Πως μετραμε οτι το οπλο ειναι στα μετρα μας?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    vilanova στις #187519

    ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΛΕΟΝΙΔΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΩΜΕ ΣΤΟ P/S AKOMA KAI 15 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ (COMMODORE 64 O ΠΡΩΤΟΣ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΔΕΚΑΟΚΤΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΕΚΛΗΝΑ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΕΚΛΗΝΑ ΤΕΛΕΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΩ ΕΒΛΕΕΠΑ ΣΤΟ 85% ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΟΣΕΩΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Stefan0s στις #267852

    Αααααα γεια σου! :lol:

    Για να πάει κι ο Μητσάρας για ύπνο, το γεγονός αυτό οφείλεται στη "μάστιγα της εποχής μας": Ελάχιστοι πλέον άνθρωποι των πόλεων, που ξοδεύουν ώρες κοιτώντας μία οθόνη, είτε είναι τηλεόραση είτε υπολογιστής, αντί να αγναντεύουν κορυφές και ραχούλες, έχουν 100% κυρίαρχο μάτι που να συμπίπτει με την πλευρά επώμισης. Το συναντάω καθημερινά στη δουλειά μου, όπου όλοι έρχονται και μου λένε ότι έχουν δεξί κυρίαρχο, έχοντας κάνει το κλασικό τεστάκι με το ρόμβο στα δάχτυλα. Τα δικά μου τεστ βλέπουν σχεδόν πάντα μοιρασμένες κυριαρχίες, οι οποίες είναι σχεδόν αδύνατον να διαγνωστούν σωστά από τους ίδιους.

    Αν το αριστερό ματάκι "κλέβει" κι αυτό και ζητάει το μερίδιό του από την εικόνα, τότε με ένα όπλο που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στα μέτρα μας, σε μία αυθόρμητη επώμιση, θα πάσχει τόσο η ίδια η επώμιση αλλά και η εικόνα του στόχαστρου στην περιφερειακή μας όραση. Το "πάνω και αριστερά" είναι κλασική, κλασικότατη ένδειξη ότι συμβαίνει αυτό που περιγράφω.

    Αυτά τα λόγια μου είπατε χτες στο μάθημα και είχατε απόλυτο δίκιο.
    Και για να μοιραστώ και την περίπτωσή μου , είχα κάνει τη δοκιμή με το ρόμβο σε σταθερό αντικείμενο καμιά 10αριά φορές και πάντα μου έβγαζε κυρίαρχο το δεξί.Οπότε όταν με ρώτησε ο δάσκαλος αν είμαι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας του είπα , δεξιόχειρας με δεξί κυρίαρχο.
    Με έβαλε να επωμίσω , και πριν καν ρίξω διαπίστωσε οτι ''κλέβει'' το αριστερό.
    -Μααααα…
    -Μαμουνια , βάλε το γυαλί να γκαβόσουμε το αριστερό
    Και ως εκ θαύματος ο δάσκαλος είχε δίκιο.
    -Τι δουλειά κάνεις ?
    -Εεε , να μωρέ , καμιά 10αριά ώρες την ημέρα βρίσκομαι μπροστά απο μια οθόνη υπολογιστή.

    Είχα διαβάσει για διόφθαλη σκόπευση , την θεωρία και την τεχνική της , αλλα τουλάχιστον στην περίπτωσή μου , όσο και να παιδευόμουνα μόνος δεν θα είχα αποτέλεσμα (με τη διόφθαλμη πάντα , γιατί μέχρι χτες , αν και δεν είμαι έμπειρος κυνηγός , όποτε έβλεπα κάτι , του'κλεινα το μάτι και την μπουμπούναγα).
    Πρόσωπική μου άποψη μετά το μάθημα είναι οτι αν κάποιος έχει τον χρόνο-χρήμα-όρεξη , καλό είναι να δοκιμάσει κάποιον επαγγελματία που θα του δώσει την σωστή κατεύθυνση.Και απο'κει και πέρα ο καθένας έχει πάντα το δικαίωμα της επιλογής.

    Υ.Γ.1 Πάντος εγώ θα το παλέψω με την διόφθαλμη (πάω να προμηθευτώ τα τσιμπράγκαλα και απο βδομάδα να ξανακάνω για μάθημα), γιατί αν και τα αποτελέσματα ήταν για μένα απογοητευτικά πείστηκα οτι είναι η ορθή οδός που σε βάθος χρόνου θα με βελτιώσει
    Υ.Γ.2 Να με συγχωράτε για το εκτός θέματος στο θέμα με τίτλο ''Πως μετράμε οτι το όπλο είναι στα μέτρα μας, αλλα μόλις διάβασα κάτι που είχα μόλις ακούσει απο τον ίδιο άνθρωπο είχα μια ακαταμάχητη τάση να το σχολιάσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #267626

    [b]ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ…ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΛΥΣΑΝ… ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΩΝ EASYHIT ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΛΑ Κ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΤΕΛΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ… [/b]

    EasyHit λοιπον….
    Δεν το ηξερα οτι ενα σκοπευτικο μπορει να παιξει τετοιο ρολο….και φυσικα δεν ηξερα οτι τελικα μπορει να μην εχω κυριαρχο δεξι!!! :lol:

    Αληθεια ολα αυτα τα χρωματακια στα διαφορα σκοπευτικα, αλλα και στο EasyHit τι ρολο παιζουν? Εχουν καποιο χρηστικη αξια?

    Λυπαμαι για το offtopic αλλα δεν ηθελα να ανοιξω ξεχωριστο θεμα για τα σκοπευτικα (αν και μετα τα τελευταια δεδομενα ελεω Λεωνιδα) συνδεονται μεταξυ τους τα θεματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #267557

    EasyHit λοιπον….
    Δεν το ηξερα οτι ενα σκοπευτικο μπορει να παιξει τετοιο ρολο….και φυσικα δεν ηξερα οτι τελικα μπορει να μην εχω κυριαρχο δεξι!!! :lol:

    Αληθεια [b]ολα αυτα τα χρωματακια στα διαφορα σκοπευτικα, αλλα και στο EasyHit τι ρολο παιζουν? Εχουν καποιο χρηστικη αξια?

    [/b]Λυπαμαι για το offtopic αλλα δεν ηθελα να ανοιξω ξεχωριστο θεμα για τα σκοπευτικα (αν και μετα τα τελευταια δεδομενα ελεω Λεωνιδα) συνδεονται μεταξυ τους τα θεματα.

    Θεωρητικά το χρώμα του στόχαστρου εξαρτάται από το φόντο. Πρακτικά εξαρτάται από την προσωπική προτίμηση του σκοπευτή. Εγώ π.χ. προτιμώ το κόκκινο και οποιοδήποτε άλλο χρώμα είτε μου τραβάει την προσοχή είτε δεν μου δίνει σαφή ένδειξη του πού κοιτάει το όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #187661

    Καλημερα σε ολα τα παιδια!!!
    Πολυ καλα και πολυ χρησημα πραγματα γραψατε εδω μεσα που μας ενδιαφερουν ολους!!!Μεχρι τωρα ηξερα οτι εχω κυριαρχια στο δεξι ματι.Πιθανον ομως και να μην ειναι ετσι ακριβως αφου δεν ετυχε να ειναι κοντα μου καποιος που γνωριζει οταν ριχνω να με δει και να το εντοπισει.Οπως και ναχει ομως οσον αφορα τις δοκιμες με την Benelli εριχνα τα μονοβολα με ενα ματι.Και τραβουσαν αριστερα και ψηλα.Μολλις εφτιαξα το κοντακι το προβλημα λυθηκε.Τωρα κατα διευθυνση βαραει κεντρο αλλα εξακολουθει τα μονοβολα να τα ριχνει ελαφρος ψηλα στις κοντινες αποστασεις.Οποτε περαν απο πιθανο προβλημα στην κυριαρχια του ματιου πιστευω γενικα οτι τα περισσοτερα κοντακια στις Benelli δεν εχουν αρκετη κληση cast-off.Τωρα γιατι βγαζει τα κοντακια της σχετικα ισχια..???.Και κατι αλλο.Το δικο μου οπλο απο την "μαμα" φορουσε την κληση Β.Τουφεκουσε λες και ηταν τραποντουφεκο!!!Μολλις ομως εβαλα την D τα πραγματα βελτιωθηκαν εντυπωσιακα!!.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #267450

    Καλημερα σε ολα τα παιδια!!!
    Πολυ καλα και πολυ χρησημα πραγματα γραψατε εδω μεσα που μας ενδιαφερουν ολους!!!Μεχρι τωρα ηξερα οτι εχω κυριαρχια στο δεξι ματι.Πιθανον ομως και να μην ειναι ετσι ακριβως αφου δεν ετυχε να ειναι κοντα μου καποιος που γνωριζει οταν ριχνω να με δει και να το εντοπισει.Οπως και ναχει ομως οσον αφορα τις δοκιμες με την Benelli εριχνα τα μονοβολα με ενα ματι.Και τραβουσαν αριστερα και ψηλα.Μολλις εφτιαξα το κοντακι το προβλημα λυθηκε.Τωρα κατα διευθυνση βαραει κεντρο αλλα εξακολουθει τα μονοβολα να τα ριχνει ελαφρος ψηλα στις κοντινες αποστασεις.Οποτε περαν απο πιθανο προβλημα στην κυριαρχια του ματιου πιστευω γενικα οτι τα περισσοτερα κοντακια στις Benelli δεν εχουν αρκετη κληση cast-off.Τωρα γιατι βγαζει τα κοντακια της σχετικα ισχια..???.Και κατι αλλο.Το δικο μου οπλο απο την "μαμα" φορουσε την κληση Β.Τουφεκουσε λες και ηταν τραποντουφεκο!!!Μολλις ομως εβαλα την D τα πραγματα βελτιωθηκαν εντυπωσιακα!!.

    Σε όλα τα όπλα τα μονόβολα χτυπάνε πιο ψηλά από τα σκάγια. Για να χρησιμοποιηθεί το ίδιο όπλο και στα δύο κυνήγια, θα πρέπει με το μονόβολο να σημαδεύεις χαμηλότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #267446

    Καλημερα σε ολα τα παιδια!!!
    Πολυ καλα και πολυ χρησημα πραγματα γραψατε εδω μεσα που μας ενδιαφερουν ολους!!!Μεχρι τωρα ηξερα οτι εχω κυριαρχια στο δεξι ματι.Πιθανον ομως και να μην ειναι ετσι ακριβως αφου δεν ετυχε να ειναι κοντα μου καποιος που γνωριζει οταν ριχνω να με δει και να το εντοπισει.Οπως και ναχει ομως οσον αφορα τις δοκιμες με την Benelli εριχνα τα μονοβολα με ενα ματι.Και τραβουσαν αριστερα και ψηλα.Μολλις εφτιαξα το κοντακι το προβλημα λυθηκε.Τωρα κατα διευθυνση βαραει κεντρο αλλα εξακολουθει τα μονοβολα να τα ριχνει ελαφρος ψηλα στις κοντινες αποστασεις.Οποτε περαν απο πιθανο προβλημα στην κυριαρχια του ματιου πιστευω γενικα οτι τα περισσοτερα κοντακια στις Benelli δεν εχουν αρκετη κληση cast-off.Τωρα γιατι βγαζει τα κοντακια της σχετικα ισχια..???.Και κατι αλλο.Το δικο μου οπλο απο την "μαμα" φορουσε την κληση Β.Τουφεκουσε λες και ηταν τραποντουφεκο!!!Μολλις ομως εβαλα την D τα πραγματα βελτιωθηκαν εντυπωσιακα!!.

    Μήτσο με το πρόβλημα που εμφάνισε το δεξί μάτι (κεντρική ορώδης ωχροπάθεια) τα έχω δει όλα.

    Αριστερές τραβέρσες (δηλαδή πέταγμα πουλιού ή δίσκου από πίσω αριστερα προς τα μπροστά) εγκλωβίζει το αριστερο μάτι τον δίσκο και δεν αφήνει καθόλου το δεξί να συμμετάσχει στην διαδικασία. Δηλαδή όταν πατάω σκανδάλη δεν έχω καθόλου εικόνα.
    Είναι περίεργα τα παιχνίδια του ματιού και της κυριαρχίας αυτού.

    Όπως έγραψε και ο Λεωνίδας και ο Ψυλλάκης αναλόγως αν είσαι κουρασμένος ή τι δουλειά κάνεις μπορεί ν' αλλάζει η κυριαρχία ή το ποσοστό αυτής και να μην ξέρεις τι κάνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #187843

    Το Easy Hit μου το είχε προτείνει ο leo και όντως κάνει δουλειά (μου είχε "διαγνώσει" δεξί κυρίαρχο σε ποσοστό 70% περίπου).
    Πάντως το πάνω και αριστερά για τους περισσότερους δεξιόχειρες είναι εντυπωσιακή παρατήρηση. Το είχα προσέξει και με παραξένεψε στον προσομοιωτή βολής G3 αλλά τότε πίστευα ότι οφείλεται σε περιττή πλευρική πίεση της σκανδάλης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #187864

    Θα παρακαλούσα, φίλε Λεωνίδα αν σου είναι εύκολο, να μου λύσεις κάποιες απορίες, για να καταλάβω καλύτερα τι γίνεται.
    Πρώτον: Τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε «ποσοστό κυριαρχίας», π.χ. δεξί μάτι κυρίαρχο σε ποσοστό 70%. Σημαίνει, ας πούμε, ότι σε 10 αυθόρμητες βολές, στις 7 θα κυριαρχήσει το δεξί μάτι, ενώ στις 3 θα αναλάβει το αριστερό??? Ή σημαίνει κάτι άλλο πιο πολύπλοκο?
    Δεύτερον: Σε όπλο με το κοντάκι φτιαγμένο να ευθυγραμμίζει το δεξί μάτι με τη ρίγα, και αν θεωρήσουμε απόσταση μεταξύ των δύο ματιών 6 cm και απόσταση του ματιού από το στόχαστρο 1 m, αν αναλάβει το αριστερό μάτι, με απλό μαθηματικό υπολογισμό βρίσκω ότι, το κέντρο της τουφεκιάς θα αποκλίνει προς τα αριστερά, στα 20 m κατά 1,2 m (6cm/100cm x 20m = 1,2m) και στα 35 m κατά 2,1m (6/100×35=2,1m).
    Ρωτάω λοιπόν αν είναι σωστοί οι παραπάνω συλλογισμοί μου, ή κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά και τα έχω μπερδέψει???
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #266906

    [font=”Verdana”]Θα παρακαλούσα, φίλε Λεωνίδα αν σου είναι εύκολο, να μου λύσεις κάποιες απορίες, για να καταλάβω καλύτερα τι γίνεται.
    Πρώτον: Τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε «ποσοστό κυριαρχίας», π.χ. δεξί μάτι κυρίαρχο σε ποσοστό 70%. Σημαίνει, ας πούμε, ότι σε 10 αυθόρμητες βολές, στις 7 θα κυριαρχήσει το δεξί μάτι, ενώ στις 3 θα αναλάβει το αριστερό??? Ή σημαίνει κάτι άλλο πιο πολύπλοκο?
    Δεύτερον: Σε όπλο με το κοντάκι φτιαγμένο να ευθυγραμμίζει το δεξί μάτι με τη ρίγα, και αν θεωρήσουμε απόσταση μεταξύ των δύο ματιών 6 cm και απόσταση του ματιού από το στόχαστρο 1 m, αν αναλάβει το αριστερό μάτι, με απλό μαθηματικό υπολογισμό βρίσκω ότι, το κέντρο της τουφεκιάς θα αποκλίνει προς τα αριστερά, στα 20 m κατά 1,2 m (6cm/100cm x 20m = 1,2m) και στα 35 m κατά 2,1m (6/100×35=2,1m).
    Ρωτάω λοιπόν αν είναι σωστοί οι παραπάνω συλλογισμοί μου, ή κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά και τα έχω μπερδέψει???
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    [/font]

    Πολλές φορές η συσσωρευμένη γνώση ή δεν αρκεί ή τα δεδομένα αλλάζουν με τις εποχές και έχουμε ανάγκη από νέα γνώση. Η έως τώρα αντίληψη περί κυρίαρχου ματιού έλεγε ότι οι δύο οφθαλμοί στέλνουν από μία δισδιάστατη εικόνα του περιβάλλοντος στον εγκέφαλο, όπου ο οπτικός αναλυτής τις συνθέτει σε μία τρισδιάστατη, επιλέγοντας ταυτόχρονα τη μία από τις δύο εικόνες ως "επικαθούμενη" της άλλης, ώς κυρίαρχη δηλαδή. Ίσως έτσι να είναι πράγματι φτιαγμένο το ανθρώπινο οπτικό σύστημα, αλλά στην εποχή μας εγώ παρατηρώ μία σύγχηση κυριαρχίας, όχι τόσο όσον αφορά το δίπολο "δεξιά – αριστερά", αλλά τη συνεργασία ανάμεσα στα δύο μάτια με τελικό αντικείμενο τη σκόπευση. Το λογικό είναι το κυρίαρχο και το σκοπεύον μάτι να είναι ένα και το αυτό, αν δεχτούμε ότι κυρίαρχο είναι το μάτι που περιέγραψα και σκοπεύον το μάτι που μπορεί να ευθυγραμμίσει ένα μακρύ αντικείμενο (χέρι, όπλο κλπ) με ένα μακρινό αντικείμενο, ακίνητο ή κινούμενο (το ένστικτο της κατάδειξης). Επειδή η ίδια η κυριαρχία δεν μας ωφελεί σε τίποτα, το ένστικτο της κατάδειξης όμως μας είναι υπερπολύτιμο στο κυνήγι, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το σκοπεύον μάτι και αν αυτό είναι ξεκάθαρα το ένα από τα δύο. Εδώ είναι η σύγχηση που έλεγα νωρίτερα, όπου ο εγκέφαλος αντί να χρησιμοποιήσει το ένα από τα δύο μάτια για να σκοπεύσει, προσπαθεί μάταια να χρησιμοποιήσει και τα δύο. Ως παράδειγμα, φαντάσου να δείχνεις ένα αντικείμενο και ο δείκτης σου να είναι ευθυγραμμισμένος με τη μύτη σου. Και κάπου εκεί ξεκινούν τα δύσκολα, αφού ο οφθαλμίατρος δεν μπορεί να μας πει πώς επηρεάζει αυτή η αναντιστοιχία το ίδιο το ρίξιμο, μόνο ο δάσκαλος μπορεί, κι αυτός παρατηρώντας την επίδραση του προβλήματος πάνω στο ίδιο το ρίξιμο και χρησιμοποιώντας όποιες λύσεις έχει επινοήσει για να το καταπολεμήσει.

    Έχω κάνει πολύωρες συζητήσεις με οφθαλμίατρους, έχουμε ανταλλάξει γνώμες και βιβλιογραφία, αλλά σαφής απάντηση δεν φαίνεται να δίνεται. Άσε που οι περισσότεροι οφθαλμίατροι δεν κάνουν εξειδικευμένα τεστ, αλλά ακόμα και αν τα έκαναν, κανείς τους δεν θα μπορούσε να παρατηρήσει την επίδραση πάνω στην ίδια την βολή σε κινούμενο στόχο, όπως ένας έμπειρος επαγγελματίας.

    Οι υπολογισμοί σου είναι σωστοί, αλλά αφορούν 100% αντίθετο κυρίαρχο μάτι και υπολογίζουν μόνο την αριστερή παρέκλιση από το στόχο και όχι και προς τα πάνω, παρέκλιση που προκαλείται από το πλάγιασμα του κεφαλιού που (λανθασμένα) κάνουν οι περισσότεροι κυνηγοί, αλλά που είναι και πολύ συχνότερο σε περιπτώσεις αντίθετης κυριαρχίας, όπου το κεφάλι γέρνει ακόμα περισσότερο, σε μία προσπάθεια να φέρει το αριστερό μάτι πιο κοντά στη ρίγα. Όπως καταλαβαίνεις, και στις δύο αποστάσεις των συλλογισμών σου, μιλάμε για καθαρή αστοχία, αφού όλος ο κύκλος της τουφεκιάς πάει εκτός στόχου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #266854

    …………………………..
    … Επειδή η ίδια η κυριαρχία δεν μας ωφελεί σε τίποτα, το ένστικτο της κατάδειξης όμως μας είναι υπερπολύτιμο στο κυνήγι, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το σκοπεύον μάτι και αν αυτό είναι ξεκάθαρα το ένα από τα δύο. Εδώ είναι η σύγχηση που έλεγα νωρίτερα, όπου [b]ο εγκέφαλος αντί να χρησιμοποιήσει το ένα από τα δύο μάτια για να σκοπεύσει, προσπαθεί μάταια να χρησιμοποιήσει και τα δύο.[/b] Ως παράδειγμα, φαντάσου να δείχνεις ένα αντικείμενο και ο δείκτης σου να είναι ευθυγραμμισμένος με τη μύτη σου….
    …………………

    [font=”Verdana”]Ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα. Η απάντησή σου ήταν πλήρως κατανοητή και κατατοπιστική!!!
    [/font]

    … Όπως καταλαβαίνεις, και στις δύο αποστάσεις των συλλογισμών σου, μιλάμε για καθαρή αστοχία, αφού όλος ο κύκλος της τουφεκιάς πάει εκτός στόχου.

    [font=”Verdana”]Ναι, εννοείται. Αυτό ήθελα να πω κι εγώ.
    Και πάλι ευχαριστώ.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #266263

    Θεωρητικά το χρώμα του στόχαστρου εξαρτάται από το φόντο. Πρακτικά εξαρτάται από την προσωπική προτίμηση του σκοπευτή. Εγώ π.χ. προτιμώ το κόκκινο και οποιοδήποτε άλλο χρώμα είτε μου τραβάει την προσοχή είτε δεν μου δίνει σαφή ένδειξη του πού κοιτάει το όπλο.

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!
    Διαπιστωσα επισης οτι το συγκεκριμενο σκοπευτικο (Εasy Hit) πωλειται σε διαφορετικα μεγεθη. Τι ρολο παιζει το μεγεθος? (περιττα σχολια που δεν αφορουν το θεμα να μην γινουν παρακαλω :lol: )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #188124

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #266161

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!
    Διαπιστωσα επισης οτι το συγκεκριμενο σκοπευτικο (Εasy Hit) πωλειται σε διαφορετικα μεγεθη. Τι ρολο παιζει το μεγεθος? (περιττα σχολια που δεν αφορουν το θεμα να μην γινουν παρακαλω :lol: )

    το μεγεθος παντα παιζει ρολο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #266150

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!
    Διαπιστωσα επισης οτι το συγκεκριμενο σκοπευτικο (Εasy Hit) πωλειται σε διαφορετικα μεγεθη. Τι ρολο παιζει το μεγεθος? (περιττα σχολια που δεν αφορουν το θεμα να μην γινουν παρακαλω :lol: )

    Όσο πιο μακρύ είναι, τόσο πιο πολύ φως μαζεύει, άρα είναι και πιο έντονο. Από εκεί και πέρα, ανάλογα τι θέλει και χρειάζεται ο καθένας.

    Καταλαβαίνεις ότι διυλίζουμε τον κώνωπα, έτσι; :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων