ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,386 έως 20,400 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #382568

    panagiotis.franchi wrote:
    πρεπει ολοι να εχουμε στα κινητα μας τα τηλεφωνα θυροφυλακων και δασαρχειων και οπου βλεπουμε παρανομια να περνουμε αμεσως. το κακο εχει παραγινει

    NAGGEL13 wrote:
    πρεπει ολοι να γινουμε Αρτεμης Ματσας δεν γινεται αλοιως αφου δεν καταλαβαινουν τιποτα ειναι κατι που δεν το εχω κανει ποτε στην ζωη μου αλλα τωρα θα το κανω

    Εγώ πάντως σήμερα άσχετα με το πόσα πουλιά είχε ή έκανα αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με δυό κασετοφωνιάδες κι έναν πονηρό που έκατσε ακριβώς μπροστά μου στα 10 μέτρα (χωρίς καμιά υπερβολή). Αφού του είπα ευγενικά να πάει πιό αριστερά η δεξιά γιατί δεν κάθετε καλά μου απάντησε ότι αν ενοχλούμε να φύγω εγώ. Δεν τον έβρισα, ούτε και του μίλησα άσχημα, παρά τον τρόπο του, αλλά πήρα την κάμερα, πήγα ακριβώς δίπλα του καταγράφοντας το σκηνικό και μόλις με ρώτησε τι θέλω, χαμογέλασα και του είπα: -Τίποτα απλά θέλω να σε κάνω διάσημο. κι έφυγα να τραβήξω και τον άλλο τυπάκο με την κοτσίδα που είχε τον «Νταλάρα». Σκέφτηκα να ανοίξω ένα καινούριο τόπικ με τίτλο Διάσημοι Λαθροθήρες και Μαλάκες και να κοτσάρω εκεί το βιντεάκι αλλά και κάτι φωτογραφίες που είχα βγάλει τους αριθμούς των αυτοκινήτων από κάποιους άλλους ομοίους τους πέρυσι αλλά δυστυχώς με πρόδωσε η τεχνολογία (Μπαταρίες) κι έμεινα με τη χαρά της αποκάλυψης. Πέρα από τις καταγγελίες που είμαι απόλυτα σύμφωνος, νομίζω πως και μια δημόσια διαπόμπευση θα ήταν γερή γροθιά στο στομάχι του κάθε μαλάκα. Για την ιστορία αυτός που καθότανε μπροστά μου λεγόταν Γιάννης και τον έφερε εκεί το φιλαράκι του ο Σταύρος από την Νέα Ερυθραία που αποδείχτηκε φοβερός στο απόρτ αφού χτές απορτάρησε χωρίς να τον πάρουμε χαμπάρι μια φάσα του vagosbenelli1 αλλά και κάμποσα τσιχλάκια δικά μου και του sniper645. Αν τύχει και είναι αναγνώστες του forum να ξέρουν πως την άλλη φορά που θα τους συναντήσω θα τους κάνω διάσημους έστω και ετεροχρονισμένα.

    Μέλος τουκαι της

     

    Η αληθεια ειναι οτι ο τυπος απο την Ν.Ερυθραια ,ηταν ανθρωπος “βδελα”.Ηρθε διπλα μου,ειπαμε μια καλημερα και κολλησε σα ‘βδελα” χαλωντας μου το κυνηγι με την πολυλογια του.Αφου εφτασα σε σημειο και του ειπα:”Δε τραβας καμια βολτα γιατι θελω να κυνηγισω και λιγο;

    Αλλα σημερα την “πληρωσαν” ο Vagellis-benelli1 με τον ksap.Κριμα διοτι ειχαμε παει νυχτα στα καρτερια (6και20).Τα ειχαν πιασει κανονικα και ηρθαν κατα τις 6και 50  οι κουτοπονηροι,διοτι δεν θα τους πω εξυπνους,και το΄παιζαν αμερικανακια.

    Την επομενη φορα,καμερα,σιγουρα.

    Τωρα οσο για τα χθεσινα  (πλεον)  δρωμενα,ενα βιντεακι πιστευω να σας ικανοποιησει.

     

    http://www.youtube.com/watch?v=c9lVmx2ndj0


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    akalokat στις #382573

    Ωραίος !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #382579

    …….. Τωρα οσο για τα χθεσινα (πλεον) δρωμενα,ενα βιντεακι πιστευω να σας ικανοποιησει. http://www.youtube.com/watch?v=c9lVmx2ndj0

    Αντικατασταθηκε το προηγουμενο link με το παρακατω:

    http://www.youtube.com/watch?v=1qvuVeLKKDw

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    VICTOROS στις #382581

    φιλε μου το κυνηγι ειναι χομπυ που παμε για να ευχαριστηθουμε το βουνο να ριξουμε πεντε ντουφεκιες και να γυρισουμε σπιτι και αυτη την απολαυση υπαρχουν ανθρωποι που στην χαλανε αλλα να βαζουμε στην ιδια ζυγαρια τα παιδια με τα πουλια ειναι ατυχες παραδειγμα

    2 Διαφορετικες παρανομιες ειναι και τιποτα αλλο, ο τροπος σκεψης (πουλια-παιδια) επικρατει χρονια τωρα παντου και εφτασε ετσι το δεικτη του ωχαδελφισμου στα ψηλοτερα επιπεδα. Και εγω θελω να παω να ριξω 5 τουφεκιες να απολαυσω το κυνηγι αλλα επειδη δεν εχω βγαλει ακομα αδεια καθομουν μεσα στο μαντρι και χαζευα τις τσιχλες που περνουσαν συνεχεια πινωντας καφε, και εγ θα μπορουσα να ειχα παρανομησει αλλα δε το εκανα οπως και αρκετοι αλλοι κυνηγοι που ηταν στη περιοχη και κυνηγουσαν χωρις κασετα…δε καταλαβα λοιπον γιατι οταν καταγγελεις μια παρανομια γινεσαι Αρτεμης? Εχεις κατσει ποτε εξω απο το χορο και να παρατηρεις πως εξελισεται το κυνηγι με μηχανακι? και λεω εξω απο το χορο γιατι οταν κυνηγαμε θα δουμε 2-3-5 τσιχλες να πεφτουν στο μηχανακι αλλα εχουμε στραμενη τη προσοχη μας και στο κυνηγι…σε πληροφορω λοιπον επειδη εχτες απο το ξεμερωμα εως τις 10 παρατηρουσα τα μηχανακια σε σχεση με τα πουλια οτι γινεται σφαγη κανονικη οι τσιχλες ειχαν δημιουργησει εναν αξονα Βορρα-Νοτο-Ανατολη-Δυση με κατευθυνση προς τα μηχανακια, απο ολες τις καταυθυνσεις ερχοντουσαν πουλια και επιαναν στις ελιες στα μηχανακια διπλα.Ετυχε σε  μια στιγμη να σηκωθω και να κουναω τα χερια στη μεση στο μαντρι μπας και αλλαξουν πορεια 4 τσιχλες αλλα ματαια..οι τσιχλες επεσαν στα καρτερια και τελικα γλυτωσε η μια..και αν γλυτωνε απο αυτους μετα ακολουθουσε αλλη κασετα 100 μετρα πιο περα η οποια επαιζε σε στερεοφωνικο σπιτιου με ηχεια σπιτιου HI-FI και ο ιδιοκτητης του αγροτοσπιτου ειχε δωσει και καρεκλες στους “φιλους” του για να καθονται και ανετα στα καρτερια..ξερεις ποια ηταν η απαντηση του ιδιοκτητη του σπιτιου στο διευθυντη του Δασαρχειου Θηβων οταν τον ρωτησε? Ε ΣΙΓΑ ΒΑΛΑΜΕ ΜΙΑ ΚΑΣΕΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΝΤΟΠΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ  :lol:Και σκεφτομαι τωρα εγω …αν εχτες ηταν στη περιοχη ενας αντικυνηγος δημοσιογραφος θα εγραφε μετα αδικιες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #382593

    Παιδια δεν χρειαζονται διαπληκτισμοι κτλ με τους αλλους που παρανομουν γιατι δεν αργει να γινει σοβαρο κακο.Απλα ενα τηλεφωνακι στο δασαρχειο η τους θηροφυλακες και δινεις και το ονομα σου για να ερθουν σιγουρα και τελειωνει το θεμα εκει ,το χρεος εχει γινει με το παραπανω.Εδω κασσετοφωνα και κραχτες δεν υπαρχουν γιατι απλα ολοι γνωριζονται λιγο πολυ μεταξυ τους και η θηροφυλακη δεν αργει να’ρθει απο οπου και αν βρισκεται αφου η Κεφαλονια ειναι ενα μικρο σχετικα νησι και ετσι ο φοβος φυλαει τα ερημα που λεμε.Εγω παντα στο κινητο μου εχω τα τηλ των θηροφυλακων και του δασαρχειου επιτηδες για τετοιες περιπτωσεις και μονο.

     

    Τελος παντων σημερα βαρεσα 9 πουλακια ολα τσιχλες με φανταστικες τουφεκιες στα ουρανια κυριολεκτικα με την αυτο 5 που εχω με φουλ τσοκ.Μπουνια και κασα ημουνα που λενε αφου εριξα 16 φυσιγγια μονο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    VICTOROS στις #382597

    Πουλια μπηκαν παλι σημερα αρκετα για να κανει καποιος το κεφι του και λογω του αερα πετουσαν και σχετικα χαμηλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #382600

    Μπόλικα πουλιά και σήμερα στην ΒΑ Αττική αλλά πολύ ψηλωμένα.Κατά ένα περίεργο τρόπο έμπαιναν από δυτικά σήμερα.

    Κατά τις 9 πήγαμε σε ένα αλλο μέρος και ήταν 2 παρέες με κράχτες και ξενέρωσα.Ε΄χω τα τηλέφωνα μαζί μου της θηροφυλακής αλλά εκεί που ήμουν δεν υπήρχε περίπτωση να το βρούν.Την επόμενη φορά θα τους ειδοποιήσω και θα δωσω ραντεβού σε κεντρικό δρόμο και θα τους πάω εγώ ακριβώς εκεί.Έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση πλέον με τα καθίκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    bekas SX3 20ga στις #382602

    Το πρωί πίσω από τον ALPHA (7:10 με 9:30)  είχε πολλά πουλιά και (10 ντουφέκια περίπου) σκόρπια , κρέμασα 5 τσίχλες  χωρίς κόπο , ήταν πολύ ευχάριστο το πρωινό , πετούσαν σε καλό ύψος. Δε , 2 καρτέρια αριστερά μου στο ρεματάκι άδειασαν μία κάσα φυσίγγια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #382612

    καλημερα απο χανια λιγα τα πουλια σημερα και παλι ψηλα ,με τα κοπον και βασανων

    πηρα 3 αλλα απορω με πολλους εδω μεσα που γραφουν οτι επιασαν το οριο ευκολα

    και σε λιγη ωρα μην τρελαθουμε εντελως με τα υψη που περνανε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #382613

    καλημερα απο χανια λιγα τα πουλια σημερα και παλι ψηλα ,με τα κοπον και βασανων πηρα 3 αλλα απορω με πολλους εδω μεσα που γραφουν οτι επιασαν το οριο ευκολα και σε λιγη ωρα μην τρελαθουμε εντελως με τα υψη που περνανε.

    καλημερα την ιδια απορια εχω και εγω.βα αττικη σημερα τζιφος μια και μοναδικη ηρθε μαζι μου καθολου πουλια κατι λιγα μεσοουρανα στα οποια μερικοι ακουγαν μονο το θορυβο των οπλων τους.η περιμενουμε καινουργιο περασμα η αρχιζουμε το περπατητο.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #382614

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΥΚΟΛΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΟΡΙΟ..ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑΚΙΑ..

    ΕΡΙΞΑ ΚΑΤΙ ΥΠΝΟΥΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΥΣ..ΑΑΧΧΑ..ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΞΥΠΝΗΣΑ..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #382615

    Ο cameraman δεν είχε όρεξη χθες αλλά κάποιες καλές λήψεις έγιναν  😉

    http://www.youtube.com/watch?v=iF15wdJ56Hk&feature=plcp

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #382619

    μπραβο γιωργο ωραιο βιντεακι [το πυρκαλ πηγαινε συννεφο!]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    sailor7733 στις #382620

    καλημερα και απο μενα ειχα παει καπανδριτι σημερα….
    μεχρι τις εφταμιση λιγα πραματα απο κει και μετα περασαν παρα πολλα πουλια αλλα στο θεο……!!!!!!!!

    τα κασετοφωνα διναν και περναν
    εντελει εκανα 8 και ενα φασσοπεριστερο…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #382621

    Ο cameraman δεν είχε όρεξη χθες αλλά κάποιες καλές λήψεις έγιναν http://www.youtube.com/watch?v=iF15wdJ56Hk&feature=plcp

     

    Καλά απλά γαμάει η shotcam! Δεν έχω λόγια!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,386 έως 20,400 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων