DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,506 έως 5,520 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #396519

    τελικα στην οικογενια μας εχουμε πολλους που δεν εχουν την στοιχοδη παιδια. δεν εχουν ουτε καν ανθρωπια επανω τους, με αποτελεσμα να κανουν αυτα που οι ιδιοι δεν θελουν να τους κανουν αλλοι. σημερα ξεκινησαμε να παμε σε ενα νισακι του βαλτου, που για να φτασεις θελει καπου στα 30 λεπτα περπατημα. αν το μερος ειναι πιασμενο, τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη, παρα να γυρισεις πισω να παρεις το αμαξι και να πας καπου 10 χιλ πιο μακρια. παντα σε αυτο το νησι, οποιος το πιασει πρωτος, και παρει χαμπαρι να ερχετε αλλη παρεα (εχει μονο τρεις γκιουμεδες ) κανει σινιαλο ετσι ωστε να προλαβει να μην φτασουν μεχρι εκει και ανγκαστουν να ξαναγυρισουν πισω. εεεε αυτοι σημερα περιμεναν να τους φτασουμε στα 30 μετρα για να μας φωναξουν πως ολα ειναι πιασμενα. δεν ξερω αλλα εγινα εξαλλος. την επομενη φορα που θα μου σημβει και θα μου το ξανακανουν, θα αρπαξω οτι πλαστικα εχω, θα παρω και το κασετοφωνακι, και θα ριξω το σπασιμο του θανατα. τοσο εξαλλος εγινα σημερα. δεν το εχω κανει ποτε. αλλα την επομενη, θα το κανω. και δεν ειναι τιποτα. αλλα αν μας εκαναν σι νιαλο απο την αρχη, θα προλαβεναμε να παμε σε αλλο μερος, και δεν θα χαναμε το πρωινο μας. αλλα αν ο αλλος ειναι μαλακας, μαλακας θα μεινει για παντα.

    Έχεις δίκιο αλλά κράτα και μια μικρή πιθανότητα να μην σας είχαν δει. Μπορεί να μην είχαν εμπειρία στον βάλτο, μερικά πράγματα που για κάποιους είναι δεδομένα, για κάποιους άλλους μπορεί να μην είναι. Ακόμα και ο πιο περίεργος άνθρωπος, κακός, κυκλοθυμικός, όπως θέλεις πες τον, δεν βρίσκω λόγο να το κάνει εσκεμμένα. Τώρα από κει και πέρα είναι στον χαρακτήρα του καθενός πόσο σημασία δίνει σε τετοια πράγματα. Όταν ξεκίνησα να κυνηγάω παπί, ευτυχώς είχα ανθρώπους δίπλα μου έμπειρους που αυτά μου τα εξήγησαν πρώτα από όλα και δεν σου κρύβω ότι πολλές φορές αντί να κοιτάω προς τα κει που θα εμφανιστούν τα πρώτα πουλιά στο χάραμα, εγώ κοιτάω ανάποδα για να κάνω σινιάλο σε κάποιον που θα δω να έρχεται.

    Από την άλλη όμως μου έχει τύχει να κάνω σινιάλο, να σβήνει ο άλλος τον φακό και να έρχεται μουλουχτά δίπλα μου. Μάλιστα μου έχει κάνει και παρατήρηση ότι δεν κάθομαι καλά και να κάνω λίγο πιο κει, γιατί σε κείνο το μέρος παλιά,λέει, καθόντουσαν 50 άνθρωποι στην σειρά … 😆


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #396525

    Κι εγώ 81 έχω. Κι εγώ μακάκας δηλαδή;

    εσυ μαλλον ξερεις τι κανεις 😉

    δεν θα τουφεκουσες σαρσελακι  με ν1 ουτε θα τουφεκαγες σε καθαρα που παιζουν στα 100+ μετρα μονο και μονο για να μην πανε σε αλλους τα πουλια

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #396526

    εχει πολλα πουλια φετος αλλα εχει και αρκετο λαο εχει και κατι μακακες οπου ακουσουν τουφεκιες εκει θα ειναι την αλλη μερα και οι αλλοι 76 ποντους φουλ ν1-2-3 οτι και οπου βλεπουν τουφεκαν

    Αυτοί, φίλε Τζο, της πρώτης περίπτωσης γιατί είναι μακάκες ; 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #396527

    gianniskavala wrote:
    τελικα στην οικογενια μας εχουμε πολλους που δεν εχουν την στοιχοδη παιδια. δεν εχουν ουτε καν ανθρωπια επανω τους, με αποτελεσμα να κανουν αυτα που οι ιδιοι δεν θελουν να τους κανουν αλλοι. σημερα ξεκινησαμε να παμε σε ενα νισακι του βαλτου, που για να φτασεις θελει καπου στα 30 λεπτα περπατημα. αν το μερος ειναι πιασμενο, τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη, παρα να γυρισεις πισω να παρεις το αμαξι και να πας καπου 10 χιλ πιο μακρια. παντα σε αυτο το νησι, οποιος το πιασει πρωτος, και παρει χαμπαρι να ερχετε αλλη παρεα (εχει μονο τρεις γκιουμεδες ) κανει σινιαλο ετσι ωστε να προλαβει να μην φτασουν μεχρι εκει και ανγκαστουν να ξαναγυρισουν πισω. εεεε αυτοι σημερα περιμεναν να τους φτασουμε στα 30 μετρα για να μας φωναξουν πως ολα ειναι πιασμενα. δεν ξερω αλλα εγινα εξαλλος. την επομενη φορα που θα μου σημβει και θα μου το ξανακανουν, θα αρπαξω οτι πλαστικα εχω, θα παρω και το κασετοφωνακι, και θα ριξω το σπασιμο του θανατα. τοσο εξαλλος εγινα σημερα. δεν το εχω κανει ποτε. αλλα την επομενη, θα το κανω. και δεν ειναι τιποτα. αλλα αν μας εκαναν σι νιαλο απο την αρχη, θα προλαβεναμε να παμε σε αλλο μερος, και δεν θα χαναμε το πρωινο μας. αλλα αν ο αλλος ειναι μαλακας, μαλακας θα μεινει για παντα.

    Έχεις δίκιο αλλά κράτα και μια μικρή πιθανότητα να μην σας είχαν δει. Μπορεί να μην είχαν εμπειρία στον βάλτο, μερικά πράγματα που για κάποιους είναι δεδομένα, για κάποιους άλλους μπορεί να μην είναι. Ακόμα και ο πιο περίεργος άνθρωπος, κακός, κυκλοθυμικός, όπως θέλεις πες τον, δεν βρίσκω λόγο να το κάνει εσκεμμένα. Τώρα από κει και πέρα είναι στον χαρακτήρα του καθενός πόσο σημασία δίνει σε τετοια πράγματα. Όταν ξεκίνησα να κυνηγάω παπί, ευτυχώς είχα ανθρώπους δίπλα μου έμπειρους που αυτά μου τα εξήγησαν πρώτα από όλα και δεν σου κρύβω ότι πολλές φορές αντί να κοιτάω προς τα κει που θα εμφανιστούν τα πρώτα πουλιά στο χάραμα, εγώ κοιτάω ανάποδα για να κάνω σινιάλο σε κάποιον που θα δω να έρχεται. Από την άλλη όμως μου έχει τύχει να κάνω σινιάλο, να σβήνει ο άλλος τον φακό και να έρχεται μουλουχτά δίπλα μου. Μάλιστα μου έχει κάνει και παρατήρηση ότι δεν κάθομαι καλά και να κάνω λίγο πιο κει, γιατί σε κείνο το μέρος παλιά,λέει, καθόντουσαν 50 άνθρωποι στην σειρά …

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

     

    δεν υπαρχη τετοια περιπτωση. το σκεφτηκα και εγω. κοιτα.. κυνηγαω τον τοπο απο το 1987. τον ξερω σαν το σπιτι μου. ξερω και αυτους που μπενουν μεσα ποιοι ειναι. καποιος για να παει σε αυτο το μερος, θα πρεπει να εχει κυνηγισει αρκετο καιρο τον βαλτο για να μπει εκει μεσα.   φυσικα εχω τυχει και νεους κυνηγους να φωναζουν βοηθεια.

     

    αλλα να μην μας πηραν χαμπαρι αυτο αποκληετε. γιατι πρωτον κανεις θορυβο για να μπεις, αφου περπατας μεσα σε νερα, και ο αερας ηταν απο την μερια μας προς την μερια τους. και μιλαμε για τον βαλτο και για 06.00 η ωρα το ορωι, που ο ηχος ειναι πολυ ποιο εντονος. αλλωστε με την πειρα μου ξερω σε τι αποστασεις ακουγοντε καποιοι που περπατανε προς το μερος των γκιουμεδων. γιατι ετυχα και εγω να ειμαι πολλες φορες πριν απο αλλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #396528

    Κι εγώ 81 έχω. Κι εγώ μακάκας δηλαδή;

     

    χααααααα!!!! 😀

     

    ελα ρε.. καταλαβες τι θελουμε να πουμε… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #396530

    Γιώργο, δεν το ξέρεις το μέρος. Μιλάμε για λιμνοθάλασσα, ανοιχτό νερό και ένα νησάκι τελείως επίπεδο, με ορατότητα 360°. Δεν υπάρχει περίπτωση όποιος είναι στο νησί να μην δει κάποιον που έρχεται περπατώντας στο νερό. Εάν κάποιος είναι άπειρος στον βάλτο, δεν μπορεί να ξέρει το καλύτερο καρτέρι της περιοχής, να έχει την εμπειρία να περπατήσει μισή ώρα σε νερό τουλάχιστον μέχρι το γόνατο, να βρει τα πατήματα στο σκοτάδι (δεν περπατιέται όλο το μέρος) και παρ’ όλα αυτά να μην έχει την εμπειρία να κάνει ένα σινιάλο στους άλλους που σέρνουν τα ποδάρια τους φορτωμένοι για τόση απόσταση στο νερό. Οι τύποι προφανώς το έκαναν επίτηδες.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #396531

    δεν υπαρχη τετοια περιπτωση. το σκεφτηκα και εγω. κοιτα.. κυνηγαω τον τοπο απο το 1987. τον ξερω σαν το σπιτι μου. ξερω και αυτους που μπενουν μεσα ποιοι ειναι. καποιος για να παει σε αυτο το μερος, θα πρεπει να εχει κυνηγισει αρκετο καιρο τον βαλτο για να μπει εκει μεσα. φυσικα εχω τυχει και νεους κυνηγους να φωναζουν βοηθεια. αλλα να μην μας πηραν χαμπαρι αυτο αποκληετε. γιατι πρωτον κανεις θορυβο για να μπεις, αφου περπατας μεσα σε νερα, και ο αερας ηταν απο την μερια μας προς την μερια τους. και μιλαμε για τον βαλτο και για 06.00 η ωρα το ορωι, που ο ηχος ειναι πολυ ποιο εντονος. αλλωστε με την πειρα μου ξερω σε τι αποστασεις ακουγοντε καποιοι που περπατανε προς το μερος των γκιουμεδων. γιατι ετυχα και εγω να ειμαι πολλες φορες πριν απο αλλους.

    Πάσο τότε … κρίμα για αυτούς αν είναι έτσι 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #396533

    Γιώργο, δεν το ξέρεις το μέρος. Μιλάμε για λιμνοθάλασσα, ανοιχτό νερό και ένα νησάκι τελείως επίπεδο, με ορατότητα 360°. Δεν υπάρχει περίπτωση όποιος είναι στο νησί να μην δει κάποιον που έρχεται περπατώντας στο νερό. Εάν κάποιος είναι άπειρος στον βάλτο, δεν μπορεί να ξέρει το καλύτερο καρτέρι της περιοχής, να έχει την εμπειρία να περπατήσει μισή ώρα σε νερό τουλάχιστον μέχρι το γόνατο, να βρει τα πατήματα στο σκοτάδι (δεν περπατιέται όλο το μέρος) και παρ” όλα αυτά να μην έχει την εμπειρία να κάνει ένα σινιάλο στους άλλους που σέρνουν τα ποδάρια τους φορτωμένοι για τόση απόσταση στο νερό. Οι τύποι προφανώς το έκαναν επίτηδες.

    Μαζί γράψαμε τα ίδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #396534

    τζο wrote:
    εχει πολλα πουλια φετος αλλα εχει και αρκετο λαο εχει και κατι μακακες οπου ακουσουν τουφεκιες εκει θα ειναι την αλλη μερα και οι αλλοι 76 ποντους φουλ ν1-2-3 οτι και οπου βλεπουν τουφεκαν

    Αυτοί, φίλε Τζο, της πρώτης περίπτωσης γιατί είναι μακάκες ;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    εχει κοσμο που κυνηγαει μπεκατσινια ξερεις οτι αυτο το κυνηγι εχει πολλες τουφεκιες την αλλη μερα νομιζοντας οτι οι τουφεκιες ειναι σε παπια πιανουν το μερος απο νωρις χωρισ να σε αφηνουν κα κανεις το κυνηγι σου και μαλιστα με τσαμπουκα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #396535

    duckaholic wrote:
    Κι εγώ 81 έχω. Κι εγώ μακάκας δηλαδή;

     

    χααααααα!!!!

     

    ελα ρε.. καταλαβες τι θελουμε να πουμε…

    Εννοείται. Πλάκα κάνω. Εξάλλου το 81 το έχω κυρίως για το σκοπευτήριο. Απλά είπα να σας πειράξω λίγο. 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Perdi στις #396538

    πρωινο δεν κινητε τιποτα στο ποντολιβαδο. κοιτα!! στο ποντολιβαδο βγενουν τα περισοτερα πουλια, και μαληστα ειναι ολα πρασινα. το κακο ειναι πως βγενουν πολυ αργα και μπενουν πολυ αργα. σε καποια χωραφακια πριν καμια εβδομαδα εκαναν απο καμια 30ρια πουλια, αλλα σαρσελια. φυσικα μιλαμε για ταισμενα χωραφια ετσι? εκει για να κανεις πουλια θα πρεπει να κανεις και μια προεργασεια. αλλα γενικα η ολη πριοχη δεν εχει βαλει τ πουλια που απο μερες σε μερες τα περιμενουμε.

    Μάλιστα, ευχαριστώ. Πάντως στο νησάκι που λές δεν έχω κάτσει αλλά έχω κάτσει στην μύτη και όντως απαρατήρητος δεν περνάς. Τι να πεις..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #396539

    Γιώργο, δεν το ξέρεις το μέρος. Μιλάμε για λιμνοθάλασσα, ανοιχτό νερό και ένα νησάκι τελείως επίπεδο, με ορατότητα 360°. Δεν υπάρχει περίπτωση όποιος είναι στο νησί να μην δει κάποιον που έρχεται περπατώντας στο νερό. Εάν κάποιος είναι άπειρος στον βάλτο, δεν μπορεί να ξέρει το καλύτερο καρτέρι της περιοχής, να έχει την εμπειρία να περπατήσει μισή ώρα σε νερό τουλάχιστον μέχρι το γόνατο, να βρει τα πατήματα στο σκοτάδι (δεν περπατιέται όλο το μέρος) και παρ” όλα αυτά να μην έχει την εμπειρία να κάνει ένα σινιάλο στους άλλους που σέρνουν τα ποδάρια τους φορτωμένοι για τόση απόσταση στο νερό. Οι τύποι προφανώς το έκαναν επίτηδες.

    Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Όντως το μέρος δεν το ξέρω, αφού όμως είναι το καλύτερο καρτέρι το ξέρουν πολλοί που μπορεί να πάρουν μαζί τους κάποιον νέο. Γενικά θέλω πάντα να σκέφτομαι και την άλλη περίπτωση, βάζοντας στην θέση του άλλου τον εαυτό μου. Όταν πρωτοξεκίνησα, με πήγαν, με βάλαν κάπου και μου είπαν θα κοιτάς από κει. Σε πληροφορώ ότι μπορεί να ήθελε μια ώρα ακόμα να ξημερώσει και έτρεμα ολόκληρος με το δάχτυλο στην σκανδάλη μην τυχόν και περάσει κανένα παπί και δεν το δω  … 😆 . Μπολντόζα να με πλησίαζε δεν θα την έπαιρνα χαμπάρι αν δεν έφτανε στα 10 μέτρα. Άσε που μαθημένος από άλλα κυνήγια, θα σκεφτόμουν ότι μόλις ο άλλος πλησιάσει θα του κάνω αισθητή την παρουσία μου και θα πάει παρακάτω. Μπορεί να ήμουν χαζός, μπορεί να ήμουν απλά μικρός και τυφλωμένος από το πάθος, αλλά δεν θα το έκανα από κακία. Όταν με πιάσαν και μου εξήγησαν όλα αυτά που λέτε, σκέφτηκα ότι θα ήταν ντροπή και αν μου συνέβαινε θα σηκωνόμουν να φύγω εγώ πρώτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #396549

    ΤΖΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΕΙΨΕΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΠΕΡΣΙΝΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΣΟΥ…ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ… 😉

    ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥ ΒΡΟΧΗ…ΜΟΥΛΙΑΣΑΜΕ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ…ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ…ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ…ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΧΩ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΟ… 👿

    81 ΠΟΝΤΟΥΣ Ε? ΑΧ Κ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ… 😎

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #396710

    εδω εχει τρελο κρυο αρι καλο και το 81

    ΤΖΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΕΙΨΕΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΠΕΡΣΙΝΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΣΟΥ…ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ… ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥ ΒΡΟΧΗ…ΜΟΥΛΙΑΣΑΜΕ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ…ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ…ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ…ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΧΩ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΟ… 81 ΠΟΝΤΟΥΣ Ε? ΑΧ Κ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ…

    εδω εχει τρελο κρυο και υγρασια

    καλο και το 81 αλλα τα benelli κεντουσαν αν και 71

    θα ειχαμε και αλλα πουλια αλλα η beretta εγινε μονοκανο ως δικανο ακομα να βρουμε το προβλημα

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #396711

    Τα παπιά όταν τα ανεβάζει ο Τζο δεν με εκπλήσσουν. 😉  Καλημάνα όμως έχω να δω στην Ελλάδα 7 χρόνια!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,506 έως 5,520 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων