: ?

    χαχαχαχαχαχαχαχαχα…πρέπει να την πάτησα ρε Ανδρέα…που να βρώ μάγο τώρα μου λές? :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #283467

    Θαυματα δεν κανει κανενα τσοκ οπως και οπλο… το ματι ειναι υπευθυνο για ολα

    Το πηρα κατα το προηγουμενο ετος, μετα απο κουβεντα μου με τον Γιωργο κατα τη διαρκεια του κυνηγιου για το περπατητο και εμεινα ευχαριστημενος. Ειναι ενα καλο βοηθημα για οσους περπατανε.

    ΥΓ Βεβαια οσα spreader και να βαλω στην berettoyla αν η κυρια που θα δουμε το πρωι στα διοδια δεν βλεπεται… χαλια μαυρα θα παει το κυνηγι :lol: :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #283451

    Ρε παιδιά για εξηγήστε μου κατι…σήμερα πήγα να δοκιμάσω το spreader στο σκοπευτήριο και έριξα 2 πούλες σκητ με 28 γραμμαρια και 8 νουμερο φυσιγγια…στη πούλα με το speader τα πιατακια εσπαγαν σε 2-3 κομματια πράγμα που δείχνει ότι τα πήρανε ενα δυο σκάγια…με τον βελτιωμένο κύλινδρο που έριξα την δεύτερη τα πιάτα γίνονταν σκόνη.Επίτηδες άφηνα και κάποια μονά να φήγουν από το κέντρο που είναι γύρω στα 19,2 μέτρα και να τα ντουφεκίσω γύρω στα 25 μέτρα…με το speader δεν έσπασα κανένα με το ic @@@σα…!!!
    Υπάρχει λογική εξήγηση σε αυτό μιάς και το spreader sta 20-25 μέτρα είναι τόσο καλό?

    Υπάρχει, άλλαξε η ταχύτητα της τουφεκιάς.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 129 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων