ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,651 έως 1,665 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Γεοργιος Βαης στις #441854

    <p>Mark σκάγια υπάρχουν σήμερα πολλά ήδη. Τα σκάγια τού μολυβιού θεωρούνται μαλάκα διότι είναι τα πιο μαλακά οπό τα υπόλοιπα μέταλλα. Το αγνό μολύβι δεν το χρησιμοποιούν ωστόσο και εάν τα χρησιμοποιήσουν πωλούνται πολύ φθηνά. Η ποσότητα αντιμονίου καθορίζεται σε ένα ορισμένο ποσό και όταν υπερβεί τα σκάγια χάνουν την στρογγυλάδα τους και κυρίως τα ψιλά σκάγια.</p>

    <p>Την παλιά εποχή τα σκάγια ήταν συνήθως μαλακότερα αλλά τα χάρτινα φυσίγγια βοηθούσαν κατά πολύ να μην γένη η παραμόρφωση σκαγιον, η τάπες η μάλλινες ήταν καλλίτερες επειδή απλώς ήταν μαλακότερες και ορισμένα σκάγια γλίτωναν από την παραμόρφωση ενώ η σκληρή τάπα έκανε το αντιθετο. Τα μαλακά μολυβένια σκάγια έκαναν μεγαλύτερη τρύπα και έχανε μικρότερη διατρητικότητα όπως το είπατε αλλά όμως η διασπορά ήταν μεγαλύτερη και υπήρχαν πολλά κενά στη διασπορά με αποτέλεσμα να χτυπήσουν λιγότερα σκάγια το θήραμα η και να ξεφύγει μέσα από μεγάλο κενώ που γινόταν πολλές φορές.</p>

    <p>Όσο για τα πίτουρα στης Η. Π. Α. έβαζαν αλεύρι αλλά υπήρξαν και προβλήματα διότι όπως και τα πίτουρα ανεβάζουν την πίεση τής θαλάμης. Σήμερα χρησιμοποιούν τριμμένο πολυαιθυλένιο πού είναι καλλίτερο στην μείωση παραμόρφωση σκαγιον και η στεγνή λίπανση από το πολυαιθυλένιο δεν ανεβάσει την πίεση θαλαμης τόσο πολυ.</p>

    <p>Πολύ κυνηγοί θεώρησαν τα μαλακά σκάγια μολυβιού καλλίτερα για το λόγο που μεγάλωνε η διασπορά και υπήρχε μεγαλύτερη πιθανότης να χτυπήσουν το θήραμα. Εάν όμως είχανε σκληρά σκάγια μολυβιού και είχανε την ευχέρεια που έχουμε σήμερα να βάλουν πιο ανοιχτό τσοκ θα είχαν μεγαλύτερη επιτυχία. Τα σκάγια μολυβιού κάποτε θα καταργηθούν λόγο τοξικότητας.</p>

    <p>George Vais Retired U.S. master gunsmith.</p>


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #441863

    Κυριε Βαη καταρχην σας ευχαριστω για
    την απαντηση σας πιο πριν.. Αν θελετε μου
    απαντατε στην παρακατω ερωτηση γιατι ειναι
    λιγο αδιακριτη..μενετε Ελλαδα η USA? ποια θεωρουνται τα καλυτερα
    φυσιγγια στην Αμερικη? τα federal?
    τα winchester η τα remington? το
    Gunsmith τι ακριβως σημαινει στα Ελληνικα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #441867

    Κυριε Βαη,εισαστε ο gun doctor?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441880

    . Τα σκάγια τού μολυβιού θεωρούνται μαλάκα διότι είναι τα πιο μαλακά οπό τα υπόλοιπα μέταλλα.
    εδω με βρισκετε να μη συμφωνω
    υπαρουν κατηγοριες μολυβδυνων σκαγιων..
    .ολες αναλογως περιεκτικοτητας σε αντιμονιο χαρκτιριζονται με καποιο βοθμο σκληροτητος
    επισης υπαροχουν και τα επιφανειακης μονο σκληροτητας μολυβδινα σκαγια με επιμεταλωσεις…η χημικες βελτιωσεις της επιφανειας τους
    αρα εχουμε κατηγοριες οσο αφορα τα μολυβδινα σκαγια.. τουλαχιστον ως προς την σκληροτητα τους επιφανειακη η σε ολη την μαζα του μεταλλου.
    φυσικα ειναι τα μαλακοτερα μεταλα <<γενικολογοντας>> ομως πανω στο θεμα μεταλα και κραμματα μεταλλων..της κατασκευης σκαγιων.
    σκαγια με απουσια αντιμονιου..( μαλλον φοβερα μικρης περιεκτικοτητας) δεν εχω βρει στο εμπορειο
    αν γνωριζετε κατι με χαρα να το μαθω γιατι προσωπικα ενδιαφερομαι για αγορα τετοιων σκαγιων ( ειδικα 6αρι 5αρι και 7-7,5)
    τωρα στα περι κατανομων ευχαρηστως να αναρτησω δοκιμες βολων ως προς την κατανομη και συγγεντρωση να δειτε οτι δεν ειναι ουτε καν μετριες..το αντιθετο θα ελεγα..φυσικα το οποιο τεστ που εχω τοσο τα επι χαρτου οσο και τα επι θηραματος αφορουν σκαγια διαμετρου οπως ειπα και πριν… 5αρια και 7αρια
    για μεσαιες αποστασεις..20 30 μετρων προσωπικα τα βρισκω θαυμασια ειδικα για κυνηγια φερμας περδικας μπεκατσας
    δεν εχω αποψη ομως για μικροτερης διαμετρου σκαγια οπως 8αρια 9αρια κλπ.. μονο υποψιες..καλες για καποιες πιθανες εφαρμογες,,,,,, αλλα και το αναστροφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441885

    http://youtu.be/6GDo-yIk7Qk Κ Μαρκο θελω να δεις προσεκτικα το video και να μας πεις τι μπορουμε ξεκαθαρα να δουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441889

    θα το ξαναγραψω λοιπον και στα ισα και στα γεματα , το καλυτερο οπλο στον πλανητη για μονοβολα ειναι η ΒΕΝΕLLΙ ΝΟVA με κανη SLUG 51 ΕΚ

    να κανω μια ερωτηση διαβολιαρα??
    γιατι ειναι το καλλητερο οπλο μονοβολων στον πλανητη???
    επειδη ειναι με 51 ποντους καννη …για γιατι ειναι μπενελι???

    θεματα βλητικης ειναι γιατι οχι
    να απαντησεις φιλε μου Δημητρη πρωτα σ αυτο εδω που με εχεις ακομα αναπαντητο
    και μετα να σου πω και εγω τι παρατηρω απ το βιντεακι???
    με ξεχασες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Γεοργιος Βαης στις #441893

    τα winchester η τα remington? το

    Τα Federal παλιά ήτανε πάντα τα καλλίτερα φυσίγγια φυσικά είχαν και φθηνά φυσίγγια. Εδώ και πέντε με έξη η Remington πουλήθηκε σε μια μεγάλη εταιρία Cerberus και συνεχίζει να εργάζεται με το όνομα Remington και ίσως να έχουνε κάνει αλλαγές και να έχουν και καλλίτερα. Άλλα πάντα γινόταν από όλους αλλαγές για ανταγωνισμό. Η Winchester είχε μήνη πίσω τα τελευταία χρόνια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εκεί θα μηνούν για πάντα. Πάντα να κοιτάς για καινούργια προϊόντα και να τα δοκιμάζεις ο ίδιος.

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Γεοργιος Βαης στις #441895

    . Τα σκάγια τού μολυβιού θεωρούνται μαλάκα διότι είναι τα πιο μαλακά οπό τα υπόλοιπα μέταλλα.<br>
    εδω με βρισκετε να μη συμφωνω<br>
    υπαρουν κατηγοριες μολυβδυνων σκαγιων..<br>
    .ολες αναλογως περιεκτικοτητας σε αντιμονιο χαρκτιριζονται με καποιο βοθμο σκληροτητος<br>
    επισης υπαροχουν και τα επιφανειακης μονο σκληροτητας μολυβδινα σκαγια με επιμεταλωσεις…η χημικες βελτιωσεις της επιφανειας τους<br>
    αρα εχουμε κατηγοριες οσο αφορα τα μολυβδινα σκαγια.. τουλαχιστον ως προς την σκληροτητα τους επιφανειακη η σε ολη την μαζα του μεταλλου.<br>
    φυσικα ειναι τα μαλακοτερα μεταλα <<γενικολογοντας>> ομως πανω στο θεμα μεταλα και κραμματα μεταλλων..της κατασκευης σκαγιων.<br>
    σκαγια με απουσια αντιμονιου..( μαλλον φοβερα μικρης περιεκτικοτητας) δεν εχω βρει στο εμπορειο<br>
    αν γνωριζετε κατι με χαρα να το μαθω γιατι προσωπικα ενδιαφερομαι για αγορα τετοιων σκαγιων ( ειδικα 6αρι 5αρι και 7-7,5)<br>
    τωρα στα περι κατανομων ευχαρηστως να αναρτησω δοκιμες βολων ως προς την κατανομη και συγγεντρωση να δειτε οτι δεν ειναι ουτε καν μετριες..το αντιθετο θα ελεγα..φυσικα το οποιο τεστ που εχω τοσο τα επι χαρτου οσο και τα επι θηραματος αφορουν σκαγια διαμετρου οπως ειπα και πριν… 5αρια και 7αρια<br>
    για μεσαιες αποστασεις..20 30 μετρων προσωπικα τα βρισκω θαυμασια ειδικα για κυνηγια φερμας περδικας μπεκατσας<br>
    δεν εχω αποψη ομως για μικροτερης διαμετρου σκαγια οπως 8αρια 9αρια κλπ.. μονο υποψιες..καλες για καποιες πιθανες εφαρμογες,,,,,, αλλα και το αναστροφο.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    Mark υπάρχουν πολλές κατηγορίες μετάλλων και πολλά σκάγια είναι κατασκευασμένα από διαφορετικά μέταλλα καθώς και πολλά κράματα στη σημερινή εποχη.

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Γεοργιος Βαης στις #441899

    Κυριε Βαη,εισαστε ο gun doctor?<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    </div>

    Δεν ξέρω εάν είμαι ο gun doctor αλλά ξέρω ότι εργάστηκα πάρα πολλά χρόνια οπλουργός και έχω τέσσερες ευρεσιτεχνίες περί οπλον. Έχω κάνει πάρα πολλές εξερεύνησης και είμαι σε θέση να απαντήσω και να εξηγήσω πολλά ερωτήματα σε όλους τους τομείς αλλά εφόσον γίνομαι ενοχλητικός η smart ass σταματώ εδώ και θα δώσω την ευχέρεια σε εσένα να βοηθήσεις κόσμο στην τεχνική όπλον!

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #441906

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>faraos dim wrote:</div>
    Κυριε Βαη,εισαστε ο gun doctor?<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    </div>

    Δεν ξέρω εάν είμαι ο gun doctor αλλά ξέρω ότι εργάστηκα πάρα πολλά χρόνια οπλουργός και έχω τέσσερες ευρεσιτεχνίες περί οπλον. Έχω κάνει πάρα πολλές εξερεύνησης και είμαι σε θέση να απαντήσω και να εξηγήσω πολλά ερωτήματα σε όλους τους τομείς αλλά εφόσον γίνομαι ενοχλητικός η smart ass σταματώ εδώ και θα δώσω την ευχέρεια σε εσένα να βοηθήσεις κόσμο στην τεχνική όπλον!

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    Πρός Θεού, άλλο εννούσε ο faraos dim. Κάποτε έγραφε εδώ ένα μέλος με το nick name “gun doctor” και προφανώς βλέποντας την υπογραφή σας, σας ρώτησε. Για να μη βγαίνω εκτός θέματος, να πώ πως βγάζω το συμπέρασμα ότι για μπηχτές τουφεκιές φέρμας θα προτιμούσα μαλακά σκάγια, ενώ για μακρυνές σκληρά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441966

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>faraos dim wrote:</div>
    Κυριε Βαη,εισαστε ο gun doctor?<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    </div>

    Δεν ξέρω εάν είμαι ο gun doctor αλλά ξέρω ότι εργάστηκα πάρα πολλά χρόνια οπλουργός και έχω τέσσερες ευρεσιτεχνίες περί οπλον. Έχω κάνει πάρα πολλές εξερεύνησης και είμαι σε θέση να απαντήσω και να εξηγήσω πολλά ερωτήματα σε όλους τους τομείς αλλά εφόσον γίνομαι ενοχλητικός η smart ass σταματώ εδώ και θα δώσω την ευχέρεια σε εσένα να βοηθήσεις κόσμο στην τεχνική όπλον!

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    χωρις και εγω να θελω να κανω τον δικηγορο κανενος , ειχα και εγω την εντυπωση πως εισαστε ο παλιος “gun doctor” , ο οποιος εγραφε σε αυτο το φορουμ πριν καποια χρονια , ατομα με τις δικες σας γνωσεις ειναι σε ολους μας πολυτιμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441967

    θα το ξαναγραψω λοιπον και στα ισα και στα γεματα , το καλυτερο οπλο στον πλανητη για μονοβολα ειναι η ΒΕΝΕLLΙ ΝΟVA με κανη SLUG 51 ΕΚ

    να κανω μια ερωτηση διαβολιαρα??<br>
    γιατι ειναι το καλλητερο οπλο μονοβολων στον πλανητη???<br>
    επειδη ειναι με 51 ποντους καννη …για γιατι ειναι μπενελι???

    θεματα βλητικης ειναι γιατι οχι<br>
    να απαντησεις φιλε μου Δημητρη πρωτα σ αυτο εδω που με εχεις ακομα αναπαντητο<br>
    και μετα να σου πω και εγω τι παρατηρω απ το βιντεακι???<br>
    με ξεχασες…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    να σου πω με δυο λογια οτι το εχω εδω και μια δεκαετια περιπου αυτο το οπλο , το εχω με δυο κανες , μια 70 εκ με τσοκ και μια slug 51 εκ , πιστευω να καταλαβες τα υπολοιπα , και μην ξεχασεις να μου απαντησεις κ διαβολιαρη καθηγητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #442388

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    θα το ξαναγραψω λοιπον και στα ισα και στα γεματα , το καλυτερο οπλο στον πλανητη για μονοβολα ειναι η ΒΕΝΕLLΙ ΝΟVA με κανη SLUG 51 ΕΚ

    να κανω μια ερωτηση διαβολιαρα??<br><br>
    γιατι ειναι το καλλητερο οπλο μονοβολων στον πλανητη???<br><br>
    επειδη ειναι με 51 ποντους καννη …για γιατι ειναι μπενελι???

    θεματα βλητικης ειναι γιατι οχι<br><br>
    να απαντησεις φιλε μου Δημητρη πρωτα σ αυτο εδω που με εχεις ακομα αναπαντητο<br><br>
    και μετα να σου πω και εγω τι παρατηρω απ το βιντεακι???<br><br>
    με ξεχασες…<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br><br>

    </div>

    να σου πω με δυο λογια οτι το εχω εδω και μια δεκαετια περιπου αυτο το οπλο , το εχω με δυο κανες , μια 70 εκ με τσοκ και μια slug 51 εκ , πιστευω να καταλαβες τα υπολοιπα , και μην ξεχασεις να μου απαντησεις κ διαβολιαρη καθηγητα

    εμμμ δε μ απαντας …..συναδελφε πρυτανακο μου
    γιατι..Σαν απαντηση μου λες οτι τοχεις 10χρονια..για αυτο ειναι το καλητερο μονοβολοτουφεκο????
    αυτο μου λες…βαση..χρονου κατοχης δηλ ειναι το καλητερο του κοσμου??
    αλλο πραμα σε ρωτησα …Τωρα αν δεν θες να απαντησεις…ΟΚ..ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
    στο ερωτημα σου τωρα για το επιμαχο βιντεο
    βλεπω καποιον με ποζε..και μια σοτ καμερα κατω απ το οπλο…( ταχει σταξει ο τυπος… ακριβουλα καμερα ειναι )
    να τουφεκαει σεντονια μαυρα και κοκκινα.. τι αλλο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #442446

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>faraos dim wrote:</div>
    Κυριε Βαη,εισαστε ο gun doctor?<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    </div>

    Δεν ξέρω εάν είμαι ο gun doctor αλλά ξέρω ότι εργάστηκα πάρα πολλά χρόνια οπλουργός και έχω τέσσερες ευρεσιτεχνίες περί οπλον. Έχω κάνει πάρα πολλές εξερεύνησης και είμαι σε θέση να απαντήσω και να εξηγήσω πολλά ερωτήματα σε όλους τους τομείς αλλά εφόσον γίνομαι ενοχλητικός η smart ass σταματώ εδώ και θα δώσω την ευχέρεια σε εσένα να βοηθήσεις κόσμο στην τεχνική όπλον!

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    Εγω σας ρωτησα ευγενικα αν εισαστε το παλιο μελος με το acc gun doctor με σκοπο να σας καλωσωρισω στο σαιτ,αλλα αφου εισαστε ευερέθιστος δεν μπορω να κανω τιποτα,καλη καρδια και ουδεις αντικαταστατος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #442448

    Ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος και γιαυτό το λόγο αυτά που γράφουμε θα πρέπει πρίν τα αποστείλουμε να τα διαβάζουμε προσεκτικά σαν να ήμασταν εμείς οι παραλήπτες πχ. μιας παραθέσεως.Επιπρόσθετα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν παρενθέσεις,που μέσα τους να υπάρχουν διευκρινήσεις σε περίπτωση διφορούμενων ερωτήσεων-απαντήσεων καθώς και σημεία στίξεως.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,651 έως 1,665 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων