raptor vs 391 urika

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    ANASTASIOS στις #46114

    Τι ειναι η επικαλυψη που εχει η TECNYS ? ρωταω γιατι αγορασα μια προσφατα.  ΤΑΣΟΣ    


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46128

    Τάσο, καλωσήρθες στο φόρουμ.

    Τα εντυπωσιακά νερά που βλέπεις στο κοντάκι σου είναι ουσιαστκά μία φωτογραφία υπαρκτών νερών, καρυδιάς ή μάλλον αγριοτριανταφυλλιάς, λαμιναρισμένη πάνω στο ξύλο του όπλου σου, το οποίο είναι μεν ανθεκτικό, αλλά δεν έχει καθόλου φυσικά νερά. Είναι η ίδια μέθοδος που χρησιμοποιείται για να γίνονται τα σχέδια τύπου καμουφλάζ πάνω στα συνθετικά κοντάκια, και στα μεταλλικά μέρη του όπλου. Το όπλο (ή το κοντάκι στην περίπτωσή μας) βυθίζεται σε ένα ειδικό μίγμα, και επικαλύπτεται με το φιλμ που περιέχει το σχέδιο, και στην συνέχεια ψήνεται για να αποκτήσει αντοχή σε χτυπήματα και μαδήματα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #337628

    Αντρέα είναι πολύ εύκολο να διαπιστώσεις αν πράγματι είναι γνήσια τα νερά του ξύλου.

    Αυτό φαίνεται αν βγάλεις το πέλμα, στην τομή του ξύλου (σοκορο) θα δεις αν τα νερά συνεχίζουν στο εσωτερικό του ξύλου. Επίσης στο εσωτερικό της πάπιας αν δεις μια Teknys δεν υπάρχουν νερά αφού πρόκειται για φτηνό ασπρόξυλο.

    Η δικιά μου έχει αγορασθεί τον Μάιο του 2003, τα νερά της δεν είναι κάτι εντυπωσιακό αλλά δεν είναι και χάλια. Για αυτογεμές είναι μια χαρά. Όπως είπα αυτό που με ενοχλεί είναι το λούστρο που γενικά όταν το βλέπω σε όπλο μου θυμίζει έπιπλο. Δεν λέω παρέχει μεγαλύτερη προστασία στο ξύλο απ’ ότι το λινέλαιο το οποίο χρειάζεται συχνές επαναβαφές (φρεσκάρισμα με πανάκι βουτιγμένο).

    Το καλύτερο είναι να γίνει όλη η διαδικασία που ακολουθείται στο λουστράρισμα (σίλερ, βερνίκι) και στο τέλος να γίνεται αποχαρτάρισμα ώστε να χάσει την γιαλάδα και να μπορεί να πιάσει το λινέλαιο. Έτσι έχουμε την αντοχή του βερνικιού αλλά τελικό φινίρισμα λινέλαιου. Με αυτόν τον τρόπο δεν συμβαίνει και το ξεφλούδισμα που παρατηρείται στα βερνίκια μετά από κάποια χρόνια. Και το κυριότερο υπάρχει η δυνατότητα να επιδιορθώσουμε μια μικρή γρατζουνιά τρίβοντας τοπικά το σημείο αυτό και περνόντας ξανά με λινέλαιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #46190

    Kώστα,μήν φανταστείς ότι τά “νερά” τής δικιάς μου,είναι σάν ενός MERKEL,έτσι;Αλλά,είναι πολύ καλύτερα από ότι θά περίμενα από όπλο 1000 ευρώ.

    Φυσικά θά τό ψάξω μέ τόν τρόπο πού μού είπες.Δέν τό είχα ψάξει καθόλου μέχρι τώρα,διότι ήμουνα σίγουρος,ότι είναι ξύλο “σανιδιάς” μέ επικάλυψη.

    Τό βερνίκι τώρα,δέν είναι ίδιο μέ τά υπόλοιπα όπλα.Είναι μέν βερνικωμένο τό ξύλο,αλλά είναι σχεδόν ‘μάτ”.Κάπου είχα διαβάσει γιά αυτόν τόν τρόπο βερνικώματος τόν οποίο τρόπο, η Μπερέττα τόν έχει ονομάσει μέ κάποιο “τεχνικό” όρο,αλλά δέν θυμάμαι ακριβώς πώς.Κάτι σάν “Ημι-βερνίκωμα”,ή κάτι τέτοιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46203

    Semi gloss finish μήπως;

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #46237

    Κάτι τέτοιο ήταν Λεωνίδα.

    Τελικά σήμερα διαπίστωσα ότι τό ξύλο τής Μπερέττα μου,είναι χωρίς επικάλυψη!!!

    Ποιός στήν χάρη μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #46240

    ΤΑ 391 ΒΕRETTA ΜΕ “ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ” ΕΙΝΑΙ “ΜΟΔΑ” ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΤΟΥΣ. Η ΔΙΚΙΑ ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΑΣΙΦ ΞΥΛΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ. ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΕΙΣ.

    ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΜΕΤΑΞΥ URIΚA KAI RAPTOR ΛΕΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ: ΠΑΡΕ BERETTA!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #337649

    Εγώ για να είμαι και αντικειμενικός, θα σου προτείνω κάτι καλύτερο.

    Χωρίς πλάκα.

    Πάρε μια BENELLI, να βρεις την υγεία σου.   

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #46246

    Σταύρο θυμήσου είμαστε μαζή σου

    Αν και δεν φαινετε θα συμφωνήσω με τον Σταύρο και επιτρεψτε μου να πω berretes ήταν η σειρες  Α 301,Α 302,Α 303 στον Χάρακα ένας κύριος με το όνομα Ηλίας με ένα suzuki jimni ασημι με ενα πανιελακι, ο ανθρωπος αυτος έχει 391 urika, δεν μπορει να κυνηγιση συνεχεια εμπλοκες την έχει παει πανω απο 10 φορες στον οπλουργο να δει τη φταιει ρίχνει ο ανθρωπος μια ντουφεκια και τέρμα και μου είπε οτι θα την δώση γιατι έχει ακουση πολλα προβληματα στο όπλο αυτο και θα παρει benelli να βρεί την υγεια του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #46248

    ΕΧΩ ΤΗΝ BREDA MIRA ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ FRANCHI ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ,ΕΥΚΟΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΛΑΔΩΜΕΝΟ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΩΣ ΓΥΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΠΑΝΙΑ ΡΙΧΝΩ ΑΝΩ ΤΟΝ 36 ΓΡΑΜΜ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΞΥΛΑ ΕΧΕΙ Η FRANCHI ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΚΟΝΤΑΚΙ(ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΘΡΑΥΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΜΠΡΟΣΘΟΒΑΡΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    103
    DENISLUK στις #337653

    Πάρε μια BENELLI, να βρεις την υγεία σου.   

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΕ Black_Pilum

     ΠΗΡΑ BENELLI CRIO, ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΩΡΙΣ ΤΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ..ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ, ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ).

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΟΛΙΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ..ΞΕΚΟΛΗΣΕ…ΞΕΒΙΔΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΚΟΠΕΥΤΡΟ. ΤΥΧΑΙΟ ΛΕΩ …ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΟΠΛΟ.

    “ΕΛΑ ΤΩΡΑ..ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ” ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ (ΤΗΣ BENELLI ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ…….Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ….ΚΟΛΛΑ (ΑΚΟΥΣΟΝ  – ΑΚΟΥΣΟΝ)..ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΣΦΙΓΓΕ ΚΑΛΑ.

    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 5 ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ….ΚΟΛΛΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΕΕΙ.

    ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΜΠΙΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΡΙΓΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ , ΠΟΥ  ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΒΙΔΩΤΗ, ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΣΩ ΕΠΙΣΗΣ (ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑ)

    ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ……ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΟΥΝ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ !!!!!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    mihalis4 στις #46255

    εχω μια benelli αλλα ηθελα να παρω κι ενα οπλο αεριων λιγακι πιο βαρυ αφου η benelli ζυγιζει 2,850 και οσο να ναι κλωτσαει λιγακι παραπανω…

    Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #46258

    ΜΙΧΑΛΗ,

    ΠΡΟΣΦΑΤΑ -ΕΝΩ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΜΕ 391- ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΦΟΡΟΥΜΙΤΗ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ.

    ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ BENELLI ΠΑΡΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ 391 ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ!!

    —-ΣΤΗΝ BERETTA Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΛΟΚΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ————

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #337656

    Βρε καλώς τον Αλέξανδροοοο….

    Για πες μας δηλαδή για το αποτέλεσμα της σύγκρισης, γιατί απόοοοοοοτι εγώ θυμάμαι, από την μέρα που το πήρες, όλο μ’ αυτό κυνηγούσες!

    Και στο σκοπευτήριο, μόνο μ’ αυτό ερχόσουν. Μήπως έχεις αντιληφθεί τα πλεονεκτήματα της αδράνειας (δεν λέω, έχει και μειονεκτήματα, αλλίμονο) και ντρέπεσαι να το παραδεκτείς;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #46259

    Βρε Λεωωνιδάκοοοο, που εισαι??

    ΝΑΙ…ΝΑΙ..ΝΑΙ, οτι πεις, σημερα δεν χαλαω “χατηρια”.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων