jepp το εργαλειο του κυνηγου σε δυσκολες εποχες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 97 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #290575

    Επειδη θέλω να πάρω ενα παλιό 4χ4 βρίσκομαι ανάμεσα στα susuki GV 2.0, honda CR-V ή HR-V , subaru 2.0
    αυτοκίνητα δεκαετίας.Αν κάποιος από τους φίλους έχει ή είχε ενα από αυτά θα μπορούσε να μου πει την κατανάλωση.
    Κινούμαι μόνο Αττική οδό, Εθνικη και επαρχιακό δίκτυο.Ευχαριστώ προκαταβολικά γιά τους φίλους κυνιγούς που θα πουν
    τη γνώμη τους ή τι μετρησαν γιά το καύσιμο.
    Τώρα έχω ενα Renault clio έτοιμο να διαλιθεί.

    Το suzuki ειναι of road τα αλλα τρεια ειναι SUV .Δες πρωτα τι ειναι αυτο απο τους δυο τυπους αυτοκινητων που θα σε βολεψει περισωτερο και μετα αποφασισε τι θ αγωρασεις .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #178139

    suzuki tou 98 1,6 3θυρο 10λτ πανω κατω…στο βουνο δε μασαει !!!! μειονεκτημα μικρο ρεζερβουαρ και δεν ειναι για μεγαλες ταχυτητες , το αντιστοιχο 2λτρο φιλου βαλε 3-4 λιτρα παραπανω

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #290572

    [size=3][/size]Επειδη θέλω να πάρω ενα παλιό 4χ4 βρίσκομαι ανάμεσα στα susuki GV 2.0, honda CR-V ή HR-V , subaru 2.0
    αυτοκίνητα δεκαετίας.Αν κάποιος από τους φίλους έχει ή είχε ενα από αυτά θα μπορούσε να μου πει την κατανάλωση.
    Κινούμαι μόνο Αττική οδό, Εθνικη και επαρχιακό δίκτυο.Ευχαριστώ προκαταβολικά γιά τους φίλους κυνιγούς που θα πουν
    τη γνώμη τους ή τι μετρησαν γιά το καύσιμο.
    Τώρα έχω ενα Renault clio έτοιμο να διαλιθεί.

    Από όλα αυτά που αναφέρεις φυσικά και θα προτιμούσα το honda HR-V με το οποίο έχω ταξιδέψει και πάει μία χαρά.Επίσης στην κατανάλωσή του ( πολύ βασικό ) πιστεύω ότι είναι στην καλύτερη θέση απο όλα τα υπόλοιπα.Δεν έχει αργά…Ε και? Εγω αργά έχω χρησιμοποιήσει μόνο για να βγάλω το σκάφος απο δύσκολη ράμπα και στο καμπινγκ όταν πηγαίνω δίπλα στο κύμα αφου έχω διασχίσει δύσκολη άμμο…..πουθενά αλλού.

    Επίσης με τα σημερινά δεδομένα ( τέλη κυκλοφορίας-τεκμήρια – καύσιμα) αν έπαιρνα τετρακίνητο θα έπαιρνα κάτι τέτοιο..Visit My Website το οποίο αποδεδειγμένα δεν κολλάει πουθενά δεν καίει δεν χαλάει……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #290571

    [size=3]Από όλα αυτά που αναφέρεις φυσικά και θα προτιμούσα το honda HR-V με το οποίο έχω ταξιδέψει και πάει μία χαρά.Επίσης στην κατανάλωσή του ( πολύ βασικό ) πιστεύω ότι είναι στην καλύτερη θέση απο όλα τα υπόλοιπα.Δεν έχει αργά…Ε και? Εγω αργά έχω χρησιμοποιήσει μόνο για να βγάλω το σκάφος απο δύσκολη ράμπα και στο καμπινγκ όταν πηγαίνω δίπλα στο κύμα αφου έχω διασχίσει δύσκολη άμμο…..πουθενά αλλού.

    Επίσης με τα σημερινά δεδομένα ( τέλη κυκλοφορίας-τεκμήρια – καύσιμα) αν έπαιρνα τετρακίνητο θα έπαιρνα κάτι τέτοιο..[url=”http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1647766/”%5DVisit My Website[/url] το οποίο αποδεδειγμένα δεν κολλάει πουθενά δεν καίει δεν χαλάει……

    [/size]

    Φιλε Διονυση το HR-V ειπαμαι ειναι SUV και τα SUV δεν εχουν αργα παναι καλητερα στην ασφαλτο σε σχεση με τα of road αλλα υστερουν στο χωμα .Διλαδη εκει που υστερουν τα Suv υπερτερουν τα of road και εκει που υστερου τα of road υπερτερουν τα SUV το ενα ειναι καλητερο για την ασφαλτο (SUV) σε σχεση με το αλλο , ενω το αλλο ειναι καλητερο (OF ROAD) στο χωμα σε σχεση με το αλλο .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #290570

    Φιλε Διονυση το HR-V ειπαμαι ειναι SUV και τα SUV δεν εχουν αργα παναι καλητερα στην ασφαλτο σε σχεση με τα of road αλλα υστερουν στο χωμα .Διλαδη εκει που υστερουν τα Suv υπερτερουν τα of road και εκει που υστερου τα of road υπερτερουν τα SUV το ενα ειναι καλητερο για την ασφαλτο (SUV) σε σχεση με το αλλο , ενω το αλλο ειναι καλητερο (OF ROAD) στο χωμα σε σχεση με το αλλο .

    Νικόλα αυτό ακριβώς είπα ρε φίλε.

    Επειδή την λόξα την είχα απο μικρό παιδί με τα κυνήγια,τα ψαρέματα , την ορεινή διαβίωση και οτιδήποτε έχει σχέση με την φύση
    εχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια ένα σωρό τετρακίνητα.Σε πληροφορώ ότι αν εξαιρέσεις τις περιπτώσεις που ανάφερα πιο πάνω , αργά δεν χρειάστηκα πουθενά.Με ένα ελαφρύ suv με μια αξιόπιστη τετρακίνηση πας παντού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #290534

    [size=3]Νικόλα αυτό ακριβώς είπα ρε φίλε.

    Επειδή την λόξα την είχα απο μικρό παιδί με τα κυνήγια,τα ψαρέματα , την ορεινή διαβίωση και οτιδήποτε έχει σχέση με την φύση[/size]
    [size=3]εχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια ένα σωρό τετρακίνητα.Σε πληροφορώ ότι αν εξαιρέσεις τις περιπτώσεις που ανάφερα πιο πάνω , αργά δεν χρειάστηκα πουθενά.Με ένα ελαφρύ suv με μια αξιόπιστη τετρακίνηση πας παντού.[/size]

    + 1111111111

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #290507

    [size=3]Νικόλα αυτό ακριβώς είπα ρε φίλε.

    Επειδή την λόξα την είχα απο μικρό παιδί με τα κυνήγια,τα ψαρέματα , την ορεινή διαβίωση και οτιδήποτε έχει σχέση με την φύση[/size]
    [size=3]εχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια ένα σωρό τετρακίνητα.Σε πληροφορώ ότι αν εξαιρέσεις τις περιπτώσεις που ανάφερα πιο πάνω , αργά δεν χρειάστηκα πουθενά.Με ένα ελαφρύ suv με μια αξιόπιστη τετρακίνηση πας παντού.[/size]

    Το παντου ειναι σχετικο Διονυση και εγω με το δικο μου που δεν ειναι τετρακινιτο παω παντου δηλαδη εκει που θελω να πηγενω .Το θεμα ειναι που θελει να πηγαινει ο καθενας και αν εχει και κανενα σκαφος το SUV δεν του κανει .Εν το μεταξη το SUV δεν μπωρει να μπει σε νερο γιατι δεν εχει τη στεγανοτιτα του of road που ειναι φτιαγμενω για να μπενει και στο νερο , βεβαια υπαρχει ενα SUV που φτιαχτηκαι για να μπενει μεχρι μησο μετρο νερο .Για σενα το SUV ειναι ιδανικο και εγω μαζι σου , για καποιο αλλο μπωρει να μην τον εξηπιρετει .

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sport_utility_vehicle

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #290501

    …..παιδια ολα καλα αυτα που λεμε…αλλα στο δια ταυτα μας εχουν σκισει!

    Πριν απο λιγες μερες πουλησα το wranglerακι που….το σκοτωσα δηλαδη το καημενο.

    Mετα απο σχεδον 8 χρονια και αφου η ζωη μου ειχε συνδεθει με αυτο το αυτοκινητο που μου εκανε αδιαμαρτηρητο ολα τα χατηρια, καποιοι αλητηριοι με αναγκασαν να το αποχωριστω…..

    Φευγοντας ο νεος ιδιοκτητης του μου ειπε οτι θα το προσεχει και να μην ανησυχω…. :lol:

    Παει, ειπα μεσα μου.Τερμα οι λασπες, οι σκονες, οι γκρεμιλες, το κυνηγι, τα πουπουλα στα πισω καθισματα, τα ξεχασμενα φυσιγια και οι πατημασιες των σκυλων….τωρα μονο για καφε στο Κολωνακι θα πηγαινει….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #290499

    Πριν απο λιγες μερες πουλησα το wranglerακι που….το σκοτωσα δηλαδη το καημενο.

    Mετα απο σχεδον 8 χρονια και αφου η ζωη μου ειχε συνδεθει με αυτο το αυτοκινητο που μου εκανε αδιαμαρτηρητο ολα τα χατηρια, καποιοι αλητηριοι με αναγκασαν να το αποχωριστω…..

    Να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω.Σκέψου όμως ότι μπορεί και να είσαι τυχερός που κατάφερες και το αποχωρίστηκες.Αυτή την στιγμή υπάρχουν χιλιάδες σαν και σένα που πασχίζουν να πουλήσουν και δεν μπορούν γιατί δεν υπάρχει ζήτηση.
    Τώρα όσον αφορά τους αλήτες που μας έφεραν ως εδώ …ασε μην ανοίξω πάλι το στόμα μου.
    Εγω πάντως δεν κάνω σε κανένα την χάρη.Δεν το πουλάω.Θα καταθέσω πινακίδες και θα το βλέπω τουλάχιστον.Θα έχω βέβαια και την ικανοποίηση ότι απο το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν θα πάρουν φράγκο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #290491

    [size=3]Να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω.Σκέψου όμως ότι μπορεί και να είσαι τυχερός που κατάφερες και το αποχωρίστηκες.Αυτή την στιγμή υπάρχουν χιλιάδες σαν και σένα που πασχίζουν να πουλήσουν και δεν μπορούν γιατί δεν υπάρχει ζήτηση.
    Τώρα όσον αφορά τους αλήτες που μας έφεραν ως εδώ …ασε μην ανοίξω πάλι το στόμα μου.
    Εγω πάντως δεν κάνω σε κανένα την χάρη.Δεν το πουλάω.Θα καταθέσω πινακίδες και θα το βλέπω τουλάχιστον.Θα έχω βέβαια και την ικανοποίηση ότι απο το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν θα πάρουν φράγκο.[/size]

    Kαπως ετσι το χω σκεφτει και γω αμα ζορισει το πραμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    spyridon στις #178162

    Προς το Honda HR-v κλείνω και εγώ αλλά έλα που τα δύλιτρα τα βρίσκω σε πολύ χαμηλές τιμές και σε αφθονία .
    Το θέλω γιά να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου 90 χιλιόμετα την ημέρα αττικής οδού καθώς και γιά την
    καθημερινήμου βόλτα γιά κυνήγι -βολτα το σκυλάκι μου.
    Αλλά θέλω suv-off road γιατί μερικές φορές καρδιοχτήπισα σε λάσπες ή νεροφαγώματα ιδιέτερα οταν κανένα
    σαββατοκύριακο που πάω γιά κυνήγι εκτός αττικής.
    Ενοήται η πρώτη κίνηση που θα κάνω μόλις το αγοράσω θα του βάλλω γκάζι γιατί 100+ km την ημέρα βενζίνη δέν
    συνφέρει.
    Αλλος ένας λόγος που θέλω να πάρω suv-off road είναι πέρσι άλαξα ψαλίδια ακρόμπαρα στό clio και πάλι βροντάει
    ολόκληρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #178173

    Aν σε παιρνει παντως, καθυστερησε το λιγο μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο.

    Λενε οτι θα κοιταξουν τα τελη κυκλοφοριας ξανα. Τωρα τα διλιτρα δινουν 600 (2011) και φετος 2012 δηλαδη, 660. Επισης κοιταξε την παλαιοτητα, μη σε πιασει κανα τεκμηριο, και αν ειναι κατω της δεκαετιας ισως σε πιασει και η εκτακτη εισφορα. Aν αλλαξουν οι συντελεστες ΦΠΑ ισως σε συμφερει να περιμενεις ωστε να γλυτωσεις και απο την τιμη (αμφιβολο ομως αυτο), ή και το κοστος εγκαταστασης του υγραεριου.

    Κοιτα επισης και το Grand Vitara 1600, να γλυτωνεις και τιποτα απο τα τελη και τις τσαμπα χρεωσεις. Αν το κανεις υγραεριο, εννοειται οτι αν ειναι 2000cc V6 θα σου στοιχησει παραπανω, απ'οτι αν ειναι τετρακυλινδρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    spyridon στις #178175

    Εσύ φίλε victz είσαι ευχαριστημένος γιατί νομίζω έχεις ένα susuki GV 2.0 .Το έχεις μετρήσει πόσο καίει;
    Τα σέρβις του είναι ακριβά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #178202

    Καλησπερα

    Εχω Suzuki Vitara 2.0 V6. Καιει αρκετα, γυρω στα 10λιτρα. Τα σερβις του ειναι οκ, ευτυχως δεν εχει βγαλει καμμια τρελλη ζημια. Το χω τωρα 4 χρονια (Προ Κρισης) και δεν εχω παραπονα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #178206

    Εγώ jimny και πάλι jimny. Το μόνο κακό είναι ότι είναι μικρό και δεν το λες οικονομικό. Πάει όμως παντού.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 97 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων