Πως μετραμε οτι το οπλο ειναι στα μετρα μας?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    blackgv στις #187321

    Γεια χαρά.
    Να ρωτήσω και γω κατι σχετικο…
    Εχω μια beneli special 80, μοντελο που απ'ότι έμαθα απο οπλοπώλη δεν παιρνει φλαντζες κλπ για ρυθμιση, η οποια δεν ειναι στα μετρα μου (cast μονο, η κλιση ειναι μια χαρά).

    Ποιός θα ήταν ο σωστος τρόπος να το φέρω στα μέτρα μου?

    Με δεδομένο οτι έχω και ένα σκοπευτικο δίκανο με ρυθμιζόμενο κοντάκι το οποίο είναι ρυθμισμένο και μου έρχεται ακριβώς, υπάρχει τρόπος να "μεταφερθούν" τα μέτρα απο το ένα οπλο στο άλλο?

    Ευχαριστώ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268420

    Ευχαριστώ Λεωνίδα!
    Αν κατάλαβα καλά εννοείς κάτι τέτοιο: [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/217/dsc00683mh.jpg/”]http://imageshack.us/photo/my-images/217/dsc00683mh.jpg/[/url]

    Ακριβώς. Φαντάσου όπως το βλέπεις, να έχεις σηκώσει μόνο το πίσω μέρος (αριστερά όπως το βλέπουμε στη φωτό). Αλλά και πάλι δεν είναι κυριολεκτικά η μεγάλη κλίση, αφού αυτή μετριέται στο πέλμα. Αλλά αν θέλεις να φέρεις το κοντάκι πιο παράλληλα, αυτή είναι η λύση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268419

    Γεια χαρά.
    Να ρωτήσω και γω κατι σχετικο…
    Εχω μια beneli special 80, μοντελο που απ'ότι έμαθα απο οπλοπώλη δεν παιρνει φλαντζες κλπ για ρυθμιση, η οποια δεν ειναι στα μετρα μου (cast μονο, η κλιση ειναι μια χαρά).

    Ποιός θα ήταν ο σωστος τρόπος να το φέρω στα μέτρα μου?

    Με δεδομένο οτι έχω και ένα σκοπευτικο δίκανο με ρυθμιζόμενο κοντάκι το οποίο είναι ρυθμισμένο και μου έρχεται ακριβώς, υπάρχει τρόπος να "μεταφερθούν" τα μέτρα απο το ένα οπλο στο άλλο?

    Ευχαριστώ

    Tο ανέλυσα παραπάνω. Να μεταφερθούν συγκεκριμένα μέτρα σε υπάρχον κοντάκι, είναι δύσκολο να πετύχει ακριβώς. Αλλά μπορείς να του προσθέσεις cast ή οποιαδήποτε άλλη κλίση, μέσω των εφαρμογών του κοντακιού με τη βάση. Αυτό δηλαδή που κάνουν οι φλάντζες, σ' αυτό το όπλο θα πρέπει να γίνει τρώγοντας λίγο ξύλο με τη λίμα. Απλό είναι, αρκεί αυτός που θα το κάνει να ξέρει τη διαδικασία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #268400

    Γεια χαρά.
    Να ρωτήσω και γω κατι σχετικο…
    Εχω μια beneli special 80, μοντελο που απ'ότι έμαθα απο οπλοπώλη δεν παιρνει φλαντζες κλπ για ρυθμιση, η οποια δεν ειναι στα μετρα μου (cast μονο, η κλιση ειναι μια χαρά).

    Ποιός θα ήταν ο σωστος τρόπος να το φέρω στα μέτρα μου?

    Με δεδομένο οτι έχω και ένα σκοπευτικο δίκανο με ρυθμιζόμενο κοντάκι το οποίο είναι ρυθμισμένο και μου έρχεται ακριβώς, υπάρχει τρόπος να "μεταφερθούν" τα μέτρα απο το ένα οπλο στο άλλο?

    Ευχαριστώ

    η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα σκοπευτικα μετρα δεν πρεπει να μπουν σε οπλο που κυνηγαει ειναι πολυ σφυχτα, το πιο σωστο ειναι φτιαχτει το οπλο σου πανω σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268399

    η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα σκοπευτικα μετρα δεν πρεπει να μπουν σε οπλο που κυνηγαει ειναι πολυ σφυχτα, το πιο σωστο ειναι φτιαχτει το οπλο σου πανω σου

    Συμφωνώ 100%. Αρκεί βέβαια να είναι σωστά στημένο το σκοπευτικό (για πάτημα). Μπορεί το σκοπευτικό του φίλου μας να είναι στημένο κυνηγετικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #268387

    Αν σου δώσουν τα ιδανικά σου μέτρα σε χαρτί, υποθέτοντας πάντα ότι θα σε μετρήσουν με try gun και πίνακα, τότε αυτά τα μέτρα θα ισχύουν μόνο σε περίπτωση που θα παραγγείλεις την κατασκευή ενός κοντακιού από την αρχή σε αυτά τα μέτρα. Ένα υπάρχον κοντάκι δεν μπορεί να μετατραπεί σε αυτά [u]ακριβώς[/u] τα θεωρητικά μέτρα, αλλά μπορεί να μετατραπεί ώστε να σου ταιριάζει όσο το δυνατόν καλύτερα, δεδομένων των ορίων μετατροπής που πιθανόν έχει. Και πάλι θα σου έρχεται σωστά, αλλά το πιθανότερο είναι να έχει άλλα μέτρα από αυτά που θα σου έδινε στο χαρτί το try gun. Σ' αυτή τη δεύτερη περίπτωση όμως, της μετατροπής δηλαδή του υπάρχοντος κοντακιού, η μετροληψία είναι περιττή. Γιατί να πληρώσεις ένα ποσό στον μετρολήπτη και να σου απαντήσει ο τεχνίτης ότι δεν μπορεί τελικά να φέρει το κοντάκι σου στα μέτρα που του πήγες;

    ευχαριστω πολυ λεωνιδα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #268376

    οπως καταλαβες ανδρεα δυσκολα τα πραγματα με τα μετρα. :D

    Ακούω μέτρα και …τρέμω.
    Είτε μας παίρνουν ….μέτρα (μακάβριο, βέβαια) είτε νέα μέτρα….
    Ήμαρτον παιδιά :)
    Έχουμε πάθει πλάκα με την λέξη,

    Φυσικά τα μέτρα στο όπλο, είναι από τα πιό ανώδυνα, αλλά ρε παιδιά έχω αποκτήσει μιά …ευαισθησία.
    Σαν το Jo Ντάλτον (τον κοντό, έτσι).
    Λούκυ Λούκ <_< – Λούκυ Λούκ :) – Λούκυ Λούκ :D – Λούκυ Λούκ :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    blackgv στις #187355

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδια.

    Ενημερωτικα εντελώς, τι διαφορά έχει στο στήσιμο το κυνηγετικό από το σκοπευτικό ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268324

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδια.

    Ενημερωτικα εντελώς, τι διαφορά έχει στο στήσιμο το κυνηγετικό από το σκοπευτικό ?

    Στο σκοπευτικό όπλο τα μέτρα του κοντακιού ευνοούν μία πολύ δυναμική επώμιση, με δυνατό πάτημα του κοντακιού στο μάγουλο, μακρύτερο κοντάκι και διαφορετικό σχήμα λαβής, για να ανεβαίνει πιο άνετα το μακρύτερο κοντάκι. Στο κυνηγετικό όπλο, επειδή αυτή η επώμιση δεν είναι δυνατόν να αναπαραχθεί στον κυνηγότοπο, το κοντάκι είναι πιο συμβατικό. Χοντρικά, οι δύο μεγάλες διαφορές είναι στο μήκος και στο ύψος του κοντακιού. Το σκοπευτικό είναι μακρύτερο και ψηλότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #268322

    Στο σκοπευτικό όπλο τα μέτρα του κοντακιού ευνοούν μία πολύ δυναμική επώμιση, με δυνατό πάτημα του κοντακιού στο μάγουλο, μακρύτερο κοντάκι και διαφορετικό σχήμα λαβής, για να ανεβαίνει πιο άνετα το μακρύτερο κοντάκι. Στο κυνηγετικό όπλο, επειδή αυτή η επώμιση δεν είναι δυνατόν να αναπαραχθεί στον κυνηγότοπο, το κοντάκι είναι πιο συμβατικό. Χοντρικά, οι δύο μεγάλες διαφορές είναι στο μήκος και στο ύψος του κοντακιού. [color=”#FF0000″]Το σκοπευτικό είναι μακρύτερο και ψηλότερο[/color].

    Το δικό μου γιατί μ' έβαλες και τόκοψα ρε μάστορα??? <_< :D :) :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #268320

    [b][size=3]Το δικό μου γιατί μ' έβαλες και τόκοψα ρε μάστορα??? <_< :) :) :D [/size][/b]

    εσενα ειχε μεγαλωσει σαν τα νιχια ενα πραμα!! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #268316

    εσενα ειχε μεγαλωσει σαν τα νιχια ενα πραμα!! :)

    Αν έκοβα κάθε τί που μου μεγαλώνει ………………… <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268315

    [b][size=3]Το δικό μου γιατί μ' έβαλες και τόκοψα ρε μάστορα??? :) :) :D :D [/size][/b]

    Αν δεν με απατά η μνήμη μου, σου είχα πει να το κόψεις με το πού το πήρες, πριν κάνα χρόνο. <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    blackgv στις #268256

    Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες… θα ψάξω να βρω μάστορα να "φέρει" το κοντάκι λοιπόν, γιατί είναι κρίμα να κάθεται το όπλο <_<

    Στο σκοπευτικό όπλο τα μέτρα του κοντακιού ευνοούν μία πολύ δυναμική επώμιση, με δυνατό πάτημα του κοντακιού στο μάγουλο, μακρύτερο κοντάκι και διαφορετικό σχήμα λαβής, για να ανεβαίνει πιο άνετα το μακρύτερο κοντάκι. Στο κυνηγετικό όπλο, επειδή αυτή η επώμιση δεν είναι δυνατόν να αναπαραχθεί στον κυνηγότοπο, το κοντάκι είναι πιο συμβατικό. Χοντρικά, οι δύο μεγάλες διαφορές είναι στο μήκος και στο ύψος του κοντακιού. Το σκοπευτικό είναι μακρύτερο και ψηλότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268050

    Μεταφέρω εδώ κάτι που ειπώθηκε σε άλλο τόπικ και έχει πολύ ζουμί.

    στους δεξειοχειρες , 99 % το οπλο ριχνει αριστερα και 90 % πιο επανω απο εκει που σημαδευουμε ,πρωτα αυτο φτιαχνουμε και τα υπολοιπα τα βρισκουμε

    Είσαι σωστός. Πες μου τώρα και για ποιο λόγο πιστεύεις ότι γίνεται αυτό και θα είσαι άρχοντας. :lol:

    Δεν ξερω ακριβως που οφειλεται αυτο ,αυτο που εχω δει με τα ματια μου σε πολλες δοκιμες ειναι 9 στα 10 τουφεκια ριχνουν αριστερα και επανω ,μιλαμε παντα για δεξια τουφεκια ,και μετα φταιει το τσοκ ,ο αυλος ,το μεταλλο κλπ κλπ κλπ ,στις αριστερες τραβερσες συνυθως οι πιο πολλοι ειναι αλανθαστοι ,στις δεξιες τραβερσες και στις βασιλικες ειναι 5 στα 10 ,μετα δεν σκοτωνει το οπλο ,δεν εχει διατρηση ,και η τουφεκια εχει φυγει αριστερα απο το πουλι η επανω

    Πριν δώσω την απάντηση, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν προσέξει επίσης ή όποιου φαντάζεται την απάντηση. Γράψτε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά συζητιέται κάτι τέτοιο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων