AΦΑΙΡΕΣΗ ΡΙΓΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #263896

    Σκέψου δηλαδή τώρα εγώ που δέν έχω ούτε μπίλια!!!!!…
    Όμως σου λέω ότι με βολεύει αφάνταστα να βλέπω (να ..καταλαβαίνω… μάλλον) το ελάχιστο αυλάκι της βάσης και λίγο το απάνω μέρος της κάννης και να βάζω σαν ακίδα το ίδιο το πουλί.
    Μάλλον οι ρίγες με μπερδεύουν. Πολλοί δεν μπορούν να χωνέψουν την ιδέα να βλέπουν μπροστά τους ένα μαύρο σκουπόξυλο…. Σε μένα όμως φαντάζει θαυμάσιο.
    Ίσως μου δίνει την εικόνα της ακριβούς κατεύθυνσης της κάννης άμεσα.
    Τι να πώ;

    Και εγω φιλε ,εβγαλα μονος μου τη ριγα απο ενα οπλο που εχω ,300 γρ περιπου λιγοτερο βαρος ,καλυτερο ζυγισμα ,πιο ευκολη επωμιση ,πιο γρηγορη κινηση ,αλλη αισθηση ,αλλο οπλο !!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #188979

    Tα super pose που δεν εχουν ενδιαμεση ριγα και συνδεονται μονο στις δυο ακρες και στη μεση,παρουσιαζουν προβλημα ευστοχιας λογω της ταλαντωσης?Ρωτω γιατι μολις πριν λιγες μερες απεκτησα ενα τετοιο και δεν εχω κανει χρηση του πινακα.Οποιος εχει προηγουμενη εμπειρια η' γνωση ας με βοηθησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #263831

    Και εγω φιλε ,εβγαλα μονος μου τη ριγα απο ενα οπλο που εχω ,300 γρ περιπου λιγοτερο βαρος ,καλυτερο ζυγισμα ,πιο ευκολη επωμιση ,πιο γρηγορη κινηση ,αλλη αισθηση ,αλλο οπλο !!

    Το βάρος φεύγει απο μπροστά και είναι πολύ πιό εύκολο το όπλο κυρίως στο αριστερό που είναι και πιό αδύναμο χέρι. Τα 250 και τα 300γρ είναι πολλά κυρίως γιατί το βάρος της κάννης είναι έξω απο απο τη λαβή των χεριών. Εγώ το χαίρομαι που το κρατάω.(θεμελιώδης παράγοντας για επιτυχημένες βολές).

    [attachment=3403:aa.jpg] Το σφάλμα των σύγχρονων βιομηχανιών όπλων είναι ότι σχεδίασαν μια ρίγα και μετά έχτισαν ένα όπλο απο κάτω. Η Remington παλιότερα τα έφτειαχνε χωρίς ρίγες. Τώρα τα φτειάχνει με ρίγα πάνω στο παλιό καλούπι. Απλό! αφαιρώ τη ρίγα και έχω το παλιό όπλο. Με ευρωπαϊκά όπλα γίνεται, αλλά χάνεις το design.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #263830

    Tα super pose που δεν εχουν ενδιαμεση ριγα και συνδεονται μονο στις δυο ακρες και στη μεση,παρουσιαζουν προβλημα ευστοχιας λογω της ταλαντωσης?Ρωτω γιατι μολις πριν λιγες μερες απεκτησα ενα τετοιο και δεν εχω κανει χρηση του πινακα.Οποιος εχει προηγουμενη εμπειρια η' γνωση ας με βοηθησει.

    Όταν λέμε ταλάντωση, εννοούμε την ταλάντωση της κάννης σαν κάτι που συμβαίνει σε ένα κουδούνι ή καμπάνα όταν χτυπηθεί.Τότε παράγονται οι "αρμονικές συχνότητες" και οι φυσικοί παλμοί. Δέν εννοούμε ότι η κάννη θα ταλαντωθεί σαν φίδι και θα ρίξει αλλού γι`αλλού..
    Το θέμα είναι να μειωθεί όσο είναι δυνατόν η επαφή της κάννης με άλλα σώματα ή εξαρτήματα που θα επηρεάσουν την ανάπτυξη των ταλαντώσεών της. Αν ακουμπήσουμε το δάχτυλο σε ένα κουδούνι ή σε μιά χορδή αυτά σταματάνε να ηχούν.
    Λογικά το όπλο σου θα πρέπει να έχει λιγότερη επαφή με άλλες επιφάνειες και άρα θα έχει καλύτερη βλητική συμπεριφορά αν είναι απο καλά μέταλα. Ακόμη καλύτερη αν δεν υπήρχε κανένα συνδετικό ανάμεσα στις κάννες. Ρίξε και σε κανένα χαρτί και δές τι κάνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #263829

    1. καλυτερο ζυγισμα
    2. γρηγοροτερη επωμιση
    3. καλυτερο στριψημο
    6. ελαφρα καλυτερη βλητικη αποδοση

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΑΙΚΑΛ ΠΛΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ SUPER POSE. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕ ''ΡΙΓΕΣ''. ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΑΡΙΣΤΑ, ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΑΡΙΣΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ, ΑΦΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ (ΜΕ ΡΙΓΕΣ ΕΝΝΟΩ).

    Πολλοί απο μάς τουφεκάγαμε και τουφεκάμε άριστα. Το πρόβλημα είναι ποιός είναι ο κριτής που μας έβαλε άριστα.
    Αν τελοσπάντων θεωρούμε ότι είμαστε άριστοι, ας τσεκάρουμε το τρέχον σετάπ που μας δίνει αυτή την αριστεία, και ας μήν αποκλίνουμε απ`αυτό.

    Εγώ τουλάχιστον δέν μίλησα για οπλουργούς, είπα για κάτι που μπορούμε να κάνουμε στο σπίτι χωρίς έξοδα.
    Τα Baikal πάντως είναι κολλημένα με καλάϊ. Με πυρσό προπανίου ξεκολάνε όλα σε 1 λεπτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #194578

    επαναφερω το θεμα
    εχω ενα zabala suprema (superpose ειναι)
    γνωριζει καποιος ποια ειναι η μεθοδος συγκολησης των 2 πλαινων ριγων?σκεφτομαι να τις βγαλω για να μειωσω το βαρος και να βελτιωσω το ζυγισμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #250793

    Το βάρος φεύγει απο μπροστά και είναι πολύ πιό εύκολο το όπλο κυρίως στο αριστερό που είναι και πιό αδύναμο χέρι. Τα 250 και τα 300γρ είναι πολλά κυρίως γιατί το βάρος της κάννης είναι έξω απο απο τη λαβή των χεριών. Εγώ το χαίρομαι που το κρατάω.(θεμελιώδης παράγοντας για επιτυχημένες βολές).

    [attachment=3403:aa.jpg] Το σφάλμα των σύγχρονων βιομηχανιών όπλων είναι ότι σχεδίασαν μια ρίγα και μετά έχτισαν ένα όπλο απο κάτω. Η Remington παλιότερα τα έφτειαχνε χωρίς ρίγες. Τώρα τα φτειάχνει με ρίγα πάνω στο παλιό καλούπι. Απλό! αφαιρώ τη ρίγα και έχω το παλιό όπλο. Με ευρωπαϊκά όπλα γίνεται, αλλά χάνεις το design.

    με το συμπαθιο φιλε μου αλλα ειναι πολυ ασχημο το οπλο σου χωρις ριγα.!
    προς θεου βεβαια αφου αρεσει εσενα δεν πεφτει λογος κανενος και χερομαι που εισαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα αλλα εγω δεν θα το εκανα ποτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #196986

    για διαβαστε λιγο:η πλαινες ριγες σε ενα δικαννο(οχι η ριγα σκοπευσης) χρησιμευει στην συγκρατηση των καννων η ειναι καθαρα αισθητικη προσθηκη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #245129

    για διαβαστε λιγο:η πλαινες ριγες σε ενα δικαννο(οχι η ριγα σκοπευσης) χρησιμευει στην συγκρατηση των καννων η ειναι καθαρα αισθητικη προσθηκη?

    Τι να διαβάσουμε; Έχεις κάτι να μας προτείνεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197032

    εννοω αν ξερει καποιος να απαντησει,να μαθω θελω και εγω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #197038

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #245012

    [color=”#000000″][size=2]Αν παρατηρήσετε σε όλα τα δίκαννα όταν γίνετε η συγκόλληση αλλά και η σύγκλιση τον καννών δεν υπάρχουν πλαϊνές ρίγες … η πλαϊνές ρίγες μπαίνουν μετά από της άλλες δυο διαδικασίες (σύγκλιση και συγκόλληση).. Σύνδεση καννών με χελιδονοουρά, κάννες και ρίγες κολλημένες με μπρουντζοκόλληση, κάννες χωρίς ρύθμιση για σύγκλιση βολών,

    1) Ο ρόλος τους είναι καθαρά για λογούς αισθητικής και μετά για το συνολικό ζύγισμα του όπλου… για την άνω ρίγα ο ρόλος είναι ευθυγραμμιστικος

    2) Δυστυχώς ο πολύς ο κόσμος πιστεύει ότι αφαιρώντας την άνω ρίγα η και της πλαϊνές ρίγες ενός δίκαννου κερδίζει 200 με 250 γραμμ. συνολικού βάρους ..όχι αυτό που γίνετε δεν είναι ότι αφαιρώντας της ρίγες θα έχεις και ένα εύχρηστο αλλά και λειτουργικό όπλο λόγο μειώσεις βάρους αυτό που γίνετε είναι να επιβαρύνεται το ειδή λανθασμένο ζύγισμα του όπλου … άλλο είναι ένα ελαφρύ όπλο και άλλο είναι ένα καλοζυγισμένο όπλο .. άσχετου συνόλου βάρους

    3) η περισσότερη πιστεύουν ότι αφαιρώντας την ενώ ρίγα αλλά και της πλαϊνές ρίγες … άρα ελαφρύνοντας το όπλο θα τους έρχεται πολύ καλύτερα ως προς την επωμιση αρα πολύ πιο γρήγορο και ξεκούραστο συνάμα … όχι ένα ελαφρύ όπλο γενικού κυνηγιου δεν έχει καμία σχέση με ένα αμιγώς καρτεροντουφεκο … το παραδοσιακό καρτεροντουφεκο θα πρέπει να είναι ζυγισμένο ελαφρός μπροστά ….το ζύγισμα ενός όπλου γίνετε πάντα μετά φυσίγγια μέσα στο όπλο

    4)Η αφαίρεση της άνω ρίγας σε καραμπίνες και πλαϊνών ριγών σε δίκαννα εμπεριέχει ευχρηστία μεν αλλά χάνει σε ακρίβεια ως προς τον στόχο . ο λόγος είναι ότι ο καημός όλων είναι το πώς θα ελαφρύνουν το όπλο τους ..το θέλουν για περπατητο στην τσίχλα το θέλουν να μην τους κουράζει κρατώντας το στο καρτέρι για ώρες και τέτοια αλλά κούλα

    5) η αφαίρεση άνω ρίγας και πλαϊνών ριγών σε ένα δίκαννο η καραμπίνα θα πρέπει να συνοδευτείτε και από λίγο η πολύ αφαίρεση ξύλου από το εσωτερικό του κοντακίου ώστε το όπλο να καταστεί πλήρως λειτουργικό .. εργονομικό κατά την ντουφέκια … ένα καλοζυγισμένο όπλο άσχετου βάρους θα πρέπει να συμπεριφέρεστε ομαλά κατά την επωμιση να είναι ακριβές ως προς την κίνηση του και να μην κουράζει τον χρηστή αυτού ούτε στο αριστερό χέρι ούτε στο δεξί χέρι υπάρχουν δίκαννα που έχουν η δεν έχουν πλαϊνές ρίγες και ζυγίζουν 3,800+ και αν τα πιάσετε στα χεριά σας θα πάθετε πλακα παραπάνω από τρία κιλά δεν θα τα κάνετε με τίποτα

    6) ένα άλλο λάθος που κάνουν η περισσότεροι είναι ότι μπερδεύουν την ελαφρότητα ενός όπλου με το ζύγισμα .αυτά τα δυο δεν πάνε μαζί … αν πιάσετε ένα τελεια ζυγισμένο όπλο αυτό που θα διαπιστώσετε είναι ότι το όπλο έχει χάσει το βάρος του αυτό γίνετε γιατί το όπλο έχει ζυγιστή έτσι ώστε το βάρος του να είναι ανάμεσα από τα δυο σας χεριά (κεντροβαρές)αυτή την αίσθηση θα πρέπει να έχετε όταν επιχειρήσετε να βγάλετε της πλαϊνές ρίγες από τα δίκαννα σας … για να συμβεί όμως αυτό θα πρέπει να ξέρετε ότι ο δείκτης του δεξιού η αριστερού σας αντίστοιχα θα πρέπει αν είναι στην σκανδάλη του όπλου όταν το έχετε στα χερια και όχι απλά να κρατάτε το όπλο με το δεξί η το αριστερό χέρι το κοντάκι … αυτό γίνετε γιατί το ζύγισμα γίνετε για να έχετε την αίσθηση του συνολικού ζυγίσματος σε όλο το χέρι σας και όχι απλά κρατώντας το … το βάρος δεν πρέπει να πέφτει στο καρπό του χεριού σας αλλά σε όλο το χέρι για να έχετε την αίσθηση που σας αρέσει … είπαμε άλλο ελαφρύ και άλλο ζυγισμένο.. το ελαφρύ μπορεί να είναι με ευχάριστο αλλά είναι της περισσότερες φορές και δύσχρηστο … για αυτό καλό θα ήταν να αναζητάτε καλοζυγισμένα όπλα άσχετου βάρους .. πιστέψτε με είναι πολύ καλύτερα .

    7) τώρα για την επάνω ρίγα του όπλου ούτε λόγος άσχετου χρήσεως το κυνηγητικό όπλο πρέπει να φέρει ρίγα για τον εξής λόγο το κυνηγητικό σε σχέση με το ραβδωτό είναι ότι το πρώτο βάλει και το δεύτερο σημαδεύει… πιστεύω να καταλαβαινόμαστε… Στο λειοκαννο κυνηγητικό όπλο αλλά και σκοπευτικό η επάνω ρίγα πρέπει να υπάρχει.. σαν εικόνα του εγκέφαλου ως προς την ευθυγραμμίσει (κατάδειξη στόχου) και μόνο τίποτε άλλο .. αφήστε δε ότι όταν στοχεύεις σωστά δεν βλέπεις ρίγα ούτε και στόχαστρο,όλα τα παραπάνω όταν όλα έχουν γίνει σωστά τα βλέπουμε φλου ..άρα ο λόγος υπάρξεις είναι ευθυγραμμιστικος αναπόσπαστο κομμάτι της σκόπευσης, βεβαία αλλά και συνάμα ένα κομμάτι του όπλου που εγώ προσωπικά δεν θα έβγαζα ποτέ από κανένα μου όπλο … υπάρχουν και άλλοι τρόποι αφαιρέσεις βάρους ..δεν ξέρω αν σας το έχουν πει
    [/size][/color]

    Συμφωνώ απόλυτα, το μοναδικό σκοπό που εξυπηρετεί το πολύ ελαφρύ όπλο είναι το περπατητό και η επώμισή του όταν είσαι πολύ κουρασμένος.
    Κατά τα άλλα είμαστε πάρα πολλοί ποιο γρήγοροι στις επωμίσεις μας σε σχέση με την οποιαδήποτε ταχύτητα θηράματος και πρέπει να το γνωρίζουμε για να μην αγχωνόμαστε. Όσο ποιο βαρύ τόσο ποιο σταθερά σε φέρνει στον στόχο. Από εκεί και πέρα παίρνεις κάτι στα κιλά που να μην σε κουράζει στις ώρες που συνήθως κυνηγάς. Ισσοροπία ανάμεσα στο βάρος και στην αντοχή μας.

    Η μπεκάτσα που είναι πάρα πολύ γρήγορη δεν χρειάζεται ελαφρύ όπλο γιατί είσαι ήδη σ' ετοιμότητα αφού φερμάρει ο σκύλος.

    Ένα σωστά ζυγισμένο όπλο και στα 3200-3300 είναι το τέλειο εργαλείο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197047

    φιλε καπνα σε ευχαριστω για τα οσα εγραψες
    η μπρουτζοκολληση βγαινει και αυτη με μπουκαλα προπανιου,οπως το καλαι ειναι εινα κατι διαφορετικο?επισης εαν αυτην την διαδικασια της αποκολλησης την κανει καποιος μονος του και μετα βαψει τις καννες,υπαρχει καποιος αλλος κινδυνος η προβλημα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #197072

    Γειά σας κι από μένα.
    Επειδή έχω βγάλει – σε οπλουργό φυσικά – τις ρίγες από ένα ΙΖ27Μ, έχω – νομίζω – την εμπειρία του πριν και του μετά την αφαίρεση . Και όταν λέμε έβγαλα τις ρίγες εννοούμε τις 2 πλαινές και την σκοπευτική ( άφησα μόνο 10 cm στην αρχή και την ακίδα με την βάση της στο τέλος των καννών). Τελικό βάρος του όλου 3κιλά ακριβώς. Επιτρέψτε μου να σας πω την άποψή μου.

    Κατ’ αρχας να υπογραμμίσουμε οτι αφαιρόντας τις ρίγες δεν ελαφρύνουμε ενα δίκαννο απλά, αλλα αφαιρούμε βάρος από το εμπρόσθιο τμήμα του. Ετσι βελτιώνεται το ζύγισμά του που όπως όλοι λένε είναι η συγκέντρωση του βάρους του όλπου ανάμεσα στα χέρια μας όταν κάνουμε την επώμιση. Γι αυτό άλλωστε έχουμε βαριά όπλα με καλύτερο ζύγισμα από άλλα ελαφρύτερα. Γιατί σ’ αυτά το βάρος συγκεντρώνεται ανάμεσα στα χέρια μας .

    Από την εμπειρία μου λοιπόν διαπίστωσα οτι το όπλο έγινε πραγματικά πιο καλοζυγισμένο και έρχεται με απολαυστική ευκολία στον ώμο. Επίσης με φυσσίγια έως 34gr οι τουφεκιές είναι ονειρεμένες . Το αρνητικό – τουλάχιστον στο ΒΑΙΚΑΛ που έχω εγώ – είναι οτι με φυσίγγια πάνω από 34 gr έχω μεγάλη αναπήδηση της κάννης με αποτέλεσμα να χρειάζεται μεγάλη διόρθωση η 2η τουφεκιά. Εδώ σημειώνω οτι έχω κάνει και porting στον κο Παπατσαρούχα και είχα εμφανή βελτίωση αλλά πάλι η αναπήδηση είναι ενοχλητική σε φυσίγγια πάνω από 36gr.

    Δεν με ενοχλεί το γεγονός γιατί ποτέ δεν χρησιμοποιώ βαρύτερα. Αν όμως έκανα από την αρχή την μετατροπή θα κρατούσα την σκοπευτική ρίγα και για τους λόγους της ευθυγράμμισης (όπως λέτε κι εσεις φίλοι kapnas 125+25 και Naval) αλλά και γιατί πιστευω οτι με το βάρος της θα είχα λιγότερη αναπήδηση.

    Φιλικά Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197077

    μητσο το οπλο σου αρχικα τι βαρος ειχε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων