ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #471828

    Αγαπημένοι μου φίλοι :bye:

    εφόσον συμφωνείτε με την φράση:“Παρεπιμπτόντως αυτοί είναι οι «προδευμένοι Ευρωπαίοι» που μας κατηγορούν συλλήβδην όλους «του Νότου» σαν «τσιχλοφονιάδες»; Αυτοί που κάνουν σκοποβολή σε ζωντανό στόχο για την «διασκέδασή» τους; “ :negative:

    μήπως συμφωνείτε και με την φράση: “αυτοί οι άξεστοι κάφροι με τις υπερσύγχρονες καραμπίνες που τα βάζουν με αθώα πουλάκια κάνοντας σκοποβολή σε ζωντανό στόχο που δεν μπορεί να αντιδράσει για την «διασκέδασή» τους; :negative:

    Γιατί εγώ ΔΙΑΦΩΝΩ και με τις δύο “φράσεις” :negative:

    Γιατί και οι 2 φράσεις είναι όψεις του ίδιου νομίσματος, αυτού του ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΥ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΣΜΟΥ! :negative:

    ελπίζω να μην σας στεναχώρησα, τα παραπάνω τα γράφω φιλικά χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση :heart:

    Υ.Γ. Υπάρχει θέμα σχετικά με την “ηθική” και Την “νομιμότητα” όπου μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #471833

    Μάριε στο βίντεο που σχολιάζεις ο τύπος αιφνιδιάστηκε (δεν μπορώ να το ξαναδώ τώρα),
    θα μπορούσε να συμβεί στον καθέναν μας,
    όπως είπες καθόταν πάνω στο μονοπάτι πρώτο λάθος
    το ντουφέκισε δεν κατάλαβα με μπίλιες ήταν η με μονοβολο;
    μετά τρόμαξε που συνέχιζε το γουρούνι την πορεία του και την δεύτερη την πάτησε σχεδόν πανικόβλητος δεύτερο λάθος
    και αντί να φύγει από το μονοπάτι πάλι άρχισε να τρέχει πάνω σε αυτό τρίτο λάθος.
    Αυτός που τραβούσε τι έκανε; χαχα
    Σε φίλο έχει τύχει με μονόβολα να του ρίξει δυο να το πάρουν και τα δύο και το γουρούνι να σωριαστεί μετά 10 μέτρα περίπου ανηφόρα φουλ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #471837

    Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ Μιχάλη! 😉
    Έκανε λάθη, προφανώς από την σιγουριά του, που θα μπορούσαν να στοιχίσουν! :negative:
    Αυτό όμως δεν μας δίνει το δικαίωμα να τον κοροϊδεύουμε και να τον ειρωνευόμαστε εκ του ασφαλούς! :whistle:

    Μιχάλη έχει τύχει σε σφαγή ήμερου γουρουνιού το ΗΜΕΡΟ γουρούνι να τρέχει ΧΩΡΙΣ ΚΕΦΑΛΙ για καμιά 40αρια μέτρα μπρρρρ….. 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #471840

    το ζώο φαίνεται να επιταχύνει απότομα όταν πέφτει μια συγκεκριμένη τουφεκιά, γιατί δεν το έκανε αυτό πριν; δεν τρόμαξε από τις άλλες; η σειρά αυτή των 3-4 βολών έχει ξεκάθαρα διαφορετικό ήχο αλλά και «εικόνα» από τις άλλες γιατί;

    επαναλαμβάνω ότι: Ο κυνηγός εφόσον είχε ορατότητα ΚΑΙ κάτω από τον δρόμο, ήταν σε σωστή θέση! αν ΔΕΝ είχε έπρεπε να κατέβει στον δρόμο!
    τι δεν είναι σαφές σ” αυτό;

    Πριν σου απαντήσω στα ερωτήματά σου σε ρωτάω εγώ.
    Μήπως καθόταν έτσι λουφαγμένος και ακίνητος πίσω από το θάμνο, για να μην του την πέσει ο Τάυρος (μπορεί και αγελάδα) που τον φερμάριζε???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #471846

    Πριν σου απαντήσω στα ερωτήματά σου σε ρωτάω εγώ.
    Μήπως καθόταν έτσι λουφαγμένος και ακίνητος πίσω από το θάμνο, για να μην του την πέσει ο Τάυρος (μπορεί και αγελάδα) που τον φερμάριζε???

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Τίποτε δεν αποκλείεται! :wacko:

    Αλλά μετά την λαχτάρα που έπαθε γύρισε κι του έριξε! :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #471911

    Φίλε Prowler ® ένα απλό προγραμματάκι, δωρεάν και ασφαλές για “κατέβασμα” αρχείων βίντεο από το ίντερνετ είναι το Freemake Video Downloader – το χρησιμοποιώ χρόνια και σε γενικές γραμμές κάνει τη δουλειά του:

    http://www.freemake.com/gr/free_video_downloader/

    Υπάρχει επιλογή για την ποιότητα του βίντεο που θα “κατέβει”. Υπάρχουν κι άλλα ανάλογης λειτουργίας προγράμματα με πολλά εξ αυτών να προσφέρονται δωρεάν.

    Αναφορικά με τον “κυρ-βλακέντιο” του βίντεο (όπως τον βάφτισα) έδωσες την απάντηση ήδη – δεν καθόμαστε στην μέση της πορείας διαφυγής ή διαφαινόμενης κίνησης του αγριόχοιρου. Ο κύριος αυτός κάθησε στη μέση σχεδόν, γονάτισε για να έχει καλύτερη οπτική στις βολές του, καλύτερη στήριξη του όπλου του και μικρότερο οπτικό ίχνος πρός το θήραμα ενώ έμεινε επίσης ακίνητος (ο αγριόχοιρος δεν φημίζεται για την όρασή του αλλά για την όσφρηση και την ακοή του) – δεν ξέρουμε βέβαια άν έμεινε ακίνητος και ο καμεραμάν ή ο άλλος κύριος που στεκόταν στα δεξιά του πλάνου. Δεν ξέρουμε τι πυρομαχικά χρησιμοποίησε (μονόβολα ή δράμια) αλλά η θέση που στάθηκε και η εικόνα του στόχου που είχε ήταν από τις χειρότερες. Απ’ ότι φαίνεται μάλιστα είχε γίνει αντιληπτό ότι το γουρούνι ερχόταν πρός το μέρος τους – άλλο να το περιμένεις στα πυκνά από κάπου και να σου βγεί έξαφνα σαν “ρουκέτα” εμπρός και καταπάνω σου κι άλλο να το βλέπεις να έρχεται από απόσταση και να επιλέξεις να σταθείς καταμεσής στη διαδρομή του. Η καλύτερη εικόνα του στόχου όπου προβάλλεται ολόκληρη η μάζα του είναι με το πλάϊ κι όχι κατάφατσα ή με τα οπίσθιά του. Ξέροντας πώς με το δίκαννο έχεις μόνο 2 βολές πρέπει να κάνεις ότι μπορείς για να πιάσουν τόπο – περιμένεις λοιπόν να έρθει αρκετά κοντά το θήραμα (για να ανοίξει λιγότερο η δέσμη των δραμιών και να έχουν την καλύτερη δυνατή συγκέντρωση) και ρίχνεις υπό κατάλληλη γωνία για να χτυπήσεις ζωτικά σημεία. Ο αγριόχοιρος δεν είναι πτηνό, τσίχλα, μπεκάτσα, τρυγόνι κλπ για να “πέσει” απ’ όποια γωνία κι άν τον χτυπήσουμε. Εκεί θέλει “κάκαλα” – να μείνεις ακίνητος και ψύχραιμος μέχρι να δείς πώς είναι η κατάλληλη στιγμή να τουφεκίσεις. Το “κατάμουτρο” ρίξιμο του βίντεο δεν απέδωσε – υποθέτω πώς μάλλον έριξε δράμια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #471956

    Φίλε μου accuracy lover συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα γράφεις!
    Έχω όμως μερικές μικρές ενστάσεις σε μικρολεπτομέρειες όπως, στην απόσταση που του’ ριξε, πιστεύω πως ήταν αρκετά καλή – αρκετά κοντά ίσως και κάτω από 20 μ- αλλά όχι και δίπλα…..
    Επίσης στο “γονάτισμα”, πολλές φορές έχω ακούσει από παλιούς – έμπειρους γουρουνάδες να λένε την φράση: “γονάτισα για να του ρίξω καλύτερα” τι εννοούν; γονατίζοντας μειώνεις την “γωνία βολής” έτσι το βλήμα ή τα δράμια προσκρούουν “πιο κάθετα” στον στόχο με αποτέλεσμα αφενός την “πιο ισχυρή διάτρηση” (μεταφορά όλης της ενέργειας του βλήματος), αφετέρου μειώνεται ο “κίνδυνος” επιδερμικού ή μη σοβαρού πλήγματος, διαμπερούς κ.λ.π. και αυξάνονται οι πιθανότητες το βλήμα να εισχωρήσει βαθιά εντός του σώματος πλήττοντας ζωτικά όργανα – τυφλό τραύμα. Συν τοις άλλοις μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες αστοχίας!!!
    Στην προκειμένη περίπτωση η υπερβολική αυτοπεποίθηση σε βαθμό ίσως αλαζονείας οδήγησε σε μια σειρά λαθών και άτυχων στιγμών….
    Αν προσέξουμε η βολή βρήκε το θήραμα μπροστά κι αριστερά, ένα καλό μονόβολο (ίσως και δράμια) θα είχε την δυνατότητα να φτάσει ως την καρδιά του γουρουνιού και να την πλήξει. Αυτό νομίζω ήθελε να πετύχει ο κυνηγός αλλά δεν του βγήκε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #471958

    Για το γονάτισμα που λες Μάριε η πρώτη σκέψη που έκανα είναι ότι αυξάνει τους κινδύνους σε περίπτωση αστοχίας του βλήματος η των δραμιάρων καθώς θα κινούνται σχετικά παράλληλα με το έδαφος ενώ υπό γωνία θεωρώ ότι είναι καλύτερα , για τις επιπτώσεις στο θήραμα δεν ξέρω !! ότι πείτε χαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #471959

    Για να καταλάβουμε τι έγινε, ας προσπαθήσουμε να μπούμε στην θέση του κυνηγού…..

    Είσαι λοιπόν φίλε συμφορουμίστα στην θέση του άτυχου κυνηγού…

    Έχεις πάει στο δάσος και σε κάποια στιγμή αντιλαμβάνεσαι έναν αγριόχοιρο να έρχεται προς το μέρος σου δρόμο-δρόμο.

    Βρίσκεσαι πάνω στον δρόμο τριγύρω χιόνι μέχρι το γόνατο, σκέφτεσαι: “που να πάω τώρα μεσ’ τα χιόνια, χώρια που θα με ακούσει το θήραμα” το θήραμα πλησιάζει, εσύ κάνοντας ησυχία περιμένεις να περάσει ένα ρεματάκι που μεσολαβεί προκειμένου να έχεις άριστη οπτική επαφή, γονατίζεις για να σιγουρέψεις την βολή, σημαδεύεις προς το μέρος της καρδιάς του και πατάς την σκανδάλη την κατάλληλη στιγμή σίγουρος για την επιτυχία!

    Κι από εκεί και πέρα το χάος!

    Έκπληκτος βλέπεις το θήραμα να έρχεται κατ’ επάνω σου, ξαφνιασμένος του ρίχνεις την 2η βιαστικά, αστοχείς και … ο σώζων εαυτόν σωθήτω!

    Κι όλα τα παραπάνω σε ελάχιστα δευτερόλεπτα!

    Και πες μου φίλε που παρακολουθείς την συζήτηση, με το χέρι στην καρδιά, δεν θα μπορούσες να την πατήσεις έτσι κι εσύ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #471960

    Ναι έχεις απόλυτο δίκιο Μιχάλη :bye: , αυξάνεται ο κίνδυνος εξοστρακισμού, για να είναι ασφαλής η βολή εξαρτάται από τι φόντο έχει ο στόχος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #471965

    Λαμία: Νεκρός από σφαίρα φίλου του γιατρού Λαμιώτης επιχειρηματίας Κυνηγετικών ειδών.

    Συνέβη στις 8 και μισή το πρωί περίπου σε κατάστημα στο νότιο τμήμα της Λαμίας στην γωνία των οδών Λουκά Τσαγκάρη και Λυσάνδρου κοντά στην Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας.
    Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος με είδη κυνηγιού και ψαρέματος Κώστας Βεράκης έχασε τη ζωή του από πιστόλι που εκπυρσοκρότησε.
    Το πιστόλι ανήκει σε γιατρό φίλο του θύματος που του το πήγε στο μαγαζί προκειμένου να το φυλάξει επειδή είχε λήξει η άδειά του.
    Την ώρα που παρέδιδε το πιστόλι στον στενό του φίλο καταστηματάρχη, αυτό εκπυρσοκρότησε και τραυμάτισε θανάσιμα τον 39χρονο.
    Ο γιατρός συνελήφθη από τους αστυνομικούς που έχουν αποκλείσει την κίνηση γύρω από το κατάστημα.
    Πηγή Lamia Star

    το ατυχημα δεν έγινε στον τόπο του κυνηγιού,αλλα το έβαλα εδώ γιατι ήταν του χώρου

    http://fisitv.blogspot.gr/2014/12/blog-post_1.html?spref=fb

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #471986

    Μάριε δεν μπορώ να συμμεριστώ απόλυτα τις προτροπές σου να σεβαστούμε τον άτυχο κυνηγό, επειδή όπως αιτιολογείς θα μπορούσαμε να είμαστε στη θέση του.

    Απεύχομαι να μου συμβεί κάτι τέτοιο αλλά αν συμβεί και τη γλυτώσω και είναι γραμμένο σε βίντεο και μου το δείξουν (1) θα ψοφήσω στα γέλια με τα χάλια μου (αυτοσαρκασμός) και (2) θα πω έδρασα σαν ηλίθιος (αυτογνωσία). Σίγουρα ούτε θα θυμώσω ούτε θα εκπλαγώ αν οι υπόλοιποι που θα δουν το βίντεο με “κογιονάρουνε”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #474647

    Κυνηγός τραυματίστηκε σε κυνήγι αγριογούρουνου

    Κυνηγός τραυματίστηκε σε κυνήγι αγριογούρουνου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #474651

    μάριε τα έχουμε πει χιλιάδες φορές εδώ μέσα,οι γουρουνάδες είναι οι πιο απρόσεκτοι
    απο όλους τους άλλους κυνηγούς.
    αν δεν βγει στο καθαρό δεν πατάμε την σκανδάλη,μυαλό δεν βάζουν και κάνουν τα ίδια
    κάθε φορά.
    κάποια στιγμή πρέπει να βγεί κάποιος και να τους πει οτι θα πηγένουν μέσα(φυλακή)
    χωρίς να πληρώνουν ούτε (ευρώ).
    και να τον κάνουν τον νόμο (απο πρόθεση)να σου πώ εγώ μετά θα βαράνε οπου να ναι;;!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #474667

    Φίλε Μάνο δεν νομίζω ότι είναι οι πιο απρόσεκτοι, έτσι γενικά κι αόριστα….
    Νομίζω, εν προκειμένω, πως δύο είναι οι κρίσιμοι παράγοντες
    1ον η χρήση πυρομαχικών που προξενούν σοβαρότατο έως μοιραίο τραυματισμό ανθρώπου, οπότε δίδεται μεγάλη δημοσιότητα :scratch:
    2ον η αύξηση του αγριόχοιρου έχει προσελκύσει πολύ άσχετο κόσμο στο κυνήγι του, επειδή όμως κάποιοι αποφάσισαν να “κυνηγήσουν” γουρούνια, δεν τους κάνει και “γουρουνάδες” :negative:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων