ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #283827

    Μας ταξιδευεις λοιπόν…….Εν αναμονη της συνέχειας !!! :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #180572

    Δυστυχής! Παρηγορία
    μόνη σού έμενε να λές
    περασμένα μεγαλεία
    και διηγώντας τα να κλαις.

    Διονύσιος Σολωμός – " Υμνος εις την ελευθερίαν"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #283813

    [color=”#0000FF”][b]Δυστυχής! Παρηγορία
    μόνη σού έμενε να λές
    περασμένα μεγαλεία
    και διηγώντας τα να κλαις.[/b][/color]

    Διονύσιος Σολωμός – " Υμνος εις την ελευθερίαν"

    Τουλάχιστον Νικόλα……. εγώ έχω κάτι να διηγούμε στα παιδιά μου τουλάχιστον…………… κι ας κλαίω.
    Αλοίμονο σ' αυτούς που δεν έχουν να πούν τίποτα από το παρελθόν τους.
    Γιατί όποιος δεν έχει παρελθόν σίγουρα δεν θα έχει και μέλλον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #283267

    Αντε ρε φιλε!!!!Ξεχαστηκες?????….
    Για να θυμουνται οι παλιοι :lol: ..και να μαθαινουν οι νεοι!!! :lol:
    Και περα απο την πλακα η αφηγηση σου ειναι εξαιρετικη!!!!Συνεχισε φιλε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #283213

    [font=”Comic Sans MS”]Tι θα γινει με το επομενο επεισοδιο,θα περιμενουμε πολυ; :D[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #283211

    Κωστα τωρα το διαβασα……απλα μπραβο σου,ειμαι σε αναμονη του επομενου επεισοδιου :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #180805

    Κωστα συνεχισε ακαθεκτος,κανεις καταγραφη συνηθειων κ παραδοσεων,σκετη λαογραφια!Ισως επρεπε να γραφτει σαν βιβλιο κατι τετοιο μαζι με αλλες κυνηγετικες παραδοσεις,ωστε να τις γνωρισουν τα νεα παιδια κ ακομα καλυτερα να τις ξαναθυμηθουν κ αναπολησουν αυτοι που τις εζησαν…..
    Στην Ιταλια εχουν δημιουργησει ατομα με μερακι εως κ μουσεια κυνηγιου,συλλεγοντας παγιδες,κλουβια,φωτο κτλ.Εμεις στην Ελλαδα κοιμομαστε αν κ σιγουρα καποιοι απο εμας εχουν ακομη τα κειμηλεια τους απο την προσωπικη κυνηγετικη ζωη τους.
    Κ θα ριξω κ ενα καμπανακι στην ΚΣΕ>βρειτε εναν χωρο κ καντε τον ενα μουσειο για το κυνηγι στην Ελλαδα.Τοσα λεφτα σπαταλατε κυριοι,αυτο μπορειτε να το κανετε.Αλλα τι λεω παλι ο φτωχος.Μονο εαν το ξεκινησω μονος μου θα το πραγματοποιησω!!!!Γιατι βαρεθηκα να περιμενω τους αλλους!!Κατι σκεψεις κ ιδεες που μου ερχοντε ωρες ωρες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #283192

    Άντε!!!!!

    Ακόμα;;;;;

    Μπαίνω κάθε μισή ώρα και τσεκάρω αν ανέβασες τη συνέχεια… :D :) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #180810

    Κάτι έπρεπε να κάνω, κάτι έπρεπε να πω. Και τότε βλέπω τον πατέρα μου τόσο ξαφνικά μπροστά μου που σκόνταψα απ’ την τρομάρα μου στο χαλάκι της εξώπορτας και έπεσα κυριολεκτικά πάνω του. Με άρπαξε πριν προλάβω και σωριαστώ φαρδύς πλατύς στο πάτωμα και με σήκωσε στον αέρα σαν πούπουλο.

    «- Τι έπαθες; Πού έπεσες; Ποιος σε χτύπησε;» έπεσαν απανωτές οι ερωτήσεις του και ξέσπασα σε λυγμούς και αναφιλητά.
    Έκανα κάμποση ώρα μέχρι να καταφέρω να πω «- Ο Δάσκαλος» και ξαφνικά το πρόσωπό του σκοτείνιασε. Με απομάκρινε από την αγκαλιά του και τα μάτια του στένεψαν.
    «- Τι διαολιά έκανες πάλι;» μου είπε γνωρίζοντας πόσο «καλό» παιδί ήμουνα.
    «- Δεν έκανα τίποτα μπαμπά, να ρώτα και τα άλλα παιδιά…….. αυτός μου είπε να πάω να του φέρω ένα κλαδί από Κέδρο και επειδή άργησα με έδειρε» απάντησα με λυγμούς απομακρινόμενος μπας και γλυτώσω το δεύτερο γύρο και παραπατώντας σωριάζομαι φαρδύς πλατύς στο πάτωμα..
    Με αρπάζει ξανά από το χέρι και με σπρώχνει βίαια στο διάδρομο λέγοντάς μου:
    «- Άσ’ τα βιβλία σου κι έρχομαι» και βγήκε απ’ το σπίτι.
    Προχώρησα σα βρεγμένη γάτα κι έκατσα στο ντιβάνι στην κουζίνα. Η μάνα μου δε με πήρε χαμπάρι καθώς ήταν έξω και τηγάνιζε ψάρια.

    Αυτή τη μανία που έχει να μαγειρεύει ακόμα και σήμερα έξω (στο πετρογκάζ ή στον ξυλόφουρνο) χειμώνα καλοκαίρι βρέξει, χιονίσει δεν την έχω καταλάβει ακόμα. Η ηλεκτρική κουζίνα θα’ ναι ζήτημα να έχει ανάψει πεντέξι φορές από τότε που την βάλαμε.

    Στα πέντε λεπτά που έκανε να γυρίσει το κεφάλι μου κόντευε να σπάσει. Χίλιες δυό σκέψεις γυρνάγανε στο μυαλό μου αλλά λύση δεν έβρισκα. Κόντευα να το πάρω απόφαση ότι θα φάω και δεύτερο χέρι ξύλο όταν ξαφνικά ο φόβος μου με έσωσε.
    Μπήκε η μάνα μου στην κουζίνα από την πίσω πόρτα χωρίς να την αντιληφθώ και μόλις έκλεισε τη σιδερένια πόρτα ξαφνιάστηκα τόσο πολύ, που πετάχτηκα από το ντιβάνι, παραπατάω σε ένα σκαμνάκι και πέφτω για τρίτη φορά. Η κακομοίρα έπαθε τόσο μεγάλη ταραχή όταν με είδε κάτω που της πέσανε τα ψάρια στο πάτωμα.

    «- Παιδάκι μου….. τι έπαθες, ποιος σε βάρεσε, ζαλίζεσαι; ΘΩΜΑΑΑΑΑ!!!!» ούρλιαξε και με πήρε στην αγκαλιά της με τα μάτια βουρκωμένα.
    «- Αυτό ήταν, τη γλύτωσα» σκέφτηκα και χαμογέλασε όλο μου το είναι.

    Βλέπεις μου είχε αδυναμία όχι μόνο σαν πρωτότοκος αλλά και γιατί κόντεψε να με χάσει όταν ήμουν δύο μηνών. Είχε φάει κουκιά και όταν με θήλασε έπαθα δηλητηρίαση. Μέχρι την Αθήνα έφτασε η χάρη μου τότε για να με κάνουν καλά. Ακόμα και σήμερα όταν πηγαίνω στο χωριό αποφεύγει να τα μαγειρέψει. Και δε φτάνει αυτό αλλά έχει ψήσει και τη γυναίκα μου και τα έχει αφαιρέσει κι εκείνη από το διαιτολόγιό μας Πόσο ξύλο είχα γλυτώσει από τη μάνα μου ……. Αλλά και πόσο μου είχε ρίξει δεν περιγράφετε.

    «- Το παιδί ζαλίζεται……. Να το πάμε σε ένα γιατρό»
    «- Ζαλίζεσαι;» απευθύνθηκε με έντονη αμφιβολία σε εμένα ο πατέρας μου που είχε καταφτάσει από τις φωνές της. Ήξερε ότι για να γλυτώσω θα σκαρφιζόμουνα οτιδήποτε. Άλλωστε αυτό με τον Κέδρο παρ’ όλο που ήταν αλήθεια δεν το έχαψε.
    «- Ναι» απάντησα μονολεκτικά και προσπάθησα να χωθώ πιο βαθιά στην αγκαλιά της μάνας μου.
    «- Αφού το βρήκα στο πάτωμα» του λέει εκείνη «πως έπεσε, δε ζαλίζεται;»

    «- Στο πάτωμα;» την ρωτάει και το βλέμμα του άρχισε να μαλακώνει.
    «- Εκτός από ζαλάδα τι άλλο νοιώθεις, πονάει το κεφάλι σου, σου ’ρχετε εμετός;»
    «- Ναι» ξανά απαντάω μονολεκτικά. Ένα ναι τόσο ψεύτικο αλλά και τόσο μεγάλο που άλλαξε για πάντα το υπόλοιπο του σχολικού μου βίου με αυτό το Δάσκαλο.

    Αφού ηρέμησαν τα πνεύματα και εξήγησα (με μπόλικη σάλτσα) στους δικούς μου τι έγινε και αφού τους έπεισα ότι ζαλιζόμουνα από το χτύπημα του Δασκάλου στο κεφάλι ξάπλωσα νηστικός εκείνο το μεσημέρι (έπρεπε να το παίξω μέχρι τέλους) αλλά ανακουφισμένος που τη γλίτωσα. Το μόνο που δεν ανεχόταν ο πατέρας μου ήταν τα ψέματα και να του κάνει παρατήρηση ο οποιοσδήποτε για το γιό του. Με έλιωνε στο ξύλο. Πολλές φορές άδικα και επειδή είχε τύψεις αυτή τη φορά ήθελε να το διασταυρώσει; ή του κακοφάνηκε που κάποιος άλλος έδειρε το γιό του περισσότερο απ’ ότι αυτός;
    Όταν το απόγευμα ήρθε στο σπίτι μας ο φίλος μου και μετέπειτα κουμπάρος μου, ο Τάσος, τον ρώτησε και εκείνος επιβεβαίωσε ότι έφαγα ξύλο γιατί πήγα να φέρω ένα κλαδί Κέδρου. Βέβαια του είχα πει πριν τον δει ο πατέρας μου τι να πεί και εκείνο το τσογλάνι τα είπε ακόμα πιο τραγικά. Με είχε ξελασπώσει πολλές φορές ο Τάσος αλλά είχα φάει και πολύ ξύλο εξ αιτίας του. Δε θα ξεχάσω κάποια φορά που έσπασε ένα τζάμι στο σπίτι κάποιου συχωριανού τι ξύλο έφαγα επειδή εκείνος του είπε πως το έσπασα εγώ. Και όχι οπουδήποτε αλλά δυνατά μέσα στο καφενείο. Ένοιωσε τόση ντροπή που παράτησε την παρτίδα στη μέση (δηλωτή έπαιζε) σηκώθηκε αμίλητος καβάλησε τη φλωρέτα πήγε αγόρασε το τζάμι και το τοποθέτησε ξανά στη θέση του. Βέβαια περιττό να αναφέρω τι έγινε όταν ήρθε σπίτι.
    Τι κι αν του έλεγε η μάνα μου ότι δεν έφυγα καθόλου από κει, τι κι αν πήγαν να με γλιτώσουν οι θείοι μου, μου μέτρησε τα παΐδια ένα, ένα. Την άλλη μέρα βέβαια όταν ρώτησε τον Τάσο ποιος έσπασε το τζάμι εκείνος απάντησε ένα ξερό
    «- Εγώ»
    και από τις τύψεις του που με έδειρε μου έδωσε μια δραχμή που την αξιοποίησα σε μια σφεντόνα από μαύρο λάστιχο.
    Το ίδιο βράδυ αφού προηγουμένως σκέφτηκα:
    «- Το ξύλο το έφαγα. Το τζάμι είναι πληρωμένο» όχι μόνο κατέβασα όλα τα τζάμια του συχωριανού αλλά έκατσα για να δει και ποιος είμαι. Το αποτέλεσμα …………
    Όταν εκείνος πήγε να διαμαρτυρηθεί ξανά στο καφενείο στον πατέρα μου αυτός τον σβέρκωσε και του αμόλησε και μερικές χριστοπαναγίες και το θέμα έληξε με γλειφιτζούρι και χάδια αργά το βράδυ.

    Την άλλη μέρα το ίδιο σκηνικό πιθανόν να ξαναέγινε στο σχολείο με το Δάσκαλο γιατί όταν βγήκε από την πρωινή συνάντηση που είχαν ο Δάσκαλος ήταν αναψοκοκκινισμένος και ψιλοτσαλακωμένος . Ο πατέρας μου δεν είχε διαβάσει ποτέ του «ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ» και δεν ήξερε το «το κρέας δικό σου τα κόκαλα δικά μου» και μάλλον με ήθελε ολόκληρο για πάρτη του. Από κείνη τη μέρα ότι και να έκανα δεν ξαναάπλωσε χέρι πάνω μου σε αντίθεση με τα άλλα παιδιά. Κάτι που εκμεταλλευτικά σε όλη μου την υπόλοιπη πορεία στο δημοτικό. Εκτός από τη μέρα που πήγα στο σχολείο ένα……………..

    Συνεχίζεται…………………….

    ΥΓ
    Όσα χρόνια σκεφτόμουνα να το ξεκινήσω τόσο θα κάνω να το τελειώσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #283178

    Στη γραφή παντως πολυ καλός είσαι, λες να βοηθησε ο δασκαλος; για συνεχισε, για συνέχισε :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #180815

    Για να εχουμε καλο ρωτημα,την επομενη Τριτη η συνεχεια;;;;

    υσ.Πως τα καταφερες και στα 47 μου να με κανεις να διαβαζω Σαπρικη; απορω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #283123

    Στη γραφή παντως πολυ καλός είσαι, λες να βοηθησε ο δασκαλος; για συνεχισε, για συνέχισε :lol:

    :D :) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #283122

    Ωραιος ο κωστας,,και καλα του εκανε του δασκαλου ο πατερας σου :D
    το παρακανανε πολλες φορες τοτε με τις βεργες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #283104

    Στη γραφή παντως πολυ καλός είσαι, λες να βοηθησε ο δασκαλος; για συνεχισε, για συνέχισε :lol:

    Μπαααααα!!!! Δεν το νομίζω.
    Αυτό που με βοήθησε πρέπει να είναι ο Μικρός Ήρωας, ο Μπλέκ, ο Όμπραξ, ο Τιραμόλα, ο Σεραφίνο, τα Μικυ Μάους και για τους πιό ψαγμένους ο Κοκομπίλ :)


    ΥΓ

    Θα πούμε κάποια στιγμή και πως τα έβρισκα όλα αυτά :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #283102

    …στην επόμενη μάζωξη θέλουμε επεισόδιο σε αποκλειστικότητα και αφήγηση live !!! κανόνισε !! :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων