Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 916 έως 930 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #416541

    Παιδια καλησπερα.Εχω το εξης προβλημα με την beretta μου (AL391 URIKA).Απο το 2003 που την αγορασα καινουργια, καποιες φορες μετα την πρωτη τουφεκια το δευτερο φυσιγγι σκαλωνει στο δεξιο χειλος της θαλαμης με αποτελεσμα να μην μπορει να κλεισει το κλειστρο για να ξαναπυροδοτησω.Αυτο γινεται περιπου στα 50 φυσιγγια μια φορα.Την δευτερη χρονια και εφοσον ηταν ακομη στην εγγυηση την εστειλα στην επισημη αντιπροσωπεια οι οποιοι μου αλλαξαν το ελατηριο στο κοντακι.Το οπλο συνεχισε τις εμπλοκες.Μετα το εδωσα σε καποιον εδω στον τοπο μου που υποτιθεται οτι ηξερε την λυση του προβληματος αλλα δεν εκανε τελικα τιποτα κι αυτος.Εχω δοκιμασει διαφορα φυσιγγια,εχω ξανα αλλαξει το ελατηριο στο κοντακι και το συντηρω οπως πρεπει αλλα το προβλημα παραμενει.Μηπως αντιμετωπισε και καποιος αλλος συναδελφος το ιδιο προβλημα και ξερει και την λυση του;

    εχεις καποιον φιλο να ασχολειται με οπλα ? εσυ εχεις καποιες βασικες γνωσεις για το οπλο σου ?  η λυση στο προβλημα σου ειναι απλη , θα μπορεσεις να το φτιαξεις μονος σου ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416569

    Ελατήριο αποθήκης έχεις αλλάξει ποτέ; Μήπως το όπλο δεν είναι πολύ καθαρό στους οδηγούς του κλείστρου? Με τι φυσίγγια γίνετε πιο συχνά?

    ZeD ελατηριο αποθηκης δεν αλλαξα ποτε,ουτε μου το προτεινε κανεις,αλλα οσες φορες το εχω βγαλει ειναι καθαρο χωρις ιχνος σκουριας.Οπως εγραψα το συντηρω ανελιπως και ειδικα στα κρισιμα σημεια οπως ειναι οι οδηγοι του κλειστρου.Γινεται με ολα τα φυσιγγια που δοκιμασα,ισως σε καποια να το κανει πιο συχνα και σε καποια πιο σπανια,αυτο δεν το παρατηρησα.

    εχεις καποιον φιλο να ασχολειται με οπλα ? εσυ εχεις καποιες βασικες γνωσεις για το οπλο σου ?  η λυση στο προβλημα σου ειναι απλη , θα μπορεσεις να το φτιαξεις μονος σου ?

    Δημητρη φιλο που να εχει οπλουργικες γνωσεις δεν εχω.Τις βασικες γνωσεις που λες για το οπλο μου τις εχω.Δεν νομιζω να ειναι τοσο απλο διοτι το εστειλα στην αντιπροσωπεια και το προβλημα παρεμεινε,εκτος και εαν δεν ασχοληθηκαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #416570

    Τι σου είπαν εντελώς πληροφοριακά? Άλλαξε ελατήριο αποθήκης και κάνε δοκιμές. Μπορεί να μην το αλλάξες, αλλά μπορεί να σου έλυνε το πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416571

    Εγω  ειχα μιλησει μαζι τους πριν το στειλω και μαλιστα κατ ιδιαν στην DIANA.Τοτε απλα μου ειπανε στειλτο και θα το δουμε.Το εστειλε ο  καταστηματαρχης απ οπου αγορασα το οπλο ο οποιος μιλησε μαζι τους και του ειχανε πει πως αλλαξαν το ελατηριο του κλειστρου και οτι το οπλο ειναι οκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #416576

    Παιδια καλησπερα.Εχω το εξης προβλημα με την beretta μου (AL391 URIKA).Απο το 2003 που την αγορασα καινουργια, καποιες φορες μετα την πρωτη τουφεκια το δευτερο φυσιγγι σκαλωνει στο δεξιο χειλος της θαλαμης με αποτελεσμα να μην μπορει να κλεισει το κλειστρο για να ξαναπυροδοτησω.Αυτο γινεται περιπου στα 50 φυσιγγια μια φορα.Την δευτερη χρονια και εφοσον ηταν ακομη στην εγγυηση την εστειλα στην επισημη αντιπροσωπεια οι οποιοι μου αλλαξαν το ελατηριο στο κοντακι.Το οπλο συνεχισε τις εμπλοκες.Μετα το εδωσα σε καποιον εδω στον τοπο μου που υποτιθεται οτι ηξερε την λυση του προβληματος αλλα δεν εκανε τελικα τιποτα κι αυτος.Εχω δοκιμασει διαφορα φυσιγγια,εχω ξανα αλλαξει το ελατηριο στο κοντακι και το συντηρω οπως πρεπει αλλα το προβλημα παραμενει.Μηπως αντιμετωπισε και καποιος αλλος συναδελφος το ιδιο προβλημα και ξερει και την λυση του;

    Το πρόβλημα  όπως το περιγράφεις  έχει να κάνει με δύο πράγματα:  ποιότητα φυσιγγίων και  φινίρισμα θαλάμης του όπλου σου.

    Άν το  “σκάλωμα”  του φυσιγγίου παρουσιάζεται  με πολλούς τύπους & είδη  αυτών  (από φθηνά  “μαρκα μ’ έκαψες”  μέχρι ακριβά – Ελληνικά ή εισαγωγής , Ιταλικά, Αμερικάνικα, με χαμηλό μέταλλο κάλυκα ή υψηλό κλπ)  τότε η βλάβη είναι στην θαλάμη.  Το φινίρισμά της είναι ελλιπές ή  υπάρχει κάποιο “σκαλοπάτι”  ή προεξοχή στην επιφάνειά της  (στην δεξιά πλευρά)  όπου βρίσκει το χείλος του φυσιγγίου και σκαλώνει/φερνάρει.  Άν όντως αυτή είναι η περίπτωση τότε το ελατήριο επαναφοράς του κλείστρου δεν προσφέρει τίποτα  στην λύση του προβλήματος.

    Άν το πρόβλημα παρουσιάζεται  μόνο με μερικούς τύπους φυσιγγίων  ενώ με άλλα δουλεύει άψογα  τότε  η βλάβη  πρέπει να αναζητηθεί στο ελαττωματικό  φινίρισμα των φυσιγγίων – το ρέλιασμα ή όπως αλλοιώς το λένε.  Δεν υπάρχει σωστή διαμόρφωση στο χείλος του φυσιγγίου όταν είναι κλειστό  και μπλοκάρει όταν προωθείται γρήγορα μέσα στην θαλάμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416578

    Το πρόβλημα  όπως το περιγράφεις  έχει να κάνει με δύο πράγματα:  ποιότητα φυσιγγίων και  φινίρισμα θαλάμης του όπλου σου. Άν το  «σκάλωμα»  του φυσιγγίου παρουσιάζεται  με πολλούς τύπους & είδη  αυτών  (από φθηνά  «μαρκα μ” έκαψες»  μέχρι ακριβά – Ελληνικά ή εισαγωγής , Ιταλικά, Αμερικάνικα, με χαμηλό μέταλλο κάλυκα ή υψηλό κλπ)  τότε η βλάβη είναι στην θαλάμη.  Το φινίρισμά της είναι ελλιπές ή  υπάρχει κάποιο «σκαλοπάτι»  ή προεξοχή στην επιφάνειά της  (στην δεξιά πλευρά)  όπου βρίσκει το χείλος του φυσιγγίου και σκαλώνει/φερνάρει.  Άν όντως αυτή είναι η περίπτωση τότε το ελατήριο επαναφοράς του κλείστρου δεν προσφέρει τίποτα  στην λύση του προβλήματος. Άν το πρόβλημα παρουσιάζεται  μόνο με μερικούς τύπους φυσιγγίων  ενώ με άλλα δουλεύει άψογα  τότε  η βλάβη  πρέπει να αναζητηθεί στο ελαττωματικό  φινίρισμα των φυσιγγίων – το ρέλιασμα ή όπως αλλοιώς το λένε.  Δεν υπάρχει σωστή διαμόρφωση στο χείλος του φυσιγγίου όταν είναι κλειστό  και μπλοκάρει όταν προωθείται γρήγορα μέσα στην θαλάμη.

    Η θαλαμη απ οσο τουλαχιστον εχω δει δεν φαινεται να εχει κατι, χωρις να το εχω ψαξει και πολυ καλα μιας που το οπλο υποτιθεται οτι το ειδαν δυο διαφορετικοι ”ειδικοι”. Tα φυσιγγια που χρησιμοποιω κυριως ειναι εδω και χρονια μια συγκεκριμενη ελληνικη μαρκα τα οποια ομως χρησιμοποιει και ο αδελφος μου με μια beretta 303 ταλαιπωρημενη χωρις κανενα προβλημα.Απο εκει και περα δοκιμασα 6-7 διαφορετικες μαρκες ελληνικες και ξενες,φτηνες και ακριβες μεχρι και φυσιγγια τραπ σε σκοπευτηριο με το προβλημα να παραμενει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #416579

    Η θαλαμη απ οσο τουλαχιστον εχω δει δεν φαινεται να εχει κατι, χωρις να το εχω ψαξει και πολυ καλα μιας που το οπλο υποτιθεται οτι το ειδαν δυο διαφορετικοι »ειδικοι». Tα φυσιγγια που χρησιμοποιω κυριως ειναι εδω και χρονια μια συγκεκριμενη ελληνικη μαρκα τα οποια ομως χρησιμοποιει και ο αδελφος μου με μια beretta 303 ταλαιπωρημενη χωρις κανενα προβλημα.Απο εκει και περα δοκιμασα 6-7 διαφορετικες μαρκες ελληνικες και ξενες,φτηνες και ακριβες μεχρι και φυσιγγια τραπ σε σκοπευτηριο με το προβλημα να παραμενει.

    Το γεγονός ότι τα εν λόγω φυσίγγια δουλεύουν μια χαρά  σε άλλο όπλο (την Α 303 που αναφέρεις)  δεν μας λέει τίποτα  – το κάθε όπλο είναι ξεχωριστό  από τ’ άλλα  και τα προβλήματά του επίσης.   Μάλλον πρέπει να οφείλεται σε κατασκευαστική ατέλεια  της κάννης  στη θαλάμη της  –  λάβε υπ’ όψη σου πώς  το πρόβλημα αυτό το παρουσίαζε από την αρχή που την αγόρασες  καινούρια το 2003 (όπως μας είπες)  και δεν  σου  “βγήκε” στην πορεία  (άρα ο παράγων φθορά τείνει να αποκλειστεί).

    Μπορεί με το μάτι να μην βλέπεις κάτι αλλά πάλι κι αυτό δεν λέει τίποτα – χρειάζεται  έλεγχος του εσωτερικού της θαλάμης με ειδικό εργαλείο  που  κάνει εύκολη την παρατήρηση της επιφάνειάς της  και το έχουν οι οπλουργοί  (επισκόπηση του μετάλλου τοπικά)  και κατόπιν μέτρηση με ακρίβεια των διαστάσεων της θαλάμης  (διάμετρος, μήκος κλπ).   Το όπλο μπορούν να το δούν και 42 “ειδικοί”  – μόνο που άν δεν ξέρουν τι φταίει, δεν κατανοούν που πρέπει να  ψάξουν ή βαριούνται ν’ ασχοληθούν  σχολαστικά  δεν θα καταλήξουν πουθενά.  Η λύση θα δοθεί όταν θα βρεθεί ο “ειδικός” με την χάρη κι όχι “με τ’ όνομα”  που θα το εντοπίσει, θα στο εξηγήσει και θα  το διορθώσει.   Όλοι οι άλλοι  είναι και θα είναι “τουρίστες”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #416588

    Παιδια καλησπερα.Εχω το εξης προβλημα με την beretta μου (AL391 URIKA).Απο το 2003 που την αγορασα καινουργια, καποιες φορες μετα την πρωτη τουφεκια το δευτερο φυσιγγι σκαλωνει στο δεξιο χειλος της θαλαμης με αποτελεσμα να μην μπορει να κλεισει το κλειστρο για να ξαναπυροδοτησω.Αυτο γινεται περιπου στα 50 φυσιγγια μια φορα.Την δευτερη χρονια και εφοσον ηταν ακομη στην εγγυηση την εστειλα στην επισημη αντιπροσωπεια οι οποιοι μου αλλαξαν το ελατηριο στο κοντακι.Το οπλο συνεχισε τις εμπλοκες.Μετα το εδωσα σε καποιον εδω στον τοπο μου που υποτιθεται οτι ηξερε την λυση του προβληματος αλλα δεν εκανε τελικα τιποτα κι αυτος.Εχω δοκιμασει διαφορα φυσιγγια,εχω ξανα αλλαξει το ελατηριο στο κοντακι και το συντηρω οπως πρεπει αλλα το προβλημα παραμενει.Μηπως αντιμετωπισε και καποιος αλλος συναδελφος το ιδιο προβλημα και ξερει και την λυση του;

    φιλος μου με urika 2 εχει το ιδιο προβλημα εδω και αρκετο καιρο εχει παει σε πολλους γνωστες αλλα τιποτα αλλαξε ολα τα ελατηρια και αναστολεα αλλα παλι τιποτα τελικα εβγαλε εκτος το kick off [που το χρυσοπληρωσε] και εβαλε ξυλινο τακο ωσπου εγινε και παλι μονοκαννο σε ενα καπαδι απο πρασινια [οσοι κυνηγουν παπια μπορουν να καταλαβουν το πως νιωθεις εκεινη τη στιγμη] και απο τοτε την εβαλε στην βαλιτσα και σε αγγελια

     

    ισως καποια οπλα να εχουν καποιο προβλημα απο το εργοστασιο κατασκευης[παιδικες ασθενειες]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416605

    Το γεγονός ότι τα εν λόγω φυσίγγια δουλεύουν μια χαρά  σε άλλο όπλο (την Α 303 που αναφέρεις)  δεν μας λέει τίποτα  – το κάθε όπλο είναι ξεχωριστό  από τ” άλλα  και τα προβλήματά του επίσης.   Μάλλον πρέπει να οφείλεται σε κατασκευαστική ατέλεια  της κάννης  στη θαλάμη της  –  λάβε υπ” όψη σου πώς  το πρόβλημα αυτό το παρουσίαζε από την αρχή που την αγόρασες  καινούρια το 2003 (όπως μας είπες)  και δεν  σου  «βγήκε» στην πορεία  (άρα ο παράγων φθορά τείνει να αποκλειστεί). Μπορεί με το μάτι να μην βλέπεις κάτι αλλά πάλι κι αυτό δεν λέει τίποτα – χρειάζεται  έλεγχος του εσωτερικού της θαλάμης με ειδΤο γεγονός ότι τα εν λόγω φυσίγγια δουλεύουν μια χαρά  σε άλλο όπλο (την Α 303 που αναφέρεις)  δεν μας λέει τίποτα  – το κάθε όπλο είναι ξεχωριστό  από τ” άλλα  και τα προβλήματά του επίσης.   Μάλλον πρέπει να οφείλεται σε κατασκευαστική ατέλεια  της κάννης  στη θαλάμη της  –  λάβε υπ” όψη σου πώς  το πρόβλημα αυτό το παρουσίαζε από την αρχή που την αγόρασες  καινούρια το 2003 (όπως μας είπες)  και δεν  σου  «βγήκε» στην πορεία  (άρα ο παράγων φθορά τείνει να αποκλειστεί). Μπορεί με το μάτι να μην βλέπεις κάτι αλλά πάλι κι αυτό δεν λέει τίποτα – χρειάζεται  έλεγχος του εσωτερικού της θαλάμης με ειδικό εργαλείο  που  κάνει εύκολη την παρατήρηση της επιφάνειάς της  και το έχουν οι οπλουργοί  (επισκόπηση του μετάλλου τοπικά)  και κατόπιν μέτρηση με ακρίβεια των διαστάσεων της θαλάμης  (διάμετρος, μήκος κλπ).   Το όπλο μπορούν να το δούν και 42 «ειδικοί»  – μόνο που άν δεν ξέρουν τι φταίει, δεν κατανοούν που πρέπει να  ψάξουν ή βαριούνται ν” ασχοληθούν  σχολαστικά  δεν θα καταλήξουν πουθενά.  Η λύση θα δοθεί όταν θα βρεθεί ο «ειδικός» με την χάρη κι όχι «με τ” όνομα»  που θα το εντοπίσει, θα στο εξηγήσει και θα  το διορθώσει.   Όλοι οι άλλοι  είναι και θα είναι «τουρίστες».[/quote]Φιλε μου σ ευχαριστω για τον χρονο σου.Οσα λες μου ακουγονται σωστα.Θα τα εχω υποψιν μου και θα ψαξω  ισως να βρω καποιον που να γνωριζει πραγματικα,αλλα να μην εχει εναν τετοιο η επισημη αντιπροσωπεια μιας απο τις εταιριες με τις περισσοτερες πωλησεις στην ελλαδα;Τι να πω!!

    φιλος μου με urika 2 εχει το ιδιο προβλημα εδω και αρκετο καιρο εχει παει σε πολλους γνωστες αλλα τιποτα αλλαξε ολα τα ελατηρια και αναστολεα αλλα παλι τιποτα τελικα εβγαλε εκτος το kick off [που το χρυσοπληρωσε] και εβαλε ξυλινο τακο ωσπου εγινε και παλι μονοκαννο σε ενα καπαδι απο πρασινια [οσοι κυνηγουν παπια μπορουν να καταλαβουν το πως νιωθεις εκεινη τη στιγμη] και απο τοτε την εβαλε στην βαλιτσα και σε αγγελια   ισως καποια οπλα να εχουν καποιο προβλημα απο το εργοστασιο κατασκευης[παιδικες ασθενειες]

    Φιλε τζο το οπλο μ αρεσει και το γουσταρω πολυ απο πολλλες αποψεις γι αυτο δεν θελω να το πουλησω.Κυνηγαω κι εγω υδροβια κι εχω χασει πουλια μια δυο φορες αλλα δεν με πειραζει και τοσο μιας που το κυριο θηραμα μου ειναι ο λαγος και λαγο ακομη δεν εχασα.Εαν συμβει εκει δεν ξερω,ισως και να σκεφτω να την δωσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416638

    Φιλαρακι, ανεβαζει στραβα το φυ σιγγι ,καφαρισε την αποθηκη με ενα 1000 ντουκοχαρτο στο σημειο που σου γυαλιζει ,και να  φταιει και το αυτι σκαλωνει.φιλικα….και να φυσας την καννη………………….

    Φιλε μου αυτο με το ντουκοχαρτο θα το κανω.Την κανη την φυσαω στην αρχη καθε κυνηγιου, επισης την καθαριζω τακτικα.Αυτο με το αυτι που εγραψες δεν το πολυκαταλαβα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416679

    …….Οταν κολλαειτο φυσιγγι γλωσσα  με μια πενσα ελαχιστα ανοιξετην  μπορει και εχει τζογο οπυρος του ουραιου και τη ντουφεκια να βγαινει στη γλωσσα λογο του μεγεθους  γεμισματος του φυσιγγιου ………..μονο σου θα βρεις το  σφαλμα  ….:wink:

    Οκ θα δω τι μπορω να κανω.Σ ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #416721

    Φίλος μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αυτός καθάρισε πολύ καλά το κανάλι (τους οδηγούς) του κλείστρου και το κάτω μέρος της  γλώσσας που ανεβάζει το φυσίγγι. Βέβαια το όπλο ήταν καινούριο και είχε ρινίσματα από τις πρώτες τουφεκιές. Μετά δεν το ξανάκανε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #416732

    Είναι σχετικά συχνό θέμα στις 391. Μάλλον θέλει αλλαγή το συγκρότημα του φορέα του φυσιγγιού. Δες εδώ:

    http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=57&t=260667

    It is characteristic of the 391 carrier problem, that the carrier lifts the shell all the way up, and the bolt begins to push the shell towards the chamber, but the front end of the shell hangs up on the right side of the chamber. Pulling the bolt back a little frees the end of the shell and allows the bolt to push it all the way into the chamber. From the way you describe it, that seems to be what is happening now. If the carrier did not come all the way up in the first case, that was probably some other type of malfunction, which was corrected when Cole worked the trigger group over.
    If the original carrier wobbled, chances are you wouild have had the typical carrier malfunction eventually, even though it was not happening at that time. As my post on disassembly notes, “But of course, all the wobbling in the world won’t matter if you don’t have failures to feed.”

    http://www.google.gr/search?source=ig&rlz=&q=Beretta+391+shell+carrier+assembly+&oq=Beretta+391+shell+carrier+assembly+&gs_l=igoogle.3…0.0.0.823.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0…0.0…1ac.

    Πάτα μετάφραση αν δυσκολεύεσαι με τα αγγλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416796

    Είναι σχετικά συχνό θέμα στις 391. Μάλλον θέλει αλλαγή το συγκρότημα του φορέα του φυσιγγιού. Δες εδώ: http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=57&t=260667 It is characteristic of the 391 carrier problem, that the carrier lifts the shell all the way up, and the bolt begins to push the shell towards the chamber, but the front end of the shell hangs up on the right side of the chamber. Pulling the bolt back a little frees the end of the shell and allows the bolt to push it all the way into the chamber. From the way you describe it, that seems to be what is happening now. If the carrier did not come all the way up in the first case, that was probably some other type of malfunction, which was corrected when Cole worked the trigger group over. If the original carrier wobbled, chances are you wouild have had the typical carrier malfunction eventually, even though it was not happening at that time. As my post on disassembly notes, «But of course, all the wobbling in the world won’t matter if you don’t have failures to feed.» http://www.google.gr/search?source=ig&rlz=&q=Beretta+391+shell+carrier+assembly+&oq=Beretta+391+shell+carrier+assembly+&gs_l=igoogle.3…0.0.0.823.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0…0.0…1ac.

    Φιλε μου σ ευχαριστω για τον κοπο σου αλλα εαν σου ειναι ευκολο σε παρακαλω επειδη εγω ειμαι ασχετος απο υπολογιστες κι επειδη τις τεχνικες ορολογιες δεν μπορω να τις καταλαβω,μηπως μπορεις να μου πεις με δυο λογια τι λεει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #416846

    sot wrote:
    Είναι σχετικά συχνό θέμα στις 391. Μάλλον θέλει αλλαγή το συγκρότημα του φορέα του φυσιγγιού. Δες εδώ: http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=57&t=260667 It is characteristic of the 391 carrier problem, that the carrier lifts the shell all the way up, and the bolt begins to push the shell towards the chamber, but the front end of the shell hangs up on the right side of the chamber. Pulling the bolt back a little frees the end of the shell and allows the bolt to push it all the way into the chamber. From the way you describe it, that seems to be what is happening now. If the carrier did not come all the way up in the first case, that was probably some other type of malfunction, which was corrected when Cole worked the trigger group over. If the original carrier wobbled, chances are you wouild have had the typical carrier malfunction eventually, even though it was not happening at that time. As my post on disassembly notes, «But of course, all the wobbling in the world won’t matter if you don’t have failures to feed.» http://www.google.gr/search?source=ig&rlz=&q=Beretta+391+shell+carrier+assembly+&oq=Beretta+391+shell+carrier+assembly+&gs_l=igoogle.3…0.0.0.823.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0…0.0…1ac.

    Φιλε μου σ ευχαριστω για τον κοπο σου αλλα εαν σου ειναι ευκολο σε παρακαλω επειδη εγω ειμαι ασχετος απο υπολογιστες κι επειδη τις τεχνικες ορολογιες δεν μπορω να τις καταλαβω,μηπως μπορεις να μου πεις με δυο λογια τι λεει;

    Σε τελείως  “ελεύθερη”  απόδοση/μετάφραση  λέει περίπου τα εξής:

    “… είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος του “μεταφορέα”  (της “γλώσσας”  δηλαδή) της   391   – πώς   η  “γλώσσα” /”μεταφορέας”  σηκώνει  το φυσίγγι  τελείως επάνω  και το κλείστρο   αρχίζει να σπρώχνει  το φυσίγγι πρός την κατεύθυνση  της θαλάμης   αλλά  το εμπρός  μέρος του φυσιγγίου  “κρέμεται” (ή στέκεται άν θές)  λοξά  πρός την δεξιά πλευρά  της θαλάμης.   Τραβώντας  λίγο το κλείστρο πρός τα πίσω (με το χέρι)  απελευθερώνεται  (“ξεκολλάει”)  το εμπρός μέρος του φυσιγγίου  επιτρέποντας   έτσι στο κλείστρο να το ωθήσει κανονικά  μέσα στη θαλάμη.   Από τον τρόπο που το περιγράφεις  (εννοεί  τον  Αμερικανό  φίλο  που έχει το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα)  αυτό φαίνεται  να συμβαίνει  τώρα.  Εάν  ο  “μεταφορέας”  (η γλώσσα”)   δεν ανέβηκε  εξαρχής  μέχρι το ανώτερό του σημείο  αυτό μάλλον οφειλόταν σε άλλου τύπου βλάβη  η οποία  διορθώθηκε όταν ο Cole  (κάτοχος  του όπλου, οπλουργός  ή άλλος)  δούλεψε πάνω στον  μηχανισμό της σκανδάλης. Εάν ο αρχικός  “μεταφορέας”/”γλώσσα”  κλυδωνιζόταν/ταλαντεύονταν/τρεμόπαιζε   οι πιθανότητες είναι να έχεις  τελικά  την   “τυπική” δυσλειτουργία του “μεταφορέα”       ακόμα κι άν δεν συνέβαινε εκείνη τη χρονική στιγμή.  Αλλά όπως  επισημαίνω  στο ποστάρισμά μου  στις  σημειώσεις για την αποσυναρμολόγηση του όπλου  “Βεβαίως   όλοι οι κλυδωνισμοί/ταλαντεύσεις  του κόσμου δεν  έχουν καμιά σημασία άν δεν  έχεις  αποτυχίες στην τροφοδοσία (της θαλάμης)…”

    Να που μάθαμε και κάτι χρήσιμο  για τα “κουσούρια”  της καλής μας φίλης της Beretta.   Ίσως το πρόβλημά σου φίλε μου  να   είναι  ακριβώς αυτό.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 916 έως 930 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων