ποιο Jeep για γενικη χρηση?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 135 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #395578

    ευχαριστω για την απαντηση !..το αμαροκ πολυ το παω !!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #395579

    Εγώ πάλι έχω βάλει στο μάτι τις κλούβες. VW transporter, mercedes vito, toyota hiace, τετρακίνητα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #395606

    Σκέφτομαι στον επόμενο χρόνο για αλλαγή του αυτοκινήτου. Τώρα έχω το jimny. Έχω αρχίσει και ψάχνομαι για pick up με την προϋπόθεση ότι θα βγει σε αγροτικό. Τα συν θεωρώ ότι είναι πάρα πολλά σε σχέση με ένα τζιπάκι ή ένα  suv. Εκεί που προβληματίζομαι είναι σε θέμα κατανάλωσης και σε θέμα βλαβών. Θα ήθελα απόψεις από χρήστες ή από άτομα που έχουν εμπειρίες με αυτού του είδους αυτοκίνητα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #395655

    Λοιπόν παίδες.Αγροτικό μπορεί πλέον να βγάλει και η κουτσή μαρία.Πας σε οποιοδήποτε ντήλερ του εξηγείς τι θέλεις να κάνεις και ως δια μαγείας τα χαρτιά σου είναι έτοιμα.

    Τώρα για όσους θέλουν pick up .Amarock με κλειστά τα μάτια.2.000 κυβικά 163 άλλογα bi turbo και εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση ( αυτό με τα 200 άλογα που έχουν τα ναβάρα κλπ είναι τρίχες κατσαρές , άχρηστα έπιπλέον άλογα σε αμάξι εργασίας-απλά έχει να κάνει με το marketing) .

    Εχω ταξιδέψει το ναβάρα και έπαθα πλάκα με την κατανάλωση του.Εκει κοντά είναι και οι υπόλοιποι.Το vw καταναλώνει 8 λίτρα στα εκατό.

    Για τα υπόλοιπα κατα την αποψή μου μονόδρομος είναι το Terios .Και λιγα κυβικά και φοβερή τετρακίνηση ( η απουσια κοντού ποτε δεν θα προβληματίσει ) και κάνει αξιοπρεπέστατο ταξίδι  .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #395662

    και εμεις τεριος εχουμε…πολυ καλο ,οικονομικοτατο στα 1.300 κυβικα ,ανετο σε ταξιδια σχετικα κοντινα ,και δεν μασαει τιποτα….πολυ καλη λυση….ισως για μια 4μελη παρεα το 1500 να ειναι καλυτερο για μακρυνες διαδρομες ,αλλα αν δεν εισαι γκαζιαρης και με το 1.300 την κανεις τη δουλεια …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #395998

    Terios 1500 lsd,για τις εποχές που ζούμε η καλύτερη συμβιβαστική λύση.Το μόνο άσχημο λόγω οικονομικών καταστάσεων,το σχετικά ακριβό κόστος ανταλλακτικών.Κατά τ ΄αλλα,συνδυάζει ποιότητα,χώρο,αξιοπιστία,σχετική οικονομία,πάει σχεδόν στα περισσοτερα μέρη που πάμε κυνήγι.Πολύ καλό πακέτο.

    Από pick up,Amarock,Hilux,L200.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #396004

    Πας σε οποιοδήποτε ντήλερ του εξηγείς τι θέλεις να κάνεις και ως δια μαγείας τα χαρτιά σου είναι έτοιμα.

    Δεν τόχω ψάξει, αλλά ‘ημουνα σίγουρος πως στο λύνουν τσάκα-τσάκα οι έμποροι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #399685

    Aπο το 2009 κινούμαι στο κυνήγι με ενα terios 1500 special.Το αυτοκινητο είναι καταπληκτικό. Πολύ καλή αναρτηση εντος δρόμου πολυ καλο εκτός δρόμου κατανάλωση με 120 χλμ 9 περιπου λίτρα ίσως και λίγο πιο κάτω, προβλήματα μηδέν…Τώρα αν θέλετε ροπές για ρυμουλκηση σε βαριά φορτία θα πρέπει να κοιταξετε άλλο..Εγω είμαι τόσο ικανοποιημένος με το αμαξι που δεν προκειται να το δώσω ποτε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #399704

    ΕΓΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΟ 2003 ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ LADA NIVA 1.700 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ

    ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ  ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ 110 .000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ

    ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΦΕΡΘΕΙΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΘΕΙ

    ΕΓΩ ΑΠΟ ΖΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΡΟΛΟΙ

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 9-10 ΛΙΤΡΑ

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑN  ΣΤΟ HILLYX 2.500 ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ-ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΖΗΜΙΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #399853

    όσοι τους αρέσει η επιλογή αγροτικά καλό είναι να περιμένουν να δουν τι θα γίνει γιατι γίνεται πολύς λόγος για την φορολόγησή τους οπότε αφού θα εχεις τουλάχιστον 2500 κυβικά καταλαβαίνεται οτι το πράμα γίνεται ασύμφορο!!! βλέπετε ο φίλος μας  ο Σαμαρας πραγματοποιεί αυτά που λέει……με οχι αλλη φορολογηση….αχαχαχαχ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #402781

    Καλο απογευμα σε ολους σας.

    Αν και εχουν περασει αρκετες ημερες με το θεμα να παραμενει αδρανες, επιτρεψτε μου να παραθεσω μια προτροπη/συμβουλη
    προς ολους τους φιλους κυνηγους/οδηγους.
    Δεν θα προτεινω αυτοκινητο, προσωπικα εχω jeep, ειμαι ευχαριστημενος απο την χρηση του, ομως μια προσωπικη εμπειρια
    με προτρεπει να γραψω αυτες τις γραμμες.
    Ολοι οδηγουμε φορωντας πλεον την ζωνη μας, ολοι γνωριζουμε οτι η ζωνη σωζει ζωες.
    ΟΜΩΣ : Προτεινω την υπαρξη ενος σουγια/μικρου μαχαιριου – συνηθως στην πορτα του οδηγου – σε σημειο που να μπορει να
    βρεθει αμεσα στο χερι μας, ακομα και μετα απο ενα πολυ δυνατο τρανταγμα. Η λαμα του πρεπει να ειναι πολυ κοφτερη και
    θα μας φανει πολυ χρησιμο – αν οχι σωτηριο – , να κοψουμε την ζωνη και να απεγκλωβιστουμε απο την θεση μας και το
    αυτοκινητο, αν τυχον ποτε εμπλακουμε σε τροχαιο, κατι που φυσικα απευχομαι.

    Σιγουρα αυτο δεν ειναι νομιμο, αλλα υπερασπιζεται κανεις τον εαυτο του ζωντανος καλυτερα απο ………
    Ευχομαι να μην σας χρειασθει ποτε.

    Σταυρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #403065

     

    Φιλε Σταυρο πολυ σωστο αυτο που εγραψες, το εφαρμοζω εδω και πολλα χρονια 😉

     

    Γιαννης

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    mod1 στις #403851

    Το θέμα διαχωρίστηκε για την ομαλή λειτουργία του και δημιουργήθηκε νέο με τίτλο “φόρος πολυτελούς διαβίωσης” στο forum Κυνήγι & Πολιτική όπου μπορείτε να συνεχίσετε την συζήτησή σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #403854

    Καλο απογευμα σε ολους σας. Αν και εχουν περασει αρκετες ημερες με το θεμα να παραμενει αδρανες, επιτρεψτε μου να παραθεσω μια προτροπη/συμβουλη
    προς ολους τους φιλους κυνηγους/οδηγους.
    Δεν θα προτεινω αυτοκινητο, προσωπικα εχω jeep, ειμαι ευχαριστημενος απο την χρηση του, ομως μια προσωπικη εμπειρια
    με προτρεπει να γραψω αυτες τις γραμμες.
    Ολοι οδηγουμε φορωντας πλεον την ζωνη μας, ολοι γνωριζουμε οτι η ζωνη σωζει ζωες.
    ΟΜΩΣ : Προτεινω την υπαρξη ενος σουγια/μικρου μαχαιριου – συνηθως στην πορτα του οδηγου – σε σημειο που να μπορει να
    βρεθει αμεσα στο χερι μας, ακομα και μετα απο ενα πολυ δυνατο τρανταγμα. Η λαμα του πρεπει να ειναι πολυ κοφτερη και
    θα μας φανει πολυ χρησιμο – αν οχι σωτηριο – , να κοψουμε την ζωνη και να απεγκλωβιστουμε απο την θεση μας και το
    αυτοκινητο, αν τυχον ποτε εμπλακουμε σε τροχαιο, κατι που φυσικα απευχομαι. Σιγουρα αυτο δεν ειναι νομιμο, αλλα υπερασπιζεται κανεις τον εαυτο του ζωντανος καλυτερα απο ………
    Ευχομαι να μην σας χρειασθει ποτε. Σταυρος. [/quote

     

    ο Διαμαντόπουλος στην Καλλιθέα πουλάει ένα εξάρτημα γι’αυτή τη δουλειά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #404047

    Εξαιρετικό το pandaki δεν λέω αλλά ρε παιδί μου να μην έχει ένα δείκτη εξωτερικής θερμοκρασίας, τουλάχιστον στην τετρακίνηση έκδοση.

     

    Έχει τοποθετήσει κανένας φίλος γενικά τίποτα τέτοιο να πάρουμε καμιά ιδέα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 135 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων