Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #403570

    Γεια χαρα σε ολους σας!Προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ως δωρο μια BERETTA ES 100 DELUXE,μπορειτε να μου πειτε δυο λογια για το οπλο αυτο;Ειμαι νεος κυνηγος και δεν εχω εμπειρια.Ευχαριστω εκ των προτερων!

    Φιλε γιαννη το ιδιο οπλο εχω και εγω!παρα πολυ καλο οπλο αδρανειας!λιγοτερο καθαρισμα σε σχεση με ενα αεριων!καλυτερη βαφη σε συγκριση με τις απλες εκδοσεις οπως και καλυτερα ξυλα!βγαζει πολυ καλες ντουφεκιες αλλα θελει καλη συντηρηση γτ ψιλοπεταει σκουριες απο οτι εχω διαβασει γτ εμενα ακομα δν μου εχει παθει κατι!
    Ειναι ιδιο με την benelli sl 80 την προγενεστερη αλλα και την μεταγενεστερη που κοστιζει 1600 ευρο και ειναι το ιδιο οπλο ακριβως!
    Ελπιζω να βοηθησα!σου ευχομαι καλοριζικο και προσοχη πανω απο απ ολα!
    Φιλικα, κωστας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #403632

    Γιάννης wrote:
    Γεια χαρα σε ολους σας!Προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ως δωρο μια BERETTA ES 100 DELUXE,μπορειτε να μου πειτε δυο λογια για το οπλο αυτο;Ειμαι νεος κυνηγος και δεν εχω εμπειρια.Ευχαριστω εκ των προτερων!

    Φιλε γιαννη το ιδιο οπλο εχω και εγω!παρα πολυ καλο οπλο αδρανειας!λιγοτερο καθαρισμα σε σχεση με ενα αεριων!καλυτερη βαφη σε συγκριση με τις απλες εκδοσεις οπως και καλυτερα ξυλα!βγαζει πολυ καλες ντουφεκιες αλλα θελει καλη συντηρηση γτ ψιλοπεταει σκουριες απο οτι εχω διαβασει γτ εμενα ακομα δν μου εχει παθει κατι!
    Ειναι ιδιο με την benelli sl 80 την προγενεστερη αλλα και την μεταγενεστερη που κοστιζει 1600 ευρο και ειναι το ιδιο οπλο ακριβως!
    Ελπιζω να βοηθησα!σου ευχομαι καλοριζικο και προσοχη πανω απο απ ολα!
    Φιλικα, κωστας

    ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    Αν δεν κάνω λάθος η deluxe έχει κ φλάντζες για να ρυθμίσεις το κοντάκι ενώ η απλή έκδοση όχι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #403634

    Kost_es100dl wrote:

    Γιάννης wrote:
    Γεια χαρα σε ολους σας!Προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ως δωρο μια BERETTA ES 100 DELUXE,μπορειτε να μου πειτε δυο λογια για το οπλο αυτο;Ειμαι νεος κυνηγος και δεν εχω εμπειρια.Ευχαριστω εκ των προτερων!

    </blockquot
    Φιλε γιαννη το ιδιο οπλο εχω και εγω!παρα πολυ καλο οπλο αδρανειας!λιγοτερο καθαρισμα σε σχεση με ενα αεριων!καλυτερη βαφη σε συγκριση με τις απλες εκδοσεις οπως και καλυτερα ξυλα!βγαζει πολυ καλες ντουφεκιες αλλα θελει
    καλη συντηρηση γτ ψιλοπεταει σκουριες απο οτι εχω διαβασει γτ εμενα ακομα δν μου εχει παθει κατι!
    Ειναι ιδιο με την benelli sl 80 την προγενεστερη αλλα και την μεταγενεστερη που κοστιζει 1600 ευρο και ειναι το ιδιο οπλο ακριβως!

    Ελπιζω να βοηθησα!σου ευχομαι καλοριζικο και προσοχη πανω απο απ ολα!
    Φιλικα, κωστας

    ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    Αν δεν κάνω λάθος η deluxe έχει κ φλάντζες για να ρυθμίσεις το κοντάκι ενώ η απλή έκδοση όχι…

    Ναι σωστα!το βασικοτερο δν ανεφερα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Γιάννης στις #403783

    mixgik wrote:

    Kost_es100dl wrote:

    Γιάννης wrote:
    Γεια χαρα σε ολους σας!Προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ως δωρο μια BERETTA ES 100 DELUXE,μπορειτε να μου πειτε δυο λογια για το οπλο αυτο;Ειμαι νεος κυνηγος και δεν εχω εμπειρια.Ευχαριστω εκ των προτερων! </blockquot
    Φιλε γιαννη το ιδιο οπλο εχω και εγω!παρα πολυ καλο οπλο αδρανειας!λιγοτερο καθαρισμα σε σχεση με ενα αεριων!καλυτερη βαφη σε συγκριση με τις απλες εκδοσεις οπως και καλυτερα ξυλα!βγαζει πολυ καλες ντουφεκιες αλλα θελει
    καλη συντηρηση γτ ψιλοπεταει σκουριες απο οτι εχω διαβασει γτ εμενα ακομα δν μου εχει παθει κατι!
    Ειναι ιδιο με την benelli sl 80 την προγενεστερη αλλα και την μεταγενεστερη που κοστιζει 1600 ευρο και ειναι το ιδιο οπλο ακριβως! Ελπιζω να βοηθησα!σου ευχομαι καλοριζικο και προσοχη πανω απο απ ολα!
    Φιλικα, κωστας ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    Αν δεν κάνω λάθος η deluxe έχει κ φλάντζες για να ρυθμίσεις το κοντάκι ενώ η απλή έκδοση όχι…

    Ναι σωστα!το βασικοτερο δν ανεφερα!

    ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    Eυχαριστω πολυ παιδια,να στε καλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #404216

    Καλησπέρα  σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τσοκ μου προτείνετε (εργοστασιακό ή after market) για την AL391 Teknys Stonecoat Optima Bore plus 18.6  66cm για κυνήγι λαγού στο πέταγμα και για κυνήγι τσίχλας περπατητό και πέραμα.  Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες…! Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την παρέα για τις όποιες απαντήσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #404218

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τσοκ μου προτείνετε (εργοστασιακό ή after market) για την AL391 Teknys Stonecoat Optima Bore plus 18.6 66cm για κυνήγι λαγού στο πέταγμα και για κυνήγι τσίχλας περπατητό και πέραμα. Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες…! Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την παρέα για τις όποιες απαντήσεις…

     

    πέραμα = καρτέρι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #404220

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τσοκ μου προτείνετε (εργοστασιακό ή after market) για την AL391 Teknys Stonecoat Optima Bore plus 18.6 66cm για κυνήγι λαγού στο πέταγμα και για κυνήγι τσίχλας περπατητό και πέραμα. Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες…! Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την παρέα για τις όποιες απαντήσεις…

    Για περπατητό η καρτέρι στην τσίχλα προτείνω τα 5 άστρα, αν περνάνε στο καρτέρι λίγο μακριά κατέβα στα 4.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #404223

    η δική μου γνώμη:

    λαγό IM η 2*εργοστασιακό

    τσίχλα περπατητό skeet η 5*εργοστασιακό

    τσίχλα πέρασμα LM η M η 3* εργοστασιακό

    τσίχλα απογεματινό καρτέρι LM ηIC η 4* εργοστασιακό

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #404323

    Μου εστειλε η beretta hellas για την beretta AL 391
    light οτι εχει 1.099 απο 1.700€ για
    περιορισμενο αριθμο οπλων!καλη φαση!
    Δν ξερω αν παραβενω τους ορους αλλα ηθελα να το πω!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #404326

    Μου εστειλε η beretta hellas για την beretta AL 391 light οτι εχει 1.099 απο 1.700€ για περιορισμενο αριθμο οπλων!καλη φαση! Δν ξερω αν παραβενω τους ορους αλλα ηθελα να το πω!

    θα ακολουθήσουν πολλές προσφορές πιστεύω από όλες τις αντιπροσωπείες ανάλογα με το στοκ που τους έμεινε λόγω κρίσης 😐

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #404357

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τσοκ μου προτείνετε (εργοστασιακό ή after market) για την AL391 Teknys Stonecoat Optima Bore plus 18.6 66cm για κυνήγι λαγού στο πέταγμα και για κυνήγι τσίχλας περπατητό και πέραμα. Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες…! Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την παρέα για τις όποιες απαντήσεις…

    Για τον λαγό φίλε δεν γνωρίζω

    Για την τσίχλουρα όμως θα πώ 4 ή 5 αστέρια  στο περπατητό σου

    και 3, 3 1/2  αστέρια στο πέρασμα….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #404373

    ρε κοπελια να ρωτησω κατη ειδα το καινουριο bereta πλαγιοκανο 486 το οποιο ειναι με στρογγιλεμενη βαση και το ψαχνω στο διαδικτιο αλλα δεν το βρισκω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #404374

    Tasos75 wrote:

    Chris-Kaz wrote:

    Tasos75 wrote:

    alex wrote:

    Chris-Kaz wrote:

    alex wrote:

    Chris-Kaz wrote:

    Μια χαρά είναι το όπλο και η κάννη. Απλά θα ήθελα να δω πως θα είναι με 18,3 ή 18,4 αυλό σε πολύ κρύο στα υδρόβια. Χρήστο…. το setup 18,3, 2* με B&P 38 gr, WINTER 4-3… με πάγο σε ψηλωμένα κοπαδάκια (3-5 πουλιά) είναι θάνατος Να είσαι καλά.

    Alex έχεις κάνει την αλλαγή; Αν ναι από ποιό όπλο πήρες κάννη; Χρήστος
    Κομοτηνή

    Όχι Χρήστο… το 391 το πήρα το 1999 και τότε ήταν «στενά» τα πράγματα Με 391 18,4 φίλου, δοκιμάσαμε σε οριακά πουλιά εναλλάξ βολές με το ίδιο setup και είχες την εντύπωση ότι δεν τα «έφτανε»…. καταλαβαίνεις τι εννοώ. Πιστεύω ότι αν του αυξήσεις τα γραμάρια θα είσαι tzet!

    Χρήστο κάτι παρόμοιο μου είπαν στον Καλκαντζάκο όταν πήγα να πάρω κάποια παπιοφύσιγγα, τόσο ο πωλητής που είναι κάτω στα όπλα όσο και ένας πελάτης που έτυχε να πιάσουμε κουβέντα και είχε καραμπίνα με διευρυμένο αυλό.

    Τάσο δηλαδή τι σου είπαν; Να αυξήσουμε γραμμάρια όπως γράφει ο Άλεξ; Χρήστος
    Κομοτηνή

    Χρήστο επειδή με ρώτησαν τί όπλο διαθέτω, αυτό μου είπαν και οι δύο, να βάλω περισσότερα γραμμάρια. Αυτός που μάλλον έχει ρίξει πολύ φυσίγγι σε ιδιαίτερες συνθήκες (Δέλτα) με την ούρικα 2 είναι ο “Αλτερ Λούσο και ίσως μπορέσει να σου πει περισσότερα πράματα για παπιοκυνήγι με πολύ κρύο με τη συγκεκριμένη καραμπίνα.

    Ένα καλό (όχι ακριβό) φυσίγγι 36γρ είναι υπέρ αρκετό, άντε και στο τσακίρ κέφι κανένα 38άρι. Όχι ότι τα παραπάνω δεν πηγαίνουν αλλά από προσωπική εμπειρία και όσο αυτή μεγαλώνει, διαπιστώνω πως δεν χρειάζεται. Παλιότερα και σαν πιο νέος είχα και γω την τρέλα της μαγκνουμίτιδας αλλά σιγά-σιγά βλέπω ότι δε χρειάζεται. Άσε που στα 36 -38 γρ δεν έχεις και το άγχος των τεράστιων προσκοπεύσεων που απαιτούν π.χ. τα 42 και πάνω. Τώρα αν κάποιος είναι μαθημένος να ρίχνει semi και magnum, OK. Πρέπει όμως να έχει τεράστια πείρα με τέτοια φυσίγγια. Αυτό πάντως με την Optima Plus (κανονικά έτσι ονομάζονται τα τσοκ, αλλά την λέω έτσι για να την ξεχωρίζουμε από την παλιά την 18,3) περί φορτωμένων γομώσεων για να αποδώσει, δεν το κατάλαβα ποτέ τα χρόνια που την τουφεκάω. Από τα 28 μέχρι τα 38 γρ κεντάει, στις SX3 π.χ. που έχουν 18,8 τι φυσίγγια θα έπρεπε να βάζουμε 50 γρ το λιγότερο; Δεν ισχύουν αυτά παιδιά, θεωρητικά μπορείς να πεις ότι ένας πιο διευρυμένος αυλός δουλεύει καλύτερα με πιο βαριές γομώσεις αλλά στην πράξη δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο. Προσωπικά τις τελευταίες φορές που έχω ανέβει, έχω ρίξει τα Pyrkal Super και κάνουν θαύματα …!

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    φιλε μου εχω το ιδιο οπλο,νεος κυνηγος κ ψαχνομαι κ γω σιγα σιγα,στα παπια αρχισα να βαζω biturbo 36gr.τι τσοκ να βαζω?(υπαρχουν LM,IC,IM κ τα εργοστασιακα)ειδα κ το διδακτικοτατο βιντεακι σου με τις τσιχλες,(τσοκ φυσιγγια?)οτιδηποτε πληροφορια,συμβουλη,η οτι αλλο νομιζεις,θα βοηθουσε.ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #404456

    καλησπερα σε ολους

    εχω βρει σε ενα μαγαζακι μια μεταχειρισμενη Α 302 και σκεφτομαι να την τσιμπησω γιατι εχει καλη τιμη.ωστοσο δεν την εχω πιασει ακομα, την εχω δει μονο στον οπλοβαστο

    οταν και αν με το καλο την επεξεργαστω ,γνωριζετε να μου πειτε τι να προσεξω για τυχον προβληματα?

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #404462

    dimosgia wrote:
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τσοκ μου προτείνετε (εργοστασιακό ή after market) για την AL391 Teknys Stonecoat Optima Bore plus 18.6 66cm για κυνήγι λαγού στο πέταγμα και για κυνήγι τσίχλας περπατητό και πέραμα. Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες…! Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την παρέα για τις όποιες απαντήσεις…

    Για τον λαγό φίλε δεν γνωρίζω Για την τσίχλουρα όμως θα πώ 4 ή 5 αστέρια στο περπατητό σου και 3, 3 1/2 αστέρια στο πέρασμα….

    Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    ευχαριστώ όλη την παρέα για τις απαντήσεις και οποιες άλλες γνώμες δεκτές και καλοδεχούμενες…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων