Πως μετραμε οτι το οπλο ειναι στα μετρα μας?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #268048

    Μεταφέρω εδώ κάτι που ειπώθηκε σε άλλο τόπικ και έχει πολύ ζουμί.

    Πριν δώσω την απάντηση, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν προσέξει επίσης ή όποιου φαντάζεται την απάντηση. Γράψτε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά συζητιέται κάτι τέτοιο.

    μάλλον βλακεία….στις αριστερές τραβάμε,στις δεξιές σπρόχνουμε…το τράβηγμα δεν είναι πιο εύκολο? δεν το διατυπώνω κ με τον καλύτερο τρόπο….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #268047

    Μεταφέρω εδώ κάτι που ειπώθηκε σε άλλο τόπικ και έχει πολύ ζουμί.

    Πριν δώσω την απάντηση, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν προσέξει επίσης ή όποιου φαντάζεται την απάντηση. Γράψτε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά συζητιέται κάτι τέτοιο.

    Το ζυγοματικο δεν καθεται στο χτενι σωστα τοτε το ματι τραβαει το στοχαστρο η στομιο αριστερα,σηκωμα κεφαλιου κατα το πατημα της σκανδαλης,το στομιο τραβιεται επανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #187439

    Και εχω παρατηρησει και κατι αλλο ,ριχνω με δικο μου οπλο στα τρυγονια καλοκαιρι με κοντομανικο ,αριστερα η τουφεκια ελαχιστα ,ριχνω στις τσιχλες πρωι με πουλοβερ ειμαι ακριβως κεντρο ,τελικα ενα κοντακι στα μετρα μας και τιοποτα αλλο …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #268044

    Μεταφέρω εδώ κάτι που ειπώθηκε σε άλλο τόπικ και έχει πολύ ζουμί.

    Πριν δώσω την απάντηση, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν προσέξει επίσης ή όποιου φαντάζεται την απάντηση. Γράψτε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά συζητιέται κάτι τέτοιο.

    η αληθεια ειναι οτι δεν εχει ξανασυζητηθει αυτο εγω προσωπικα το ξερω αλλα θελω να ακουσω τη αποψη εχουν οι υπολοιποι αν δεν το βρει κανεις τοτε θα το πω!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #268037

    μάλλον βλακεία….στις αριστερές τραβάμε,στις δεξιές σπρόχνουμε…το τράβηγμα δεν είναι πιο εύκολο? δεν το διατυπώνω κ με τον καλύτερο τρόπο….

    Μαλλον αυτο που θελεις να πεις ειναι οτι κατα την οποιαδηποτε κινηση που κανουμε με το οπλο επωμισμενο ο οργανισμος καταπονει τους μυες των ακρων με αποτελεσμα για εξισορροπηση ο οργανισμος μας να θελει να το φερει οσο γινεται πιο κοντα στο κεντρο βαρους του. Γι αυτο το λογο στις δεξιες τραβερσες η προσκοπευση του οπλου ερχεται σε αντιθεση με ταση των μυων των χεριων ενω στις αριστερες η ταση των μυων των χεριων που φερνουν το οπλο στο κεντρο βαρος του κορμου συμβαδιζει με την προσκοπευση που θελουμε να βαλουμε στο οπλο μας. Εννοειται ολα αυτα για δεξια επωμηζοντες.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #187442

    Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και γω.Δηλαδη αρκετα ψηλα και αριστερα βαρουσε το τουφεκι.Λογο της ενασχολησης με το κυνηγι του αγριογουρουνου το προβλημα το βρηκα απο τις πρωτες μερες.Σε δοκιμη μονοβολων βρηκα τα παραπανω.Το εφερα μονος μου αρκετα με τις φλατζες αλλα δεν μπορουσα να το κανω τελειο.Εξου και η επισκεψη στην Αθηνα και τον κ.Αντωνακο.
    Ο λογος φανταζομαι ειναι οτι ο κατασκευαστης φτιαχνει πολυ ισχια τα κοντακια για να μπορει ο κατοχος αργοτερα συμφωνα με το σωματοτυπο του να το φερει στα μετρα του βαζοντας αναλογα λιγο cast on-cast off.Αν δωσει απο την αρχη αρκετη κληση δεξια και ο κατοχος το θελει με αρκετη κληση αριστερα ισως βρει εμποδιο στην τζαβετα(δηλαδη τον σωληνα που ειναι μεσα το επανατατικο ελατηριο).Ετσι το σκεφτομαι.Δεν γνωριζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268028

    μάλλον βλακεία….στις αριστερές τραβάμε,στις δεξιές σπρόχνουμε…το τράβηγμα δεν είναι πιο εύκολο? δεν το διατυπώνω κ με τον καλύτερο τρόπο….

    Για να μην μπερδευόμαστε. Δεν μιλάμε για κίνηση του όπλου δεξιά ή αριστερά. Μιλάμε για αυθόρμητες ίσιες τουφεκιές στον πίνακα που φεύγουν πάνω και αριστερά ή ίσιες τουφεκιές στο κυνήγι, σε εισερχόμενους ή εξερχόμενους στόχους, όπου η τουφεκιά πάει πάνω και αριστερά, και όλα αυτά με όπλο που είναι στα μέτρα μας με κανονική επώμιση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268023

    Και εχω παρατηρησει και κατι αλλο ,ριχνω με δικο μου οπλο στα τρυγονια καλοκαιρι με κοντομανικο ,αριστερα η τουφεκια ελαχιστα ,ριχνω στις τσιχλες πρωι με πουλοβερ ειμαι ακριβως κεντρο ,τελικα ενα κοντακι στα μετρα μας και τιοποτα αλλο …….

    Εντάξει, αυτό είναι απλό. Όσο πιο πίσω πας στο κοντάκι, τόσο αυξάνεται η κλίση και τόσο αυξάνεται και το cast off. Το αντίθετο συμβαίνει όταν έρχεσαι προς τα εμπρός. Ουσιαστικά οι κλίσεις του κοντακιού ισχύουν μόνο για ένα συγκεκριμένο μήκος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #268014

    Μεταφέρω εδώ κάτι που ειπώθηκε σε άλλο τόπικ και έχει πολύ ζουμί.

    [quote]στους δεξειοχειρες , 99 % το οπλο ριχνει αριστερα και 90 % πιο επανω απο εκει που σημαδευουμε ,πρωτα αυτο φτιαχνουμε και τα υπολοιπα τα βρισκουμε

    Πριν δώσω την απάντηση, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν προσέξει επίσης ή όποιου φαντάζεται την απάντηση. Γράψτε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά συζητιέται κάτι τέτοιο.
    [/quote]

    [font=”Verdana”]Η δική μου απάντηση είναι μια λέξη: ανάκρουση. (Ή να το πω με τρείς: ροπή λόγω ανάκρουσης)
    Αν έχω δίκιο, Λεωνίδα, θα κατάλαβες τι εννοώ, και μπορείς εσύ να το εξηγήσεις με λόγια, καλύτερα από μένα.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268006

    Πριν δώσω την απάντηση, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν προσέξει επίσης ή όποιου φαντάζεται την απάντηση. Γράψτε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά συζητιέται κάτι τέτοιο.

    [font=”Verdana”]Η δική μου απάντηση είναι μια λέξη: [color=”#006400″]ανάκρουση[/color]. (Ή να το πω με τρείς: [color=”#006400″]ροπή λόγω ανάκρουσης[/color])
    Αν έχω δίκιο, Λεωνίδα, θα κατάλαβες τι εννοώ, και μπορείς εσύ να το εξηγήσεις με λόγια, καλύτερα από μένα.[/font]

    ΟΚ, δεκτόν, αλλά να σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό: Το προς τα πάνω το δέχομαι, το αριστερά γιατί;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #268003

    η αληθεια ειναι οτι δεν εχει ξανασυζητηθει αυτο εγω προσωπικα το ξερω αλλα θελω να ακουσω τη αποψη εχουν οι υπολοιποι αν δεν το βρει κανεις τοτε θα το πω!!

    Κάτι μου λέει ότι θα δώσουμε διαφορετικές αιτίες. Έτσι κι αλλιώς κι οι δύο έμπειροι είμαστε, και οι δύο κάνουμε εικασίες, οπότε δεν τρέχει τίποτε. Ρίχτο. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #187454

    Μήπως επειδή πολλά εγοστασιακά κοντάκια είναι ίσια (χωρίς cast-off);

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #267994

    ΟΚ, δεκτόν, αλλά να σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό: Το προς τα πάνω το δέχομαι, το αριστερά γιατί;

    [font=”Verdana”]Cast-off. χρειάζεται να πω περισσότερα; :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #267993

    Μήπως επειδή πολλά εγοστασιακά κοντάκια είναι ίσια (χωρίς cast-off);

    Όχιιιιι… Μιλάμε για όπλο που ΕΙΝΑΙ θεωρητικά στα μέτρα του σκοπευτή. Εγώ τουλάχιστον σε αυτήν την περίπτωση αναφέρομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #187458

    Αν το πάρουμε λογικά, ο σκοπευτής νομίζει πως βλέπει το στόχο, αλλά απ' το αποτέλεσμα το μάτι του δεν είναι στην ευθεία, είναι αριστερά του άξονα του όπλου.
    Γιατί είναι το μάτι του αριστερά;
    α) Είναι κυρίαρχο το αριστερό.
    β) Δεν ακουμπάει στο μάγουλο.
    γ) …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων