Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΑΡΧΗΣΕ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 588 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #259147

    Κατα τα αλλα θελουν να ειμαστε κ ΕΕ.Ποιοι?αυτοι που δεν μπηκαν ποτε στην οικονομικη ενωση κ που παντα ηταν το τσιρακι των αμερικανων!!!

    Επιστολή-καταπέλτης Ελληνίδας στο βρετανικό Channel 4 X Επιστολή-καταπέλτης Ελληνίδας στο βρετανικό Channel 4
    Επιστολή-καταπέλτης Ελληνίδας στο βρετανικό Channel 4
    «Αντί να μας διασύρετε, επιστρέψτε μας αυτά που μας χρωστάτε!»

    Μετά τη «φαεινή» και άκρως προσβλητική ιδέα του αγγλικού καναλιού 4 να στήσει ένα ολόκληρο ριάλιτι, με τίτλο «Γίνε Έλληνας για μια εβδομάδα», διακωμωδώντας με το χειρότερο τρόπο την Ελλάδα και τους Έλληνες, μια υπερήφανη Ελληνίδα έστειλε επιστολή-καταπέλτη στο κανάλι, την οποία και νομίζουμε ότι αξίζει να σας παραθέσουμε αυτούσια.

    «Αγαπητοί μου κύριοι του καναλιού 4, πληροφορήθηκα αυτές τις ημέρες, όπως και άλλοι Έλληνες, την προβολή του νέου σας ριάλιτι, το οποίο μας προσβάλει πάρα πολύ.
    Επειδή είστε αγενείς και δεν μπορώ να σας κατηγορήσω γι' αυτό, διότι ως λαός δεν έχετε ποτέ προσφέρει τίποτα στην ανθρωπότητα (πέρα από κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις), αλλά όλα τα πήρατε από εμάς, θα είμαι και εγώ όσο πιο ευγενική μπορώ, διότι όπως βλέπετε ως Ελληνίδα δεν θα μπορούσα ποτέ να πέσω στο επίπεδο σας!

    Πως θα σας φαινόταν φίλοι μου αν εμείς ξεκινούσαμε ένα ριάλιτι, με ονομασία «Go British for a week»; Θα είχαμε πολλά να δείξουμε εκεί.
    Προπάντων το φέρσιμο σας όταν πίνετε όταν πάτε σε μία ξένη χώρα, ξεχνώντας βεβαίως την ευγένεια σας και τους νόμους σας. Σας σέρνουν λιπόθυμους από το ποτό στα σπίτια σας.
    Θα μπορούσαμε να δείξουμε, επίσης, την εγκληματικότητα και τον χουλιγκανισμό που έχετε άφθονο. Τις έννοιες οικογένεια και ηθικές αξίες που σας είναι άγνωστες και τις έχετε προ πολλού καταπατήσει.
    Και να μην ξεχάσω την εμμονή σας με την συνεύρεση που έχετε αναγάγει σε «εθνικό σπορ» ανάμεσα στα άτομα του ιδίου φύλου. Ειδικά το τελευταίο είναι η εθνική σας ξεφτίλα παγκοσμίως.
    Και πριν σκεφτείτε για τα ψεύδη περί αρχαίας Ελλάδας, ανοίξτε κάποιο βιβλίο να πληροφορηθείτε περί του θέματος (από σοβαρές πηγές).

    Αλλά δεν θα το κάνουμε (το ριάλιτι). Και ξέρετε γιατί;
    Γιατί είμαστε περήφανοι ως λαός και όχι κομπλεξικοί.
    Γιατί όλα μα όλα ξεκίνησαν από αυτόν τον ιερό τόπο.
    Γιατί η ιστορία μας είναι η σημαντικότερη και η πιο μακρά παγκοσμίως.
    Γιατί μετράμε τους περισσότερους ήρωες, καθώς και επιστήμονες, από την αρχαιότητα ως σήμερα παγκοσμίως.
    Γιατί εμείς σας «ξελασπώσαμε» στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και έχετε την κα Μέρκελ. καγκελάριο από την άλλη μεριά του καναλιού..
    Γιατί, πολύ απλά, αν δεν υπήρχαμε εμείς το πολύ-πολύ να ήσασταν ακόμα ή σε καμιά σπηλιά ή πάνω στα δέντρα. Και τέλος:
    Γιατί εμείς ό,τι και να συμβεί θα επιβιώσουμε.!!! Και θα συνεχίσουμε την ένδοξη ιστορία μας ως ΕΛΛΗΝΕΣ.

    Προσωπικά, δεν έχω κάτι με τη χώρα σας. Την έχω επισκεφθεί στο παρελθόν, θα την ξαναεπισκεφθώ στο μέλλον και φυσικά θα την σεβαστώ. Διότι έχω τρόπους και δεν είμαι πίθηκος, όπως είστε εσείς. Εξάλλου, δεν έχω κάτι να ζηλέψω, εδώ τα έχουμε όλα. Αν δεν τα είχαμε, δεν θα ασχολιόσασταν όλοι μαζί μας. Όταν κάποιος ασχολείται με «κάτι» σημαίνει ότι αυτό το «κάτι» τον καίει. Και επειδή ο καθένας στο τέλος παίρνει αυτό που του αξίζει, πραγματικά χαίρομαι που δεν θα είμαι στη θέση σας στο προσεχές μέλλον.

    Υ.Γ. Είναι τυχαίο που όσοι μας διασύρουν, μας χρωστάνε και από κάτι; Επί την ευκαιρία μπορείτε να μας στείλετε πίσω τα μάρμαρα του Παρθενώνα, καθώς και αρκετά χρήματα που βγάλατε ως χώρα από την έκθεση τους τόσα χρόνια».

    Φίλε έχει κάποια σωστά σημεία η απάντηση αλλά και κάποια τόσο σοβινιστικά και προφανώς ανόητα που ελπίζω ότι δεν την ενστερνίζεσαι στο σύνολό της αλλά τμηματικά μόνο.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #259139

    Φίλε έχει κάποια σωστά σημεία η απάντηση αλλά και κάποια τόσο σοβινιστικά και προφανώς ανόητα που ελπίζω ότι δεν την ενστερνίζεσαι στο σύνολό της αλλά τμηματικά μόνο.

    Φίλε μου πες μου σε παρακαλώ ποιό σημείο της επιστολής θεωρείς σοβινιστικό η τέλος πάντων ποιό σημείο της είναι ανόητο και άμα θέλεις να μου το εξηγήσεις …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #259133

    [size=3]Φίλε μου πες μου σε παρακαλώ ποιό σημείο της επιστολής θεωρείς σοβινιστικό η τέλος πάντων ποιό σημείο της είναι ανόητο και άμα θέλεις να μου το εξηγήσεις …[/size]

    Σμφωνώ με τον Διονυση !!!

    Το παρακάτω το εστειλε μια φίλη στο channel 4


    TO WHOM IT MAY CONCERN
    I am writing to complain profusely for the appalling display of heartlessness, insensitivity and mockery towards the Greeks in your show ‘Go Greek for a Week.’
    To start with, it is obvious that you are either misinformed or intentionally aiming to slander a great nation. As I like to give anyone the benefit of the doubt, I prefer to regard that the former, rather than the latter, is the case. Therefore, I feel obliged to inform you for example, that no such thing as a ‘milk allowance’ exists in this country. Perhaps you mean the allowance that mothers are given by social services per year for each under-aged child but surely this happens everywhere in the world and besides, its hardly worth a mention being so preposterously low (you try financing your child’s needs for a year with only 70 eur!)

    Moving on to the big stuff now, I wonder if you have ever bothered to read the European statistics at all? Kindly be informed that the Greeks are the most hardworking and yet the least paid Europeans. They work 12 hour shifts or more per day without overtime pay, sometimes for as little as 400-600 Eur a month. I couldn’t imagine an English family living on that per month! This is probably a British family’s monthly allowance just for booze!

    Υou seem to think that the Greeks are living like kings but I would gladly let you take my place for a week in my world! Care to hear details? Here goes! I am 44, with a University degree, I speak 3 foreign languages and yet, I am still unemployed, two years after I lost my job after 20 years of work! What's more, I receive no benefit because according to my corrupted and immoral government I don’t need it because my husband works! Like everyone else, we have ruled out any expenses other than for the absolutely necessary. No restaurants, no cafés, no cinema etc and no long drives either due to petrol prices. These days, my government mails me notifications to pay extra taxes every month. So far, I have paid annual tax on my property three times this year!

    Here are two ideas for your contestants to try, since you wish them to live like Greeks: Firstly, forbid them to use their cars and hand them bicycles or get them to walk for long distances. Its quite common for many Greeks now due to petrol costs/car tax and also the constant transport strikes. Secondly, get them starving for days including their children, letting them eat hardly anything solid. Do you think that’s preposterous? Why don’t you ask the schoolteachers who report every day that Greek schoolchildren faint in their class because of hunger? That is the real life of a Greek these days, far from the preposterous fairytale that you are projecting to your viewers! Yes, the Greeks are unable to even feed their own children nowadays because of unemployment, price increases and extra taxation. And yet, you mock us? I think that’s inhumane and disgusting! As far as I am concerned, I think Channel 4 should stop this appalling and malicious slander and apologise formally to the Greek people! I said ‘I think’ but somehow, I don’t expect it any more than I expect my dog to recite the alphabet! Do you know why? It is because your country has a long history of slander on Greece and its people by your media, which only adds insult to the perpetual injury of having to wait still for the return of our Parthenon marbles after that unmentionable ‘noble’ countryman of yours stole them from us.
    This is a matter of high sensitivity to every Greek by the way and yet, instead of returning the stolen property with your apologies, you mock us with witty little remarks (I refer mainly to your prime minister’s disgusting wit earlier this year with the phrase ‘Britain will not lose its marbles!’) As for our financial ruin, far from what you think, this is not due to tax evasion by a small percentage of the Greek population, but due to the admittedly highly corrupted political scene of the country since the 80’s. If anything, the Greek people deserve sympathy for this as well as encouragement while we suffer humiliation and poverty. The civilised nations of the world know this well but you are forever detached from the rest of us in your isolated little isle! Instead of standing on your pedestal mocking us, perhaps you should show some heart for our predicament, the way the rest of the world does. Sympathy and eagerness to help the ones in need is a sign of nobility and humanity but so far, I have seen neither from the British. And now, channel 4 does its bit, poisoning your own nation with scorn for the Greeks. You have no regard and no respect for our great country and its people and I am sure that if it weren’t for the money involved, you’d never even seek to host the Olympics. I personally think you don’t deserve to host them since you hold no respect for this glorious idea that unsurprisingly enough, is Greek, like so many other great ideas adopted by the rest of the world.

    Personally, I am not surprised with your attitude. But make no mistake: In the end, you will find yourselves in our position too (your national debt is as large as ours in case you didn’t know). Your precious pound is not going to save you but you know what? When you come in our position, the greatness of the Greek people will come through once again because then, instead of mocking you, we will sympathise with you regardless of all this! Do you know why this is, oh high and mighty Sirs of channel 4? The answer is simple: We are light years ahead of you in the matters of decency and civility. At the time that the Greeks were building the Acropolis, you and the rest of your people had barely come down the trees yet!

    Un-kindest regards,

    Effrosyni M.

    Οποιος άλλος θέλει να τους πατήσει ενα χέσιμο :lol: … ιδου το link … http://www.channel4.com/4viewers/contact-us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #259046

    ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΘΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΣ?[size=3][color=”#ff0000″]ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΓΩΜΕΝΑ ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΚΥΡΙΟΙ…….
    [/color][/size]ΟΥΤΕ ΤΑ ΟΥΣΙΩΔΗ ΔΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΘΥΣΙΕΣ!!!!!
    ΜΟΝΟ ΑΠΕΙΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΧΑΡΑΤΣΙ ΣΟΥ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ……….
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΖΥΓΩΣΤΕ……..ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΑΥΤΙΑ ΘΑ ΚΟΨΩ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΝ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ!!!!

    Φιλε μου εδω να ηταν μονο το πετρελαιο καλα θα ηταν,μας ζητησαν και για μαρκαδορους για τον πινακα και για κιμολιες και για τους σχολικους τροχονομους και για τα κερατα τους,το καλο ειναι που περυσι με 1 ποντο χιονι στην Μαλακασα εκλεισαν εδω τα σχολεια για 3 μερες,μετα λενε μερικοι γιατι τα εχετε με τους δημοσιους υπαληλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #258767

    Φίλε έχει κάποια σωστά σημεία η απάντηση αλλά και κάποια τόσο σοβινιστικά και προφανώς ανόητα που ελπίζω ότι δεν την ενστερνίζεσαι στο σύνολό της αλλά τμηματικά μόνο.

    Εγω βλέπω μόνο σωστά σημεία, εμ προσπαθουν να μας εξευτελίσουν εμ θα πρέπει να τους τα λέμε και με το ¨γάντι¨άντε με τα λαμόγια της Ευρώπης που νομίζουν ακόμα οτι έχουν αποικίες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #190974

    εγω δεν συμφωνω παντου

    οι αναφορες στην αρχαια ελληνικη ιστορια κτλ ειναι ακυρες
    τι θα πει επειδη εμεις εχουμε ιστορια ειμαστε καλυτεροι?
    τι εχουμε προσφερει οι νεοελληνες στον πολιτισμο??ΤΙΠΟΤΑ
    τα επιτευγματα των αρχαιων θα πρεπει να τα βλεπουμε και να παραδειγματιζομαστε και οχι να νομιζουμε οτι ειμαστε καποιοι επειδη ειχαμε σπουδαιους προγονους

    κατα τα αλλα κανουμε οτιδηποτε μπορουμε για να διαλυθουμε σαν χωρα και εθνος
    αυτο αποδεικνυεται οταν βλεπεις να πεφτει το πασοκ και να ανεβαινει η ΝΔ
    Η λεγομενη αρχη διατηρησης της μαλακιας

    κατα τα αλλα κανει πολυ καλα που βριζει τις γκει μαιμουδες της αγγλιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #190979

    Ως ΝεοΕλληνες δεν προσφεραμε τιποτε απλα αντιστεκομαστε σε ολες τις ανωμαλιες που εχουν εφευρει αυτοι και προσπαθουν να μας πασαρουν με το ζορι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #258749

    [size=3]Φίλε μου πες μου σε παρακαλώ ποιό σημείο της επιστολής θεωρείς σοβινιστικό η τέλος πάντων ποιό σημείο της είναι ανόητο και άμα θέλεις να μου το εξηγήσεις …[/size]

    Φιλε Dio θα σου στείλω ένα pm με τη θέση μου αναλυτικότερα το συντομότερο. Αλλά σε γενικές γραμμές αναφέρομαι ότι στον άκρατο ανθελληνισμό (με πολλά ψέμματα) τους η συντάκτρια απαντά με το ίδιο ύφος από την άλλη όφη του νομίσματος… αλλά και οι δύο θέσεις προέρχονται από το ίδιο νόμισμα το οποίο είναι διάτρητο από ανακρίβειες μισοαλήθειες και κενά λόγια.

    Αυτές οι απαντητικές επιστολές έχουν το ρόλο τους για να τις στέλνουμε έξω… αλίμονό μας όμως αν κάνουμε και τον εσωτερικό απολογισμό μας και την χάραξη στρατηγικής βασιζόμενοι σε αυτά…. και έναν δικηγόρο τον πληρώνεις να πει ότι μπούρδες ξέρει και μπορεί υπέρ σου στο δικαστήριο… αλίμονό σου όμως αν όταν βρεθείς στην ίδια κατάσταση στο μέλλον δράσεις με βάση αυτά που είχε πει εκεί μέσα για το αδαμάντινο του χαρακτήρα σου και για το ότι προκλήθηκες κλπ κλπ κλπ… σοφότερο είναι στην υπόλοιπη ζωή σου να θυμάσαι αυτά που σου είπε κατ' ιδίαν: "ρε παλιόμπιμπιπ πρόσεχε πως συμπεριφέρεσαι δεν είναι ζούγκλα εδώ". Τώρα αν εσύ προσωπικά δεν έχεις δει στη ζωή ή σε έργα τέτοια σκηνικά… θα βρω ένα καλύτεορ παράδειγμα στο pm…

    Καλημέρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #258746

    Λοιπόν είπα πμ αλλά ίναι πολλοί τελικά οι ενδιαφερόμενοι οπότε voila: (Γαλλικά ως ανθαγγλικά :lol: )
    Τα δικά μου σχόλια με italics.

    Κατα τα αλλα θελουν να ειμαστε κ ΕΕ.Ποιοι?αυτοι που δεν μπηκαν ποτε στην οικονομικη ενωση κ που παντα ηταν το τσιρακι των αμερικανων!!!
    Σωστότατο αυτό πάντα ήταν οι Άγγλοι η Αχχίλειος πτέρνα της Ευρώπης από κάποιες απόψεις (σε κάποια άλλα βέβαια μας είναι χρήσιμοι… π.χ. βάζουν φραγμούς στις ηγεμονικές αυταπάτες της Γερμανίας και αν δεν ήταν τόσο απρόθυμοι να ενώσουν το μέλλον τους με το δικό μας και έμπαιναν στην Ευρωζώνη σίγουρα η Μέρκελ δεν θα το έπαιζε Χίτλερ στο βαθμό που το κάνει τώρα …αλλά με σημερινά δεδομένα σωστό το σχόλιο)

    Επιστολή-καταπέλτης Ελληνίδας στο βρετανικό Channel 4 X Επιστολή-καταπέλτης Ελληνίδας στο βρετανικό Channel 4
    Επιστολή-καταπέλτης Ελληνίδας στο βρετανικό Channel 4
    «Αντί να μας διασύρετε, επιστρέψτε μας αυτά που μας χρωστάτε!»

    Μετά τη «φαεινή» και άκρως προσβλητική ιδέα του αγγλικού καναλιού 4 να στήσει ένα ολόκληρο ριάλιτι, με τίτλο «Γίνε Έλληνας για μια εβδομάδα», διακωμωδώντας με το χειρότερο τρόπο την Ελλάδα και τους Έλληνες, μια υπερήφανη Ελληνίδα έστειλε επιστολή-καταπέλτη στο κανάλι, την οποία και νομίζουμε ότι αξίζει να σας παραθέσουμε αυτούσια.

    «Αγαπητοί μου κύριοι του καναλιού 4, πληροφορήθηκα αυτές τις ημέρες, όπως και άλλοι Έλληνες, την προβολή του νέου σας ριάλιτι, το οποίο μας προσβάλει πάρα πολύ.
    Επειδή είστε αγενείς και δεν μπορώ να σας κατηγορήσω γι' αυτό, διότι ως λαός δεν έχετε ποτέ προσφέρει τίποτα στην ανθρωπότητα (πέρα από κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις)
    Λάθος αυτό το σχόλιο. Οι Άγγλοι έχουν φέρει το μεγαλύτερο εθνικό βάρος για την πρώτη φάση της βιομηχανικής επανάστασης σε πρακτικό επίπεδο (σε θεωρητικό αυτοί οι Αυστριακοί και οι Γάλλοι από κοινού αναβίωσαν τις Αρχαιοελληνικές ιδέες απλώς αλλά το θεωρητικό επίπεδο είναι μόνο η μισή κουβέντα…). Επίσης αυτό και κάποια άλλα επιτεύγματά τους είναι τόσο σύγχρονα ώστε εύκολα και εύλογα ταυτίζονται με τους ανθρώπους εκείνους (παππούδες των γονιών τους) αλλά και με την κοινωνία εκείνη της οποίας η σημερινή κοινωνία τους είναι απευθείας (εκφυλισμένος) απόγονος).

    , αλλά όλα τα πήρατε από εμάς, μπορεί να γραφτεί πολύ πιο σωστά (για τη μεγάλη προσφορά μας) και όχι τόσο ολοκληρωτικά και εριστικά ανακριβώς,

    θα είμαι και εγώ όσο πιο ευγενική μπορώ, διότι όπως βλέπετε ως Ελληνίδα δεν θα μπορούσα ποτέ να πέσω στο επίπεδο σας! < αυτό ελέγχεται … κάνουμε οι νεοέλληνες κάτι καφρίλες απίστευτες΄… από την άλλη μοιράζομαι μία υποσυνείδητη αίσθηση ότι ο Έλληνας διατηρεί μια ευγένεια σε πολύ βαθύ επίπεδο αλλά το σχόλιο είναι υπερβολικά αφοριστικό.

    Πως θα σας φαινόταν φίλοι μου αν εμείς ξεκινούσαμε ένα ριάλιτι, με ονομασία «Go British for a week»; Θα είχαμε πολλά να δείξουμε εκεί.
    Προπάντων το φέρσιμο σας όταν πίνετε όταν πάτε σε μία ξένη χώρα, ξεχνώντας βεβαίως την ευγένεια σας και τους νόμους σας. Σας σέρνουν λιπόθυμους από το ποτό στα σπίτια σας.
    Θα μπορούσαμε να δείξουμε, επίσης, την εγκληματικότητα και τον χουλιγκανισμό που έχετε άφθονο. Τις έννοιες οικογένεια και ηθικές αξίες που σας είναι άγνωστες και τις έχετε προ πολλού καταπατήσει. Μέχρι εδώ πολύ σωστά

    Και να μην ξεχάσω την εμμονή σας με την συνεύρεση που έχετε αναγάγει σε «εθνικό σπορ» ανάμεσα στα άτομα του ιδίου φύλου. Ειδικά το τελευταίο είναι η εθνική σας ξεφτίλα παγκοσμίως.
    Και πριν σκεφτείτε για τα ψεύδη περί αρχαίας Ελλάδας, ανοίξτε κάποιο βιβλίο να πληροφορηθείτε περί του θέματος (από σοβαρές πηγές). < Εδώ νομίζω ότι ρεαλιστικά η σημερινή ελληνική κοινωνία (άσε τους αρχαίους) εμφανίζει έντονη αδελφοποίηση τόσο νόμιμη (καλλιτεχνικά κυκλώματα κλπ) όσο και παράνομη (φυλακές – προπονητής μπάσκετ που έκανε τα παιδιά "σπαρτιάτες") που και αν ακόμα δεχτούμε ότι οι Άγγλοι είναι χειρότεροι δεν νομίζω πως έχει νόημα να ανοίγουμε τέτοιες κουβέντες…

    Αλλά δεν θα το κάνουμε (το ριάλιτι). Και ξέρετε γιατί;

    Γιατί είμαστε περήφανοι ως λαός και όχι κομπλεξικοί. Ναι υπερήφανοι είμαστε και δικαίως αλλά τα κόμπλεξ που κουβαλά ο Νεοέλληνας με τις στατιστικές αν δείχνουν νο1 στον κόσμο κατα κεφαλήν κατανάλωση ουίσκι και πόρσε καγιέν ανά κάτοικο… τι λέμε τώρα…. τά ' πε μια χαρά ο Χάρυ Κλύν (ψωμί δνε έχουνε να φαν και πάνε στον Καρβέλα… επίκαιρο γιατί στα '80ς γυρνάμε…)

    Γιατί όλα μα όλα ξεκίνησαν από αυτόν τον ιερό τόπο. Λίγο υπερβολικό αλλά οκ μικρή η υπερβολή. Τι σχέση έχουν όμως οι αρχαίοι με το Τζέφρευ ΓΑΠ, το Βενιζέλομπουλούκο, τον κομπλεξικό Σαμαρά με τη μανία πρωθυπουργοποίησης και όλους τους άλλους σημερινούς πολιτικούς από όλες τις παρατάξεις δεν το γράφει κάπου η επιστολή…

    Γιατί η ιστορία μας είναι η σημαντικότερη και η πιο μακρά παγκοσμίως. Πράγματι μαζί με των Κινέζων όμως αν κόσμο εννοείς τη Γη και όχι τη Δυτική κοινωνία συγκεκριμένα.

    Γιατί μετράμε τους περισσότερους ήρωες, καθώς και επιστήμονες, από την αρχαιότητα ως σήμερα παγκοσμίως. Αρχαιότητα ναι … νεότερα χρόνια δε νομίζω να πηγαίνουμε μπροστά στο σκορ με έναν Παπανικολάου και μια χούφτα ακόμα επιστήμονες… έχουνε και άλλες χώρες πολλές τόσους… οι Ινδοί έχουνε βγάλει απίστευτα μυαλά π.χ. (εκτός των ευρέως γνωστών χωρών)

    Γιατί εμείς σας «ξελασπώσαμε» στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και έχετε την κα Μέρκελ. καγκελάριο από την άλλη μεριά του καναλιού.. < εννοεί μάλλον και ΔΕΝ έχετε και έχει σε κάποιο μικρό βαθμό δίκιο για τους γνωστούς ιστορικούς λόγους αλλά ήταν μία από τις πολλές παραμέτρους της πτώσης του Χίτλερ η καθυστέρηση στο Ρούπελ και τα άλλα οχυρά… Πιο δίκαιο (και μεγαλύτερη τιμή για μένα) να λέγαμε ότι χωρίς τους Έλληνες θα είχαν χρειαστεί περισσότερες ατομικές για να τελειώσει ο πόλεμος.

    Γιατί, πολύ απλά, αν δεν υπήρχαμε εμείς το πολύ-πολύ να ήσασταν ακόμα ή σε καμιά σπηλιά ή πάνω στα δέντρα. ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ. Ναι οι Ρωμαίοι μεταλαμπάδευσαν τον Ελληνικό πολιτισμό σε όλη τη Βόρεια και Δυτική Ευρώπη όπου αντικατέστησε κατώτερους πολιτισμούς σωστά. Αλλά ΡΕ ΚΑΦΡΟΙ είχαν χειρότερα αποχετευτικά συστήματα και λιγότερο προηγμένη αρχιτεκτονική και γεωργία (αν και πιο προηγμένη σε κάποια θέματα) ΟΥΤΕ ΣΕ ΔΕΝΤΡΑ ΖΟΥΣΑΝ ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΠΗΛΙΕΣ ΤΟ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!!!!!!!!

    Και τέλος: Γιατί εμείς ό,τι και να συμβεί θα επιβιώσουμε.!!! Και θα συνεχίσουμε την ένδοξη ιστορία μας ως ΕΛΛΗΝΕΣ. Άρα δεν χρειάζεται να προσπαθήσουμε για τίποτα και να συμαζέψουμε τα χάλια μας ούτε να κάνουμε κάτι για την ΓΙΓΑΝΤΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ Μπράβο κυρία μου… τώρα σίγουρα τους έπεισες ότι έχουμε μεγάλο μέλλον.

    Προσωπικά, δεν έχω κάτι με τη χώρα σας. Την έχω επισκεφθεί στο παρελθόν, θα την ξαναεπισκεφθώ στο μέλλον και φυσικά θα την σεβαστώ. Διότι έχω τρόπους και δεν είμαι πίθηκος, όπως είστε εσείς. Εξάλλου, δεν έχω κάτι να ζηλέψω, εδώ τα έχουμε όλα. Αν δεν τα είχαμε, δεν θα ασχολιόσασταν όλοι μαζί μας. Όταν κάποιος ασχολείται με «κάτι» σημαίνει ότι αυτό το «κάτι» τον καίει. Και επειδή ο καθένας στο τέλος παίρνει αυτό που του αξίζει, πραγματικά χαίρομαι που δεν θα είμαι στη θέση σας στο προσεχές μέλλον. Μακάρι να έχει δίκιο… εγώ είμαι ανήσυχος και αβέβαιος για το μέλλον όλων μας.

    Στο ΥΓ δεν μπαίνω λόγω χώρου και αυτό είναι και σωστό και λάθος.
    Συνοψίζω… όταν μας λεν βλακείες ασ πούμε και εμείς καμία αλλά μην τις πιστεύουμε κιόλας αναμεταξύ μας έτσι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #191125

    Από το ΕΘΝΟΣ
    Γ. Δελαστίκ:
    [/size]

    Γερμανική τάξις καθ' άπασαν την ΕΕ

    Αυτοί που ανησυχούσαν για τις καταθέσεις τους μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι, τουλάχιστον για τους επόμενους μήνες. Μετά τη συντριπτική επιβολή των γερμανικών θέσεων στη σύνοδο κορυφής της ΕΕ την Πέμπτη και την Παρασκευή με το ασύλληπτο σκορ του 26-1 (!), η Ευρωζώνη δεν απειλείται με άμεση διάλυση, άρα το ευρώ παραμένει για την ώρα κοινό νόμισμα και επομένως οι καταθέσεις σε ευρώ δεν κινδυνεύουν λόγω ενδεχόμενης εξαφάνισής του.

    Οι εισοδηματίες καταθέτες μπορούν να ησυχάσουν. Αντιθέτως, οι εργαζόμενοι ή συνταξιούχοι μικροκαταθέτες μάλλον θα πρέπει να το πάρουν απόφαση ότι καταθέσεις σε λίγο δεν θα έχουν. Οχι επειδή θα τις χάσουν εξαιτίας κάποιας νομισματικής αναταραχής, αλλά επειδή με την πολιτική αέναης λιτότητας και φτώχειας σε όλες τις χώρες της ΕΕ που επέβαλε η καγκελάριος Ανγκελα Μέρκελ, οι ίδιοι οι εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι θα υποχρεωθούν να «φάνε» τις καταθέσεις τους, γιατί με τους μισθούς και τις συντάξεις τους θα είναι πλέον αδύνατον να τα βγάλουν πέρα! Αυτό είναι το ουσιαστικό αποτέλεσμα της συνόδου κορυφής της ΕΕ.

    Για τους μισθοσυντήρητους και τους μικρομεσαίους από εδώ και πέρα το ευρώ θα συμβολίζει την οικονομική δυσπραγία, τη στέρηση, τη φτώχεια, τη μιζέρια.

    Ποτέ διαδικασίες τέτοιου τύπου δεν διακόπτονται οικειοθελώς από τις κυβερνήσεις και τις ελίτ που τις έχουν θέσει σε κίνηση. Τις συνεχίζουν μέχρις ότου σημειωθούν κοινωνικές εξεγέρσεις και απειληθούν επαναστάσεις και ανατροπές. Μόνο τότε το κατεστημένο οδηγείται εκόν άκον σε αλλαγή πολιτικής. [/size]Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι μέχρι στιγμής ορατό πουθενά στον ευρωπαϊκό ορίζοντα, σε καμία χώρα, άρα το φυσιολογικό είναι η συνέχιση αυτής της πολιτικής λεηλασίας των εισοδημάτων και υποβάθμισης του βιοτικού επιπέδου των Ευρωπαίων εργαζομένων, πρωτίστως βεβαίως των Ελλήνων, όπως ήδη παρατηρούμε.

    Εχουμε να κάνουμε με ένα βαθύτατα πολιτικό πρόβλημα που φυσικά έχει σοβαρότατες οικονομικές και κοινωνικές παραμέτρους. Δεν έχουμε να κάνουμε με κάποιο οικονομικό πρόβλημα τεχνοκρατικού χαρακτήρα. Είναι εντελώς εσφαλμένη η θεώρηση του ζητήματος π.χ. από τη σκοπιά του αν η πολιτική που επιβάλλει η Μέρκελ σε όλη την Ευρώπη στραγγαλίζει την ανάπτυξη.

    Το Βερολίνο γνωρίζει άριστα ότι αυτή η πολιτική οδηγεί στην ύφεση και όχι στην ανάπτυξη. Η ύφεση όμως στην υπόλοιπη ΕΕ είναι αυτή που υπηρετεί τα γερμανικά σχέδια ηγεμονίας στην ευρωπαϊκή ήπειρο! Η ύφεση δηλαδή συνιστά στρατηγική επιλογή της Γερμανίας για να επιβάλει την επικυριαρχία της στην Ευρώπη, δεν αποτελεί ένα ανεπιθύμητο αποτέλεσμα μιας κακής οικονομικής πολιτικής!

    Δεν έχουμε δηλαδή να κάνουμε με κάποιο «γερμανικό λάθος», αλλά με μια συνειδητή επιλογή κορυφαίας σημασίας.

    Το ζήτημα επομένως δεν είναι να πειστούν οι Γερμανοί ότι δήθεν κάνουν λάθος και έτσι να διορθώσουν και να αλλάξουν την πολιτική τους, αλλά να συναντήσουν τόσο ισχυρή αντίσταση ώστε να διαπιστώσουν ότι αυτή η πολιτική δεν περνάει και να αναγκαστούν να την εγκαταλείψουν.

    Αυτό όμως για την ώρα παραμένει όνειρο θερινής νυκτός. Στις Βρυξέλλες έγινε το ακριβώς αντίθετο. Οι ηγέτες 25 κρατών-μελών της ΕΕ υπέκυψαν και συμπαρατάχθηκαν με το Βερολίνο, παρ' όλο που ήταν εξόφθαλμο ότι πολλοί από αυτούς διαφωνούσαν με τις γερμανικές θέσεις.

    Από τη στιγμή που συνέβη αυτό, γιατί άραγε θα έπρεπε κανείς να ελπίζει ότι οι Γερμανοί θα αλλάξουν πολιτική; Τέτοιες ελπίδες είναι παντελώς αβάσιμες.

    ΕΛΛΑΔΑ
    Ατελείωτο μαρτύριο διαρκών εξετάσεων

    ΔΕΝ ΕΚΔΙΩΚΕΤΑΙ άμεσα η Ελλάδα από την Ευρωζώνη. Οχι μόνο γιατί δεν υπάρχει καμία απολύτως νομική βάση για να γίνει αυτό νομίμως, αλλά και γιατί είναι τόσο άθλια η δημοσιονομική κατάσταση όλων σχεδόν των χωρών της ζώνης του ευρώ, ώστε είναι αδύνατον να βρεθούν κάποια κριτήρια που να ορίζουν οι συνθήκες και να τα παραβιάζει μόνο η Ελλάδα και όχι π.χ. η… Γαλλία ή η Ιταλία! Αυτό που θα γίνει όμως είναι μια διαδικασία διαρκών ετήσιων στόχων ελλείμματος και χρέους που οι Γερμανοί ελπίζουν ότι θα τους πιάνουν όλα τα κράτη της Ευρωζώνης πάση θυσία, με τεράστιο κοινωνικό κόστος καταβαράθρωσης του βιοτικού επιπέδου των λαών τους. Ενα ατελείωτο μαρτύριο διαρκών εξετάσεων.[/size][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #191127

    Καλημέρα σε όλη την παρέα…και καλή εβδομάδα..!!!
    Διάβασα αυτό το άρθρο και το βάζω για να το δείτε κι εσείς…!!
    Η εξέγερση πάντως δεν έχει αρχίσει….!!!
    Τουλάχιστον όσο υπάρχουν ΑΥΤΟΙ που ΕΜΕΙΣ έχουμε επιλέξει….εδώ και κάμποσες δεκαετίες..!!!

    Άρθρο[/url">

    Μετακόμιση στο Παρίσι με χρήματα Ελλήνων πολιτών

    Θυσίες απαιτούνται από τον ελληνικό λαό, ώστε να βγει η χώρα μας από το αδιέξοδο. Γιατί όμως δεν ισχύει το ίδιο για τους πολιτικούς; Εν μέσω κορύφωσης της κρίσης, η κ. Μπιρμπίλη φαίνεται πως μετακόμισε στο Παρίσι, με χρήματα του ελληνικού λαού

    Στέλιος Μπαμιατζής Δημοσιεύτηκε: Δεκέμβριος 04 2011 14:18 Ενημερώθηκε: Δεκέμβριος 04 2011 20:08

    Ας γράψουμε ένα υποθετικό σενάριο. Μέσος Έλληνας οικογενειάρχης με μειώσεις και περικοπές σε μισθούς και δώρα μεταβαίνει στο σπίτι του. Όπου και πληροφορείται από την εφημερίδα της Κυριακής (Δημοκρατία) πως έχει δώσει και αυτός το κατιτίς του ώστε να μετακομίσει η κ. Μπιρμπίλη στο Παρίσι.

    Ποσό, το διόλου ευκαταφρόνητο των 35.372 ευρώ

    Από τα έξι χιλιάδες ευρώ βέβαια ξεκίνησε το κόστος και ξεπέρασε το προαναφερόμενο των 35.372.

    Σύμφωνα, με την εφημερίδα "Κυριακάτικη Δημοκρατία" και όπως αναφέρεται σε έγγραφο του υπουργείου Ανάπτυξης, τα "έξοδα μετεγκατάστασης" της πρώην υπουργού Περιβάλλοντος πληρώνονται από το ελληνικό δημόσιο, πιο απλά από τους Έλληνες πολίτες.

    Σύμφωνα πάντα με το ρεπορτάζ της εφημερίδας, ο Γ. Παπανδρέου δεν ήθελε να αφήσει κάποιους πολύ δικούς του ανθρώπους ξεκρέμαστους.

    Έτσι, ο Δ. Δρούτσας πήγε στις Βρυξέλλες ως ευρωβουλευτής, ενώ η Τίνα Μπιρμπίλη μετακόμισε στην "πόλη του φωτός", όπως λέγεται.

    Διορίστηκε βάση προεδρικού διατάγματος στη "Μόνιμη Ελληνική Αντιπροσωπεία στον Οργανισμό Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης".

    Τυπικά ανέλαβε τα καθήκοντα της στα τέλη του Σεπτεμβρίου.Στις 14 Νοεμβρίου όμως, ούτε ένα μήνα μετά, φτάνει και ο λογαριασμός, ο οποίος αναλύεται ως ακολούθως: Ο μισθός της κ. Μπιρμπίλη ανέρχεται στα 12.000 ευρώ.

    Προσθέτουμε τον οδηγό της, καθώς και την ιδιόκτητη κατοικία εις το Παρίσι και φτάνουμε στα συνολικά 35.272 ευρώ και 16 λεπτά.

    Με το έγγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου 48810/ΔΙΟ 8897, η Διεύθυνση Οικονομικού του υπουργείου Ανάπτυξης, βλέπε Χρυσοχοϊδης, "εγκρίνει τη δαπάνη 6.233, 92 ευρώ" ως έξοδα μετεγκατάστασης της πρώην υπουργού στο Παρίσι.

    Στο τέλος του εγγράφου επισημαίνεται ότι το "υπόλοιπο προς ανάληψη" είναι 29.138,24 ευρώ.

    Να σημειωθεί πως η κ. Μπιρμπίλη δεν είχε κάποιον θεσμικό ρόλο στο ΠΑΣΟΚ ούτε είχε εκλεγεί από κάποιο όργανό του πριν γίνει υπουργός.

    Ήταν όμως σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου από το 2004.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #258433

    [color=”#0000ff”][size=4][font=”Century Gothic”]
    [color=”#ff0000″][size=5][b]Ποτέ διαδικασίες τέτοιου τύπου δεν διακόπτονται οικειοθελώς από τις κυβερνήσεις και τις ελίτ που τις έχουν θέσει σε κίνηση. Τις συνεχίζουν μέχρις ότου σημειωθούν κοινωνικές εξεγέρσεις και απειληθούν επαναστάσεις και ανατροπές. Μόνο τότε το κατεστημένο οδηγείται εκόν άκον σε αλλαγή πολιτικής. [/b][/size][/color][/font][/size][/color]

    Αυτό ακριβώς…….μέχρι όμως να γίνει αυτό (αν γίνει ποτέ) ας κάτσουμε στην μιζέρια μας .Απο δω και πέρα δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτα και απο κανέναν.Απο τους μοναδικούς που έχουμε να περιμένουμε κάτι είναι απο εμας τους ίδιους…..όταν αποφασίσουμε ποτέ να αγωνιστούμε σοβαρά και ουσιαστικά και όχι με σημαιάκια και ειρηνικές διαδηλώσεις.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #191622

    Δε ξερω τη γινετε ισως να μας ψεκαζουν,αν και γελαγα οταν μου το λεγανε .Τα πραγματα ειναι τραγικα,συναντησα κατι φιλους και πραγματικα τους λυπηθηκα.
    ο ενας φορτηγατζης πολλα χρονια εχει μηνες να πληρωθη κοιμαται στο τρακτορα ,και πλενεται στο γυμναστηριο ενος φιλου!!!!!!!!!!!!!!τον αλλο παραμονες χριστουγενων οικογενειαρχη τον κανανε 4ωρο και αν θελη,μισθος 350 ευρω και σε μαντρα.ΠΟΙΑ εξεγερση αρχησε;ΚΡΕΜΑΛΕΣ ΚΑΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΜΟΣ ΣΤΑ 5 ΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΝΑΙ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #192148

    Έφαγε κάτι ψιλές!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #256129

    [url=”http://ksipnistere.blogspot.com/2011/12/k_6128.html”%5DΈφαγε κάτι ψιλές!!![/url]

    Αυτά είναι πάρα πολύ ωραία νέα…σου φτιάχνουν το κέφι. :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 588 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων