ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #67094

    το tortora δεν το εχω αγορασει ποτε αλλα εχω δει ενα ριγμενο σε χαρτι απο ενα γνωστο.για να πω την αληθεια ειναι πολυ ακριβο κ θα περιμενα πολλα περισσοτερα απο ενα φυσιγγι με τετοια τιμη.το az20 εχει την μιση τιμη κ εχει πολυ καλυτερη αποδοση.ανακρουση κανονικη κ με το baikal κ με την franchi.ειναι ισως το καλυτερο φυσιγγι που εχω δοκιμασει κ οπως ειπε κ ο λεωνιδας μαλλον ειναι θεμα συγκεντρωτηρα.κριμα που ο συγκεκριμενος δεν κυκλοφορει στο εμποριο.οι ιδιογομωτες θα καναμε θαυματα αν τον ειχαμε στα χερια μας.ακομα δεν εκανα φυσιγγι που να μπορει να συγκριθει με αξιωσεις με το az20 κ απο οτι ξερω δουλευει μια χαρα σε ολους τους καιρους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #67107

     Λοιπον, μπορει να αργησα, αλλα δεν ξεχασα την υποχρεωση μου. Πριν απο περιπου ενα μηνα ειχα ανοιξει τα φυσιγγια OK, Derby και Club Nova για να μετρησω τα υλικα τους, και να δω την ποιοτητα των υλικων κυριως. Ξαναλεω οτι το Derby και το ΟΚ δεν τα εχω ξαναχρησιμοποιησει, ενω το Club NOVA με εχει αφησει υπερ-ευχαριστημενο στις τσιχλες.

     Club Nova

    Πυριτιδα σε φυλλιδια, χρωματος γκρι με μεταλλικες αποχρωσεις, βαρους 1,658γρ (25,6 grain), συγκεντρωτηρας Gualandi, καψυλιο CX2000, και σκαγια Νο9 βαρους 31,65γρ (488,5 grain) 

     ΟΚ

    Πυριτιδα σε κοκκο, χρωματος γκρι, βαρους 1,503γρ (23,2 grain), συγκεντρωτηρας NSI, καψυλιο M686, και σκαγια Νο7 βαρους 30,90γρ (477 grain). To παραξενο εδω ειναι οτι ο καλυκας και η συσκευασια εγραφε οτι ειναι γεμισμενα με σκαγια Νο8 

     DERBY

     Πυριτιδα σε κοκκο, χρωματος γκρι σκουρο σε 2 διαφορετικες αποχρωσεις, βαρους 1,542γρ (23,8 grain), συγκεντρωτηρας αγνωστος με στοιχεια Α.Β.Μ. Ιtaly στον πατο, καψυλιο CX2000, και σκαγια νο9 βαρους 33,11γρ (511 grain)

     Και τα 3 φυσιγγια παντως ειχαν πολυ καλη συμπεριφορα στο κυνηγι. Το Club Nova εχει δοκιμαστει και σε κακο καιρο και στην δοκιμη που εκανα μεσα Οκτωβρη, το ΟΚ δοκιμαστηκε παλι με ζεστο καιρο, και το Derby επισης, που ομως ειχε αισθητη ανακρουση. Derby δοκιμαστηκαν και αργοτερα, αρχες Νοεμβρη σε απογευματινο περασμα με μειωμενη ανακρουση, ισως και λογω ρουχων η κρυου.

     Οι δοκιμες εγιναν σε κυνηγι, και ειχα σκοπο να δω την ανακρουση αλλα και την αποτελεσματικοτητα, αν τυχαινε να πετυχω κατι. Εγιναν με το οπλο μου, ενα Beretta 686 ONYX με αυλους 18.3 και 18.4 και τσοκ 4 και 2 αστρα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #67112

    Αρχικό μήνυμα από Victz: ΟΚ Πυριτιδα σε κοκκο, χρωματος γκρι, βαρους 1,503γρ (23,2 grain), συγκεντρωτηρας NSI, καψυλιο M686, και σκαγια Νο7 βαρους 30,90γρ (477 grain). To παραξενο εδω ειναι οτι ο καλυκας και η συσκευασια εγραφε οτι ειναι γεμισμενα με σκαγια Νο8.

    Είναι αυτό που λέμε ότι τα ιταλικά φυσίγγια έχουν πιό χοντρά σκάγια από τα δικά μας.  Παράδειγμα: φυσίγγια Fiocchi cal.36 αγορασμένα το 1999, το Νο8 είχε 13,2 σκάγια ανά γραμμάριο και το Νο 9 είχε 18,0 σκάγια ανά γραμμάριο. Αυτά αντιστοιχούν σε Ελληνικά φυσίγγια σε νούμερο 7 και 8 αντίστοιχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #67263

    Καλησπερα σε ολους. ο Νικος εχει δικιο σχετικα προσφατα ζυγισα σκαγια  απο αυτα που γεμιζω Νο8 18 σκαγια ανα γραμαριο και Νο7 15 σκαγια ανα γραμαριο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #67502

     Προχτες εκανα μια εγχειρηση σε ενα VELOX της Nobelsport. Το αποτελεσμα ειναι οτι και κει τα σκαγια ειναι πιο μεγαλα απο το Νο8 που λενε, πραγμα που αποδεικνυει οτι οντως χρησιμοποιουν αλλα νουμερα. Το περιεργο ειναι οτι τα TORDO, τουλαχιστον οπτικα, δειχνουν να εχουν σκαγια Νο8, παρολο που ειναι της ιδιας εταιριας.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #67543

    Προ ημερών είχε συζητηθεί εδώ για το ποια πυρίτιδα έχουν τα ΠΥΡΚΑΛ, που σύμφωνα με τους καταλόγους υποτίθεται ότι έχουν ΜΒx32. Χθες βράδυ έκανα κι εγώ εγχείριση σε ένα φυσίγγι (το ΠΥΡΚΑΛ 32 γρ. μαύρος κάλυκας) που είχε ξεμείνει από πέρισυ (ή πρόπερσυ) δηλ. παλιά παρτίδα. Τα αποτελέσματα:

    Κάλυκας: μαύρος 70 χιλ. μέταλλο 12 χιλ. – Καψούλι: Cx 2000 – Πυρίτιδα: D20 S, βάρος 1,60 γρ. (υποθέτω ότι είναι αυτή, σύμφωνα με την περιγραφή του Χατζιώτη – κυκλικοί δίσκοι χρώματος πράσινου). Την ίδια έχουν και τα BERETTA SS SPEED 32, που είχα “εγχειρίσει” προ ημερών, αλλά σε δόση 1,55 γρ. – Συγκεντρωτήρας: στον πάτο του κυαθίου γράφει A.B.M. ITALY, και φαίνεται πολύ καλής ποιότητας – Σκάγια: Νο. 9 (περίπου 19 σκάγια/γραμ.) βάρος 32,2 γραμ.

    —————-

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #67580


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steve στίς 22 Νοέμβριος 2005


    Προ ημερών είχε συζητηθεί εδώ για το ποια πυρίτιδα έχουν τα ΠΥΡΚΑΛ, που σύμφωνα με τους καταλόγους υποτίθεται ότι έχουν ΜΒx32. Χθες βράδυ έκανα κι εγώ εγχείριση σε ένα φυσίγγι (το ΠΥΡΚΑΛ 32 γρ. μαύρος κάλυκας) που είχε ξεμείνει από πέρισυ (ή πρόπερσυ) δηλ. παλιά παρτίδα. Τα αποτελέσματα:

    Κάλυκας: μαύρος 70 χιλ. μέταλλο 12 χιλ. – Καψούλι: Cx 2000 – Πυρίτιδα: D20 S, βάρος 1,60 γρ. (υποθέτω ότι είναι αυτή, σύμφωνα με την περιγραφή του Χατζιώτη – κυκλικοί δίσκοι χρώματος πράσινου). Την ίδια έχουν και τα BERETTA SS SPEED 32, που είχα “εγχειρίσει” προ ημερών, αλλά σε δόση 1,55 γρ. – Συγκεντρωτήρας: στον πάτο του κυαθίου γράφει A.B.M. ITALY, και φαίνεται πολύ καλής ποιότητας – Σκάγια: Νο. 9 (περίπου 19 σκάγια/γραμ.) βάρος 32,2 γραμ.

    —————-

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.


    Αδερφέ επειδή γεμίζω D20s αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία …να σου πω σίγουρα αν είναι ….Γιατί έχω ανοίξει πυρκάλ αλλά D20s δεν βρήκα.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #341619


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Θάνοςlaw στίς 22 Νοέμβριος 2005



    [indent]Αδερφέ επειδή γεμίζω D20s αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία …να σου πω σίγουρα αν είναι ….Γιατί έχω ανοίξει πυρκάλ αλλά D20s δεν βρήκα.[/indent]


    [/indent]

    Φίλε Θανοςlaw, το φυσίγγι της ΠΥΡΚΑΛ που άνοιξα ήταν ο τύπος ΠΥΡΚΑΛ (μαύρος κάλυκας και 32 γρ. σκάγια) και όπως έγραψα, ήταν απομεινάρι από κάποια που μου είχε δώσει ένας φίλος πέρισυ, που ρίχναμε σε τσίχλες, αλλά δεν ξέρω πότε τα είχε αγοράσει, μπορεί να ήταν και πιο παλιά. Μήπως αυτά που άνοιξες εσύ ήταν άλλος τύπος (DERBY, ARTEMIS κλπ.) αν και ως φαίνεται η ΠΥΡΚΑΛ αλλάζει πυρίτιδες κατά καιρούς.

    Πάντως η πυρίτιδα που βρήκα εγώ μοιάζει με την D20s όπως περιγραφεται και στο site της NOBELSPORT (αν και στη φωτογραφία δεν φαίνεται το πράσινο χρώμα, αν και το λέει: verde/vert/green) και στο μέγεθος των κόκκων επίσης.

    D20 S

    Polvere / Poudre / Powder_ Singola base estrusa / Simple base / Single base
    Forma / Forme /Form_ Dischi / Disques / Disc shape
    Colore / Couler / Color_ Verde / Vert / Green
    Dimensioni / Dimension / Size mm._ 2,3
    Spessore / Epaisseur / Thickness mm._ 0,3
    Densità / MVA / Density_ 480
    Confezioni / xxx / xxx_ 15 Kg

    Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφία αύριο, αν και δεν έχω φηφιακή μηχανή, αλλά μόνο κινητό και δεν ξέρω πως θα φαίνεται. Απ’ όσο γνωρίζω πάντως δεν κυκλοφορεί άλλη πυρίτιδα με αυτά τα χαρακτηριστικά δηλ. στρογγυλοί δίσκοι διαμέτρου 2,3 χιλ. πάχους 0,3 χιλ. και πράσινου χρώματος, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

    ———————–

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #67588

     Mηπως ειναι καμμια απο τις Ισπανικες CSB?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #67594

    Βίκτωρα, δεν νομίζω (μάλλον εγώ το αποκλείω) να είναι καμιά από τις CSB, γιατί δεν συμφωνεί ούτε το χρώμα, αλλά κυρίως η διάμετρος των δίσκων (οι ισπανικές CSB έχουν διάμετρο κόκκων 1,7 χιλ.). Αλλά και η δόση 1,60 γραμ. συμφωνεί περισσότερο με την D20 S.

    ——————

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #67647

    πριν κατι μηνες μου εδωσε καποιος μια πυριτιδα να δοκιμασω κ τις συνταγες που χρησιμοποιει αλλα δε μου λεει ποια ειναι.μοιαζει με αυτη της φωτο.την μετρησα κ οι διαστασεις ταιριαζουν με την d20s αλλα αυτος ορκιζεται οτι δεν ειναι αυτη.οι συνταγες που μου εδωσε δουλευουν τελεια αλλα δεν ειναι ιδιες με τις προτεινομενες της d20 . δεν ξερω τι παιζεται παντως ακομα δεν ξερω ποια ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #67660

    Στις 27 Οκτωβρίου ο συνάδελφος KOSTASGR2000 απαντώντας σε σχετικά μυνήματα είχε γράψει τα εξής:

    Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν για όσες ερωτήσεις θυμάμαι από τα τόσα μηνύματα που διάβασα:

    Το φυσίγγι ΟΚ γεμίζεται με GM3, το superfelt γεμίζεται με 206S (πολύ καλό φυσίγγι, το χρησιμοποιώ στην μπεκάτσα). Το Derby της Πυρκάλ το γέμιζαν με ΜΒ32 και ήταν ΤΡΟΜΕΡΟ. Τώρα πια το γεμίζουν με την Drago και δεν μπορώ να πω οτι έχω την ίδια άποψη (το αντίθετο μάλιστα) με πριν. Η SLC εάν δεν κάνω λάθος είναι γαλλική πυρίτιδα. Tην χρησιμοποιεί σίγουρα ο Κύργιας στο NOVA.

    Τέλος για τους οδηγούς αγοράς μπορώ να πω οτι έχουν πάρα πολλά λάθη ειδικά στις πυρίτιδες που γεμίζονται κάποια φυσίγγια της αγοράς.

    ————-
    Συναδελφικά
    Κώστας Ζαφειρόπουλος
    Τσίχλα – Κότσυφας

    Λοιπόν χθες βράδυ ξεφυλίζοντας το ABOUT είδα στις πυρίτιδες που εισάγει η ΜΕΤΠΛΑΣΤ, για τη DRAGO τα εξής: μονοβασική πυρίτιδα σε στρογγυλά φυλλίδια, χρώματος πράσινου και κίτρινου. Διαστάσεις Φ2,3 Χ 0,3 χιλιοστά. Επειδή δεν την ξέρω, ούτε ο Χατζιώτης την αναφέρει στο βιβλίο του, κι αφού οι διαστάσεις της ως φαίνεται είναι ίδιες με της D20 S, την οποία επίσης δεν ξέρω, μπορεί πράγματι να έκανα λάθος και να είναι η DRAGO στο φυσίγγι που άνοιξα. Μήπως φίλε geo είναι αυτή που σου έδωσαν κι εσένα; Για τις δόσεις της δεν έχω ιδέα. Εσένα τι δόσεις σου πρότειναν; Πάντως η δόση που βρήκα εγώ στο συγκεκριμένο φυσίγγι νομίζω ότι συμφωνεί με την D20 S.

    Τώρα τι εννοεί στο ABOUT “χρώματος πράσινου και κίτρινου” δεν κατάλαβα ακριβώς: πρόκειται για δυο τύπους της DRAGO; είναι δίχρωμοι οι κόκκοι της; αποτελείται από ανακατεμένους πράσινους και κίτρινους κόκκους; δεν καταλαβαίνω.

    Βάζω φωτο από το φυσίγγι που αναφέρω, αλλά δεν είναι καλές γιατί είναι με κινητό. Στο στρογγυλό δισκάκι είναι πυρίτιδα Α1 για σύγκριση.

    ———————–

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.

    Υ.Γ. Επίσης έκανα λάθος που έγραψα ότι και τα BERETTA SS SPEED έχουν την ίδια πυρίτιδα! Οι διαστάσεις των κόκκων της, διάμετρος 1,7 και πάχος 0,3 χιλιοστά, καθώς και το χρώμα της μάλλον υποδηλώνουν ότι πρόκειται για την ισπανική CSB-3, αν και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #67683

    Για το SUPERFELT που αναφέρθηκε προηγουμένως, αγόρασα πρόσφατα καινούρια κουτιά και έχουν TECNA και όχι 206S. Πάντως είναι εξαιρετικό φυσίγγι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #67699

     Παντως στα τελευταια κυνηγια που εκανα οτι πουλι εριξα επεφτε ζωντανο, αλλα οχι τοσο ωστε να φευγει. Τα φυσιγγια ηταν ΑΖ20 και Velox της Nobelsport.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #67822

    κ εμενα οι γομωσεις που μου εδωσε ειναι λιγο πιο μεγαλες(οσον αφορα το μπαρουτι) απο την d20s.εκανα συγκρηση με αυτεσ του χατζιωτη.αν αυτη που εχεις στην φωτο ειναι drago τοτε δεν μοιαζει με την δικια μου.οι διαστασεις ταιριαζουν αλλα το χρωμα ειναι λιγο πιο σκουρο πρασινο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων