Beretta Silver Pigeon I vs Browing 525

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #202797

    Μόλις γύρισα απο το κατάστημα που επισκέφθηκα για να επωμίσω το 525, για ακόμη μια πολλοστή φορά.Η αίσθηση που μου χαρίζει αυτό το όπλο στο κράτημά του δεν χαρακτηρίζεται…Το πήρα απόφαση πλέον και η επιλογή έκλεισε.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.Πριν απο κανένα χρόνο το είχαν βγάλει το όπλο σε έκπτωση στα 1500 ευρώ.Η έκπτωση προήλθε απο την Εταιρία, απο την ΜΕΤΠΛΑΤ ή απο το ίδιο το κατάστημα???Ο λόγος φαντάζομαι ήταν γιατί είχε πρωτοκυκλοφορήσει το 625 και ήθελαν να ξεπουλήσουν το απόθεμα(φαντάζομαι).Έχουμε καμιά πιθανότητα να ξαναβγεί κάποια τέτοια έκπτωση για το συγκεκριμένο μοντέλο?
    Και κάτι ακόμα.Το είχα ξανασυζητήσει πριν απο καιρό.Το συγκεκριμένο κατάστημα που επισκέφθηκα για να επωμίσω το όπλο το γνωρίζω πολύ καιρό και τον ίδιο το μαγαζάτορα επίσης.Αυτό που με απασχολεί είναι οτι το 525 που έχει σαν έκθεμα είναι πάνω απο ένα χρόνο για να μη πω παραπάνω απούλητο, πράγμα που σημαίνει οτι το έχουνε περιεργαστεί πολλά χέρια.Υπάρχει περίπτωση να έχει υποστεί κάποια σημαντική φθορά και θα με παροτρύνατε καλύτερα να παραγείλω ένα καινούργιο απο ΜΕΤΠΛΑΣΤ ή να "χτυπήσω" το συγκεκριμένο και αν μπορέσω να κάνω και κάποια παζάρια λόγω "παλαιότητας"…??Να σημειώσω οτι το όπλο στα μάγουλα της βάσης και στο κάτω μέρος του μοχλού όπλισης (τραμπάλα) έχει παρουσιάσει κάποια οξείδωση…Τη γνώμη σας…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #230446

    Μόλις γύρισα απο το κατάστημα που επισκέφθηκα για να επωμίσω το 525, για ακόμη μια πολλοστή φορά.Η αίσθηση που μου χαρίζει αυτό το όπλο στο κράτημά του δεν χαρακτηρίζεται…Το πήρα απόφαση πλέον και η επιλογή έκλεισε.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.Πριν απο κανένα χρόνο το είχαν βγάλει το όπλο σε έκπτωση στα 1500 ευρώ.Η έκπτωση προήλθε απο την Εταιρία, απο την ΜΕΤΠΛΑΤ ή απο το ίδιο το κατάστημα???Ο λόγος φαντάζομαι ήταν γιατί είχε πρωτοκυκλοφορήσει το 625 και ήθελαν να ξεπουλήσουν το απόθεμα(φαντάζομαι).Έχουμε καμιά πιθανότητα να ξαναβγεί κάποια τέτοια έκπτωση για το συγκεκριμένο μοντέλο?
    Και κάτι ακόμα.Το είχα ξανασυζητήσει πριν απο καιρό.Το συγκεκριμένο κατάστημα που επισκέφθηκα για να επωμίσω το όπλο το γνωρίζω πολύ καιρό και τον ίδιο το μαγαζάτορα επίσης.Αυτό που με απασχολεί είναι οτι το 525 που έχει σαν έκθεμα είναι πάνω απο ένα χρόνο για να μη πω παραπάνω απούλητο, πράγμα που σημαίνει οτι το έχουνε περιεργαστεί πολλά χέρια.Υπάρχει περίπτωση να έχει υποστεί κάποια σημαντική φθορά και θα με παροτρύνατε καλύτερα να παραγείλω ένα καινούργιο απο ΜΕΤΠΛΑΣΤ ή να "χτυπήσω" το συγκεκριμένο και αν μπορέσω να κάνω και κάποια παζάρια λόγω "παλαιότητας"…??Να σημειώσω οτι το όπλο στα μάγουλα της βάσης και στο κάτω μέρος του μοχλού όπλισης (τραμπάλα) έχει παρουσιάσει κάποια οξείδωση…Τη γνώμη σας…

    Δυο επιλογες εχεις κατα τη γνωμη μου

    Α) Παιρνεις αυτο, αλλα το παζαρευεις λογω οξειδωσης, και εκθεματος, ωστε να παρεις εκπτωση. και
    Β) Παραγγελνεις καινουριο της κουτας, αλλα περιμενεις ωσπου να ερθει.

    Εγω θα κανα το δευτερο παντως αν ημουν στη θεση σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #230443

    Δυο επιλογες εχεις κατα τη γνωμη μου

    Α) Παιρνεις αυτο, αλλα το παζαρευεις λογω οξειδωσης, και εκθεματος, ωστε να παρεις εκπτωση. και
    Β) Παραγγελνεις καινουριο της κουτας, αλλα περιμενεις ωσπου να ερθει.

    Εγω θα κανα το δευτερο παντως αν ημουν στη θεση σου.

    Μπορώ όντως να χτυπήσω την τιμή λόγω αυτής της αιτίας και αν ναι για τι ποσοστό μιλάμε???
    Παρόλα αυτά όμως αυτή η οξείδωση, που γνωρίζω οτι είναι σύνηθες φαινόμενο για ένα 525 να βγάζει οξείδωση σε αυτά τα συγκεκριμένα, δε σημαίνει "παράτημα" του όπλου για αρκετό καιρό??Δεν νομίζω να έχω κανένα πρόβλημα με αυτό αφού μετά απο ένα καλό καθάρισμα πιστεύω θα γυαλίσει…Αυτό που με απασχολεί ποιό πολύ για να πω την αλήθεια είναι πόσα χέρια το έχουν ανοίξει άτσαλα και πόσες φορές έχει πέσει ο επικρουστήρας σε κενή θαλάμη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #202800

    Αν ειναι φιλος σου οπως λες ο μαγαζατορας και τον εμπιστευεσαι, γιατι δε τον ρωτας;

    Δεν ειναι να εμπιστευεσαι εμπορο, αλλα επειδη δε μ'αρεσει να ειμαι απολυτος, ισως ο ανθρωπος να ειναι τιμιος και ειλικρινης και να σου απαντησει. Αλλωστε ειτε ετσι ειτε αλλιως, απο αυτον θα παρεις το οπλο και φανταζομαι οτι θελει ενα ευχαριστημενο πελατη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #230437

    Μπορώ όντως να χτυπήσω την τιμή λόγω αυτής της αιτίας και αν ναι για τι ποσοστό μιλάμε???
    Παρόλα αυτά όμως αυτή η οξείδωση, που γνωρίζω οτι είναι σύνηθες φαινόμενο για ένα 525 να βγάζει οξείδωση σε αυτά τα συγκεκριμένα, δε σημαίνει "παράτημα" του όπλου για αρκετό καιρό??Δεν νομίζω να έχω κανένα πρόβλημα με αυτό αφού μετά απο ένα καλό καθάρισμα πιστεύω θα γυαλίσει…Αυτό που με απασχολεί ποιό πολύ για να πω την αλήθεια είναι πόσα χέρια το έχουν ανοίξει άτσαλα και πόσες φορές έχει πέσει ο επικρουστήρας σε κενή θαλάμη…

    ‘’ασυζητητί’’ το όπλο να είναι κούτας μονο και μονο που το έχουν πιάσει τόσα χερια βαλε και την οξειδώσει από τον ιδρώτα του καθενός που έπιασε την μπασκουλα και όχι μονο. αυτό προσωπικά για μένα το καθιστα ακατάλληλο προς αγορά όσο και κάτω να μου το δώσουν από την αρχική του τιμή …. Νικο μην μπλέκεις … κουτα και πάλι κουτα … Τι πιο όμορφο σαν αίσθηση από την αποκτήσει ενός πολυπόθητου όπλου με την χρεία του καινούριου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #230411

    [color=”#000000″][size=2]‘’ασυζητητί’’ το όπλο να είναι κούτας μονο και μονο που το έχουν πιάσει τόσα χερια βαλε και την οξειδώσει από τον ιδρώτα του καθενός που έπιασε την μπασκουλα και όχι μονο. αυτό προσωπικά για μένα το καθιστα ακατάλληλο προς αγορά όσο και κάτω να μου το δώσουν από την αρχική του τιμή …. Νικο μην μπλέκεις … κουτα και πάλι κουτα … Τι πιο όμορφο σαν αίσθηση από την αποκτήσει ενός πολυπόθητου όπλου με την χρεία του καινούριου [/size][/color]

    Δεν θελει συζητηση το θεμα! Νικο το οπλο θα το πληρωσεις μς λεφτα που σου εχει φυγει η ψυχη να τα βγαλεις και ως εκ τουτου θα το παρεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ με την πορτοκαλι ετικετα (μεγαλη κ@υλ@ οταν τη βγαζεις) περασμενη στις κανες. Τελος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #230383

    Μόλις γύρισα απο το κατάστημα που επισκέφθηκα για να επωμίσω το 525, για ακόμη μια πολλοστή φορά.Η αίσθηση που μου χαρίζει αυτό το όπλο στο κράτημά του δεν χαρακτηρίζεται…Το πήρα απόφαση πλέον και η επιλογή έκλεισε.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.Πριν απο κανένα χρόνο το είχαν βγάλει το όπλο σε έκπτωση στα 1500 ευρώ.Η έκπτωση προήλθε απο την Εταιρία, απο την ΜΕΤΠΛΑΤ ή απο το ίδιο το κατάστημα???Ο λόγος φαντάζομαι ήταν γιατί είχε πρωτοκυκλοφορήσει το 625 και ήθελαν να ξεπουλήσουν το απόθεμα(φαντάζομαι).Έχουμε καμιά πιθανότητα να ξαναβγεί κάποια τέτοια έκπτωση για το συγκεκριμένο μοντέλο?
    Και κάτι ακόμα.Το είχα ξανασυζητήσει πριν απο καιρό.Το συγκεκριμένο κατάστημα που επισκέφθηκα για να επωμίσω το όπλο το γνωρίζω πολύ καιρό και τον ίδιο το μαγαζάτορα επίσης.Αυτό που με απασχολεί είναι οτι το 525 που έχει σαν έκθεμα είναι πάνω απο ένα χρόνο για να μη πω παραπάνω απούλητο, πράγμα που σημαίνει οτι το έχουνε περιεργαστεί πολλά χέρια.Υπάρχει περίπτωση να έχει υποστεί κάποια σημαντική φθορά και θα με παροτρύνατε καλύτερα να παραγείλω ένα καινούργιο απο ΜΕΤΠΛΑΣΤ ή να "χτυπήσω" το συγκεκριμένο και αν μπορέσω να κάνω και κάποια παζάρια λόγω "παλαιότητας"…??Να σημειώσω οτι το όπλο στα μάγουλα της βάσης και στο κάτω μέρος του μοχλού όπλισης (τραμπάλα) έχει παρουσιάσει κάποια οξείδωση…Τη γνώμη σας…

    καλημερα και μπραβω για την επιλογησου.
    για μενα ενα κοματη της βιτρινας σε ολλα τα ειδη ειναι ακριβος οπος και τις κουτας ηδιος οταν δεν το βλεπει ο ηλιος.
    τωρα.
    εαν εχεις δει οξηδοση στο οπλο παει να πει οτι ο μαγαζατορας δεν το προσεχει καθολου.
    δεν ειναι δησκολο οταν δοκημαζει κανεις το οπλο να παρει ενα πανη και να το περασει απο πανω, :D
    για μενα αυτο το οπλο δεν ανηκει στην κατηγορια καινουργιου αλλα ενως μεταχηρησμενου σε αριστη κατασταση οπου δεν εχει πεξει τουφεκιες.
    εαν το παρεις πολυ ποιο κατο απο την τημητου υοτε ενταξει και μονο αν αυτο σε ευχαριστει.
    εαν η διαφορα χρηματων ειναι μηκρη τοτε παρε ενα καινουργιο.
    μονο και μονο η ηδεα θα εισαι με ξεκοραστη σκεψη για τα επομενα χρωνια και αυτο μονο και μονο φτανει. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #202816

    Παρε κουτα ,μην εμπιστευεσαι κανεναν μαγαζατορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #230355

    Κ ΕΓΩ ΝΙΚΟ ΚΟΥΤΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ''ΞΕΠΑΚΕΤΑΡΙΣΜΑΤΟΣ'' ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ…Κ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ Κ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΗΣΥΧΟ…
    ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ Κ ΝΑ ΗΤΑΝ Κ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ…ΠΡΑΓΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ…
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΒΑΛΤΟ ΟΤΑΝ ΕΡΕΘΙ Η ΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ… :D :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #230352

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας.Ήταν πραγματικά πολύτιμες για την απόφασή μου.Η επιλογή όπως είπα έκλεισε, το μόνο που μένει είναι να συμπληρώσω το μπακαγιόκο… :D
    Το χρώμα του ξύλου το επιλέγω εγώ κατα παραγγελία γιατί θέλω τη σκούρη καρυδιά.
    Καλή ώρα…

    http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el…tx=69&ty=80

    και όχι κάτι τέτοιο….

    http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el…tx=96&ty=68

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #230348

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας.Ήταν πραγματικά πολύτιμες για την απόφασή μου.Η επιλογή όπως είπα έκλεισε, το μόνο που μένει είναι να συμπληρώσω το μπακαγιόκο… :lol:
    Το χρώμα του ξύλου το επιλέγω εγώ κατα παραγγελία γιατί θέλω τη σκούρη καρυδιά.
    Καλή ώρα…

    [url=”http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&sa=N&biw=1280&bih=933&tbm=isch&tbnid=WywYhRRR-qSsXM:&imgrefurl=http://johnmennis.blogspot.com/2011/05/browning-b525-hunter-elite-12m-20-m.html&docid=mT3hcC5b4Mu33M&imgurl=http://4.bp.blogspot.com/-3ElF0MxhdEc/Tb2NJDOTiOI/AAAAAAAAAfE/G3BaanCezOg/s1600/065419BrowningB525HunterElite12G.jpg&w=600&h=600&ei=eV2zT7TOG4yEhQfxpozsCA&zoom=1&iact=rc&dur=252&sig=114566409106603282045&page=2&tbnh=141&tbnw=141&start=25&ndsp=30&ved=1t:429,r:14,s:25,i:155&tx=69&ty=80″]http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el…tx=69&ty=80[/url]

    και όχι κάτι τέτοιο….

    [url=”http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&sa=N&biw=1280&bih=933&tbm=isch&tbnid=gb_woCrccWMroM:&imgrefurl=http://gunroom.shootingsportsman.com/listing/3796&docid=rAvNN7hoCMjQnM&imgurl=http://gunroom.shootingsportsman.com/files/listing/3796/_mg_0647.jpg&w=1024&h=683&ei=eV2zT7TOG4yEhQfxpozsCA&zoom=1&iact=rc&dur=203&sig=114566409106603282045&page=1&tbnh=137&tbnw=203&start=0&ndsp=25&ved=1t:429,r:16,s:0,i:103&tx=96&ty=68″]http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el…tx=96&ty=68[/url]

    οντος τα σκουρα ξυλα στα οπλα δεινουν αλλλη χαρη. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #202820

    Ναι αυτό ρωτάω μπορεί να γίνει κατα παραγγελία ή οτι βγει???
    Και παίζει διαφορά με την τιμή???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #230342

    Ναι αυτό ρωτάω μπορεί να γίνει κατα παραγγελία ή οτι βγει???
    Και παίζει διαφορά με την τιμή???

    απλα εγω στα οπλα παραγογης που εχω και ο καταστηματαχης ειναι φιλοσμου οταν το παραγγελνει τον εμπορο του λεει να νρει ενα οπλο με σκουρα ξυλα και ωραια νερα.
    μετα ειναι στο χερη του πρμηθευτει και οποιο αρπαξει.
    το αν γεινεται παραγγελεια απο την αρχη αυτο λογικα θα παρει και πολυ χρονο αλλα νομιζω οτι θα εχει και διαφορα στην τημη. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #230319

    Ναι αυτό ρωτάω μπορεί να γίνει κατα παραγγελία ή οτι βγει???
    Και παίζει διαφορά με την τιμή???

    Όλοι οι μεγάλη οπλοκατασκευαστες που σέβονται τον εαυτό τους αλλά και τους πελάτες τους χρησιμοποιούσαν πάντα αλλά και χρησιμοποιούν μέχρι και σήμερα την απλή μέθοδο τις αρμονικότητας μεταξύ ξύλου και μετάλλου με αποκορύφωμα τα εκθεσιακά κομμάτια με τα Εντυπωσιακά νερά τύπου Μουαρέ η διχάλες η από ρίζες καρυδιάς … με το αζημίωτο πάντα. Για αυτό πάντα αν προσέξετε σε μοντέλα όπου ασχέτου κόστους ανά εταιρία θα δείτε ότι το ποσό σκούρα η ανοιχτόχρωμοι είναι η καρύδια είτε σε λινέλαιο είτε σε λούστρο θα δείτε ότι αυτό που κοιτάνε είναι το τι χρώμα έχει η μπασκουλα και βάση αυτής αλλά και τον σχεδίων που διαθέτει και αναλόγως κρίνουν και το ποσό σκούρα η ανοιχτόχρωμοι θα είναι η απόχρωση του ξύλου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #230255

    Ναι αυτό ρωτάω μπορεί να γίνει κατα παραγγελία ή οτι βγει???
    Και παίζει διαφορά με την τιμή???

    Aν μιλαμε μονο για τους τονους του ξυλου τοτε δεν νομιζω να τιθεται θεμα τιμης αλλα ουτε και να μπορεις να παραγγειλεις σκουρα η ανοιχτα ξυλα. Σιγουρα ομως υπαρχουν διαφορετικα grade-ποιοτητες ξυλου με την αντιστοιχη διαβαθμιση στην τιμη.

    Δεν γνωριζω αν η Browning διαθετει επιπεδα ποιοτητας ξυλου για αυτο το μοντελο. Σε οτι αφορα στο χρωμα του ξυλου θα σου πω τι εκανα εγω.

    Πηγα στην αντιπροσωπεια οπου και ζητησα το μοντελο που με ενδιεφερε. Αφου εξετασα προσεκτικα 4-5 οπλα (ιδιο μοντελο) και αφου διαπιστωσα οτι ηταν αρτια τοσο λειτουργικα οσο και οπτικα, διαλεξα ενα το οποιο ειχε σκουρα ξυλα (ολα ιδια ηταν απλα το συγκεκριμενο ηταν ενα τικ πιο σκουρο με καλλιτερα νερα και ιδιο χρωμα παπια κοντακι) πηραμε τηλ το καταστημα απο το οποιο θα αγοραζα το οπλο, δωσαμε το s/n και μετα πηγα για καφε με το κεφαλι μου ησυχο :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων