ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 46 έως 59 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #283098

    Γράμμα στον φίλο μου τον Κώστα ( Ksap )

    Φίλε, διαβάζω αυτά που γράφεις. Αν θυμάσαι πριν λίγο καιρό έγραψα και εγώ κάποιες αναμνήσεις. Δεν θα σου πω να συνεχίσεις. Θα σου πω ότι έχεις υποχρέωση να συνεχίσεις. Γιατί έτσι βγάζεις κάποια καταλαγιασμένα συναισθήματα, που μπορεί να σε στεναχωρούν, αλλά σου φέρνουν και μια γλυκιά γαλήνη . Ξέρεις δεν είναι εύκολο για τον κάθε ένα – αυτοί που δεν έχουν ζήσει σε χωριό – να καταλάβει τον τρόπο αυτής της ζωής. Ειδικά οι κάτοικοι των μεγάλων πόλεων. Γράψε λοιπόν όπως εσύ το θέλεις και ότι θέλεις, γι αυτή την εποχή, που πέρασε ανεπιστρεπτί. Οι όποιες παραβάσεις περί θήρας μετά από τόσα χρόνια έχουν παραγραφεί :) . Γράφοντας το γράμμα ξύπνησαν και δικές μου αναμνήσεις τότε που τα καλοκαίρια για δυο μήνες την έβγαζα στο χωριό. Βλέπεις είχα την ατυχία να γεννηθώ στην Αθήνα. Τα παιδικά βιώματα με ακολουθούσαν όμως, ώσπου το 1976, πήρα την οικογένεια μου και έφυγα για την Άνδρο. Ένα μέρος που δεν γνώριζα και δεν είχα κανένα γνωστό. Ίσως σου γεννηθεί η απορία γιατί να πάω σε νησί και όχι στα μέρη που είχα αναμνήσεις. Δυστυχώς τα μέρη μας από ανάπτυξη, ακόμα και σήμερα είναι πολύ πίσω. Θα μου πεις και ποιόν ενδιαφέρει τι έκανες εσύ; Διαβάζω ότι πολλοί θέλουν να φύγουν από την Αθήνα. Ίσως αυτούς. Εγώ σαν πιο μεγάλος θα τους δώσω μια συμβουλή. Πρέπει να φύγουν χθες. Όχι πως ο δρόμος θα είναι στρωμένος με ρόδα. Αλλά θα λενε το πρωί 50 καλημέρες θα πίνουν 5-6 καφέδες μέχρι να πανε για δουλειά και προπαντός θα πηγαίνουν με τα πόδια. Θα τους μυρίζει η γη, τα λουλούδια, θα βρέχονται το χειμώνα, αλλά μπροστά στα μάτια τους θα έχουν απέραντο ορίζοντα και όχι ντουβάρια. Θα κάνουν φίλους. Με τα μικρό – ελαττώματα και τις παραξενιές τους. Μα και εμείς έχουμε. Θα ανακαλύψουν μικροπράγματα και μικροχαρές που στην Αθήνα, κυνηγώντας το άπιαστο, δεν θα γνωρίσουν ποτέ. Φίλε, θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες, αλλά όπως ξέρεις φοράω γυαλιά και η οθόνη με κουράζει :D . Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που κατάφερα, με πολύ κόπο να κάνω τα όνειρα μου πραγματικότητα. Να αποκτήσω ένα μικρό κτήμα και να φυτεύω τα ζαρζαβάτια μου. Δεν σου κρύβω ότι κάθε φορά που θα ασχοληθώ με τον κήπο, το μυαλό γυρίζει στα παιδικά χρόνια στο χωριό και πολλές φορές δακρύζω. Ίσως και επειδή μεγάλωσα. Πιστεύω ότι κάποτε θα ξανά – γυρίσω, μια που φρόντισα να φτιάξω το τελευταίο μου σπίτι. Του παππού το πούλησαν.
    Περιμένω τη συνέχεια. Φιλικά Βασίλης :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #283089

    [i][b]…στην επόμενη μάζωξη θέλουμε επεισόδιο σε αποκλειστικότητα και αφήγηση live !!! κανόνισε !! :D [/b][/i]


    [font=”Comic Sans MS”]Εσυ κανονισε να ερθεις απο το BECKA'S CAFE να τα ακουσεις LIVE.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #283083

    [b][size=3]Μπαααααα!!!! Δεν το νομίζω.
    Αυτό που με βοήθησε πρέπει να είναι ο Μικρός Ήρωας, ο Μπλέκ, ο Όμπραξ, ο Τιραμόλα, ο Σεραφίνο, τα Μικυ Μάους και για τους πιό ψαγμένους ο Κοκομπίλ :lol: [/size][/b]
    [b][size=3]
    [u]ΥΓ[/u]

    Θα πούμε κάποια στιγμή και πως τα έβρισκα όλα αυτά :lol: [/size][/b]

    Κοκομπιλ τι ειπες τωρα ρε φιλε,,το καλητερο μου κομικς,,τον παροιμια των θυμασε :) τα λουκανικα και τις καλτσες που μιλαγανε; :D
    και φυσικα γουσταρα και -ομπραξ -μπλεκ -μικυ -σεραφινο–ποπαυ τα κλασικα,,,και κανα ταρατατα – σωφερακι και τα λοιπα δεν ελεγα οχι :)
    η ζακουλα δεν μου αρεσε γιατι τους ετρωγε η ρουφιανα :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #283082

    [b][size=3]Μπαααααα!!!! Δεν το νομίζω.
    Αυτό που με βοήθησε πρέπει να είναι ο Μικρός Ήρωας, ο Μπλέκ, ο Όμπραξ, ο Τιραμόλα, ο Σεραφίνο, τα Μικυ Μάους και για τους πιό ψαγμένους ο Κοκομπίλ :) [/size][/b]
    [b][size=3]
    [u]ΥΓ[/u]

    Θα πούμε κάποια στιγμή και πως τα έβρισκα όλα αυτά :D [/size][/b]

    [font=”Comic Sans MS”]Α,εγω ειχα την τυχη ο πατερας μου να δουλευει σε τυπογραφεια και ειχα πληθωρα απο αυτα.Να συμπληρωσω την "ΜΑΧΗ,ΠΟΛΕΜΟ" κλπ.
    Η χαρα μας οταν παιζαμε "αμαδες" ή "ομαδες",ξερετε,αυτο το παιχνιδι που στηναμε τα κομματια απο μαρμαρο και τα σημαδευαμε απο καποια αποσταση παλι με τις "μανες,πελεκιμενα ομοιομορφα κομματια μαρμαρου.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #283081

    [b][font=”Comic Sans MS”][size=4]Α,εγω ειχα την τυχη ο πατερας μου να δουλευει σε τυπογραφεια και ειχα πληθωρα απο αυτα.Να συμπληρωσω την "ΜΑΧΗ,ΠΟΛΕΜΟ" κλπ.
    Η χαρα μας οταν παιζαμε "αμαδες" ή "ομαδες",ξερετε,αυτο το παιχνιδι που στηναμε τα κομματια απο μαρμαρο και τα σημαδευαμε απο καποια αποσταση παλι με τις "μανες,πελεκιμενα ομοιομορφα κομματια μαρμαρου.[/size][/font][/b]

    To παιχνιδι με τα μαρμαρα εμεις το λεγαμε φιτσο :) ειχα παρει και ειχα χασει δεκαρικακια στον φιτσο μπολικα
    καναμε στρογγυλο το μαρμαρο και εστρονε τελεια,,τοτε καταλαβαιναμε παιχνιδι με τα απλα πραγματα που μας προσφερε η φυση
    τωρα το μισο τζαμπο να εχεις δεν φτανει στο παιδι :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #283080

    To παιχνιδι με τα μαρμαρα εμεις το λεγαμε φιτσο :) ειχα παρει και ειχα χασει δεκαρικακια στον φιτσο μπολικα
    καναμε στρογγυλο το μαρμαρο και εστρονε τελεια,,τοτε καταλαβαιναμε παιχνιδι με τα απλα πραγματα που μας προσφερε η φυση
    τωρα το μισο τζαμπο να εχεις δεν φτανει στο παιδι :D

    [font=”Comic Sans MS”]Ακριβως ετσι.!!!
    Τι αλλο να θυνηθεις;
    Τη μεγαλη φωτια που αναβαμε του Αι Γιαννιου,τα τοξα που φτιαχναμε με καλαμι και στα βελη βαζαμε φτερο κοτας και καρφι μπροστα και κυνηγουσαμε τις κοτες του γειτονα,τα φυσοκαλαμα που κλεβαμε απο τις οικοδομες και στα χαρτινα βελακια βαζαμε καρφιτσες μακρυες για τις γατες και τα περιστερια,τα πατινια σε σχημα σταυρου με τα ρουλεμαν και να κατεβαινουμε τις κατηφορες με "χιλια" και παρακαλαγαμε να μην βρεθει αυτοκινητο μπροστα μας.Ειναι τοσα πολλα και απλα πραγματα που γεμιζαν την ζωη ενος παιδιου.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #283078

    …ρε Κώστα !!!!! τι θυμήθηκες ρε φίλε !!! και μεις ως φαίνεται είμασταν απ τους τυχερούς !!! ωραία χρόνια , ξένοιαστα και φούλ ιδιοκατασκευές !!!

    …α ρε ksap τι μας κάνεις :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #180903

    Η ζωη μας ολη ηταν εξω ρε παιδια. Ακομα και τα "βιβλιαρακια" που αναφερθηκαν, μαζι με τις Βαβουρες, Αγορι, και οτι αλλο κυκλοφορουσε τοτε κατω απο τις ελιες τις χαρουπιες και τα πευκα τα διαβαζαμε το καλοκαιρι, με ενα κοματι ψωμι και τυρι στη τσεπη αν τυχει και πεινασουμε.

    Ποιος τα κανει αυτα τωρα; Ουτε και τα παιδια των χωριων πιστευω δε τα κανουν πια.

    http://rapidshare.com/files/353341572/cocobli_05.rar

    Παρτε ενα τευχος ΚΟΚΟΜΠΙΛ που ψαρεψα στο ιντερνετ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #282966

    Αγορι , μπλεκ , και κανενα ταρατατα στη ζουλα :D
    Το καλαμι με το μπουκαλι της χλορινης να πιανεις τζιτζικους το καλοκαιρι και βολους στα διαλειμματα στο σχολειο το χειμονα . :)
    Και αυτη την εποχη λιοναμαι μολυβι και φτιαχναμαι σκαγια για τη χαρχαλα (σφεντονα ) και κυνηγουσαμαι τα πιπιονακια .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #282959

    Ρε σεις τι μου θυμήσατε τώρα ……. :D Τα θυμάμαι όλα αυτά πολύ πίσω…..

    Δείτε και λίγο μερικά τεύχη του μπλέκ ο οποίος ήταν και ο αγαπημένος μου……. :)

    7 δραχμές ….10 δραχμές…τόσο είχαν…Visit My Website

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #180912

    Εδω κοιτα Διονυση .

    http://imageshack.us/photo/my-images/838/agori1.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/829/agori2.jpg/

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #282952

    Εδω κοιτα Διονυση .

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/838/agori1.jpg/”]http://imageshack.us/photo/my-images/838/agori1.jpg/[/url]

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/829/agori2.jpg/”]http://imageshack.us/photo/my-images/829/agori2.jpg/[/url]

    Μιλάμε ότι όποιος είχε τον δικαστή ντρεντ ήταν μεγάλη άκρη και τον σεβόμασταν όλοι γιατί για κάποιον λόγο δεν τα έβρισκες εύκολα τα τεύχη του..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #180916

    Μαζι με αυτά που λετε εγω θα συμπληρώσω και το Αστεριξ και Οβελιξ….αντε να ειστε καλά πηγα αρκετα χρονακια πισω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #282877

    Μαζι με αυτά που λετε εγω θα συμπληρώσω και το Αστεριξ και Οβελιξ….αντε να ειστε καλά πηγα αρκετα χρονακια πισω!

    Κλλος ο Ασταριξ , αλλα αυτος εδω ο τιπος τι σου λεει ?

    http://www.mamouthcomix.gr/lucky/index.html

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 46 έως 59 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων