raptor vs 391 urika

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    mihalis4 στις #29759

    καλημερα σε ολους!ειμαι αναμεσα στην αγορα της franchi raptor  και της 391 urika.ποια να προτιμησω?για την raptor εχω αμφιβολια ως προς τα ξυλα που χρησιμοποιει.για την urika τα οσα εχετε πει εσεις περι εμπλοκων κτλ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #46048

    Tό  Rapptor,νομίζω ότι έχει τό ίδιο σύστημα στό πιστόνι μέ τίς προηγούμενες Φράνκι,έτσι δέν είναι;Αυτό τό σύστημα πού αλλάζεις τή φορά τού πιστονιού αναλόγως μέ τό βάρος τής γόμμωσης.Αν είναι έτσι,νομίζω ότι σάν τεχνολογία είναι τουλάχιστον ένα σκαλοπάτι κάτω από τήν Μπερέττα.

    γιά τά ξύλα τής μπερέττα νομίζω ότι θά έπρεπε νά ανυσηχείς περισσότερο.Νομίζω ότι είναι απλό ξύλο (σανιδιάς!!!),μέ επένδυση από πάνω τους.

    Τώρα γιά εμπλοκές πού λές στίς Μπερέττα,εγώ μέχρι σήμερα δέν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα,ούτε κάν μέ τίς παλιώτερες γενιές τήν Α-302 καί Α-303 πού είχα.Φυσικά μεγάλη σημασία έχει η συντήρηση-καθαρισμός τού όπλου,καθώς καί η σωστή του χρήση.

    Μπορεί νά πάθει εμπλοκή,από λάθος στόν χειρισμό,αλλά αυτό είναι ευθύνη τού χειριστή.

    Αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    mihalis4 στις #46052

    για την urika ξερω οτι εχει ξυλο καρυδιας.για την raptor διαβασα οτι ειναι κατα το προτυποτης teknys τα ξυλα της γι αυτο και ο προβληματισμος μου.το συστημα αυτο που λες εχω την εντυπωση οτι ισχυει για την 612 οχι για την 712.αν οντως ισχυει και στη ραπτορ σιγουρα ειναι ενα μεγαλο μειονεκτημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46066

    Η 612 χρησιμοποιούσε το σύστημα Variopress όπου καμμία ρύθμιση δεν είναι απαραίτητη από τον χειριστή. Όλα τα νέα αυτογεμή αερίων Franchi (εκτός από το 912) χρησιμοποιούν πλέον το σύστημα reverpress, όπου πρέπει ο χειριστής να αντιστρέψει την φορά του πιστονιού ανάλογα με το βάρος γομώσεων που προτίθεται να δουλέψει.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #46067

    Το variopress φαίνεται να είναι το πιο εύχρηστο, αφού δεν χρειάζεται να αντιστρέφεις το πιστόνι. Γιατί χρησιμοποιεί τώρα το reverpress;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46076

    Έλα ντε; Ή είναι το reverpress πιο αξιόπιστο γενικότερα ή της ήταν ασύμφορο το variopress. Πάντως όλα τα όπλα της σειράς 712 είναι πανέμορφα και ιδιαίτερα οικονομικά. Εγώ θα πάντως θα πρότεινα το Raptor για λόγους υποκειμενικούς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #46082

    H raptor που προσφατα αγόρασε ο κουμπαρος μου ..επαθε εμπλοκες μεχρι που καθαριστηκε ΚΑΛΑ. Το κοντακι χτυπηθηκε και αφησε ΑΣΧΗΜΑ σημαδια. Εκει που ξεκιναει στο κοντακι η ψαθα υπαρχει ενα ελαφρυ ξεκολημα αυτου του μικροφιλμ ή κατι τετοιο τελος παντων. Νομιζω οπως το ειδα οτι θα επεκταθει.

    Για την beretta δεν γνωριζω κατι. Αυτο που επισης δεν μου αρεσε ειναι οτι το ιδιο οπλο (ιδιο συστημα λειτουργιας) αναλογα με την εκδοση μπορεις να το βρεις με μεγαλες διαφορες τιμής που σχετιζονται μονο με την αισθητικη του και οχι την πρακτικοτητα. Μαλιστα τα πολλα τερτιπια τα ειδα προβληματικα. Αυτο δε με την αλλαγη στο πιστονι μου θυμιζει την breda ελατηριου που εχω απο τον πατερα μου και ειναι 37 ετων. Αφηστε που ακομη και σε αυτην την ηλικια μαλλον θα την προτιμουσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #46083

    Μακριά από ξύλα με επικαλυπτικό φίλμ, κατα τα άλλα και τα 2 όπλα είναι άριστα.

    Με την Urika έχω ρίξει πάνω από 1000 φυσίγγια χωρίς καμιά εμπλοκή. Τα ξύλα της έχουν γνήσια νερά χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό. Αν αντί λούστρο είχε τελείωμα λινέλαιου θα ήταν πολύ καλύτερη. Εγώ την δικία μου με την  πρώτη ευκαιρία θα την κάνω λινέλαιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #46085

    MOY ARESEI POLY H RAPTOR ALLA DEN HXERA OTI EXEI XYLA ME EPIKALYPTIKO FILM OPOTE XENEROSA,AYTA TA THEORO MAIMOYDIES!

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    mihalis4 στις #46088

    κι εγω μαλλον προς την 391 ημουν κυριως για τα ξυλα και ποσο μαλλον για το reverpress που εμαθα τωρα και που ουτε καν ειχε περασει απ το μυαλο μου οτι μπορει να ισχυει για ενα τοσο καινουργιο οπλο.

    Ευχαριστω πολυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #46107


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 04 Οκτώβριος 2004


    Μακριά από ξύλα με επικαλυπτικό φίλμ, κατα τα άλλα και τα 2 όπλα είναι άριστα.

    Με την Urika έχω ρίξει πάνω από 1000 φυσίγγια χωρίς καμιά εμπλοκή. Τα ξύλα της έχουν γνήσια νερά χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό. Αν αντί λούστρο είχε τελείωμα λινέλαιου θα ήταν πολύ καλύτερη. Εγώ την δικία μου με την  πρώτη ευκαιρία θα την κάνω λινέλαιο.


    [/indent]

    Κώστα,είσαι σίγουρος ότι η Urika ΔΕΝ έχει επικάλυψη,αλλά είναι “γνήσιο” ξύλο;

    Ρωτάω,διότι,η δικιά μου έχει πανέμορφα “νερά”,καί δέν μού “κάθεται” αυτό.

    Επικάλυψη έχει μόνο η Τέκνις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46110

    Πριν από μερικούς μήνες, είχα δει σε κατάστημα, μία 391 με νερά τύπου Teknys. Επειδή μου έκανε εντύπωση, ρώτησα τον καταστηματάρχη και μου είπε ότι ναι, έρχονται και τέτοιες 391. Αν θυμάμαι καλά, είχε μία επιβάρυνση στην τιμή γύρω στα 100-150 ευρώ επιπλέον, αλλά είχε και στόχαστρο οπτικών ινών, Gel tec πέλμα κλπ.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #46111

    Λεωνίδα,η δικιά μου είναι από τίς πρώτες-πρώτες πού ήρθαν στήν Ελλάδα.

    Ρέ!!!Λές νά!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46112

    Αν είναι από τις πρώτες που εισήχθησαν, τότε δεν θα ανησυχούσα. Το πιθανότερο είναι ότι ακριβώς επειδή πρωτομπαίνανε την αγορά, τα ξύλα να ήταν πολύ προσεγμένα. Έχεις τρόπο να βάλεις καμμία φωτό;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #46113

    Μπά!!!Δέν κατέχω γρί,από αυτά τά “καλιτεχνικά” Λεωνίδα!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων