Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #403007

    ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΜΠΕΡΕΤΑ ΑΠΟ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΟΔΔΥ.ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ; ΠΩΣ ΛΕΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑΟΠΛΑ; ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΕΚΤΗ.

    Ξεβιδώνεις την βίδα της αποθήκης (είναι μπροστά από την πάπια) και αφαιρείς πρώτα την πάπια και ύστερα την κάννη. Τα περισσότερα κλείστρα βγαίνουν από τη βάση τραβώντας το αυτάκι του κλείστρου προς τα έξω. Εάν μας πεις μάρκα και μοντέλο, θα μπορέσουμε να σου δώσουμε συγκεκριμένες οδηγίες.

    Στον έλεγχο του όπλου πρέπει να κοιτάξεις αν η κάννη είναι λεία χωρίς διαβρώσεις από οξείδωση, εάν το τσοκ μπορεί να ξεβιδώσει, την κατάσταση της βαφής του όπλου, την κατάσταση των ξύλων (ραγίσματα, σπασίματα κλπ), να εξετάσεις προσεκτικά τη βάση για πιθανά ραγίσματα, την ευθύτητα της κάννης, το αν η ρίγα έχει χτυπήματα (λακούβες), εάν το κλείστρο πηγαινοέρχεται μπρος πίσω με το χέρι χωρίς ζόρι, εάν η αποθήκη μπορεί να σπρωχτεί χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και τριγμούς κλπ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #403171

    Κ. ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ . ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #403269

    Καλησπερα στο club!
    Θα ηθελα να μου προτεινεται παρακαλω ενα λαδακι για την
    προστασια του οπλου μου απο οξειδωσεις.εχω μια es 100 de luxe αλλα απο
    οσα ξερω δν εχει και την καλυτερη βαφη.και μιλαω κυριως για την
    βαση της!

    Ευχαριστω!κωστας απο καματερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #403290

    Καλησπερα στο club!
    Θα ηθελα να μου προτεινεται παρακαλω ενα λαδακι για την
    προστασια του οπλου μου απο οξειδωσεις.εχω μια es 100 de luxe αλλα απο
    οσα ξερω δν εχει και την καλυτερη βαφη.και μιλαω κυριως για την
    βαση της! Ευχαριστω!κωστας απο καματερο

    Για καθημερινή χρήση και όχι για μακροχρόνια αποθήκευση, θα περάσεις το όπλο σου με ένα πανάκι με αρκετή ποσότητα break free, το όπλο πρέπει να είναι καθαρό όμως πριν, θα το αφήσεις καμιά ώρα να στεγνώσει και θα το σκουπίσεις ελαφρά. Αν είναι να αποθηκεύσεις το όπλο σου για καμιά εβδομάδα πχ αφού κάνεις την προηγούμενη διαδικασία βάλε σε ένα πανάκι ξανά μια σταγόνα λάδι και πέρασε το χωρίς να το σκουπίσεις.

    Για μακροχρόνια αποθήκευση, προτείνω να βάλεις στο όπλο σου λάδι με σιλικόνη και να το αφήσεις επάνω μέχρι να το ξαναχρησιμοποιήσεις, η άλλη λύση είναι γράσο αλλά δεν φτάνει σε όλα τα σημεία.

     

    Επίσης, ποτέ δεν αποθηκεύουμε το όπλο στην θήκη ή την βαλίτσα μεταφοράς. Πάντα σε μέρος με λίγη υγρασία που μπορεί να αναπνέει πχ ντουλάπα, οπλοβαστό κτλ κτλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #403368

    Το wd 40 ειναι για μακροχρονια αποθηκευση zed?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #403392

    Το wd 40 ειναι για μακροχρονια αποθηκευση zed?

    ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    To WD40 (Water Displacement formula 40) είναι φτιαγμένο για να απομακρύνει το νερό και την υγρασία από τα μεταλλικά μέρη. Είναι επίσης αρκετά αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της σκουριάς. Δεν είναι λιπαντικό και δεν προσφέρεται για μακροχρόνια αποθήκευση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #403407

    Kost_es100dl wrote:
    Το wd 40 ειναι για μακροχρονια αποθηκευση zed?

    ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    To WD40 (Water Displacement formula 40) είναι φτιαγμένο για να απομακρύνει το νερό και την υγρασία από τα μεταλλικά μέρη. Είναι επίσης αρκετά αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της σκουριάς. Δεν είναι λιπαντικό και δεν προσφέρεται για μακροχρόνια αποθήκευση.

    Ευχαριστω για την διευκρινηση duckaholic

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #403420

    Kost_es100dl wrote:
    Το wd 40 ειναι για μακροχρονια αποθηκευση zed? ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    To WD40 (Water Displacement formula 40) είναι φτιαγμένο για να απομακρύνει το νερό και την υγρασία από τα μεταλλικά μέρη. Είναι επίσης αρκετά αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της σκουριάς. Δεν είναι λιπαντικό και δεν προσφέρεται για μακροχρόνια αποθήκευση.

    Να προσθέσω ότι τελευταία κυκλοφορεί η φήμη ότι λόγο της παραπάνω ιδιότητας που εξηγεί ο Λεωνίδας, είναι επιθετικό προιόν για τα μέταλα. Μπορεί να είναι υπερβολές επειδή έχει κατακλήσει τον κόσμο (μόνο στα φαρμακεία δεν το βρίσκεις … 😆  ), μπορεί όμως να έχει και κάποια δόση αλήθειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #403437

    [quote=403420]

    duckaholic wrote:

    Kost_es100dl wrote:
    Το wd 40 ειναι για μακροχρονια αποθηκευση zed? ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    To WD40 (Water Displacement formula 40) είναι φτιαγμένο για να απομακρύνει το νερό και την υγρασία από τα μεταλλικά μέρη. Είναι επίσης αρκετά αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της σκουριάς. Δεν είναι λιπαντικό και δεν προσφέρεται για μακροχρόνια αποθήκευση.

    Να προσθέσω ότι τελευταία κυκλοφορεί η φήμη ότι λόγο της παραπάνω ιδιότητας που εξηγεί ο Λεωνίδας, είναι επιθετικό προιόν για τα μέταλα. Μπορεί να είναι υπερβολές επειδή έχει κατακλήσει τον κόσμο (μόνο στα φαρμακεία δεν το βρίσκεις … ), μπορεί όμως να έχει και κάποια δόση αλήθειας.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Επιθετικο δεν ειναι γιατι ειναι σαν καθαρο πετρελαιο.

    Επειδη εχει παρεξηγηθει η χρηση του και μερικοι νομιζουν

    οτι δρα και προστατευτικα, αφηνουν  το οπλο τους αποθηκευμενο

    με αυτο,μετα απο λιγο καιρο αυτο εξατμιζεται και αρχιζει οξειδωση.

    Το WD40 δεν ευθυνεται για την οξειδωση αλλα το οτι δεν

    καλυψαμε το μεταλλο με λαδι συντηρησης.

    Το WD40 ειναι καλο για καθαρισμα απο καταλοιπα και υγρασια αλλα οχι για συντηρηση.

    ΥΓ.Λαδι συντηρησης στρατιωτικων προδιαγραφων για οπλα δυστυχως δεν εισαγει κανεις στην Ελλαδα.

    Αυτα που μας σερβιρουν ειναι λαδια πολλαπλων καθηκοντων.Δηλαδη διεισδυουν,απομακρυνουν

    υγρασια-βρωμια και λιπαινουν.Ολα τα κανουν αλλα τιποτα απο αυτα τελεια.Συχνα λοιπον περασμα

    των οπλων μας με αυτα τα λαδια που βρισκουμε εδω για σιγουρια. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #403460

    Στην Ελλαδα κυκλοφορουν λαδια τα οποια εχουν κωδικο πιστοποιησης του Νατο, αυτα ειναι τα εξης 1] Break free[Τουρης]το χρησιμοποιει ο ελληνικος στρατος στα πυροβολα των 155χιλ    2]NRA[Καλκο] το χρησιμοποιει το πολεμικο ναυτικο   3 ] Balistol[Ναυπλιωτης ] το χρησιμοποιει ο γερμανικος στρατος .Εγω προσωπικα τα δουλευω και τα 3προιοντα τα οποια ειναι εξαιρετικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #403490

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Γιάννης στις #403496

    Γεια χαρα σε ολους σας!Προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ως δωρο μια BERETTA ES 100 DELUXE,μπορειτε να μου πειτε δυο λογια για το οπλο αυτο;Ειμαι νεος κυνηγος και δεν εχω εμπειρια.Ευχαριστω εκ των προτερων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #403522

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΔΔΥ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ BERETA AL2 KAI MIA A303  ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΠΑΡΩ; ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΣΤΙΖΗ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 180. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #403534

    Η 303 είναι πολύ πιο σύγχρονο όπλο από την Αl2. Η διαφορά της τιμής δεν δικαιολογείται, αφού στις καραμπίνες παραγωγής, η παλαιότητα δεν κάνει το όπλο συλλεκτικό ούτε ανεβάζει την τιμή του. Εκτός από σπάνιες περιπτώσεις, όπως π.χ. εάν το όπλο είναι ατουφέκιστο και στο κουτί του.

    Εάν τα χαρακτηριστικά και των δύο όπλων είναι παρεμφερή (π.χ. μήκος κάννης, τσοκ κλπ) και σε εξυπηρετούν και τα δύο το ίδιο, τότε πάρε την 303. Η τιμή που την βρήκες είναι σκανδαλωδώς χαμηλή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #403568

    Στην Ελλαδα κυκλοφορουν λαδια τα οποια εχουν κωδικο πιστοποιησης του Νατο, αυτα ειναι τα εξης 1] Break free[Τουρης]το χρησιμοποιει ο ελληνικος στρατος στα πυροβολα των 155χιλ 2]NRA[Καλκο] το χρησιμοποιει το πολεμικο ναυτικο 3 ] Balistol[Ναυπλιωτης ] το χρησιμοποιει ο γερμανικος στρατος .Εγω προσωπικα τα δουλευω και τα 3προιοντα τα οποια ειναι εξαιρετικα

    Νομιζα οτι το Balistol δεν το φερνουν πλεον.Ειναι απο τα πολυ καλα.

    Καλα που το εγραψες για να το ψαξω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων