AΦΑΙΡΕΣΗ ΡΙΓΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #284631

    αυτο θα πει ριγα

    παντως η ριγα εξυπηρετει σαν ενδειξη για τον προσανατολισμο του οπλου , οταν χρησιμοποιουμε διοφλαλμη σκοπευση, οχι για ψυξη.
    το οπλο χωρις ριγα εχει λιγοτερο βαρος και ψυχεται καλυτερα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #180274

    Θα πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός της χρήσης του όπλου σε καρτέρι και περπατητό κυνήγι. Προσωπικά η ύπαρξη της ρίγας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της σκόπευσης, αφού η θέασή της με το περιφερειακό κομμάτι της όρασης δίνει μία σαφέστατη ένδειξη του πού δείχνει το όπλο. Μία μπάσκουλα με μία μπίλια πάνω της δεν το λες εικόνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #180306

    Το καρτεροντουφεκο πρεπει να εχει ριγα,,αμα το εχεις οπως εγω που το εχω πιο πολυ για μπεκατσα [που πολλες φορες δεν προλαβαινεις να κλασεις
    οχι να δεις ριγα],,τοτε εκει δεν υπαρχη προβλημα,,εκει πιο πολυ ρολο παιζει η επωμιση που θα κανεις να σου βγει σωστα,και το σωστο κοντακι
    και οχι η ριγα του οπλου,στο καρτερι η ριγα βολευει γιατι ειναι ο δρομος που σου δειχνη το πουλι,,εχω ενα ποζε 72 ποντους για καρτερι
    η φαρδια ριγα που εχει με βολευει απιστευτα, ακομα και το μηκος της κανης παιζει ρολο σε ενα καρτεροντουφεκο που εκει βολευουν οι μακριες κανες
    ενω αντιθετα στο περπατητο για εδαφοβια πουλια,,οπως μπεκατσα -ορτυκι -περδικα βολευει το κοντο,ακομα και χωρις ριγα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #180309

    Όλα τα όπλα έχουν ρίγα δεν είναι τυχαίο συνάδελφοι μην το παιδεύουμε .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #284550

    [size=3]Όλα τα όπλα έχουν ρίγα δεν είναι τυχαίο συνάδελφοι μην το παιδεύουμε . [/size]

    Δεν έχουν ολα κ. Θόδωρε….
    Τα περισσότερα slug ειναι χωρίς ρίγα!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #284542

    Δεν έχουν ολα κ. Θόδωρε….
    Τα περισσότερα slug ειναι χωρίς ρίγα!!

    Τα περισσότερα παρέλειψα να το πω , κ . Πανο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #180318

    isws h lysh sto riga xwris riga einai na ftiaksoun mia riga elafria apo sinthetika ylika antoxhs px carbon

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #284520

    isws h lysh sto riga xwris riga einai na ftiaksoun mia riga elafria apo sinthetika ylika antoxhs px carbon

    υπάρχει ήδη ρίγα απο κάρμπον…..σε καποια μοντελα της benelli (π.χ raffaelo crio)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #284517

    υπάρχει ήδη ρίγα απο κάρμπον…..σε καποια μοντελα της benelli (π.χ raffaelo crio)

    nai ontos! poso na zigizei arage ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #284512

    nai ontos! poso na zigizei arage ?

    Δεν γνωριζω βαρος παντως είναι πανάλαφρη.
    Και είναι και αφαιρούμενη…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #284499

    Θα πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός της χρήσης του όπλου σε καρτέρι και περπατητό κυνήγι. Προσωπικά η ύπαρξη της ρίγας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της σκόπευσης, αφού η θέασή της με το περιφερειακό κομμάτι της όρασης δίνει μία σαφέστατη ένδειξη του πού δείχνει το όπλο. Μία μπάσκουλα με μία μπίλια πάνω της δεν το λες εικόνα.

    Το καρτεροντουφεκο πρεπει να εχει ριγα,,αμα το εχεις οπως εγω που το εχω πιο πολυ για μπεκατσα [που πολλες φορες δεν προλαβαινεις να κλασεις
    οχι να δεις ριγα],,τοτε εκει δεν υπαρχη προβλημα,,εκει πιο πολυ ρολο παιζει η επωμιση που θα κανεις να σου βγει σωστα,και το σωστο κοντακι
    και οχι η ριγα του οπλου,στο καρτερι η ριγα βολευει γιατι ειναι ο δρομος που σου δειχνη το πουλι,,εχω ενα ποζε 72 ποντους για καρτερι
    η φαρδια ριγα που εχει με βολευει απιστευτα, ακομα και το μηκος της κανης παιζει ρολο σε ενα καρτεροντουφεκο που εκει βολευουν οι μακριες κανες
    ενω αντιθετα στο περπατητο για εδαφοβια πουλια,,οπως μπεκατσα -ορτυκι -περδικα βολευει το κοντο,ακομα και χωρις ριγα

    Αυτες ειναι οι διαφορες στην πραξη. Ευτυχως η τεχνολογια και η ποικιλια ειναι σε υψιστο βαθμο και μπορουμε να επιλεξουμε φτανει να ξερουμε τι θελουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #284481

    Είναι περιπτώσεις που κάποιοι επιθυμούν να κάνουν αφαίρεση ρίγας στο κυνηγετικό τους όπλο.Πολλοί συνάδελφοι βλέπω το έχουν ήδη κάνει.Αν ήθελαν καλό θα ήταν να μας πουν τις εντυπώσεις τους,που έκαναν την επέμβαση,αν αυτό έγινε χωρίς φθορά του όπλου,σε πια όπλα γίνεται πιο εύκολα (στα ρώσικα πχ.η κόλληση είναι με καλάι και γίνεται εύκολα) και αν είχαν τα οφέλη που περίμεναν.

    Στην πρωτη μου καραμπινα Α303 εκτος απο την κλασσικη καννη 71
    εκ. με εσωτ.τσοκ,αγορασα και μια αλλη την οποια εκοψα στα 55 εκ.
    αφαιρεσα την ριγα και εβαλα τσοκ εξωτ. της Breda.Συνηθως φοραει
    το IMP.CYL η αλλιως 25νταρι και ηταν Το Εργαλειο για κυνηγι
    περπατητο με σκυλο η οχι.Τοτε…πριν πολλα χρονια.
    Οταν φυσικα πηρα μια CENTRO 66cm και ενα FALKONET SL 62cm
    που και τα δυο ζυγιζαν 3 kg,οσο δηλαδη και η κοντη Α303, φυσικα
    δεν σκεφτηκα να τους αφαιρεσω την ριγα αφου το βαρος, το μηκος
    και τα ζυγισματα τους ηταν αψογα.
    Καταληγω λοιπον οτι σημερα με την πληθωρα των οπλων που υπαρχουν,
    καποιος που εχει γνωσεις και ξερει τι θελει μπορει με 2-3 οπλα να
    εχει οτι πιο ομορφο και λειτουργικο ταιριαζει στα κυνηγια του χωρις
    να κανει μη αναστρεψιμες επεμβασεις στα οπλα του.
    (Σημ. Η Α 303 λογω αξιοπιστιας με περιμενει σε ενα νησι οπου
    κυνηγω με φιλους.Με 71 εκ.2** η 55 εκ.4**** κανει για τα παντα.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #188894

    Επηρεασμένος απο πολλές αναφορές περι ρίγας ή μή ρίγας, και δεδομένου ότι τα πλεονεκτήματα που αναφέρονται για την μή ύπαρξη ρίγας είναι πολλά, πρίν απο 10 μέρες αποφάσισα να αφαιρέσω τη ρίγα απο την remington 870. κάννη71εκ.
    Δίστασα λίγο στο να κόψω ή να κρατήσω ένα κομάτι μπροστά με την ακίδα.
    Το όπλο δούλευε πολύ καλά και οι τουφεκιές του ήταν καλές.
    Έκοψα με σιδεροπρίονο τη ρίγα συρριζα. Έκανα τη "Μακακία" να μή προσέξω και έγδαρα την κάννη.
    Ακολούθησε προσεκτικό λιμάρισμα , γυαλοχαρτάρισμα με οδηγό και βάψιμο με ένα (perma-blue ίσως. θα το δώ…)
    Αφαίρεσα τα πάντα. Το όπλο δέν έχει τίποτα. Γυμνή κάννη.
    Δεν φοβήθηκα και πολύ μιας και το αγόρασα 500ευρώ καινούριο.
    Η πρώτη αίσθηση ήταν ανακούφηση. Τέλειο ζύγισμα. Σαν να μή θέλεις να το αφήσεις κάτω. Έλεγα, τι το ήθελα αυτο το σίδερο επάνω στην κάννη.
    Ακολούθησε μια ανησυχία για το πως να σημαδεύω. Άνθρακες η ανησυχία!!!!!
    Το αποτέλεσμα; 100/100 επιτυχία. Το όπλο χτύπαγε σαν δαίμονας το στόχο με άριστη κίνηση στο αριστερό χέρι σαν πούπουλο.
    Σήμερα πήγα για καρτέρι αργά. 5 η ώρα, μάλιστα πρόλαβα και βοήθησα έναν τσοπάνη να βρεί μια προβατίνα που την παράτησε επειδή γέναγε, και γύρισε πίσω να την ψάξει.
    Του έδειξα το μέρος , τον είδα να βουτάει το μικρό και να φεύγει (προς ικανοποίηση όλων) .
    10 τουφεκιές και 5 πουλιά στο έδαφος. Εκ των οποίων : τα 4 έπεσαν με την πρώτη. Το 5ο έπεσε με δύο τουφεκιές.
    Οι 4 υπόλοιπες τουφεκιές αναλώθηκαν σε ψηλωμένα πουλιά χωρίς ουσιαστική ελπίδα.Όλα τα πουλιά πετάγανε σα βέλη γρήγορα με πολύ μικρή άνεση σκόπευσης.
    Το φυσίγγι ήταν 24γρ σκήτ #9,5 και τσοκάκι IC.
    Το όπλο έχει χάσει καμμιά 250αριά γραμμάρια.Και όλα στο μπροστινό χέρι!
    Ά και το τελευταίο! Δέν χρειάζομαι ακίδα. Ήθελα να κολλήσω κάποιο σκοπευτικό μπροστά, αλλά είδα ότι η κάννη απο μόνη της δείχνει αυτό που θέλω. Σημαδεύω το στόχο που είναι λίγο πιό ψηλά απο το τέλος της κάννης.

    Δέν θέλω να παρασύρω κανέναν σε ενέργειες που θα επιφέρουν ριζική μεταβολή στο όπλο τους χωρίς επιστροφή.
    Μαζί με τη ρίγα όμως , αν η μπάλα πάρει και την ακίδα, ψηφίζω ναι υπέρ της εξαφάνισης όλου αυτού του μετάλλου που κατάλαβα ότι δεν βοηθάει σε τίποτα στον κινούμενο στόχο.
    Η κάννη απο μόνη της οδηγεί!!!.
    Αν ζητηθεί να ανεβάσω φωτογραφίες για τη μετατροπή , θα το κάνω με χαρά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #264159

    Θα πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός της χρήσης του όπλου σε καρτέρι και περπατητό κυνήγι. Προσωπικά η ύπαρξη της ρίγας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της σκόπευσης, αφού η θέασή της με το περιφερειακό κομμάτι της όρασης δίνει μία σαφέστατη ένδειξη του πού δείχνει το όπλο. Μία μπάσκουλα με μία μπίλια πάνω της δεν το λες εικόνα.

    Σκέψου δηλαδή τώρα εγώ που δέν έχω ούτε μπίλια!!!!!…
    Όμως σου λέω ότι με βολεύει αφάνταστα να βλέπω (να ..καταλαβαίνω… μάλλον) το ελάχιστο αυλάκι της βάσης και λίγο το απάνω μέρος της κάννης και να βάζω σαν ακίδα το ίδιο το πουλί.
    Μάλλον οι ρίγες με μπερδεύουν. Πολλοί δεν μπορούν να χωνέψουν την ιδέα να βλέπουν μπροστά τους ένα μαύρο σκουπόξυλο…. Σε μένα όμως φαντάζει θαυμάσιο.
    Ίσως μου δίνει την εικόνα της ακριβούς κατεύθυνσης της κάννης άμεσα.
    Τι να πώ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    jhn στις #264155

    τα υπερ ενος οπλου χωρις ριγα αναφερθηκαν.τα υπερ ενος οπλου με ριγα ποια ειναι?

    1. καλυτερο ζυγισμα
    2. γρηγοροτερη επωμιση
    3. καλυτερο στριψημο
    6. ελαφρα καλυτερη βλητικη αποδοση

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΑΙΚΑΛ ΠΛΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ SUPER POSE. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕ ''ΡΙΓΕΣ''. ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΑΡΙΣΤΑ, ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΑΡΙΣΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ, ΑΦΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ (ΜΕ ΡΙΓΕΣ ΕΝΝΟΩ).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων