raptor vs 391 urika

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 46 έως 54 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΣΟΥΡΟΣ στις #46288

    ΓΙΑ ΣΑΣ .

    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΗΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΓΗΝΕΤΕ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗ  BENNELI.

    ΑΣΧΟΛΗΘΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΗΚΟ ΘΕΜΑ.

    Η RAPTOR ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΟΜΗΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΗ ΚΑΛΟ ΟΠΛΟ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #46292

    και θα πω και κάτι αλλο σε ένα φίλο σχετικα με την ασφαλεια: φιλαρακι??  βγάλε τα σκαγια συγγεντρωτηρα και μπαρουτι απο όποιο φυσιγγι θέλεις και βάλτο στην καραμπινα σου και χτυπα την με το χέρι σου με δυναμη πίσω στο κοντάκι και μετα έλα να μου πεις? σου θυμηζω ότι η ασφαλεια που έχουν η καραμπινες είναι μόνο για την σκαναδαλη και όχι για το επικρουστηρα

    ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ ΦΙΛΕ

    ΕΠΙΣΗΣ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ BENELI ΜΕ ΚΑΝΝΕΣ BREDA

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΜΙΛΑΩ-

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #337666

    ??

    ΕΧΕΙ Η BENELI ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΑΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ Η ΑΠΛΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ??

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ , ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΛΕΙΟΚΑΝΝΑ ΕΚΤΟΣ  ΑΠΟ ΤΑ BAIKAL ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ  ΜΟΝΑΔΙΚΑ , ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ , Σ’ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ . ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΑΣ ΔΕΝ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ .

    ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΛΟΙΠΟΝ , ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ . Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ , ΤΟ DESIGN ΚΑΙ ΤΑ ΞΥΛΑ , ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ Η ΑΕΡΙΩΝ , Η ΕΥΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ , ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΤΗΣΗΣ , ΚΑΙ Η ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ Η ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΡΙΣΚΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ .

    ΤΑ BENELLI ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ , ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΕΙΑ , ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ . ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΥΨΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ . ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΟΜΩΣ .

    ΕΔΩ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ  ΕΡΩΤΗΜΑ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΥΟ ΟΠΛΩΝ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΕΡΙΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ , RAPTOR , ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ΕΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ , URIKA “ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΥΨΗΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΔΙΕΘΝΩΣ” . ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΛΑ . ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ .

    ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ” ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ “ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ .

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #337668

    Φίλε Γιλωργο,

    Καλά τα λες, αλλά στο θέμα της ασφάλειας της RAPTOR, κάνεις ένα λάθος. Η RAPTOR έχει και συμπληρωματικό μηχανισμό ασφαλείας που δεν μπλοκάρει μόνο την σκανδάλη, αλλά και την σφύρα. Με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και αν σε κάποιο δυνατό τράνταγμα απελευθερωθεί η σφύρα, δεν θα φτάσει ποτέ τον επικρουστήρα. Παρόμοιο σύστημα (σχαστηρία ανασχέσεως) έχουν συνήθως τα ακριβά πλαγιόκαννα με πραγματικές ολόκληρες φωτιές.

    Επί του διλήματος τώρα, έπιασα χθες το απόγευμα στα χέρια μου μία RAPTOR, και παρ’ όλο που την είχα συμπαθήσει πολύ μέσα από τις φωτογραφίες, από κοντά “ξενέρωσα”. Πρώτον, το όπλο από κοντά δείχνει χοντροκομμένο και ογκώδες, καμμία σχέση με την όποια φινέτσα δείχνει στις φωτογραφίες. Δεύτερον και σημαντικότερο, το όπλο είναι ακετά μπροστόβαρο, και μάλλιστα με την κάννη των 66 εκατοστών που είχε. Δεν λέω ότι δεν διορθώνεται με κάποια βάρη στο κοντάκι, αλλά ως γνωστό, καλύτερα να είναι ζυγισμένο από την μάνα του.

    Ύστερα και από αυτήν μου την προσωπική επαφή, θέλω να αλλάξω την αρχική μου ψήφο, και να προτείνω την 391, πάντα ανάμεσα στα δύο όπλα που τέθηκαν προς σύγκριση. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα έτσι κι αλλιώς ένα όπλο αδρανείας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #46299

    Eπειδη φιλε Γιωργο τελικα οπως ξαναεχουμε πει ο καθενας μας εχει διαφορετικη γνωμη για το οπλο του καλο ειναι να μην υπερβαλουμε γιατι και παλι θα μπουμε στην διαμαχη ποιο οπλο ειναι καλυτερο(το δικο σου,οχι το δικο μου,οχι του ταδε)!

    Θα συμφωνησω με τον φιλο Λεο οτι απο κοντα το οπλο δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο!Χοντροκομμενη παπια, σημα που στο οπλο που δοκιμασα ηταν πρασινο και οχι ασημι ,σκληρη σκανδαλη και οπως ειπε ο λεο κακοζυγισμενο!

    Θεωρω οτι προτιμωτερο ειναι να δωσουμε λιγοτερα χρηματα και να παρουμε την wood παρα την raptor!

    Σχετικα με το τι προτιμω σιγουρα 391!

    φιλικα

    Γιωργος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #46308

    Γιώργο, σαν κάτοχος Franchi, για το χοντροκομμένη πάπια δεν θα πω τίποτα. Σε όλα τα αυτογεμή Franchi έτσι είναι η πάπια και αυτή μου αρέσει. Σε σύγκριση με όπλα αδρανείας είναι όντως χοντροκομμένη, αλλά πρόκειται για όπλο αερίων και δεν πιστεύω ότι η πάπια των Fabarm ή των 390 και 391 είναι κομψότερη…

    Για το σηματάκι και το χρώμα του τώρα, είναι απλά ένα τρικ για λόγους μάρκετινγκ. Υπάρχει η Green και η Silver. Πήγαινε στη διεύθυνση παρακάτω να καταλάβεις τι εννοώ:

    http://www.franchi.com/Prodotti/SchedaProd…&PathID=255

    Να πω με την ευκαιρία και κάτι για το σύστημα που χρησιμοποιεί η Raptor, το reverpress. Μπορεί στα χαρτιά, σε σύγκριση με το variopress που χρησιμοποιήθηκε στη σειρά 612 (σαν τη δικιά μου), να είναι η φτηνή και κομμένη του έκδοση (τουλάχιστον εγώ έτσι το είχα καταλάβει στην αρχή), στην πράξη αποδείχτηκε όμως ότι στην ελαφριά του θέση, που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι κυνηγοί για γομώσεις έως 36 γραμμάρια σκάγια, είναι πολύ πιο αξιόπιστο ιδίως στις πολύ χαμηλές γομώσεις 24 και 28 γραμμαρίων. Φίλος που έχει την 712 Light και την κυνηγά 3 χρόνια τώρα σε κυνήγια φέρμας, χρησιμοποιεί κατά κόρον φυσίγγια 28 γραμμαρίων και ποτέ δεν είχε ούτε μια εμπλοκή.

    Να σημειώσω επίσης για να ζηλέψουν μερικοί μερικοί, ότι ούτε εγώ με την 612 μου δεν είχα ποτέ μου ούτε μια εμπλοκή με την μόνη διαφορά ότι χρησιμοποιώ φυσίγγια με 32 γραμμάρια σκάγια γόμωση τουλάχιστον.

    Για το ζύγισμα ναι έχετε δίκιο, οι Franchi επειδή το επανατατικό είναι μπροστά, γύρω από την αποθήκη, είναι μπροστόβαρες. Κάτι που αφενός διορθώνεται εύκολα αν το ζητούμενο είναι το ζύγισμα, αφετέρου  όμως διευκολύνει σε καρτερίσια κυνήγια. 

    Τώρα να πω κάτι και για το Η²Ο Barrier, την ειδική επεξεργασία αδιαβροχοποίησης του ξύλου της. Μου κάνει εντύπωση που κάτι που προβάλλεται σαν πλεονέκτημα από τον κατασκευαστή σπεύσαμε να το καταδικάσουμε. Γιατί ρε παιδιά τόση προκατάληψη; Μήπως τα βερνίκια είναι καλύτερα στην προστασία του ξύλου; Ή δεν καταστρέφονται σε περίπτωση πτώσης ή κτυπήματος;

    Από προσωπική εμπειρία με το δίκαννο μου το Beretta, μετά από πτώση και κτύπημα του κοντακιού σε βράχο, το βερνίκι όπου κτυπήθηκε, έσπασε και άσπρισε. Αναγκάστηκα και το έβγαλα και για να μην ξαναπάθω κάτι τέτοιο το πέρασα λινέλαιο. Και αυτό έχει όμως τα μειονεκτήματα του για το κυνήγι που προτιμώ, την μπεκάτσα…απεχθάνεται την υγρασία. Εκεί για μένα η Raptor θα πλεονεκτούσε, σωστά;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    103
    DENISLUK στις #46309


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Γίωργος στίς 07 Οκτώβριος 2004


    Φίλε Διονυση
    [indent]

    έχει εγγυηση????


    Έχει εγγύηση ΒΕΒΑΙΩΣ!!! 5 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ !!

    Το λέει και στην διαφήμιση. Μόνο που άμα διαβάσεις τα …ψιλά γράμματα, μιλάει για ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ !!!

    Δεν είδα πουθενά να λέει για αντικάτάσταση ελλατωματικών εξαρτημάτων, και φυσικά λέει με ακόμα πιό ψιλά γράμματα οτι σε καμία περίπτωση δεν γίνεται αντικατάσταση του όπλου.

    Αφού λοιπόν μιλάει για δωρεάν επισκευή μου δίνουν ….ΔΩΡΕΑΝ την ….ΚΟΛΛΑ για να το κολλήσω.!!!

    ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ??   ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ…..

    ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ????

    ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ

    [/indent][/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    mihalis4 στις #46323

    το συγκεκριμενο οπλο (urika) βγαινει και με κανη optima bore.αξιζει να αγοραστει με τετοια κανη η οχι? το οπλο προοριζεται να χρησιμοποιηθει για κυνηγι καρτεριου κυριως δηλαδη θα ριχνει κυριως συγκεντρωτήρες

    Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46348

    Φίλε Μιχάλη, η κάννη “Optima bore”, είναι η απάντηση της Beretta στους αμερικανούς πελάτες που είναι θιασώτες των overbored όπλων. Το αν είναι καλύτερη ή όχι από την απλή κάννη των 18,3 ή 18,4 χιλ. είναι ένα ερώτημα που θα μπορούσε να απαντηθεί αν δύο πανομοιότυπα όπλα 391, το ένα με απλή κάννη και το άλλο με optima bore, δοκιμάζονταν δίπλα δίπλα, κάτω από αυστηρά αντικειμενικές συνθήκες με μία ποικιλία φυσιγγίων. Είναι και μία καλή ιδέα για test σε κυνηγετικό περιοδικό, μιας και η 391 είναι το μόνο αυτογεμές αυτήν την στιγμή που προσφέρεται με επιλογή απλής κάννης και overbored.

    Πιστεύω πάντως, ότι για χρήση φυσιγγίων με (καλής ποιότητας) συγκεντρωτήρα, το optima bore πιθανόν θα πλεονεκτεί λίγο έναντι του παραδοσιακού αυλού και κώνου προσαρμογής.

     

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 46 έως 54 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων