Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #417290

    Αυτά δηλαδή έγιναν πριν από 9 χρόνια (δεύτερη χρονιά, το πήρες το 2003) και από τότε έχεις ένα όπλο που κάνει εμπλοκές; Χαρά στο κουράγιο σου. Άλλαξε το ελατήριο της αποθήκης να τελειώσουν τα προβλήματα σου.

    Το οπλο μου εκανε εμπλοκες απο την αρχη.Κυνηγησα την πρωτη χρονια και αφου ειδα οτι το προβλημα παραμενει παρολο που το  καθαριζα τακτικα και παρολο που δοκιμασα κι αλλες μαρκες φυσιγγιων τοτε αποφασισα να το στειλω στην αντιπροσωπεια.Μετα απο εκει και αφου το προβλημα παρεμεινε το εδωσα και σε καποιον αλλον που ελεγε οτι θα το φτιαξει αλλα τελικα κι αυτος δεν εκανε τιποτα.Η εμπλοκη γινεται σπανια,περιπου στα 30-50 φυσιγγια μια φορα (δεν το εχω μετρησει ποτε) και παντα στο δευτερο φυσιγγι,ποτε στο τριτο.Μ αρεσει το οπλο και το γουσταρω. Εχω χασει καποια πουλια αλλα ποτε λαγο που ειναι και το θηραμα που κυνηγω κυριως.Σ ευχαριστω για την γνωμη σου,θα δω τι μπορω να κανω και αν σου ειναι ευκολο σε παρακαλω επειδη ειδα οτι κατεχεις και απο baikal,πηγαινε στο <<baikal club>> και δες στα προηγουμενα post μια ερωτηση που εκανα για ενα δικανο εαν μπορεις να με βοηθησεις.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #417292

    για καραμπίνες και μόνο προσωπικά πιστεύω ότι μετά το 1995 και μετά όλο και κάτι αφαιρούν οι εταιρείες από την ποιότητα μετάλλων,εξαρτημάτων μηχανισμών,βάρους ξύλων και προσθέτουν ζωγραφιές επενδύσεις μετάλλων κ.λ.π.

    ως προς την βλητική απόδοση όμως παραμένουν ψηλά και βοηθάει σ αυτό και η μεγάλη άνοδος κατασκευής ποιοτικών φυσιγγιών εδώ και αρκετά χρόνια

    Για ποιο λόγο να συμβαίνει αυτό όμως, όταν συνεχώς η τεχνολογία βελτιώνεται, τα υλικά γίνονται ολοένα και καλύτερα (καθαρότερα κράματα, νέα υλικά, εξωτικά υλικά γίνονται μαζικής παραγωγής), οι μηχανουργικές εργασίες ακριβέστερες και η μηχανικός σχεδιασμός ολοένα και καλύτερος; Γιατί οι εταιρίες, με τον τεράστιο ανταγωνισμό που υπάρχει σήμερα, να βάζουν τρικλοποδιά στον εαυτό τους την ώρα που το ποσοστό του κόστους που αντιστοιχεί στην παραγωγή γίνεται όλο και μικρότερο;

    Μου θυμίζει λίγο τις συζητήσεις για τα παλιά αυτοκίνητα, με τις καλές λαμαρίνες που τράκαρες και μένανε ανέπαφες (βέβαια οι επιβάτες γίνονται κιμάς, αλλά οι λαμαρίνες άντεχαν 🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #417293

    Για ποιο λόγο να συμβαίνει αυτό όμως, όταν συνεχώς η τεχνολογία βελτιώνεται, τα υλικά γίνονται ολοένα και καλύτερα (καθαρότερα κράματα, νέα υλικά, εξωτικά υλικά γίνονται μαζικής παραγωγής), οι μηχανουργικές εργασίες ακριβέστερες και η μηχανικός σχεδιασμός ολοένα και καλύτερος; Γιατί οι εταιρίες, με τον τεράστιο ανταγωνισμό που υπάρχει σήμερα, να βάζουν τρικλοποδιά στον εαυτό τους την ώρα που το ποσοστό του κόστους που αντιστοιχεί στην παραγωγή γίνεται όλο και μικρότερο;

    γιατί πιστεύω ότι στην προσπάθεια μείωσης του κόστους σίγουρα κάτι θυσιάζεται και τα νέα προιόντα γίνονται περισσότερο αναλώσιμα απ ότι παλιότερα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #417294

    Για ποιο λόγο να συμβαίνει αυτό όμως, όταν συνεχώς η τεχνολογία βελτιώνεται, τα υλικά γίνονται ολοένα και καλύτερα (καθαρότερα κράματα, νέα υλικά, εξωτικά υλικά γίνονται μαζικής παραγωγής), οι μηχανουργικές εργασίες ακριβέστερες και η μηχανικός σχεδιασμός ολοένα και καλύτερος; Γιατί οι εταιρίες, με τον τεράστιο ανταγωνισμό που υπάρχει σήμερα, να βάζουν τρικλοποδιά στον εαυτό τους την ώρα που το ποσοστό του κόστους που αντιστοιχεί στην παραγωγή γίνεται όλο και μικρότερο;

    Γιατί χωρίς το scalability δεν λειτουργεί ο καπιταλισμός.

    Για φαντάσου αν το καταναλωτικό κοινό ξαφνικά ανακάλυπτε ότι η τουφεκιά ενός κομμουνιστικού Baikal του 1960, είναι περισσότερο αποδοτική από τις τουφεκιές πολλών φαντεζί όπλων του 2013. Θα ήταν καταστροφικό.

    Γι’αυτό κάθε 2 μήνες πρέπει να δημιουργείται ένα μοντέλο που να διορθώνει τις ατέλειες του προηγούμενου και να βυθίζει ολοένα και περισσότερο τον καταναλωτή στην ανάγκη απόκτησής του. Είναι κάτι σαν τον πλούτο που παράγεις και ποτέ δεν θα πάρεις το μερίδιο που σου αξίζει, αντιθέτως θα σου κοστίζει ολοένα και περισσότερο, την στιγμή που η δυνατότητα να το αποκτήσεις θα γίνεται ολοένα και μικρότερη… 🙂 .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #417295

    γιατί πιστεύω ότι στην προσπάθεια μείωσης του κόστους σίγουρα κάτι θυσιάζεται και τα νέα προιόντα γίνονται περισσότερο αναλώσιμα απ ότι παλιότερα

    Μείωση του κόστους να την καταλάβω για εργασίες που δεν αυτοματοποιούνται εύκολα, π.χ. σκαλιστές ψάθες (παραδοσιακές όχι laser cut), rust bluing, φινίρισμα ξύλων κτλ. Όταν όμως τα υπόλοιπα γίνονται με cnc, και τα ατσάλια για παράδειγμα σήμερα είναι πολλές φορές καλύτερης ποιότητας (χυτήρια ακριβείας), τότε που μειώνουν το κόστος; (τα robot στα εργοστάσια της Beretta Benelli δεν πληρώνονται υπερωρίες 🙂 ) Επίσης τα όπλα σήμερα δεν έχουν μικρότερο κόστος απ’οτι παλαιότερα (δεν μιλάω για Ελλάδα που η νόμοι της αγοράς δεν ισχύουν), έχουν όμως χαρακτηριστικά και ακρίβεια κατασκευής που δεν ήταν καν δυνατόν να υπάρξει παλαιότερα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #417296

    sot wrote:
    Για ποιο λόγο να συμβαίνει αυτό όμως, όταν συνεχώς η τεχνολογία βελτιώνεται, τα υλικά γίνονται ολοένα και καλύτερα (καθαρότερα κράματα, νέα υλικά, εξωτικά υλικά γίνονται μαζικής παραγωγής), οι μηχανουργικές εργασίες ακριβέστερες και η μηχανικός σχεδιασμός ολοένα και καλύτερος; Γιατί οι εταιρίες, με τον τεράστιο ανταγωνισμό που υπάρχει σήμερα, να βάζουν τρικλοποδιά στον εαυτό τους την ώρα που το ποσοστό του κόστους που αντιστοιχεί στην παραγωγή γίνεται όλο και μικρότερο;

    Γιατί χωρίς το scalability δεν λειτουργεί ο καπιταλισμός. Για φαντάσου αν το καταναλωτικό κοινό ξαφνικά ανακάλυπτε ότι η τουφεκιά ενός κομμουνιστικού Baikal του 1960, είναι περισσότερο αποδοτική από τις τουφεκιές πολλών φαντεζί όπλων του 2013. Θα ήταν καταστροφικό. Γι’αυτό κάθε 2 μήνες πρέπει να δημιουργείται ένα μοντέλο που να διορθώνει τις ατέλειες του προηγούμενου και να βυθίζει ολοένα και περισσότερο τον καταναλωτή στην ανάγκη απόκτησής του. Είναι κάτι σαν τον πλούτο που παράγεις και ποτέ δεν θα πάρεις το μερίδιο που σου αξίζει, αντιθέτως θα σου κοστίζει ολοένα και περισσότερο, την στιγμή που η δυνατότητα να το αποκτήσεις θα γίνεται ολοένα και μικρότερη… .

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

     

    Συμφωνώ απόλυτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #417297

    Γιατί χωρίς το scalability δεν λειτουργεί ο καπιταλισμός.

    Για φαντάσου αν το καταναλωτικό κοινό ξαφνικά ανακάλυπτε ότι η τουφεκιά ενός κομμουνιστικού Baikal του 1960, είναι περισσότερο αποδοτική από τις τουφεκιές πολλών φαντεζί όπλων του 2013. Θα ήταν καταστροφικό.

    Γι’αυτό κάθε 2 μήνες πρέπει να δημιουργείται ένα μοντέλο που να διορθώνει τις ατέλειες του προηγούμενου και να βυθίζει ολοένα και περισσότερο τον καταναλωτή στην ανάγκη απόκτησής του. Είναι κάτι σαν τον πλούτο που παράγεις και ποτέ δεν θα πάρεις το μερίδιο που σου αξίζει, αντιθέτως θα σου κοστίζει ολοένα και περισσότερο, την στιγμή που η δυνατότητα να το αποκτήσεις θα γίνεται ολοένα και μικρότερη… .

    Τα πολλά, συχνά μοντέλα είναι θέμα ανόητου marketing, που χρησιμοποιείται όμως γιατί δεν έχει και τόσο σημαντικό κόστος πια να αναπτύξεις ένα νέο μοντέλο στο solidworks και να περάσεις τον κώδικα στα robot.
    Η διαβάθμιση των προϊόντων επίσης σίγουρα είναι θέμα marketing, αλλά αυτό δεν σημαίνει (πάντα) ότι τα χαμηλότερα “εισαγωγικά” προιόντα είναι χειρότερα (π.χ. 5 αστέρια είναι και τα super mini), απλά έχουν λιγότερα χαρακτηριστικά, λιγότερη εξατομίκευση, και φτωχότερο φινίρισμα (αυτό που λέμε όλα τα αυτοκίνητα σήμερα είναι καλά).

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #417543

    Πως βγαίνει ρε παιδιά από τις παλιές  beretta αυτό το μεταλικό ¨καπάκι” που είναι εφαρμοσμένο στο πάνω μέρος της πάπιας που έχει την τρύπα για να βιδώσει η βίδα της πάπιας; Βασικά βγαίνει ή είναι πριτσινωμένο στην τρύπα που έχει λίγο πιο κάτω το ξύλο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #417547

    Βασικά βγαίνει ή είναι πριτσινωμένο στην τρύπα που έχει λίγο πιο κάτω το ξύλο

    Είναι πριτσινωμένο αν δεν κάνω λάθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #417548

    Πως βγαίνει ρε παιδιά από τις παλιές beretta αυτό το μεταλικό ¨καπάκι» που είναι εφαρμοσμένο στο πάνω μέρος της πάπιας που έχει την τρύπα για να βιδώσει η βίδα της πάπιας; Βασικά βγαίνει ή είναι πριτσινωμένο στην τρύπα που έχει λίγο πιο κάτω το ξύλο;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Σιγουρα ειναι πριτσινωμενο.Το αλλαξα στην δικη μου Α303 πριν χρονια γιατι ειχε οξειδωθει και κουνιοταν λιγο.

    Βγαινει με τρυπανακι και πριτσινωνεις το καινουργιο με στρογγυλο μικρο σφυρι.

    Που κολλησες;

    Βρηκες ανταλλακτικο;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #417588

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Πως βγαίνει ρε παιδιά από τις παλιές beretta αυτό το μεταλικό ¨καπάκι» που είναι εφαρμοσμένο στο πάνω μέρος της πάπιας που έχει την τρύπα για να βιδώσει η βίδα της πάπιας; Βασικά βγαίνει ή είναι πριτσινωμένο στην τρύπα που έχει λίγο πιο κάτω το ξύλο; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Σιγουρα ειναι πριτσινωμενο.Το αλλαξα στην δικη μου Α303 πριν χρονια γιατι ειχε οξειδωθει και κουνιοταν λιγο. Βγαινει με τρυπανακι και πριτσινωνεις το καινουργιο με στρογγυλο μικρο σφυρι. Που κολλησες; Βρηκες ανταλλακτικο;

    Δεν ψάχνω ανταλλακτικό, θέλω να κάνω ένα φινίρισμα στα ξύλα μιας παλιάς 301 και επειδή θα περαστεί διαβρωτικό, λευκαντικό, γυαλόχαρτα κτλ φαντάζομαι ότι στο τέλος αυτό το μεταλάκι από μαύρο θα έχει γίνει άσπρο, ήθελα να το βγάλω, αν βγαίνει. Το πολύ-πολύ θα το αφήσω επάνω και όταν τελειώσει όλο το project να πάμε σε έναν οπλουργό να περάσει ένα καινούριο. Από ότι θυμάμαι από την δικιά μου την altair που κάποια φορά το άλλαξα επειδή είχε χαλαρώσει και κουνιόταν, το ποσό ήταν γελοίο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Kostas στις #417617

    Καλησπέρα παιδιά. Μπαίνω και εγώ στο club με το πρώτο μου κυνηγητικό όπλο.

    Είναι το a400 light με 71 πόντους.

    Από κυνήγι η μοναδική εμπειρία που έχω είναι δυο εξορμήσεις σε περπατητό τσιχλας , και μια φορά θεατής σε κυνήγι λαγού.

     

    Θα θελα να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο Μάκη(blanco) , που προσφέρθηκε να με βοηθήσει στην επιλογή του όπλου και να μου λύσει όλες τις απορίες που έχω ως αρχάριος.

    Με το καλό να έρθει ο Αύγουστος παιδιά!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #417661

    Πως βγαίνει ρε παιδιά από τις παλιές  beretta αυτό το μεταλικό ¨καπάκι» που είναι εφαρμοσμένο στο πάνω μέρος της πάπιας που έχει την τρύπα για να βιδώσει η βίδα της πάπιας; Βασικά βγαίνει ή είναι πριτσινωμένο στην τρύπα που έχει λίγο πιο κάτω το ξύλο;

    Οπως ειπε κι ο φιλος ΙΝΠ ειναι πιρτσινωμενο,το αλλαξα κι εγω.Προσοχη με το τρυπανι εαν το βγαλεις εσυ να μην φας το ξυλο.Και κατι αλλο,το καινουριο πιρτσινι η beretta  το χρεωσε 10 ευρω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #417759

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Πως βγαίνει ρε παιδιά από τις παλιές beretta αυτό το μεταλικό ¨καπάκι» που είναι εφαρμοσμένο στο πάνω μέρος της πάπιας που έχει την τρύπα για να βιδώσει η βίδα της πάπιας; Βασικά βγαίνει ή είναι πριτσινωμένο στην τρύπα που έχει λίγο πιο κάτω το ξύλο;

    Οπως ειπε κι ο φιλος ΙΝΠ ειναι πιρτσινωμενο,το αλλαξα κι εγω.Προσοχη με το τρυπανι εαν το βγαλεις εσυ να μην φας το ξυλο.Και κατι αλλο,το καινουριο πιρτσινι η beretta το χρεωσε 10 ευρω!!!

     

    Εγω παντως που φτιαχνω τα ξυλα μιας 303 αυτην την περιοδο το τυλιξα με χαρτοταινια, ακριβως στο σημειο που εχει την τρυπα και δενει με το ξυλο ασπρισε βεβαια αλλα δεν βαριεσαι…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #417780

    Καλησπέρα παιδιά. Μπαίνω και εγώ στο club με το πρώτο μου κυνηγητικό όπλο. Είναι το a400 light με 71 πόντους. Από κυνήγι η μοναδική εμπειρία που έχω είναι δυο εξορμήσεις σε περπατητό τσιχλας , και μια φορά θεατής σε κυνήγι λαγού. Θα θελα να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο Μάκη(blanco) , που προσφέρθηκε να με βοηθήσει στην επιλογή του όπλου και να μου λύσει όλες τις απορίες που έχω ως αρχάριος. Με το καλό να έρθει ο Αύγουστος παιδιά!

    καλορίζικο Κώστα και καλοτούφεκο το εργαλείο

    πιστεύω να τα πούμε κι από κοντά κάποια στιγμή 🙂

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων