AΦΑΙΡΕΣΗ ΡΙΓΑΣ

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 46 έως 49 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #244861

    μητσο το οπλο σου αρχικα τι βαρος ειχε?

    Νομίζω 3350 gr


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #197090

    η πλαϊνή ρίγα στα δίκαννα έχει λόγο ύπαρξης στα σκοπευτικά όπλα όπου λειτουργεί ώς αγωγός θερμότητας από την θερμή προς την κρύα κάννη, μπορεί να λειτουργήσει δηλαδή ως μέσο ψύξης της κάννης. Αυτό προυποθέτει πως ρίχνεις πολλά φυσίγγια και πως έχεις μεγάλο ποσοστό ευστοχίας με την πρώτη τουφεκιά.

    Όσο για το εάν μια επέμβαση κάνει καλό ή όχι στο "ζύγισμα" του όπλου (το οποίο ο καθένας το εννοεί διαφορετικά) υπάρχει ένα αλάνθαστο μετρήσιμο μέγεθος: η ροπή αδράνειας. Με έναν ζυγό στρέψης του οποίου τα άκρα τοποθετείς στα σημεία κρατήματος του όπλου (λαβή – πάπια) μετράς το πλήθος των ταλαντώσεων ανα λεπτό πριν και μετά την επέμβαση. Εάν ο αριθμός μειωθεί τότε βελτιώθηκε. Κοινώς το ζητούμενο είναι το όπλο με μικρή ροπή αδράνειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197092

    παιδια στο μπροστινο μερος οι καννες συνδεονται με καποιο μεσο?εννοω για την ευθυβολια τους και λοιπα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #197104

    Οταν μου έβγαλε τις ρίγες ο Χατζηνάκος – εννοώ τις πλαινές – δεν πειραξε τα τελευταία 6 cm κοντά στο στόμιο – αλλά με δική μου επιθυμία. Δεν ξέρω αν εκεί υπάρχει κάποιος σύνδεσμος των καννών. Παντως σε όλο το υπόλοιπο μήκος των καννων δεν υπάρχει καποια συνδεση, πραγμα που με κάνει να πιστευω οτι η όλη συγκλιση γίνεται από την βάση – στην ένωση των καννών και ίσως – θα ήταν λογικό – στο τελευταίο αυτό τμήμα των 6cm.

    Και για τον φίλο που μου έστειλλε μύνημα και (δεν ξέρω πως) το διάβασα και το έχασα ( σας το είπα είμαι πρωτάρης ) στο σημείο που λέει η φωτό, το όπλο ισορροπεί τελείως και από τις 10 – 15 φορες τις 3 γέρνει προς τα πίσω αν αυτό κάτι σημαίνει.

    Εδώ: http://www.oplognosia.com/opla/opla140.php

    είναι το όπλο στην τελική του μορφή – δεν είχα κάνει ακόμα porting – όπως το έστειλλα στον κο Κυπρίδημο στην οπλογνωσία δεδομένου οτι ότι αλλαγες έκανα τον ρωτούσα.

    Φιλικά Μήτσος

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 46 έως 49 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων