DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,926 έως 5,940 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #437423

    Θα ήθελα να κάνω ένα μικρό ξέσπασμα εδώ πέρα, μιας και ξέρω πως διαβάζουν πολλά άτομα απολη την Ελλάδα.
    Έχουμε και λέμε λοιπόν. Εχτες 15 του μήνα αρχή του βουνού και της βαλτας. Και άντε του βουνού, μιας και αυτό είναι αρκετά μεγάλο και χωρά όλους τους κυνηγούς όλης της Ελλάδας.
    Αλλά στον βάλτο κάποιοι θα πρέπει να αρχίσουν να σκεφτοντε πως ο χώρος και τα θηράματα είναι μετρημένα.
    Δείτε λοιπόν τι γίνεται. Και το γράφω για όλους.
    Θα μιλήσω για τον βαλτότοπο στα μέρη μου.
    Από τον 15αυγουστο και μετά, πολλοί ΚΥΝΗΓΟΙ (με κεφαλαία) και με 40 + βαθμούς, μπαίνουν μέσα στον βάλτο. Σκοπός τους να μελετήσουν την παρουσία των πουλιών, αλλά και να ταΐσουν με καλαμπόκι κάποιοι μέρος που έχουν επιλέξει. Η κίνηση τους μέσα σε αυτόν είναι πολύ προσεκτικός, και για να μην τρομάξουν τα πουλιά, αλλά και για να μην χαλάσουν τους άλλους κυνηγούς.
    Η κατασκευή την γκιουμεδων γίνεται καμία 15ρια μέρες νωρίτερα, αλλά και μέχρι της 2 τελευταίες μέρες.
    Την τελευταία βράδια η είσοδος απαγορεύετε μέσα στον βάλτο (άγραφος νόμος), και ειδικά με φακούς και φώτα, μιας και οι πάπιες δε τρομάζουν από θορύβους και παρουσίες, παρά μόνο από φώτα και φακούς μέσα στο περιβάλλον τους.

    Και έρχεται λοιπόν η τελευταία νύχτα. Η νύχτα πριν το ξημέρωμα. Εδώ γίνεται αισθητή η παρουσία των χαβαλετχηδων, και των ανίδεων που μπαίνουν στον βάλτο, η για τον χαβαλέ τους, η βαδίζουν χωρίς να ξέρουν που πάνε, αλλά και πως θα πάρουν τα θηράματα που ίσως να σκοτώσουν.
    Μπαίνουν λοιπόν με βάρκες, και αφού δεν ξέρουν που ακριβώς θα πάνε, οι φακοί και οι φωνές πάνε και έρχονται. Ένας πανικός. Τις πουτανας που λέμε.
    Δεν μένει μέσα παπί για παπί. Και να φανταστείτε πως όλες της προηγούμενες μέρες, παρά την παρουσία μας μέσα, καμία πάπια δεν έφευγε για την θάλασσα.

    Πάει αυτό. Πάμε στο άλλο. Πιάνουν τελικά κάποια σημεία και το ξημέρωμα έρχεται. Χαμός και εκεί. Στο ξημέρωμα σκοτώνουν ότι νάνε αφού δεν είναι ικανοί να ξεχωρίσουν τα τουρλιτια και τα καραμπατακια από τα παπιά. Ευτυχώς την γλυτώνουν τα φλαμίνγκο.
    Άλλος χαμός όταν σκοτώσουν κάποιο παπί. Οι φωνές γίνονται ακόμα πιο έντονες. Έλα ρεεεε!! Έπεσε ρε!!!!!! Της είδες? Πως θα πάω να την πάρω? Και άντε και πάει με τα 1000 ζόρια. Έλα που πολύ κολλανε.. και τώρα? Άντε να ζητιάνε βοήθεια.. φανταστείτε το σκηνικό εεε!!!! Ξημέρωμα και να είναι ένας μαλακας μέσα κολλημένος και να παρακαλάει να πάμε να τον βγάλουμε. Και ναμην πλησιάζει φυσικά ούτε γλάρος κατά εκεί.

    Αστον εκεί τον π@υστη να μάθει. Να βάλει μυαλό.

    Εε τώρα λοιπόν έχει ξημερώσει. Στης γκιολες πάει να γίνει παιχνίδι. Τα παπιά να ζητιάνε να κάτσουν, και οι δολοφόνοι να νομίζουν πως έχουν μυδράλιο και να ρίχνουν στα 200 μέτρα.

    Άλλο μετά από αυτό. Ρε μαλακα… αφού έχεις και δουλεύεις κράχτη, τι σκατα θέλεις και κάθεσαι όρθιος και με κόκκινο καπέλο.

    Αυτά έγιναν παιδιά την πρώτη μέρα. Και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

    Αλλά ρε παιδιά. Άλλη φορά που θα μπατακωσει κάποιος, θα τον αφήσω εκεί να τον φάνε τα τσακάλια…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #437425

    ΆκυρΌν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #437429

    μετα την βροχη το τοπιο ηταν για φωτο
    κατι καναμε παρεα παντα με την ζιζελ
    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #437431

    μετα την βροχη το τοπιο ηταν για φωτο<br>
    κατι καναμε παρεα παντα με την ζιζελ<br>
    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    μπραβο τζο!!εχει αρχισει το ροκανισμα για τα καλα βλεπω φετος!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #437433

    ΚΑΛΗ ΣΕΖΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!
    ΓΙΑ ΑΛΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΤΑΝ ΑΠΛΟΧΕΡΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΩΡΑΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΜΟΥ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΗΜΟ ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΜΖΕΡΙΑ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ!!!ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΣΥΝΟΣΤΗΣΜΟΥΣ!!!ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΣ ΑΠΑΡΕΤΗΤΕΣ ΚΗΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ FALKON [ΔΑΝΟ]ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΗΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΓΗΝΕΙ ΟΛΟΙ Η ΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΩΝ ΕΙΡΘΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #437439

    ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΟΥΝ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ.ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ 4

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #437441

    Δε μπορώ να συναγωνιστώ το tzo αλλά το καταδύναμην…Καλή αρχή σε όλους…Ο καθένας όπως μπορεί…:)

    [/url]
    imagen[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #437442

    δεν υπαρχει συναγωνισμος κομαντο
    καλη αρχη φιλε και να κανουμε κανενα κυνηγι ολοι παρεα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #437456

    Μπραβο σε ολους τους μαχημους υδροβιους!!Βλεπω δωσατε “βροντερο” παρων!!!Παντα ετσι και καλυτερα!!

    Εγω εναρξη εκανα χθες μια και την πρωτη μερα πηγα στο βουνο.Ουτε κοσμο ουτε πουλια ειχε.Στο ξημερωμα δεν μπηκε ουτε ενα πουλι!!Μπαμ δεν εκανα.Οταν ξημερωσε γα τα καλα τρια μοναχικα καθαρα δοκιμασαν να βγουν και τα πηρα και τα τρια.Μετα τιποτα.Δεν πειραζει ομως.Ολη η σεζον μπροστα μας ειναι!!!!!!!Καλη κυνηγητικη χρονια με υγεια ευχομαι σε ολους!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #437459

    Μπραβο ρε Δημητρη.Αντε και καλη αρχη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #437508

    Θα ήθελα να κάνω ένα μικρό ξέσπασμα εδώ πέρα, μιας και ξέρω πως διαβάζουν πολλά άτομα απολη την Ελλάδα.<br>
    Έχουμε και λέμε λοιπόν. Εχτες 15 του μήνα αρχή του βουνού και της βαλτας. Και άντε του βουνού, μιας και αυτό είναι αρκετά μεγάλο και χωρά όλους τους κυνηγούς όλης της Ελλάδας.<br>
    Αλλά στον βάλτο κάποιοι θα πρέπει να αρχίσουν να σκεφτοντε πως ο χώρος και τα θηράματα είναι μετρημένα.<br>
    Δείτε λοιπόν τι γίνεται. Και το γράφω για όλους.<br>
    Θα μιλήσω για τον βαλτότοπο στα μέρη μου.<br>
    Από τον 15αυγουστο και μετά, πολλοί ΚΥΝΗΓΟΙ (με κεφαλαία) και με 40 + βαθμούς, μπαίνουν μέσα στον βάλτο. Σκοπός τους να μελετήσουν την παρουσία των πουλιών, αλλά και να ταΐσουν με καλαμπόκι κάποιοι μέρος που έχουν επιλέξει. Η κίνηση τους μέσα σε αυτόν είναι πολύ προσεκτικός, και για να μην τρομάξουν τα πουλιά, αλλά και για να μην χαλάσουν τους άλλους κυνηγούς.<br>
    Η κατασκευή την γκιουμεδων γίνεται καμία 15ρια μέρες νωρίτερα, αλλά και μέχρι της 2 τελευταίες μέρες.<br>
    Την τελευταία βράδια η είσοδος απαγορεύετε μέσα στον βάλτο (άγραφος νόμος), και ειδικά με φακούς και φώτα, μιας και οι πάπιες δε τρομάζουν από θορύβους και παρουσίες, παρά μόνο από φώτα και φακούς μέσα στο περιβάλλον τους.

    Και έρχεται λοιπόν η τελευταία νύχτα. Η νύχτα πριν το ξημέρωμα. Εδώ γίνεται αισθητή η παρουσία των χαβαλετχηδων, και των ανίδεων που μπαίνουν στον βάλτο, η για τον χαβαλέ τους, η βαδίζουν χωρίς να ξέρουν που πάνε, αλλά και πως θα πάρουν τα θηράματα που ίσως να σκοτώσουν.<br>
    Μπαίνουν λοιπόν με βάρκες, και αφού δεν ξέρουν που ακριβώς θα πάνε, οι φακοί και οι φωνές πάνε και έρχονται. Ένας πανικός. Τις πουτανας που λέμε.<br>
    Δεν μένει μέσα παπί για παπί. Και να φανταστείτε πως όλες της προηγούμενες μέρες, παρά την παρουσία μας μέσα, καμία πάπια δεν έφευγε για την θάλασσα.

    Πάει αυτό. Πάμε στο άλλο. Πιάνουν τελικά κάποια σημεία και το ξημέρωμα έρχεται. Χαμός και εκεί. Στο ξημέρωμα σκοτώνουν ότι νάνε αφού δεν είναι ικανοί να ξεχωρίσουν τα τουρλιτια και τα καραμπατακια από τα παπιά. Ευτυχώς την γλυτώνουν τα φλαμίνγκο.<br>
    Άλλος χαμός όταν σκοτώσουν κάποιο παπί. Οι φωνές γίνονται ακόμα πιο έντονες. Έλα ρεεεε!! Έπεσε ρε!!!!!! Της είδες? Πως θα πάω να την πάρω? Και άντε και πάει με τα 1000 ζόρια. Έλα που πολύ κολλανε.. και τώρα? Άντε να ζητιάνε βοήθεια.. φανταστείτε το σκηνικό εεε!!!! Ξημέρωμα και να είναι ένας μαλακας μέσα κολλημένος και να παρακαλάει να πάμε να τον βγάλουμε. Και ναμην πλησιάζει φυσικά ούτε γλάρος κατά εκεί.

    Αστον εκεί τον π@υστη να μάθει. Να βάλει μυαλό.

    Εε τώρα λοιπόν έχει ξημερώσει. Στης γκιολες πάει να γίνει παιχνίδι. Τα παπιά να ζητιάνε να κάτσουν, και οι δολοφόνοι να νομίζουν πως έχουν μυδράλιο και να ρίχνουν στα 200 μέτρα.

    Άλλο μετά από αυτό. Ρε μαλακα… αφού έχεις και δουλεύεις κράχτη, τι σκατα θέλεις και κάθεσαι όρθιος και με κόκκινο καπέλο.

    Αυτά έγιναν παιδιά την πρώτη μέρα. Και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

    Αλλά ρε παιδιά. Άλλη φορά που θα μπατακωσει κάποιος, θα τον αφήσω εκεί να τον φάνε τα τσακάλια…

    Καλησπερα φιλε Γιαννη,καταλαβαινω μαλλον για ποιο μερος μιλας,πισω απο το αεροδρομιο φανταζομαι.
    Εμεις ταϊζαμε το μερος στο νταλιανι απο τον Ιουλιο,ειχαμε πιασει το πρωτο το νησακι,απο αεροδρομιο προς θαλασσα.
    Τα παπια ειχαν συνηθισει το μερος,καναμε και τους γκιομεδες μας.
    Περα απο το πανηγυρι που στηθηκε απο το προηγουμενο βραδυ και τις τουφεκιες που πεσαν κατα τις 00:30,οταν ξεκινησαν το χαραμα να παιζουν οι παπιες,δεν ηρθαν σχεδον καθολου να καθησουν ή εστω να γυρισουν πανω απο το μερος που ειχαμε πιασει.
    Το γεγονος αυτο με παραξενεψε παρα πολυ,γιατι τα πουλια ειχαν μαθει να τρωνε εκει και τις προηγουμενες μερες ερχοταν.
    Μολις ξημερωσε,με αγανακτηση και λυπη διαπιστωσα οτι αυτοι οι <<μαγκες>> που καθοταν στο δευτερο νησακι,ειχαν γεμισει φιντες ολο το νησακι τους γυρω γυρω.
    Οποτε τα παπια με το που βγαιναν απο την θαλασσα,βλεπαν τις φιντες,και υπο τον ηχο των κραχτων, βουτουσαν κατευθειαν σε αυτους,χωρις καν να κανουν καμια γυρα πανω απο το υπολοιπο νταλιανι.
    Το δασαρχειο δυστυχως δεν εκανε τιποτα,παρα καθοταν στο αναχωμα και εκανε ελεγχους σε αυτα τα ατομα που ηταν ακρη στο δρομο.
    Ουτε λογος φυσικα για να μπουν μεσα και να τους γαμ#@$!.
    Οποτε οι <<μαγκες>> κανανε πανω απο 50 παπιες εκει,εμεις μετα βιας καναμε 9,πεντε εγω και τεσσερα ο φιλος μου.
    Την επομενη φορα που θα διαπιστωσω τετοιου ειδους πουστιες,θα παρω τηλεφωνο τον ομοσπονδιακο και θα κανω επωνυμη καταγγελια.
    Τελος οι χαρες,τελος τα στραβα ματια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #437560

    Ναι για το αεροδρόμιο μιλώ Εγώ φίλε μου κυνηγώ τον τόπο εδώ και 26 χρόνια.
    Το μόνο που θα σου πω είναι πως η θηροφυλακη είναι για το ανάχωμα σιγά μην μπουν μέσα.
    Αυτοί που ήταν στο πίσω νησί (το μεγάλο) τους ξέρω. Χρόνια κυνηγανε εκεί. Και το ερώτημα είναι… έχουν άδεια? Μπορούν να βγάλουν?

    Εγώ την είδα την δουλειά. Και πήγα και έκατσα ανάμεσα σε αυτούς και την γλώσσα του σφαγείου.

    Στην γλώσσα επάνω, είδες τι έγινε? Γιαυτο χαλιέμαι πάντα την πρώτη μέρα. Εμείς κάναμε 16 πουλιά όλοι μαζί. Όλα με το στανιό.

    Εσύ τι νομίζεις? Πως αν πάρεις τηλ την θηροφυλακη, θα μπει μέσα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #437567

    Τι εγινε στη γλωσσα;εγω ημουν αρκετα πισω στο πρωτο το νησακι και δεν μπορουσα να δω περα απο το επομενο νησακι που ηταν οι μαγκες.
    Οσο για τον θηροφυλακα,ο προηγουμενος ομοσπονδιακος που παραιτηθηκε,εμπαινε κανονικα με βαρκα μεσα.
    Τωρα ολοι οντως ειναι μονο για το αναχωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #437569

    εγινε αυτο που εγραψα πιο πανω. τουφεκουσαν οτι νανε οπου νανε και οπως νανε. φωνες κακο, φακους φωτα και γενικα ενα παρτυ που μονο για τον βαλτο δεν ηταν,

    εσυ φιλε μου απο που εισαι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #437580

    Απο Χρυσουπολη ειμαι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,926 έως 5,940 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων